Feest in Engeland I „Baby van de familie „Ridder van de lens" i ENGELAND viert vandaag feest. Prinses Margaret, die zich door haar eenvoud en haar overrompelende spontaneïteit zo bemind heeft gemaakt, is in het huwelijk getreden met een man uit „het gewone volk": Antony Armstrong Jones, een levenslustige jongeman, die volgens zijn vrienden ongetwijfeld voor een vrolijke noot in het 6oms wat saaie leven aan het Britse hof zal zorgen. Als Margaret en Antony met de Brittannia de Thames zijn afge varen en zich op weg naar West-Indië bevinden, begint het feest in Engeland pas goed en zal er heel wat op het geluk van het jonge paar worden gedronken. Ook door bootwerker William For bes, die het prachtig vindt, dat de prinses met een arme fotograaf is getrouwd HET BEGON AL VROEG. heeft altijd de aandacht voor zich opgeëist HET moet onstuimig weer zijn geweest in de nacht van 21 augus tus 1930. De bewoners van het eeuwenoude Glanis Castle in Schotland hadden echter geen tijd om op het onweer, de wind en de striemende regen te letten. Alles wees er op, dat er die nacht een baby geboren zou worden: het tweede kind van de hertog van York en van lady Bowes-Lym, gravin van Stratmore, die enkele jaren later koning en koningin van Engeland zouden worden. In die stormachtige nacht werd prinses Margaret Rose geboren, de lieftallige koningsdochter, die vandaag in het huwelijk is getreden met een man uit ,,het gewone volk", Antony Armstrong-Jones. AIIETS wees er op, dat zij in de Britse samenleving een belangrijke roV'zou gaan spelen. Haar grootvader, George V, was koning. De prins van Wales zou hem opvolgen en haar vader kwam als hertog van York pas'op de tweede plaats en niets wees er toen op, dat deze nog eens de troon van het Britse imperium zou bestijgen. Bovendien was Margaret vier jaar en vier maanden jonger dan haar zuster Elizabeth. En dus scheen zij voorbestemd voor een weinig opvallende rol in het leven aan het hof en voor veel minder openbare f}E EERSTE zes jaren van haar leven bracht zij Voor het grootste deel door in het ouderlijke huis in de Britse hoofdstad, op Piccadilly 145. De ramen van dit gebouw gaven uitzicht op Green Park en Buckingham Palace, waar haar grootouders woonden. De grote tuin van haar huis grensde aan de achterkant aan Hyde Park. En de Londenaren vonden het heerlijk om over het hek te kijken naar het spel van prinses Elizabeth en haar zusje Margaret Rose. Naarmate Margaret wat ouder werd, vingen deze toeschouwers wel eens iets op van de wijzigingen, die zich in het karakter van dé kleine prinses aan het voltrekken waren. En het viel op, dat de zusters het vaak niet met elkaar eens waren. In die kinderjaren veranderde Victoriaanse tijdperk in haar noeg van. En toen de koninklijke het aanzien van de wereld. Men uiterlijke verschijning. Margaret familie zich voorbereidde op een moest de kleine prinses geleide- is altijd onberekenbaar geweest, rondreis door Zuid-Afrika stelde lijk i n, tussen haar muziek- en Elizabeth „anglessen door, de betekenis al die moeilijke dingen uit de grote-mensen-wereld bijbrengen. Niettemin leerde zij uit de lessen lang over de grondwet en de troon opvolging begrijpen, Alle aandacht ten opzichte van haar pas geboren zusje. En dat is heel i gebleven. Aangezien zij in een menigte al- tijd gemakkelijk gezien moet kun nen worden, mocht zij zelden of nooit zwart dragen. Zij was i de familie op- meestal aangewezen op pasteltin- r ■>- ten. Maar het „zwarte probleem" fe «-oo. - omzeilde zij door zoals zij zo ri 1936 stierf haar grootvader, ko- eisen. En die werd haar dan ook dikwijls met haar neigingen moest Mie geschonken. Beide prin- doen een compromis met de i werden grootgebracht on- traditie te sluiten. Zij contrasteer- der de ijzeren wet van zelftucht, de bijv. een zwarte avondjapon - - '-«HnJ.r.n ving. Bij de begrafenis kon zij haar droefheid niet verbergen. En vroom als zij altijd was geweest, zocht zij meer en meer troost in godvruchtige activiteit. Er hebben Zij kreeg haar 2eifs nooit serieus genomen geruchten de ronde gedaan, dat zij non wilde worden. Als „baby i oom, Edward VIII, afstand I de troon terwille van een Ameri- die alle Engelse koningskinderen met een saffierblauwe mantel, kaanse gescheiden vrouw, mrs. aangeboren heet te zijn. Maar De „„righeid van de Drinses Simpson. Het leek of voor Mar- Margaret's levendigheid en haar f reeds gaanleiding tot ro^anti. earet het leven nooit meer zou talent voor mimiek waren moei- sche gerucbten loen zij nog geen moest^laar voder lachen 2?S£ Vermoeden/ heel. garet het leven nooit zijn, wat het geweest was Het huis met sirenen de deur zoals bij iedere andere j Jas onderdaan van de koning moest zij verlaten. Haar thuis zou voortaan Buckingham Palace zijn, met een wacht in uniform bij het - - hok. Haar zuster Elizabeth, die raak<a" de hotdigmtanssen r het best geheim kon houden. „Maggie" de cock- :abeth, die raakten de hofdignitanssen een Waarschijnlijk hield deze houding geworden, ogenblik m jgrote^verlegenheid, verband met het feit, dat zij ;re maakte de lucht (B- _n opwinding fluisterde haar zuster in het oor: „Wat enig!" Margaret is nooit verlegen ge- De winkelmeisjes ei be- weest tegenover jongens en man- neys praatten graag t een nen- Toen zij in de oorlog op „Maggie" en haar vrienden en zekere' verwijdering is ontstaan Windsor Castle verbleef, verlang- vriendinnen werden bijna overal tussen beide zusters en dat het do zij or evenals Elizabeth bekend r.ls „het stel van prinses ir, de jonge garde-officieren te Margaret". Over het algemeen waren het jongelui van adel of van geld. Er waren ook enkele Amerikanen onder. Het overlijden van haar vader bracht een merkbare verandering het onstuimige leven belangrijke taak, die voor haar leek te zijn weggelegd Margaret moest zich er op gaan voorbereiden, dat zij in de toe komst zwaardere plichten zou krijgen. Men heeft wel eens weerd, dat van dez: tijd af voor Margaret met name nadat Elizabeth koningin was geworden, ontmoeten, die op het kasteel Gevat. gestationeerd en dan ook vaak op de thee werden ge vraagd. Er genoeg van Ook voor beide prinsessen gold prinses. Zij hield heei 'haar tijdens de oorlog de^textielrantsoe- jjem en was jn zijn laatste levens- zuster heeft opgenomen. Toen zij JJg. voortdurend in zijn omge- party in een salon in May- fair opgewekt stond te praten en iemand vroeg, hoe het met „haar P®** 'jYj zuster" ging, verstrakte het ge- 1 en zicht van de prinses. Haar ant woord was vlot en scherp: „Ik veronderstel, dat u Hare Majes teit de Koningin bedoelt". Zo is Margaret. Nooit heeft zij haar koninklijke waardigheid vergeten, al maakte zij altijd de indruk, dat zij dit wel zou kunnen doen. Onder de uiterlijke opgewekt heid van Margaret gaat een diep- godsdienstige levenshouding schuil van een ernstige jonge vrouw, die 2ich vaak eenzaam heeft gevoeld Voor een jong meisje met een le vendig temperament kan het een beproeving betekenen, prinses te zijn. Toch heeft zij plezier in haar koninklijke rol gehad. Want toen een intieme vriendin eens vroeg, of zij niet iemand anders wilde zijn, antwoordde zij met de haar kenmerkende vurigheid: „Ik kan me niets heerlijkers indenken dan te zijn die ik ben". Elizabeth was zich reeds op zeer jeugdige leeftijd bewust van haar bevoorrechte positie. Zij hechtte aan traditie en sommige mensen zien nog sporen van het Elizabeth gedra gen. Maar toen de oorlog afgelo- en Margaret bijna zes- geworden, had zij er ge- De eerste keer in het openbar samen: op 1 maart bij Cover Garden Opera House. Wellicht heeft hier ook haar liefde voor Peter Townsend een belangrijke rol gespeeld. Men zegt, dat haar vader Peter bijna als zijn eigen zoon behandelde en veel begrip had voor de moeilijk heden, waarvoor Margaret zich geplaatst zou zien, als zij met hem In het huwelijk zou willen treden. TOcn koning George VI overleed, viel haar laatste steun pilaar weg en moest zij men selijkerwijs gesproken gehoor zamen aan de wil van haar zus ter, de koningin. De Britten begonnen wat meer aandacht te schenken aan de ge ruchten over de grote liefde van prinses Margaret, toen in 1953 plotseling de opdracht aan Towns end, Margaret en haar moeder op een reis naar Rhodesia te bege leiden, werd ingetrokken. Hij werd als luchtvaartattaché naar Brussel gezonden. Toen Margaret dit vernam, zegde zij onder voor wendsel van ziek te zijn voor en kele dagen haar officiële afspra ken af. Het gepraat over de idyl le nam toe en een der Britse bla den beweerde, dat Townsend in ballingschap was gezonden, wat later waar bleek te zijn. Rust hervonden Margaret had haar vorstelijke rust hervonden tegen de tijd, dat zij uit Rhodesia terugkeerde en zij nam met nieuwe energie haar koninklijke plichten op zich. De partijen, die zij bijwoonde, wer den zorgvuldig in het oog gehou den, maar zij veranderde met pla gende regelmaat van cavaliers. In het begin van 1955 werd voor haar de reis naar West-Indië uit gestippeld. Zij ging alleen en ve len beschouwden dit als een gele genheid, die haar geboden werd im te kiezen tussen Townsend en iet Britse vorstenhuis. Toen zij terugkwam was zij -iterlljk volkomen ontspannen. Zij 'ad haar beslissing genomen. Er olgde nog een moeilijke periode, vaarin zij Peter Townsend per soonlijk heeft willen overtuigen van de juistheid van haar besluit, af te zien van een huwelijk met hem, omdat hij een gescheiden man was. Moeilijk waren ook de jaren, die volgden. In 1955 nam Margaret haar besluit en vier jaar later, nadat Townsend In Brussel ln het huwelijk was ge treden met de dochter van een Belgische sigarettenfabrlkant, ont stond er geleidelijk een nieuwe romance, die tenslotte zou leiden tot het huwelijk, dat vandaag ln de Westminster Abbey gesloten Op Clarence House (de Londen- se residentie van prinses Marga ret en haar moeder) heeft men nooit een officiële lezing gegeven omtrent de wijze, waarop de ro mance tussen de prinses en de ridder van de lens is opgebloeid. Met opzet (of niet) heeft iedereen, die tot de officiële kringen be hoort, de indruk gewekt, dat het liefde op het eerste gezicht is ge weest. Op de vraag, hoe het be gonnen was, antwoordde een woordvoerder van Clarence House kort en bondig: „Zij hebben el kaar in 1958 leren kennen op een besloten party". En daar liet hij In een officiële biografie van Armstrong-Jones werd gezegd: „De heer Armstrong-Jones heeft prinses Margaret in 1958 leren kennen op een avondfeest in' Lon den. Later hebben zij elkaar op vele plaatsen ontmoet, o.a. Bal moral (de Schotse residentie van de Koningin) en te Sandringham (het landhuis van de Koningin in Norfolk), waar de heer Armstrong- Jones de gast was van de Konin gin en de hertog van Edinburgh". Dat is allemaal waar, maar een beetje te mooi voorgesteld. De ont moeting op Balmoral heeft tegen het einde van de zomer plaatsge vonden en die op Sandringham nog later. Billy Wallace, een van de trouwste vrienden en begelei ders van de prinses onder de vrij gezellen, vertelde op 26 februari de avond, waarop de verloving van Margaret bekend werd ge maakt: „De prinses, drie vrien den en ik zijn er in geslaagd, de grootste zet van ons leven te doen". Hij bedoelde het goedbe- waarde geheim van de romance. Uit zijn mededelingen bleek, dat Margaret en Tony al een half jaar van elkaar hielden. Om streeks de 26ste augustus, nie; lang nadat Jacky Chan uit dc wo ning en het leven van Antonj was weggelopen, was de roman ce dus begonnen. Op een feestje in kleine kring 1958 heeft Wallace de energieki fotograaf aan de lieftallige prinse voorgesteld. Hij werd toon een vat de vele vrienden van Margaret maar langzaam moet het hem er Wallace duidelijk zijn geworden dat de prinses toenemende belang stelling voor de begaafde en gees tige fotograaf ging koesteren. Uitgenodigd MR. ANTONY ARMSTRONG-JONES werd de uitverkorene van prinses Margaret JTEN jaar geleden was Antony nog een jeugdig en begaafd fotograaf, die leefde en werkte in het artistiek door hem zelf ingerichte halve souter- in de helemaal niet deftige wijk Pimlico in Londen. Hij was bevriend met een meisje, dat Jacqueline Chan heette en tien jaar geleden door haar vader (een fotograaf) van Trinidad naar Londen werd om les te nemen op eeri Engelse balletschool. Op de zeer informele, ierige zit-op-de-vloer-feestjes, die Tony in Pimlico gaf, speelde Jacky de rol van gastvrouwe. Totdat zij vorig jaar ruzie met Armstrong-Jones kreeg en uit zijn leven verdween. prins Charles gefotografeerd. De foto's, die hij van Margaret maak te, bleken een succes te zijn. In verschillende opzichten moet het idee, de jonge fotograaf op nieuw te ontmoeten, de prinses hebben behaagd. Want kort na haar verjaardag ontmoette ze hem onder vier ogen, dat wil zeggen: met een hofdame, detectives van Scotland Yard. een chauffeur in uniform en talrijke bedienden in de buurt. De romance hing toen als het ware in de lucht en het zou niet lang meer duren, of Tony zou Margaret in zijn eigen beschei den woning ontvangen. Margaret slaagde er verschillende keren in, onopgemerkt bezoeken te brengen aan de studio, die zo vaak het to neel van vrolijke fuifjes was ge- Verleden Na de eerste ontmoetingen tus sen de beide geliefden kon het niet anders, of Antony Armstrong-Jo nes' verleden werd aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Dat bleek volkomen te beantwoor den aan het leven van een opge ruimde vrijgezel. Aan prins Philip, die ook een belangrijke rol heeft gespeeld in de Townsend-affaire, was blijkbaar de moeilijke taak toebedeeld, de man die mogelijk zijn zwager zou worden eens goed tc bekijken. De meeste Engelsen hebben dan ook niet begrepen, dat prins Phi lip bleef jagen in Sandringham, toen koningin Elizabeth naar Lon den was teruggekeerd, omdat het tijdstip, waarop haar derde kind zou worden geboren, snel nader bij kwam. Het was in die tijd, dat Margaret en Antony hadden beslo- tèn, te gaan verloven en Jones was in Sandringham de gast van de koningin en de prins. Hij nam deel aan enkele jachtpartijen van de prins en ofschoon hij beter met een camera dan met een jachtge weer kon omgaan, sloeg hij een goed figuur. Als stuurman van een .overwin nende Cambridge-bemanning in dc jaarlijkse bootrace tegen Oxford had Armstrong in 1950 reeds in de sport bewezen, wat hij waard was. Zijn taktiek gedurende de race was bewonderenswaardig. Zijn ge drag voor, gedurende en na de af mattende wedstrijd was onberis pelijk. En volgens een Engelse theorie zijn twee van de beste'ge legenheden om het karakter van een man te beoordelen: de sport en de jacht. Wijze lessen Het ligt voor de hand, dat de critische ogen van de gemaal van de koningin hem aan een nog sub tieler onderzoek hebben onderwor pen. En op het eenzame Sandring ham had prins Philip tijd en vooral een onbespiede gelegenheid om Armstrong-Jones in te lich ten over minder bekende dingen, die onlosmakelijk verbonden zijn aan het deel uitmaken van een van de oudste regerende vorsten huizen ter wereld. Een daarvan betrof de kleding. De echtgenoot van de prinses kon onmogelijk in een suède jasje en een broek van cavaleriekeper met „knieën" er in op een scooter door Londen rijden. En dan dat lange, goudkleurige haar. Wat korter zou hem beslist een netter voorkomen geven. En die zachte versleten schoenen uit een tweede handszaak: goed voor de studio, beste jongen, maar niet bepaald voor de toekomstige echtgenoot van een prinses. Kleren mogen de man niet ma ken, maar een goede kleermaker kan toch wel een handje helpen. En prins Philip heeft zelf een goe de, die nog twee andere welge- merken, beslist niet. Maar de zwager >-an de koningin kan toch moeilijk zijn brood verdienen door fote'a van haar onderdanen te ma ken en die te laten betalen. Om nog niet te spreken van de studio woning van Jones in Pimlico, vlak naast een wasserij.Het zou beter zijn, als Antony naar Buckingham Palace ging verhuizen. Daar was nog wel plaats. Vroeg genoeg Het duurde niet minder dan ne gentien dagen, voordat prins Phi lip naar Londen vertrok om zich bij koningin Elizabeth te voegen. En het bleek nog vroeg genoeg te zijn. Prins Andrew werd pas op 19 februari geboren. Maar een week daarna werd dat andere grote nieuws de verloving van Margaret bekend gemaakt. Blijkbaar hadden de gesprekken tussen de prins en de fotograaf een heel gunstig verloop gehad. Op de dag, dat de verloving be kend werd gemaakt, rende Antony zijn studio binnen, waar nog en kele assistenten aan het werk wa ren. Hij werd aan de telefoon ge roepen en nadat hij een kort ge sprek had gevoerd, waaraan men geen touw kon vastknopen kwam het grote nieuws er uit: „Ik ben verloofd, jongens. Met prinses Margaret." Hij haalde twee kof fers, stopte er zenuwachtig wat kleren en camera-uitrusting in en reed in zijn kleine wagen naar Windsor Castle, waar prinses Mar garet op hem zat te wachten. Die avond werd het feit van de verlo ving openbaar gemaakt. In de volksbuurt Pimlico had Antony Armstrong-Jones zijn Veel geluk Toen een van zijn oude kennis sen het grote nieuws hoorde, zei zij: ,,Ik hoop, dat prinses Marga ret hem zal afleren om overal rommel te maken." En het com mentaar van de bootwerker Willi am Forbes luidde: „We zullen voe len, dat de koninklijke familie bij ons hoort. Hij weet uit ondervin ding, hoe gewone mensen moeten leven. Ik wens ze allebei veel ge luk." Margaret er; Antony zijn nu man en vrouw. Zij gaan in een (huurvrij) huis wonen bij Ken sington Palace, een van de vele eigendommen van de Britse ko ninklijke familie. Maar eerst gaan zij met het koninklijke jacht Brittannia op huwelijksreis naar West-Indië. Een reis, die bij Mar garet wellicht even herinneringen zal oproepen aan een heel moei lijke periode in haar leven. Maar die herinneringen zullen ongetwij feld overschaduwd worden door het grote geluk, dat zij tenslotte heeft gevonden een geluk, dat iedereen haar zo van harte gunt.. "y^OOR het altaar van de Westminster Abbey heeft prinses Mar garet vandaag beloofd, haar echtgenoot Antony Armstrong- Jones altijd te zullen gehoorzamen. Margaret zelf heeft gewild, dat haar huwelijk zou worden voltrokken volgens de ritus van het Prayer Book, van 1662, die de belofte van gehoorzaamheid insluit. Men kan ook nauwelijks aannemen, dat deze wens afkomstig is van de luchthartige Tony. Zou hij, een „gewone man", eisen dat een prinses van koninklijke bloede hem gehoorzaamheid zou belo ven? Het typeert Margaret dat zij evenals zovele wilskrachtige vrouwen in haar hart werkelijk wil gehoorzamen aan de man, die zij liefheeft QVERIGENS heeft zij al eerder getoond, dat zij niet zo onhandelbaar is, als wordt beweerd. Er gaat een verhaaltje volgens hetwelk Margaret haar ontbijt op bed verlangde, toen zij bij haar zuster en prins Philip logeerde. „Onzin", zou Philip hebben. gezegd: „Je ontbijt staat in de ontbijtzaal. Kom uit en ga daar eten". En Margaret gehoorzaamde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9