Dam in Zandkreek werd woensdag gesloten ,In geld of in drank" Peeks Cloppenburg Verdachte schoot uit angst minnaar neer Mijlpaal ook in Veersegat •60 5 HET ÜJ VADERLAIVD de deining, die De artiesten beroepen er zich op, dat als kunstenaars de geestelijke vrijheid m ten hebben om datgene op te voeren zjj oorbaar achten. Het wil ons echter vo komen dat hun houding door en door kecrd is. Zelf laten ze geen gelegenheid voorbij gaan om te spreken over hun be roep, dat zjj'kwalificeren met showbusiness. Voorts is algemeen bekend dat voor deze mensen niet hun eigen smaak, maar de smaak van hun publiek doorslaggevend is. Van een od de bres staan voor de geeste lijke vrijheid is bij deze mensen, een en kele uitzondering daargelaten, geen sprake. We constateren dit slechts als een feit. het is ©^zichzelf geen reden tot kritiek spreken voor de vele aardige en onderhou dende liedjes en melodietjes, waar onze kleinkunstenaars voor zorgen, maar men moet nu eenmaal trachten ieder in zijn juis te proporties te zien. Ten 9lotte dient erop te worden gewezen, dat het gekrakeel afbreuk doet aan de ge dachte van de bevrijding, een nationale ge beurtenis bü uitnemendheid. De artiesten moeten beseffen, dat zij ook staatsburgers zÜn met verantwoordelijkheid voor het wcl- zyn van de gemeenschap. Terwijl ons volk thans volop niet zijn gedachten leeft in de dagen voor en na de bevrijding, getuigt liet van weinig goede smaak in bet openbaar te gaan ruziën op een dusdanige wijze dat de viering van de bevrijding voor talloze men sen een knak krijgt. De artiesten weten even goed als ieder ander, dat zjj zich in nationale program ma's beperkingen moeten opleggen. Als zij ec anders over denken, hadden zij lang van te voren de gelegenheid gehad, kenbaar te maken niet aan dit soort programma's te zullen meewerken. Men doet zoiets niet op de valreep. ï>t ftUjrtsf Hilversum heeft weer eens zijn „rel". Het is dc eerste niet en het zal ook zeker de laatste niet zijn. Maar ditmaal is het dubbel teleurstellend, omdat een nationaal programma zonder wanklank behoort te De oorzaak is vry onbenullig. Het ging om een paar liedjes, die minder of on-ge- schikt geacht werden voor liet nationale programma, een standpunt, dat stellig te Men zou zich echter in Hilversum moe ten realiseren, dat gezagsverhoudingen nog niet betekenen, dat men bekwame artiesten als kinderen kan behandelen. En men moet zeker geen prestigezaak maken van kwesties, die in der minne opgelost kunnen worden. Het zijn echter juist kleine mensen, die hun eigen gewicht overschatten en daar- door prestigekwesties oproepen, daar waar eist i dc DE EERSTE DELTADIJK! dat moment, woensdag 4 mei 1960, des namiddags om acht minuten vóór half drie pre cies, was het dan zo ver: het be richt kon de wereld in, dat de eerste Deltadam was gesloten. En van dat toch zeker historische moment waren vele duizenden Zeeuwen getuige. Zij hadden zich op deze stralende voorjaarsdag, vijftien jaren nadat ons land zijn duurgekochte vrijheid herkreeg, rijendik geschaard op de oevers van Noord- en Zuid-Beveland en op de reeds gereed gekomen ge- Noord-Be velan d nu schiereiland (Van een onzer redacteuren) deelten van de nieuw Zandkreek. j£OEN, acht minuten voor half drie, begon het traditionele en oorverdovende fluit- en sirene concert van de sleepboten, de kra nen en de directievaartuigen. Mi nutenlang meldden zij, terwijl en kele sportvliegtuigen laag over het zacht kabbelende en fel blinkende 288) In de 17de eeuw werd het bankbedrijf in Engeland voorname lijk uitgeoefend door goudsmeden, die aan klanten, van wie zij goud in bewaring hadden aangenomen, bewij zen „aan toonder" uitreikten, welke recht gaven op de daarop vermelde bedragen. Uit deze „bewijzen aan toonder" hebben zich de bankbiljet ten ontwikkeld, die na de oprichting van de Bank of England officieel werden. Ook hier te lande heeft zich een dergelijk proces voltrokken, want lang vóór de Nederlandse Bank werd opgericht, gaven de Rotterdamse Kassiers soms briefjes uit, die gaarne in betaling werden aangenomen. Voorwaarde voor uitgifte van alle kassiers-(of bank) biljetten was des tijds uiteraard de dekking, want alleen deze waarborgde dc volledige betaling van het te vorderen bedrag. En hoe pri mitief het ook moge schijnen dat in de 18de eeuw slimme Schotse koffiehuis houders biljetten uitgaven, welke betaalbaar waren „aan houders op vertoon, in geld of in drank" een feit is het dat, zolang particulieren de biljetten met naam en vermogen dekten, munt- ontwaarding weinig te vrezen was. Deed het bankpapier dus betrek kelijk laat zijn intrede in de Westerse economie, in China was het reeds 400 jaar eerder ingevoerd door Koeblai Khan. de kleinzoon van de roem ruchte Djingiz Khan. Het systeem van de keizer dat door Marco Polo als het geheim der alchemisten werd beschouwd scheen zeer simpel. Er werden biljetten vervaardigd van verschillende waarden, waarop een groot aantal ambtenaren hun naam zetten en hun zegel drukten. Als laatste drukte dan de opperste munt meester in de stad Kamboelac waar TOCH IS HET ZO! zich de rijksmunt bevond er een vermiljoen gekleurd zegel op en daarmee was de kous af. Want op straffe des doods moest dit papier in alle delen van het rjjk als wettig betaalmiddel worden aangenomen. Bij beschadiging van het papiergeld kon den tegen betallhg van 3 pet. der waarden nieuwe biljetten worden Dit lijkt allemaal vry modern en in overeenstemming met de heden daagse financieringsmethoden. Maar in één ding was de kleinzoon van Djingiz Khan griezelig ouderwets: hy zorgde nl. voor een volwaardige dek king van de bankbiljettencirculatic. Bij de handelskaravanen uit Indië en Perzië liet hjj voor dit doel alle parels, juwelen en goud, zilver, goud- dere standvastige kostbaarheden op kopen, welke goe deren eerst door 12 experts onderzocht en geschat waren. Na aankoop werden deze goederen in schatkamers opgeborgen cn dienden aldus tot dekking van het op zich zelf waardeloze papiergeld. In verschillende opzichten heeft de Mongoolse overheersing van China zich gunstig onderscheiden van het weergaloos vernietigende en wrede optreden der Mongolen in Oost- Europa, Perzië en de Arabische we reld, waar zij eeuwenlang beschpuwd werden als de vernietiger^ van alle kuituur en als een gesef Gods. In Oost-Azic organiseerden zy échter een welvarend ryk met geregelde toe standen. een ryk dat open stond voor het verkeer met het Westen en waarin het Christendom een grote rol had kunnen spelen. Dit klinkt onwaar- schijnlijk maar toch is het zo! volgende keer. Woensdagmiddag 4 mei I960, des namiddags om acht minuten voor half drie, is de dam in de Zand kreek gesloten. Een historisch moment in de uitvoering van de Deltawerken: de eerste Delta- dijk kwam dicht! (Luchtfoto) Advertentie water van de Zandkreek scheer den, dat deze operatie was geslaagd en dat de nog wel erg primi tieve vaste verbinding tussen twee eilanden een feit was gewor- dijk in de den. Alles was geheel volgens de plannen verlopen. Het tijdstip voor deze blokkering was nauw keurig berekend en net werk kon onder welhaast ideale omstandig heden worden verricht: mooier weer liet zich niet denken, het was juist een periode van dood tij en de sluiting geschiedde met de kentering. Dieper kon de wa terleeuw niet slapen hjj kon zelfs niet 'grommen op deze fees telijke dag! Voorspoedig' Of er veel spanning was van tevoren? Natuurlijk was die er maar het kon eigenlijk niet meer verkeerd gaan. Het transport van de caissons, die bij de sluiting moesten worden gebruikt, was voorspoedig en geheel volgens het tijd schema verlopen: van de in totaa. veer tien stuks, die als het ware een brug moesten vormen in het circa 140 meter brede sluitgat, waren er vorige week vrijdag al twee op een zorgvuldig toe bereid „bedje" neergevlijd. Maandag waren er nog zes gevolgd en dinsdag morgen waren opnieuw vier van deze eenheidscaissons 12 meter lang, 7,50 meter breed. 6 meter hoog op de daarvoor bestemde plaats neergezet. Zodoende was er nog een opening van 20 meter overgebleven, die nu door de beide laatste caissons moest worden ge blokkeerd. Op hun plaats Dat is dan dus volkomen gelukt. Zonder dat zich complicaties voorde den waaraan dijkdichtingen in het rampjaar zo rijk waren. De beide be tonelementen werden keurig op hun plaats gevaren, waarbij een enorme drijvende kraan als een soort van ge leidingsponton dienst deed, die tege lijk zó werd gemanoeuvreerd, dat hij de caissons op de juiste plaats hield. Toen het dan eenmaal zo ver was klonk het bevel: „Afsluiters open draaien!" En luttele seconden later zonken de caissons, geleidelijk aan, maar zichtbaar voor iedereen, totdat het water binnen en buiten de com partimenten hetzelfde peil had be reikt: de blokkering was een feit! Kieren dicht Het volgende werk was de kieren aan weerszijden van de sluitcaissons zo snel mogelijk dicht te krijgen. Deze stonden n.l. niet in het gelid met de al eerder geplaatste caissons, maar waren als het ware tegen de uiteinden daarvan „aan geplakt". waarbij de aansluiting niet ..waterdicht" was. Dit nu gebeurde met steen en zand. Van verschillende kanten werden bakken met stortsteen erheen gedirigeerd en toen begon het gooi- en smijtfeest, voor de toeschouwers altijd weer een bijzonder spectaculair onder deel van een dijkdichting. maar voor de die met dat gooien en smijten belast zijn overigens vo1ns vaste regels! een vrij inspann e bezig- Planchetten Behalve dat tilde de grote kraan een plateau met tientallen zandzakken net jes op de hoek van een der caissons. Weinig minuten later vormden die zak ken een stevige stapel in de kier tussen de caissonwanden. Toen ook dat was gebeurd werd de kraan ingezet bij het erpen van de stortsteen. Met zijn machtige grijper tilde hij basaltblokken van honderden kilo's rustig om op ze even later netjes langs de caissonwanden in het water te de poneren. Inmiddels was van twee kan ten ook begonnen met zand te spuiten achter de caissons. En later op de dag werden op de sluitcaissons nog z.g. manchetten aangebracht, opzetstuk- ken van twee meter hoog, zodat de caissons bij hoge vloed het water ge heet zouden kunnen keren. IViet verwijderd aissons worden niet verwijderd: zij blijven de basis vormen van de dam (waarvoor ongeveer een half mil joen kubieke meter zand nodig is en Fiets-toebeljoreii, originele geschenken! Zuidkoreaanse marine in alarmtoestand Voor alle Zuidkoreaanse marine eenheden aan de oost- cn westkust is de alarmtoestand afgekondigd na de „uitgelokte aanval" die woensdag door drie Noordkoreaansc torpedobo- ten op het Zuidkoreaanse fregat Im- tsjin is gedaan. Een marinewoord voerder zei dat de torpedoboten, naar men aanneemt, een escorte vorm den voor boten met agenten, die voor ondermijnende activiteit in Zuid-Korca aan wal moesten worden gezet. Volgens een definitieve officiële lijst zijn bij de ongeregeldheden die tot dc ondergang van het regime van Syngman I Rhee leidden, in totaal 183 mensen om het leven gekomen. 6.259 mensen wer- i den gewond van wie zich nog 409 in ziekenhuizen bevinden. Ongeveer 200 zullen invalide blijven. I SPORTMODE Hobby slacks in de nieuwe „doe-het-zelf" stijl, afknoopbaar boven- stuk 19.75 Jackets „Silicone-Twill". dus waterafketsend! met moderne no-iron streepvoering 29.75 Pantalons „Tissu de Boussac" Denim in lichte voor- jaarstinten. 12.50 Op eigen houtje (Van een onzer redacteuren) Het fluitconcert in de Zand kreek na de dichting van de dam was eindelijk verstomd. En op dat moment leek de stilte stiller dan ooit. 't Leek, of iedereen nog onder de indruk was van het moment, dat men zojuist had meegemaakt. Toen scheen het, of, heel schuchter, het concert opnieuw begon. Helder klonk over het stille water de sonore toon vaneen scheepstoeter. Op het kleinste sleepbootje in de hele Zandkreek had een man het ding aan de mond gezet. En duizenden ogen zochten waar het geluid van daan kwam. Onder al die be langstelling werd de man ver legen: hij verdween ijlings, met toeter, naar binnen. Langs de oever en op de dijken ging een spontane lach van de duizenden! De kleine kunst maar.... met 'n grote K. De kunst smakelijk koken wordt veel eenvoudiger als U Maizena Dureya gebruikt het ideale bindmiddel voor groenten, soepen waarvan de taluds met betonblokken worden verdedigd). En nu wij toch met cijfers bezig zijn ook deze nog: in de geul, waar de dam is gelegd, is een bodembezinking tot een oppervlakte van 25.000 vierkante meter aangebracht, waarna een zanddrempel is opgebouwd, die weer met zinkstukken tot een totale oppervlakte van 20.000 vierkante meter is afgedekt. Kaden van mijnsteen zijn vanuit de wal uitge bouwd. Die kaden sloten aan op vooraf aangebrachte landhoofden, die waren opgebouwd uit tien eenheidscaissons elk en die per stuk 180 ton wogen. Vooral voor Noord-Beveland zal deze dam, onmisbaar onderdeel van het Drie- eilandenplan, van enorme betekenis zijn. Eind 1960 of begin 1961 hoopt men een brede verkeersweg plus fietspad over de dam te hebben aangelegd. Dan kan het veer Kortgene-YVolfaartsdijk, enkele kilometers meer naar het Wes ten. worden opgeheven. Dan kan ook de aanlegsteiger van de veerboten naar Zierikzee van Katseveer, op de Zuidbe- velandse oever, verdwijnen. De reizi gers zullen zich dan aan de oostkust van Noord-Bevcland, bij Kats, kunnen inschepen, waardoor zij twintig minuten vlugger op Schouwen-Duiveland zullen zijn. zondag - 8 mei Lichtere straf voor hakker van Nuth De procureur-generaal bij het ge rechtshof in 's-Hertogenbosch mr. Moons, heeft twee jaar gevangenis straf geëist tegen de bakker W. R. uit Nuth, die wegens doodslag in ho ger beroep terecht stond. De recht bank in Maastricht had hem tot vier en een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld. R. had op 12 mei 1959 vanuit zijn kip penhok een zekere G. ten O. met zes schoten uit een revolver om het leven gebracht. Hij had destijds verklaard dat hy die revolver een half uur voor het misdrijf bij zich had gestoken en Ten O. in het kippenhok had opgewacht Terwijl voor de sluiting van de dam in de Zandkreek de laatste voorbereidin gen werden getroffen werd ook in het Veersegat, tussen Walcheren en Noord- Beveland, naar een mijlpaal toege werkt: de plaatsing landhoofd in de vorm van een z.g. AX-caisson, 62 meter lang, 19 meter breed, 18 meter hoog. En ook hier verliep het werk voorspoedig: precies kwart voor drie woensdagmiddag 4 mei 1960 kon worden gemeld, dat de caisson op zijn plaats stond. Publieke belangstelling voor dit karwei be stond er hoegenaamd niet: die was op de Zandkreekdam geconcentreerd. Deze AX-calsson had al een hele ge schiedenis achter de rug. Hij was ver vaardigd als onderdeel van de inva siehavens voor de Franse kust in 1944. maar kon in reserve worden ge houden. In het rampjaar van werd het torenhoge gevaarte Kruiningen gesleent, waar hij dienst deed bij het herstel van de Veerha ven aldaar. De caisson werd later ge licht en in de Veerhaven opgeslagen. Na een revisie werd hij via de Wes- terschelde buiten om Walcheren naar het Veersegat gesleept. Zes sterke sleepboten hebben nu woens dag de logge kolos keurig netjes op zijn nlaats gezet. Een „broertje" van de AX-caisson, dat in reserve was ge houden voor gebruik in het beruchte sluitgat van Ouwerkerk in november 1953, maar dat geen dienst had behoe ven te doen. was vorig jaar op 15 juli reeds als landhoofd aan de Walcherse kant geplaatst. Thans liggen dc kolossen waarde één miljoen gulden per stuk pre cies tegenover elkaar In het Veerse gat. Tussen de caissons ligt het sluit gat tot een lengte van 325 meter. Daar zullen begin volgend jaar zeven grote z.g. doorlaatcaissons worden In gevaren. En In mei 1961 hoopt men dan ook hier de dam te kunnen slui ten. De doorlaatcaissons worden bij Veerc in een speciale bouwput ver vaardigd. Momentcel gaapt ook nog een brede opening tussen dc woensdag geplaat- te AX-caisson en de dijk (1700 meter lang), die reeds vanaf dc Noordbcve- landse kust is neergelegd. Deze zo mer nog zal die dijk er resteert nog 500 meter tot aan het land hoofd (de caisson dus) worden door getrokken. En ook zal de drempel van liet sluitgat zwaar worden versterkt: drie meter dik wordt die drempel en hij zal bestaan uit lagen fijn grind, grof grind, lichte stortsteen en ten slotte zware stortsteen. In het gehele werk in het Veersegat zal niet min der dan 400.000 ton mijnsteen worden verwerkt. Thans verklaarde hij echter dat hij de revolver al sinds jaren altijd bij zich droeg omdat hij een panische angst voor Ten O. koesterde die herhaaldelijk ge dreigd had hem te zullen vermoorden. Hij zou pas op de gedachte gekomen zijn om te schieten, toen hij merkte dat Ten O. hem in het kippenhok ontdekt had. De verdediger mr. Moszkowicz uit Maastricht bediende zich van niet min der dan negen getuigen a décharge die konden verklaren, dat verdachte steeds de revolver bij zich droeg en ook dat hij nog geen kwartier voor het misdrijf rustig in zijn woning had gezeten. De psychiater dr. F. Haverman, die als deskundige werd gehoord, verklaar de dat verdachte, die normaal al over een vrij geringe intelligentie beschikt, de laatste jaren in een dusdanige angst psychose heeft geleefd, dat hij de krank zinnigheid op het moment van het mis drijf nabij was. Ten O. had ten opzich te van hem een ware terreur uitgeoefend en de psychiater verklaarde dat als hij zelf de brieven ontvangen zou heöben die Ten O. naar verdachte heeft ge schreven, hij ook bevreesd voor zijn le ven zou zijn geweest. De raadsman wees er in zijn pleidooi od, dat zijn cliënt en diens vrouw en dochter herhaaldelijk door Ten O. wer den lastiggevallen rti dat er alleen maar geen aanklacht tegen deze was in gediend, omdat men in dat geval nog erger vreesde. De Belgische minister van verkeers wezen heeft medegedeeld, dat de lucht vaartmaatschappij „Sabena" met het oog op de toetreding tot de „Air Union" de status van een staatsbedrijf zal krijigen. De Belgische nationale luchtvaartonder neming is thans een gemengde maatschap pij, waarvan de helft der aandelen in particulier bezit is. Vele branden in bos en heide Het zonnige droge weer van giste- sn is er oorzaak van geweest, dat op verscheidene plaatsen in ons land bos- en heidebranden hebben gewoed. 'lljjiVaak ontstonden deze branden, door- laaridat toeristen niet de nodige voorzich tigheid betrachtten. In het nationèal park „De Kennemer duinen" gingen drie hectaren duin- grond, begroeid met opgaand struikge was, verloren. In Barneveld vielen ongeveer twee hectaren heideveld, beplant met vlieg dennen. gelegen in het Schaffelaarsbos, aan het vuur ten prooi. De brand weer. die ter ere van 5 mei een demon stratie zou geven moest deze in de praktijk uitvoeren. In Apeldoorn en omgeving moest de brandweer niet minder dan vijf maal uitrukken om kleine branden te bestrij den. De politie vermoedt kwaadwillig- In Beegden <L>. werden 4,5 hectaren, beplant met tienjarige grove dennen, door het vuur vernield. Zeker vijftien tot twintig hectaren jon ge aanplant gingen verloren bij een brand die woedde tussen Elspeet en Staverden. Ruim drie hectaren bos gingen verlo ren bij een brand die in de middag uit brak in de omgeving van Doetincnem, onder Hummelo. De boerderij van de veehouder Jonge- neel te Jisp is door brand venvoest. Het vee kon worden gered. Op het nippertje wist men een kind uit het brandends huis te redden. 17 mestkalvercn verbrandden ln een schuur te Speuld (gem. Ermelo) waar zij waren gestald. In deze schuur, eigen dom van de heer E. Mulder, brandde een gascomfoor op flessegas. Door nog onopgehelderde oorzaak ontstond er een ontploffing waardoor in korte tijd de gehele schuur in vlammen stond. Gereformeerde synode SSK wil streven naar naar 15 miljoen De generale synode van de Gerefor meerde Kerken is vandaag in Utrecht te gen de verwachting in niet gereed geko men met de behandeling van de agenda, zodat zij haar slotzitting heeft moeten uit stellen tot vrijdag 13 mei. Dc synode heeft zich vandaag onder meer bezig gehouden met een brief, waarin de Stichting Steun Kerkbouw me dedeelt haar actie te willen voortzetten. De stichting heeft negentien kerken kun- steunen met in totaal een miljoen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5