ANDORRA- voorland gekregen WIE GAAT ER MEE NAAR ENGELAND VAREN.... KANDERSTEG 9i laaUtc.,, Noord-Veluwe heeft een Waar iedereen een auto wel en niet heeft in de zilveren glans van de Blümlisalp Vandaag besluiten wij de serie pagina's, gewijd aan het toerisme. Uiteraard konden we niet volledig zijn met het bespreken van steden en streken, die een vakantiebezoek waard zijn. We hebben slechts een greep gedaan en mogelijkheden genoemd. De reisverenigingen en reisbureaus zullen u graag inlich ten over gebieden, die onbespro ken moesten blijven. Voortaan echter zult u regelmatig in ons blad een toeristenrubriek vinden, waarin u vooral vakantietips zult lezen, opdat u deze zomer goed vóórbereid op reis kunt gaan. deren. Volgens overleveringen dankt het zijn naam aan drie reu zen, die elk een hoge boom hebben geplant. De reuzen hebben eer van hun werk gehad, want nu ligt Drie te midden van de Putter-, Speul- der-, Sprielder- en Staatsbossen. Het gehucht heeft vele bewonderaars, zo ook een fabrikant uit de Zaanstreek, die er iedere zomer enkele we ken zijn tent opzette en er zoveel vakantievreugde vond, dat hij uit dankbaarheid het dorp een waterleiding schonk s*? "r -r":' - Hoevelen zijn er. die ieder jaar op nieuw weer naar de Noord-Veluwe trek ken om er een flinke dosis gezondheid op te doen in dat aardige rijtje plaat sen aan de Veluwekust of wat zuidelij ker in het prachtige Noordiveluwse bos gebied? Sinds kort hebben Putten, Er- melo, Harderwijk, Hulshorst, Nunspeet, Doornspijk, Oldebroek, Wezep en Hat- tem niet alleen een achterland, waar Garderen, Elspeet, Vierhouten, Uddel de aandacht vragen, maar ook een voorland: Lelystad een nieuwe unieke attractie voor hen, die op de Noord- Veluwe verblijven. de merkwaardigste republiek ter wereld noemen. Wat elders grote span ningen en onenigheid tot gevolg hebben, Is in Andorra de gewoonste zaak van de wereld en wat In de grote landen van Europa niet mogelijk Is. geschiedt In Andorra, alsof het niet anders kan. Het onafhankelijke staatje met zijn 6000 inwoners en zijn 495 km2 opper vlakte ligt in een kom van de Pyre neeën op een gemiddelde hoogte van 1000 meter. De bergtoppen rondom zijn een goede 2000 meter hoog; in het uiterste noorden bij het dorpje Serrat wordt het hoogste punt gevonden: 2911 meter boven de zeespiegel SMOKKEL Ir, dit hoge, moeilijk bereikbare en terzijde van het grote verkeer liggende dwergrepubliek je leven veelal geluk kige en in ieder geval welgestelde lieden. Want in Andorra tiert de smokkelhandel welig. Het is in feite de beste bron van inkomsten, al zegt niemand dat hardop. Officieel leeft Andorra van de schapenteelt, maar ieder geitenpaadje is tevens smokkel- pad en het is moeilijk uit te maken, of de herders het meest voorko mende beroep in Andorra vaker met hun schapen dan wel met hun smokkelwaar over de paadjes gaan. Alle inwoners van Andorra hebben EUROPESE DWERG- STAATJES namelijk drie passen: één van An dorra zelf. één van Frankrijk en één van Spanje. Als men ergens ter wereld de smokkelhandel zou willen bevor deren, dan kan men niet beter doen dan het schoolvoorbeeld van Andorra overnemen. Want Andorra is zelf standig, doch wordt mede geregeerd door het Franse staatshoofd en de bis schop van het Spaanse grensstadje Urgel. Al in 1278 kwam na de laatste oor log, die Andorra meemaakte, het ver drag tot stand waarbij de bisschop van Urgel en de graaf van Foix toe zicht op de regering van Andorra zou den houden (Foix heet thans nog de Franse provincie, die aan Andorra grenst). De bezittingen van de graven van Foix werden geërfd door het Huis Bourbon, dat in Frankrijk lange tijd heeft geregeerd en toen Napoleon aan de regering kwam, koos Andorra de zijde van deze keizer, waardoor het toezicht van Franse zijde automatisch is overgegaan naar het Franse staats hoofd. VOORDELIG Het blijkt de voordeligste transactie voor Andorra te zijn geweest; het Franse staatshoofd krijgt voor zijn toezicht 960 frank per jaar; de bis schop van Urgel 460 frank, doch daar voor is Andorra niet alleen zelfstandig, maar ook aan beide zijden van zijn grens „gedekt". Er is ook wel toeris tenverkeer, maar Andorra doet niets om dat te bevorderen: het heeft het niet nodig. De toeristen die in de Pyreneeën zijn, ondernemen niettemin dikwijls de niet eens zo heel gemakkelijke tocht naar Andorra, om toch eens in dc merkwaardigste republiek ter we reld te zijn enzich te verwonde ren over de grote hotels en de elegante winkels, die vooral in de hoofdstad Andorra la Vella aan de samenvloeiing van de riviertjes Balira en Madria worden gevonden. Dit hoofdstad je heeft maar een goede duizend inwo ners en men vraagt zich terecht af, of die luxe allemaal wel nodig is. Heus, Andorra is een rijk land; het wordt geregeerd door een raad van 24 personen, die twee veldwachtere in dienst heeft om de orde te handhaven. Meer uitgaven voor de defensie heeft die raad niet te doen wat ook niet zou kunnen, want de inkomstenbelas ting is er afgeschaft. De opgaven hier voor waren wellicht toch niet te con troleren, omdat men reëel genoeg i» te veronderstellen, dat niemand zijn inkomsten aan smokkel zal opgeven. AUTOPARK Iedere Inwoner heeft wel één of meer auto's; er zijn er zelfs, die een heel autopark hebben. Op papier al thans, want in vrijwel alle gevallen heeft men niet de beschikking over de voertuigen. Deze worden namelijk m Frankrijk ingekocht en in Andorra geregistreerd. De eigenaar rydt met zijn eigendom op een goede dag op zijn Spaanse pas naar Spanje en vindt daar altijd wel een koper, dae met de aankoop op deze wijze een aardig sommetje goedkoper uit is dan wan neer hij via de normale dealer zou hebben gekocht. En de man uit Andorra keert met een gevulde buidel huiswaarts: hij denkt er niet eens aan, dat hij in de officiële registers in Andorra als be zitter van de zoveelste auto geboekt staat. Waarom ook. Hij is immers her der en trekt er met zijn schapen op uit. wanneer hij althans geen grijp- stuiver aan de toeristen kan verdie- Lelystad ll/TET LELYSTAD kan Nederland voor de dag komen. Juist omdat het nog maar een pril begin is van een plaats, die zich straks zal ontwikkelen tot een flink dorp. Dat straks i6 dan, wanneer Flevoland, de polder ten noor den van het Veluwse oude land, nieuw, bruikbaar en vruchtbaar land zal zijn geworden. Zo ver is het nu nog niet. maar men kan reeds over de 25 km lange Knar- dijk van Harderwijk uit Lelystad be reiken. Links tuurt men dan nog, zo ver het oog reikt over het water van de Zuiderzee. Grote aantallen meeuwen en meerkoeten laten zich rustig deinen op de golven, die tegen de dijk klotsen. Maar rechts ligt al het bruine, droog gevallen land, waarop hier en daar nog grote plassen water staan. Het is nog niet in cultuur gebracht, doch uit alles blijkt, dat dót niet zo heel lang meer zal duren. Na 25 km begroet Lelystad de be zoeker met een aardig rijtje houten huizen, die in verschillende frisse tin ten zijn geschilderd. En iets verder staan al stenen huizen. Men drinkt hier op een bewoond eiland te midden van water en land-in-wording zijn koffie in café „De Eerste Aanleg" of gewoon in de kantine van de Flevoland-arbeiders de pioniers, die Nederland zijn naam hebben bezorgd van de natie, die zon der één druppel bloed te vergieten zijn grondgebied op de vreedzaamste wijze uitbreidt". Zelfs vindt men ln Lelystad al een museum: geen muf en kleurloos ge bouw. maar een fris, modern bouwwerk met heel veel glas. Vorig jaar waren er ruim 50-000 bezoekers van 52 verschil lende nationaliteiten. Natuurlijk staat daar een groot portret van Ir. Lely. de grondlegger van de Zuiderzeewerken en voorts vindt men er allerhande voor werpen, die tjjdens dc werkzaamheden zUn gevonden: oude delen van schepen, vazen, kannen, scheepsbenodigheden, kledingstukken, alsmede een zeer inter essante maquette, waaruit dc aard blijkt van de werkzaamheden en tevens van de Nederlandse bevolking, die »en werk als daar wordt uitgevoerd, aan durft. Als mem geluk heeft en toestemming krijgt, kan men van Lelystad naar het oude land bij Kampen verder rijden over de reeds bestrate 45 km lange dijk. Hoe dichter men Kampen nadert, hoe meer draglines en baggermolens men ontmoet. Overal liggen draineerbuizen opgestapeld en hoe verder men Lelystad achter zich laat, hoe verder ook het land al in cultuur is gebracht. Hier wordt wwt groots verricht Bos en hei TT ET NIEUWE LAND moge dan het lJ-doel van een zeer aanbevelenswaar dig uitstapje zijn, het oude land mag daarvoor niet worden vergeten, wamt de Noord-Veluwo ie een prettig stuk vakemtdegebied met oude kleine stadjes en even oude, maar uitgestrekte bossen Het verwoeste, doch herbouwde Put ten kan de toeristen weer ontvangen en zij komen om in de bossen rondom te dwalen en om de kastelen daarin te bezoeken: Schoonderbeek én Oldenel- ler én Vanenburg. Vlakbij ligt Ermelo met zijn bossen, "zandverstuivingen en heidevelden, waarin nog grafheuvels worden gevon den. De gemeente bezit 8000 ha grond en dus hebben de vakantiegangers er de ruimte. Harderwijk is een aardig, vriendelijk stadje, waar de Vispoort nog herinnert aan oude vestingwerken en het borst beeld van Linnaeus en het Limnaeus- toremtje aan de tijd dat de stad nog een universiteit rijk was (1645—1811). Boer- haave promoveerde er in 1693; Linnaeus in 1735. Oude gebouwen duiden op oude roem, doch in Harderwijk begint ook de victorie van het nieuwe land. Hulshorst is bekend om zijn kasteel en het Hulshorster Zand. ruim 300 ha stuifduinen, zó mooi, dat het onder Na tuurmonumenten valt Nunspeet ligt ook in de bossen en is vooral een gezocht oord voor de vesti ging van vakantiekolonies. Ten zuiden van Nunspeet beginnen de Vierhouter bossen, met Vierhouten, waar eveneens vakamtiecentira zijn gevestigd. In Doornspijk draagt men nog dikwijls oude klederdracht, hetgeen weer een ander aspect van dc gevarieerdheid van de Noord-Veluwe is. Oldebroek heeft uitgestrekte heide velden; Wezep de Wezeperberg en Hattem zijn beroemde Dijkpoort, als mede de Triezelenberg. En dan ten zuiden van de kuststrook: Ruim 400 meter hoger dan het dal van de Kander bij Kandersteg ligt ten oosten van dit Zwitserse plaatsje de beroemde Oeschinensee in een majestueuze bergwereld. Direkt uit het wafer verhef fen zich de ruim 2000 meter hoge rotswanden van de Blümlisalp, waarop de eeuwige sneeuw fonkelt in de zon. Gamderem. een der mooist gelegen dor pen op de hoge Veluwegronden, nabij het Sol, een hoogte waar de heidenen de zonnegod aanbaden en bij het Udde- lermeer, altijd veel bezocht. 25 meter boven de zeespiegel en niet ver van het dorpje Uddel met zijn Hunnenschans, waarover Oltmans in De Schaapherder heeft geschreven. En ten slotte ligt daar nog Elspeet, een dorp, geliefd en veel bezocht door kunstschilders. Geen wonder, want het ligt ook op de Nooird-Veluwe en die is nu eenmaal schilderachtig mooi. Een hele vakantie lang OTAPT men in Kandersteg uit de trein en daalt men daarna de trap af, die naar het stationsplein leidt, dan heeft men echt niet het gevoel in een stadje of dorn aan te komen. De huizen van Kandersteg staan namelijk ver spreid in het hier brede dal van de ri vier de Kander. Daardoor echter is over al in dit vriendelijke, gastvrije Zwitser se plaatsje het uitzicht op de majes tueuze Blümlisalp onhelemmerd. En wat voor uitzicht! De brede top van deze berg verheft zich zo'n 2500 meter hoog boven het dal en is met grote sneeuwmassa's bedekt. Wanneer de zon dit stuk eeuwige sneeuw beschijnt, wor den de stralen door dc miljarden ijs kristallen weerkaatst. De glans van de Blümlisalp straalt dan de bezoeker van Kandersteg tegen. VERRASSINGEN TS HET WONDER dat de toerist, die voor kortere of langere, maar meestal langere tijd Kandersteg als vakantieoord heeft gekozen, de zilveren glans van de Blümlisalp tegemoet wil gaan? Het zal hem niet berouwen, want nieuwe verrassingen zullen zijn deel zijn. Hij wil dichter bij dc Blümlisalp komen en bereikt dande Oeschi nensee, een der prachtigste bergmeren ter wereld. Dat meer is op twee manie ren te bereiken: gemakkelijk met de Oeschinen-Sesscllift of niet moeilijk via een aardig bergpad, dat de wandelaar van 1176 meter, de hoogte waarop Kan dersteg ligt, in vijf kwartier aan de oevers van het meer op 1593 meter STIL "D ECHTS en links van de Oeschinensee een smalle strook grond, doch al spoedig beginnen de dicht beboste berg hellingen. Recht vooruit verheffen zich de trotse, ruim 2000 meter hoge wanden van de Blümlisalp uit het water. Hier wordt men stil, omdat men niet anders kan, dan de grootsheid en de pracht van dit Alpenlandschap op zich te laten inwerken; het schaduwenspel op het water en 't schaduwenspel op de rots wanden. En op de kroon van deze berg het zilveren licht van de weerkaatsen de sneeuwvelden, hoog tegen de blauwe lucht. KLEURENSYMFOME T igt de Oeschinensee met zijn water ln vele groene tinten ten oosten van Kandersteg, ten noorden van het plaats- Je la nóg een meer te vinden, dat de aandacht vraagt: de Blausee. De naam zegt het al: het water is er b 1 a u w cn steekt fel af tegen de groene bossen rondom dit rustige, aardige plekje. Het is gemakkelijk per trein of over de weg vanuit Kandersteg te bereiken. dal in de Kander stroomt. De naam? Rotbach! Hetgeen echter niet zeggen wil. dat" het water rood is. Doch om de kleurensvmfonie volledig te maken vindt men hoog in de bergen ten zuiden van Kandersteg het witte meer: de Daubensee. Het waterniveau ligt 2205 meter boven de zeespiegel en mede daardoor is het meer liefst tien maan den van het jaar dichtgevroren, zodat het behalve in het hartje van de zomer een witte oppervlakte heeft. En in de Daubensee stroomtde Schwarzbach KLOOF TYE GEMMIPASS (2316) Is niet ver 1 f van dit hoge bergmeer verwijderd en is een van de plaatsen, die men van uit Kandersteg zeker bezoeken moet. Daartoe neemt men in het dal vlak ten zuiden van het plaatsje de Gemmistock- hahn, een kabelbaan, die de toerist in enkele minuten naar Stock, boven op een 1836 meter hoec rots brengt. Dóór bezint een onvergetelijke wandeling door een nauwe kloof, waardoorheen ook de Schwarzbach stroomt. Langzaam stijgend bereikt men dan de pas-hoogte, niet ver van de erens tussen de kanto nen Bern en Wallis.. NOG VEEL MEER T^R IS NOG veel meer in dc onmld- ■*-J dcllijke omgeving van Kandersteg, dat een bezoek waard maakt. Men kan naar het fraaie Gastcrndal, ook ten zui den. dat op gemakkelijke wijze te voet is te bereiken. Overal trouwens kan rondom Kandersteg worden gewandeld, zonder dat daarvoor bitiondere inspan ning nodig is. Maar ook de bergtoerlst kan In Kandersteg terecht. Vooral de Oeschi nensee is een geliefd uitgangspunt voor bergwandelingen. Ten zuiden van het meer begint een bergpad, dat zig-zag omhoog gaat tot de FründcnhUtte op 2562 meter aan het begin van de Frün- dengletscher. Voor de hut staande ziet men duizend meter lager de Oeschinen see liggen als een kleine, groene plas. FIJNPROEVERS DN VOOR de fijnproevers is daar dan de tocht naar de Blümlisalphütte. Het pad begint aan de noordzijde van de Oeschinensee en loopt langs indruk wekkende rotsgevaarten naar de plaats, waar de BlUmlisalpgletscher begint. men op 2778 meter hoogte nietig stukje Waarom nog meer te vertellen van de vele mogelijkheden, die Kandersteg biedt. We kunnen toch niet volledig xijiGwant er.zijn vele wandel- en voet tochten te maken. Verdwalen is niet mogelijk. De paden zijn alle gemarkeerd met verschillende kleuren. Men komt dus altijd goed terecht en even zeker is het, dat steeds weer nieuwe beleve nissen, nieuwe verrassingen en nieuwe pracht wachten op hen, die alleen maar de moeite willen nemen, ernaar te klj- Denk aan de goede manieren! De tweede regel van het kinder versje „Wie gaat er mee naar Engeland varen?" luidt: „Engeland is gesloten". Dat gaat echter niet meer op, want Engeland staat wijd open om toeristen te ontvangen. Het heeft genoeg te bieden, zowel aan merkwaardigheden als aan schoonheid van landschap en in drukwekkende historie. Wie van dat alles wil genieten moet echter wel de Engelse manieren verstaan, want niets telt zwaarder bij de Brit dan onbehoorlijk gedrag. En wij Nederlanders maken ons in het dagelijks leven heel dikwijls schul dig aan dingen, die de Engelsman hoogst onbehoorlijk vindt. Ten eerste; gooi nooit iets op straat, ln een park of in het water weg geer. papiertjes, lege sigarettendoosjes. U loopt anders de kans onmiddellijk een flinke boete te krijgen. Ten tweede; schaar u in winkels of bij haltes van bus of tram keurig in de Vakantie naar ieders smaak rtJ. Als een horde dringen om het eerst aan de beurt te komen, kent men in Engeland niet! Ten derde; Lach nooit om iemand, hoe zot die er ook mag uitzien. De En gelsman is er trots op, dat iedereen zich precies zo kan uitdossen als hij of zij zelf wil. Wie zijn ogen de kost geeft kan dan ook heel wat merkwaardige typen vinden. Daar zijn vooral de vele functionaris sen. die nog in middeleeuwse kostuums hun diensten verrichten; daar zijn de „bloemenmeisjes" op Piccadilly Circus, die allemaal minstens boven de zestig zijn, maar nog allercharmanst hun cor sages te koop aanbieden En dan zijn er de vele Oosterlingen, die in kleuri ge gewaden door de Londense straten flaneren. De beste vriend in Engeland, die u kunt vinden is de Pnbby, de politie agent, die altijd tot helpen bereid is. Wie een taxi neemt moet er rekening mee houden, dat de chauffeur voor geen goud achter het stuur vandaan komt. U springt er maar in en roept het adres, de man rijdtDe prüs hangt af van het aantal personen, de bagage en de afstand. Pas u aan bij de Engelse eetgewoon ten. Profiteer dus van het uitstekende ontbijt, dan kunt u bij de luch met een sandwich toe. En geniet van de „tea", waar ongekende heerlijkheden by ge presenteerd kunnen worden. Versmaad in de dorpen de plaatse- lijke gerechten niet. Al wordt de En gelse keuken dikwijls versmaad, een schapenbout met mintsaus of een York shire pudding is niet te evenaren. Jeugdige bromfietsrijders kunnen in Engeland niet terecht. Men moet 18 jaar zijn om daarvoor een rijbewijs te kunnen bezitten. Waarschijnlijk overbodig om het nog eens te zeggen, maar toch wel goed om aan te herinneren is, dat alle verkeer in Engeland links houdt. Engeland is beslist geen goedkoop land, maar men kan er wel eens een goedkope dag maken. Wat is immers Engelser en heerlijker dan een echte picnic Zelf in Londen kan men dat doen. Men behoeft er slechts voor naar Hyde Park te gaan en zich op het gras neer te vlijen. Er is daar altijd iets te zien. De bootjes op de Serpentine, de spelende kinderen, het mannetje dat de duiven voert en de trotse vaders, die de kinderwagen duwen Parken Reizen Engeland is het land van parken, groene grasvelden en bloemen. Nergens wordt met meer liefde gekweekt en het wedstrijd-element speelt hierbij een grote rol. In straten waar geen tuinen zijn houdt men wedstrijden in de ver zorging van potplanten en geen gesprek vlot beter, dan een over het stekken van geraniums of 't snoeien van rozen) Er zijn eindeloos veel kastelen, ab dijen en musea in Engeland, die een be zoek waard zijn: Lui of actief, het grootse bewonderend of het kleine zoe kend, kan men in Engeland naar elke smaak een vakantie beleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11