In Waaggebouw herleven bezetting en bevrijding Laatste modeflitsen van Y.en D. Trottoir Rijn- en Sehiekade geeft moeilijkheden Verborgenheden van de mens worden ontsluierd Reelameleiclers weten al veel van gedragingen consument W Chr. Lyceum Leiden won beker definitief NIEUWE LEÏDSCHE COURANT S WOENSDAG 27 APRIL 1960 Agenda voor Leiden Woensdag Zomerzorg, 8 uur: Leidse vereniging van Postzegelverzamelaars. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Feestavond Stedelijke Lichtfabrieken De Burcht. 8 uur: Feestavond Alg. Ned. I-rtvailiden Bond, m.m.v. Sempre Avanti's Jong en Jol tg. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met Tanchelijn, van Harry Muldedh, voor K. en O. Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Leiden, G. Roosegaamde Bisschop over antieke klokken. Donderdag Kerkzaal Baptisten-Gemeente, Oude Rijn 5: Evangelisatie-bijeenkomst Chr Geref. Evangelisatie. De Harmonie, 8 uur: Jaarvergadering Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen. Salonboot Ursula, Utrechtse Veer, 9—12 en 24.30 uur: tbc_onderzoek. Schouwburg, 8 uur: Litterio Sacrum met Ik herinner me Mamma. De Burcht, 8 uur: Toneelavond Friese vore ruigang, In Poppehüs. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Door de Eeuwen Trouw, herdenking tienjarig be staan Republiek der Zuid-Molukken, Gymnastieklokaal Kaasmarkt, 8 uur Jaarvergadering Geref. Schoolvereniging Casino, 8 uur: Filmserie K. en O., Het verdeelde hart. van C. CriChfbon. In de vergulde Turk, 2.30 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen. Jack Verflagen houdt causerie met lichtbeelden over Ben winter op de Atlantische Oceaan. Vrödag Salonboot Ursula, Utrechtse Veer, 2— 4.30 en 79.30 uur n.m.: tbc-onderaoefc. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met Ik herinner me Mamma. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen Vrou wenbond, mejuffrouw P. van Wichgeren uit Rijswijk over Palestina, het land van de Bijbel. Rembramdtlyceum, des middags en des avonds; Fancy flair voor tiende lustrum leerfingenvereniging Emtegeës. Garemmarkt. 9.30 uur: Vertrek K. en 0._ xoursie naar TJH. te Delflt. De Burcht, 8 uur: Feestavond Leid- sche Chr. Oranje Vereenigmg, quiz Ap peltjes van Oranje en Timdelerclub met 1 leed uit de jaren '40'45, van K. Straatsma. Zaterdag j Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum 'met Ik herinner me Mamma. J Stationsplein, 7.45 uur; afld. Leiden' NC ReösV, excursie Soestridjk dieffilé H.M. de t Koningin. Koninginnedag Leiden: 7 uur Reveille; 8.15 uur: Aubade Stadhuisplein; 9 uur: Kinderfeest Gehoorzaal; 9.30 uur Kimder- spelen sportterrein Zoeterwoudse Singel; Burchtzaal 9-3012 uur: Poppenkastvoor- stellingen; Markt, 10 uur: Süandiwerkers- wedstrijd; Leddse Hout, 1.304.30 uur: Sportmiddag; De Burcht, 2 uur: Start Oranje-wandeltocht; Gehoorzaal, 3 uur: tl Kindervoorstelling Dikkie Bigmans; 8 uur: Openluchitoonoert, muzikale romd- gang- Leiderdorp», 9 uur: Zanghuïde schooljeugd bij burgemeester; 9.30 uur: 1 Feest Kleuterscholen in Irene; 1.30 uur: - Feest schooljeugd in Dorpshuis; 7.30 uur nrn.: Dorpshuis, feest Leidendorpse Chr. Oroaj evereniging. Films Casino (2.30 uur): Alleen op de wereld (alle leeftijden); (7 en 9.15 uur): Razzia in de onderwereld (18 jaar). Lido (2.30, 6.45 en 9 uur): Inspector Hardesty FBI (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Breng de Bismarck tot zinken (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De Mum mie (14 jaar); donderdag: De drie mus- Studio (2.30, 6.45 en 9 uur): Het zeven de zegel (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Operatie Petticoat (14 jaar). Apotheken Geopend apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Reparatie schoolgebouw e Breestraat 66 [j Het is noodzakelijk gebleken herstel werkzaamheden uit te voeren aan het ^'gemeentelijk schoolgebouw aan de Bree- ejstraat 66, waarin de r.k. school voor bui tengewoon lager onderwijs aan jongens |s gevestigd. De muur aan de noordwes telijke zijde van het gebouw laat nl. %oeht door, hetgeen o.a. ten gevolge "heeft, dat de bepleistering van deze muur ^afbrokkelt en op de speelplaats voor de ^leerlingen gevaar oplevert. "I Met het afhakken van de nog aanwezi ge bepleistering en het aanbrengen van ®een nieuwe vochtwerende pleisterlaag, "zal een bedrag van naar raming ƒ3500 gkemoeid zijn. Jeugd geeft impressies BONKAARTEN, illegale foto's, proclamaties, surrogaatsigaren, nood- kacheltjes, NSB-lectuur, bomscherven, vordering van auto's en paar den, een jodenster, inleveren van radio's en hulp aan onderduikers, het zijn allemaal dingen, waarvan de ouderen zich afvragen „Hoe was het ook al weer precies?" en waarvan de jongeren, gelukkig, geen weet hebben. Niet om al die ellende weer naar voren te brengen, wordt van zaterdag af in het Waaggebouw te Leiden een expositie gehouden onder het motto Bevrijd Nederland. Maar de Leidse Christelijke Oranjevereniging en de afdeling Leiden van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevange nen uit de Bezettingstijd hebben de jeugd van de scholen uit Leiden en verre omtrek aan het werk gezet om op allerlei wijze hun indrukken te geven, van wat zij over de jaren 1940 tot 1945 hebben gehoord. ■t is een expositie van de jeugd ge worden, die ook door de jeugd moet wor- bekeken. Vandaar dat de scherpe kantjes er af zijn. Dus geen beelden van fusillades of impressies uit concentratie kampen. Maar niet alleen de jongeren wórden verwacht, ook de ouderen, heeft belangeloos heel wat verzet tentoonstelling en het zou toch wel heel mooi zijn als men nu ook van zijn belangstelling blijk geeft. Men kan op Koninginnedag terecht van half tien tot twaalf uur, van twee tot vijf en van ze- tot tien uur. Zondag is de expositie gesloten. Op 2 en 3 mei kan men terecht 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur, op 4 mei 2 tot 5 en op bevrijdingsdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Wat heeft de organisatoren voor ogen ïstaan? Niet alleen dat men uit archde- ïn, van het legermuseum en van parti culieren voorwerpen en bescheiden kreeg uit de oorlogstijd, ook dat was natuurlijk grote waarde, ma^r men heeft de d van lagere en middelbare scholen het werk gezet. Wat wij er n hebben gezien (verscheidene grote stukken moeten nog komen) is een wijs dat de jongens en meisjes zich op lof- GEMEENTE LEIDEN Oiticiële publicaties SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, als mede het gemeentelijk badhuis behou dens het hierna vermelde op zaterdag 30 april en op donderdag 5 mei a.s. de ge hele dag voor het publiek gesloten zullen Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal op beide dagen van 13-00 tot 17-00 uur geopend zijn. Op donderdag 5 mei a.s. zal het bureau in de burgerlijke stand voor het doen in aangifte van geboorten en overlijden geopend zijn van 9.00 tot 10-00 uur. ^Voorzieningen Rembrandt-lyceuin en l« a gymnasium Fruinlaan WpEN GEVOLGE van de bestedingsbe- perking zyn in de afgelopen jaren in *36 Leidse scholen verschillende onder houdswerkzaamheden en noodzakelijke Verbeteringen achterwege gebleven. Ter eiitvoering van deze uitgestelde voorzie ningen is voor de vhmo-scholen een drie- elarenplan opgesteld; voor het overige ohnderwijs zijn plannen in voorbereiding. Geen voorzieningen worden voorge steld voor de Meisjcs-hbs, daar deze "tchool binnen afzienbare tijd een nieuw Ptcbouw zal betrekken. In het Rembrandt- jyceum en het Gymnasium moeten de Volgende voorzieningen worden getroffen, rrj Rembrandt-lyceumbinnenverfwerk 5 riokalen gang 3350, wilt- en sauswerk Opovengang 300, topgevels afbreken en leermiddelen lichame- 500, gordijnen gymnas- verduisteringsgordijnen •iologielokaal ƒ800, leerlingensets I «000, ƒ7000 en J 7000, verbetering ver lichting /23.6J5. Gymnasium: verven hekwerken f 1210, binnenverfwerk hal, trappen gang ƒ5600, binnenverfwerk 11 lokalen 5920, gordij nen gymnastieklokaal 1000, gordijnen leslokalen, kamer rector, 2 kleedkamers en aula ƒ7100, onderhoud meubilair 1000, leerlingensets 8700, 6500 en 6500, verbetering verlichting 16.600. In dit driejarenplan is aan de meest urgente voorziening, de verbetering van He verlichting, voorrang gegeven. De vervanging van de oude schoolbanken door éénpersoonssets in het Rembrandt- lyceum is indertijd gespreid over vijf jaren, n.l. 1959 t/m 1963. In het gymna sium is deze noodzakelijke modernise ring over drie jaren te verdelen. In overeenstemming met de adviezen van de commissie voor het onderwijs en voor tie financiën geven B. en W. de raad in overweging de voo>r 1960 nodige kredieten van 29.615 en 25.300 te ver- waardige wijze hebben ingeleefd in de situatie van de bezetting en bevrijding. Voor wie deze donkere periode heeft meegemaakt, zal er veel zijn te zien dat niet helemaal met de werkelijkheid klopt. De bezoeker zal dan alleen maar heel blij zijn dat de impressie van de kinde ren alleen maar op overlevering en fan tasie berust. Levensecht Maar wat er omheen is te zien, voorwerpen, de boeken, de brochnres, de uniformen, zullen deze expositie tot een levensechte stempelen. Zo zal men de preek kunnen lezen in de Pieterskerk Zo zag een schoolklas in de om geving van Leiden de laatste dagen van de oorlog. Foto N. van der Horst op oudejaarsavond van het hongerjaar 1944, men zal weer de woorden kunnen herlezen die ds. Touw in de Pieterskerk sprak op 3 oktober in aanwezigheid van de zich Leidens burgemeester noemende verrader. De proclamaties zoals die in de steden en dorpen werden aangeplakt, zullen weer zijn te lezen. Maar naast de proclamaties van de overgave van 1940 is daar ook het aanplakbiljet met de oproep voor een dankdienst in alle ker ken op bevrijdingsdag 1945. Vanzelfsprekend is 'ren grote plaats in geruimd voor het vorstenhuis en voor de bevrijders. Vlaggen van de overwinnen de landen zullen het Waaggebouw sieren. We schreven al eerder over deze ten toonstelling. En we herhalenhet is geen gruwelexpositie geworden. Oud en jong worden in de gelegenheid gesteld in deze dagen van herdenken te gaan zien, waar over met liever niet meer praat of waar over men alleen maar heeft horen praten. Dankbaar voor de bevrijding zal men het Waaggebouw verlaten. Vrijheidsklasse-org. te Leiden opgericht Te Lelden is door een 40-tal eigenaren van Vrijheids jachten, de Vrijheldsklasse- organlsatie opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de heren; B. van Wijk, voorzitter; C. de Haas; S. Prins; P. de Reuver en J. R. de Vries. Er werd besloten zo spoedig mo gelijk het bestuur van de K.V.N.W.V. te verzoeken de vereniging als klasseorga nisatie te erkennen. Aanmelding voor het lidmaatschap kan geschieden bij C. de Haas, Scheendijk 11, Breukelen. Drie prijzen, een seizoenprijs, een prijs voor de op een na best geplaatste en een prijs voor de op twee na best geplaatste zeiler worden beschikbaar gesteld. De 22 wedstrijden, waarin deze prijzen zullen worden verzeild, zijn de wedstrij den van DSZV, de Brielse Maas (3starts); van de WS Brasemermeer (7 starts); van de WV Het Witte Huis (3 starts); de Sneekweek (5starts) en op het Alkmaar- dermeer (4 starts). Verkoop van bouwterrein Van Vollenhovenkade In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van middenstands woninge n in open en in halfopen bebouwing heeft de firma voorheen L. Zitman, eigenaar de heer P. M. <lu Prie alhier, verzocht aan haar en/of nadeer door haar te noemen lastgevers, te verkopen een perceel bouw terrein, groot plm. 3575 m2, gelegen aan de Van Vollenhovenkade. De voorge en bouw is in overeenstemming met het uitbreidingsplan Leiden- Roden bur - gerpolder". Met adressamte is overeen stemming bereikt omtrent de verkoop prijs van 32,50 per m2 (bouwrijp en niet opgehoogd). Weinig regenveel son HET VERLANGEN naar een zomer met weinig regen en veel zon weer spiegelde zich gisteren in de laatste modeflitsen van V. en D. Vro lijke strand- en badkleding trok aan het oog voorbij. De badjassen wor den zowel van badstof als van chenille gemaakt. De paars-witte gestreepte jas van chenille met een rolkraag was werkelijk snoezig. De badstof komt in steeds kleuriger dessins in de handel. Er worden lange en ook heel kwieke korte badjassen en badcapes van gemaakt. Heel opvallend en wel erg wijd was de rood-wit gestreepte badtopper. Men ziet veel streepmotieven in de badmode. Lila en paars zijn veel voor komende kleuren. Een sportieve dracht voor de slanke vrouw is de pantalon met jumper. De dwarsgestreepte jumpers op pantalons in lichte tinten stonden zeer jeugdig. De blouz van glansgaren zal men deze zomer ook weer zien. De combinatie short-rokje-jakje is al heel geschikt voor het strand. Men kan er voor alle gelegen heden goed gekleed mee voor de dag komen. Van oranjekleurige ruitstof was dergelijke japon vervaardigd. De zv hoge zonnehoed, die hierbij werd gedra- en, had een grappige oranje vlecht. I\iet praktisch Voor de regenbuien, die men wel niet zal kunnen ontlopen, waren de popeline regenmantels. De kleuren zijn licht, het accent valt meestal op de zakken. Wel leuk, maar niet praktisch was de lila re genmantel met driekwart i AP 13 april 1959 heeft de raad om pre- Y' advies in handen van B. en W. ge steld het adres d-d. 18 maart 1959 van de Vereniging van eigenaren van het flat gebouw Rijn- en Sehiekade nrs. 10 t/m 11b, inzake overlasi van de jeugd. Het voor het gebouw gelegen trottoir is enige jaren geleden door de gemeente aangelegd, nadat de vóór de rooilijn voor de Rijn- en Sehiekade gelegen grond kos teloos met bestemming tot openbare straat aan de gemeente was overgedragen. Deze overdracht was noodzakelijk, om dat andera geen bouwvergunning had kunnen worden verleend. Zoals blijkt uit de overgelegde afschrif ten van de briefwisseling met B. en W-, heeft de vereniging verzocht om hetzij te bevorderen, dat rolschaatsen op trottoir* wordt verboden, hetzij het trottoir groten deels te doen vervallen door een verbre ding van de rijweg. Aan het eerste var- zoek kon niet worden voldaan, omdat dan aan de jeugd vrijwel elke mogelijkheio voor het beoefenen van deze sport zou worden ontnomen. Tegen inwilliging van het andere verzoek hadden B. en W. eveneens overwegende bezwaren: het on geveer 27 m lange trottoir is te kort voor de aanleg van 'n plaatselijke straatverbre ding. Juist daardoor zou een dergelijke maatregel ook weinig effect sorteren: dc jeugd zou ongetwijfeld, in strijd met de verkeerswetgeving, het nieuwe wegge deelte, dat voor het doorgaande verkeer geen enkele betekenis heeft, eveneens ah rolschaatsbaan in gebruik nemen. Uit ver- keersoogpunt bestonden er dan ook bij het college overwegende bezwaren tegen een plaatselijke verbreding van de rijweg. Daarna heeft de vereniging verzocht het trottoir, voorzover dit breder is dan ter plaatse gebruikelijk, te mogen huren, teneinde dit te kunnen afsluiten. Het trot toir maakt deel uit van de openbare weg, zodat een afsluiting slechts kan plaat» Nijverheid en Handel LEIDEN 'IJ ZULLEN nationaal en internationaal alle zeilen moeten bijzetten dige ommekeer voltrokken in de ver houding tussen de Inspanning die vroeger gepaard ging met de vervaar diging van een produkt, en de moeite die het vandaag kost om wat w(j pro duceren met winst te verkopen. Hoewel onze wereld steeds kleiner wordt, is de afstand tussen producent, fect de reclame aan haar uiterst belangrijke functionele taakstelling in onze samenleving zal kunnen beantwoorden". Zo besloot jhr. W. van Andringa de Kempenaer, directeur van de grafische inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem, zijn causerie tijdens de vanmiddag gehouden lunchbijeenkomst van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer Van Andringa de Kem penaer verklaarde, bijzondere belangstelling te hebben voor het veel kleurige en talloze facetten hebbende verschijnsel reclame. ons land wordt Jaarlijks zo'n 450.000.000 gulden in reclame geïnvesteerd De inleider zei met opzet niet „uitgege- omdat dit geen recht zou laten wedervaren aan de functionele taakstel van de reclame, namelijk het even wicht tusen de moderne massaproduktie de massaconsumptie te handhaven Onze produktie- en distributiestructuur zonder concurrentie ondenkbaar en concurrentie is op haar beurt weer onbe staanbaar zonder reclame. Reclamekosten 'ormen dan ook een normaal bestanddeel ran wat men de concurrentiekosten zou kunnen noemen. Definitie Reclame is een bepaalde vorm van publiciteit die er uitsluitend op gericht is. het contact tussen de consument en een welomschreven produkt uit de goederen- of dienstensector zo intensief mogelijk te doen zijn. Reclame is niet precies het zelfde als propaganda. Het verschil is, dat propaganda een ideëel en reclame een commercieel doel dient. Organisatorisch maakt in handel en industrie de reclame eigenlijk deel uit van een groter geheel. men veelal aanduidt met de term „verkoopbevordering'' De Inleider gaf vervolgens een schets van de ontwikkeling der moderne reclame. Deze bedrijvigheid heeft een enorme vlucht genomen. Nog slechts een jaar of tien geleden was èn in Amerika ên in ons land het nationale reclamebudget nog niet de helft van wat het nu Is. Een commissie ls sinds een Jaar bezig om met name het pro bleem van de meting der reclame- resultaten aan een diepgaand onder zoek te onderwerpen. Er heeft zich in de laatste honderd jaar een volle- handelaar en consument voortdurend ge groeid. In ruil voor het persoonlijke ad vies heeft het merkartikel allengs de we reld veroverd. Wat het produkt aangaat, ligt de tijd toch achter ons, dat elk werk stuk kwalitatief onverbrekelijk met de vakbekwaamheid van de Individuele ma ker was verbonden. In het moderne pro- duktieproces van het overgrote deel onzer verbruiksgoederen is de mens hoe langer hoe meer achter de apparatuur schuil gegaan- Br zijn nog maar weinig sectoren van de industriële bedrijvigheid, eerst de mens en dan de machine komt. En wat nu die machines opleveren vol doet, vanzelfsprekend met zekere grada ties, aan de eisen die de gemiddelde sument stelt. Keuzebepaling Onze wereld van industrialisatie rationalisatie, van verhoogde efficiency en automation en niet te vergeten var full employment heeft tot resultante, da' wij met een zeer groot, misschien wel tt groot volume aan goederen en diensten worstelen die allemaal goed of althans niet beneden de maat zijn. Naar de ning van de heer De Kempenaer zal de consument zich in zijn keuzebepaling hoe langer hoe minder laten leiden door de kwasi kwalitatieve tegenstelling goed- slecht, maar veeleer zijn individualiteit laten gelden op grond van wat hij be titelde als het marginale oordeel. Dat be tekent, dat begrippen als mooi of lelijk prettig of vervelend, handig of onhandig 'lekker of niet lekker In steeds ster kere mate keuzebepalend rullen worden. De inleider stelde, dat voor de toekomst een eerlijke industriële vormgeving, de service, de welle vendheid, de goede smaak en het vertrouwen de meestbelovende uit gangspunten blijken te zijn voor iedere verkoopbevordering. De grote onbekende, de nog vrijwel witte plek op de kaart der reclame-professie is de mens, de consument in al zijn ra tionele en vooral irrationele gedra gingen. De serieuze reclamebeoefe naars weten al veel van het gedrags patroon van de mens in de samenle ving. Toch poogt men nog steeds dieper door te dringen in de verbor genheden van het menselijk wezen en de gemeenschap als geheel. In het slot van zijn causerie raakte de heer De Kempenaer nog even de commer ciële televisie aan. Gezien het indrin gende vermogen van dit medium zullen de maatstaven op het gebied der eerlijk heid en waarheid in de reclame met nog groter nauwkeurigheid moeten worden aangehouden dan voor andere reclame media, aldus de inleider. Het zal nodig zijn, te geraken tot de opstelling van nieuwe regelen om uit sociaal, etisch en esthetisch oogpunt het verantwoorde gebruik van het nieuwe medium te waar borgen. vinden nadat het, overeenkomstig de do- betreffende bepalingen der Wegenvet. aan het openbaar verkeer is onttrokken. Voor het treffen van een zover gaand* maatregel achten B. en W- geen voldoende termen aanwezig. Een soortgelijke situatie doet zich trouwens ook op verschillend* andere plaatsen in de gemeente wel voor over het algemeen worden echter weinU klachten gehoord over de op trottoir* rolschaatsende kinderen- B- en W. hebben zich voorts nog bera den over de vraag, of het aanbeveling verdient om van gemeentewege een groen strook aan te leggen. Na ampele over weging zijn zij tot de conclusie geko men. dat deze vraag ontkennend worden beantwoord. De kosten van aanleg en onderhoud, die niet, zoals adressante meent, voor rekening van de gemeente zouden moeten komen, maar ten van de vereniging deze heeft immers ook al vrijstelling gehad van de kosten van straataanleg zouden vrij hoog zijn bovendien zou toch geen belangrijke ver betering de situatie kunnen worden verkregen: de groenstrook zou door t* veel en deels ook te brede toegangspaden moeten warden onderbroken. De speel gelegenheid zou van de andere kant ook niet afdoende worden beperkt. Inmiddels had de vereniging zich bij adressen van 16 september 1959 en 21 november 1959 wederom tot de raad ge wend met het verzoek het voorterrein te mogen huren. De raad stelde deze adres sen op 5 oktober resp. 21 december 195! eveneens om preadvies in handen var B. en W. Dit heeft aanleiding gegeven de zaak andermaal in beraad te nemen en na te gaan, op welke wijze alsnog een op lossing van de moeilijkheden kan worden gevonden Te dien einde is ook nog mon deling overleg met de vereniging ge pleegd. Zoals uit de brief van de vereni ging van 30 maart jl. blijkt, houdt zij star vast aan haar mening dat de hindci slechts kan worden opgeheven door een verhuring van de grond. B. en W. zijn wel bereid alsnog mede werking te verlenen aan een andere, in eerste instantie door de vereniging zeil voorgestelde oplossing, nl. een plaatse lijke verbreding van de rijweg. Hun aan vankelijke bezwaren hiertegen zijn na melijk grotendeels vervallen, omdat het mogelijk is gebleken het bij de rijweg te voegen gedeelte van het trottoir te bestra ten met oude natuursteenkelen. Het over blijvende gedeelte van het trottoir zal dan nog slechts 1,65 m breed zijn. Gezien de aard van deze bestrating en gelet op het verbod om op de rijweg te rolschaat sen zijn zij, In tegenstelling tot de ver eniging, van oordeel, dat het euvel op deze wijze, zoal niet geheel, dan toch zeker in een zeer belangrijke mate zal worden verholpen. De kosten van de maatregel worden geraamd op f 250 in totaal. De vereniging ls niet bereid gebleken deze kosten voor haar rekening te nemen, omdat zij het standpunt huldigt, dat slechts door een verhuring van de grond een verbetering in de bestaande toestand kan worden verkregen. Teneinde uit de impasse te komen, hebben B. en W- er geen over wegende bezwaren tegen dit bedrag voor rekening van de gemeente doen komen. Zeer ruim vertegenwoordigd waren de tuniekjaponnen in imprimé dessins, de tuniek was steeds afknoopbaar. Van zeer aparte tinten was een ge streepte doorknoopjapon vervaardigd. De rokken zijn deze zomer minder wijd an in het afgelopen seizoen het geval as. De japon met jaspe is nu al jaren geliefd en zal zijn plaats in het mode beeld nog wel een poosje handhaven. Ook nu waren er versohillende van dwe praktische japonnetjes. Een extra vermelding verdienen de cocktail-ensembles, die ondanks het luxueuse aanzien niet zo vreselijk kost baar bleken. De blauwe mantel met bijpassen de japon met ingeweven zilverdraad, stond feestelijk en chic. De mantel had royale kraag. Ook het linnen ensem- bestaande uit een mantel in groen gestreept dessin, waaronder een bij passende groene japon gedragen werd, was zeer gedistingeerd. Het bruidstoilet week in elk opzicht af van de klassieke bruidsdraoht. Dit en semble bestond uit een jas met bijbeho rende japon van witte jacquard-zijde met ingeweven zilverdraad. De rugvalling van de jas was heel apart. De japonrok had een bollend ef fect. De bruid droeg een geestig tasje dezelfde stof. De hoed was een wolk tule. Voor feestelijke gelegenheden is de Dior-roos in verschillende kleuren, als corsage op de kleding of in het kapsel gedragen, zeer gewild. G. de Vries-Haarbrink Tweede filmavond Leidse Ziekenfonds /~\OK gisteren werd voor leden van het Y' Leids Ziekenfonds een bindings avond in de grote zaal van Den Burcht gehouden. De heer C- J. van Lienden, voorzitter van de Centrale bond van on derling beheerde Ziekenfondsen, sprak over het onderwerp >rKan het zonder ziekenfonds?" De heer Van Lienden wees op de plan nen van de universiteit te Leiden, die rei ken tot een bedrag van niet minder dan f 250.000.000. Dit bedrag zal ook terechtko men in de sector van de geneeskunde. Na de oorlog ls de geneeskundige verzorging nog beter en ook duurder geworden. Spr. legde uit, dat wij zonder zieken fonds niet kunnen. Het ls ook belangrijk uit het oogpunt van „elkanders lasten dragen", de sterken voor de zwakken, de jongeren voor de ouden en de gezonden voor de zieken. Hij wees in dit verband op de bestrijding van de tuberculose en de kinderverlamming, de zorg voor de oejaarden en de langdurig-zleken. Br werden twee films vertoond. Euro pees journaal en een kleurenfilm over The Insect. Na de pauze volgde nog de film „Sprong in het onbekende". Kosten volkstelling Ingevolge wettelijk voorschrift zal in 1960 de 13e algemene volkstelling worden gehouden. Bij Koninklijk Besluit van 17 februari 1960 is bepaald, dat deze telling plaats zal hebben naar de toestand te middernacht tussen 31 mei en 1 juni a.s. De kosten van de volkstelling worden door het rijk aan de gemeenten vergoed, dier voege, dat een vergoeding per in- >ner wordt gegeven, naar een tarief, dat verondersteld wordt de kosten te kunnen dekken. Op de inmiddels goed gekeurde begroting van het departement economische zaken is een bedrag uitgetrokken, dat gebaseerd is op een vergoedingstarief van 0 34 per inwoner. Volgens dit tarief kan de gemeente Lei een bijdrage verwachten van rond 32.500. Uit dit bedrag, dat B. en W. voorshands voldoende voorkomt, moeten worden bestreden de aan de tellers toe komende vergoeding, materiaalkosten dergelijken. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Inter scholair e sportwedstrijden Tweede plaats voor Delftse H.B.S. De leerlingen van het Christelijk ly- :um te Leiden zyn kennelijk geabon neerd op het winnen van de wisselbeker, die de inzet vormt bij de jaarlijkse inter- scholaire sportwedstrijden van de Delftse HBS-verenlging. De jongelui uit de Sleu telstad veroverden de trofee definitief door drie jaar achtereen te zegevieren deden de naam A.A.J. alvast één keer graveren op de nieuwe bokaal, een ge schenk van de heer A. Land en zyn echt genote. Hef ging er gisteren allergenoeglijkst toe op de velden van het Brassersk sportpark en in de gemeentelijke sporthal de Nieuwe Laan. De organisatie vol deed volledig aan de faam die de DHBSV op dit gebied bezit en was dus zonder prima. Bovendien maakten onze stadgenoten zich op verrassende wijze meester van de zeer eervolle tweede plaats in het totaalklassement De prijs uitreiking geschiedde in de smaakvol versierde foyer van Stads Doelen, waar .The Princet own Paraders" tot een dans je nodigden. De belangrijkste wedstrijd resultaten luiden als volgt: Voetbal: Om de le en 2e plaats: AAJ— SSC 3—4; Om de 3e en 4e plaats: DHB SVSHBSV 10; Eindstand- 1. SSC; 2. AAJ; 3. DHBSV; 4. SHBSV. Mixed hockey: Om de le en 2e plaats: DGLCHBS Beeklaan 21; Om de 3c en 4e plaats: SHBSVDGB 2 "-0- Eind stand: 1. DGLC; 2. HBS Beeklaan; 3. SHBSV; 4. DGB 2. Volleybal dames: 1. CLD; 2. Universia; 3. AAJ; 4. Libanon. Volleybal heren: 1- Libanon; 2- CLB; 3. Universia; 4. DGLC. Atletiek dames: l. AAJ; 2. DHBSV; 3. SGB. Atletiek heren: l. SSC; 2. DHBSV; J. AAJ; 4. SGB. Tafeltennis dames; 1. DGB; 2. DHBSV; 3. CLD; 4. AAJ. Tafeltennis heren: 1. SSC 2; 2. SSC 1; 3. CLD; 4. DGB. Schaken: 1. Libanon; 2. SSC en GGV; 4. CLD. Korfbal; 1. SHBSV; 2. AAJ; 3. CLD- 4. DHBSV. Totaalklassificatie: l. AAJ (Christelijke lyceum Leiden); 2. DHBSV (Delftse HBS- vereniging); CLD (Christelijk lyceum Delft); 4. SSC (SI Stanislas college Delft)- 5. SHBSV (Gem. HBS Schiedam) en Liba non lyceum Rotterdam; 7. Universia (Christelijk lyceum Vlaardingen); 8. DG LC (Gem. lyceum Dordrecht); 9. DGB (Grotius gymnasium Delft)- 10. HBS Beeklaan Den Haag; 11. SGB '(Gem. gym- "im Schiedam); 12. GGV (Gem. gym- un Gouda); 13. Thorbecke lyceum Den Haag); 14. Huygens lycepm Voorburg; 15. Dulov (Joost Thooflsohool Delft).

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3