Ook Alphen herdacht de doden en vierde de bevrijding Vooral de jeugd had gisteren veel te doen NA In Hazerswoude waren heel leuke kinderspelen Opgewekt bevrijdingsfeest in TER AAR 196 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 6 MEI 1960 /VMDAT de traditie de juiste houding bij velen verloren deed gaan, be- V' sloot het plaatselijk comité Stichting 1940'45 enkele jaren geleden geen dodenherdenkingen op 4 mei meer te houden. Nu dit jaar de bevrij ding op grootse wijze werd herdacht, is aan de vooravond Alphens bur gerij wel bijeen geweest rondom het vft-zetsmonument. Duizenden warer gekomen en het programma bood in deze vorm algemene voldoening. We zagen eerst de opmars van di ziek, daarma de vaandeldragers V£ I van verenögunigen en toen de honderdien 1 sahooflk'iindieren, votocnop het tamboer korps „Con Brio" met omfloerste trom. Nadat het 'koor Sint Bcmüaclus o.Ijv. Chr. v. d. Mairik „Grioed" van G. F. Handel had gezongen hield1 burgemeester Bruins Slot een komte -toespraak. Hij op de roeping zoals de Bijbel die geeft: Vertelt de kinderen Gods daden: Hem is de Lof en de gerechtigheid! Nadat Anti een couplet van het Wil helmus had gespeeld werden kransen bloemen gelegd aain de voet van het r nument. Alle Lagere en middelbare scho len vaard'gden hiervoor twee kinderen af. Toen de heer A. Hofland de herden- kingsfonmuta had uitgesproken, volgden de twee minuten stilte. Met het zingen van lrMijn schild emde betrouwen" werd de plechtige bijeenkomst gesloten. In de kerk Br wordt wel eens beweerd, dait herdenkingsbijeenkomsten op nationale dagen geen belangstelling meer bestaat. De ervaring van woenisdagaivond leerde anders, want er waren meer dan duizend bezoekers in de Hervormde kerk aam Julianausitraat. De voomzi'ttor van 'het comité u/iit de menwerkende Oranje verenigingen, COV en W.V sprak een inleidend woord. Het Hervormd kerkkoor en het gemengd koor ..Jubilate Deo", onder leiding van Dirk van Vliet zongen „Leid Gij ons" en „Als hier op aarde mijn werk is gedaan'" Eerste spreker was deken E. A. M. Paap van de R.-K. parochie al/hier die zijn toe spraak omvatte mot de woorden: Als we een steunpunt zoeken voor de vaal heid van heninnerangen in deze dagen, dan is dóe alleen te vinden in de Al machtige God. Er volgde samenzang met orgelbege leiding van die heer W. Snijder uit Leider dorp, De heeir A. Hofland declameerde SER verzetspoëzie cn -proza. Nadat de koren zich nogmaals hadden Zee doen horen, sprak ds. D. J. Vossers, Her- 1 vormd spredlifcamt te Leiden. Attenderen- de op de cijfers, die juist in deze dagen over de offers van ons volk dn vijf jaren bezetting bekend werden, zei de predfi- kant: Genezen, dat kan God alleen. Hij f stelde ouders en scholen in gebreke, om dat veefl kinderen zo bitter weinig we ten van een periode dlie nog maar zo kort achter ons Ligt. De mens kan pas echt mens zijn, ails hij waarachtig vrij is om God en zijn naaste te dienen. Met het zingen van de twee bekendste verzen van hot volkslied werd deze bij eenkomst gesloten. De bevrijding Op de mongen van do bevrijdingsdag zijn ook enkele kerkelijke bijeenkomsten gehouden. In de Ohr. Geref. NOorderkerk ds. M. S. Roos voor. Hij hield predikatie over Jesaja 26 8-13 en sprak over het bevrijdóngslled van Juda, bij aandacht werd gevraagd voor: 1. Hoe de rechtvaardigen op God oordelen geerden, 2. hoe de goddelozen die negeer den, 3. hoe do Godvruchtige ware dank baarheid begeerde. In Exodus 32 6 za< ds. Roos ons valkslaven van na de oor log getypeerd. De vrees voor nieuw< oordelen is niet misplaatst en oproep to' bekering is nodüg. In de Hervormde kerk aan de Ouds- hoonnseweg werd een bevrijdingsdienst gehouden waaraan ook het zangkoor van de Ned. Prot. Bond en als trompettist en met tuba de gebrs. Klein medewerkten. De G. Cadee sprak over de dankbaarheid van Naöman de Syriër na zijn genezing. Hij droeg ook enkele verzetsverzen voor. Zowel in de Chr. Geref. als Hervormde dienst is gecollecteerd voor de vluchte- Op vijf velden zijn in de morgenuren kinderspelen gehöbden. Er 'heerste al een prettige stemming. De jeugd ge noot ook van het half uur poppenkast ver toning, waarvoor Ton Roos Jr. weer eer aardig programma had. 's Middags waren er allerlei sportge beurtenissen. De wandelspont vereniging „Semjpre A-vanti" van de Martha-Stich ting had de organisatie va-n de bevrij- demgsmarsen. Er waren omstreeks dui zend deelnemers voor de dinie afstanden 1 -reep. 25, 15 en 10 kilometer, dcc alle de tóoht-ing Zwammerdam-A-arlander- •n voerden door het vooral op deze stnlaen.de middag, zo mooie polderland schap. Ook voor de f ietspuzzel tocht, Rijnland zorgde, was veel animo. Er wa- bonderdnegentig deal-nemers, een on gekend hoog getal. Op het voetbalterrein van dc vereniging „Alphia" heeft men van allerlei sport evenementen kunnen genieten, Er waren turndemonstratics van D.O.S., Hou Vast Wilskracht. De atletiekvereniging A.A.V. '36 hield onderlinge wedstrijden op loop- en technische nummers. Er was een voetbalwedstrijd tussen het Clir. lyceum Start van de windhondenrennen in Alphen aan den Rijn. Het hoogtepunt vormden de wdndhon- dererennen. Men moot heel wat ja-ren teruggaan om een dergelijk evenement in Alphen in de herinnering aan te wijzen. Door de toelicht On g was alles goed te vol gen. Er waren honderden belangstellen den. „Anti" zorgde bier voor de onmis bare iziek. Op het IJsclubterrein werd 's avonc door een aantal artiesten een variété programma uitgevoerd. De belangstelling was niet zo groot, maar wat gebracht werd aan acrobatiek, muziek enz. wa uitstekend- „Blokvorming" had resultaat Na de capitulatie van de Duitsers moest er feest gevierd worden en naast algemene comité's werden ook tal van buurtverenigingen in het le ven geroepen. Op een enkele uitzon dering na zijn die verdwenen. Toch is er met blokvorming wel wat te bereiken. In de straten begrensd door J. P. Coen- laan en Stuyvesantlaan heeft men giste- ook veel plezier gehad, 's Middags ;n er kinderspelen voor de leeftijden 412 jaar, goed voorbereid en met aardige prijsjes, 's Avonds bereikte de vreugde het hoogtepunt, toen dc ouderen aan bod kwamen. De gekostumeerde voetbalwedstrijd werd, ondanks dat ëmand, die voor zijn tuintje vreesde, ïen spaak in het wiel trachtte te steke l, ïen daverend succes. En daarna werd ook nog een gezellige polonaise gehou- Er waren een wagen beschikbaar gesteld, een platenspeler met geluidsver sterker, een microfoon, kortom de mede werking was prima. Mevrouw Dissel en mevrouw Wijnands aren de motorische krachten bij dit alles. En als de gangmakers er maar zijn, dan loopt het wel! Op de late avond arriveerden zelfs de Klompenfluters nog. OUDE WETERING Heel veel prijzen in Oude Wetering Van de optocht was heel veel werk gemaakt; meer dan 30 wagens en groe pen: le prijs, de Bagdaüwagen, 2e prijs De Meerkreukeltjes, 3e Ed Baay met Ind. gangers, 4e Schoonmaakwoede. 5e De jaargetijden. De kinderspelen op het voetbalterrein van S.V.O.W. hadden een vlot verloop. Hardlopen met hindernissen: 1 Jaap Rietdijk, 2 Kees van Bostelen. 3 Sjaak Kozijn. Blikjesrace: 1 Jan Rietdijk, 2 Hein Deen, 3 Theo van Tol, 4 Herman Zeegers^ Busjes lopen: le prijs Piet Kolijn, 2 C. v. d. Weteringh, 3 H Roeloffs. Hardlopen met voetbal:: 1 Dick Vree- ken, 2 Heerman Snaterse, 3 Harry Veen, 4 Jan Markwat Kruiwagenrace: Wim Roeloffs. 2 Wlm v. d. Berge, 3 Jan Boogaard. Verspringen: 1 Jan van Heek, 2 Steef Koek, 3 Jan v. d. Berge Hindersnisbaan1 Cok de Blaey, Adriaan van Tol, 3 Meindert de Boer. Hinken: Nellie Kinkel, 2 Marrian de Jeu, 3 Barry Vis, 4 Tiny Kuiprs Pop aankleden: 1 Wilhy v. d. Tang, 2 Annie Spaan, 3 Corry de Krijger. Joze de Bruin. Blokjesrapen1 Miep Nederveld, 2 Mie- ke Loos, 3 Willy Verdel Zaklopen: 1 Rita van Egmond, 2 Joke Willems, 3 Janny Schijff. 4 Corrie Rot teveel. Hardlopen met eieren: 1 Greetje Turk, 2 Alie Terluin. 3 Joke de Jong, 4 Willy van Tol. Snoepje uit bak met water happen: 1 Els Deen, 2 Jannie van Tol. 3 Elma Dam. Ballon trappen: 1 Marijke Schijff. 2 Annemary Raaphorst. De volksspelen, die op een terrein ln het Meerkreukplan zijn gehouden, moch ten zich verheugen in een grote belang stelling. Bij het blindpaardrijden voor dames werd het eerste koppel JonkmanWes- selman, 2 Nel van Staveren en Riny Koek, 3 Agnes Rotteveel en Ria Verdel. Hindernisbaan voor dames: 1 Adri Vreeken, 2 Adri Meijer, 3 Anna Schoo. Hardlopen voor koppels voor dames: 1 Adri Vreeken—Beb de Wit. 2 Corry de Wit—Henny Kornaat. Voor de heren op spriet geblinddoekt kussenslaan: 1 Jac. Renee. 2 Co Turk. 3 Jan Boers. Estafette hardlopen: na een inspan nende race werd het koppel Leo Jen nen en Jan v. d. Meer eerste, op een neuslengte kwamen Jac. Renee en Dirk Vreeken als tweede aan, derde werden Henk van Bostelen en Gerard Wesselius. Herdenkingssamenkomst In de Gereformeerde kerk werd woens dagavond een interkerkelijke bijeenkomst gehouden ter herdenking van de geval lenen. Ds. A. M. Knottnerus opende, waarna het r.k. kerkkoor zong. Verdei spraken nog de pastoor, ds. A. G. Kornet en ds. Cramer. De heer J. Verhoeven bespeelde het orgel. Mevrouw Van Pelt- de Rijk declameerde. BENTHUIZEN A MAANDEN van voorbereiding van de zi]de van het Oranjeoomité, was het gistermorgen zover, dat het Bevrijdingsfeest werd ingezet met klokgebeiei Herauten van de landelijke rijverenlging „De Benthuizers" maakten daarna het derde bevrijdingslustrum per proclamatie bekend. Direct hierna stelde de jeugd zich in de Sohooistraat op, om deel te nemen aan de wedstrijd voor versierde fietsen steps. De verslering liep uiteen van een simpele versiering door middel van ge kleurd papier tot de uitbeelding van een landingsboot (met matroos) en een pleet gevechtsvliegtuig met piloot. De prijzen bij de fietsen waren als volgt: 1. Kees Schellingerhout; 2. Alie de Vrij Mdr.; 3. Hanneke de Goeje; 4. Marleentje van der Maas; 5. Addy Ren- sink; 6. Rob Roggeveen. Bij de autopeds waren het; 1. Tini Groen; 2. Jaap Groen; 3. Maaike Oostingh; 4. Jantine Rensink; 5. Jopie Bregman Azn.; 6. Tini van Noort. Om 11 uur werd op het Raadhuisplein een aubade gebracht door de school jeugd met medewerking van de chr. mu ziekvereniging De Harmonie van Hazers woude. Hierna sprak burgemeester J. J Steenbakker Morilyon Loijsen een dank woord tot de jeugd, dat hij liet volgen door een bevrijdingstoespraak. De eerste burger richtte zich in het bijzonder tot de jeugd, die niet beseft wat het bete kent de vrijheid te moeten missen. De voorzitter van het Oranjecomité, de heer D. van der Maas, sprak een slot woord. Hierna bracht het muziekgezol schap een aubade aan de op deze dag tachtig jaar geworden heer M. Pos. 's Middags begonnen om half twee od het terrein Zegwaard aan het Molen- straatkwartier de kinderspelen. De vol gende kinderen wonnen een eerste prijs: Tom Bakker, Cor Bregman, Miel Sen- tel, Tom van der Maas, Lenie Leune. Rina Vermeulen, Leen van Veen en Mar- ja van den Berg, Hanny van Reeuwijk, Ben van Leeuwen, Dirk van Leeuwen, Arie van Soest, Hans Vermeulen, Gerda Vermeulen, Henry Alberts, Nico Polder man, Henry Alberts, Albert Vermeulen, Jan Priem, Jan Koetsveld, Nico Polder- i, Kommer Hakkebrak, Inge Rensink, Henk Sentel en Alie de Hertog. Zij, die iet voor een prijs in aanmerking kwa- len, kregen een troostprijs. De kleuterschool, die afzonderlijk deel nam onder leiding van „juffrouw Han en „juffrouw Lies", had de volgen de prijswinnaars: Albert van Eeden Pe tersman, Jaap Bakker. Henny Wolsri ter en Tini van Noort. Na afloop van deze kinderspelen werd er door het Oranjecomité nog een voet balwedstrijd gehouden tussen jongens van de klassen 6 tot en met 8. Als scheidsrechter fungeerde de heer M. Pos jr. De wedstrijd, die overigens maar heel kort duurde, bleef onbeslist (0—0). Hierna spoedden de ouderen zich het Verenigingsgebouw en de jeugd naar de kleuterschool, waar op het televisie scherm de nationale uitzending kon den gevolgd. Ook hebben de inwoners van Bent huizen de expositie „Bezetting en bevrij ding" kunnen bewonderen. De belang stelling was bevredigend. De volksspelen in de avonduren be gonnen met een behendigheidswedstrijd voor bromfietsen. De eerste prijs was voor Wlm van Staalduinen, de tweede en de derde voor John Vermeulen tri Leen Laban. Georges Vermeulen t Wim Havenaar kwamen respectievelijk in aanmerking voor de vierde en vijfde prijs. Ringrijden: 1. Tinus van Wijk, 2. Arie van Soest, 3. Kees Zaal, 4. Dirk Soest, 5. Cor van Staalduinen. Met een mooi vuurwerk werd punt achter het zeer afwisselende pro gramma gezet. de Hervormde kerk riep de scho lieren op naar het raadhuis te komen. het gemeentebestuur een aubade werd gebracht. De burgemeester hield korte toespraak. Op het sportveld werden kinderspelen gehouden. Drie kleuters boden mevrouw Smit bloemen Om 10 uur begon de herdenkingssa menkomst in de Hervormde kerk. Ds. der Leeden sprak over Herin nering, pastoor J. B. Dijk over Verblij ding en ds. N. van den Hout over Ver- chting Mevrouw I. A. van der Leo- den-Trouw declameerde. Zang «n Vriendschap en een r.k. koor zongen. WOUBRUGGE Aubade, optocht, spelen en cabaret Om acht uur werden de bevrij dingsfeesten ingeluid door de klok ken. Later brachten de leerlingen van de beide lagere scholen een aubade vóór het raadhuis aan de burgemeester. Onder leiding van de heer S. Couperus werd o.m. het Zuidhollandse volkslied gezongen. In de Hervormde kerk werd een herdenkingssamenkomst gehouden. waarvoor veel belangstelling be stond. De beide plaatselijke predi- edeu kanten voerden het woord, terwijl het koor De Lofstem en het meisjes- ruck-koor vocale medewerking verleen den o.l.v. Hans Boelee. De 's middags door het dorp trekkende optocht bleek een succes, mede dank zy de muzikale medewerking van het Chr. harmonaekorps Concordia uit Boskoop. I n Na afloop had de prijsuitreiking plaats VHdoor burgemeester Van Wageningen in he!de tu*n van Het oudc Raedthuys. Een en ander was voorbereid door een jury, be staande uit het echtpaar Den Dool cn de heer Van Vliet. De uitslag was: Afdeling wagens, 1. speeltuin; 2. gaarkeuken, 3. rusthuis; 4. brandweer; 5. bejaardenzorg; 6. vluchte lingen; 7. dodenherdenking en 8. voetbal vereniging. Afdeling middenklasse; 1. E.H.B.O.; 2. bloemenwagen. Afdeling kleine groepen: 1. autoped met parasol; 2 meisjes met boog. Ook voor de daama in de Dokter Lothlaan gehouden volksspelen bestond grote belangstelling. De uitslag was; hinderniisrijden met fietsen voor heren: 1. J. Noordam; 2. A. Brunt; 3. E. der Horst; 4. A. van Heezik; 5. J. Dijkstra; Voor dames: l. C. Kroes; 2. G van Leeuwen; 3. I. van Beyeren; 4. I. Zeilstra. In de avonduren verzorgde het cabaret gezelschap Westgeest uit Noordwijk een afwisselend ontspamningsprogramma. Zo- ~'el de heer G. van Wijk als de burge meester voerden het woord. Na afloop bleef men nog gezellig bijeen. Gewekt door klokgelui cn trompetge schal hebben de Ter Aarders opgewekt feest gevierd. De schoolkinderen kwamen morgens met muziek naar de Velling- »I waar zy een aubade brachten aan de burgemeester, die hen daarna toesprak. oorzittcr van het Oranjecomitc. de heer Th. Hijdra. sprak eveneens de kin deren toe. Een groot aantal belangstellen de maakte dit alles mee. Vervolgens werden kinderspelen ge houden in en om de Veilinghal, waarna de prijsuitreiking volgde. In de mid- was het de nrugrijderij met auto, die enorme drukte veroorzaakte, een stuk weiland werd een race bromfietsen met hindernissen ge houden. In de avond vulde zich de grote Vei- linghal met een groot aantal belangstel lende voor een gezellig muziekprogramma plaatselijke muziek- en zangvereni gingen en diverse bandjes. Als conférencier trad op de heer Her bert Joekes uit Amsterdam. Burgemees- De uitslagen van de verschillende spe len zijn; U itslagen Meisjes le klas, aardappelenloop; Ida Verduyn; 2. Toos v. d. Pijl; 3. Hennie Sassen; 4. Marian Bader. Idem 2e klas, balgooien:: l. Thea Zuy- erveld; 2. Tinny Sassen; 3. Marijke Was sen burg; 4. Anneke de Bruyn. Meisjes 3e klas, was ophangen: l. Elly van Eijk; 2. Elly Kreuger; 3. Fien Sassen. Idem 4e klas, hardsteppen; 1. Thea Broram; 2. Gerrie Roodenburg; 3. van Rijn; 4. Philomeen Hoogervorst, Meisjes 5de klas, stoelendans: l. Rinie Koelemans; 2. Elly Pieters; 3. Tiny Roo denburg; 4. Mia v. Lammeres. Idem 6e klas, stoelendans: l. Corrie van Veen; Corrie Keyzer-, 3. Greetje Treur; 4. Nelly Esveld. Jongens le klas, blokjesrapen: l. Tinus v. d. Hoorn; 2. Anton Servaas; 3. Maurits de Blanken; 4- Cor Versluis. Idem 2e klas, zaklopen: l. Henk Wijzen- broek; 2. Chris Broer; 3. Tomny v. Lam meren; 4. Joop Koeleman. Mej. Langhout in actie bij het ringsteken per auto in Ter Aar. Jongens 3e klas, hard hoepelen; 1. Wil Egberts; 2. Peter Uyttewaal; 3. Adri Hoo- gervorst; 4. Hein v. d. Pijl. Idem 4e klas. bal op fles: 1. Tonny den Haan; 2. Hans Valentijn; 3. Jan van Kkils; 4. Bert Wittebol. Jongens 5de klas, doclgooion: 1. Tom d. Jagt; 2. Niek v. d. Vlugt; 3. Martien Lek; Vliet. Idem 6e klas, doelschieten: 1. Louis Hoogervorst; 2. Ton Zevenhoven; 3. Gert Pieterse; 4. Ries Borst. Bromfietsrace: l. S. Maurits; 2. B. Slof; 3. F. Quartel; 4. Loes Hoogervorst; 5. Klaas Versteeg. Ringsteken: 1. mej. R. Heyboer; 2. me vrouw N. den Hollander; 3. mej. C. Bos; 4. mej. W. v. Rijn; 5. mevr. D. v. Vliet. Dodenherdenking De Geref. kerk was woensdagavond geheel gevuld om gezamenlijk de geval lenen te herdenken in een indrukwek kende samenkomst, georganiseerd door de Chr. Oranjevereniging. Ds. A. P, Heiner sprak eerst over de waarde van deze herdenking vooral voor de jeugd. Hij wees op het gevaar dat wij lopen om geheel door de welvaart te worden beheerst. Ds. A. M. Lindenburg vergeleek de bevrijding met de uittocht van Israël uit Egypte en wees op de plicht van het Nederlandse volk om Gods geboden te gehoorzamen. Burgemeester Smit sprak ten slotte Bevrijding. De uitslag van de kinderspelen: Hardlopen met hindernissen (heren 16 en ouder) 1. D. Endeveld. 2. H. Ende- veld, 3. J. Rietveld, 4. Sj. de Groot; voor dames: 1. C. Rietveld. 2. M. Lourier, 3. A. Binnendijk; tot 16 jaar (jongens): 1. L. de Jong, 2. P. v. d. Haren. 3. E. Kerk hoven; tot 16 jaar (meisjes): 1. C. Lou rier, 2. C. Hoogeveen. 3. A. Koelewijn; 10—14 jaar: 1. J. v. Staveren. 2. A. Har- kes. 3. J. Rietveld. Sprietkruipen. boven 16 jaar: 1. L. v. Veen, 2. W. v. d. Poel. 3. K. v. Rooyen; onder 16 jaar: 1. L. v. Veen, 2. W. v. d. Poel. 3. J. Verheul. Ronde van Hazerswoude: 1. P. Brug man. 2. J. Fase. 3. A. v. d. Molen. Ballonrace op de fiets, boven 16 jaar: 1. J. v. d. Zalm. 2. Jac. v. d. Eyk. 3. F. Kouwenhoven: beneden 16 jaar: 1. J. de Frankrijker, 2. S, Harkes. 3. L. Hooge- Touwtrekken (heren): 1. J. Matze. 2. K. v. Rooyen: dames: 1. Corry v. d. Eyk, 2. Jos. Bogerman. Gemeenteraad vergaderde Midden in dc feestdrukte vergaderde de gemeenteraad. Men moest een be slissing nemen in verband met het plan Rhijnenburch. De gronden die voor uit breiding noodzakelijk zijn, zijn nog in handen van de heer J. P. Jongerbloed. Er is tussen hem en de gemeente contact geweest, dat resulteerde in een taxatierapport. De waarde van de gron den werd op f 101.590 geschat. De aan de pachter toe te kennen schadevergoe ding zou f 48.000 moeten bedragen. Er is met beiden overeenstemming bereikt, evenals voor f 7748 wegens waardever mindering van de hofstede. De commis sie kon er echter niet mee akkoord De burgemeester legde er de nadruk op, dat men als het ware met de rug tegen dc muur staat. De heer De Wit oordeelde dat men niet reëel handelt ten opzichte van andere aankopen. Er wordt misbruik van kansen gemaakt. De burgemeester wees nogmaals op de drin gende noodzaak, waarna de raad met het voorstel van b. en w. meeging. Benoeming De heer P. G. Reitsma, adjunct-com mies A ter secretarie van Hazerswoude. is met ingang van 1 juni benoemd tot adjunct-commies le klas ter secretarie van Alblasserdam. NIEUWVEEN Herdenking en feest Woensdagavond werd voor het gemeen' tehuis de jaarlijkse dodenherdenking ge houden, waaraan de chr. zangvereniging De Lofstem haar medewerking verleen de. Op de twee minuten stilte volgde het declameren van een treffend verzetsge- richt. Hierna bracht het koor het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus ten gehore. Na de krans- en bloemlegging besloot het koor met „Aan het Vaderland". De bevrijdingsdag werd op waardige wijze gevierd. Om 10 uur werd voor gemeentehuis een aubade gebracht een vlaggenparade gehouden door de schoolkinderen. Hierbij trad de Nieuw- veense muziekvereniging Crescendo vooi het eerst naar buiten en oogstte daarbij een groot succes. Op het bordes van het gemeentehuis waren burgemeester Kammenga, verge zeld van zijn echtgenote, de beide wet houders en raadsleden aanwezig. De ziekvereniging opende met een mars, ge volgd door een toespraak van de burge meester, waarbij de jaren 1040'45 in herinnering werden geroepen. De kin deren zongen het eerste en zesde couplet het Wilhelmus. Tevens werden de vlaggen gehesen van de landen, die de bevrijding van ons land hebben r gewerkt. J De muziekvereniging sloot deze feeste lijke bijeenkomst met een pittige mars De schoolkinderen ontvingen op het ge meentehuis een tractatie. Crescendo bracht hierna een bezoek in de Johannesstichting en aan Huize St. Ursula. Dit bezoek werd door de pa tiënten, kinderen, zusters en verder per soneel op hoge prijs gesteld. I leuk om tezien hoe de kinderen Ursula genoten van de muziek. Op een grasveld achter de woning van de heer Kraak trad voor de schooljeugd het kleinkunst-ensemble „Humoreske" uit Amsterdam op, waarbij ook de be kende verteller Jan Oosterwelder zijn medewerking verleende. In de middag trad in het verenigingsgebouw weder- n het kleinkunst-ensemble op, ditmaal Dor jongelui tot 16 jaar. Gedurende de avond werd in het enigingsgebouw een feestprogramma geboden, waaraan „De Trekvogels" uit Hilversum medewerking verleende, met Pierre Biersma, Flip van der Schalie, de Willando's en vele anderen. Nieuwveen kan terugzien op een wa: dige viering van deze bevrijdingsdag. Bevrijdingsdag Johannesstichting Op de Johannesstichting werd ook alle moeite gedaan er een gezellige dag te maken. Dank zij het mooie weer het mogelijk in de tuin allerlei soorten van ontspanning te houden. 's Morgens bracht de plaatselijke mu ziekvereniging een bezoek aan de stich ting. De hele middag werd in de tuin doorgebracht. Patiënten en personeel vermaakten zich met verschillende In het kader van het bevrijdingsfeest viel ook de eerste voetbalwedstrijd de Johannesstichting tegen een elftal, ge vormd door dorpsgenoten. De aftrap werd gedaan door de heer C. Blok, di recteur van de stichting. Na een felle strijd behaalde de stichting met 3—2 de overwinning. 's Avonds speelde de graag geziene chr. toneelvereniging uit Amstelveen. Met het blijspel „De Bungalow" werd prachtig slot aan deze dag gegeven. WOUBRUGGE Scooterber(jder geslipt Op de Herenweg onder Rijnsaterwoude kwam donderdagmiddag in een scherpe bocht bij een wegomlegging de Leidse scooterrijder H. de la R. bij een slippartij ernstig ten val. Hij liep een hersenschud ding en schaafwonden op en werd het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. De scooter werd slechts licht beschadigd. ALKEMADE Waterleidingwee Zowel in de nachten van afgelopen zondag en maandag, alsmede in de och tend van de daaropvolgende dinsdag, zonder voorafgaande waarschu wing alle percelen in het voorzienings- gehied van de Stichting Drinkwaterlei ding „De Drie Gemeenten" verstoken an drinkwater tengevolge van een buis breuk in de toevoerleiding in de Frede- rikspolder te Hoogmade. In verband met het vernieuwen ;n zinker is indertijd ter plaatse noodleiding gelegd, omdat het goede de finitief aan te brengen materiaal een e levertijd vergde. De aansluiting deze noodleiding aan de bestaande leiding moest geschieden in de buiten- aon slappe veenbodem. Tengevolge de noodzakelijke hoge waterdruk in het uitgestrekte voorzieningsgebied van de drinkwaterleiding heeft ondanks de steeds genomen voorzorgsmaatregelen de te geringe grondweerstand het water leidingbedrijf andermaal parten ge- In de loop van de volgende week zal deze noodleiding weer buiten gebruik kunnen worden gesteld, omdat de mate rialen voor herstel van de oorspronke lijke leiding nu zijn gearriveerd. Voor het aanbrengen van deze onder delen moet de watervoorziening nog maals een nacht worden onderbroken. De aangeslotenen zullen door middel een advertentie in deze courant tijdig van de afsluiting op de hoogte worden gesteld. Het personeel van het bedrijf heeft dag en nacht gezwoegd tegen schier mover- komelijkc moeilijkheden onder de des kundige leiding van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening te 's-Gra- venhage, met assistentie van een terzake kundig aannemersbedrijf en personeel van de gemeente Alkemade. De leiding van (je Stichting Drinkwa terleiding is zich ten volle bewust van het grote ongerief door deze onvoorziene storingen veroorzaakt en spaart zich moeite noch kosten om de bedrijfszeker heid van de zo kwetsbare transportlei dingen te vergroten. Reeds worden voorbereidingen getrof- n voor doorverbinding met het water- leidingnet van de provincie Noordhol land door het aanbrengen van enige zin kers in de Haarlemmemeerringvaart ten einde van die zijde watertoevoer moge lijk te maken, wanneer onverhoopt de aanvoer vanaf de waterwinplaats te Bos- koop stagneert. KOUDEKERK A. D. RIJN Herdenking op de begraafplaats en in Geref. kerk Sfeer in gezin De Nieuwe Leulscheer in 1 ONDER ZEER grote belangstelling had le Koudekerk de dodenherdenking plaats. B(j het raadhuis stelde zich een stoet op, waarin burgemeester Wavertjn. de beide wethouders en het gehele bestuur van de Oranjevereniging meeliepen. Ook de muziekvereniging Kunst na Arbeid was er. Onder de tonen van dc Marsch Fu- nèbre trok dc stoet om 7.45 nur naar dc algemene begraafplaats. Daar hadden zich ook velen verzameld. Er werd een stilte van twee minnten in acht genomen- Bur gemeester >Vaver(Jn legde namens hel gemeentebestuur een krans b(j het monu ment voor de gevallenen. Dc voorzitter van de Oranjevereniging legde een bloem stuk. Kunst na Arbeid speelde twee cou pletten van het Wilhelmus. Nadat door trompetters de Last Post was geblazen, defileerden alle aanwezigen langs hef monument terwijl de muziekvereniging (coraaimuzlek speelde- B(j het voorbij trekken werden door velen bloemen neergelegd. In de Gereformeerde kerk werd een herdenking gehouden. Na het gemeen schappelijk zingen van „Wilt heden nu treden" ging dr. G Huls uit Gouda voor in gebed. Hij sprak over het onderwerp „Verleden" en wees erop dat wij in het jachtige heden geneigd zijn het verleden te vergeten. Het eigenlijke gevaar dat ons onder de bezetting bedreigde school dieper dan velen beseften. Gelukkig heb ben ook velen dat onderkend. Achter de SS school het moderne heidendom. Een „godsdienst" die van de levende God wilde vervreemden. Niet de God Die Jezus Christus zond, maar de mens. Hier bestond het gevaar God kwijt te raken. Om dit te voorkomen, hebben mannen en vrouwen hun leven gegeven. Wij willen deze bevrijding aannemen als een ge schenk van God, aldus deze Hervormde predikant. Nadat het Hervormd kerkkoor enkele erzen had gezongen nam de heer Oudijk, pastoor te Hazerswoude-Groenen- iijk, het woord. Deze begon zijn rede met te zeggen dat het goed is dat wij worden herinnerd aan hen die vielen. Tussen 1960 is een groot verschil Toen gebrek, thans overvloed. Wij mogen aan- wat God ons geeft, maar wij zul len Hem er dankbaar voor moeten zijn. De geloofsafval is thans groot- Wanneer van God afwijkt, gaat hij zijn ongeluk tegemoet. Alleen het geloof kan mens redden. Na gemeenschappelijk zingen kreeg dr. C. Gilhuis, Geref. predikant te Den Haag, het woord, die sprak over de toekomst. ees naar het moment dat in 1918 de vrede werd getekend- Toen was de gedachte: „Nooit meer oorlog". Dat zelfde optimisme bestond in 1945 niet Tie vraag is of wij thans blijmoedig de toe komst tegemoet durven gaan. Menigeen turft dit thans niet meer en leeft bij het moment. Zij die Jezus Christus volgen kunnen blijmoedig de toekomst tegemoet- ]De Kerk van Christus kiikt door d* ogen van de apostel Johannes. Deze ziet moeilijke tijden, maar daar doorhéén een blijde toekomst Besloten werd met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus- Veel spelen op de bevrijdingsdag Begunstigd door prachtig zomerweer ïeeft Koudekerk aan den Rij-n-Hazers- woudc-Rijndijk een gezellige bevrijdings dag gevierd. Nadat het feest door klok- herauten was aangekondigd, trok Kunst na Arbeid langs de scholen om de leerlingen op te halen cn naar het ver enigingsgebouw te Koudekerk te bren gen- Daar waren aanwezig de burgemees- Koudekerk aan den Rijn met de beide wethouders en een groot aantal be- angstellenden. Onder het zingen van een ouplet van het Wilhelmus werd de vlag tehesen. De kinderen zongen enkele lie deren, begeleid door Kunst na Arbeid. In de garage van Van der Meijden wer den zij op prettige wijze beziggehouden door de heer Devilé uit Leiden, waarbu ook de tractatie niet ontbrak. In de namiddag waren er volkssoeien x>r de rijpere jeugd en volwassenen. De deelneming aan de spelen was over het leheel zeer goed. Behendigheidswedstrijd voor auto's: 1. F. de Graaf, 2. D. J. de Wjt, 3. Floor van Veen, 4. Langeveld, 5. Blaauwendraad, 'Jtrecht. Gebakrace: 1- J. Batelaan, 2. H. Blom maart, 3. J. van Oramering, 4. W Schu- -ink, 5. W. van Veen, 6. J. van der Vis. Kruiwagenrace: 1. W. van Veen en Tineke van den Born, 2. K. Menken en Boere, 3. L. van Hemert en J van Hemert, 1. J Borst en Cor Zuidwijk. Ringsteken per rijwiel: verslering 1. Marry Groen, 2. Anja Bijleveld, 3. Marja ✓an Veen, 4. Ada Molenaar; ringsteken: L Anky Verkuilen, 2. Joke Maurits, 3. Grieta Vergunst, 4. Nelleke Dorrepaal. De gezamenlijke middenstanders had- en een reclameoptocht georganiseerd. Hieraan was veel zorg besteed. Bij de be oordeling kwamen als winnaar uit de bus: I. A. Hogeboom, 2- P. G. J Smit 3 H. van Vliet, 4. C. van Vliet, 5. A. Viseer. Een gecostumeerde voetbalwedstrijd op bet terrein van Koudekerk bracht de achspieren in beweging. Daarna volgden lampionoptocht en een openluchtfilm. schitterend vuurwerk besloot deze Teslaagde dag. Hazprswou de-Rijn dijk Op de fiets aangereden Op -1 mei omstreeks 13.30 uur kwam de 20-jange mej. E. J. Reijneveld. wonende te Koudekerk aan den Rijn, per fiets uit de Bruggestraat te Hazerswoude rijden. By het oversteken van de Rijndijk wacht te zy tot een uit de richting Leiden ko mende vrachtwagen was gepasseerd. Toen wilde zij de rijbaan oversteken, up het laatste moment zag zij dat uit de richting Alphen aan den Rijn een vrachtauto naderde. Zij remde cn tracht te terug te keren, doch dit was te laat. Hoewel de bestuurder vai. de auto pro beerde haar te ontwijken, door over de Parallelweg te rijden, gelukte dit hem niet. Mej. Reijneveld werd door de lin ker voorzijde van de laadbak geraakt tegen de weg geworpen. Op advies dokter Blaauwendraad werd zij over gebracht naar ht Academisch Ziekenhuis Leiden, waar bleek dat zij enkele rib- n had gebroken. Haar fiets werd licht beschadigd. ROELOFARENDSVEEN Textlelavond Uitgaande van de commissie voor streekontwikkeling wordt dinsdag 10 ^■°,m 8uUUü een, avond over woning textiel gehouden in de Pancratiuszaal De heer Schekkerman zal een praatje houden met lichtbeelden over soorten ei» mogelijkheden voor vloerbedc-kkingea wandbekleding, gordijnen, meubelkle- ding e.d. Tevens zal er deze avond ge legenheid zijn kennis te maken met de nieuwe hui6houdlerares mej. Goes als opvolgster van mej. Gieson.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13