IB" bowM Russische stad in de drijvende Beringzee NORMANDIE: het verhaal Hartoperatie volgens „liet boekje" Kiezen k« moeilijk n (soms) zijn H m 8 IS i iAp 'Sïï.r: - fg ZONDAGSBLAD ZATERDAG 7 MEI 1960 Een poos ge leden heeft de ijs- koude Beringzee. HET LEVEN tussen het Russi sche Siberië en het Amerikaanse Alaska een war.a staaltje van „verbroede ring" te zien gegeven. Een groep Yankees uit Anchorage in Alaska heeft een tocht ondernomen naar een „drijvende stad" van Russische vissers in de Beringzee, die daar met 2500 man het hele jaar door in bedrijf is. De bewoners van Anchorage bereikten de vloot, na een tocht van 1100 km met de „Deep Sea". Honderdvijftig kilometer moest door een dikke ijslaag worden gevaren in het kielzog van een Russische treiler, die met een lading vis op weg was naar de hoofdvloot. Het gezelschap werd zeer vriende lijk ontvangen. De bezoekers moch ten aan boord van het commando vaartuig komen en kregen openhartige antwoorden op al hun vragen. De Russen verklaarden nadrukkelijk alleen die vis te vangen, die de Amerikanen laten zwemmen. Over en weer werden cadeautjes gegeven. hebben gevestigd. Om de vie maanden worden de schepen afge lost. De Russen hebben de kunst om in pakijs te opereren volkomen onder de knie. Ze hebben het zelfs zover gebracht, dat het ijs in plaats van een beletsel te zijn in hun voordeel werkt. Alleen de grotere koelschepen blijven in het pakijs, waar de zee altijd kalm is. Tientallen stalen treilers bestrijken een gebied met een straal van 150 kilometer. „Wij willen met u samenwerken in de Beringzee", zei de Russische commandant Alexander Dunedof, ..wij raken de koningskrab, de heilbot en andere vissoorten niet aan. Wij vissen slechts op bot. een vis. die de Amerikanen hier altijd hebben laten schieten." De Russen zeiden verder, dat ze niet ge ïnteresseerd waren in de zalmvis serij. Op geen enkel schip werd dan ook een uitrusting voor het vissen op zalm waargenomen. Brief Rem tegen oud worden Te Bad Hofgasteln heeft een Oostenrijkse arts op een bijeen komst van medici verklaard, dat hij een middel gevonden heeft, waardoor de mens langer jong blijft De 43-jarige dr. Friedrich Fund, het hoofd van een Oosten rijks ziekenfonds, verklaarde op een congres van Oostenrijkse en Duitse medici, die zich speciali seren op het gebied van ouder domsziekten: „Het nieuwe middel, dat wij voorlopig DH 112 genoemd heb ben werkt als rem op het oud- worden. Dit is vooral belangrijk omdat de tegenwoordige mens vroeg oud wordt door de zware spanningen waaraan hij in onze tijd blootstaat." Het middel is ontwikkeld op ba sis van proeven met novocaine- ïnjecties, die enige jaren geleden |MBl werden J Het Oostenrijkse geneesmiddel bevat echter procaine en een ge neeskrachtig ingrediënt genaamd ..Gelei Royal". Het zal in de han del komen in ampullen van vijf kubieke centimeter. In het afgelopen half jaar heb ben dr. Artner en zijn assistenten 2000 patiënten van tussen de 40 en de 80 jaar met het nieuwe pre paraat behandeld. „Bij 600 geval len kan de behandeling als geëin digd worden beschouwd", zei dr. Artner in zijn lezing. Twee maal in de week kregen de patiënten een injectie. Na 10 a 20 ampullen kon men reeds re sultaten zien. Typische ouderdom s- verschijnselen als moeilijk lopen, slechte bloedsomloop, slechte huid en slechte haargroei werden dui delijk tegengegaan. Het bewegen verbeterde aan zienlijk. terwijl ook de huid veel gladder werd. Dr. Artner stond er op dat het middel niet een ..verjongingsmid del" genoemd zou worden maar Te Litchfield in Engeland kreeg de ontvanger der be lastingen een briefje: „De kan nibalen hebben een zeer afdoend middel tegen te hoge belastin gen. Zij eten de ontvanger op." Auschwitz krijgt een monument Nationale inzameling in ons land AUSCHWITZ! Naam die een rilling over onze rug doet gaan; naam boordevol dood, gruwel en mensen verachting; naam die wjj nooit zullen kunnen ver geten. Onder het patronage van een internationaal comité wordt thans in vele landen een inzameling gehouden voor een monument, dat, een maal voltooid, tot altijddu rende gedachtenis zal strek ken aan de slachtoffers van Auschwitz en tevens een blij vende waarschuwing zal zijn tegen rassenhaat en oorlog. Het monument, waarvan het definitieve ontwerp on langs door een internationale jury onder voorzitterschap van Henry Moore werd be kroond, wordt een schepping van een groep beeldhouwers en architecten uit Polen, Duitsland en Italië. In ons land heeft zich een comité van brede samenstel ling gevormd, dat de Neder landse bijdrage voor het Auschwitzmonument bijeen toil brengen. Na een eerste oproep van oudpremier Dr W. Drees voor de Televisie, kwam een bedrag van f 7000 binnen. Een tweede actie wordt in de mei-dagen inge zet. Het comité wil slechts wijzen op wat het als een plicht beschouwt van een ieder, die de tweede wereld oorlog overleefde: de herin nering aan hen, die in Ausch witz werden omgebracht, le vend te houden en te ver eeuwigen. Het comité doet een beroep op Nederlanders van alle gezindten en alle maatschappelijke groepen éen bijdrage te storten op postrekening 15 70 00 ten name van de penningmeester van het Nederlands Comité Monument te Auschwitz, de heer E. Bennink Bolt, notaris te Amsterdam. een ongeluksschip van del" genoemd zou worden rr ..een doeltreffende rem tegen oudworden". Prestatie Giacomino Bianchini heeft in het Italiaanse Riva Trigoso een zilveren vork gewonnen omdat hij in 34 minuten een pond spaghetti heeft opgegeten, met zijn handen op de rug vastge bonden, aldus „De Fijnproever". /"\P die 29-ste mei van 1935 was het allemaal zo hoopvol begonnen. Frankrijk had eindelijk weer een ma jestueus passagiersschip, dat dit land in staat stelde zich te scharen in de rjj van zeevarende naties, die het snelst de Atlantische Oce aan konden oversteken. De Compagnie Générale Atlan- tique had een mailboot laten bouwen van 313 meter leng te, 36,40 meter breedte en de respectabele inhoud van 83,423 bruto register ton. Bij de tewaterlating in 1932 had het schip de naam „Ile de France" gekregen, maar toen de proefvaart wat ongelukkig was verlopen, had men de naam (bijgelovig) ijlings ver anderd in Normandie". En deze „Normandie" dan ver liet op 29 mei 1935 (dus spoe dig 25 jaar geleden) de haven van Le Havre op weg naar New York. Het werd, zoals de Fransen hoopten en de concurrerende maatschappij en vreesden, een recordreis. Met een gemiddelde snelheid van 29,64 knopen voer de „Normandie" New York- waarts en de snelle overtocht van vier dagen, elf uur en 42 minuten waS al goed voor de zo begeerde Blauwe Wimpel. Op de terugreis werd die re cordtijd zelfs nog verbeterd. De „Normandie" beheerste de top van de passagiers transporten Europa-Amerika. Maar niet lang. Want in 1937 reeds moest de „Normandie" de hoogste eer afstaan aan het inmiddels gereedgekomen reuzenschip van Britse make lij ..Queen Mary", die toen de Blauwe Wimpel verwierf. De „gelukkige" dagen van de „Normandie" waren voor goed voorbij. In 1938 werd het reisplan volkomen in de war gestuurd, omdat de beman ning zich aansloot bij een staking der Franse havenar beiders en bij het uitbreken van de oorlog in 1939 moest het gigantische schip zijn toe vlucht zoeken in de haven van New York. Het voer niet meer en bleef tot 1941 renteloos liggen. In dat jaar namen de Amerikanen het in beslag en gaven het zijn derde naam: „Lafayet te". Het zou snel tot vliegdek- schip worden omgebouwd. Voordat het zover was in 1942 brandde de ex-Nor- mandie uit en kapseisde en het vergde achttien maanden om de oceaanreus weer vlot te brengen en tot troepen- transportschip om te bouwen, zoals de plannen toen waren. Zo geschiedde, maar intussen was de oorlog juist afgelopen en het ongeluksschip, dat zo wel aan Frankrijk als aan de Verenigde Staten kapitalen had gekost, wem in 1946 door twaalf sleepboten van Brook lyn naar de sloperswerf te Port Newark gesleept. Dc zeventienjarige John Bumn uit Passaic, New Jersey, kan een gewoon leven tegemoet zien, dank zij zijn chirurg. Terwijl deze bezig was een ingewikkel de hartoperatie te verrichten, herinnerde hij zich een artikel, dat hij maanden voordien in een medisch tijdschrift had gelezen. Daarin werd een ingrijpende operatie beschreven, die Rus sische doktoren hadden verricht op honden en op enkele mensen. „Het alternatief was iets bui tengewoons te doen of de patiënt te laten sterven", aldus dr. Dry den Morse. „Wij deden iets bui tengewoons". De jongen was blauw geworden ten gevolge van een hartaavtoe- ning en er moest ingegrepen wor- Morse stemde er mee in om een hartoperatie te verrichten. Hij vond. zoals verwacht werd. een gaatje in een van de bovenste ka mers van het hart Maar hij vond ook iets en dit onverwacht anders. De wand van een andere kamer was abnormaal dun. Het geheel tamponeren zou de dood van de jongen betekend hebben, aldus Morse. Hij belde andere collegae op om hun mening te vragen. Zij wisten het ook niet. Toen,herinnerde Morse zich het artikel, dat hij zes maanden te voren gelezen had. Hierin werd beschreven hoe een deel van het het bloed wel verminderde. De Russische doktoren hadden dit met succes beproefd op honden en daarna op mensen. Morse verrichtte de operatie die hij nooit gezien had, maar waar over hij alleen maar had gelezen. Bijgestaan door drie andere chirurgen verbond hij het bloed vat van borst en hoofd (de boven ste vena cava) rechtstreeks met de slagader van de rechterlong op een punt boven het hart Hierdoor stroomt het bloed de zonder de passeren. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. dorp in N.H., 5. delfstof, 10. meisjesnaam, 12. spoedig, 13. rode Spaanse wijn, 15. rivier in Rusland. 17. jongens naam, 18. spleet, 20. artikel van een wet, 22. ontkenning (Eng.), 23. voorzetsel, 25. water in Friesl., 26. voorvoegsel, 27. deel van Frankrijk, 31. lidwoord. 32. voorzetsel, 34. gem. in Z.H.. 41. ne venschikkend voegwoord, 42. volgens andere (afk.), 43. behoudens vergissingen (afk. Lat.), 44. ga (Eng.), 45. niet goed doorbakken, 47. term bij kaartspelen, 49 sap van run, 51. meisjesnaam, 53. adellijke titel in Engeland. 55. tijdrekening, 58. aanwijzend voor- naamw., 59. bestuurder, 60. stad in Italië. Verticaal: 1. uitstekend, 2. hogepriester te Silo. 3. zeelt (Z.N.), 4. landbouwwerktuig. 6. afnemend getij. 7. levenslucht, 8. vlakte maat. 9. verborgen, 11. muzieknoot, 14. Europees heerser, 15. aca demische titel (afk.), 16. deel van de bijbel (afk.i, 17. soort groen te, 19. achting, 21. plechtige gelofte, 24. muzieknoot. 27. land in Europa (afk.). 28. inhoudsmaat. 29. ontkenning (spreekt.), 30.boom- loot, 33. vaartuig, 35. deel van een fornuis, 36. knaagdier, 37. muzieknoot, 38. afgesloten hokje, 39. dorp in Limb., 40. hoge stoep voor een huis, 45. rivier in Spanje en Portugal, 46. welaan. 47. muzieknoot. 48. manier van klederdracht, 50. als 8 vert., 52. maan stand, 54. schuw tin jagerstaal). 56. voorzetsel, 57. uitroep. Horizontaal: 1. grutto. 6. ker rie, 12. knap, 14. loet, 16. E.K.. 18. An. 19. sap. 21. N.G., 22 Aa, 23. Veendam, 26 Andelst, 29 anti, 30. Segre, 32. Lier, 33. at, 34. en. 36. tak. 37. hé. 38. R O.. 39. smid. 41. bits, 43. Po. 44 geleger.. 45. af. 47. keen. 49 Oder, 52. Ot, 54. Nr. 55. pel. 57 Ee, 58. ma. 59. merg. 61. da nig, 63. roek. 65. Meteren, 67 I Eerbeek. 69. er, 70. L.O.. 71 Dan. 72. ei. 74. le. 75. neon. 77 I Uden, 79 kansel, 80. Stedum. i Verticaal: 2. R.K., 3. unaniem. 4- tand, 5. Ip, 7. el, ft. rond, Ne, 28. li. 31. Ga meren. 35 Niger. 37. hinde, Sok, 40, den; 41. beo, 42. 46. Dommel. 48. Engelen, 5C eerbied, 51. bakker, 53. teer. 55 pand. 56. Lien, 58 meel, 60 RT. 61. de. 62. ge. 64. o.e roos, 68 rede. 72. as. 75. 76. ne. 77. ut. 78. nu. INZENDINGEN inzendingen worden vóór donder dag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: ..Puzzeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. 'k Heb ditmaal zo'n beetje tussen twee mappen Ingezeten; die, welke Is gevuld met meer algemene zaken en die, waarin ik alles heb gestopt, dat op de destijds opgegeven onderwerpen betrekking heeft. Want ook daar zit nog heel wat In. 't Is uiteindelijk de eerste map geworden, waarbij ik me tevens heb voorgenomen dus jullie de ver zekering kan geven dat volgende week weer een en ander uit de „onderwerpen- voorraad" zal worden gehaald. Deze keer nu is het woord aan Hans Kreuzen (Den Haag), die jullie twee maal tegenkomen. Gedichten heb je al eens van hem gelezen en zo niet, dan kun je op dit terrein kennis met hem maken via „Het 25e uur". Enige t|jd geleden kreeg ik ook onderstaand stuk van hem, dat ik met het vers wilde combineren. Eerst dus: Opstandige gedachten Ieder, die in deze tijd aan spraak wil maken op de naam van dichter of schrijver, dient zich in de eerste plaats de kunst eigen te maken "m op standige gedachten op de juiste wijze naar voren te brengen. Van w:lke strekking voornoem de gedachten zijn, ls minder be langrijk, mits ze maar cynisch genoeg zijn en zonder enige hoop op toekomstige verbetering. Na enige tijd wordt men dan beplakt met het etiket „Angry young man", „Beatnik" of „let- ternozem", wordt men opgebor gen in het vakje der veelbelo vende jonge schrijvers en krijgt men, al naar gelang de politie- ke samenstelling der regering, van tijd tot tijd een literaire prijs of een regeringsopdra t toegestopt. Het is dus duidelijk, dat het publiceren van o.g. (opstandige gedachten), mits op de juiste wijze verricht, een lucratief be drijf is. Omtrent voornoemde „juiste wijze", geven wij hier voor adspirant-schrijvers en -dichters enige richtlijnen aan gaande het waar en het wat de zer o.g. Ten eerste dus „het waar". HierLi; spreekt het milieu van de toekomstige artiest een be langrijk woordje mee. Vanzelf sprekend dient men niet uit een artiestengezin afkomstig te zijn, ideaal is eigenlijk een rustig burgergezinnetje. Een kruidenier bijv., zulks terwille van het con trast. Het is natuurlijk wol nood zakelijk, dat men zich met de meeste spoed van voornoemd milieu distantieert. Bij voorkeur begeve men zich dus naar ar tiesten-bodega's, jazz-kelders en Een ander deel van „Ruimte" (zie de aanhef) ls ook bestemd voor Hans Kreuzen en wel voor: Het 25e uur De witte konijnen zijn dood. Reeds lang geleden zijn ze door goedbedoelende lieden om zeep gebracht. Onze wereld is ontwikkeld tot een grote rode knop. Druk maar, zegt men. het licht brandt schel je ogen doen zeer je hersens smelten maar al gauw merk je dat niet meer we hebben toch elektronische rekenmachines andere gelegenheden waar krui denierszoontjes opvallen. Is ieder hier enkele malen vrolijk ge worden door uw aanwezigheid en uw gratis borrels, dan is de tijd rijp om uw slappe gestalte te verheffen en met krachtige stem de aanwezigen uw o.g. voor de voeten te werpen. Wij komen dan op ons tweede punt, nl. „het wat". Hier dient enige omzichtigheid in acht te worden genomen. Het wordt sterk afgeraden zich in te laten met politiek, de vrije lief de of iets dergelijks. Er is daar Tamelijk al te vaak over ge praat en u loopt dan het ge- /aa 'at iedereen het met u eens is, een verschijnsel, dat na tuurlijk voorkomen dient te wor den. Frobeert u het eens met de nutteloosheid der kunst, de ondergang der westerse bescha ving of de mechanisering van de cultuur (de kans dat iemand der aanwezigen „het 25e uur" of „Brave new world" gelezen heeft is toch uiterst gering). In een tweede voordracht geeft u dan bijv. een verhandeling over het gebruik van verdovende middelen of het Zen-boeddhis- me. Bent u uitgesproken, let u dan goed op de reactie der aan wezigen; valt het woord „belang rijk", dan is er enige hoop, draagt men u op de schouders het perceel door, dan kunt u het beter eens eigens anders probe ren. valt men u heftig aan, dan Rest u dan nog om vier weken uw baard te laten staan, u een vaal zwarte of paarse trui aan te schaffc.. en met ongepoetste schoen- naar een uitgev: te stappen. Indien u dan in het zich ontwikkelend gesprek ach teloos naar voren brengt, dat u 9 jaar lagere school hebt, voor de derde maal gaat schei den en uw vakanties doorbrengt in Soho of Moskor dan kunt u er zeker van zijn, dat u na en kele weken uw eerste dichtbun del en ua enkele maanden uw regeringsopdracht franco krijgt thuisgestuurd. HANS KREUZEN Voor de nacht Tyden geleden ontvangen van Kees van der Velden (uit Rot terdam) de grijze schemering glijdt ijl en onwaarschijnlijk over de vette akker-kluiten die, getint met een gesluierd zwart in een geheimzinnig duist're vouw gedompeld worden het witte wit wordt ademloos verdreven het zwarte nacht-licht blijft aan de schimmige nevel einder dooft een vale zon in een koude plas KEES VAN DER VELDEN A. van A. ls leerlinge van een kweekschool en komt uit Gor- cum. Ze schreef: Muziek Wegzinken in een warreling van klanken alles vergeten alleen maar luisteren en genieten Niet meer zijn die je bent niet meer die enge ruimte van je bestaan voelen je losmaken van allea en wegvliegen daarheen waar niemand je kent waar je vry bent en zonder problemen. Gedicht Levenslot hl van B. W. uit Oe»st- Klaterende riviertjes Spiegelgladde bergmeertjes komen langzaam samen om dan opeens met donderend geweld in een dal te storten, stroomversnellingen en watervallen te nemen. Om aan het eind heel rustig heel langzaam in zee te stromen. B. W. 1 lang geleden ■pgehouden te bestaan iefde is Zelfportret met hier en daar zeer primaire kleurvlakken want het verbrande oog wil ook wat. de rekenmachines zeggen ons: hoe wij denken moeten, geloven moeten, wie wc trouwen moeten. Ze hebben nauwkeurig voorge schreven hoeveel kinderen we krijgen en wat ze worden moeten. Alles is nu zo eenvoudig J op de rode knop. druk i Soms denk ik toch dat het zo met worden zal de glanzende vacht van een kat de vingers vazi de geliefde een gedicht lopen in de regen shakespeare en petertje van de overkant die lacht als de bakker komt blues achter de mist God Maar V. zegt en V. heeft gelijk V. heeft altijd gelijk zeggen de V. is een dichter. HANS KREUZEN Dit zelfportret" van Jan van Loon vond ik zo maar ergens passen bij het openingsstuk van deze week. Vandaar dat je het ook tegen komt. Piano-compositie in jazz spelende handen, die op het monotone zoemen van nijvere drums voortvliegen als een perpetuum mobile ze ranselen de piano, die met lange uithalen van bliksemende trompetten jankend opvliegt van schrik langzamer worden nu de tonen die voor het boze brommen van een geprikkelde bas bukken, maar toch verder gaan de vingertoppen kussen de plano, dit bij suikerzoete tonen van dansende klarinetten z|jn laatste accoord laat horen AART GELDERBLOM Van Meinë Reitama (17, h.b.s. en Den Haag) heb ik ook nog zo het een en ander in m'n map zitten. Dit ia er uitgekomen: bal champêtre het strand is groen - de zon gaat onder en de zee is grijs in het gloeiend grijze water kijk die drie bruine beren spelen op de balalaika en daartussen dans jij op je razendsnelle voeten flamenco's horlepiep MEINE REITSMA waar onder ze bedolven zijn wrijven tot ze glanzen als eerst ze laten zingen zingen van God ik wil maar kan niet ze knappen af springen onder mijn handen BERT CRJELAARD. Koos van Baaien (18 en uit Maasdijk) nam deze foto vanaf een ruïne in Esgh. ER UIT GELICHT Even een mededeling: deze week Is dit rubriekje vervallen. Volgende weeek kom je de kor te kritische opmerkingen weer Oplossingen en correspondentie aan de heer H- J. J- Slavekoorde, Goudrelnet- straat 125, Den Haag. Tal gaat de titel winnen In de 5 partijen, gespeeld sedert onze vorige rubriek werd geschreven (partijen 14—18), heeft Botwinnik na twee tamelijk kleurloze remisepartijen (14 en 15) op nieuw de nodige teleurstellingen moeten incasseren: Tal ontsnapt hem in de 16c part|j. Botwinnik verliest de 17e (hoewei hij vermoedelijk had kunnen winnen) en ziet geen kans in de 18e een fout van Ta] afdoende af te straffen. Gevolg: Botwin nik meldt zich opnieuw ziek, zodat de 19e partij moet worden uitgesteld. Al met al staat het resultaat van de match nu wel vast: Tal zal haar winnen! Boeiende episoden gaven de 16e en de 17e partij te zien. In de 16e bereikte Bot winnik (wit) na z|jn 24e zet de volgende kansrijke stelling. •i' p"y r* 6 IA m WA A Mm*rn w m "A A mm m E E M,,M WA wm. vm 0\ ELk 8 fêP b d 1 f h Er volgde 24. Left (Niet 24 Lxc4? wegens 25. Lxc4, Dxc4 26 Pe6 en wint) 25. Pa6 (Hiermee dreigt wit een pion te winnen. Achteraf heeft men ge zegd. dat Botwinnik met 25. Pd5 had kunnen winnen, maar dan verdedigt zwart zich met 25 Df8 26. Dc7, Kh8> *5 Df4! (Een bijzonder sterke zet, zowel defensief als aanvallend. Indien nu 26. Pxc5 dan 26De3t 27. Khl, Dxe4 en pion c4 valt óók nog. Of ook: 26. Dxc5. Dxe4 en zwart wint. Terecht ging wit hierop niet in en speelde) 26. Dd5+. Kb8 27. Dxc5, Le6 28 Pc" (Niet winnend is 28 Pb4 wegens 28 b6! 29 Dxc6. De.V 30. Khl, Df2 met op zo minst remise!) 28. L8g 29. Df2, Dxe4 en het evenwicht is hersteld. Er volgt nu: 30. Pe8, Dg6 31. Df8, e4 32. Pd6, Pe5 33. c5, Pd3 34 Pf5, Peó 35. Pe7, Df7 36. Dxf7. Lxf7 37. Kf2, Lc4 38 Lxc4? Hier had Botwinnik volgens dr Euwe met 38 Pc8! goede winstkansen kun nen behouden, maar na de tekstzet was het venijn er uit en werd na het afbreken tot remise besloten. In de 17e partij zien we eei hterk aan vallende Tal, die met zijn mnnnen de zwarte stelling bestormt en Botwinnik angstig onder druk zet. De wereldkam pioen houdt echter goed stand maar na de 32e zet gaat Tal toch de overhand krijgen. Na de 37e zei van wit tTal) was de volgende stelling ontstasn. fcAÜX IA Er volgde 37 Dxf4? (Met deze zet oederft Botwinnik veel. zo niet alles. Pion f4 stond Ta) alleen maai in de weg, en de zwarte dame was op de damevleugel broodnodig Tal greet zijn kans met beide handen aam 38. Pe*. De4 39. Db3, Dd5 (Hier hebben onafhankelijk van elkaar Tolush, Donner en Prof. Peerdeman te rjtrechi aangegeven dal Botwinnik zich met 39 Ka8! had kunnen redden. Sterker nog" de witte aanval zou niet zijn doorgeslagen en zwart zou met zijn twee pionnen zeei Teker gewonnen heb ben. Nu Botwinnik deze kans verzuimt, maakt Tal het achtei elkaar uit) 40. Txa6!, Kb8 140bxa6 41 Db6* Ka8 42. Dxa6t) 41. Da4 en zwart geeft het op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18