De Morsweg anno 1902 Floriadekoets tulpebollen bracht Turkse naar Leiden an het draaiboek NliSl V» E LfcilJMLHfc COURAiN'i ZATERDAG 7 MEI 1960 Vele Leidenaars zijn daarom de postkoets ook gaan zien. Langzaam kon de karavaan met moeötte door de met vele rijen mensen omzoom de wegen naar het Raipenlburg rij den, waar het hoogtepunt van de met romantdek omstraalde tocht plaats had, het overhandigen van de toulpebolien aan De Busbecq's vriend, Carol us Clusius (de botani cus prof. dx. L. van der Pijl) in de Hortus. Bruingebrand Ook op het Rapenburg was het een drukte van belang en de politie had han den vol werk om enigszins orde op zaken te houden. Nadat de ambassadeur was uitgestapt en zich met zijn gevolg naar de Hortus had begeven, kregen de niet- genod'igden maar wei-geïnteresseerden volop gelegenheid door de geslepen gla zen van de postkoetsdeuren te zien in welk een kleine ruimte De Busbecq zijn reis heeft moeten maken. Zijn bruinge brand hoofd in aanmerking genomen, mag echter redelijkerwijs worden veronder- fiteld, dat hij sinds 30 maart beslist niet alsmaar in dat benauwde koetsje heeft gezeten De heer J. Schuur, een der bestuurs leden, van het ..Comité voorberei- dingtocht postkoets", droeg met zong (het kistje met tulpebollen toen het gezelschap zich naar de plaats van samenkomst in de Hortus begaf. Het mooie weer maakte het mogelijk de plechtige overdracht van de Turkse Th. j. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden, telefoon 23405 Leidse universiteit Bij K.B is gerekend van l maart I960, tot wederopzeggens aan P M. Arken bout, wetenschappelijk ambtenaar lste klasse voor dc pathologie aan de rijks universiteit te Leiden, opdracht gegeven om in de faculteit der geneeskunde van deze universiteit onderwijs te geven in de pathologische anatomie; is alsnog voor j het tijdvak van 1 januari 1959 tot en met 30 september I960 benoemd tot weten- j schappelijk hoofdambtenaar A voor de 1 inwendige geneeskunde dr. J. F. Ph. Hers, I thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Jubileum bij N.Z.H. (Lcblen) De heer C'. A. Wesselius, conducteur- treingeleider bij de N.Z.H.V.M. op de I stadstram te Leiden, hoopt a.s. dinsdag zijn veertigjarig jubileum te vieren. Trillende handen In bloemrijke taal heette prof. Clusius ;ijn diplomaatvriend welkom, geestig spelend met woorden als „tulipant" er „tulband" en „Holland-Bolland". Ambas sadeur De Busbecq bleek hienna in hel hanterqn van dc taal niet onder te doen oor zijn hooggeleerde vriend. Hij wees op de grote betekenis 'an zijn illustere voorganger en kwam. hierna bij het hoogtepunt van de 3400 kilometer lange tocht, de overhandiging van de Turkse tulpebollen. Deze waren bijzonder goed verpakt; in het kistje zat na veel zoeken een zakje en daar kwamen eindelijk de lang begeerde bolletjes uit rollen in de van emotie trillende handen van prof. Clusius, die voor deze gelegenheid nog eens in een oud kruidenboek dook. waar. in drie soorten tulpen worden op- jesomd. Genegenheid Onder het motto „De tulp uit Turkije" hield dr. A. A. Kampmann, directeur van hot Ned. instituut voor het Nabije Oosten Leiden, vervolgens een rede over de geschiedenis van de tulp. Hij zei onder dat volgens dc Turkse traditie het Midden-Azië wordt beschouwd als het land. van waaruit vele beschavingen zijn voortgekomen en vanwaar ook de tulp naar Turkije kwam. na sinds 1250 in Perzië te zijn gekweekt als een bloem, rlie diende om anderen genegenheid te tonen. Als zodanig werd de tulp aan het einde van de 15de eeuw door een Per zische sjah aan een Turkse sultan ge zonden. Dr. Kampmann ging verder on- Toegejuicht door honderden be langstellenden arriveerde de Floriadepostkoets gistermiddag bij de Wilhelminabrug, waar Leidse ruiters ter begroeting aanwezig waren. Links op de bok de bruingebrande Joop van der Touw. Foto N. van der Horst meer nog in op de grote beteke- van Carolus Clusius, die bollen en zaden van de tulp van de Bus becq kreeg toen hij nog botanicus te Wenen was. Door de benoeming van Clusius tot hoogleraar in Leiden in 1593 kon zich na verloop van jaren een bloembollencultuur in ons land ontwikkelen, die na enige tijd zelfs vakbeweging in Leiden blijft beslist noodzakelijk In de Hortus bekeken ambas sadeur De Busbecq (rechts) en zijn hooggeleerde vriend prof. Carolus Clusius gistermiddag vol belangstelling de uit Turkije meegebrachte tulpenbollen. Foto N. van der Horst. Tlit de besturen va vakcentralen werd f vormd om na te gaan op welke wijze meer werknemers bij het culturele werk kunnen worden betrokken. Van de zijde van het fonds Draagt El kanders Lasten wordt meegedeeld, dat er geen patiënten meer zijn die een kuur ondergaan of zijn opgenomen in ee natonium. De aanvragen voor extra ding, hulp in de huishouding, kleding of eenmalige hulpverlening stijgen daaren- De heer C. J. van Cittert is vele jaren voorzitter van de plaatselijke commissie geweest maar moest zijn taak om ge zondheidsredenen neerleggen. Hij is op gevolgd door de heer W. A. Minnaard, Van de Sande Bakhuyzenlaan 4. In 1939 werden ruim vierhonderd zakagenda's verkocht. Het bestuur van de Stichting tot exploi tatie van gebouwen voor ohr.-sooiale Be langen doet een ernstig beroep op de afdelingsbesturen om zoveel mogelijk ge bruik te maken van het eigen gebouw (Oude Singel). Zonder noodzaak is het niet verantwoord elders vergaderingen te beleggen. Dat geldt ook voor het hou den van bestuursvergaderingen. C. Hazebroek 25 jr. bij V. en D. De heer C. Hazebroek heeft donderdag zijn zilveren jubileum gevierd bij V. en D. Leiden, waar hij eerste ver koper is van de afdeling woninginrich ting. De heer G. M. Gribnau, bedrijfs leider. sprak hem het eerst toe. Hij noemde de heer Hazebroek een ijverig mens, die prettig is in de omgang en zich onderscheidt door zijn consciëntieuze wijze van werken. Een fauteuil werd aangeboden. De directe chef. de heer J. Kok, wees met het oog op dit jubileum op de zin van de arbeid voor mens eh gemeen schap. Hij bood een schemerlamp en Op het dakterras zette de huldiging zich voort temidden van chefs, collega's en leden van de ondernemingsraad. De heer C. A. A. Kerckhoff, directeur, prees de gelijkmatigheid, de eerlijkheid en de trouw van de heer Hazebroek. Hij bood het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del. de bronzen legpenning en het zilve ren draaginsigne aan, alsmede een enve loppe met inhoud. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 beeld gebracht). The ladykillers STUDIO In de reeks filmcomedies 3n Alexander Mackendrick kleurenfilm The Ladykillers een geheel eigen plaats in. De befaamde regisseur bereikt hierin, mede dank zij een uitzon' derlij k sterke rolbezetting, het hoogte punt van zijn filmcarrière. Mackendrick heeft als onderwerp geko- in een in Engeland wel bijzonder ac tueel gegeven, namelijk een uiterst knap elkaar gezette beroving van een bank auto. Het lijkt erop. of een echte thriller uit de bus zal komen Maar al spoedig blijkt dat het de goede kant uitgaat grapjes, die beeld- technisch bezien juweeltjes zijn. De misdadigersbende onder leiding Alec Guinness neemt zijn intrek bij lieve oude dame, gespeeld door de vengetelijke actrice Katie Johnson, die onlangs is overleden. Wat zich hier af speelt is met gulden letters opgetekend de annalen van de filmcomedie. Be paalde scènes, zoals de voorbereiding var de beroving onder dekmantel van een rejaetitie van een strijkje, en de onhan dige poging er met het geld vandoor gaan. blijven voor altijd in de herinnering hangen. Het verslagen zesde Duitse leger trekt door Stalingrad, op weg naar een gevangenkamp. The Ladykillers is geworden tot een schoolvoorbeeld van wat een humoristi sche film kan zijn zonder te vervallen in platvloersheden en het naapen van wat anderen voorheen hebben gepresteerd. Het unieke talent van Mackendrick heeft in deze reeds jaren oude film als nooit tevoren geschitterd. (Prachtige filmcomedie over onhan dige boeven) Carmen Jone CASINO. Prosper Mériméé heeft in dertijd met zijn verhaal over het wilde je Carmen meer overhoop gehaald hij zelf vermoedde. Want weinig heeft hij kunnen bevroeden, dat het kind )g eens tewerk zou worden gesteld in ■n parachutefabriek van een legerkamp, aar een korporaal zich al spoedig de ogen uitkijkt op haar vele charmes. Met deze regelen wil maar gezegd zijn dat de makers van de film Carmen Jones, nu in reprise in Leiden draait, méé's verhaal hebben gemoderni- om de mogelijkheid te hebben de ting van het stuk volledig uit ne- Dat heeft natuurlijk ingrijpende ge volgen voor de sfeer, die dan ook vol komen verschilt van wat wij bij de opera Carmen gewend zijn. Stierenvechters die eensklaps omgeschoold blijken te zijn tot boksers doen de niet voorbereidde toe schouwer de adem in de keel stokken. Wie dit alles niet telt zal Fan fan Ia Tulipe LUXOR De tijd van Lodewijk XV is in sommige verhalen omgeven met een waas. dat in de regel met de benaming „romantisch" wordt aangeduid. Het is de tijd van Madame de Pompadour, een achter de schermen werkende dame. van wie veel kwaads is verteld, maar die toch ook wel iets goeds heeft gedaan In deze rumoerige tijd speelt de film „Fanfan la Tulipe" zich af. Het kan ge woon niet op; flitsende degengevechten, een terechtstelling die net niet doorgaat, een gewonnen veldslag, dank zij het op treden van de boerenzoon Fanfan, die trouwt met de koningsdochter, zoals dat in sprookjes behoort. Natuurlijk moet men van dit verhaal noch historische betrouwbaarheid, noch zelfs een gemakkelijke charme verwach ten De avonturen zijn zo dol, dat geen zinnig mens dit produkt nog serieus kan nemerf Dat zal ook wel niet de bedoe ling zijn geweest, vermoeden we. (Onserieuze geschiedschrijving). De witte duivel Na tocht van ruim 3400 kilometer Dodende liefde REX Een filmtitel kan zeer mislei dend zijn. zo ook weer in Rex. De film Dodende Liefde namelijk wijkt opzichten af van de gebruikelijke produk- tie der filmfabrieken. Men vindt hi geen sterren, geen charme, glans schoonheid, maar de zelfkant van leven, en dan verbeeld op een wijze die met acteren slechts de naam gen heeft. Sexuele voorlichting is allereerst taak van de ouders, akkoord, maa hoeveel gezinnen wordt deze broodnodige activiteit dan wel bedreven? Wij gelov dat betrouwbare cijfers dienaangaande niet kunnen worden gegeven, maar zeer zijn wij ervan overtuigd dat lichting via de film zeer heilzaam kan Drie onderwerpen worden in deze film behandeld, n-ameliik de dood van ee> kind door de handen van een man me e°r> misvormde geest, in de tweede plaat de misdadige vruchtafdrijving, en ter slotte het kapot ee?ane huwelijk door Tussen de bladzijden Huilde ivoUt Ihr endg lehen. beeld van tot ondergang gedoemd leger TRIANON. Tegen het eind van 1942 werd het duidelijk, dal van de brallende toespraken van de Fiihrer geen woord zou uitkomen. De Rus sen bleken nog bij lange na niet verslagen te zijn, zoals hij had beweerd, en het enorme zesde leger onder Von Paulus, dat zich al maandenlang had uitgeput in de verovering van Stalingrad, werd door een onverwachte tangbeweging van de rest van het front afgesneden. Een ontzettingspoging faalde, en langzaam maar zeker gingen deze tienduizenden hun ondergang tegemoet geleid als ze werden door een even weifelachtige als slaafse generen] Het jaar versla g 1959 Intensieve propaganda voor chr. Duizenden sloegen gisteren de zonnige intocht gade in een windhandel ontaardde. Dr. Kampmann besloot met te zeggen, dat de tocht van de Floriadekoets een symbool is geworden van de historische rol, die Nederland in het Nabije Oosten heeft vervuld en in de toekomst zall blijven vervullen. Vredesgedachte De plechtigheid werd besloten in de burgerzaal van het stadhuis, nadat Dp Busbecq een tocht door de stad had ge maakt, opgeluisterd door het Leidsch politie muziekgezelschap. Burgemeester jhr mr. F. H. van Kinschot sprak zijn hoge gasten toe, met name ambassadeur De Busbecq en chef d'éguipe Joop van der Touw. Na een kort historisch overzicht, wees de burgemeester op de hoogst belang rijke, typisch Nederlandse onderneming, die het bloembollen bedrijf is. Hij zei ver volgens, dat dc missive een hartelijke groet van de burgemeester van Istanboel die de lange weg per postkoets dwars door de Balkan en Midden-Europa heeft gemaakt, voor hem ook een persoonlijke betekenis had omdat hij enige tijd ge leden zelf kennis heeft mogen maken met het oude Constantinopel nu Istanboel geheten. De heer Van Kinschot besloot met de wens, dat deze historische tocht heeft mogen bijdragen tot een verdere ontplooiing van de vredesgedachte onder de volkeren. Hij bood de heren De Busbecq cn Van der Touw een herinne ring aan Leiden aan. LIDO Er is niets nieuws onder de zon Toen wijlen koning David een vrouw van een ander veroveren wilde gaf hij zijn krijgsoverste opdracht haar man uit te sturen op een krijgsoperatie die geen uitzicht op terugkeer bood. Eenzelfde geschiedenis ligt ten grond slag aan de film De witte duivel. Deze historie speelt zich af omstreeks het mid den van de vorige eeuw in de Kaukasus. Tsaar Nicolaas I beijvert zich daar een troep rebellen, die onder aanvoering staan van een zekere Shamil, in de pan te hak- Onder de bevelen van Shamil staan twee vechtersbazen, die beiden verliefd zijn op dezelfde schone vrouw, vandaar dat op instignatie van de een de ander wordt uitgezonden om een onmogelijke heldendaad te verrichten. Maar de film zou geen film zijn als de koene vechter niet in zijn opzet zou sla gen. De moraal? Ach, de goedkope smoes dot heldenmoed of wat daarvoor doorgaat dc mens geluk en voorspoed brengt is al te vaak ontzenuwd dan dat deze film er nieuwe glans aan zou kunnen geven. Overigens zjjn de makers wel geslaagd m hun opzet een niet vervelend spek takelstuk op de markt te brengen, voor wie niet te veel eisen stelt. (Harde strijd en leer om leer) Advertentie Champagne 1.50 per glas Wordt gereserveerd in de kelders van „Het Oude Koningshuys" Hong. Shasligh restaurant. SASSENHE1M TELEF, 8240. j 1~"VS GELE, meer dan 100 jaar oude Floriade-postkoets heeft gistermiddag j bij haar binnenkomst in Leider} duizenden mensen op de been ge- a bracht. Omstreeks drie uur arriveerden de door vier paarden in tweespan getrokken koets met de tot de karavaan behorende personenauto's en veewagens bij de Wilhelminabrug, de diep-brui gebrande chef d'équipe, - Joop van der Touw, op de bok. Ter begroetinng waren hier onder anderen aanwezig de Leidsche Studenten Carrouselvereeniging en de Burger-Rij- vereniging. Instructeur A. C. van Woerden heette hier, gezeten op zijn 5 j paard, met een elegante buiging in het Frans (de diplomatentaal) de in de B koets gezeten Ogier Ghislain de Busbecq (de 56-jarige Nico van Vliet) wel- i kom. (Vierhonderd jaar geleden was De Busbecq ambassadeur van keizer e Ferdinand van Oostenrijk en door zijn bemiddeling kwamen de eerste tulpen naar Europa.) De koets zelf viel vele aanwezigen bij deze zonnige intocht zicht- en hoorbaar I wel een beetje tegen. Dat ze toch de verleiding om te komen kijken niet had den kunnen weerstaan, was begrijpelijk. Het is bepaald geen alledaagse gebeur- j tcnis. dat in deze gestroomlijnde tijd een 1 oud postkoetsje een toebt van meer dan l 3400 kilometer maakt. Op 30 maart startte t men uit Istanboel. nadat van de burge meester dezer Turkse stad een kistje met tulpebollen in ontvangst was genomen; bijna zes weken later rijdt de karavaan achttien mannen en negen sterke Gel derse paarden (het tiende stierf bij het B vertrek uit Turkije) Leiden binnen. Zoiets spreekt tot de verbeelding!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3