JHeuiue £rifcsrip GTouranl „Spontane" betoging blijkbaar heel goed voorbereid Amerika wil opheldering over luchtincident iiamol weer vandaag! Nederlandse regering bestudeert vlag-ineident Djakarta: Het spijt ons.... maar verder niet thuis geeft Moordenaar van Trotsky naar Cuba vertrokken Op de vlucht verongelukt Ike: Als ik naar Moskou ga... Amerik. piloot is in leven In Erelijst kan niet worden gebladerd Ministers zoeken naar landbouwcoinpromis Gebarentaal op de Britannia N- DE BESTE BROMFIETS ZATERDAG 7 MEI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEH CHRISTEL! J K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is abeblmn myn bert ia tcgf^enspoet" Eenenveertigste jaargang no. 11862 BLINDE OGEN vragen niet Zie pagina 5 MOEDER Zie pagina S FEEST IN ENGELAND ook 25 jaar geleden Zie pagina 7 GAST EN GASTHEER Zie pagina 9 Verdediging N.-Guinea: Verzekeringen van V.S. en Engeland blijven van kracht (Van parlementsredactie) De verzekeringen Staten en Qroot-Brit king tot de veilighei Nieuw-Guinea zijn i kracht gebleve de Verenigde met betrek- an Nederlands schrijft minister Luns in de thans verschënen van antwoord aan de Eerste Kamer ove de begroting van buitenlandse zaken. Di minister voegt hieraan toe, dat de vei ligheidssituatie van Nederlands N. Gui- i telkens wanneer daartoe aanleiding onderwerp van wordt gemaakt. Uit de jongste maatregelen blijkt vol gens mr. Luns, dat dc Nederlandse rege ring zich haar verantwoordelijkheid de veiligheid van N. Guinea bewu Dat wil echter niet zeggen, dat var derland mag worden verwacht, dal onder alle omstandigheden aan een val van buiten op N. Guinea uitsluitend met eigen middelen het hoofd zal kun nen bieden. De regering heeft dan ook bij voortduring aan de internationale si tuatie van N. Guinea volle aandacht ge- De minister schrijft in zijn memorie o.m. nog, dat hij bedacht blijft op nieu we mogelijkheden voor besprekingen met de Indonesische regering over de terugkeer van hier te lande verblijvende Ambonezen, die hiertoe de wens te ken nen hebben gegeven. 1 AE NEDERLANDSE ZAAKGELASTIGDE te Djakarta, mr. W. A. Fro- wein, heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag een rapport gezonden over de aanval op de diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta. Het ministerie bestudeert de vraag op welke wijze op dit ern stige incident zal worden gereageerd. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren zijn „leedwezen" uitgesproken over de bestorming. Het incident zou onder zocht worden. De Nederlandse zaakgelastigde deelde gisteravond mede, dat hem nog steeds geen onderhoud was toegestaan met de waarnemend minister van buitenlandse zaken, dr. Leimena, om namens de i gering een protest in te dienen. Enige ambtenaren van het Indone: sohe ministerie van buitenlandse zaken hebben de kanselarij en de ambtswoning van de zaakgelastigde bezocht om zich een beeld te vormen van de vernielin gen. De woordvoerder van het Indonesische leger, kolonel Sunarjo, zeide, dat er n steeds een verbod vaji betogingen v kracht is. Hy voegde hieraan toe, dat dit geval maatregelen tegen de betogers zouden moeten worden genomen door de garnizoenscommandant van Djakarta. Deze stelt een onderzoek in naar de zaak van de betoging. „Spontaan" Later gaf de territoriale commandant een verklaring uit, waarin hij te kennen gaf dat de betogingen „in de eerste plaats een spontane uiting waren van de gevoelens tegen het zenden van Neder landse schepen en troepen naar Nieuw- Guinea. De betogingen zijn een bevesti ging van een enige tijd geleden door een ambtenaar van het ministerie van bui tenlands? zaken uitgegeven verklaring. Hiermede wordt gedoeld op het dreige ment van de directeur-generaal vo r» Europese zaken van het ministerie, dat JAQUES MORNARD, de man die twintig jaar gevangenisstraf uit zat wegens moord op de Russische re volutionair Trotsky en die in augus tus van dit jaar vrij zou komen, heeft gisteren in het geheim Mexico ver laten en is naar Cuba gereisd, aldus welingelichte bronnen. Mon&rd verliet het land met een Tsje chisch paspoort, begeleid door twee leden va<n de Tsjechische ambassade, die hem naar een Cubaans vliegtuig brachten. Kemmelijik heeft Mornard, die in 1940 Trotsky met een bergstok om het leven bracht, dirie en een halve maand kwijit- aoheldinig van zijn straf gekregen. Trotsky, diie Stailtas meest gehate gevireesdie tegenstander was, kwam 1938 maar Mexico. Mornand werd na lamgjdurig proces tot twintig jaar 1 oordeelld. De ware nationaliteit van Mor- nard ós lange tijd een mysterie gebleven. Hij is blijven weigeren hieromtrent uit sluitsel te geven. Destijds kwam hij een vervalst Canadees paspoort ten c van Mornard Mexico binnen. Een bijzonder diepgaand onderzoek de Mexicaanse polutie bracht ten slotte aan het licht det Mornard In werkelijk heid een Spanjaard was, wiens naaim Ramon Mercader del Rio was De 28-Jarlge ongehuwde A. D. de E. Is gisteren om het leven gekomen, toen hij en zijn vriend met een motor veronge lukten. Zij waren gevlucht voor de Bel gische politie. De jongeman, die uit Made komt, was met een vriend, de 29- jarige C. de J., die een motorfiets bezat, naar België gegaan waar zij een ver keersovertreding hadden begaan. Terwijl een proces verbaal werd opgemaakt sloe gen de jongelui op de vlucht. In uet dorpje Oorderen vlogen zij met de motor fiets tegen een tulpsilo. De duorijder overleed op weg naar het ziekenhuis. De bestuurder brak beide armen en benen en werd ook opgenomen. geld toegestuurd en hy leidde een be- trekkeiyk aangenaam leven in de luxe- afdeling van de gevangenis. Hy was ja renlang hoofd van de radio-reparatie afdeling in de gevangenis. dergelijke ordeverstoringen waarschijn lijk waren." De militaire autoriteiten hebben leiders van de betoging gehoord, doch nog geen arrestaties verricht. Aangestookt Volgens Ass. Press z. van mening, dat de stemming tegen de Nederlanders aangewakkerd wordt. Uit betrouwbare bron wordt verno de betogingen de volle steun communistische partij hadden. Een amb tenaar van de Indonesische veiligheids dienst zeide dat de betogingen blijkbaar goed waren voorbereid. Iedereen scheen te weten wat hy doen moest, toen zich in de kanselarij bevond. Antara daarentegen verklaart, dat sommige de studenten getracht hadden ve: lingen te voorkomen doch dat mei menigte niet meer in de hand had. Wat de vernielingen betreft wordt nog gemeld, dat de ramen in de auto van de zaakgelastigde werden ingeslagen, dat glazen deuren en ramen in de kanselarij zijn stukgetrapt of met stenen ingesme ten. Het Nederlandse wapenschild met de leeuwen werd van de muur gehaald en stukgetrapt. Een borstbeeld, w schijnlijk van prinses Wilhelmina, is ver gegooid en een piano is stukgeslagen. Een paar betogers drongen de slaapver trekken binnen en trokken de matras sen van de bedden. Dossiers en papera» sen werden naar buiten gegooid de muren werd geschreven „Dutch gó home" en „Chase off the Dutch". Het conservatieve Londense blad Daily Telegraph schreef heden, dat de aanval internationale wandaad is. Een offi ciële Indonesische woordvoerder kan nu wel zeggen dat het incident „ten zeerste wordt betreurd" en dat het een „spon tane reactie" was, doch „wij weten al lemaal wat spontaniëteit in zulke lan den betekent." Het blad meent, dat de betogingen niet meer dan een poging de aandacht af te leiden van de binnenlandse politieke en economische moeilijkheden. Een dergelijke taktiek 13 bijzonder gevaarlijk volgens het blad. De Federatie van Nederlandse oud- strijdersorganisaties heeft naar aanlei ding van de gebeurtenissen te Djakarta telegrafisch de regering verzocht ie diplomatieke betrekking met „de chaoti sche republiek Indonesia" te verbreken. De oud-strijders eisen maatregelen voor de veiligstelling van Nederlanders, spijt optanten en anderen in Indonesië, als mede bevriezing van alle in het rijks gebied aanwezige Indonesische fondsen en goederen. Nader meldt Ass. Press dat de Indone sische regering heden Nederland veront schuldigingen heeft aangeboden voor de anti-Nederlandse betogingen. Dit geschied, de toen de Nederlandse zaakgelastigde een bezoek aan het hoofd van de Europese afdeling van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Sudjarwo. Het gesprek duurde een half uur. De heer Frowein weigerde na afloop met de journalisten te spreken. Volgens een woordvoerder had hij medegedeeld, dat de Nederlandse regering de incidenten zeer ernstig opvat en verzocht een onder zoek in te stellen. Geen klacht hij Veiligheidsraad NDREI GROMIKO, de Russische minister van buitenlandse za ken, heeft gisteren in de Opperste Sowjet het Amerikaanse excuus voor het schenden van het Russi sche luchtruim van de hand gewe zen. De bewering, dat de piloot van het toestel, dat op 1 mei boven de Sowjetunie wejcd neergeschoten, bewusteloos zou'zijn geraakt, noem de Gromiko „belachelijk". De Rus sische pers publiceerde gisteren foto's van het vliegtuigwrak en in geheel Rusland werden vergaderin gen gehouden om de bevolking in de gelegenheid te stellen, uiting te ge en aan haar verontwaardiging. In de Opperste Sowjet zei minister Gromiko: „Wij hebben reeds eerder mel ding gemaakt, van vliegtuigen, die onze grenzen schonden en van Amerikaanse piloten die het vuur op onze toestellen openden. Kunnen we zeggen, dat die ook bewusteloos waren?" Overigens heeft Rusland nog geen offi- ciële protestnota ingediend. De verwachte brief van de Sowjet-regering aan de Vei ligheidsraad was gisteren nog niet ge arriveerd en bij de Sowjetdelegatie bij de Verenigde Naties verklaarde men, nog niets van een klacht te weten. De Verenigde Staten daarentegen heb ben Rusland wel formeel verzocht de volledige feiten te geven over het neer schieten van het vliegtuig. In een bij zonder beleefd gestelde nota wordt te- vens gevraagd naar het lot van de piloot. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, dat gisteren de tekst van deze nota publiceerde, weigerde commen taar te geven op de veronderstelling, dat Premier Chroestjtsjef van de Sowjet- Unie heeft vanmorgen In de vergadering de Opperste Sowjet meegedeeld, dat de piloot van het op 1 mei boven de Sow- jet-Unie neergeschoten Amerikaanse vlieg tuig leeft en in Russische handen is. Eisenhower zijn reis naar Moskou annuleren. Het persbureau A.P. wist echter melden, dat Eisenhower wel degelijk 01 weegt, af te zien van zijn reis n Moskou. In een gesprek met de vakbonds. leider George Meany zou de Amerikaai president hebben gezegd, dat hij prem Chroesjtsjef een nieuw type boot zal a bieden, als hij de reis zou maken. Het woordje „als" was voldoende om de ge. ruchten een grond te verlenen. Van de zijde van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan verzoeken om in de erelijst van gevallenen een bladzijde, waarop een bepaalde naam voorkomt een bepaalde datum om te slaan onr gelijk kan worden voldaan. Bedoelde lijst is te bezichtigen op de dagen, waarop het gebouw van genoemde Kamer is geopend. Dit is in het algemeen het geval van 's morgens half acht tot 's middags vijf uur (zaterdag twee uur). Op de dagen dat de Kamer vergadert, kan dit nog langer zijn. In aansluiting op deze mededeling mer ken wij op, dat een ieder zich ervan kan overtuigen of bepaalde namen in de ere lijst voorkomen. De portier van de Twee de Kamer heeft daartoe een alfabetisch register met alle namen die in de erelijst zijn opgenomen. Versnelling E.E.G.-verdrag TN AANWEZIGHEID van de Europese commissie van de E.E.G. (Euro- markt) hebben Nederlandse en Duitse ministers vanmorgen in Brussel getracht alsnog een compromis te vinden over de landbouwvraagstukken die tussen beide landen bestaan en die een goedkeuring van het plan- Hallstein voor de versnelling van de gemeenschappelijke markt onmoge lijk dreigen te maken. Ons land was op deze besprekingen ïrtegenwoordigd door de minister van ndbouw, mr. V. G. M Marijnen, en de mister van economische zaken, drs. J W. de Pous. Namens de bondsrepubliek werd het gesprek gevoerd door de lister van economische zaken, de heer Erhard. Op de conferentie, op het kasteel het Hertoginnendal, alwaar destijds het grote deel van het E.E.G.-verdrag voorbereid, waren voorts aanwezig Een stralende bruid en een ge lukkige bruidegom verschenen gisteren op het balkon van Buckingham Palace in Lon den, om door tienduizenden Londenaren te worden toege juicht: prinses Margaret Rost en haar man. Antony Arm strong-Jones. Een van de acht bruidsmeisjes kijkt bewonde rend toe. De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft gis teravond in het Concertgebouw in Am 3terdam de vijfde week van de fotogra fie geopend, die ditmaal staat in het teken van „de plaats waarin wij wonen". al de luidruchtigheid rondom de voltrekking van haar huwe lijk hoefgetrappel, gejuich, trom petgeschal, koorzang 2al prinses Margaret het op het koninklijke jacht Britannia, waarop zij haar huwelijksreis maakt, wel rustig vinden. De Britannia is een rustig schip met een eigen traditie, welke stamt van ko ningin Victoria, die niets moest hebben van ongepaste herrie en op haar eigen Koninklijk jacht, de Victoria and Albert, stilte eiste. Die traditie wordt voortgezet door de Britannia. Op de bovendekken wordt geen enkel commando uitgesproken, de beve len worden gegeven in gebarentaal en de hoogst bekwame bemanning heeft nau welijks commando's nodig. Aan boord van het jacht bevindt zich een grote en interessante sortering ba gage, o.m. een uitgebreide outillage voor onder-water-fotografie en het nodige om onder water te zwemmen. Het huwelijk van de prinses heeft het uitstel van zes andere huwelijken veroor zaakt. Een half dozijn leden van de be manning van de Britannia, die binnen zes weken hadden willen trouwen, hebben besloten, hun huwelijk op te schorten tot na de huwelijksreis van de Prinses, die zes weken zal duren. Prinses Margaret heeft een dozijn ge weldige bruidstaarten gekregen. Enige daarvan heeft zij naar kindertehuizen ge stuurd, maar één, een creatie van 81 kilo, heeft zij naar schout bij nacht Peter Dawaey, vlagofficier van de Britannia ge zonden voor zijn officieren en bemanning. De glazen koets van het bruidspaai werd getrokken door twee slanke gryze paarden, die na de oorlog door koningin Wilhelmina aan de Britse koninklijke familie werden geschonken. Zij heten Chedder en Trales. Voor Chedder was het misschien wel de laatste keer. dat hij officieel in functie is geweest, wani hij is al negentien jaar oud en dat is de tijd, dat een paard met pensioen mag voorzitter van de Europese Commissie, prof. Hallstein. de vice-voorzitter. dr. S. L. Mansholt, en als leden de Belg Rey en de Fransman Marjolin. Deze onverwachte conferentie kwam een dag na urenlange besprekingen die donderdag in Brussel door hoge rege ringsvertegenwoordigers van de zes lan den zijn gevoerd over de versnelling es E.E.G.-landen, is vrijdag voorts be sproken bij een bliksembezoek dat prof Hallstein aan Bonn heeft gebracht. dens het gesprek van de regerings vertegenwoordigers van donderdag is van de zijde der Europese commissie een erkdocument voor de oplossing van de landbouwvraagstukken in het versnel lingsplan van prof Hallstein ter tafel ge bracht. waarvan als eerste reactie van Nederlandse zijde werd opgemerkt ..dat zoor Nederland niet voldoet en voor de regering in Bonn te ver zal gaan. In hoofdzaak komt dit compromis er op neer. wat de douanetarieven betreft, voor agrarische produkten wordt tegemoetge- »n aan de Duitse wensen en wat de contingenten betreft, aan de voorwaarden e ons land stelt. Zoals bekend is het betrekken van de landbouw 111 de versnellingsprocedure Nederland een voorwaarde, terwijl de bondsrepubliek juist gekant is tegen het opnemen van deze sector in de vei- snellingsvoorstellen. Met de standaard van prinses Margaret in top verlaat het Koninklijk jacht „Britannia" Londen. Aan boord bevindt zich het jonge paar, op weg naar de West, op huwelijksreis. Tijdens de vaart door Londen werd het paar voortdurend toegejuicht door een menigte i beide zijden van de rivier. Hier passeert de „Britannia" de bekende Towerbrug. Zomerse moederdag (Van onze weerkundige medewerker) Tpr zal ook voor moeder morgen een *-J zomers meizonnetje schijnen want vrijwel geheel West en Midden-Europa b,lijft onder de vleugels van een omvang rijk hogedrukgebied liggen, met droog weer en hoge temperaturen voor de tijd van het jaar. In het zuidoosten van ons land werd gisteren al 23 en morgen wel- lièht 25 graden Celsius gemeten. In onze kustprovincies blijft het een paar graden koeler, maar ook hier heeft het weer een zomers karakter gekregen. Verleden jaar deed zich tussen 7 en 14 mei een soortgelijke warmtegolf voor, hetgeen toen het begin was van een abnormaal lange en droge zomer. De wind blijft zwak uit het noordoosten waaien en ook na zondag kan dit zomerse meiweer nop aanhouden, want onweerstoringen boven Frankrijk zijn nog van weinig of geen betekenis. (Advertentie) Is en biyft de BERINI ƒ519,- CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot zondagavond: Droog weer met In de och tend enkele wolkenvelden, maar later weer zon. Zwak ke tot matige noordooste- lUke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als van daag. (Opgemaakt 11.15 uur) ZON EN MAAN Zondag; zon op 4.58 en onder 20-16 uur; maan op 16.46 en onder 3.52 uur; maan dag: zon op 4 56 en onder 2017. maan op 18 03 en onder 4-20 uur; n mei volle maand. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Madrid Ma.oroa Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1