Meuuic £riiisrijc ÜTouranl Istanboel Nieuwe demonstraties in bij begin NAYO-conferende om zes uur zou Vanmiddag Chessman gedood worden hoofdstad Uitgaansverbod van kracht in Turkse Premier Menderes pakt oproer stevig aan Tegenspraak in Hollandia Oorlogsklanken van Sukarno in Tunis Anti-Nederlandse pamfletten in Djakarta aangeplakt DUITSE VOETBALLERS BIJ HENGELO VERONGELUKT Generale repetitie van vorstelijk huwelijk Jacht op nieuwe bewijzen Venezuela zal concessies staken W r\i mm *1? MAANDAG 2 MEI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per Kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter- Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11858 Directie: F. DLEMEB HoofdredacteurDr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantnasticfi is abfblevea trign bert ia ttgbeaspotl" Sporen in dode zee „radiostorïïnx;en" Een gelukkig lachende jarige Vorstin heeft zaterdag op het hordes van haar paleis Soest- dijk de bloemenhulde van haar volk in ontvangst genomen. Het défilé was als vanouds het prachtige hoogtepunt na de feestelijkheden die zaterdag in stad en dorp gehouden zijn en waarvan u in woord en beeld een neerslag vindt op andere pagina's. :TN ISTANBOEL, waar gisteren een algeheel uitgaansverbod werd afge- t kondigd, is vandaag de vergadering van de ministers van buitenlandse jzaken van de vijftien Navo-landen begonnen. De Navo-ministers zullen, aan de vooravond van de topconferentie, de internationale toestand be spreken en de algemene positie van de Atlantische gemeenschap. De Navo-bij eenkomst zou worden geopend door premier Menderes, doch hij iheeft medegedeeld, gezien de gespannen binnenlandse toestand, in Ankara te willen blijven. De vergadering werd nu geopend door zijn minister van buitenlandse zaken, Fatin Zorlu. ,j Terwijl deze, de eerste Navo-conferentie in een stad waar de staat van beleg gold, werd geopend, hielden duizenden jongeren een demonstratie. De leiders werden gearresteerd. Militaire vliegtuigen vlogen boven de stad om eventuele concentraties te kunnen signaleren. ting reeds land Zaterdag deden zich opnieuw relletjes voor tussen demonstrerende studenten en politie en militairen. De studenten trok ken in groten getale op naar het gebouw, waar vandaag de zitting van de Navo- ministerraad is begonnen. Het gebouw wordt scherp bewaakt. Duizenden solda ten staan schouder aan schouder. De straatingangen worden door tanks be waakt, terwijl helikopters boven het ge bouw en de omgeving cirkelen. Een aantal studenten begon een sit-down sta king bij het gebouw. Zij werden door militairen met de bajonet op het geweer uiteen gejaagd. Velen van hen werden opgepakt en met vrachtwagens naar mi litaire kampen buiten de stad gêvoerd. Minister Zorlu, die gisteren tijdens een persconferentie voor ruim 50 buitenland se journalisten eveneens verklaarde dat de oppositiepartij de aanstichter is van de ongeregeldheden, zei niet te geloven, dat communistische elementen een lei dende rol hebben gespeeld. Hij zei niet van oordeel te zijn dat de Turkse oppo sitie onvaderlandlievend is. 1 De secretaris-generaal van de Mavo, Spaak, gaf gisteren te kennen lat deze conferentie veel beter be- iint dan de Navo-bijeenkomst in September te Parijs, toen binnens kamers felle woordenwisselingen werden gevoerd over Frankrijks po sitie binnen de Navo. In een radiorede heeft premier Men- Icres het Turkse volk medegedeeld, dat lij vastbesloten is snel een eind te ma len aan pogingen om in Turkije onrust !e wekken. De premier verklaarde dat Ie republikeinse volkspartij de studen- •ienrelletjes heeft verwekt, omdat de ippostie jaloers is op de pdestaties van leze regering, die het volk een aanzien- ijke hogere levensstandaard hebben be- lorgd. Hij gaf een uitvoerige uiteenzet- Columbië breekt met Dom. republiek Coüumlbië heeft besloten die diiipkumiaiUie- te betrekkingen met de Dominicaanse bliek te verbreken, omdat laartst- ad land steun heeft veiHeend aan Leon en andere Venetoolanen, die or toonden doordringen op Co!um- Bétamcourt van Venezuela vóórhe ls gebied en een opstand be©en presa- :n. Columbië zal hiertegen bij de nisa-tiie van Amerikaanse staten *chtig protesteren. 'Gevechten in Paraguay Prinses Margaret „sober als een monnik" TJET AMERIKAANSE mode- blad Women's Wear Daily heeft vrijdag een uitvoerige be schrijving gegeven van prinses Margarets bruidstoilet. Dit zou volgens het blad het eenvou digste zijn, hetwelk sedert vele jaren bij een koninklijk huwe lijk is gedragen. Op verzoek van de Prinses zou de ontwerper, Norman Hartnell, zich beperkt hebben tot een „monnikensoberheid". De japon zou van wit-zijden organdie vervaardigd worden met driekwart mouwen en ma tig uitgesneden hals. De Britse pers is nogal ont hutst over deze mededelingen en enkele Britse bladen schrij ven, dat „spionnen de geheimen van de bruidskleding gestolen hebben." Het Amerikaanse blad gaf ook bijzonderheden over de toiletten van de Koningin en de Koningin Moeder. Geen inlichtingen (Van onze correspondent) Naar wij vernemen, ontkent het gouvernement te Hollandia ten enen male de berichten, dat het mededelin gen zou hebben ontvangen van de aan hangers der republiek Zuid-Molukken op Ceram, waarin gegevens zouden zijn verstrekt over Indonesische voor bereidingen van een inval in Neder lands Nieuw-Guinea op de Indone sische eilanden, di erondom Nieuw- Guinea gelegen zijn. Gezien de persoon, die deze tegen spraak gaf, is onze correspondent er ten volle van overtuigd, dat de tegen spraak waar is. Ambtenaar in arrest Onder verdenking van het aannemen van steekpenningen heeft de Tüburgse recherche de 44-jarige ambtenaar van het departement van sociale zaken en volks gezondheid van H., woonachtig in Breda aangehouden. Vam H was belast met con trole werkzaamheden op de lonen in be drijven en verrichtte dit wenk zeven jaar. In elk geval is komen vast te staan, dat hij f 100 heeft aangenomen. SUKARNO heeft zaterdag in het Tunesische parlement Nederland ver antwoordelijke gesteld voor alle moeilijkheden, die mochten voort komen uit het besluit van Nederland zijn strijdkrachten in Nederlands Nieuw-Guinea te versterken. Hij zeide voorts: „Wij herhalen, dat wij voor standers zijn van vreedzame oplossingen voor geschillen. Maar ik heb zo juist vernomen, dat Nederland oorlogsschepen naar onze territoriale wateren heeft gezondenAlleen Nederland zal verantwoordelijk zijn voor de gevolgen van dit besluit" Sukarno werd luide toegejuicht on rede, waarin hij onder anderen de kern proeven in de Sahara afkeurde. Hij ont ving zondag een aantal leden van voorlopige Algerijnse regering, onder premier Ferhat Abbas De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio zeide zondag te te Tunis: „Indien Nederland zo gesteld is en militaire afrekening met Indone sië. bestaat er voor ons geen reden daar- terug te deinzen". Hij beweerde voorts, dat Nederland elk voorwendsel aangrijpt om tot een dergelijke afreke ning te komen. De Indonesische regering volgens Subandrio „niet onverschillig kunnen blijven tegenover dit Nederlandse Weer betogingen in Poesan In Poesan (Zuid-Koreaé hebben zich maandag weer betogingen voorgedaan. Vijfduizend studenten trokken de stad in. ondanks het verbod van betogingen. Zij eisten de onmiddellijke ontbinding van de Nationale Vergadering. Er zijn militairen uitgezonden om de voornaam ste kruispunten af te zetten, doch zij hebben niet geprobeerd de studenten die rustig optrokken, uiteen te jagen. De studenten eisten voorts democratisering van het onderwijs. Katwijkse kotter gezonken - geen slachtoffers Terwpl het radio-kuststation Schave lingen-radio en de Nederlandse red' dings en bergingsdiensten van niets wis ten, is vrijdagmiddag op dé Noordzee op ongeveer acht mijl ten noordwesten van IJmuiden de Katwijkse motorkotter KW 53 „De vijf gezusters" van de rederij W. de Mol te Katwijk aan Zee, gezonken. I>e bemaaimmg, die uait dnie koppen be stond (die sahiipper wais de heer Haas noot) wend ovengen:omen door de Kart- wijikse motorkotter KW 11, die aai de na bijheid voer. Spoedig daarna is de KW 53, die een lek in de motorkaimer had, gezonken. De KW 11 heeft de bemanning de KW 53 vrijdagnacht in IJmuiden land gebracht. De KW 53 „De vijf gezusters", die donderdag uit IJmuiden op de visserij ten noordwesten van IJmui den was vertrokken, mat 51 ton en werd Ln 1946 gebouwd. Inbraak in legerplaats In de Legerplaats Wittenberg tussen Garderen en Stroe is vannacht in ka mers van onderofficieren ingebroken. Uit de kastjes en de portefeuilles is een bedrag van totaal ongeveer 2500 weggenomen. Ook wordt een fototoestel an ongeveer 700 vermist. De inbreker is zeer brutaal te werk gegaan. Terwijl de onderofficieren slie pen heeft hij zelfs kans gezien de sleu- -S van de kastjes, die gesloten wa- uit de jassen te halen. Het is niet onmogelijk dat een met weekendverlof vertrokken militair de inbreker is. Vele doden in verkeer QP DE RIJKSWEG Hengelo—Olden- zaal zijn in de afgelopen nachi twee Duitsers toen ze achter een auto bus langs de weg wilden oversteken, overleden na door een passerende auto te zijn gegrepen. De beide Duit sers, de 36-jarige H. F. Mensink en de 32-jarige H. Brühl, behoorden to< een groep voetballers, die op Konin ginnedag een wedstrijd hadden ge speeld tegen een club uit Wierden. De auto, die de Duitsers aanreed, werd Een denkbeeldige prin ses is gisteren in een statietocht door de vrij wel uitgestorven straten var Londen naar de Westminster Abbey ge iteden voor een denkbeel dig huwelijk. De vroege zondag- Ochtendwandelaars in Londen kregen van zeer nabij een complete repe titie te zien van de rij tocht die prinses Mar- faret en Antony Arm- ttrong-Jones vrijdag a.s. naar hun huwelijksvol trekking zal brengen. Tweehonderd ruiters van de Household Caval ry escorteerden de lege rijtuigen van Bucking- aam Palace naar West- ninster Abbey. De koet- »en arriveerden keurig op tijd aan de kerk, maar toch werd er ergens een fout gemaakt, want de politie die ook bij de repetitie was ingescha keld heeft een van de zijstraten blijkbaar niet goed afgezet, een een zame fietser slaagde ei zonder moeite in om de route te bereiken die de koetsen en ruiters volg den. Hij reed in zijn eentje de „Mali" op, de brede boulevard die naar het paleis voert. Een laatste repetitie, een generale zonder ac teurs weliswaar, zal op de dag voor het huwelijk (donderdag) worden ge- nouden. bestuurd door de 22-jari'ge A. A. S. uit Hengelo. De auto kwam dwars over de weg te staan en werd aangereden door een andere wagen, bestuurd door de 28- jarige H. J. K. uit Eonmeloord. De vijf inzittenden van de wagen uit Hengelo liepen geen letsel op. Zaterdag is in de Schoolstraat in Musselkanaal een verkeersongeval met dodelijke afloop gebeurd. De heer E. Wiendels uit Stadskanaal moest met zijn auto piotseling uitwijken voor een oude man, die de weg overstak. Een botsing met de uit tegenovergestelde richting komende 30-jange bromfietser J. Hoving uit Stadskanaal was niet meer te ver mijden. De bromfietser kwam in het Stadskanaal terecht en verdronk. Op de rijksweg MaarssenBreukelen zijn zaterdag twee personenwagens met elkaar in botsing gekomen. De 33-jarige J B. uit Amsterdam kwam hierbij om het leven. Een mede-inzittende, eveneens Amsterdam, werd zwaar gewond. De 65-jarige B. Weesies uit Holwierde is gistermorgen overleden aan een sche- delbasisfractuur, die hij zaterdagavond opliep toen hij in Holwierde de weg over stak en werd aangereden door een brom fietser uit Holwierde. De vierjarige Paultje van der Lans is zaterdagmorgen in de Grote Markt straat in Den Haag onder een HTM-bus geraakt. Het jongetje was op slag dood Het ongeluk ontstond, doordat de vadei zijn bromfiets de fiets van zijn echt genote raakte, waardoor hij begon te slingeren. Het kind viel van de brom- kwam terecht onder de passeren- TTERWUL CARYL CHESSMAN in -*■ de dodencel van San Quentin Californië) wachtte op zijn executie in de gaskamer, was men vandaag overal in de wereld bezig tegen zijn terechtstelling te ageren. Bovendien zou vanmiddag om vier uur (acht 's morgens plaatselijke tijd) twee uur voor het tijdstip van de terdood brenging, het hooggerechtshof van Californië beslissen op het verzoek om uitstel, dat de advocaten van Chessman hebben ingediend, In het nieuwe appèl verzochten zij te wach ten totdat het Openbaar Ministerie de drie mannen zou vinden, die vol gens Chessman kunnen bewijzen, dat hij niet degene is die in 1948 de hem ten laste gelegde misdrijven heeft ge pleegd. Het bureau van de procureur-generaal in Los Angeles verklaarde dat er nog on verpoosd werd gezocht naar deze mannen De ware schuldige zou een zekere Char les Terranova zijn, die al sinds 1955 wordt vermist. Inmiddels had de gouverneur var lifornië heel wat aanvallen te weerstaan. Er werden voor zijn ambtswoning betogin gen gehouden en bovendien werden er vele petities binnengebracht. De gouver neur verklaarde echter dat de beslissing lag bij het hooggerechtshof en dat het niet juist zou zijn in te grijpen. Acht maal uitstel Acht maal heeft Chessman uitstel van zijn doodvonnis gehad. De eer ste executiedatum was 28 maart 1952, waarna uitstel werd verleend door rechter Jessie Carter van het hooggerechtshof van Californië. Op 27 juni 1952 volgde uitstel door het Amerikaanse hof van be. roep ;op 14 mei 1954 door het hoog gerechtshof van Martin County; op 30 juli 1954 door rechter Carter; op 30 juli 1955 uitstel door rechter William Denman, van het hof van appel; op 15 juli 1955 uitstel door rechter Tom Clarck van het Ameri kaanse hooggerechtshof; op 23 ok tober 1959 uitstel door het hoogge rechtshof en op 19 februari 1960 uit stel door gouverneur Edmund G. Nieuwe aardschok teistert Lar Zondag is opnieuw een aardschok ge voeld in de Perzische stad Lair, die vo rige week door een ernstige aardbeving wend getroffen. Een regeringsvliegitudg heeft zondag de stad met ontsmettende middelen bespoten dokters met hun helpers behandelen vluchtelingen, die dysenterie hebben op gelopen door heit drinken van verontrei nigd water. Sommige vluchtelingen zijn door slangen gebeten. Militairen schieten 's nachts in de lucht om wolven op een afstand te houden. De Shah zal Lar maandag bezoeken. Radao-Teheran maakte zondagavond be kend, dat er in het geheel 400 tot 500 zijn omgekomen en drieduizend a 72 z De verdediging concentreerde zich op het hooggerechtshof, maar had nog een ijzer in het vuur. Een medewerker van het advocatenkantoor in Washington zou, als het beroep zou worden verworpen, direct bij recther Douglas van het Ame rikaanse hooggerechtshof een request in dienen, waarin eveneens een nieuw onder, zoek werd gevraagd. In Long Beach werd inmiddels een man verhoord, die volgens Chessman meer van zijn onschuld zou- "Tij zei échter niet te begrijpen Cehssman hem heeft genoemd. „Ik weet i hij. Chessman sprak gisteravond met de di recteur van de gevangenis, diens assistent, een r.k. priester en een predikant. Zij probeerden hem troost te verschaffen Hij werd dezelfde avond naar de spe ciale cel gebracht waar de ter dood ver oordeelden hun laatste nacht moeten door brengen. Tevoren nad nIJ zijn papieren in orde gebracht, een aantal stukken ver nietigd en van de rest een pakje gemaakt voor zijn advocaat. Hij was kalm en voj vertrouwen, want toen hij de zeventien andere veroordeelden in zijn cellenblok de hand schudde, zei hij: „Ik zie jullie morgenochtend wel weer". Straflijst 1937: als zestienjarige veroordeeld we gens het stelen van drie auto's en het plunderen van een benzinestation; ontsnapt uit een jeugdgevangenis. HIJ pleegde de volgende dag inbraak in een kruidenierszaak, werd naar een kamp gestuurd, maar wist ook daaruit te ont snappen. Werd echter gegrepen; 1938: voorwaardelijk in vrijheid gesteld- Gearresteerd met een gestolen auto. .939: voorwaardelijk in vrijheid gesteld. 1941: drie maal veroordeeld tot gevan genisstraffen van drie jaar tot levens gang wegens medeplichtigheid aan min stens dertig roofovervallen als lid van een bende jeugdige bandieten, die personeel van benzinestations neersloegen en schiet partijen met de politie had. Minstens acht auto's gestolen. In totaal veroordeeld tot '.estien jaren gevangenisstraf; 1953: overgebracht van de gevangenis te San Quentin naar Honor farm tc Chino. Ontsnapt. Enige weken later ge arresteerd na nieuwe inbraken. 1947: voorwaardelijk.in vrijheid gesteld, 1948: ter dood veroordeeld wegens ze ventien misdaden gepleegd in twintig da gen. waaronder zware zededelioten- Caryl Chessman wacht opnieuw op zijn executie of op een nieuw, allerlaatst uitstel? Een jaar geleden had. hij het roken opgegeven. Sinds enkele dagen rookt hij weer. De foto is zater dag in de St. Quentin-gevangenis genomen. optreden en zou de noodzakelijke maat regelen treffen". Ongeveer honderd jongelieden hebben gisteren anti-Nederlandse pamfletten aan gebracht aan een omheining van het ge bouw der Nederlandse diplomatieke mis sie te Djakarta. Een bewaker zeide, dat de plakkaten later werden verwijderd, naar men aanneemt door de veiligheids politie. Op 1 mei werden voorts in Dja karta anti-Nederlandse pamfletten ver spreid, ondertekend door Pemuda. een or ganisatie die met de communistische par tij in verbinding staat en de arbeiders aanspoorde „zich te verenigen om te ver hinderen. dat de Nederlandse vlag ver toond wordt in de wateren van West- Irian". Des morgens werd in het sport- stadium een massabetoging gehouden. (Advertentie) Vogels en Vogelkooien ook voor Moederdag VLIELAND - Nwe Rijn 50 NIEUWE RIJN 50 President Betancourt van Venezuela heeft In een toespraak tot het nationale congres verklaard, dat de politiek der Venezolaanse regering er op gericht Is geen concessies meer te verlenen voor de exploitatie van delfstoffen. Voorts zal zij geen toestemming meer geven voor vestiging van buitenlandse maatschappijen tenzij be- gemengde be drijven zijn en dan nog alleen aan onder nemingen, die zich bezig houden met ver werking van ijzer, olie of andere delf- B. en W. van OEGSTGEEST hebben vandaag hun mening bekendgemaakt over de an nexatiesuggesties van Ged. Staten. Wij schrijven daar over op pagina 6. DE BESTE BROMFIETS Is en blijft de BERINI ƒ519,- GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 Plaatselijk nachtvorst De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind krimpend naar west tot zuid. Vannacht plaatselijk nacht vorst. Morgen iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Dinsdag 3 mei Zon op 5.07, onder 20.07; maan op 11.05. onder 1.32. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Ypen' u Eelde De BIH Twenty Eindh Zó -umb He.slnkl Innsbruck Be.grado

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1