ïlicuwe feitorijc (flouranl Amerika geeft spionage met vliegtuig toe geeft f neergeschoten Postkoets nam de laatste hindernis Troef in handen van Rusland Europese verkiezingen in voorbereiding Cmbif Whip Spoedconf erentie over landbouw mislukt Restaurant in Apeldoorn werd prooi der vlammen Teek/ets Lange tijd lage waterstand op de Rijn DE BESTE BROMFIETS MAANDAG 9 MEI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; f 2.56 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten o,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11863 Directie: F. D1BMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcfi i< ghebltoett mgn hert ia tegfytnspatt" MAMMOET-APPEL trok velen BEOORDELING naar prestatie Zie paptna 9 Tijdens een rede voor de Op perste Sowjet toont Chroesj- tsjef een fotovan Russisch grondgebied, welke vanuit het neergeschoten Amerikaanse vliegtuig zou zijn gemaakt De piloot van het neergeschoten Amerikaanse vliegtuigde 30- jarige Francis Gerry Powers, die door de Russen gevangen wordt gehouden. ATORGEN' begint het parlement van de Europese gemeenschappen in Straats burg de behandeling van het ontwerp verdrag voor Europese verkiezingen. Het ontwerp stelt voor het Europese parle ment uit te breiden van 142 tot 426 leden, VVest-Duitsland, Frankrijk en Italië krij gen dan elk 108 leden, België en Neder land ieder 42 en Luxemburg 18 leden. Een derde deel van de leden zou voor lopig gekofcen worden door de nationale parlementen, de overigen direct door de kiesgerechtigde burgers van elk land. In 1963 zal de eerste Europese verkiezing worden gehouden. In de zes landen zal dit op dezelfde dag gebeuren, alleen in Nederland zal de verkiezing een dag eerder of later plaatshebben, daar het in de andere vijf landen gewoonte is op zondag te stemmen. De uitslag wordt gelijktijdig bekend gemaakt. Na goedkeuring van dit ontwerp door het huidige Europese parlement, zal de IN HET BEKENDE GROENE D00S]E Osch uit Rosmalen verongelukt, toen hij de weg overstak en daarbij grepen werd door een personenauto. Het slachtoffer was gehuwd en vader zeven kinderen. "JVTAUWELIJKS een week voor de topconferentie, die 16 mei in Parijs be- ■L gint, heeft president Eisenhower zijn Russische ambtgenoot Chroesj- tsjef een troefkaart van grote propagandistische waarde in handen ge speeld: in een verklaring, mede-ondertekend door minister Herter erkent de Amerikaanse president de beweringen van Chroesjtsjef, dat een Ameri kaans straalvliegtuig op grote' hoogte een verkenningsvlucht boven de Sowjetunie heeft gemaakt. heid wordt de reden van de spionage- arbeid genoemd en vormt waarschijnlijk tevens een inleiding tot een pleidooi voor een vrij luchtruim, dat Eisenhower op de topconferentie kan houden. Zoals bericht, is het neergeschoten toe stel een zogenaamde „U-2". George Car roll, hoofdredacteur van New York Jour nal-American Aviation, schrijft dat de „U-2" gebouwd werd voor geheime mis sies. Hij schrijft: „Deze kleine vliegtui gen. die als schier onztehtbare geesten door het luchtruim jagen, hebben tal loze monsters radio-actieve deeltjes zameld. die uit de Sowjetunie wegdre ven. Wij zijn dan ook nauwkeurig op de hoogte van de plaats, omvang en bete kenis van de Russische wapenproeven met nucleaire explosieven". Terwijl nu het raadsel van het Ame rikaanse vliegtuig boven Rusland geheel schijnt opgelost, en de weteld zich onge rust afvraagt of Chroesjtsjef nog meer pijlen op zijn propaganda-boog heeft (een expositie van de buitgemaakte fo to's, wapens en instrumenten en waar schijnlijk van piloot Powers zelf kon digde hij reeds aan en een openbaar proces tegen „spion" Powers wordt over wogen), speurt men in de Verenigde Staten naar de ware initiatiefnemers van de spionage-vluchten. Harold E. Stassen, vroeger ontwapeningsadviseur voor Eisenhower, veronderstelt dat Ameri kaanse officieren de topconferentie syste matisch boycotten. Bewijzen op tafel Omstandig vertelde Chroesjtsjef zater dag voor de Opperste Sowjet zijn ver haal. Hij maakte duidelijk dat het vlieg tuig niet uitgerust was voor de bestu dering van het weer (zoals de Ameri kanen een f hadden verklaard), maar een militaii toestel was, uitgerust voor spionage. De Rus wierp het bewijsmate riaal op tafel en zei: „Hierkijkt u maar op deze foto's. De films waren in het vliegtuig, dat volgens plan door een helse machine vernietigd had moeten worden. De piloot had wapens om zichzell te doden. Maar hij deed het niet, hij vertelde ons alles. De films hebben wij ontwikkeld. Hier kijkt u maar: hier zijn de vliegvelden, hier staan jagers ge reed. Twee kleine witte strepen. Hier ziet u een lange brede streep een ander vliegveld. Dit is het resultaat van een vlucht waar piloot Powers zich lange tijd op heeft voorbereid. Op zijn vluchten De Amerikaanse verklaring kwan enkele uren van verlegen zwijgen, die volgden op Chroesjtsjefs mededelingen in de Opperste Sowjet. Eerder had de Russische premier meegedeeld, dat het Amerikaanse toestel op 1 mei was geschoten. Zaterdag praatte hij het Ame rikaanse excuus voor de grensschending aan flarden Bijna opgetogen maakte de Russische premier melding van het feit, dat de piloot van het neergeschoten vlieg tuig, in leven is en dat die piloot de 30-jarige Francis Harry Powers alles verteld had wat hij wist. Hij zou dracht hebben gehad de Russische grens te overschrijden, foto's te maken en was zorgvuldig uitgerust voor het uitvoeren van zoals Chroesjtsjef zei zijn „rooftocht". Opmerkelijk is, dat Chroesjtsjef bij al zijn felle beschuldigingen de naam Eisen hower niet in het geding brengt. Ook in de „ruiterlijke" erkenning van de Verenigde Staten wordt gesteld, dat de autoriteiten in Washington geen toestem ming hadden gegeven voor de spionage- vlucht boven Rusland. Wel wordt in de Amerikaanse verkla ring gezegd, dat de afgelopen vier jaar soortgelijke verkenningsvluchten langs de grenzen van de vrije wereld zijn onder nomen met straalvliegtuigen. Tegelijker- tijd wordt echter een felle aanval gedaan op de .Ijzeren gordijn-geheimzinnigheid" de Sowjetunie. Die geheimzinnig- sterraad van de Europese gemeen schappen de conventie behandelen, waar na de nationale parlementen zich over het verdrag moeten uitspreken. V.S. wil Rusland fotograferen De New York Times meldt, dat de Verenigde Staten zullen pogen in de ko mende herfst hun eerste verkenningssa telliet te lanceren die elke meter van het Russische gebied zou fotograferen. In een artikel van zijn correspondent Richard Witkin wordt gezegd, dat dit de eerste proef zou zijn van een „foto-intel- ligenceprogramma", het project Samos" Het is door de V.S. met volkomen open hartigheid voorbereid. Elke meter van het Russische gebied zal gefotografeerd worden als bijdrage om de „intelligence gaping" die de Amerikaanse verdedi gingsinspanningen zo zwaar hindert, op te heffen", aldus het blad. Vliegtuigongeluk in Suriname Opnieuw is een toestel van de Suri naamse Luohtvaartmij. neergestort, waar bij de inzittende Amerikanen, devliiegeT Somen en d© mecanicien Forbes gewond werd. Zij zijn per vliegtuig naar Parama ribo vervoerd. Het toestel was een twee moto rige Beechcraft en het ongeluk ia geschied in het Raysengebengte. Gouverneur v. Tilburg gaat met verlof De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilbung, zaü eind mei naar Neder land vertrekken voor een werkbezoek gevolgd door een verlof van enige den. Dr. C. Nagtegaad zal hef gouver neurschap langs de Russische grens bestudeerde hij Lang was Chroesjtsjefs verhaal en har telijk het applans in de Opperste Sowjet. De route van Powers werd precies be schreven. Een landing in Pakistan werd genoemd. Pakistan zal de zaak onder zoeken en protesteren bij de Verenigde Staten als Chroesjtjefs woorden juist zijn. Ook Turkije heeft officieel verklaard, ge heel buiten de zaak te staan. Eerst goed kwam de Rus op dreef toen hij sprak over de Amerikaanse verkla ring, dat de piloot bewusteloos moet zijn geraakt en dat zijn toestel op de auto matische piloot boven Rusland is ver dwaald. „Bewusteloos", zei Chroesjtsjef honend, „hij de piloot sprong uit zijn toestel. Geen automatisch werkende katapult, nee, een glijdende stuurkablne. die gebruikt wordt als het toestel landt Vreesde de piloot soms, gedood te worden bij de ontploffing die het toestel moest vernielen in tijd van nood? En waarom kreeg hij die speciale naald mee? Om zich te prikken en niet in handen te vallen van de Sowjet-autoriteiten? Wat een bandietendom. kameraden! En waar om had hij die Franse francs, dat Duitse, Italiaanse en Russische geld? Om lucht monsters te kopen?" Geen verzonnen lezing kan de reputatie redden van hen, die de verantwoordelijk heid dragen voor deze perfide daad. Ik meen dat het een slechte voorbereiding is voor ernstige besprekingen over ver mindering van de internationale spanning, aldus Chroesjtsjef De eerder geopperde suggesties, dat Eisenhower moet afzien van deelneming aan de topconferentie, werden overigens de afgelopen dagen niet herhaald. Alge meen wordt aangenomen, dat de Ameri kaanse president Chroesjtsjef zal ontmoe ten op 16 mei in Parijs. Inconsequenties Volgens Amerikaanse deskundigen be vat het betoog van Chroesjtsjef een aan tal inconsequenties: 0 Hoe heeft de Russische premier een vliegroute voor het toestel kunnen noemen, die de normale actie-radius van de „U-2" verre overtreft? 0 Hoe heeft de piloot, wiens toestel in volle vlucht door een raket getroffen zou zijn, de tijd gehad om normaal het vliegtuig met een valscherm te verlaten? 0 Hoe is het mogelijk, dat de foto grafische uitrusting van het vliegtuig vol komen intact bleef terwijl het toestel blijkens de foto's in de Amerikaanse pers vrijwel vernield werd? 0 Hoe is het mogelijk, dat de lading dynamiet volgens Chroesjtsjef bestemd om het vliegtuig op te blazen niet tot ontploffing kwam toen de raket doel trof? VOEDINGSMIDDELEN 10e PERIODE 1944 KA-410 !<S SEPTEMBER-30 SEPTEMBER) VOOI HOUDERS VAN INLEGVELLEN CA «1 BROOD BROOD BROOS- 37A$; 38*» 39*» 40*® f* ROOD BROOD' BROOS BV» >r9 37*® 38*® 39 A« 40*® BROOD BROOD' BROOD 37»» UI 00 2. 39 A* 40*» BROOD BROOD BRObDS 37»» 38*® 39 A« 40*»' ^38 B „39 B 40» BRO.» 37 b 38 b 39 b 40* ,»RQO* BROOD BR9°A Met deze welbekende broodkaart als blikvanger, willen w(j herinneren aan de sympathieke actie v an de bak kers, die deze kaartjes voor een kwart je per stuk verkopen, teneinde mede te helpen de hongersnood in het Mid den-Oosten te bestrijden. Koop deze week 't kan nog tot en met 14 mei een of meer van die kaarten b(j uw bakker: het gehele bedrag komt ten goede aan het doel! DE E SPOEDCONFERENTIE, die saterdag In het bekende onderhandellngsooni Val Duohesse In Brussel tussen Nederland en Duitsland te gehouden om alsnog te trachten de mogelijkheden na te gaan van een toenadering Inzake de landbouw, heeft geen tastbare resultaten opgeleverd. De Duitse vertegenwoordigers hand haafden het standpunt dat de landbouw niet mag worden betrokken in de voor stellen van de voorzitter van de Euro pese commissie, prof. Hallstein, or een versnelling van de Euromarkt te ko men. Het gesprek bepaalde zich dan ook voor een groot deel tot vaststelling de zienswijze van beide landen, waarbij zoals bekend, ons land de agrarische in dustrie niet van de overige sectoren wil afscheiden. Verdere besprekingen, voordat de mi nisterraad van de E.E.G. morgen Luxemburg het plan-Hallstein zal be spreken, zijn niet te verwachten. Aangezien prof. Hallstein tijdens de be sprekingen van zaterdag heeft verklaard dat de landbouw in beginsel in de snellingsvoorstellen van de Europese In Monster werden duinen aangetast en in Den Haag een woonschuit slaan van een vonk op het rieten dak is gistermiddag het Apeldoornse restaurant „De echoput" in de as ge legd. Het restaurant, dat eigendom was van het kroondomein, brandde in nauwelijks een half uur volledig uit De schade, die ongeveer 140.000. bedraagt, wordt door de verzekering gedekt. 0 Een woonschuit, gelegen aan de Moer- weg in Den Haag, is zaterdag vrijwel ge heel uitgebrand. De eigenaar van de schuit, de 43-jarige M Visser, stootte bij het schoonmaken van een verfkwast een blik benzine om. De benzine kwam over een brandende petroleumkachel: in een oogwenk stond de schuit in lichter laaie. De heer Visser moest met ernstige brand wonden naar het ziekenhuis worden over gebracht. De schade wordt niet door de verzekering gedekt 0 Bij de watertoren in Monster is zater dagmiddag brand uitgebroken, die enige uren heeft geduurd en ongeveer twee hectare duin met begroeiing heeft ver nield. De brand, die veroorzaakt werd door baldadigheid van een paar jongens, werd bestreden door de Monsterse vrij willige brandweer, geassisteerd door een spuit van de Haagse brandweer 0 Gisteren zijn in totaal ongeveer tien hectare bos in Apeldoorn in vlammen op gegaan. In het Orderbos braken 's gens twee branden uit, waarbij acht hec tare bos verloren gingen. De Apeldoorns» brandweerkorpsen, geassisteerd door hon derden militairen, bestreden het vuur 's Middags brak een brand uit in het ge bied van Berg en Bosch. 0 Een gebied van meer dan 100 hectare hei is gisteren bij de gemeente Asten ln de Peel door brand aangetast. Er ging veel turf verloren. Verschillende brand weerkorpsen en militairen bestreden het vuur, dat momenteel gelokaliseerd 0 In Middelbeers bij Eindhoven is gister middag een grote bosbrand uitgebroken. De brandweren van Eindhoven. Oirschot en Veldhoven bestreden het vuur, dat geveer 200 hectare natuurreservaat loren deed gaan. De hulp van militairen werd ingeroepen Omstreeks half ze: de brand nagenoeg bedwongen. 0 Door een explosie in een vat wasben zine is zaterdagmorgen brand uitgebroken in de, fabriek van chemische produkten, de n.v. Jan de Vries in Alkmaar. De brand, die zich uitstrekte over een opper vlakte van ongeveer 300 m2, vond voed sel in duizenden liters benzine en che micaliën. De magazijnbediende A. der Kluk werd door een steekvlam ge raakt en moest naar een ziekenhuis den overgebracht. Een winkelpand met woning en een aantal magazijnen werden een prooi van de vlammen. Pas n uur kon de brandweer het vuur enigszins lokaliseren. Men slaagde erin voor onge veer f 40.000 aan materiaal in veiligheid te brengen. (Zie vervolg op pag. 9i In de duinen by de Monsterse watertoren heeft zaterdag een felle brand gewoed, die slechts met moeite kon worden bedwongen. Alleen Florientje amuseerde zich kostelijk (Van een verslaggevers.) bij de ingang van de Floriade in Rotterdam waren samengestroomd om de aankomst van de geel-zwarte postkoets te zien, hielden enkele mi nuten hun hart vast Haalt-ie 't of haalt-ie 't niet? Het lukt.e maar wanneer het ijzeren toegangshek en kele centimeters smaller was ge weest, had de door vier paarden ge trokken karos het einddoel niet kun nen bereiken. Koetsier Joop van der Touw moest al zijn stuurmans kunsten inschakelen om het rijtuig door de twee palen te manoeuvre ren. Na de 3404 km lange tocht over bergen en slechte wegen had hij deze moeilijkheid zeker niet ver wacht Grandioos was de ontvangst van het bestofte rijtuig in de Maasstad, waar het ln de loop van de morgen bij de groen- tenveiling aan de Boezembocht was ge arriveerd uit Leiden. Voorafgegaan door een muziekkorps, ruiters te paard en vier bijzonder mooie praalwagens reden de koets en verzorgingswagens onder en thousiaste toejuichingen van het publiek naar het tentoonstellingsterrein. Het spontane karakter van de begroe ting ging daar helaas als een nachtkaars uit. Ambasadeur Ogier Ghislain de Bus- becg, professor Carolus Clusius 'en de vele genodigden, die overigens niets kon den zien, omdat hun uitzicht werd belem merd door tientallen amateur-fotografen, moesten luisteren naar lange toespraken, die bovendien weinig interessant waren Florientje, het meisje, dat op bijna alle Floriade-affiches prijkt, was de enige die niet uit beleefdheid haar mond be hoefde te houden. Zij amuseerde zich kostelijk met het water uit de fontein en was blij, omdat zij na van Leiden vla Den Haag en Rotterdam op de bok van de koets te hebben gezeten, eindelijk eens mocht hollen Prof. Clusius overhandigde de voorzit ter van de honderdjarige Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, de uit Turkije meege brachte tulpebol, die de naam Ataturk kreeg. Floriade-organisator Jac. Kleiboei, de geestelijke vader van de postkoets- tocht, werd op voorstel van de hoogge leerde botanicus opgenomen in de „we reldstand der geletterden". „Waar is de organisator van deze jaarmarkt, waar zit die eenvoudige boer?" riep prof. Clusius onder grote hilariteit uit. En nadat de heer Kleiboer zich door de menigte naar voren had geworsteld, zei de hoogleraar: „Ik neem u aan als vriend. U moogt u voortaan Jacobus Luticola noemen...." Na afloop van de ontvangst op de Floriade reed de postkoets naar het stad huis, waar de Rotterdamse burgemeester het gezelschap hartelijk toesprak. Mr. G. E. van Walsum zei, dat hij de Floriade nu al een succes vond. Het Rotterdamse park blijkt te zijn teruggekomen met In de optocht reed ook het Amerikaan se echtpaar Mervish mee. Mevrouw Mer vish had in een Amerikaans t.v.-program ma haar liefste wens mogen noemen. Zij vroeg of de beide kinderen van een kennis, die invalide zijn, medische be handeling konden krijgen. Die wens werd ingewilligd, maar ook haar tweede. De heer en mevrouw Mervish kregen toe stemming naar Nederland te vliegen om de bollenvelden en de aankomst van de postkoets te zien. De karos blijft tot de sluitingsdatum op de Floriade, evenals de negen paar den. De bemanningsleden van de tocht gaan van een welverdiende rust genie ten. Eén van hen zei: „Voor geen mil joen meerIn de Alpen heb ik met een blok achter de koets gehold. Nooit dient te worden betrokken, wordt in Brussel met grote belangstel ling tegemoet gezien, welk standpunt de bondsrepubliek tegenover deze voor stellen, die slechts met algemene stem men door de zes ministers worden goed gekeurd, zal innemen. De twee Nederlandse ministers, dra. J. W. de Pous en mr. V. G. M. Marijnen, ontmoetten daar niet, zoals aanvankelijk was meegedeeld de Westduitse minister van economische zaken, de heer Erhard, maar drie staatssecretarissen van de re gering in Bonn. Deze staatssecretaris sen bleken echter vrijwel geen onderhan delingsbevoegdheden te hebben, zodat van een werkelijke poging om tot een oplossing te komen niet kon worden ge sproken. Duitsland verwierp het door leden van de Europese commissie voorgestelde ver gelijk en dacht een oplossing met Ne derland te zoeken door wederkerige be sprekingen, maar dit is voor Nederland onaanvaardbaar. BINNENVERINGBED 1 jood will SCHUIMRUBBERBED Voor de tijd van het Jaar, waarin an ders vooral het smeltwater uit Zwitser land voor een flinke was van de Rijn kan zongen, is de huidige rivierafvoeJ van slechts 1200 kub. meter per sec. bij zonder laag. Dit wijst op een zeer lage stand van het grondwater voor het gehele stroomgebied en een afwezigheid van nog noemenswaardige hoeveelheden sneeuw. Er zal een aanzienlijk neersiagsurplus nodig zijn om de afvoer weer op een normale waarde te brengen. Op korte termijn is die, gezien de weersgesteldheid, niet te verwachten. Wel zal de tempe- natuursvenhogiing kunnen leiden tot een versnelde afvoer van de restanten Zelfs wanneer de neerslagen verder normaal zouden zijn zal men, naar ons van Rij kswaterstaatszijde wordt medege deeld voor maanden op een lage rivier stand moeten rekenen. En waar de afvoer op dit moment die van een droog jaar als 1949 evenaart en slechts weinig groter is dan in 1921 zal reeds een gering neer- slagtekort kunnen leiden tot een uitge sproken lage rivi eraf voer. Kleuter overreden. Zaterdagmiddag is op de Ringbaan-West te Tilburg de drie jarige F. Vorhoosel toen hij met een step aan de hand de weg overstak door een vrachtauto gegrepen. Het jongetje over leed in de loop van de avond. Zuidoostelijke wind De Bilt verwacht tot dins dagavond: Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind ln hoofdzaak tussen Oost en zuid. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgem. 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 10 mei; zon op 4.55 en onder 20-19; maan op 19.21 en onder 4-50 uur; 11 mei volle maan. (Advertentie) is en blUft de BERINI ƒ519,- GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur B 1 E I bew- gh bew I bew bew bew h bew t bew rmo 5 zw bew S 5 zw bew zw bew windstil onbew l bew windstil m regen *h b£W windstil h bew zw bew onbew windstil windatL'

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1