Economische ontwikkeling was bijzonder gunstig ïUd Moeilijk jaar voor onze koopvaardij Onderzoek springstoffen Hoek van Holland in Resultaten gedifferentieerde loonpolitiek bevredigend I-/' ~ty Economie en Financiën Geen behoefte aan p.b.o. in sector kleinmetaal B.B.C.-radio bezint zich op concurrentie tegen t.v. Op maandagmorgen 2 mei 7 DINSDAG 26 APRIL 1960 Nederlandsche Bank over 1959 HET JAARVERSLAG der Nederlandse Bank over 1959 stelt vast, dat de economische ontwikkeling bijzonder gunstig is geweest. De in dustriële produktie overtrof in het laatste kwartaal het gemiddelde peil van 1958 met 11 procent. Het nominale nationale inkomen nam met ruim 7 procent toe en het werkelijke nationale inkomen per hoofd met ruim 5 procent. De uitvoer kwam op een record voor alle tijden en de vraag naar arbeidskrachten gaat weer de nog beschikbare arbeidsreserve over treffen. Indien het mogelijk ware de golf beweging van de conjunctuur een hailt toe te roepen, en haar te doen overgaan in geleidelijke groei, zou daartoe alle aanleiding bestaan, maar dit vermogen is niet gegeven. Elke conjuncturele beweging bergt evenwichtsverstorende elementen in zich, welke gemakkelijk tot een te veel kunnen leiden. De conjunctuur- politiek kan slechts matigen en ge volgen van een te veel voorkomen. Ook in 1959 ging de snelle groei met onevenwichtigheden gepaard. In de stê plaats was deze niet bevorderlijk een prijsdaling, hoewel deze vooi dustriële produkten zeer wel mogelijk wftre geweest, daar invoerprijzen van grondstoffen en halffabrikaten daalden en de arbeidskosten met 5 pet. afnamen door stijging van arbeidsproduktiviteit. De prijzen van levensonderhoud hadden in het tweede halfjaar zelfs neiging tot stijgen, vooral door de droogte. Dienten gevolge verschoof de verdeling van het nationale inkomen naar het onderne mingsinkomen, vooral in de industrie, ten ongunste van de werknemers, die geen voordeel hadden van incidentele loons verhogingen. In werkelijke zin daalde het werknemersinkomen. Dit leidde tot loon eisen en tussen 1 juli 1959 en 1 juli 1960 zal-het loonpeil gemiddeld 10 pet. geste gen zijn. Loonpolitiek Er is veel kritiek geoefend op de door de regering vastgestelde beginselen, dat voorlopig een bedrijfstak slechts loonsverhoging in aanmerking z men, indien de werkgevers zioh sterk zouden maken, deze verhogingen ook op den langen duur niet in de prijzen door te berekenen. En inderdaad moet worden erkend, dat het in het algemeen juiste beginsel volgens hetwelk de stijging van het algemene loonpeil bij stabiele prijzen de stijging van de gemiddelde arbeids produktiviteit mag evenaren, geenszdi leidt tot de gevolgtrekking, dat nu oc per bedrijfstak lonen en arbeidsproduk tiviteit aan elkaar gekoppeld mogen wor den. De regeringsrichtlijnen doen di trouwens slechts binnen bepaalde gren zen. Evenzeer sta«Ff "vast dat op" den duur ook algemene welvaartstijging tot loons-. verhoging moet leiden in bedrijfstakken, waarin verbetering van de arbeidsproduk tiviteit niet of niet-voldoende mogelijk is, zodat prijsverhoging daar onvermijdelijk Een loonpolitiek is echter niet moge lijk zonder compromissen, die strikt lo gisch niet geheel bevredigen. De beide rechtvaardige verlangens van „gelijk loon voor gelijke arbeid" en „een aandeel voor de arbeider in de economische gelijkheden van het eigen bedrijf" slui ten elkaar uit. Het eerste beginsel leidt tot algemene loonronden met sterke aan drang op afwenteling op de prijzen. Het tweede tot een geleidelijke matige ver scheidenheid van lonen, gepaard met een ernstig pogen elke prijsstijging te ver hinderen. De uitkomst zal leren of dit systeem betere vruohten afwerpt. De eerste re sultaten zijn niet ongunstig. De er varing in vele andere landen, waar de spiraal van lonen en prijzen belangrijk was voor prijsinflatie en waar vrijheid van loonvorming leidde tot loonverschil- len, die wij ons in Nederland niet kunnen voorstellen, moge ons behouden voor on derschatting van de loonpolitiek op grond van het feit, dat haar resultaten niet ieder kunnen bevredigen. Niet dat een loonbeleid van de over heid op zich zelf een waarborg zou bie den tegen overdrijving en ook de huidige loonsverhogingen zullen onze volkshuis houding op een zware proef stellen. Er zijn hier twee mogelijkheden. In- zullen de consumptieve bestedingen zienlijk vermeerderen, de binnenlandse bedrijvigheid zal toenemen, de in wordt aangemoedigd en de produktieca- paciteit voor uitvoer neemt af. De ii teringen nemen toe. De betalingsbalans komt onder zware druk. Wordt echter de nominale loonsverho ging door prijsverhoging te niet gedaan dan blijft de consumptieverhoging uit de druk op de betalingsbalans is betrek kelijk gering. Maar looneisen zullen dan pH— |lnd xcijfc m - -A - 1654:100 III UJl9W 195$ 1957 V.wltUO*::! "1 reeel loon 1~ 1951 1959 I I960 IKNIIKUM j 1(n. raden vermeerderden krachtig waarte genover de netto-besparingen krachtiger stegen dan het nationale inkomen in te genstelling tot de consumptieve bestedin gen, welker beslag op de nationale mid delen zelfs nog iets achterbleef bij 1958. De door de Ned. Bank aangemoedigde r ruime buitenlandse liquiditeit der banken maakt het de Nederlandse Bank zonder bijzondere maatregelen zeer moei lijk de binnenlandse kredietgeving der banken te beperken. Hierover wordt overlegd met de banken en het landbouw krediet. Gedacht wordt aan de mogelijk heid van renteloze deposito's bij de Ned. Bank zo dit nodig mocht zijn. Het de regel slechts de schatkist en niet de Bank die in opgaande conjunctuur waarlijk compenserende invloed kan oefenen. De Bank kan alleen door de kredietexpansie te matigen. riet is de vraag of grotere kapdtt uitvoer uit Europa naar minder ontwik kelde landen Amerika's betalingsbalans tekort zou kunnen verminderen. Afgezien daarvan moet de mogelijkheid dergelijke kapitaaluitvoer niet afgeleid worden uit de omvang van het handels verkeer en betalingsbalansoverschotten van een land, maar uit zijn nationaal komen en nationale besparingen. Herstel van een verbroken betalingsbalans kan slechts worden bereikt door invloed op het binnenlandse bestedings- en kosten- peil. 0 De Bank heeft in 1959 op 21 januari het disconto verlaagd tot Z3/* pet. 16 november verhoogd tot 3% pet. Door in- en verkoop van schatkistpapier heeft de Bank de geldmarkt beïnvloed. 0 De inkomsten van de Bank bedroe gen f 53 miljoen, de onkosten f 18,9 min., aan de bijzondere reserve werd f 6,5 min. toegevoegd en de winst bedraagt f 22,9 min. De goudvoorraad vermeerderde f 3972 tot f 4281 min., de bankbiljetten- omloop van f 4418 tot f 4513 min. Bromfietser aangereden De 43-jarige bromfietser A. de Bruin in Heenvliet is gisteravond door een passerende vracht auto gegrepen en zodanig gewond, dat hij in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Rotterdam moest worden overgebracht. Bij aankomst bleek het slachtoffer te zijn overleden. niet uitblijven en er komt-'een nieuwe wenteling van de gevreesde loon- en prijs- spiraal. Het binnenlands kostenpeil stijgt en het concurrentievermogen in de uit voer wordt ondermijnd. Zo doende is de keus niet moeilijk. De differentiële loonsverhoging moet een zc groot mogelijke werkelijke inhoud heb ben, ook al is dan een matiging van de investering poodzakelijk. Alleen dan kan het werkelijke loon gelijke tred houden met het werkelijke inkomen per hoofd. Betalingsbalans De mogelijkheid van welslagen is ge geven door het voortduren van een twee de onevenwichtigheid, het aanzienlijke overschot op de lopende rekening va betalingsbalans van f 1800 miljoen transactiebasis. Dit maakt een verhoging van de consumptieve bestedingen moge lijk. Hierdoor werden de goud- en deviezen voorraden der Nederlandse Bank n verhoogd. Het kapitaalverkeer leverde tegenstelling tot 1958 een aanzienlijk te kort op van f 1200 min. ondanks de effec tenverkopen, Dit was voor f 800 miljoen gevolg van sterke aanwas van leverantie- kredieten, kredietgeving der handelsban ken en door het bedrijfsleven in het bui tenland aangehouden tegoeden. Het totale betalingsbalansoverschot var f 600 min. vond zijn weg naar noor devie- zenbanken in het buitenland aangehouden tegoeden. De vergroting van het nationale inko men was onmogelijk zonder inflatoire impulsen, die zo zij de nationale huishou ding zonder verbreking van het uitwen dige evenwicht opheffen uit onderbezet ting van de produktiefactoren, slechts heilzaam zijn. In 1958 kwamen deze im pulsen slechts uit het verkeer met het buitenland. In 1959 uit activering van li quiditeiten en in het tweede halfjaar uit een krachtig beroep op het bankkrediet, waartegenover een grote deflatoire in vloed stond van de overheid. Het Rijk verminderde zijn korte schuld aan bankbedrijf aanmerkelijk en de lagere overheid loste af op de nog steeds te hoge vlottende schuld. De uitvoer nam toe, private en publieke dien de prijsbeheersing ten volle slaagt,investeringen in vaste activa en in TTET JAARVERSLAG der Kon. Ned. Reedersvereeniging verklaart dat de toestand van de wereldscheepvaart een treffende tegenstelling biedt tot die van de wereldconjunctuur in het algemeen. Pas als het overaanbod van scheepsruimte wordt overwonnen, zal men van terugkeer naar evenwichtiger verhoudingen kunnen spreken. De wereldhandel heeft zich hersteld doch niet in gelijke mate. Zo is het trans atlantische kolenvervoer ingekrompen van 30 tot 18 miljoen ton, terwijl dat van graan en erts toenam en dat van stuk goederen uiteenliep. Dat van olie nam iets toe, doch minder dan verwacht was. De wereldvloot was op 30 juni 1959 124,9 (een jaar tevoren 118) min. brt., waarvan de tankervloot 37,9 (33,6) min, De vloot van droge lading nam van 30 juni '58 tot 30 juni '59 met 2,6 (v. j 4.1) min. brt. toe. De bouworders bedroegen 30 juni 1959 8,7 (v. j. 10,4) min. brt Op 30 juni 1959 was er 16,1 min. brt. tankers in bestelling, zodat de vloot nog aanzien lijk groeien zal. Bovendien neemt de vaarsnelheid toe zowel voor droge lading als tankers. In 1959 werd 2,3 min. brt. schepen voor droge lading en 0,8 min. brt. tankers ge sloopt. De- opgelegde tankertonnage was eind 1959 in de wereld 3.1 (v. j. 2,3) min. brt., in Nederland 69,900 72.400), die van overige schepen 1,1 (2,2) min. brt., in Ne derland 44.100 25.800). Van de wereld- vloot was 6 pet. opgelegd, van de vloot ónder goedkope vlag 14 pet., van de Ne derlandse 3 pet. De lijnvrachten stonden onder druk, o a. door concurrentie van buitenstaanders met voordelig gecharterde schepen en vlagonderscheid, niet in de laatste plaats van de landen achter het IJzeren Gordijn In de wilde vaart waren de vrachten nog iets lager dan tevoren. Voor de tankvaart was de toestand in 1959 het ongunstigst. De groei der vloten onder goedkope vlag is in 1958/59 vertraagd tot 11,2 pet tege een jaar tevoren 22,4 pet. Deze vloten 'm ten eind 1959 17, 1958 (15) min. brt. Van de Nederlandse vloot is 375.500 brt. naar het buitenland verkocht, waarvan 158.700 (v. j. 77.000) voor sloop. De vloot daalde tot 4,45 (4,52) min. brt. De leeftijdsopbouw der vloot verbeterde tot gemiddeld 10,7 (v. j. 11) jaar, waarvan passagiersschepen 14.3 (17,2), passagiersvrachtschepen 14.8 (15,1). vrachtschepen 10.2. (10.8), tan kers 9 (11). Voor Nederlandse reke ning zijn in aanbouw of bestelling 111 (v. j. 177) schepen met 0,87 (1,14.) min. brt., waarvan in het buitenland 13 (28) met 0,2 (0,27) min. brt. en in Ne derland 98 (149) met 0,68 (0.87) min. De opening van de St. Lawrence Se way leidde tot een scherpe concurrent: van vele oceaanschepen, terwijl Ameri kaanse rederijen exploitatiesubsidie vroegen en onervaren nieuwelingen op stoppingen veroorzaakten. In de Nederlandse Antillen bleef het ladingaanbod op peil. Door vlagonder scheid ging de meeste goedbetalende la ding op Brazilië voor Nederlanders ver loren. Politieke moeilijkheden in Vene zuela en deviezenmoeilijkheden in Colum- bië hadden nadelige invloed. De Nederlandse zeesleepboten hebben in 1959 494-000 zeemijlen slepend afgelegd; dit betekent wederom een stijging. Nederlander eet jaarlijks 201 eieren (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlander heeft in 1950 gemid deld 201 eieren gegeten, zo heeft 't pro- duktschap voor pluimvee en eieren in zijn jaarverslag uitgerekend. Er werden vorig jaar 5.825 miljoen eieren gelegd. Hiervan gingen 3318 miljoen naar het buitenland. Na aftrek van broedeieren en uitval bleven er voor de binnenland se consumptie 2-276 miljoen over, dat is 201 per hoofd van de bevolking. Er wer den voorts ruim 32 miljoen eende-eie- ren gegeten, al of niet verwerkt in be- Het jaarverslag meldt dat tengevol ge van de wijziging van het vestiglngs- besluit poeliersbedrijven (waarover veel te doen is geweest) het aantal verkoop plaatsen van diepvries en andere inge vroren poeliersprodukten in 1959 var ongeveer 600 tot enige duizenden werd uitgebreid. Het broedseizoen 1959 heeft een zienlijke stijging van het aantal legdoeleinden bestemde kuikens te gegeven. De gemiddelde legstapel in dat Jaar ongeveer 15 procent groter dan in 1958. De grotere produktie leidde tot hogere export en een omvangrijke afzet in het binnenland. Slecht te spre ken is het produktschap over de eerlijke concurrentie, die de landen achter het IJzeren Gordijn alsmede Finland en Israël onze eierexport doen. De aanvoer van Poolse eiere West-Duitsland werd bijvoorbeeld in het afgelopen jaar verdubbeld. De prijzen van Nederlandse eieren in West-Duits land daalden hierdoor. Hoewel van veie zijden kritiek is uitgeoefend op het prijsbedervend karakter van de aan" dingen uit deze landen, waar de handel in staatshanden is of sterk subsidieerd wordt, is in deze situatie nog geen verandering gekomen, aldus het produktschap. Gevreesd moet worden dat onze produktie in de traditionele exportlanden zelfs geleidelijk aan worden teruggedrongen als aan deze oneerlijke concurrentie geen einde wordt gemaakt. Ook over de voorgestelde landbouw- maatregelen voor de overgangsperiode naar een Europese markt is het produkt schap niet zo erg te spreken. De in ring van diverse kunstmatige elementen kan een vernietigende uitwerking heb ben op de huidige structuur van d( handel, meent het produktschap, omdat deze handel reeds zeer dicht bij het stadium van een gemeenschappelijke markt is. Ondanks aanbeveling van Roolvink (Van onze soc.-econ. redactie) Staatssecretaris Roolvink (sociale zaken) heeft werkgevers en werkne merskin de-sector van de kleine taainijverheid in overweging gegeven over te gaan tot de instelling van een publiekrechtelijk orgaan ten einde niet alleen op sociaal, maar ook eco nomisch gebied te kunnen ken en overleggen. Doch in de kleinmetaal bestaat geen behoefte aan een publiekrechtelijk ov legorgaan, zo heeft de voorzitter van federatie van werkgeversorganisaties deze sector, de heer M. van der Voet, te verstaan gegeven. Althans van werkge verszijde niet. De kwestie kwam gisteren aan de orde op een jubileumbijeenkomst, die de vak- raad voor de kleine metaalnijverheid, het overlegorgaan tussen werkgeve: werknemers inzake de regeling v nen en andere arbeidsvoorwaarde Den Haag had belegd ter gelegenheid van zijn twaalf en een halfjarig bestaan. Onder de vakraad ressorteren een 32.000 ondernemers (smeden, garagehoude loodgieters, fitterse elektriciens, isola- teurs, rijwielhandelaren, enzovoorts) als mede een 150.000 werknemers. Staatssecretaris Roolvink, die zijn waardering uitsprak voor het vele werk dat de vakraad tot dusver heeft verricht, meende dat door het samenvlechten van sociale en economische elementen de ver antwoordelijkheid van werkgevers en werknemers meer reliëf zal krijgen. De werknemers zouden zijns inziens eerst dan ten volle bedrijfsgenoten worden. De heer Van der Voet, behalve fe deratievoorzitter, ook (werkgevers) voorzitter van de vakraad, betoogde dat de kern van de kleine metaal nij verheid wordt gevormd door enkele tienduizenden kleine en middelgrote ondernemers van het soort, dat bij voorkeur zijn boontjes zelf dopt. Tot samenwerking met anderen zijn zij alleen bereid als dit niet anders kan, of als het tastbare voordelen oplevert. De heer Van der Voet zei dat deze ka raktertrekken ook in de ondernemers organisaties wordt teruggevonden.In het licht van deze houding wordt het zijns ns duidelijk waarom de kleine me taalnijverheid afwijzend staat tegenover de p.b.o. De redenatie is: „Wat kan de p.b.o. ons nog brengen dat wij niet reeds bezitten". Naar het inzicht van de federatievoor zitter zal er nog heel wat moeten gebeu- zoordat er in de sector van de klein metaal een publiekrechtelijk bedrijfsor gaan tot stand komt. Medewerking aan de p.b.o. uitsluitend terwille van de p.b.o. is in de kleine metaalnijverheid niet te verwachten, aldus de heer Van der Voet. Wel heeft deze zaak meermalen op de genda gestaan, vertelde hij. De federatie heeft zelfs eens een ontwerp voor een be drijfschap opgesteld. „Maar in 1953 is dit •erp bijgezet in de archieven van de Uitbouw t men in werknemerakring anders deze kwestie denkt, daarvan ge tuigde de heer P. Schcffers, de afge- rdigde van de werknemersorganisa- in de metaalnijverheid. Hij sprak de hoop uit dat de verdere uitbouw van de vakraad in het belang van de bedrijfs genoten zal gaan in de richting van een publiekrechtelijk orgaan. De voorzitter van de werkgeversfede- itie, in zijn speech betogende dat deze federatie niet bij werkgevers- of midden standscentrale is aangesloten, vond hel onjuist dat hierdoor 32.000 ondernemers uit de kleine metaalnijverheid niet zijn vertegenwoordigd in de top organen van het bedrijfsleven, zoals de S.E.R. Ge noemde ondernemers kunnen zich niet makkelijk bij een centrale aansluiten, omdat zij noch fabrikant noch midden stander zijn, maar een geheel eigen po sitie in het bedrijfsleven innemen. De heer Van der Vpet meende dat de hui dige vertegenwoordiging in de toporga nen het bedrijfsleven niet geheel dekt. Hij vond dat het bedrijfsleven anders moet worden ingedeeld, dan in louter industrie, middenstand en landbouw. Ter jubileumvergadering is uiteraard ook goeds gezegd over de vakraad, het huidige overlegorgaan. Verschillende sprekers roemden de activiteiten va raad. De (werknemers) voorzitter H. J. van Eerde, memoreerde dat de vakraad veel tot invoering van de bedrijfstak- gewijze werkclassificatie heeft bijgedra gen met het opstellen van functie- schrijvingen. Binnenkort wacht een dere belangrijke taak: het bespreken de mogelijkheden om tot verkorting werktijd over te gaan. In de afgelopen jaren is in negen bedrijfstakken de loon regeling omgezet in een collectieve beidsovereenkomst. Drukte bij Orenstein en Koppel De omzetten van Orenstein en Koppel namen met ruim 20 pet toe, de kosten werden gehandhaafd, doch felle concur rentie had invloed op de prijzen. Het bruto-resultaat beliep 1.77 (vorig jaar 1,74) miljoen tegenover ƒ1,19 (1.19) min kosten, 83.486 (88.593) belastóng, 15.949 (67.763) nadelig saldo bijzondere baten en lasten, 100.000 (150.000) belastóngreser- verimg en ƒ395.689 (385-609) winst Voor gesteld wordt 10 (10) pet dividend op 1.5 (1) min kapitaal. De Brusselse onderne- g verdubbelde de omzetten en boekte geringe winst. De liquiditeit is gun stig, de werkplaateen zijn ruim van op drachten voorzien en de directie heeft vertrouwen. HOTEL KRASNAPOLSKY VERNIEUWT Grand Hotel Krasnapolsky handhaafde de omzetten hoewel het een grote en twee kleine zalen miste wegens de bouw van het nieuwe gedeelte. De netto-winst steeg met f 21.221 tot f 283.730. Het exploitatie saldo was f 440.440 (vorig jaar 359.699), be. leggingsbaten f 13.646 52.410); afschrij vingen f 170.356 (149.600). Het voorgestel de dividend is weder 17^ pet, daar aan zienlijke investeringen nodig zijn. Na de uitbreiding zal men in mei beschikken over 100 hotelkamers met 150 bedden, als mede fraaie zalen, waaronder de Sint Janszaal met 650 zitplaatsen, benevens een zaal voor 125 personen op de eerste ver dieping. De nieuwe kamers zijn voorzien van bad of douche, toilet, telefoon, radio- en TV-aansluiting. Een parkeerterrein voor gasten wordt aangelegd. Het kapi taal nam met f 27.600 toe tot f 786.000, de agioreserve is f 48.300, de obligatieschuld daalde met f 73.600 tot f 6767.400. Wall street lager Een lichte verbetering deed de koersen van de New Yorkse effectenbeurs iets boven het laagste punt sluiten, doch zij waren desniettemin flink omlaag gegaan. De meeste verliezen liepen uiteen van enkele centen tot twee dollar, doch bij meer speculatieve waarden waren de verschillen groter. Het merendeel der belangrijke afde lingen leed verliezen. Het hardst werden staal, de drie grote autobedrijven, elek tronische waarden, luchtvaartmaatschap pijen, spoorwegen, nutsbedrijven, non ferro-metalen, rubber en chemische fond sen getroffen. Van de 1222 verhandelde fondsen wa ren 767 lager, 252 hoger, 203 onveranderd. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen zakte 0,56 tot $54,86 en op deze grondslag was het totale koersver lies te berekenen op 3 miljard, die van A.P. voor 60 aandelen 1,80 tot 211,70 en die van Dow Jones voor 30 industriëlen 5,19 tot 611.13 punten. Tulp uit Lisse voor Deense Koningin Met een lijnvliegtuig va<n de K.L.M. is vanmorgen van Schiphol „Jacoba van Beieren", vergezeld van twee hofdames, naar Kopenhagen vertrokken. De „schat" die het historische gezelschap met zich mee voerde was een tulp, drie door Jacoba namens de Keukenhof aangeboden zal worden aan de Deense Koningin. Dit zal geschieden ter gelegenheid van de ope ning van het „Vallo Blomsterlog parkin Kopenhagen, die morgen door koningin Ingrid verricht zal worden. De 21-jarige Irene de Jong uit Wasse naar, die in Denemarken is geboren, was door de Keukenhof aangezocht om deza tulp aan de Deense vorstin te overhan digen. De tulp, die gewonnen is door de bollentkweker D. W. Lefeber uit Lisse, zal de naam „Koningin van Denemar ken" krijgen. Uiteraard trok Irene op Sohiphol in haar historische klederdracht veel be langstelling. Bij het officiële afscheid was ook de Deense ambassadeur in ons land. de heer J. W. H. Eiokboff, aanwezig. Morgenavond zullen Jaooba en haar hofdames weer naar ons land terugkeren. yherj In Groot Britannië, waar men keus heeft uit twee televisieprogramma's welke een flink deel van de middag én des avonds in de ether zijn, is het aantal geregistreerde televisie-ontvangers gestegen tot bijna 11 miljoen. Het aantal aangegeven radiotoestellen loopt echter haast even snel terug: tien jaren geleden telde men er ruim 13 miljoen, nu meer dan 6 miljoen minder. Het is daarom dat de BBC zich ernstig bezint op radioconcurrentie tegen de televisie. Oppervlakkig beschouwd beconcur- Er zal ecu speciaal programma moc- rcert de BBC zichzelf, want zij verzorgt ten komen gedurende de uren dat de een van de beide (het niiet-commerciële) televisie uitzendt en daarvoor is actueel televisieprogramma's. Maar daartegen- nieuws van het grootste belang. De over staat, dat de BBC het monopolie commissie zou deze uren gevuld willen voor de radio -uit z endingen bezit en En- zien met goede „achtergrondmuziek', geland tot nu toe geen commerciële elk uur een geheel radio kent. In 1962 lopen echter de concessies van de BBC af en de organisatie vreest, dat haar (gezien de verminderde belang stelling voor radio) ietwat ondermijnde positie dan aanleiding zal geven tot an dere vergunningen wat betreft de radiozendtijd. Nu de commerciële televisie zo flo reert, gaan er steeds meer stemmen op voor eveneens commerciële radio, temeer, omdat er in het uitgestrekte land nog altijd gebieden zijn, nieuwsuit- elk zending, veel weerberichten kwartier een tijdsein. De nadruk wordt erop gelegd, dat snelle nieuwsberichtgeving een van de radiotroeven ls: daartegen kan de tele visie nooit op werken. Aanbevolen wordt ook in het rapport, dat de radio elke avond een goed hoor spel moet brengen, aangezien de tele visie (óók in Engeland!) vooreerst naet in staat is, dagelijks een toneelstuk te presenteren. De commissie neemt z J gelijke intensivering van de raddopm o.r. «r. «n o 7gramma'S belangstelling dit medium opmerkelijk zal doen toe dus flliok achterheen, de ring te bewegen tot radioprogramma 's en natuurlijk wordt daarbij de verminderde belangstelling voor radio de BBC in de schoenen geschoven. Hier komt nog bij, dat de BBC, drie programma's exploiterende, veel te lang heeft voortgeborduurd op het oude stramien, zodat de radio op zichzelf weinig of geen verrassingen meer biedt. De BBC zal dus in 1962 een harde f De NTS begint het filmprogramma dobber hebben om haar rechten tot met journaal en weeroverzioht. Om 8.20 radio-uLtzenddngen volledig te behou- uur een korte film „Piloot en boer" over den en daarom is zij nu hard bezig, de het landleven in Spanje en om 8.35 uur programma's te „moderniseren" in zo- de hoofdfilm „24 uur uit een vrouwen- verre, dat zij zich aanpassen bij de leven", waarnaar kinderen onder 14 huidige eisen. jaar niet mogen meekijken. Dat er wel andere eisen zijn dan waar aan zij tot nu toe voldoet, blijkt uit een adviserend rapport, dat een daar toe ingestelde commissie nu heeft uit gebracht. Hierin wordt de BBC aangeraden fikse wijzigingen te brengen in de hui dige gang van zaken. Ten eerste zal zij meer plaatselijke zenders moeten op- De KRO herhaalt om 8.30 uurde richten in de FM-band. die vooral uitzending van het eerste klankbeeld lokaal nieuwe brengen en lokale ver- j» „llï'SÏÏ'i,T™ J?„U -J?™" zoekplatenprogramma's uitzenden. iubie Om half tien IS er een piano Voorts wondt meer populaire muziek voordracht door de Poolse pmmst Adam verlangd in alle programma's en zullen Harastemck du, wenken vs- rf de raidiouitzendingen per dag langer en om 10uur begint moeten worden. vanavond De commissie stelt voor de dage lijkse programma's om 5 uur 's mor gens te laten beginnen en om 3 uur 's nachts te doen eindigen, zulks met het oog op nachtarbeiders. nachtrU- Egypte start met t.v. Op 23 juli a.s, zal in Kairo de eerste Egyptische televisiezender in gebruik £jek' worden genomen. De Ver. Arabische met KRO^rie^bovenE Chopin fonische uitzending in samenwerking met de AVRO. Het Promenadeorkest onder leiding van Hugo de Groot en met medewerking van de sopraan Ada Woltman-le Gué en de bas Léon Combe voert werken uit van Debussy, Franck, Grieg, Borodin en Moussorgski. De AVRO begint om 8.05 met het amusementsprogramma „Uit ben je", dat de seizoenreeks besluit. Om. wor den ais gasten verwacht Ko van Dijk, Wim lbo, Herman Krebbers en Betty Luske. Om 10 uur het programma „Mu- 3 dimensies" in samenwerking Republiek heeft voor de bouw zender en de studio's een som van 4.5 miljoen dollar van de Ver. Staten ge leend. Vermoedeiyk zal er nog geld ge noeg overblijven om ook een fabriek van ontvangapparaten te bouwen. Egypte zal gaan uitzenden volgens het Europese systeem: op 625 lijnen. De an dere Arabische staten welke al televisie hebben volgen dit systeem ook, met uitzondering van Marokko, dat bij zijn onafhankelijk worden drie Franse zen ders op 819 lijnen erfde. Egypte hoopt op aansluiting met het t Europese net en mede daarvoor wor- J den zenders gebouwd in Aleppo, Alexamdrië en Damascus. Programma voor morgen WOENSDAG 27 APRIL 196o Hit verbum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV: 00 Nws en SOS-ber 7-10 Gram 7.30 Een i'oord voor de dag 7.40 Gewijde mui 00 N'ws 8.15 Radiiokrant 8 35 Gram 00 V d zieken 9.30 Gram 9 35 Watcret geleden, praatje 13 2o M. 12 317 Aite- 13 00 Nws 13.15 15 Jaar "op pad. ■7.45 Lichte spectrum van hei nigingel 1\ /Taandagmorgen 2 mei zal een acht tot tien man tellende opruiming*. -L'-L ploeg van het Britse leger in het Engelse kamp (het zgn. transit- camp) in Hoek van Holland een onderzoek beginnen naar de aanwezigheid van Duitse springstoffen. De duur van de werkzaamheden wordt op drie tot vier weken geschat. Bepaalde straten zulien worden afgezet en per manent zal een wagen van de Rotterdamse brandweer aanwezig zijn. Negen dicht in de buurt wonende gezinnen zjjn ingelicht Het toezicht op het werk berust bij de Nederlandse genie. Zoals bekend heeft zich in september 1958 op een terrein van het Engelse kamp, dat begrensd wordt door de Sta tionsweg, de Havenweg en de Cruquis- weg, een explosie voorgedaan, die twee Haagse arbeiders bet leven heeft gekost en waarbij een aantal barakken werd weggevaagd. Een langdurig onder zoek van de Rotterdamse politie heeft het licht gebracht, dat de arbeiders, die bezig waren z.g. nissenhutten af te breken om het terrein bouwrijp te ma ken, op twee kisten zijn gestoten, elk honderd kilogram springstof bevattend. Onderzoek herkomst In 1945 werd ter plaatse ook een der gelijke kist gevonden, maar deze kon zonder onheil te hebben aangericht, ver wijderd worden. Naar de herkomst van de springstof werd een onderzoek inge steld. niet alleen in ons land, maar ook in West-Duitsland. omdat het kamp in de iren 19401945 door de Duitse marine gebruikt. Sprengboten De toenmalige Duitse commandant kon geen opheldering geven, maar tenslotte bleek, dat de explosicven gebruikt zijn en wapen, dat volgens dc Rotter damse politie destijds geheim was. De Duitsers bezaten in Hoek van Holland namelijk e.g. sprengboten, die daar in de laatste zes maanden van dc oorlog aren heengebracht. Drie van deze vaartuigjes vormden sn aanvalscommando en men ging als volgt te werk. Een boot trad op als commandoboot, de andere waren volg- I, die elk vier kisten springstof (als a Hoek van Holland ontplofte) aan boord hadden. De drie boten voeren te zamen uit en kwam men bij het aan te vallen doel, een schip dus, dan sprongen de bestuurders van de volgboten over boord. Tenminste zo was het krijgsplan. Dc commandoboot stuurde de volg boten radiografisch naar hun doel er pikte naderhand de overboord gespron gen mannen op. Het is niet bekend of van dit wapen ooit gebruik is gemaakt. Daar nu twee springladingen achter haald zijn, vermoedt majoor J. G. Heij- broek, de eerst aanwezend ingenieur van de genie in Rotterdam onder wiens gezag Hoek van Holland ressorteert, dat nog minstens één lading van honderd kilogram op het bewuste terrein In de grond zit. Het kan uiteraard ook meer zijn. Men rekent niet op de aanwezigheid van landmijnen e.d. Op het veld liggen nog 26 betonnen grondplaten, waarop de nis senhutten hebben gestaan. Mijndetectoren Om een grondplaat heen worden balen stro opgestapeld. Dan krikt men het be ton op, breekt het en verwijdert de stukken. Dan zal de grond eronder moe ten worden onderzocht met behulp van mijndetectoren en dergelijke apparatuur. Het onderzoek wordt niet eenvoudig genoemd, omdat de apparaten ook rea geren op de aanwezigheid van Ijzer. De majoor is ervan overtuigd, dat bij een eventuele ontijdige ontploffing alle voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om de dichtsbijzijnde bewoners te bescher men tegen enig gevaar. Wanneer er gewerkt wordt, worden de betreffende wegen afgezet, dus 's middags na vijf uur en gedurende de weekends ondervindt het verkeer ter plaatse geen hinder. Het doorgaande verkeer heeft geen last van het onder zoek en passagiers voor het veerbootje, dat uit de Bergbaven vertrekt, zullen door de politie worden opgevangen en naar de boot gebracht. Waarschuwde Bourguiba (Vervolg van pagina 1) Abbas beschuldigde het westen ervan een zware verantwoordelijkheid te dra gen voor de voortzetting van het gewa pende conflict. „Algerije werd tegen zijn wol dn het Atlantische Pact geïntegreerd. Franse divisies uitgerust door de N.A.V.O. vechten in Algerije. Het Franse oorlogs- budiget wordt door Amerikaanse en Duit- Volgens Abbas aarzelt het Franse leger met langer om de oorlog ook op Tune- sisoh en Marokkaans grondgebied te voe- Offlicieel ontkennen de rebellen dat bases op Tunesisch of Marokkaans gebied ldgigen. Volgens hen liggen ze vlak bij de grens en bulten de Franse ver- dediigingslini es. Voorts verklaarde Abbas dat de oproep aor vrijwilligers ln Afrika tot geest driftige reacties heeft geleid. Trekking premielening Zuid-Holland Bij de uitloting van de 2Vt% premie- lening Zuid-Holland-1959 viel de f 100.000 op nummer 2 serie 33.357, f 10.000 op nr. 1 s. 32.679, f 5000 op nr. 7 s. 27.526, f 2500 op nr. 2 s. 25.723, nr. 5 s. 20.067, f 1000 op nr. 10 s. 22.519, nr. 2 en 6 s. 24.735, nr. 6 s. 25.685 en nr. 6 s. 32.679, f 500 nr. 9 s. 24.735, 7 s. 25.723, nr. 2 s. 28.863, nr. 9 s. 37.144 nr. 5 s. 37.396, f 125 op alle i serie 21.996 en overige genoemde series. 20 50 Ben halve eeuw. een hele wendin klankbeeld 2120 Gram 2145 Oude nv 22 30 Nws 2i2 40 Zaaleport 3 30 Platen- -erdenkinig 23 00 Mil euwB 23.55—24 00 Nws Hilversum II, 298 m. 1007 kc/ 00 Nws 7 lo Gym 7 23 Licht. :portages 8 Oo Nws 8 18 Grar spel 13 00 Nws 50 Regering brievenbus gaat open Corre&pondentieeI u b olv Regina Zwart 18 00 Nws en comm 18.20 Act 18 30 Mil muz 19.00 V d kind 19.10 Kan een Ka tholiek democraat zijn?, toespraak 19 25 Vara-Varia VPRO: 19 30 V d Jeugd VARA 20 00 Nws 20.05 Lichte mui 20 30 Het ge- Luca, hoorspel 22 00 Jazzmuz helm 22 20 Keuren 22 40 Lichte 23 15 Muz lezing 20 55—24 0 Televislcprogr. NTS: 15-50—16.45 Euro visie: Rep tg v het bezoek van de Groot- Hertogin van Luxemburg aan België, AVRO: 17 Oo V dik ind NTS: 17.30—17-40 Intern jeugdjoi 0.55 To: 20 20 Gespre 22.10 Epil. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over dc 4e lijn) Woensdag 27 april i960 van 18—20 uur: Ouv Dichter und Bauer (Suppé), Lon- dens Phllharmonisch Orkest ofv Gec-rg Solti; SUU wie die Nacht (Böhm), Ru- dolf Schock; Romantische Walzer (Helnec- ke), Orkest van de Stedelijke Opera. Ber lijn olv Hanegcorg Otto; Sel Blume - - het Bernd Hansen Kot Orkest olv- uh hair Hann; Der Schatzmeister (Zlehrer). Or kest Hermann Hagestedt; Adios mucha- chos (Sanders), Orkest Victor Young; Fan. tast lea VentevogüoChelXa Mla (Taccani) lal lo: Yiral Yiral (Dtslepo- :ci). Can; Victor Young; Domar sonetta d'amore (Malgonc). ue rama, Bamlbina - Oh. Marle - tta ln Canada - Arrivederci Roma, st Alfred Hause; Torna a Sorriento CurUs). La Bella (Granata), Rocco lata: Drci Mlinzen lm Brunnen - O mio - Adio amore. Orkest Alfred c. Espresso-Café (Modugno) Peter i-nd al noght (Neu mann). Orkest Bert Kaemr sohön (Lubln). Ingrid Wen thought of you (Ray). Ork ger; Titino Tinn (Gletz), P.' Sweetwater Bay (Phillips). Orkest Be: Kaempfert; Kelne wartet auf dich. w n du fortgehst (Twardy). Margot Eskens; Autumn leaves (Kosma). Orkest Max Gre. ger: Na Baby wie geht's (Halletz), Dany "--gen (Moesser). Orkest Bert cah bei dir (Gletz). splendou- Kaempfer Margot Eskens: LotH red thing. Orkest Geoff Love: All r rows (Guard), The Kingston Trio: Thanks Orkest Geoff Love: (DukeL Dlnal rve got my love (Berlin). Orkest Les Brown.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7