iCkicumc £ciltscije (fTouranl Prinses Margaret gaf jawoord in de Westminster Abbey Op huwelijksreis naar West-Indië hamol weer vandaag! Luisterrijke dag in een zonnig Londen Ned. vlag neergehaald bij rel in Djakarta Nederland herdenkt zijn doden en viert uitbundig het feest van de bevrijding GEEF MOEDER VRIJDAG 6 MEI 1960 BUREAUS: Steemstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936- Directie: F. DIEMES Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5 tantva^ticf) is gbefclevcn nign hert in trgfjtnspatf Eenenveertigste jaargang no. 11861 OPROEP VAN KERKEN ZANDKREEK DICHT LUCHTINCIDENT in Rusland Zie pagina 12 Dodelijk ongeluk bij spoorwegovergang Op de niet beveiligde spoorwegovei gang in Waddinxveen is gistermiddag een dodelijk ongeluk gebeurd. Doordat zij de naderende trein te laat opmerkte werd de Rotterdamse mevrouw S. C. v. L.-H. met haar bromfiets gegrepen. Haar achterop zittende vierjarig zoontje was op slag doodzijzelf moest ernstig ge wond in het Berkwegziekenhuis in Rot terdam worden opgenomen. I Bruid en bruidegom, terwijl aartsbisschop Geoffrey Fisher de huwelijksvragen stelt. (Van onze speciale verslaggever) GROOT, glanzend jacht gleed vanavond met licht stampende motoren de Theems af. Klokkengebeier vergezelde het, sirene- geloei en vreugdekreten. Prinses Margaret bevond zich aan boord, haar man Antony Armstrong-Jones, een bemanning van een kleine tweehonderd vijf tig koppen en twintig tot dertig leden van het Engelse hof. Een sprookjesachtige reis naar het sprookjesachtige West-Indië was aangevangen. Een sprookjesachtige reis na een sprookjesachtige jl/TISSCHIEN heeft de prinses, die haar hand aan een burger gaf, deze zesde mei niet als een sprookje beleefd. Misschien is ze, zoals alle mensen op hun trouwdag, wat nerveus geweest; misschien is veel van de praal en luister als een verre waas voorbij gegleden. Maar voor Londen en heel Engeland was het een sprookje, deze dag. „Maggie" trouwde, „Maggie", die na haar affaire met Peter Townsend nog dieper in het hart van de Britten is gaan leven. Driftig trappelende paarden trokken door de straten, neigende en wuivende vorstinnen en an dere leden van het koninklijk huis reden in koetsen en,auto's voorbij. De „Union Jack" wapperde op zuilen en op daken, er was gejuich, aanzwel lend tot machtige orkanen, er waren versieringen: rozen wimpels, linten en banieren, er waren erezuilen, erebogen en erehagen. Het centrum van de Engelse hoofdstad was als één wriemelend mierennest. Langs de betrekkelijk korte route van Bucking PaiLace naar de Abdij stond het zwart van de mensen, die allen in een blijde feeststemming waren. Van drie uur vanmorgen af waren alle sltrarten tussen de Theems en St. James voor het ver keer alge zet. Al sinds giste ravon daf bevond zich een leger van mannen, vrouwen en kin deren langs de route, die door bruid en bruidegom en de leden van het Engelse, Koniniklijike huis moest worden afgelegd. De grootste concentratie vertoonde zich voor Buckingham Palace en langs da Mali, waaraan Clarence House, het paleis van koningin-moeder Elizabeth, is gele gen. Vouwstoeltjes, dekens en thermos flessen werden uitgepakt en langs de trottoirbanden bewoog zich een merk waardig gezelschap van muzikanten, dat 'rijkelijk werd bedeeld. De nacht, die fris, maar niet al te koud was, werd door overal nog plaats vindende werkzaamheden aanmerkelijk bekort Straatvegers verschenen herhaal- I delijk op heft toneel en overal was men doende de laatste hand aan de verslerin gen te leggen. Op slechts honderd meter afstand van Clarence House waren dertig bloemen meisjes bij een twintig meter hoge, dub- bele ereboog aan het werk. Dertigduizend vers geplukte, rose en rode rozen moe ien erop worden aangebracht, onder de toit met gouden banieren, waarop de let ters M. en A prijkten. Pas toen de morgen begon te gloren, werden de mechanische i ladders weggehaald en konden de meis- 3es met hun door doornen geschramde vingers naar huis Voor tweeduizend uitverkorenen was er ook nog de plechtige huwe lijksvoltrekking in de Westminster Abbey. In een sfeer, die, op de aan wezigheid van televisie-camera's na, niets van het heden had en in een kerk, die als het centrum van de rijke, Engelse geschiedenis geldt, ga ven een prinses en een burger elkaar voor het hoogaltaar hun jawoord en Seioofden elkaar tot de dood toe 'rouw. Uren tevoren zat het uitgelezen gezel schap er al: de heren in jacquets, in donker wandelkostuum, of in het goud, rood en zwart van gala, de dames in glan zende middagjaponnen en met een hoed. De grijze muren van het godshuis gingen schuil onder vlammende kleuren en ook de hoge, middeleeuwse pilaren waren rijk met vlaggen en vaandels behangen. Het op kant lijkende traceerwerk van het meer dan dertig meter hoge dakgewelf was een versiering op zichzelf. Een lange koningsblauwe loper lag in het midden Militaire voorbereidingen in Indonesië VIERHONDERD Indonesische jongelieden zijn vandaag de tuin van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Djakarta binnen gedrongen en hebben de Nederlandse vlag neergehaald. Zij droegen span doeken met het opschrift „Verdrijf de Nederlanders uit West-Irian" en „Neem alle Nederlandse eigendommen in beslag". Nader wordt gemeld, dat ongeveer achthonderd studenten zich op vier blokken afstand van het paleis v: Sukarno verzamelden en zich splitsten in twee groepen. De ene trok op naar de kanselarij en de andere naar de woning van de zaakgelastigde, de heer A. Frowein. Bij de kanselarij dron gen drie- tot vierhonderd studenten de tuin binnen. Zij openden de deur en beschadigden schrijfmachines, ta' fels en ander meubilair. Zij haalden de Nederlandse vlag van het gebouw omlaag, scheurden de blauwe baan eraf en hesen het dundoek weer als een soort Indonesische vlag. Ook ver nielden zij schilderijen van de Ko ninklijke Familie en andere voorwer pen. Ruiten werden ingegooid. Een ambtenaar van de Nederlandse ver tegenwoordlging zeide op een vraag of e: geprotesteerd zal worden: „Waarom vraagt u mij dit? Niemand neemt deze incidenten licht op." Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken „be- truert het in-cident zeer" en beloofd grondig onderzoek. Het Nederlands per soneel heeft geen letsel opgelopen. Politie en mobiele brigade slaagden later in de betogers te verdrijven. Het gebouw wordt streng bewaakt. De waarnemend president van Indo- esië, ir. Djuanda, heeft verklaard, dat Indonesië gereed is aan alle gebeurlijk heden het hoofd te bieden. „We worden geplaatst tegenover een zeer gespannen toestand inzake West-Irian", voegde hij hieraan toe. „De huidige gespannen toe stand kan nog meer gespannen worden. Tegenover een dergelijke toestand zullen wij onze eenheid versterken en onze tionale kracht verhogen." U hebt aan fl. 45,- genoeg! Nü koopt u voor ro'n laag bedrag een moderne herenregenjaj van cop-kwaliteit in de apeciale lanbiedingscrie van de Faam! TOP-VOORDEEL NR. 8 slechts één week: HERENREGENJAS 45/- HO O GS TtAAT LEIDEN van de kerk honderdzeventig meter van de ingang naar het koor. Het was vijf voor elf, toen het leger van wachtenden bij de Westminster Abbey eindelijk iets meer zag dan de aan- en afrijdende auto's van de genodigden. De acht bruidsmeisjes reden in limousines voor: frêle figuurtjes in coquette, ritse lende gewaden. Zoals verwacht werd, was ook het oud ste dochtertje van koningin Elizabeth II, de negenjarige prinses Anne, xan de partij, gekleed in een japonnetje van fijn, wit tule en met een diadeem van oranje bloesem op haar blonde krullen. Nog maar nauwelijks waren ze door de ingang verdwenen, of een tot een gejuich aanzwellend gerucht kondigde zich aan. De bruidegom, Antony Armstrong-Jones, stapte uit een grote, zwarte wagen, in een smetteloos jacquet en met een brede glim lach op het gelaat. Zijn „best man", dr. Roger Gilliat, kwam onmiddellijk achter hem aan. Beiden werden naar het Sacra- rium geleid, waar ze, helemaal vooraan, op blauwe zetels werden neergezet. Opnieuw klonk er gejuich, langer aan houdend en aanzienlijk luider. De koperen kurassen en helmen van een afdeling ko ninklijke cavaleristen glinsterden in de zon. Uit een glimmend gèlakte koets stap te koningin Elizabeth II, in een kanten, turquoise-kleurigè robe. De vorstin werd gevolgd door haar moeder, koningin- moeder Elizabeth, die een kokervormige japon droeg van wit- en goud-lamé, af gezet met nertz. De grote verrassing was wel, dat ook de elfjarige prins Charles in de koets van de Koningin en de Koningin-moeder zat. Ietwat verlegen stapte hij uit, ge kleed in een zwart-flu welen kostuum met wit kanten kraagje. In andere rijtui gen in de Koninklijke processie bevonden zich ook nog de hertog en de hertogin van Gloucester (oom en tante van de bruid) en de hertogin van Kent, een an dere tante. Het publiek werd met de minuut onge duldiger. Men rekte de halzen, verlangend uitziend naar het moment, waarop de bruid zou arriveren. Eindelijk, om vijf minuten voor half twaalf, was het zover. Een glazen koets, getrokken door twee grijze paarden, reed voor, begeleid door stormachtige juichkreten en de wilde ca dans van hoefgetrappel. Geholpen door haar zwager, prins Philip, stapte prinses Margaret uit, haar kanten sluier als een witte wolk achter zich aan en haar ivoor kleurige japon als met een fluwelen glans bedekt. Haar grote diamanten tiara sproeide stralen van flonkering uit. Ze was de bruid uit het sprookje, de verpersoonlij king van het tere visioen, waarvan ieder een een soort ideaalbeeld bezit. Na het inzetten van een fanfare uit twaalf zilveren trompetten bewoog zich een kleurrijke processie door de Abdij. Het stralende middelpunt was de gesluier- de bruid, die door prins Philip naar het altaar werd geleid. Koorknapen liepen erin mee, geestelijken in paarse, rode en witte gewaden, officieren en hofdignita- rissen. De genodigden, die waren gaan Opnieuw gaf Nederland twee mi nuten voor zijn doden. Twee minuten voor 200.000 tot 300.000 mannen en vrouwen, die onze vrij heid met hun leven betaalden. Hun namen vertegenwoordigen een on- Koningln Elizabeth II, de Koningin-Moeder en prins Charles in Westminster Abbey. staan, bogen het hoofd, toen prinses Mar- garot passeerde. Onmiddellijk achter haar moeder en zuster bevonden zich de vader en de moeder van de bruidegom, voor deze ene dag niet gescheiden. De tweede gewezen echtgenote van rechter Arm- strong-Jones had een plaats gekregen het schip van de kerk; zijn wettige vroi Talrijke bekende persoonlijkheden zaten op de eerste rijen bij het Sacra- rium. Onder hen bevonden zich koningin Ingrid van Denemarken, peettante de bruid, graaf Mourvtbatten van Birma met zijn dochter, prins Karl van Hessen en de prinsen Max en Ludwig van Baden, de jonge hertog van Kent en zijn zuster Prinses Alexandra en het oudste lid van het Koninklijk huis, de Princess RoyaL Alle Britse staatslieden en vooraanstaan de poliitioi waren ook aanwezig. Drie ex- premiers vertoefden met hun echtgeno ten niet ver van elkaar. Sir Winston Churchill zat er, glimlachend cn nog al tijd even kras. Sir Anthony Eden was er en ook de laatste Labour minister-presi dent, graaf Clement Attlee. Toen de bruidegom zich bij zijn bruid had gevoegd, begon de huwelijksinzege ning volgens Anglicaanse ritus. „Ja, ik," klonk dc stem van prinses Prinses Margaret betreedt de kerk, begeleid door prins Philip. Margaret zacht door het bedehuis, nadat haar door de aartsbisschop van Canterbury gevraagd was, of zij haar bruidegom als echtgenoot wilde aan vaarden. beurt. „Ik, Antony Charles Robert, neem u, Margaret Rose, tot mijn toettige echtgenote „Ik, Margaret Rose, neem u, Anto ny Charles Robert, tot mijn wettige echtgenoot „Om u van deze dag in de toekomst te hebben en te houaen," vervolgden beiden, in overeenstemming met de roerende woorden van het huwelijks formulier, „in voor- en tegenspoed, in rijkdom en armoede, in ziekte en gezondheid en u te beminnen en te koesteren tot de dood ons scheidt, volgens Gods Heilige Ordinantie...." Voor vervolg zie pagina 11 peilbaar leed. Hun daden mogen niet vergeten worden. En daarom klonk in heel Neder land, op de Nederlandse Antillen en in Suriname weer het signaal „Geeft acht" en Nederland en zijn Rijksdelen zwegen. In steden en dor pen, op oorlogsgraven, bij fusillade- plaatsen was er even de stilte voor de gevallenen, voor de mensen, over wie de acteur Albert van Dalsum in Amsterdam sprak: „Zij stierven in een vunzig hol. Zij zonnen zich op 's hemels daden." Opnieuw werd in al die plaatsen ge sproken over de zin van het herdenken, de zin van de jaarlijkse stille tochten met fakkeldragers en omfloerste trommen. Bloemen en kransen waren de symbolen van de wil om te herdenken. In Amster dam, bij het nationaal monument, w het koningin Juliana en prins Bernhard, die de krans legden, elders waren burgemeesters en autoriteiten. Maar ook burgers, meer en mét meer aandacht dan in voorgaande jaren, waren er. Het waren gewone burgers, zoals ook de gevallenen gewone burgers waren een van de herdenkingsplaatsen werd het gezegd: „Zij waren geen helden, maar een voudige mensen die geen onrecht konden dulden en in wie het verzet ontwaakte toen de slavernij als een loodzware laars op de nek van ons volk werd gezet. Zij zochten de erepalm niet. Zij hebben haar wel verdiend." En daarom werd in Apeldoorn een mo nument onthuld door twee zoons van een verzetsstrijder, die vijf dagen voor de be vrijding werd gefusilleerd. Daarom her inneren in Utrecht de namen van dertien lanen aan gevallenen en daarom waren er gisteren Britse oorlogspelgrims in ons land. De lange rij namen mag niet worden vergeten. Zij vormt een waarschuwing, zoals ook de namen, gebrand in het ge denkraam in het Artillerie Schietkamp Oldebroek, een waarschuwing vormen. Het feest En donderdag dan trok weer, als vijftien jaar geleden, de vreugde als een laaiend niet te doven vuur over het land en van de vroege morgen uren tot aan middernacht hield zij de steden, de dorpen en de gehuchten gevangen in haar ban. Van Cadzand tot Roodeschool en van Den Helder tot Sittard was er feest, een hartver warmend feest, dat begeleid werd door een blauwe, bijna wolkenloze echt-Hollandse lucht met een stralen de zon, die deze dag tot de eerste ver rukkelijke voorjaarsdag van het jaar maakte. Nederland vierde het derde lustrum van zijn bevrijding, uitbundig, en voornamelijk op straat, waar de eeu wen door de mensen te hoop zijn ge lopen als zij uiting wilden geven aan hun vreugde. Het vierde het met sangh en geclanck, met spelen en op tochten, met wedstrijden en concour sen, met harddraverijen en ballonop stijgingen, met concerten en lekespe- len. Het vierde het met ons vorsten huis in een stijlvolle bijeenkomst in het Amsterdamse concertgebouw, met een grootse parade van ons leger bij Ede, met bevrijdingsvuren in Nijme gen, met een kranslegging bij hel oeeld van de Bevrijde Mens voor ho tel De Wereld te Wageningen, met vuurwerk en met straatverlichtingen Het vierde het ook met herinnerin gen aan de bange jaren, die aan de bevrijding voorafgingen. Vliegtuigen van de Koninklijke luchtmacht wier pen boven een aantal steden pakket ten af met De Vliegende Hollander het in Engeland gedrukte krantje, dat in de bezettingstijd Nederland op de hoogte hield van de vorderingen op het strijdtoneel en de Nederlanders moed insprak. Ook met het uitdelen van het Zweedse wittebrood, dat in de hongermaanden van '45 het bewijs was, dat het einde van de nood na derde. Vooral de jeugd Het was een spontaan, hartelijk feest, waaraan jong en oud, waaraan de vooroorlogse en de na-oorlogse ge neratie zich verwarmden. Maar bo venal was het een feest, waarop de jeugd van Nederland een ogenblik op de voorgrond trad toen zij, tijdens het jeugdappèl op de historische Dam uit alle provincies vertegenwoordigd hoorde, dat dank zij haar activiteit de vluchtelingen van Ohmstede en Friedrichsfeld, de gasten van onze vrije wereld, hun tehuizen zullen krij gen. Omdat zij nu reeds ƒ605.000 heeft bijeengebracht. Dat was een van de hoogtepunten van deze bevrijdingsdag, dat de we reld mocht vernemen, dat de Neder- 'andse jeugd-van-nu haar plicht ver staat en haar woord gestand doet. Daarom zal Bevrijdingsdag 1960 in de geschiedenis van ons land met gou den letters worden vermeld. Op deze bevrijdingsdag kreeg de jeugd ook een opdracht. Mevrouw prof. dr. G. van der Molen gaf haar die ten aanhore van Hare Konink lijke Hoogheid prinses Beatrix, toen zij aan het eind van een pakkende rede bewogen uitriep: „Wat van jullie wordt gevraagd is trouw, trouw in dienst van de naasten". Geringe prijsdaling voor margarine Met ingang van maandag 16 mei zal de prijs van margarine met een cent per pakje van een half pond dalen. Deze prijs verlaging geldt alle soorten margarine die thans 39 cent kosten. NATIONALE MILITAIRE DODENHERDENKING Het comité Nationale herdenking mili taire gevallenen, dat op initiatief van het Veteranenlegioen Nederland is gevormd heeft op verzoek van de burgemeester van Amsterdam de herdenking verschoven van dinsdag 10 mei naar zaterdag 14 mei. Op de Brusselseweg in Maastricht is gisteravond de 42-jarige motorrijder B. L. uit Hulsberg (Limburg) tegen een neergelaten slagboom van het Neder lands-Belgische grenskantoor Caberg ge reden. Hij was op slag dood. Zijn duo passagier werd licht gewond. In Barneveld is het tweejarig jon getje F. J. R. bij het oversteken van de rijweg door een trailer gegrepen. Het knaapje was op slag dood. De correspondent van A. P. te Djakarta schrijft, dat de betrektóngen zeer gespan nen zijn geworden. Indonesiërs uiit aille klassen van de samenleving zijn begon nen overal in het land stemming te ma ken tegen de Nederlanders en de rege ring aan <te sporen „het hoofd te bieden aan deze onziininiiige Nederlandse uitdaging van de Indonesische soevereiniteit' Alle delen van de openbare mening zijn in het geweer geroepen. Kranten, politieke par tijen en daarmede verbonden jeugdorga nisaties roepen opgewonden en luide om verbreking der politieke betrektóngen. De miltaire autoriteiten en ambtenaren van het ministerie van buitenlandse za ken zeggen niet wat ztf In het schild voe ren. Volgens betrouwbare zegslieden is men „behoorlijk paraat om de toestand het hoofd te bieden" en diplomatiek ge reed om de Nederlandse maatregelen te bestrijden. HOLLANDS VLAG QP DEZELFDE BLIJDE dag dat Nederland zijn bevrijdingsfeest vierde, heeft in Djakarta een groep demonstranten het gepresteerd de Nederlandse vlag neer te halen. De eenzaam overgebleven Nederlandse vlag die wapperde in de tuin van de Nederlandse diplomatieke missie. Wel een merkwaardig samenvallen van gebeurtenissen. De bevrijdingsdag is de verjaardag van de Duitse capi tulatie maar bovendien de dag waarop de gedachten teruggaan naar de bange oorlogsjaren, naar de offers die gebracht zijn in die wereldwor steling om het grote goed dat vrijheid heet. In die wereldworsteling was ook Indië betrokken. Ter wille van dit schone land, dat verpletterd dreigde te raken onder de Japanse soldaten laars, hebben Nederlanders en Ame rikanen en Engelsen en Australiërs hun bloed gegeven. Voor de verdedi ging van deze bevolking is Karei Doorman gesneuveld. En zo was de bevrijdingsdag die wij gevierd hebben ook ter ere van hen.... ook al lijkt het wel of hun offers vergeefs zijn gebracht. Want die vrijheid, waarvoor zoveel bloed gestroomd heeft, is Indonesië niet ten deel gevallen. De militaire dictatuur die het kenmerk was van het oorlogszuchtige Japan, is thans kenmerk van Indonesië bijna had geschreven: het oorlogszuch tige Indonesië. Want als men durfde en als men het zou kunnen, zou men r al te graag geweld gebruiken Nederlands Nieuw-Guinea als wingewest aan het chaotische Indo nesische rijk toe te voegen. Het bevrijdingsfeest dat wij gevierd hebben, was een nationaal feest. Over- het kleinste dorpje en in de grootste stad, wapperde de Nederland- sche vlag. En nu mag het wat senti menteel zijn om die vlag te bezingen Is „onze glorie en onze lust" die •lag is ons toch te dierbaar om door en stel opgewonden Indonesiërs be smeurd te worden. In Indonesië zin speelt men er telkens op dat de be trekkingen met Nederland verbroken moeten worden als het zo moet gaan is het voor Nederland beter de zichzelf te houden. Tenzij er volledige genoegdoening gegeven wordt, is het menen wij thans wel de tijd om onzerzijds de weinige overgebleven banden met Indonesië te verbreken. Want de maat is vol. Tamelijk warm A De Bilt verwacht tot zater- j dagavond; Overwegend zonnig en llé droog weer. Zwakke wind. warm voor de tUd van het jaar. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 7 mei: zon op 5.00 en onder 20.14 uur; maan op 15.32 en onder 3-26 uur; 11 mei volle maan. tentle een KOELKAST. AALMARKT 4 DE BESTE BROMFIETS is en blijft de BERINI ƒ519,- CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1