NEDERLAND VIERDE EEN STRALEND FF,EST „Beschaamt de jeugd van 1940 niet" POLAROID Doe-open-actie heeft al ruim f 605.000 opgebracht Elke plaats vierde op eigen wijze feest Brillen met 100°)0 rendement GD Qiurchill zond boodschap GROOTSE WAPENSCHOUW (voor Koningin en Prins) ZONDER VLIEGTUIGEN Fascinerende ballonrace - symbool der vrijheid Pope in beroep NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 6 MEI 1960 Boodschap aan jongere generatie: (Van een onzer redacteuren.) T^IT dan zei mevrouw prof. dr. G. van der Molen op de morgen van Bevrijdingsdag '60 tot de duizenden jongeren uit het gehele land van alle rang en stand, die naar de Dam te Amsterdam waren gekomen om deel te nemen aan het jeugdappèl, dat het nationaal comité viering be vrijdingsdag had georganiseerd. Dit dan zei ze, en in haar woordèn richtte zij zich over de hoofden van de duizenden heen tot de gehele Nederlandse jeugd: „Waarom zijt gij hier op dit jeugdappèl? Dit kan alleen maar zijn om u te bezinnen op verleden, heden en toekomst. Want wil be vrijdingsdag geen loze klank zijn, dan is het nodig, dat we ons trach ten te verdiepen in hetgeen in de jaren 1940-'45 over ons volk is ge komen. Toen de oorlog uitbrak was er een jeugd, die, argeloos op gaand in de dingen van de dag, met verbaasde ogen de verande ringen gadesloeg, maar die wei gerde te gehoorzamen aan de be velen, die, naar zij wist, in strijd waren met het recht. De jongens en meisjes van toen verzetten zich, en in dat verzet hebben zij voor aan gestaan. Zij deden dat niet omdat zij het avontuur zochten, al zullen er in het begin bij enkelen wel avonturistische neigingen zijn geweest, doch zij gingen in verzet uit hogere motieven. Sommigen van hen hebben daarvoor fret laat ste en het hoogste offer gebracht." Overtuiging „Een jongen, die ter dood veroordeeld was, zei tot zijn rechters: „Wat ik heb gedaan, heb ik gedaan uit overtuiging, en ik ben bereid voor die overtuiging te ster ven. Het nationaal-socialisme heb ik altijd gehaat, de Duitsers heb ik niet gehaat". En in zijn afscheidsbrief schreef hij: „Tracht een betere verstandhouding te bevorderen tussen de volken onderling en reik de hand aan de Duitse jeugd". Nederland kan trots zijn op zijn jeugd van toen, en wij.brengen haar een ere saluut. Doch dat ere-saluut heeft alleen zin als het huidige geslacht evenals zij bereid is te vechten voor het behoud van de vrijheid. En zou de jeugd van nu dat niet zijn? Zou de jeugd van nu niet in staat rijn tot een zelfde geestelijke weer baarheid? Daarom bouwt u de toekomst zo, dat men over 15 over 20 jaar, kan zeggen, dat de jeugd van 1960 de jeugd van 1940 niet heeft beschaamd". „Ook nu wordt onze vrijheid bedreigd, en de menselijke waardigheid met de voeten getreden; in vele landen heerst een hongersnood. Dat alles mag jullie niet onverschillig laten. Jullie mogen niet achterblijven ten aanzien van de jeugd van voorheen, die zich verantwoordelijk wist voor anderen. Spant daarom alle krachten in om een wereldorde op té bouwen, waarin alle volken in vrede en veiligheid kunnen leven. Zet de schouders Prinses Beatrix ontving van de heer P. van Haale, leider van de Doe Open"-actie, een symboli sche sleutel bij de overhandi ging van de opbrengst (meer dan 600.000 gulden). onder en laat je door geen tegenslag ontmoedigen. Wat van jullie wordt ge vraagd is dit: trouw in dienst van de Klank en kleur Het jeugdappèl. waarop de (voorlopige) opbrengst van de actie „Doe Open" door de Nederlandse jeugd voor de vluch telingen uit de kampen Ohmstede en Friedrichsfeld in Duitsland ter hand ge nomen bekend zou worden gemaakt had de jeugd van het gehele land naar de hoofdstad getrokken. Alle provincies wa ren vertegenwoordigd, en uit alle provin cies was jeugd van alle rang en stand. Zij maakte van dit appèl een festijn van klank en kleur, waaraan groter luister werd bijgezet door de aanwezigheid van prinses Beatrix. Het was echt een feest voor en door de jeugd, al ontbraken de toespraken van de ouderen niet. Mr. H. A. M. T. Kolf schoten, voorzitter van het nationaal co mité, heette de jeugd hartelijk welkom. Hij *el ojn. „Deze Jonge representanten van alle gewesten willen hun vreugde mengen in de nationale jubel over de her wonnen vrijheid. Zelf hebben zij de oor- logs- of bezettingsellende niet of nauwe lijks aan den lijve ondervonden. En als er met hen over wordt gesproken, dan kan één zin en één doel hebben, nl. hen te doordringen van de vreugde en het voorrecht der vrijheid, herwonnen door het offer van duizenden. Die vrijheid betekent in wezen de aanvaarding en ver wezenlijking van het beginsel van eerbied de naaste, ook als grondslag voor het bestaan van de Nederlandse natie. Op deze wijze wordt dit appèl van de jeugd een nationale uiting in de hoogste zin". Een luchtig programma hield de dui zenden op de Dam een uur prettig bezig. Er werd gedeclameerd, gezongen en ge danst, en er was een groot défilé met veel vlaggen en veel muziek. Maar het voornaamste was wel de me dedeling van de heer P. van Haaien, lan delijk actie-leider van „Doe Open" over de stand van het ogenblik. Een zes ton zou de Nederlandse jeugd bijeen moeten brengen, en die zes ton is nu reeds over schreden. Want op 1 mei was al een be drag van f 605.000,- bijeen, en in verschei dene steden worden de acties nog voort- 'gezet. De vertegenwDordigers van de elf provincies* die destijds de actie zijn begonnen, vertrokken na de bekend making naar de kampen om de be woners te vertellen, dat zij hun cen tra in de nieuwe woongebieden krij gen. De Prinses gaf het startsein voor het vertrek. „Dit wonder bijzonder gedenken" TN HET Amsterdamse Concertgebouw is gistermiddag een nationale her denkingsbijeenkomst gehouden, die werd bijgewoond door de Koningin, de Prins en de prinsessen Beatrix en Irene. Op de bijeenkomst die als thema had de woorden „Dit wonder bijzonder gedenken", uit een van de Valeriusliederen, hield prof. dr. G. Asselbergs een rede over de rin van de vrijheid. In onderworpenheid, zei hij, is de mens overgeleverd aan andermans willekeur, in vrijheid vindt hij zijn eigen inzicht door het te toetsen aan wat anderen denken. De herinnering aan de bezet tingstijd moet ons ertegen waarschuwen, de herwonnen vrijheid gering te schat ten, aldus prof. Asselbergs. Aan de sa menkomst werkten onder meer mee het Nederlands ballet, de Koninklijke mi litaire kapel en enkele voordrachtskun stenaars. Talrijke autoriteiten van parle ment, overheid en kerk woonden de samenkomst bij. Het Binnenhof in Den Haag was ver anderd in een feestelijk marktplein. Hier verkocht de jeugd zelfvervaardigde pro- dukten, waarvan de opbrengst bestemd is voor gebrekkige kinderen uit het Midden-Oosten. De burgemeester van Wagenlngen legde een krans bij het beeld van „De bevrijde mens" voor het hotel „De We reld". waar de Duitsers in 1945- de capi tulatievoorwaarden tekenden. Hoogtepunt van het feest in Rotter dam was de opstijging van twaalf bal lons voor een race om de bevrijdings- De burgemeester van Amsterdam, GROTERE CLIP-OVERS WAS HET ANTWOORD Het ei van Columbus. De1 nieuwe 'wijde hoek' lens van de Polaroid clip-over nr. 171 het simpele antwoord op moeilijkheden van duizen den brildragers en sportsmen. Het oppenlak van de 171 nam toe met 27,8 Schuin invallend licht raakt de pupil eer. Een simpele ver betering voor een onschatbare toename van kijkgenot. Alle Polaroid clip-overs en sun glasses presenteren de polari serende Polaroid lenzen. Uiterst licht, en vrijwel breekbaar. Zij kappen reflec- beschcrmen tegen ul- tra-violette straling. Het beeld wordt transparant - wonder lijk mooi. Kies de splinter- vrije - ja, sportsmen splinter- vrij Polaroid sunglasses of clip-overs. U ziet cr meer en beter mee. Zie het verschil - morgen reeds. Polaroid zonnebrillen, ni flatteuze modellen voor haar, krachtige ontwerpen hem, f 16.— tot f 25.— Clip-overs - vederlicht brildragers - óók met 'wijde hoek' lenzen f 14. Polaroid sunglasses uitsluitend bij de opticien, de vakman voor het beter zien. (D and POLAROID, registered trademarks of Polaroid Corporation, Cambridge, Mass.. TT.S.A. mr. G. van Hall, nam het uit Normandië afkomstige bevrijdingsvuur in ont vangst, dat een estafetteploeg van Maas tricht naar zfjn stad had gebracht. In Roosendaal werd een monument onthuld, dat de herinnering levend zal houden aan de bevrijding van deze plaats door de Britse troepen. Sir Winston Churchill heeft een bood schap gezonden aan het Nederlandse volk ter gelegenheid van de 15de ver jaardag van zijn bevrijding. Deze bood schap werd door de Britse ambassadeur sir Paul Mason aan minister-president prof. dr. J. E. de Quay overhandigd. De boodschap werd bovendien door drie Dakota's van de Koninklijke lucht macht boven het Kanaleneiland in Utrecht gedropt De Dakota's wierpen 20 parachutes met containers uit, waar van een de boodschap van Churchill bevatte. In de andere bevonden zich ba bypakketten bestemd voor de kinderen, die gisteren in Utrecht werden geboren. Het verheugt mij deze gelegenheid te hebben om het dappere volk van Neder land een groet te zenden ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van zijn be vrijding aan het eind van de laatste oor log. Wij in Groot-Britannië waren er trots op u als oorlogskameraden te hebben in de strijd tegen tyrannic en onderdruk king. Thans, in een tijd van vrede, ver heugt het ons tezamen met u de zaak van vrijheid en gerechtigheid hoog te houden. Gij hebt een lange, glorieuze geschiedenis. Mogen, onder uw roem ruchte Huis van Oranje, welvaart en voorspoed in de jaren die voor ons liggen uw deel zijn. Winston S. Churchill". Een van de machtigste onder delen van het défilé tn Ede: de „Honest John"-raket trekt langs het Koninklijk podium. Prinses Wilhelmina hoorde op het bordes van paleis Het Loo een aubade van 5000 schoolkinderen aan. Na het zingen bracht de Prinses zelve een driewerf hoerü uit op het Koninklijk paar. (Van een onzer verslaggevers.) MET ongeveer vierduizend militairen van leger, vloot en luchtmacht, vier muziek- en zes tamboerkorpsen, tweehonderd motorvoertuigen en gevechtswagens, tientallen vuurmonden, vier Honest John's lanceer- inrichtingen en vijfentwintig tanks is het défilé, dat gisteren langs het ere podium van koningin Juliana en prins Bernhard over de oude rijksweg bij Ede trok, de grootste en kleurrijkste wapenschouw van de Nederlandse strijdmachten sinds de bevrijding geworden. Aan het spectaculaire overzicht vai verschillende wapens en tenues vai krijgsmacht ontbraken helaas de vlieg tuigen van de Marine Luchtvaartdienst vele tientallen straaljagers van de luchtmacht. Kort voor de aanvang van het défilé werd bekend gemaakt, dat de parade-commandant, generaal-majoor D. C. de Vries, het in verband met de wi omstandigheden (het zicht van de vliegers minder dan acht kilometer) raadza- had geacht dit onderdeel van het programma te laten vervallen. Het vijf kilometer lange défilé werd ge opend door twaalf motorrijders van de Koninklijke marechaussee, gevolgd door de jeep van generaal-majoar De Vries en de jeeps van zijn staf-officieren. Hierna volgden vier compagnieën van de Marine nan), die twee vaandels meevoerden. Nadat de troepen van land- en luchtmacht f1875 man), die o.a. werden begeleid door de Koninklijke militaire kapel met het tamboerskorps van het He Garde batal jon grenadiers in ceremoniële tenue, volg den de gemotoriseerde en gemechaniseer de onderdelen. De veldartillerie nam deel met door zware trekkers voortbewogen !5-ponders, 155 mm houwitsers en 8" hou witsers. Ook de nieuwste wapens van de artillerie werden meegevoerd in het bij zonder afwisselende schouwspel: een ra ketbatterij, bestaande uit vier Honest John raketten en lanceerinrichtirveen, die op grote wagens zijn gemonteerd De genietroepen waren tegenwoordig et zeer zwaar materieel: tankdozers, Sherman tanks bulldozerblad, vracht auto's voor brugslag. kranen en machines graafwerkzaamheden. Het ruim drie kwartier durende défilé werd besloten door de cavalerie met een eskadron Chaf- feetanks voor verkenningsdoeleinden en eskadron Centuriontank* Velen genoten van schouwspel TTET IS EEN evenement van for- maat geworden, de race om de Trophée de la Liibération. Rotter dam heeft uitbundig van dit festijn genoten. Van vroeg in de morgen, toen de eerste toebereidselen werden ge troffen, tot aan het moment waarop de laatste van de tien ballons het luchtruim koos, hebben tallozen hei Afrikaanderplein omzoomd. Overi gens, tot de Maasstad hebben de bal- lonvaarders hun activiteiten niet be perkt: zelfs in de Biesbosch en ii Klundert hebben ze de bevrijdings feesten luister bijgezet. De Ameri kaanse Constance Wolf werd winna res. Een kleine plechtigheid ging aan d start vooraf: de gloednieuwe ballon Al- van de Zwitser Fred Dolder moest nog worden gedoopt. Joan Fontaine Amerikaanse filmster die later met Con- :e Wolf zou opstijgen, mocht deze handeling verrichten. Ze deed het met fles jenever.... tet weer was zo goed ala de ballon- irders zich maar konden wensei had de wind een tikkeltje straffer kun- zijn. Om enkele minuten over half ging de eerste ballon de lucht in Het die van de Haagse notaris Jacques Demenint. Weldra volgden de Fransman Charles Dolfus, die met een reserveballon vloog, omdat de- zijne aan de- Frans-Be) gische grens was „opgehouden", de Belg Albert van den Bemden, de Amerikaanse Constance Wolf, de Belgische Jeanne de Bast. de Zwitser Fred Dolder, de Rotter dammer Ben Steeman, de Belg Francois Schaute, de Amerikaanse Francis Shields i de Belg Lucien Segers. Gemiste kans De twaalfjarige Hagenaar Herman de Meester miste op het nippertje de kans van zijn leven. Enkele minuten namelijk oordat het commando: „Vulslurf open alles los" weerklonk, vroeg Francois Schaut een „lichtgewicht" als passagier. Hermans 59 kilo echter bleken te veel en hij moest de ballonmand weer verlaten. „Geen nood", zei Lucien Segers. ,Je kunt met mij nog meeMaar ook voor Segers' ballon was Hermans gewicht te groot. Precies een half uur nadat de eerste ballon was vertrokken, onder meer nage wuifd door het Rotterdamse burgemees tersechtpaar, ging de laatste de lucht Er was weinig wind, zodat ze bijna lood recht stegen. Het duurde vrijklang dat de kleurige gevaarten uit het ge zicht waren verdwenen, voordat de hori zon de enorme Edammer kazen aar gezicht onttrok. Alle luchtreizigers hadden een bosje Floriade-tulpen meegekregen en van ringe hoogte al gingen ze het publiek deze bloemen vereren. De Rotterdamse bankdirecteur Ben Steeman gooide bo ven het zuidelijk stadsdeel een parachute met een weerkundeballon uit. De heer Voortman uit de Heenvlietstraat in Pen- drecht was de gelukkige vinder, zodat hij op uitnodiging van de Haagse ballonclub mag kiezen tussen een reisje per ballon, per zweef- of per verkeersvliegtuig. De deelnemers aan deze wedstrijd had den de opdracht gekregen hun-ballon op een denkbeeldige cirkel met een straal van 24 km en Rotterdam als middelpunt neer te zetfcn. Het was Dollfus, die als eerste op de- grond kwam. Zijn reserve- ballon was „zo lek als een mand" en hij was wel gedwongen te omstreeks half twee op de grens van Ridderkerk en ïendrecht te landen. Lucien Segers volg- m kwart voor twee. Hij koos in de gemeente Ridderkerk een bijzonder ongelukkig landingsterrein uit: het land van een boer, die zich onmiddellijk gedwongen voelde om haar liefst f 150 schadevergoeding te vragen. Segers is zonder betaald te hebben vertrokken.... De Zwitser Dolder landde op de zg. Petrusplaat, een eiland van 200 ha midden de Biesbosch. waarop één boerderij staat. De boer, die de naam De Dood draagt, schrok wel maar was niettemin bereid Dolder bij zijn landing te helpen. Een boot was gecharterd om de Albis uit zijn isolement te halen. De 54-jarige mevrouw Constance Wolf uit Philadelphia kwam als laatste neer. Om half vijf zette ze haar enorme ballon In Klundert aan de grond. Mevrouw Wolf heeft al haar mededingers om de bevrijdingstrophee overtroefd: ze kwam het dichtst bij de landingscirkel. Woensdag hebben wij reeds uit voerig melding gemaakt van de herdenking der gevallenen in de Ridderzaal, waar de Koningin de erelijst aan de Tweede Kamer heeft overgedragen. Bij de door prinses Wilhelmina geschonken vlag verwijlden de prinsessen. Ons Koninklijk gezin was één met zijn volk, toen het dé doden herdacht. werd bijgewoond, bood kolonel W. A. Feitsma als voorzitter van het comité van officieren de Koningin het erepodium aan als blijk van hulde. Vanaf het nieuwe podium, dat dient als vervanging van het in de oorlog verloren gegane baldakijn, sloegen do Koningin, die was gekleed in een kanariegeel ensemble en de Prins, die het uniform droeg van inspecteur-gene raal van de landmacht, de parade met zeer grote belangstelling gade. Naast het Koninklijk paar hadden ook de ministerpresident, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van defensie, ir. S. H. Visser en de staatssecretarissen van de fensie M. R. H. Calmeijer en P. J. S. de Jong plaats genomen. Op de houten tri bunes links en rechts van het erepodium zaten enkele ministers, leden van de Raad van State, Kamerleden, ambassadeurs, ge zanten en zaakgelastigden en vele vlag en ópperofficieren. Van heinde en ver waren de bezoekers gisteren naar Ede gekomen. Onder hen bevonden zich ook zeer vele Duitse toe risten. Enkele uren voor het begin ston den de tooschonwers ter hoogte van de podia al rijen dik. Op de heide langs de rijksweg waren grote parkeerplaatsen in gericht voor duizenden auto's. Na het de- filé ontstonden ernstige verkeersmoeilijk heden tot ver in de omtrek van bet Gel derse dorp. (Advertentie) De kleine kunst maarmet 'n grote K. De kunst van. smakelijk koken wordt veel eenvoudiger als U Maizena Dureya gebruikt het ideale bindmiddel voor groenten, toepen Koningin ontving 550.000 kaarten Ruim 550.000 bevrijdingska&rten zijn de afgelopen weken op paleis Soestdijk ont vangen. Deze kaarten vertegenwoordigen een belangrijk bedrag, waarvan de hoog te nog niet is berekend. Dit is gisteren medegedeeld op een bijeenkomst ten paleize waar onder meer aanwezig was het dagelijks bestuur van de stichting Nederlands comité Vluchtelingenjaar 1959—1960. De Koningin sprak een kort woord. Zij zei: „Ik ben buitengewoon blij, deze grote stapels briefkaarten te hebben ontuan- gen. Al deze kaarten bü elkaar maken, dat er een belangrijk bedrag voor het werk ten behoeve van de vluchtelingen kan worden afgedragen. Hiermee hebt gij allen tezamen een prachtige bijdrage geleverd tot verbetering van het lot van de gasten van onze vrije wereld: de vluchtelingen. Gij hebt uu> blijdschap en dankbaarheid om onze bevrijding ook met deze daad tot uitdrukking gebracht. Ik kan alleen maar hopen, dat we onze ereschuld ten aanzien van deze mensen geheel kunnen omzetten in een hun te ruggeven van hun geloof tn onze vrije maatschappij en hun een nieuto levens begin kunnen verschaffen. De wereld ie klein geworden door de nauwe verbin dingen die er gekomen zijn, maar zij is groot geworden in zoverre dat we ons ook niet meer kunnen onttrekken aan onze verantwoordelijkheid voor al onze medemensen en in het bijzonder niet ten aanzien van hen, die hun vertrouwen in ons hebben gesteld". Na afloop van de bijeenkomst bezich tigde de Koningin nog enkele kaarten, die door kinderen van zwakzimni gen ge stichten vervaardigd waren. De Koningin heeft vanmiddag verte genwoordigers ontvangen van de vluch telingenorganisaties, die hebben bygedra. gen aan de vluchtelingententoonstelling „Ontheemd, maar ongebroken" in het voormalige paleis Noordeinde In Den Haag. De vertegenwoordigers waren afkom stig uit Estland, Letland, Litauen, Polen, Rusland, Oekraïne, Bulgarije, Zuidslavië, Tsjechoslowakijc, Hongarije, Roemenië, Palestina, Algerije en Hongkong. De te Djakarta ter dood veroordeelde Amerikaanse vlieger Pope heeft b|J het Indonesische hooggerechtshof hoger be roep aangetekend tegen bet vonnis van de krijgsraad, waarbij hi) ter dood ver oordeeld werd wegens hulp aan de op standelingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7