CHEEÖ Rook Leerzame speurtochten die lekkere doel toch bereikt voor Leidse jeugd Dixieland-Pipers brachten jeugd tot geestdrift shag uit de bekende handige doos De foto's van het bevrijdings feest in Leiden en omgeving zijn van N. van der Horst. VELE JEUGDIGE jazz-minnaars waren naar de Gehoorzaal gekomen om op hun wijze deel te nemen aan de vreugde van de bevrijdingsdag. Daar, op het grote toneel, stelden zich om kwart over acht de Dixieland- Pipers op. K. en O. en de Leidse Jeugd-Actie, de twee organisaties die samen al zo vaak een dergelijk amusementsensemble hadden doen optreden, waren ook nu de initiatiefnemers geweest. Men moet er hen dankbaar voor zijn. De Dixieland-Pipers, in 1946 opgericht, speelden als eerste Nederlands orkest de echte, onvervalste jazzmuziek, die vooral wordt gekenmerkt door de vrije impro visatie, Na de inleidende herkennings melodie stelde de pianist-leider, Eric Krans, zijn gezelschap voor. Jean Frangois bespeelt de piston, Ted Bouwman de kla rinet, Hans van Hassenberg de trom bone, Koos van der Houven de banjo en de gitaar, Hank Wood de contrabas en Lex Cohen de drums. Toen hij, kwasi onbewust, Van der Houven vergat, klon ken luide protesten uit de zaal op. En die vergeetachtige mijnheer, zei toen de cor- nebtist, is Eric Krans. Een pittig spreker is deze bandleader ongetwijfeld. Hij liet de zaal nooit in het onzekere, dook nu en dan even in de jazz- historie, toonde zich in alles uiterst cor- Toen begonnen die mannen-in-grijze- pakken-en-met-rode-vlinderdasjes met 'i nummer uit de prille jazz-jeugd: The New Orleans-Stomp. Ze kregen prompt de zaal onder hun beslag Dat was te zier en nog sterker te voelen. De spalkwati' „Een tank met zoveel' schoons bemand", wie zou dit kunnen wederstaan? Een hoogtepunt in de Leidse optocht. teit werd kennelijk door het uiteraard zeer kritisch luisterende publiek geens zins te licht bevonden. Deze muzikanten, die de oorspron kelijke jazz met gloed verdedigen, zijn inderdaad briljante kunstenaars in hun genre. We zouden waarlijk niet weten, aan wie van hen de eerste plaats toe te kennen. Het was niet zo, dat de drie wandelende, zich om beurten voor de microfoon opstellen de blazers cornet, trombone, klari net het sterkst opvielen. Wat de mannen van de ritme-sectie presteer den, was vaak bepaald overrompe- Dit waren dan vooral de bijzonder nauwkeurige, tegelijk geraffineerd-han- d'ige pianist en de drummer, die zijn ge hypnotiseerd luisterende toehoorders met enkele wonderbaarlijk virtuoze lang durige sold ten slotte tot een in juichen cn fluiten uitbrekende geestdrift bracht. Van New Orleans ging het naar Chi cago en dan weer terug, al naar het viel De jazz-classics werden door ander werk gevolgd. Daavan moet het frisse Battle Hymn of the Republic beter bekend Toen High Society verklonken was, verscheen eindelijk de beloofde en met van verlangen kloppende harten ver wachte beroemde negertrompettist Nelson Williams. Hij is Amerikaan van afkomst, speelde jarenlang in het vermaarde en semble van Duke Ellington en woont tegenwoordig in Nederland. Hij blies en zong beurtelings. In beide gevallen be wees, hij zich een groot artiest, die de klank van stem en trompet volkomen aan een sterk levende uitdrukking onderge schikt maakte. In de laatste improvisatie van The sheik of Araby bereikte zijn spel een indrukwekkende hoogte, als vakwerk èn ook in letterlijke zin. In de pauze rpaakten velen van de gelegenheid tot het opgeven van verzoek nummers gebruik. Het tweede deel van het concert was aan de vervulling van de meest algemene wensen gewijd. Joh. van Wolfswinkel VRIJDAG 6 MEI I960 Ruim 3200 deelnemers... Geslaagde zwemmers Geslaagden van de gemeentelijke be- drijfstechnische school voor het examen zwemdiploma B, afgenomen in de Leidse Overdekte Zweminrichting: Rinus Bon, Wim Brouwer, Jan Domburg, Gerrit van Egmond, John Glasbergen, Piet Goor, Nico Hermans, Jan van Klinken, Piet Koek, Piet van der Kroft, Matti van Kuyeren, Piet van der Mey, Paul Sahu- pala, Victor Schepers, Klaas Spaargaren, Adri Timmers, Wim Tinbergen, Wim Vink. Arno Volwater. Geslaagden voor het examen zwem diploma C; Hans Bedijn, Wim Bouwman, Anton ten Broek Piet Helvensteyn, Joop van Hooff, Sjaak Karreman, Leo Keyzer, Kees Kok. Ben Konst Bart van der Lans, Kees Neuteboom, Sjaak Ober, Wim Roest, Niels Scheffelaar Klots, Victor Schepers, Bram van der Star, Fred Tjoa, Wil van Velzen. Theo van der Weem, Henny Zwaan. De Hollandsche Betonmij. te 's-Gra- venhage, Baugesellschaft Hagen G.m.b. H. te Dinslaken en mr. B. J. de Boer te Zandvoort hebben de Colcrete Be nelux N.V. te 's-Gravenhage opgericht voor aanneming bouwwerken (utiliteits bouw), zomede grond- water- en wegen bouw. Het kapitaal bestaat uit 400 aan delen van 500, waarvan geplaatst cn volgestort in contanten door oprichters resp. 45, 45 en 10. Directeur is mr. B. F. Schroder te Hattum. Holland Vrij trok door Leiden Met beseheiden middelen werd •nverbrekelijk daarmee verbonden in- iustrie van wansmakelijke souvenirs Een lichtpunt vormde de derde wagen, een geslaagde poging weer te geven wat radio Oranje heeft bete kend te land, ter zee en in de lucht, al zal de allegorie wel niet onmiddel lijk tot elke toeschouwer hebben ge sproken. Eenvoudig van bouw was de wagen van het Zweedse Roode Kruis, waarover wij geen kwaad woord zeggen gezien het zeer goede doel dat hiermee werd bereikt, namelijk een door talrijke verpleegsters uitgevoerde aanslag op de beurzen van het kijkend publiek. De mooiste en ook wat uitbeelding be treft meest geslaagde wagen was onge twijfeld die van de intocht der Canade zen. Een gouden tank, bewapend met twee kanonnen en bezet door de jeugd van Nederland, symboliseerde wel zeer tref fend de bevrijding. De damesgymnastiekvereniging Brun hild» had gezorgd voor de negen maagden, Alva is een sombere man ge weest. Heel wat keren ts hij al in optochten door Leiden getrokken en altijd even stuurs. Is daar met 2/10 penning nu niets aan te levende ge-sclvedenis het altijd wint van hel dode boekje. Uit de vele boeken van baronesse Orczy was ons altijd gebleken dat sir Percy Bla- keny en burger Chauvelin in de tijd van de Franse revolutie verbitterde tegen standers waren. Maar de tijd heelt alle wonden en werpt ladingen zand over alle meningsverschillen: de heren liepen ten minste opgewekt keuvelend arm in arm door de Leidse straten. Echte soldaten van de Koksschool had den voor de gelegenheid de heel wat kleurrijker Franse uniformen aangetrok ken om de intocht van de vrijheid, ge lijkheid en broederschap te verbeelden. Even meenden we, dat de dans om de vrijheidsboom werd begeleid door fluit- De laatste zeven nummers van de op tocht waren samengesteld onder het motto Ik zal handhaven. Terecht had ae ontwerper de opening van dit onderdeel gezocht in een symbool, namelijk de te rugkeer van de kroon in ons midden als samenbindend element temidden van de spoedig weer optredende en zeer ver gaande verdeeldheid. Uitstekend getroffen was de uit beelding van de voorbereidselen tot en de daadwerkelijke uitvoering van de wederopbouw. Hoewel ook hier de gebezigde middelen eenvoudig waren is toch een geheel verkregen dat onmiddellijk aansprak en niet na liet indruk te maken op het zeer talrijke publiek, dat de route om zoomde. De stoet werd besloten door verschil- 'ende gymnastiekverenigingen, die bij kans schuil gingen achter de vlaggen van de verenigde naties. Ach, waren alle naties maar zo eendrachtig als deze meis jes en jongens in hun jeugdige ijver! Vele korpsen hebben hun best gedaan in de stoet, de een prijzen boven de ander is onverantwoord. Alleen had de verde ling wei iets beter geregeld kunnen zijn, want de staart was nu wel extra zwaar bezet in vergelijking met de middelmoot- Al met al mag de Leidse bevolking niet ontevreden zijn. Ondanks het ontbreken van programma's is de bedoeling van de optocht toch wel duidelijk geworden, en d4»|fom ging het ten slotte. HOLLAND VRIJ was het motto, waaronder gistermiddag de optocht van start ging die de hoofdmoot zou vormen van de Leidse 5-meiviering. De organisatoren hebben de zaak niet kinderachtig aangepakt: achthonderd jeugdigen liepen of reden in de optocht mee en zes praalwagens verleven digden de aanblik van die lange stoet. Het is waar, de bescheiden middelen waarmee het comité heeft moeten werken tekenden zich wel duidelijk in de stoet af, maar daarmee is niet gezegd dat de opzet niet zou deugen of dat er veel zou mankeren aan de indeling van de groepen. die rond en onder een Grieks prieeltje de vrede moesten vooretellen. Waarom de viede altijd van die verre streken moet komen lijkt nogal raadselachtig, en ook konden de dames ons geen antwoord ge ven op {ie brandende vraag waarom het er juist negen moesten' zijn. Enfin, een vruchtbare fantasie is zelfs ontwerpers van praalwagens wel eens verre gebleven, hoezeer de betrokkene zich ook heeft uit gesloofd bloemen tc hulp te roepen, waar de voorstelling in gebreke bleef, en vaak niet zonder resultaat. Ik worstel Het eerste deel van de optocht had de kernspreuk van Zeeland meegekregen: Ik worstel en ontzwom. Bijzonder ge slaagd achten we de inzet na de herauten, namelijk de vlaggegroet met (alweer) negen meisjes, gekleed in bijzonder fleu rige toiletjes in blauw en geel en zwart Vlak achter elkaar reden in deze stoet Willem van Orartje en Alva, die uiterlijk een zo treffende gelijkenis vertoonden dal zelfs de fotograaf moeite had ze uit eikaar te houden Dat de bloedraad uit drie vrolijke en allesbehalve ernstig gestemde heren be stond is ons gisteren pas duidelijk gewor den, waarmee weer eens is bewezen dat Kritisch publiek in Gehoorzaal NIET MINDER dan 3200 Leidse kinderen hebben gisteren deelgenomen aan de traditionele speurtochten voor wandelaars en fietsers, georganiseerd door de Leidse Jeugdactie onder auspiciën van het comité Bevrijdingsdag 1945. In tegenstel ling tot andere jaren werden de tochten dit keer niet 's middags maar 's morgens gehouden en ook het programma was wat gevarieerder. De jeugd van 9 jaar en o uder kon namelijk kiezen tussen twee wandelspeurtochten in de stad. waarbij gevel- stenen moesten worden opgespoord en een wandeltocht in de omgeving van Leiden, waarbij eveneens de nodige vragen moesten worden beantwoord. Ook tijdens de ongeveer 20 km lange fietstocht voor kinderen van 10 jaar en onder was er veel te genieten en te leren. Alle deelnemers, die één van de tochten hadden volbracht, ontvingen een speciaal ontworpen bevrijdingsspeldjc. De zenders van Radio Oranje zijn ook in Leiden opgevangen. Zorgvuldig werden de berichten genoteerd en doorgegeven aan goede vaderlanders. spel, maar dat bleek slechts zinsbegooche ling te zijn, want veel verder liep pas de rattenvanger van Hameln. De mooiste uniform uit de hele stoet De ongeveer 1000 deelnemers aan de wandelspeurtochten door de stad startten omstreeks half 10 van de Stadhuisplein, (waar de eerste Leidse drumband en het jeugdorkest De Burcht bij de terugkeer der jeugdige wandelaars voor een vro lijke stemming zorgde). Vertrek- en eind punt voor de wandeltocht door de omge ving (900 deelnemers) en de fietstocht (1300 deelnemers) was' het Veemarktterrein. Hoewel deelneming aan de tochten gratis was, hadden de meeste kinderen op basis van vrijwilligheid een kwartje meege nomen voor de actie „Doe open" ten bate van het vluchtelingenwerk. Routeboekjes Alle kinderen ontvingen een keurig verzorgd en leerzaam routeboekje. In de boekjes voor de wandeltochten door de stad werd de kinderen ver teld, dat voor het einde van de 18de eeuw er in Leiden geen huisnummers waren. Als zodanig fungeerden toen gevelstenen, uithangborden en huis opschriften. Nadat er aan het einde van de 18de eeuw een wijkindeling met wijknummers was gekomen, die in 1871 door een doorlopende num mering van elke straat afzonderlijk werd vervangen, gingen de namen van de huizen vrijwel geheel ver loren. Alleen een klein aantal oude huizen heeft nu nog een naam, gevel steen of uithangbord en het was gis terochtend de taak van de jeugdige wandelaars een aantal hiervan te ontdekken aan de hand van de in het routeboekje uitgestippelde en van vragen voorziene wandeling. Het wa ren bijzonder instructieve speur tochten! Ook degenen, die deelnamen aan de wandeltocht door de omgeving van Lei den, konden heel wat leren. Na lezing van het routeboekje (sommigen lazen het al lopend, waardoor ze uiteraard minder kregen te zien dan was bedoeld), wandel den ze over de Rijnsburgerweg in de rich ting Oegstgeest om via de Leidse Hout en de Maredijk met hun ingevulde route boekjes weer bij molen De Valk te be landen. De fietsers zochten het verder op maar ook zij moesten hun ogen goed de kost geven, wilden ze de vragen in hun boekje goed kunnen beantwoorden. Via Oegst- geest en Rijnsburg fietsten ze naar Voor hout. De terugweg voerde hen door War mond en Oegstgeest naar Leiden, waar de bevrijdingsspeldjes lagen te wachten. Ik zal handhaven omsloot de gevulde leden van Koning Lodewijk Napoleon, die zich in Leiden populair heeft gemaakt door zijn zorg voor de getroffenen van de ramp met het kruitschip. Zeer levendig ging het toe op plaatsen waar ruimte was rond de figuur van Koning Willem I. waarmee misschien ongewild ook een symbool tot uitdruk king is gebracht. Rouw past Holland Op zeer eenvoudige wijze werd de vlucht van een klein deel van do Neder landse bevolking in mei 1940 uitgewerkt. Bepaald amateuristisch deed de verbeel ding van de capitulatie aan: geschminkte soldaten, gekleed in werktenu van na 1S45Helemaal mooi werd het met het requiem voor de gevallenen, een in paarse sluiers gehulde troep vrouwen met een enorme uitgedoofde kaars Volk en Vaderland bleek ook al niet in de bekende vorm voorhanden te zijn, de in te leveren radiotoestellen waren voor het merendeel van het nieuwste fabri kaat, al mankeerde er wel het een en ander aan het binnenwerk Koning Lodewijk Napoleon liep mee in de Leidse optocht. Toch wel een gemoedelijk mens, vindt Nieuw wereldrecord speerwerpen dames De Russische atlete Elvira Ozolina uit Leningrad heeft tijdens wedstrijden te Leselidze, een plaats aan de Zwarte Zee, het wereldrecord speerwerpen dames, dat sinds 30 oktober 1958 met 57.49 meter op naam stond van haar landgenote Birute Zalagaititc, met 43 cm verbeterd cn daar mee gebracht op 57.92 meter. Pictersen en Co's Automobielbedrijf N.V. 6 (vorig jaar 6)% over f 1,3 (1) mil joen kapitaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17