Gast en Gastheer biedt blik in de keuken Zorgen over toenemende produktie dure tarwe Geen apartheidspolitiek voor beambten metaal Chr. bedrijfsbond bewijst zijn grote aantrekkingskracht Rijders in gehavende Citroen winnaars Kritiek op beperking van investeringsaftrek Tentoonstelling in Houtrusthal met talrijke attracties Wanneer donderdagmorgen 12 mei om 11 uur de tentoonstelling „Gast en Gast heer" in de Houtrusthallen in Den Haag wordt geopend, is daarmede een periode van voorbereiding, die twee jaar heeft geduurd, afgesloten. „Gast en Gastheer" wordt de grootste tentoonstelling, die ooit in Den Haag is georganiseerd. De organi sator is de Ned. Bond van Werkgevers in hotel-, restaurant-, cafél en aanverwante bedrijven Horecaf, die dit jaar zijn 70-jarig bestaan viert en dit met deze tentoon stelling meent te moeten doen. Zeventig jaar geleden was het de fiscus, die de werk nemers in de genoemde bedrijfstakken tot organisatie bewoog, een organisatie, waar van de daarbij betrokkenen nimmer spijt hebben gehad. Dat wil men dan ook met deze groots opgezette tentoonstelling, die ruim 25000 m2 omvat, tonen. Zeiden zal een expositie worden houden, waaraan zovele attracties verbonden. Dat ligt ook in de aard deze tentoonstelling, want men kaï mag zich terecht afvragen, welke digheid er voor het publiek aan is gereedschappen en materialen, die m( het hotel-bedrijf gebruikt, hoe modern deze ook mogen zijn, te gaan bezichtigen. Hiervan is het tentoonstellingscomité zich terdege bewust geweest. „Gast en Gast heer" is dan ook uitgegroeid tot een internationale tentoonstelling met bijvoor beeld een Salon Culinaire. Hierin zullen buitenlandse en Nederlandse meesterkoks de pollepels met elkaar kruisen in niet minder dan veertien categorieën. Iedere dag staat een bepaald onderdeel van de culinaire mogelijkheden op het program ma. Een jury, waarin naast Nederlanders ook een Oostenrijker, een Zwitser en een Duitser zitting hebben, zuilen de gerech ten keuren, die dan in een reusachtige koelvitrine van 80 meter lengte kunnen worden bewonderd. V ermaakscenlrum Voorts zijn bij „Gast en Gastheer" on dergebracht het vermaakscentrum „Ho- recaffiestra", waar dagelijks artisten zul len optreden; een filmzaal; een interna- Rang van majoor In enkele dienstvakken van de land macht en de luchtmacht konden de offi cieren tot nu toe hoogstens de rang van kapitein bereiken. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 mei de mogelijkheid geopend tot het bereiken van de rang van majoor. Het betreft hier de officieren van fortificatiën, de officieren technisch- opziohter van de verbindingsdienst, de technische dienst der genie onderdelen van de landmaoht en van de dienst- groep officieren technisch-opzichter van de luchtmacht. Kustvaarder in Zwarte Zee gestrand Het Nederlandse kustvaartuig Marathon is vannacht in de Zwarte Zee nabij Istan- boel gestrand. Het 398 ton metende schip is eigendom van de kustvaartrederij van Dudok de Wit en Co. in Amsterdam. Het zit od slechts 30 meter uit de kust en slaat hevig op en neer in de golven. Er is verbinding met de wal en er bestaat geen gevaar voor de opvarenden. Concours d'élégance in Noordwijk De Federaties van Ned. organisaties voor het personenvervoer houdt op don derdag 12 mei in Noordwijk aan Zee een concours d'élégance voor touringscars. Het concours wordt in de middaguren gehou den. Op het programma staan onder meer een optreden van Jules de Corte en een historische costuumshow. tionaal restaurant, genaamd „La Palette", waar de nieuwste Nederlandse streekge- rechten worden geserveerd; een jeugd- restaurant voor bezoekers onder 18 jaar, die daar worden bediend door leerling- koks; tafeldekwedstrijden en de geschie denis van het herenlogement tot motel, Er zijn vele stands, ook van buitenlandse bedrijven, die het specifieke van hun land zullen tentoonstellen; er zijn dagen van de wijn en dagen van het bier; het meesterschap met maatjesharing wordt naar voren gebracht; er is een luchtfoto- herkenningswedstrijd, terwijl de Neder landse brouwerijen de bezoeker in de ruimtevaart brengen onder het motto, dat het bier altijd best blijft. De opening van „Gast en Gastheer- geschiedt op 12 mei om 11 uur door de economische zaken. dr. G. M. J. Veld kamp. Diezelfde middag om 5 uur hoopt prins Bernhard de tentoonstelling te be- Prinses Beatrix in Limburg Prinses Beatrix heeft gisteren een oriëntatiebezoek aan Limburg ge bracht, dat zij vandaag heeft voort gezet. Onder meer bezocht zij in Horn bij Roermond het r.k. jeugddorp van de zusters Dominicanessen van Be- thanio. In dit jeugddorp zijn 240 kin- deren ondergebracht, die zijn verdeeld over zestien „gezinnen", met een leid ster-aan het hoofd. In gezelschap van de algemeen overste van het jeugd dorp, moeder Imelda, bezocht de Prin ses, behalve de andere afdeling, de slagerij. Op de foto ziet men de hoge gaste met haar begeleidster. In het jeugddorp ontmoette prinses Beatrix ook de bisschop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors. Ter afsluiting va.n de dag woonde de Prinses een uitvoering bij ten bate van de hulp aan vluchte lingen. Deze werd in de Maastrichtse schouwburg gegeven. zoeken. Ter gelegenheid van deze expo sitie zullen in Den Haag van 10 tot 23 mei des avonds de schijnwerpers worden ontstoken op de regerings- en andere be langrijke gebouwen. De tentoonstelling, die ten doel heeft in eigen kring een overzicht te geven van het vele nieuwe, dat het horecafbedrijf ten dienste staat en voorts de buiten staander meer bekendheid bij te brengen •t de belangrijke plaats, die deze be drijfstak in onze samenleving inneemt en hem een blik „in de keuken te ver schaffen is op 12 mei vanaf 4 uur en ts iedere dag behalve des zondags 23 10 i gens tot 11 uur des avonds geopend. Officier ongeschikt Ingezonden stuk leidde tot ontslag (Van onze parlementsredaetie) STAATSSECRETARIS Calmeyer (de- fensie) heeft in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweedp-Kamerlid kol. Wierda (soc.) bevestigd, dat hij de reserve-luitenant ir. H. A. Faber schrif telijk ln overweging heeft gegeven eervol ontslag uit de militaire dienst tc vragen wegens ongeschiktheid. De heer Faber had zich per ingezonden stuk in een dag blad denigrerend uitgelaten over het initiatief van de Nederlandse officieren om aan H.M. de Koningin een erepodium aan te bieden. De staatssecretaris acht de heer Faber ongeschikt, omdat deze zijn gevoelens in zake een aangelegenheid, waarbij hij uit sluitend in zijn hoedanigheid van reserve- officier was betrokken, op een zodanige wijze heeft kenbaar gemaakt, dat hij itn militair verband niet langer als gezags drager kan wonden gehandhaafd. Het laatdunkende ingezonden stuk, waarin de Koningin mede werd betrokken, was door de heer Faber ondertekend met vermel ding van zijn militaire rang, met de ken nelijke bedoeling aan te geven, dat de brief geschreven werd in zijn kwaliteit als offioier, aldus de taatssecretaris in zijn antwoord. Op grond van deze feiten heeft de be windsman gemeend de betrokken reserve- officier in de gelegenheid te moeten stel len zelf de consequentie uit de door hem kenbaar gemaakte gevoelens te trekken en verzoek om eervol ontslag in te dienen. De staatssecretaris deelt de heer Wierda mee. dat de betrokkene theo retisch weer opnieuw als dienstplichtige aou kunnen worden ingedeeld. In dat geval zou niet van een verlaging kunnen worden gesproken in de zin van het mili tair straf- en tuchtrecht, maar slechte van uit de wet voortvloeiende verande ring van status. In een geval als dit krijgt de betrokkene echter geen mobilisatie- bestemming en wordt hij dus als dienst plichtige niet meer in werkelijke dienst opgeroepen. Koningin Juliana temidden van een delegatie vluchtelingen, die ze gisteren op Soestdijk ontving. Voor het verslag zie pagina 5.) Stem van bakkerij en maalderij ZATERDAG 7 xMEI i960 Is Joan al prof? Dr. Eigel, topfunctionaris van de Ween- se IJsrevue heeft na de verklaringen van ,Joan Haanappel van gisteren, dat zij nog |ceen prof is, verklaard dat de Ned. kunst- rijdster inderdaad geëngageerd is. Hij wilde echter niet zeggen, wanneer het contract is getekend. Als Joan volhoudt, dat zij nog amateur is, zo zeide dr. Eigel, zal zij waarschijnlijk daarvoor haar re denen hebben. In Wenen is inmiddels bekend gewor den, dat Joan in de Weense IJsrevue de rol van de vroegere schaatskampioene Ingrid Wendl zal overnemen. Deze waa de eerste ster van het nummer „Dromen land". dat het afgelopen seizoen een groot succes is geweest en dat ook voor het vol gende seizoen op het programma staat. Ingrid zal daardoor in een nieuw num mer „Illusies" kunnen optreden. Dit zal door een andere groep van de ijsrevue worden gebracht. Coca Cola-dambeker De eerste ronde van dit door R.D.G. georganiseerde damtoernool stond in het teken van de overwinningen. Niet minder dan vier van de vijf partijen eindigde in een beslissing. De Haagse kampioen Kinnegen verloor van Huisman die een zeer goede partij speelde. Gordijn won in de opening een schijf van Van Rennes die geen kans meer kreeg op herstel. De Leidenaar De Klein heeft zeer waarschijnlijk de winst gemist teeen De Kluyver De uitslagen waren: W HuismanH. F J. Kinnegen 2—0. Ph. J Ham—J. Tims 02. F. v. RennesF. Gordijn 02, S. oerR. Singerling 20, J. H. de Kluyver W. de Klein 1—1. Bij-toernooi om de R.D.G.-wisselprijs; v. d. Velde—K. Rijnaards 1—1, F. C. H. ensM. Overvoorde 2—0. R. Lindemans J. v. Leeuwen 2—0, J. LammeW. Sto ker 02. Voetbal De jaarlijkse voetbalwed- trijd tussen het Engelse elftal en het •ertegenwoordigend elftal van spelers beneden 23 jaar, die gisteravond in Lon- s gespeeld, eindigde in-een 21 over- ing voor het nationale elftal. De tand was 2—0 (Va sociaal-economische redactie) OP GROND van de landbouwtelling van december 1959 wordt voor het nieuwe oogstjaar een tarweoogst verwacht, die nog weer 25.000 ton zal uitgaan boven de oogst van vorig jaar. Dit zal neerkomen op een produktie van 500.000 ton inlandse tarwe, die een bestemming zal moeten vinden in menselijke consumptie en als vee voeder. Het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft zich gisteren ernstig beraden over wat er met deze te verwachten grotere tarweoogst zal moeten gebeuren. Vorig jaar had men er reeds de grootste moeite mee, maar nu vroeg men zich af, of de areaaluitbreiding voor de verbouw van tarwe steeds zal blijven toe nemen. Ditmaal is er 88.000 ha met wintertarwe ingezaaid, vorig jaar was dit 61.000 ha. De grote produktie van vorig jaar heeft men weten op te vangen door het verplichte bijmengingspercentage van binnenlandse tarwebloem voor de bak kerij te verhogen tot 38 pet., niette genstaande het tegensputteren van de bakkersvertegenwoordigers, die bezwaar hadden tegen een hoger percentage van de zachte binnenlandse tarwe, die moei lijker te verwerken is. Circa 50.000 ton Meer samenwerking met handarbeiders (Van c e sociaal-economische redactie) OPVALLEND is het verzet van de werkgeversorganisaties tegen regelingen In de be&mbteii-c-a.o„ die reeds jaren in de c.a.o. voor de handarbeiders zijn opge nomen. Soms lijkt het wel alsof van de zijde van de werkgevers gepoogd wordt klassetegenstellingen tussen handarbeiders en beambten te construeren om een soort apartheidspolitiek te rechtvaardigen, waardoor de werkgevers ten opzichte van de beambten zo weinig mogelijk worden gebonden. Dit verklaarde hedenmorgen de heer J. Lanser in zijn openingswoord op de drukbezochte vergadering in Utrecht van de landelijke beambtengroep van de Chr. Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Electronische Industrie. Zo is er nog steeds geen overeenstemming bereikt over de salariëring van de beambten met hogere functies en de beambten met een in komen boven de loongrens. Ook is er nog geen beslissing gevallen over de arbeids tijdverkorting, terwijl voor de handarbeiders al lang een regeling is getroffen. Dit is nog onlangs het geval geweest met de indeling van de gemeenten groepen en de verhoging van de loinen per 1 augustus 1959 Komen deze onderwerpen tenslotte ook nog in de centrale commissie, dan is het alleen nog een formele zaak. De heei Lanser erkende dat hier een stuk logi ca inzit en dat het moeilijk anders kan, omdat er nu eenmaal 190.000 handarbei ders in de metaal zijn en ongeveer 50.000 De heer Lanser meende een fout in de structuur van het overleg te moeten constateren. In de vakraad besraadsla gen de organisaties over de belangen van de handarbeiders en over het alge meen komen dezelfde zaken dan later de >r de beambten. De vak- raad heeft een overheersende positie, hier vallen de gTote beslissingen en hier koenen de beambten er niet aan te pas. beambten. Daarom zou hij de centrale commissie en' de vakraad willen samen smelten tot één orgaan van overleg. De vraagstukken met een algemeen karakter kunnen dan gemeenschappe lijk behandeld worden, terwijl voor de naar groepen onderscheiden onderwer pen een commissie kan worden gevormd Althans zou er een nauwe vorm van sa menwerking ge-zocht moeten worden in zaken van algemene aard Het beleid zal sterk gericht moeten zijn op harmonisatie van de arbeidsvoor waarden, aldus dc heer Lanser. die zich zelfs afvroeg, of er geen plaats zou voor één c.a.o. voor alle werknemers in de metaalindustrie. Met een algemene pensioenvoorziening voor de beambten is men thans op de goede weg ei heer Lanser wilde graag vertrouwen, dat het met het vraagstuk van de werktijd verkorting ook in orde zal komen. Hij meende, dat het resultaat van gemeen schappelijke inspanning in een onderne ming ook aan allen ten goede dient te komen, zowel handarbeiders als bcamb- He-t wordt volstrekt onaanvaardbaar genoemd, dat de bond niet aan de on derhandelingen bij Philips heeft kunnen deelnemen. Bij het C.N.V, wordt thans echter gewerkt aan een finale doorvoe ring van de bedrijfstakgewijze organ'- satie, aldus de heer Lanser, zodat de .'.M.B. in ieder geval per 1 januari 1961 bij Philips als partij zal kunnen optreden ter behartiging van de belangen der ba- ambten. Bij Van der Heem N.V. is de C.M.B rkend als partij bij de onderhandelin- en voor de beambten. Of uit dit over ig een beambten-c.a o. voor dit bedrijf zal groeien is nog niet te zeggen. Voorts heeft de heer Danser in deze ergadering weer een lans gebroken oor de bedrijfstaksgewijze organisatie e r.k. beambten in de metaal zijn nog afzonderlijk georganiseerd en van deze is onlangs opgemerkt, dat de be drijf sbonden (organisaties van handar beiders en beambten) hebben bewezen geen of weinig aantrekkingskracht uit te oefenen op de beambten. De heer Lanser heeft om dit te weer spreken een aantal feiten opgesomd. Op 1 januari 1956 was het aantal r.k. ge organiseerde beambten 5768, op 1 janua ri 1959 was dit 7024, een stijging mei 21,8 pet. Het aantal beambten-leden b.j de C.M.B. steeg met 24,7 pet van 3432 tot 4279. Op dit moment telt de beamb tengroep in de C.M.B. zelfs 4600 leden Over de invloed van de beambten in de C.M.B. gesproken: in de onderne mingsraden bezetten de C.M.B.-beamb- ten 17 pet van de zetels en de r.k. be- ambtenbonden met een veel groter le dental 16 pet. Voor de kleine metaalnij verheid zijn deze percentages resp. 32 en 13 pet. Per 23 beambtenleden heeft dc C M.B. één lid in de ondernemingsro- den, de r.k. bonden 1 op de 42 leden In de bondsraad van de C.M.B hebben 23 handarbeiders zitting en 18 beambten Door het Sociologisch Instituut van het Convent van Chr. Sociale Organisaties zal binnenkort een rapport worden uit gebracht over de integratie van de be ambten in de C.M.B. Kleinmetaal In de kleine metaalnijverheid bestaat voor de beambten nog een toestand van rechteloosheid. Pogingen hierin ver anderingen te brengen zijn op niets uit gelopen, ten gevolge van de onwil der werkgeversorganisaties. Een beroep op het College van Rijksbemiddelaars heeft ook niets uitgewerkt. Niets zal echter onbeproefd gelaten worden om tot een goede regeling van salarissen en andere arbeidsvoorwaarden te komen in de klei ne metaalnijverheid, aldus de heer Lan- i is toen tot veevoeder ge- het produktschap stelde nu gisteren voor wat betreft het nieuwe oogstjaar het bijmengingspercen tage voor broodbioem te brengen op 40 pet. Vrij heftig was het verzet van de zijde van de bakkerij, die meende hier mee niet akkoord te kunnen gaan, voor al niet omdat men nog niets weet over de kwaliteit van de nieuwe oogst en bo vendien is de grotere oogstverwachting nog maar een raming. De beslissing van 38 pet. van het vorig jaar achtte men reeds een noodmaatregel. Het bestuur kwam daarom tot de uit spraak. dat men voor de nieuwe tarwe oogst zich in principe vasthoudt aan een richtlijn van 35 pet. bijmenging. Beschikt men over nadere gegevens omtrent de kwaliteit en de kwaliteit van de tarwe oogst dan zal al naar de omstandigheden zijn dit bijmengingspercentage nog nader onder de loep genomen kunnen worden. Dit voorstel kreeg 22 stemmen; elf leden, onder wie de vertegenwoordigers de landbouw en de landarbeiders n voor een hoger percentage bijmen ging. Tijdens de discussie werd ontstemming litgesproken over het feit, dat de minis- er eenzijdig de garantieprijs vaststelt, zonder zelfs het produktschap in het overleg te betrekken, maar het bestuur het produktschap moet maar zorgen de afzet van de steeds groeiende produktie als gevolg van de garantiepo- litiek van de regering. Het bestuur zou zijde van de produktie marktordenend op moreten kunnen tre den, met name in het belang van de verwerkers van tarwe en tarwebloem en De verwerking van Inlandse tarwe heeft namelijk een prijsverhogend ef fect voor het brood. Bij de discussie wer den de consekwenties van de Euromarkt buiten beschouwing gelaten, omdat deze nog niet te overzien zijn. Hoewel het be stuur er wel van overtuigd was, dat het praktisch noodzakelijk zal zijn tot een bijmengingspercentage van 40 pet. te komen, hield men principieel toch aan 35 pet. vast om met name de minister van landbouw te verstaan te geven, dat zon der maatregelen tot inperking van de inlandse graanproduktie de zaak op den duur fout loopt. Uitvoer van brood Onze export van brood naar West- Duitsland zal voortaan met een heffing van 6,25 per 100 ke belast worden op verzoek van de Duitsers, die anders in deze export een oneerlijke concurrentie zien Voorheen werd reeds ee- invoer heffing gesteld van 1,25, welke nu met 5 is verhoogd. Namens de Bakkerij Stichting werd in het bestuur verklaard, dat dit bedrag als een maximum be schouwd wordt 1 komst niet akkoord zal gaan met een verhoging van deze heffing. Voorts heeft Duitsland voor ons land een uitvoercontingent voor havermout opengesteld ter grootte van 1500 t< ongeveer het drievoudige van onze port aan havermout in het vorige ja, Dit contingent draagt een bilateraal ka rakter. zodat geen concurrentie var dere landen is te duchten. Importbloem Nederland voert jaarlijks maximaal 75.000 ton bloem in. Deze invoer is aan dit maximum gebonden. Op deze import, voornamelijk uit Amerika, rust op het ogenblik een matige heffing. Aan de hand van een nota kwam gisteren de vraag in discussie of deze heffing aan merkelijk verhoogd moet worden en of wellicht de import nog meer beperkt dient te worden. Van de zijde van het departement van landbouw was het produktschap al te verstaan gegeven, dat de minis ter er vrij sterk op staat, de import van bloem uit Amerika te beperken »n extra heffing op de import te stellen. Ir. Franke, de directeur-generaal van de voedselvoorziening had laten weten, dat Nederland op dit moment in de E.E.G. wel een eigen stand punt kan innemen, maar dat het niet houdbaar is, dat ons land beslist 75.000 ton Amerikaanse bloem per jaar invoert en de andere landen niets en dat er bovendien op deze bloem vrijwel geen heffing drukt, terwijl de eigen bloem in het binnenland veel duurder geproduceerd wordt. Het voorstel voor een volgende ver gadering een verordening te ontwer pen, waarbij het bestuur zich uit spreekt voor een importheffing om de bloemprijs te benaderen, waartegen Nederland zelf produceert, kon echter zelfs noa geen gewone meerderheid krijgen. Dit zal nu de minister worden meegedeeld. Men zal tevens verzoeken dat, wanneer de minister zelf maat regelen neemt, hij dit niet zal doen zonder overleg met het produktschap. Wat betreft de brouwgerst voor het nieuwe oogstjaar stelde het bestuur een regeling vast, die slechts weinig afwijkt van die van het vorig jaar. Uitslag Tulpenrally officieel René Trautmann voelde de pijn niet eens. Dolgelukkig sloeg hij met de in verband gewikkelde linkerhand Guy Verrier op de schouder. De spanning waa gebroken. Wat hij al uren officieus wist was nu zekerheid geworden: De winnaars van de 12e internationale tulpenrally heten Vertier en Trautmann. Aangezien er geen protesten waren ingediend en ook de gebruikelijke technische keuring, waarbij gecontroleerd wordt of de wagens niet ongeoorloofd zijn opgevoerd, voor de Citroën van de Franse equipe geen moeilijkheden had opgeleverd, kon wedstrijdleider Piet Nortier vrijdag Iaat in de middag bekend maken dat de officieuze eindklassementen alle officieel waren geworden. „Zonder geluk vaart niemand w e 1" gelukkig geweest. Indien ook luidt het gezegde. En dat er wel heel veel waare in die spreuk is, zal de winnende Citroén-equipe stellig niet meer durven ontkennen. Om drie. vier verschillende redenen hadden de Fransen gediskwalifi ceerd kunnen worden. Zij hadden echter het grote geluk dat wat enkele volgers van Piet Nortiers-rallykaravaan wel heb ben gezien, voor de officials geheim Is gebleven. Na het ongeluk, dat de in slaap geval len Trautmann bjj het verkeersplein voor Den Bosch ls overkomen, heeft de Frans man herhaaldelijk het reglement over schreden. Dat zij, ondanks de ernstige schade de rit naar Noordwijk toch heb ben kunnen voortzetten, hebben Traut mann en Verrier grotendeels te dankeD aan de Franse CItroën volgwagen die hen steeds weer door het drukke verkeer loodste. Een handelwijze die volkomen in strijd is met artikel 38 van het wedstrijd reglement* waarin staat dat het op straffe van nriet-klassernnig verboden is zioh over de gehele route of een gedeelte daarvan door een hulpwagen te laten vergezellen. Neen, de winnaars zijn wel heel erg Werkgevers metaalindustrie DE VERENIGING van metaalindustrieën (VMI), de katholieke vereniging van werkgevers In de metaalnijverheid en de vereniging van protestants-christelijke metaalindustriëlen in Nederland hebben met grote teleurstelling kennis genomen van het besluit van de regering om door beperking van de investeringsaftrek en van de vervroegde afschrijving de investeringen in de Industrie af te remmen, waardoor in de eerste plaats het bedrijfsleven wordt getroffen. een nog groter beroep op de arbeidsmarkt zal moeten worden gedaan. Weliswaar hebben de verenigingen met vuldoening kennis genomen van de ver- klaring van de regering, dat de thans be staande faculteiten ook bij een verder gaande conjuncturele overspanning on verlet zullen blijven. De metaalindustrie ziet hierin de er kenning van het ook door haar ingeno men standpunt, dat voor de voortgaande industriële expansie een stabiel investe ringsklimaat is vereist. Zij constateert echter met verwondering, dat de rege ring tot deze uitspraak komt gelijktijdig met maatregelen, die het investerings klimaat ernstig verstoren. De verenigingen zien hierin helaas een aanwijzing dat in ons land nog altijd on voldoende begrip bestaat voor de nood zaak van een krachtige ïnvesterings-acti- viteit. Een vitale eis waardoor de be staande achterstand in investeringen, ver geleken bij het peil van de hoog-ge industrialiseerde landen van de Euro- markt op zo kort mogelijke termijn kan orden ingehaald. Bovendien is een krachtige investerings ptiviteit vereist om met behulp van m- esteringen in arbeidsbesparende machi- ïrieën het hoofd te kunnen bieden aan de dreiging van een tekort aan arbeids krachten. De metaalindustrie vreest dan ook dat bij teruglopende investeringen official had gezien dat de wagen of misschien is het beter te spreken van de resten van dc wagen van Venner cn Trautmann de tocht met een onverant woordelijk hoog gemiddelde had voort gezet was eveneens onmiddellijk diskwa lificatie gevolgd. Wedstrijdleider Nortier stond tot geluk van de Fransen op het standpunt dat nadat de Fransen zich bij de eindcontrole hadden gemeld, de rally was afgelopen en dat het dan on juist was de Citroën, op grond van de bepalingen alsnog te laten diskwalafi- Maar het belangrijkste was tooh wel, dat geen van de gegadigden voor de hoogste plaatsen in het eindklassement, toen de zwaar gehavende Citroën in Noordwijk aankwam, zich tijdig reali seerde dat met een enkel protest, dat al tijd zou moeten worden toegewezen, een gevaarlijke concurrent zou kunnen wor den uitgeschakeld. Daar kwamen zij pas vrijdag laat in de morgen achter. Toen was het te laat. Mercedes te snel Zelfs Walter Schock nog geheel „zeker" van zijn eerste plaats was zich het niet bewust. Hy leefde op dat mo ment nog in het zalige besef, dat dank zjj bet voortreffelijke rekenwerk cn de com bine van de Mercedes-ploeg zijn leidende positie In het klassement van het Euro pese rally-kampioenschap opnieuw was versterkt. De 40-jarlge rijder uit Stuttgart kon zijn oren nauwelijks geloven toen men hem heel voorzichtig vertelde dat niet z|jn prachtige Mercedere 220 de beste prestatie had geleverd, doch de zwaar ge havende Citroën ld 19 van Trautmann en Het was ook wel heel triest, want na het vertrek uit Monte Carlo was het heel eenvoudig voor het Mercedes fabrieks- team geweest om te maken dat de over winning in deze 12e tulpenrally naar da man uit Stuttgart zou gaan. Dan moest Schock zelf alle vijf klasse mentsproeven zo hard mogelijk rijden en dienden Mahle-Ott en Bohriitger-Socher juist zo langzaam mogelijk de diverse cols te nemen. Schock heeft zijn opdracht voortreffelijk uitgevoerd. De twee andere Mercedes-equipes hebben, tot groot ver driet van manager Karl Kling, nog juist iets te hard gereden. Die halve minuut dat zij bij elke klassementsproef expres ,/te laat" starten was nog juist niet vol doende. Hadden zij niet een halve minuut na het vallen van de startvlag pas de gaspedaal ingedrukt, doch veertig of vijf tig seconden nadat het vertreksein was gegeven, dan zou de fraaie wisselbokaal van de RAC-West niet naar Parijs, doch naar Stuttgart zijn gegaan. Dan zou al hebben vastgestaan dat Schock en Moll niet alleen wirunaar va.n de rally Monte Carlo en van de Tulpenrally waren, doch ook de Europese rally-kampioen van i960.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9