Proces tegen dr. O: de zaak van deze eeuw min CETAFLE Begripsverschuiving Actie tegen anti-Makarios dagblad op Cyprus Gesprek tussen Nehroe en Tsjoe mislukt Verwachtingen niet hoog gespannen Engeland doet concessie HET CÜ VADERLAND schrijft naar aanleiding van de rede van mr. Beernlnk: Dug geen samengaan, althans volgens de voorzitter van de C.H.U. De A.R. wil, zoals bekend, graag, maar ieder heeft het gevoel, dat een samengaan voor de A.R. meer betekent een opgaan van de C.H.U, in een A.R. al dan niet onder an dere naam, in plaats van een partij, waar in de beginselen van beide partijen wer kelijk gelijk opgedeeld worden. Dit zou wel eens de kern van de zaak kunnen zijn. C.H.U. en A.R. zijn eigenlijk geen gelijkwaardige partijen, bij de C.H.U. wijst men erop geen partij, maar een unie te zijn, bij de A.R. daarentegen is het idee van een vaste organisatie, waar aan men zich ondergeschikt dient te ma ken veel sterker. Vandaar dat iemand als Gerbrandy bij de A.R. een buitenbeentje, een dissident heet ie zijn, omdat hij wel eens alleen naar de stem van zijn eigen inborst heeft geluisterd. Bij de C.H.U. zou een Gerbrandy geen buitenbeentje zijn geweest, er lopen in deze partij vele Ger- brandy's rondDaarom, men zal hij de C.H.U. niet met de A.R. in zee wil len gaan, omdat men een verlies van eigen beginselen vreest. Eerlijk gezegd, men kan de heren niet eens ongelijk ge- telegraaf logelljk 4.R.P. Tal van aanhangers van de beide pro testantse partijen kunnen zich met deze stand van zaken allerminst verenigen. Er zijn stellig ook andere dan theologische verschillen lussen de beide partijen, waaronder het verschil in „klimaat" niet het geringste is, maar daartegenover kan een indrukwekkende reeks voordelen wor den genoemd, die aan een nauwe samen werking verbonden zou zijn. Wil men de politiek weer laten leven, dan zal er weer bezieling moeten komen, heeft onlangs prof. P. Sj. Gerbrandy be toogd. Deze bezieling kan ontstaan als de beide partijen een eensluidend standpunt bepalen over de grote nationale en inter nationale vraagstukken. Zij zijn beide waarachtig voorstander van het behoud van de grote waarden van onze bescha ving en krachtens overtuiging en historie tegenstander van het staatsabsolutisme en de te ver gaande staatsbemoeiing op gees telijk en economisch gebied. Een gemeenschappelijk program, geba seerd op deze uitgangspunten en onder het motto „eendracht maakt macht" zou een grote aantrekkingskracht uitoefenen zowel op jongeren als op ouderen. MIEUWE ROTTERDAMSE COURANT C.H.U. en vraagt zich af: Is de Christelijk-historische unie van plan in de komende periode een minder passieve politieke rol te gaan spelen dan zij sedert jaren heeft gedaan? Wil zij zich zelf nieuw leven 'inblazen en heeft mr. Beernink, de voorzitter van de C.H.U., op de algemene vergadering in Amsterdam daarom zo een verrassend kritische rede gehouden over heden en toekomst van liet kabinet-De Quay? Het antwoord op deze vragen duiven wij niet zonder voorbehoud te geven. Zeker niet op dit moment. Lie ver wachten wij af, in welke politieke daden de flinke woorden van mr. Beer nink worden omgezet. Heel eerlijk ge zegd: zonder dat wij ons ook maar eni germate verwant voelen aan de beginselen van deze confessionele partij, hopen wij dat de C.H.U. metterdaad weer een kracht zal de Nedei landse politiek rekening zal moeten hou den. Dat zou een verlevendiging en dus een verrijking van die politiek betekenen Voor het zover is, zal er evenwel nog heel wat moeten veranderen in de cbris telijk-historische gelederen. Tegenover on ze hoop dus een twijfel, die helaas meer aan de realiteit is ontsproten- Advertentie I4jm koud alle hout met van Ceta-Bever De vergiftiging in Leeuwarder gevangenis Veel feiten en aanwijzingen, maar ook een bewijs? (Van een onzer redakteuren) ALS morgenochtend, om half tien, de president van de straf kamer van de Leeuwarder rechtbank, mr. H. J. van Maanen, de 43-jarige Johannes Franciscus Alfonsus Maria O. zal ver manen oplettend te zijn naar hetgeen de officier van justitie, mr. M. H. Gelinck, gaat zeggen, zal het proces zijn begonnen, dat on getwijfeld tot'de geruchtmakendste van deze eeuw behoort. Dokter O. al wegens moord op zijn echtgenote .tot levenslang veroordeeld en bekend als ,,de Berkelse arts", immers wordt er van beschul digd dat hij op 4 februari 1958 in de Leeuwarder strafgevangenis zijn medegevangene Adrianus Leen-dert Lodder, eveneens veroor deeld wegens moord op zijn vrouw tot levenslang, door middel van een dosis cyaankali van het leven heeft beroofd. Een uniek geval in de geschiedenis vis te hebben aangetroffen bestrooid van het Nederlandse gevangeniswezen, met een wit poeder. O. verzocht de cel een zaak ook die twee jaar van voor- 'erzoek heeft geëist om d aanwijzingen boven water te krijgen, waarop de Officier van Justitie zijn beschuldiging kan baseren, maar waar in toch geen rechtstreeks bewijs kan worden geleverd. Dokter O., ontkent namelijk iets met de dood van Lodder uitstaande te hebben en vele feiten en aanwijzingen kunnen verschillend worden geïnterpreteerd. Het zal dan ook tussen de officier en de toegewe zen raadsman van dokter O., mr. H. Schootstra, zonder twijfel komen tot een interessant steekspel, over de uit slag waarvan van tevoren onmogelijk iets te zeggen valt. FEITEN Over het vergiftigingsgeval in de Leeuwarder gevangenis is ontzettend veel geschreven en nog meer gefan taseerd. De feiten zijn deze: op de och tend var^ 5 februari 1958 vond het ge vangenispersoneel de gedetineerde Lod der levenloos in zijn cel. Bij het bed werd een zo goed als ledig medicijn flesje aangetroffen waarin zich nog een kleine rest cyaankali bevond. Bij het flesje lag een briefje in Lodders hand schrift met de woorden: ,,Ik heb een medicijn ingenomen, gekregen van O. Deze heeft het dinsdagmiddag van zijn reclasseerder gehad". NS de ontdek king van de dood van Lodder werd dok ter O. gefouilleerd, waarbij een brief werd gevonden in het handschrift vai Lodder. L. verklaarde in deze brief zich in dertijd onder de valse naam „Piet Ber ger" onder behandeling van de Ber kelse arts te hebben gesteld, op slag verliefd te zijn geworden op O., met haar een verhouding gonnen, die voor dokter O. en diens assistente geheim was gebleven, dat deze verhouding gevolgen bleek te hebben gehad en dat mevrouw O. ter verstoring van de zwangerschap, mede op zijn aanraden, zoveel cyaankali had ingenomen dat zij hieraan ivas over leden. L. schreef verder zelfmoord te hebben gepleegd omdat hij begreep dat O. op het punt stond alles te ont dekken. Hij wilde zichzelf en zijn fa milie de schande van een nieuw proces besparen. Ook bekende L. de laatste tijd pogingen te hebben aangewend om O. te vergiftigen, echter zonder re sultaat. i O. zei, deze bekentenisbrief van L. 's morgens om zes uur te hebben aan getroffen in zijn etenskastje, en de tijd voor het ontsluiten van de cel te heb ben benut om de brief te kopiëren De zelfde morgen arriveerde bij de direc tie van de gevange/iis een brief, even eens in het handschrift van L.. waarir deze zijn zelfmoord aankondigde en naar zijn brief aan O. verwees. De brief aan de directie werd aangetrof fen in de brievenbus in de cellenvleu- gel. die 's morgens omstreeks negen uur pleegt te worden geleegd. POEDER Voorts kwam bij het onderzoek al spoedig vast te staan dat dokter O. en kele dagen voor de dood van Lodder zijn celbezoeker had medegedeeld dat hij de indruk had dat er pogingen wer den gedaan om hem te vergiftigen Hij vertelde in zijn cel een scnoteltje 281) Ieder die wel eens sprookjes heeft verteld aan kleine kleuters, weet hoe het misverstaan van een enkel woord tot volkomen onbegrip kan leiden. Eens vertelde ik aan mijn oudste zoon (die toen ruim een meter korter was dan hy thans is) een spannend verhaal over de be levenissen van ecu papegaai. Na uit voerig een bepaalde situatie te heb ben geschetst, stelde ik dc kleine luisteraar de vraag: „En raad eens, wie daar toen binnenkwam?", waar op het kind in volle verrukking ant woordde: „De mammagaai!" Immers, waar een pappa-gaai aanwezig was, volgens het kinderlijk brein zijn i-gaai. tocti is HET ZO! Een dergelijke be gripsverschuiving tengevolge van de klankovereenkomst van twee woorden, heeft zich eveneens voorgedaan by het sprookje van Asse poester, waarvan L— Charles Perrault (1628—1703) de au- Hoewel in sommige vertalingen de nadruk wordt gelegd op het glas achtige karakter van de muiltjes van Assepoester, moet de onbevooroor deelde lezer op rijpere leeftijd, wel te verstaan zich toch de vraag stellen, waarom? Wat is de reden, dat dit schoeisel van een dergelijk breekbaar en doorzichtig materiaal werd vervaardigd, terwijl deze grond stof op het verloop van het verhaal niet de minste invloed uitoefent? De gehele handeling zou op precies de zelfde wijze zijn verlopen met een gewone, een ijzeren, of een kartonnen pantoffel en het gelukkige einde zou er geen moment door vertraagd of bespoedigd zijn. Dat glas in dit sprookje als grondstof voor pantof fels werd voorgesteld In het mid den van de 17de eeuw toen plastics nog onbekende zaken waren, is voorzichtig uitgedrukt hoogst voorbarig. Het blykt dan ook, dat Perrault niet een zo vooruitziende blik heeft gehad, als we oppervlakkig zouden willen concluderen. Want in zijn Asscpoester-sprookje spreekt hy van een „pantoufle de vair", d.i. een muiltje gevoerd met een soort bont, dat wij momenteel als petit gris zou den aanduiden. Maar by het over vertellen en het vertalen van dit verhaaltje werd het bont (vair) vertaald en uitgelegd als glas (verre) en zo Is, ge heel tegen de be doeling van de schrijver in, het gla zen muiltje in het sprookje van Asse poester binnengeslopen. Het mis staat overigens in geen enkel opzicht, ook al schijnt de bedoeling daarvan voor de volwassen lezer in den begin ne wat duister. Iiopelyk heeft het bovenstaande daarover dan enig licht doen schijnen. Over duisternis en licht gesproken, u weet natuurlijk, dat een inktvis, om zich aan het gezicht van zijn achtervolger te onttrekken, een wolk van inkt spuit, waardoor hy kans ziet zich achter het inktzwarte gor dijn te verbergen. Maar inktvissen, die In het duister van de diepzee leven, wat doen die? Wel die spuiten licht! Daarover een volgende keer. het poeder cyaankali was. De dag voor de dood van Lodder deelde de cel bezoeker de uitslag van de analyse me- dokter O. De celbezoeker heeft genoeg nagelaten de gevange nisdirectie van deze zaak op de hoogte te stellen en ook dokter O. bewaarde het stilzwijgen. Bij het verdere onderzoek kwam in het licht dat dokter O. links en rechts heeft gevraagd om cyaankali en dat een neef vail hem, Rogier Vander- haegen uit Gent, op verzoek van O. cy aankali heeft gekocht en tien gram van dit vergif in een aspirinebuisje heeft verzonden aan een adres in Voorburg, Lodders moeder en diens stiefva der bleken te wonen. Beiden hebben echter verklaard dat zij de inhoud van dit buisje, waarop Vanderhaegen had moeten schrijven ,,Voor Piet", in de w.c. hebben gegooid, omdat zij het niet Vertrouwden en niet wisten wat zij er mee moesten doen. Bij Rogier Vander haegen werd zestig gram cyaankali te ruggevonden, Hij had echter in totaal tachtig gram gekocht en als men daarbij de tien gram, die naar Voor burg is gezonden, bijrekent, ontbreekt er nog tien gram. Waar deze tien gram is gebleven, is onbekend. Niemand zegt het te weten. Wat de (gevonden) briefjes van Lodder betreft er schijnt geen twij fel over te bestaan dat zij inderdaad door hem zijn geschreven. De woord keus is echter zodanig dat zij niet van een eenvoudig man als Lodder kan zijn. O. verklaart dat toen Lod der hem had verteld schuldig te de dood van mevrouw O. hij Lodder min of meer de bekentenis had gedicteerd. Het feit dat de door Lodder aan de gevangenisdirectie gerichte brief niet door Lodder is dichtgelikt maar dat een speeksel- proef heeft uitgewezen dat dit waar schijnlijk door O. is gedaan wordt door O. als volgt verklaard: O. wist dat Lodder de brieven had geschre ven. Toen O. echter op de ochtend van 5 februari hoorde dat L. dood was, heeft hij de brieven uit de cel van Lodder weten te halen, ze dicht geplakt en in de bus gegooid. heid. Bij het eerste proces tegen dok ter O. is namelijk sectie gedaan op het stoffelijk overschot van mevrouw O. en toen is niets gebleken van een zwan gerschap. Ook in de praktijkadmini stratie van dokter O. is de naam Piet Berger niet aangetroffen en niemand in Berkel heeft Lodder alias Piet Berger jit in het dorp gezien. PROEVEN Dokter O. verklaart verder dat hij heeft geprobeerd de beschikking over cyaankali te verkrijgen omdat hij proe ven wilde doen op ratten ~n muizen. Hij wilde namelijk proberen aan te to- dat zijn vrouw niet aan cyaankali gestorven. De cyaankali, die hij door de celbezoeker heeft laten onder zoeken. zegt O. van Lodder te hebben gekregen. O. verklaart in dit verband dat hij last had van zijn maag en dat Lodder hem daarom een maagpoeder had gegeven, dat O. evenwel niet had vertrouwd en net daarom aan zijn cel bezoeker had overhandigd om het te la ten analyseren. Voor het proces tegen dokier O. zijn drie dagen uitgetrokken. Niet minder dan 25 getuigen zijn opgeroepen: een vyftal politieambtenaren en recher cheurs, zeven leden van het gevange nispersoneel, vier familieleden van Lod der en een aantal getuige-deskundigen. Velen zullen ongetwijfeld zeer bezwa rende verklaringen tegen dokter O. af leggen, anderen zullen dingen verkla ren die de onschuld van O. wellicht kunnen staven. Zo zal prof. dr. U. G. Bijlsma, hoogleraar in de pharmacolo gic in Utrecht, naar verluidt o.m. ver klaren, dat cyaankali meer wordt ge bruikt voor zelfmoord dan voor m-oord. Dokter O. zal hartstochtelijk zijn onschuld belijden. Voor hem is deze zaak de zoveelste poging om revisie van zijn levenslange gevangenisstraf te krijgen, zoals hij in het verleden reeds herhaal delijk heeft getracht. Het proces dat op 27 april aanvangt zal zeer waarschijnlijk nog worden ge volgd door een behandeling in hoger beroep bij het Leeuwar der gerechtshof en daarna bij de Hoge Raad. Want O. zal nooit bij veroordeling in eerste instantie berusten en de Officier van Justi tie zal bij een vrijsprekend von nis ongetwijfeld ook beroep aan tekenen. De Berkelse arts zal dan ook nog vele malen in het nieuws staan. Nog witter... Hoofdredacteur ontvoerd De 55 jaar oude hoofdredacteur van het Griekse dagblad ..Ethnikl" is gisteren bij het aanbreken van de dag met geweld uit zijn woning in Nicosia op Cyprus ontvoerd. Aan dc ontvoering waren het afgelopen week- einde vier aanslagen op medewer- kers en eigendommen van het blad I voorafgegaan. Het blad is tegen aartsbisschop Makarios gekant. I Zaterdag waren gemaskerde I de drukkerij van het blad binnenge- drongen. Ze hadden vormen kapot ge- I slagen met het zetsel van een verslag I van de Atheense correspondent van I het blad. j Diezelfde dag werden in Nicosia vlug schriften verspreid waarin hoofdredac- i teur Pharmakides en zijn staf werden bedreigd. Een zestig jaar oude redac teur van let blad werd voorts door dri> jeugdige overvallers op een redactiebu reau in Limassol mishandeld, j Zondagochtend werd een vrachtauU van ..Ethniki", geladen met zondags- I bladen, aangehouden op een buitenweg. I De bladen werden verbrand. I „Ethniki" heeft sinds meningsver schillen tussen oud-Eokaleider George I Grivas en Makarios fel stelling gekozen I tegen de aartsbisschop. I Pharmakides is tevens hoofdredac teur-eigenaar van het onafhankelijke 1j- berale weekblad „Alithia" (Waarheid Uit het laatste hoofdartikel van Phai makides bleek duidelijk dat hij inzag in gevaar te verkeren. ..We kunnen het feit niet verhelen", zo schreef hij, ,.Ö3t de politiek die wij nastreven en die ons door ons geweten wordt voorgeschre ven, vele persoonlijke gevaren inhoudt." „Maar om er, uit angst, het zwijgen aan toe te doen, is de ergste soort laf hartigheid en een onvergeeflijke ontspo ring op de weg die de plicht voor schrijft". STAKING De Cyprische journalistenbond heef: een staking van 24 uur afgekondigd u;t protest tegen het ontvoeren hoofdredacteur van „Ethniki" Op een bijeenkomst werd besloten een delegatie naar aartsbisschop Ma karios en andere politieke leiders te zenden om de ontvoering te bespre ken. In een bekendmaking zei de bond dat de „Cyprische journalisten zonder voorbehoud elke actie tegen de pers- Zandstorm vernielt 2000 huizen In het afgelopen weekeinde heeft ge heel Egypte te lijden gehad van een zware zandstorm. Bijna 2000 huizen werden vernield en alle havens en vliegvelden in de Nijldelta konden an derhalve dag niet worden gebruikt. De scheepvaart in het Suezkanaal lag ge heel stil. Ten gevolge van grote wolken fijn zand die met een snelheid van honderd km over het land werden geblazen, ver minderde het zicht tot slechts enkele meters, waardoor ook het wegverkeer ernstig werd gehinderd. Volgens een communiqué dat gis teren is verstrekt, hebben de bespre kingen tussen de Chinese premier Tsjoe En-Lai en de Indische premier Nehroe niet tot een oplossing van de moeilijkheden geleid. In het communiqué, dat door de bet de leiders ondertekend is, staat clat de beide premiers hun respectievelijke standpunten aan elkaar voorgele^ hebben, hetgeen tot een groter begrip voor eikaars standpunt geleid heeft. Het communiqué ging verder: beide ministers zijn van mening dat verdere onderzoekingen verricht kun nen worden door functionarissen var beide regeringen De functionarissen zouden elkaar tussen juni en september 1960 beur telings in de hoofdsteden van de twee landen ontmoeten, alle gegevens aan gaande de grenskwestie bestuderen en een rapport opstellen waarin de pun ten van overeenkomst en verschil naar voren zouden komen. Premier Tsjoe En-Lai verklaarde later dat China de MacMahon lijn tus sen Noord-Oost China en Tibet zal eer biedigen. „De zogenaamde MacMahonlijn is voor China volkomen onaanvaard baar',' aldus Tsjoe, „maar wij zijn be- Water-motoren Volgens twee Amerikaanse natuur kundigen, de doctoren A. M. Zarem en W. V. W ight uit Detroit, is wellicht de dag niet ver meer, waarop automoto ren met water genoegen zullen namen. Zij hebber medegedeeld, dat proeven worden genomen met een proces, da: wa'er splitst in waterstof en zuurstof en deze elementen vervolgens weer vei bindt, waarbij een elektrische invpul* wordt opgewekt. Er zou reeds een tractor op deze w: ze zijn voortbewogen. reid de huidige status in die sector te handhaven. Wij zullen die lijn niet passeren." China wenst op zijn beurt dat India de Chinese aanspraken op 40.000 vier kante kilometer grondgebied in hel district Ladakh van Kasjmir erkent „De regering van India gaat daarme de niet helemaal akkoord", aldus Tsjoe. Tsjoe zei, dat hoewel beide sectoren van oudsher Chinees zijn, hij bereid was zich akkoord te verklaren met grootscheepse ruil van aanspraken een geest van wederzijdse verzoening ten behoeve van de zaak van de vre de. Gedifferentieerde lonen niet nadelig voor de landbouw De gedifferentieerde loonpolitiek is in vergelijking met de vroegere centraal geleide loonpolitiek voor de arbeiders in de agrarische bedrijfstakken niet na delig geweest. Dit verklaarde gisteren de heer C. J van der Ploeg, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Land arbeiders Bond „St. Deusdedit" op de in Utrecht gehouden bondsvergadering van deze bond- De loonsverhoging in de agrarische bedrijfstakken varieert, van vier tot ruim vijf proren'- Bii de beoordeling van de procentuele verhoging moet vol gens hem rekening worden gehouden met het effect van de verwerking van 1 de huurbijslag 1957 en de nieuwe huur- bijslag die op 1 april 1960 is ingegaan, waardoor naar zijn mening de netto loonsverhoging gemiddeld op ö'i en 7 procent gesteld kan worden- De loonresultaten, aldus de heer Van j der Ploeg, die men in de agrarische be drijfstakken heeft bereikt steken in het I algemeen niet ongunstig af tegen die andere bedrijfstakken. Tweede r.t.c. in Brussel „Indonesië is waarschuwing voor Kongo de verwachtingen niet te hoog moeten worden gespannen, hoewel algemeen wordt aangenomen, dat Kongo niet voor België verloren is. Getracht moet worden, aldus de perscommentaren, een middenweg te vinden voor de be langen aan beide zijden, waarbij voor op moet staan, dat België en Kongo elkaar hard nodig hebben. ra BRUSSEL is vandaag de tweede rondetafelconferentie Belgie beschuldigd van het wegvoeren de centrales van werkgeversorganisa- OVer de toekomst van Belgisch van d.e fou^vo°rraden uit Kongo naar ties. Ook op het gebied van de voor- Koneo hppnnnen waaraan van Belg,e* maar ook wordt erop Sezin- hchting rond het conflict zag hij een Kongo Degonnen, waaraan van;speeid dat deze tweede conferentie ontstellende ondeskundigheid wat be- Kongolese Zijde door 65 afgevaar-[ grotendeels een Belgisch belang in- j het bouwbedrijf,.jlie dikwijls digden zal worden deelgenomen, i houdt. De conferentie zal vooral de fi- vrijheid veroordelen en dat zij de vrij lating van hun collega eisen". Aartsbisschop Makarios heeft maandagavond zijn afkeuring over het ontvoeren van de hoofdredacteur uitgesproken. Hij zei dat hij ge vraagd had de veiligheid van de ont voerde te waarborgen. De Gaulle pleit voor afschaffing van kernwapens President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteren in een rede voor het Amerikaanse congres de Senaat en het Huis van afgevaardigden ver klaard dat vernietiging van de kern wapens onder internationaal toezicht de enige hoop is voor de toekomst van het mensdom. Maar, zo liet De Gaulle hier onmiddellijk op horen, Frankrijk zal verplicht zijn zelf een voorraad kernwapens aan te leggen, als Engeland, de V.S. en Rusland niet van de kernwapens afzien. In de groeiende onzekerheid, waarin de angst de volkeren bevangt groeit het gevaar dat de dingen uit de handen lo pen van hen, die de rede gehoorzamen en dat de ernstigste catastrofen ontke tend worden door krankzinnigen of men sen met ambitie, aldus de Franse pre sident. Kennelijk met verwijzing naar de Rus sische dreigementen om een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten, verklaarde De Gaulle nogmaals met nadruk dat een eis tot het sluiten van een verdrag, door welke mogend heid ook gesteld, erg ongelegen zou ko men. De Gaulle doelde hierbij ook op eisen inzake grensgebieden of de een of andere actie „in de gevoeligste ge bieden". De Gaulle verklaarde dat, afgezien van alle mogelijke resultaten bij het overleg tussen Oost en West, de vrede in gevaar zal blijven als de dreiging van een kernoorlog blijft bestaan. Hij pleitte voor toezicht op raketten en vliegtuigen en schepen, die kernwa pens kunnen vervoeren. Op deze wijze moet volgens Frankrijk met de ontwa pening worden begonnen. Voorzitter r.k. aannemers: Bouwstaking was niet gemotiveerd De voorzitter van de Ned. Kath. Aan nemers- en Patroonsbond, de heer J. P. A. Nelissen, heeft in zijn openingsrede voor de jaarvergadering te Leiden ge zegd, dat de werknemersorganisaties met i"4, J: de bouwstaking i het afkondigen o gemotiveerd en te overhaast te werk zyn gegaan. Daardoor is de hele proble- de politieke sfeer getrokken, ;en gezonde oplossing nauwe- mogelijk was. Velen, die bij matiek waardoor i lijks meer „iv. het bouwconflict betrokken waren of zich ermee bemoeiden, waren -ondeskun dig of toonden een onjuist begrip. De heer Nelissen constateerde op be- "J"~jgjfirstellingname tegen de Ieidsnivei nanciële, economische en sociale konsekwenties van de souvereini- te'itsoverdracht bespreken. Daar bij zal de nieuwe staat Kongo ga ranties moeten verstrekken voor de Belgische belangen, terwijl België de steun zal preciseren, die aan de nieuwe staat op finan cieel, technisch en sociaal gebied wordt verstrekt. In Belgische regeringskringen hoopt men het overleg in twee weken op bevredigende wijze te kunnen vol tooien. De commentaren in Belgische bladen over de afloop van de confe rentie zijn minder optimistisch ge stemd. De kranten waarschuwen dat fedig was aan de felheid waarmee het De Belgische minister Scheyven, be- aannemersst.ndl.lin> werd afgewezen, last met Kongozaken, heeft daarop in een redevoering een indirect antwoord gegeven. Internationaal zeerecht Ruim twee jaar geleden ben' ik in Indonesië geweest, vertelde hij. Na de scheiding tussen Indonesië en Nederland hebben de Indonesiërs vrijwel alle Nederlandse deskundi gen verjaagd. Zij hebben alle kapi talen genationaliseerd, die in hun land waren geïnvesteerd. Daarna was het hun vrijwel onmogelijk buitenlandse technici en investerin gen aan te trekken om hun land op te bouwen. De minister illustreerde dit vermaan met cijfers over de op brengsten van de Indonesische on dernemingen, „die aantonen, wat er in Indonesië is gebeurd". De door België aan Kongo aange boden steun bestaat o.m. uit een bij drage van 2700 miljoen frank (202,5 miljoen gulden), uit het oprichten van een bijstandsfonds met een jaarlijkse bijdrage van iets meer dan twee mil jard frank, voortzetting van de parti culiere en overheidsinvesteringen en het handhaven van het ambtenaren korps, waarvan de bezoldiging voor een derde ten laste van Brussel zal komen. Voorts wil België deelnemen ontwikkelingsfonds, Begrafenis van Jan Musch De begrafenis van de zondagavond overleden acteur Jan Musch zal ge schieden woensdag 27 april om half een op de algemene begraafplaats te Laren (N.H.). Tevoren zal het stoffelijk over schot worden opgebaard in de Stads schouwburg te Amsterdam. Het publiek zal van half elf tot elf uur langs de baar kunnen defileren om af scheid te nemen van deze beroemde toneelspeler. Daarna zal de begrafenis stoet de Stadsschouwburg verlaten en bestaat er gelegenheid de cverledene een eindweegs te voet te vergezellen op zijn laatste tocht. Bij een brand in de Kongowijk te Doeala in Kameroen zijn zondag 10 mensen om het leven gekomen en 27 gewond. Een duizend hutten zijn in vlammen opgegaan. De brand was ge sticht door leden van de stam der Haoes- sa, die wraak namen voor de moord op een hunner leden van een vijandige stam Kruiswoordpuzzel Groot-Brittannlë heeft aangeboden IJs-1 gedurende 15 jaar door "beide landen ting^L^rhhe 1 k-s,-eel' - voorlich- land preferentiële visserijrechten te ver- twee miljard frank per jaar moet lenen in de zeegebieden voor de IJs- worden gestort, landse kust. Te elfder ure heeft het op de zeerechtconferentie te Gcnève bo vendien aangeboden de voorgestelde overgangsperiode van tien jaar voor de traditionele Britse visserijrechten in de IJslandse kustwateren te bekorten. Een dergelijke periode wordt genoemd om de grens der territoriale wateren universeel op zes mijl te bepalen. Op grond van dat voorstel zouden de kust staten na 1970 exclusieve visserijrechten hebben in de gebieden, die zich tot 12 ■mijl voor hun kust uitstrekken. IJsland, dat zich verleden week In een commissievergadering tegen dit voor stel uitgesproken heeft, wenst deze rech ten onmiddellijk en daarenboven prefe rentiële visserijrechten in een gebieo. dat die 12 mijl overtreft, Het Canadees-Amerikaanse voorstel, dat heden op de slotzitting van de con ferentie in stemming gebracht zou wor den, geniet grote steun. Het is echter nog niet zeker of het de meerderheid van tweederde der uitgebrachte stemmen zal krijgen, die nodig is om kracht van internationale wet te krijgen. Speciale treinen voor fietsen en scooters Door de Nederlandse Spoorwegen wor den reeds geruime tijd onderhandelingen gevoerd met buitenlandse spoorweg maatschappijen, teneinde te komen tot de invoering van speciale treinen voor het vervoer van rijwielen, bromfietsen en scooters naar het buitenland. Een definitieve regeling is nog niet getroffen, maar de verwachting bestaat, zo vernemen wij van de zijde der N.S., dat het volgende jaar deze speciale treinen zullen gaan rijden Momenteel kunnen de rijwielen, brom fietsen en scooters als persoonlijke ba gage met de reizigerstreinen worden Italië. voornaamw., 12. ieder. 14. oude benaming voor liter, 15. schel. de bijbel (afk.), 18. dam 16. deel langs een water, 19. gemetselde voet onder een vloerbalk, 22. de gezamen lijke hoeveelheid, 24. walnoot, 25. dek kleed, 26. romp van een verminkt beeld, 23. voegwoord, 30. muzieknoot, 31. achting. 33. wiel, 35. kookt men op, 37. lidwoord (Fr.) 38. wordt gebruikt voor bedden, 40. deel van de bijbel (afk.), 41. venster, 42. huisdier. Verticaal: 1. muzieknoot. 2. jongens naam, 3. niet harde slag 4 kippenloop, 5. slede, 6. aanwijzend vuorraamw., 7. soort tapijt, 9. dansparti,, 11. houtrol letje, 13. spelballetje, 15. weerspannig, 17. sein, 18. letterkundige, hoofdman van de „Beweging der Tachtigers", 20. gesloten, 21. puntig voorwerp, 22. voor voegsel, 23. gravure. 25. part. 27. gem in Over., 29. stuk stof. 32. achting, 33. teken in de dierenriem, 34. los omhul sel. 36 meisjesnaam, 38. volksnaam kauw, 39. term bij het boksen OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. kant. 2. Anio, 3. nier. 4. torment, emoe, 6. noor, 7. tergend, 8. evoë,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5