Jliettwe geiltsflje (Touraitl BLOEI Nederland Syngman Rhee belooft te zullen heengaan DRAMATISCHE NACHT IN SEOEL Nationale Vergadering eiste zijn aftreden Nog geen enkel spoor van Tonnie Krabbenborg Hagenaar dwars door Europa op roof uit .Weg terug nog steeds open voor regering" Waarschuwde Bourguiba Frankrijk voor onheil? Engeland gonst van verhalen rondom het huwelijk van prinses Margaret Ons nieuwe feuilleton: DE GROOTSTE GAVE DINSDAG 26 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Eenenveertigste jaargang no. 11854 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticti is abeblmn mgn bert ia Ugfjeaspotf Proces BERKELSE ARTS Zte pagina 5 Op soek naar SPRINGSTOF Zie pagina 7 Nederl. Bank: DE Nederlandse Bank constateert in haar verslag over 1959 een grote economische bloei, doch voegt hieraan toe, dat een regel matige groei te verkiezen is boven een conjuncturele golfbeweging. Deze laatste is echter nog niet te voorkomen. Men kan slechts mati gen, en de gevolgen voorkomen. Ook thans ziet men bij de groei on evenwichtigheden, in de eerste plaats het uitblijven van een zeer wel mogelijke prijsdaling, in de tweede plaats een groot overschot op de lopende rekening van de be- emners in het gestegen nationale inko men achteruitging, zodat er looneisen werden gesteld, die weer tengevolge had den, dat tot 1 juli het loonpeil gemiddeld met 10 procent gestegen zal zijn. De huidige loonpolitiek gaat uit van een juist beginsel, doch heeft tengevolge, dal op den duur ook in bedrijfstakken met mindere produktivitelt de lonen zullen stijgen en dientengevolge de prijzen. Een loonpolitiek Is echter onmogelijk zonder logisch niet geheel bevredigende compro missen. Men kan nu eenmaal een gelijke beloning voor gelijke arbeid niet combi neren met een aandeel voor de arbeider in de resultaten van het eigen bedrijf. De eerste resultaten van het loonbeleid zijn niet ongunstig. Ook de huidige loonsver hogingen zuien echter de volkshuishou ding op een zware proef stellen. Het Is noodzakelijk, dat de gedifferen tieerde loonsverhoging een werkelijke inhoud heeft, ook al zullen dan de inves teringen gematigd moeten worden. (Zie uittreksel op pagina 7). Maar ook wordt een beroep gedaan op de bevolking de autoriteiten 'te steunen bij het handhaven van de orde. Zuid-Korea heeft aangeboden af te treden, indien het volk dit wenst. Voorts heeft hij toegegeven aan de eisen van het volk inzake nieuwe verkiezingen. Rhee gaf vandaag een ver klaring uit, waarin hij zegt: „Sinds mijn terugkeer na de bevrijding (van Japan in 1945) heb ik in harmonie met mijn landgenoten geleefd. Ik heb geprobeerd de wil van het volk te volgen. Het zal mij niet spijten thans deze aarde te verlaten." Voorts verklaarde hij de eisen van het volk te begrijpen en dienovereen komstig te zullen handelen. Rhee legt er de nadruk op, dat hij dit alles wil doen, omdat de communistische troe pen op de 38ste breedtegraad klaar staan om Zuid-Korea binnen te val len. Vice-president Lee is door Syng man Rhee van alle openbare ambten ontheven. Deze verklaringen werden vanmorgen dóór het militair gezag te Seoél afgegeven na een nacht, waarin zich de heftigste tonelen hebben afgespeeld. Het begon gistermorgen met demi ties bij het gebouw van de Nationale Ver gadering. Het werd toen al duidelijk, dat de militairen weinig lust meer hadden kraohtdadig op te treden. De, menigte juichte de soldaten toe. Inmiddels had de Nationale Vergadering een motie aangeno men de staat van beleg onmiddellijk op te heffen. Des avonds echter w?rd het een totale chaos in de stad. Een opgewonden menigte drong naar het huis van vice-president Lee. Een grote groep wist binnen te dringen en begon meubelen naar buiten te smijten, terwijl links en rechts de boel kort en klein werd geslagen. Militairen openden het vuur, waarbij minstens een persoon werd gedood en twaalf gewond. Elders in de stad werd een bioscoop, waarvan de eigenaar een aanhanger van de regering is, totaal verwoest. Eerst lang na middernacht, toen de betogers kenne lenk vermoeid werden, keerde men huis- Voor de derde maal heeft de Ameri kaanse regering een in krachtige bewoor dingen gestelde verklaring uitgegeven, waarin de regering van president Syng man Rhee wordt gevraagd tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde grieven van het Koreaanse volk. Officier denkt aan misdrijf 7EVEN Tnnr (Van onze correspondent) DAGEN en zes nachten is Tonnie Krabbenborg, het zesjarig landbouwerszoontje uit Zieuwent bij Lichtenvoorde, nu spoorloos verdwe nen. Al het gezoek van de dorpsge noten, de politie en de militairen is tevergeefs geweest. Nog elke dag trekt men er op uit om te zoeken, maar sinds zaterdag is het aantal zoekenden, steeds verminderd. Er zijn nog maar weinigen die de hoop om Tonnie te vinden niet hebben opge geven. Zaterdag en gisteren heeft mr. A. N. Messchaert, officier vam Justitie te Zutphen, persoonlijk poolshoogte ter plaatse genomen. Hij meende dat nu het zoeken geen resultaat heeft gehad, men eirnstiig rekening moet houden met een misdrijf, al voegde hij er meteen aan toe dat het een verenderstelliinig uit het on gerijmde is omdat hiervoor geen enkele aanwijzing bestaart. Mr. Messchaent noemde het iets be klemmends dat in heit toch niet zo heel eng dun bevolkte gebied van de Achter hoek een jongetje kan verdwijnen zon der dat in een week tijds een spoor wordt gevonden. Men bedenke dat Tonnie niet Prins Philips op 17 mei gedoopt frins Philips, de zoon van prins Albert en prinses Paola, zal op 17 mei des mor gens om 11.30 uur gedoopt worden in de St. Jacobskerk te Brussel. Direct na de geboorte werd hem de nooddoop toege- Peter zal zijn koning Leopold en meter prinses Luisa Ruffo de Calabria, de moe der van prinses Paola. AUBADE VOOR PRINSES WILHELMINA Op de ochtend van de bevrijdingsdag zullen vijfduizend schoolkinderen van Apeldoorn die van de hoogste klassen van de lagere scholen bij het paleis Het Loo een aubade brengen aan prin ses Wühelmina. Enkele muziekkorpsen zullen voor de muzikale omlijsting zor gen. geheel volwaardig is en zich moeilijk door vreemden laat benaderen. Vandaar ook dat een zedenmisdrijf vrijwel uitge stoten moet worden geacht. Een ongeluk is niet aannemelijk, omdat heit fietsje niet is gevondien. Door d!e lage waterstand is het niet moeilijk geweest de beken en «loten te onderzoeken. Op aanwijzing van een paragnost is een streek nabij Aalten opnieuw uitge kamd, De officier heeft zelfs een alleen wonende vrouw laten bezoekjen. van wie men aannam dart het niet uitgesloten moest worden geacht dal zij het kind verborgen hield. Alle pogingen waren echter tevergeefs en aLlie aanwijzingen bleken waardeloos. Mr. Messchaert zei voor een compleet raadsel te staan. Men heeft zondag in de kerken ge vraagd aan de boeren om hun erven nog eens te onderzoeken. Men heeft duizend gniden uitgeloofd, maar niets leverde enige aanwijzing op. Ondanks de bewe ring van een helderziende, wiens hulp men heeft ingeroepen, dat het jongetje uog in leven Is, geloven maar weinigen meer dat men Tonnie nog levend zal vinden. Zijn gezin mishandeld vijftien maanden Een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek luidde hert vonnis, dat de rechtbank te Arnhem vanmorgen heeft uitgesproken aan de 46-jarige Nij meegse vishandelaar J. M. op grond vap mishandeling van de leden van zijn ge zin. De officier van justitie had een jaar en zes maanden met aftrek ger?qutreerd. SYNGMAN RHEE De 31-jarige Ios-werkman J. B., die vrijdagavond 15 april door de Haagse politie op heterdaad betrapt werd bij een poging een door hem gestolen partij juwelen ter waarde van f 30.000 voor een bedrag van f 12.000 door te verkopen, blijkt thans een internationaal gezochte figuur te zijn. Gedurende een periode van ongeveer twee jaar maakte hij een rooftocht door Europa, waarbij hij op grote schaal effec ten en juwelen stal, zonder een cent te bezitten in de Zwitserse bergen een grote villa kocht, uit een Zwitserse gevangenis. waar hij op zijn berechting wachtte, ontsnapte en ten einde raad maar weer Op weg naar Den Haag pleegde hij nog in verschillende steden inbraken, totdat eindelijk zijn brutaliteit 'te groot werd en hij door de politie ingesloten kon worden. B. heeft alles bekend. Hij verklaarde de laatste juwelendiefstal in het Benoorden- houtkwartier gepleegd te hebben, omdart hij contant geld nodig had. Het was na melijk zijn bedoeling naar Zwitserland terug te keren, waar zijn vriendin en handlangster nog steeds op berechting wachlt, om daar met behulp van een ad vocaat zichzelf en deze vrouw van 6chuld vrij te pleiten. Hert begon allemaal op de 30ste maart van het jaar '58. Op die dag ontvluchtte B. uit een psychiatrische kli niek in Utrecht, waar hij ter observatie opgenomen, en belde vanuit Brussel, dait hij besloten had niet meer terug te komen. En passant in Oostenrijk en Zwit serland verschillende inbraken plegend, trok hij met een Oostenrijks vriendinne tje naar Zwitserland, om hier in de ber gen een villa voor 150.000 schilling te ko pen. Daar hij met de aflossingstermijnen vrijwel onmiddellijk in moeilijkheden kwam. trok hij naar Ziirich en pleegde hier in het hotel, waar hij overnachtte, juwelen- en effectendiefstal. De vol gende morgen vroeg verkocht hij de ef fecten op naam van een in hert hotel lo gerende Hollander, die hij de vorige avond ontmoet had. Bij het onderzoek kwam de politie ook in B.'s kamer, waar men het adres v^n zijn villa vond. Hier werd hij gearresteerd door de Oosten rijkse politie, die hem en zijn vriendin Uitleverde aan de Zwitserse politie. Wachtend op zijn berechting in Genève ontsnapte B.. kwam bij Maastricht dè Hollandse grens over (1 inbraak) en trok Larmeest vrouwen en kinderen Ned. bloed plasma naai de gewonden TTET Ned. Rode Kruis heeft aan zyn zusterorganisatie in Perzlë „De rode leeuw en zon", per vliegtuig 410 sets ge droogd bloedplasma gezonden, ter waar de van 18-500, voor de gewonden van de aardbeving in Lar. Vast staat, dat in het stadje geen huis gespaard is, maar de cijfers over het aan tal doden en gewonden lopen zeer uit een. Radio Teheran meldde als officiële cijfers 200 tot 250 doden. Het Rode Krui? echter blijft vasthouden aan 400 tot 500 doden en 200 vermisten. Andere berichten spreken alleen reeds over 500 kinderen, die tijdens een teest in twee scholen onder het puin bedolven zouden zijn. Keizerin Farah heeft order gegeven alle wezen, waar onder veel zuigelingen, zo snel moge- gelijk over te brengen naar het keizer lijk weeshuis te Teheran. De slachtoffers zijn voornamelijk vrou wen en kinderen, daar de meeste man- leri op het ogenblik van de ramp op het land werkzaam waren. naar Nederland trok. via Velp (4 inbraken), Arnhem (2 inbra ken) en Bloemendaal (2 inbraken) naar Den Haag, waar hij maandag 11 april in het Benoordenhoutkwarrtier zijn grote slag sloeg. De Haagse polirtie was hem echter snel op het spoor en wist hem de zelfde week nog aan te houden. Hier wacht de Hagenaar nu op zijn berechting. Brood morgen een cent duurder Morgen wordt de prijs voor warterwit- brood, volkswitbrood en volksbruinbrood per 800 gram één cent hoger. De prijsverhoging geldt niet voor de plaatsen, waar het brood reeds duurder was dan op 17 januari 1959. Zou later blij ken, dat in deze plaatsen de broodprijs toch werd verhoogd, dan zal een prijs maatregel voor het gehele land worden afgekondigd. De prijsverhoging werd door de minis ter van economische zaken goedgekeurd, nadat duidelijk was aangetoond dat als gevolg van de doorwerkingen van de ga rantieprijsverhoging voor tarwe van d« oogst 1959 en van de lagere opbrengst- prijzen van de bijprodukten, die bij de bereiding van bloem vrijkomen, de kost prijs van het brood met ongeveer één cent is gestegen. Dodelijk ongeluk Jongetje klom op eu viel van stang Op het Oranjeplein in Den Haag is gisteren de vijfjarige Freek Hofman om het leven gekomen toen hij van de rtrek- sitang tussen een vrachtauto en een aan hanger was gevallen. De vrachtauto had op het plein geparkeerd gestaan. Toen de chauffeur bij zijn wagen terugkwam vond hij tiwee jongetjes op de trekstang zitten. Hij joeg de kinderen weg en zag ze even later bij een koffietent staan. Toen hij goed en wel weggereden was, kwam echter een meisje de vrachtauto achterna rennen en beduidde de chauf feur te stoppen. Een van de jongetjes bleek weer kans te hebben gezien op de trenstang te klimmen, waar hij af viel toen de auto ging rijden. Geen uitstel voor Chessman Het Amerikaanse Opperste Gerechts hof te Washington heeft maandag afwij zend beschikt op een verzoek van de Amerikaanse raad voor de burgerlijke vrijheden om Caryl Chessman uitstel van executie te verlenen en hem een nieuw proces toe te sbaan. Het Hof gaf geen redenen op voor zijn besluit. De terechtstelling van Chessman is op 2 mei vastgesteld. Hij werd twaalf jaar geleden ter dóód veroordeeld, maar wist achtmaal uitstel vail executie te krijgen. TIEN JAAR ZUID-MOLUKKEN Massabij eenkomst in Den Haag (Van een onzer verslaggevers.) DE NEDERLANDSE regering heeft het nog altijd in de hand een positieve daad te stellen in het vraagstuk Ambon. Door de officiële erkenning van de Zuid-Molukkefi als soevereine staat te overwegen, zou zij bijvoorbeeld het nu al jaren „vergeten" agendapunt Republiek Zuid-Molukken in de Verenigde Naties aan de orde kunnen brengen. Dit merkte gisteravond de algemeen vertegenwoordiger van de R.M.S., dr. J. P. Nikijuluw op, tijdens de slotbijeen komst van de herdenkingsdag „tien jaar Zuid-Molukken" in de Haagse Dierentuin. Naar schatting drieduizend Ambonezen waren daarbij aanwezig en zelden heeft de grote zaal die veel te klein bleek zoveel gasten gehad. Dr. Nikijuluw open de de samenkomst (oa. bijgewoond door prof. P. S. Gerbrandy, enkele Kamerleden en de minister van buitenlandse zaken van de Poolse regering in ballingschap) met een felle toespraak, waarin hij nog eens wees op de, volgens spreker, laak bare handelwijze van de regering, die in flagrante strijd is met de R.T.C.-akkoor- den. In dit verband haalde hij de geschiede nis na 1950 aan, waarbij hij opmerkte dat in deze periode van een goede verstand houding tussen de Nederlandse regering de hier te lande verblijvende Ambo- :en geen sprake is geweest. Dit is het olg, aldus dr. Nikijuluw, van de hou ding van de regering ten opzichte »ze Ambonezen. Een houding, die getuigt an weinig begrip voor wat er in de har- in van de Ambonezen leeft. Onmondig Ons recht op verzet tegen de maatrege- n van de republiek Indonesië, wordt ook u nog door de Nederlandse regering niet erkend. De Nederlandse regering schouwt ons nog altijd als onmondig Iwaardig, Zij wil ons nog altijd be voogden en zij denkt beter te weten goed voor ons is, wat ons doet denken koloniale tijd. Spreker noemde het echter verheugend dat al heeft men tot nog toe geen steun de regering gekregen er nog vele Nederlandse vrienden zijn (voornamelijk samenwerkend in de stichting Door de Eeuwen Trouw), die mét geestkracht cn volharding voor de Ambonezen in de bres zijn gesprongen. Na de toespraak van dr. Nikijuluw werd door inwoners van verscheidene Ambonezen-woonoorden een volkskunsl- programma gebracht van muziek, dans en zang. Een programma, waarin op zeer on- derhoudende wijze de verschillende facet ten v?n Ambonese cultuur naar voren werden gebracht. Cultuur vond men ook op de tentoon stelling, die 's middags in een der zalen van de Haagse Dierentuin door minister P. W. Lokollo was geopend. Vele werk stukken voornamelijk tekeningen, schilderijen en foto's van jonge Ambo nese kunstenaars werden daar géëxpo- Nadat de expositie geopend was, werd in het Kurhaus een receptie gehouden, waar o.m. een gelukstelegram van staats secretaris M. R. H. Calmeyer werd be- Tunesië vol Algerijnen EEN woordvoerder van het Franse °P de rede ministerie van buitenlandse za- waarin eze ken heeft maandag herhaald, dat Frankrijk niet voornemens is, ge bruik te maken van zijn recht van achtervolging, als Algerijnse natio nalisten van Tunesië uit aanvallen doen op Algerijns grondgebied. Deze uitspraak was hert commentaar halen over het bruidspaar prin ses Margaret en Antony Armstrong- Jones. Hoe vertederd men ook is over het geluk van prinses Margaret, van alle kanten wordt er toch kritiek uit geoefend, op de voorbereidingen van het huwelijk. Sommigen vinden de route, die het bruidspaar na de huwelijksplechtigheid zal afleggen te kort. Hierop wordt dan prompt geantwoord, dat het publiek liever thuis' bij de televisie de hele plechtigheid zal willen volgen, dan op straat slechts een glimp van bruid en bruidegom op te kunnen vangen. De huweijksreis op het koninklijk jacht Britannia is ook al een onderwerp van discussie. De Britten mopperen al Jaren over de enprme kosten, die dit schip verslindt. Eén dag varèn kost 10.000 en men vroeg zich af: „Wie zal dat betalen. De moedér van de bruid, koningin Eli zabeth, zou deze vraag begrepen heb ben en het jonge paar de huwelijks reis, die 400.000 gaat kosten, hebben aangeboden en zo dè kritiek tot zwij gen hebben gebracht. Bovendien betekent dit, dat de lemaal privé is en prinses Margaret ontslagen zal zijn van mogelijke ficiële plichten in de wittebrood! Nog feller laaien de Britse tongen op over de vraag of de heer Armstrong Jones nu graaf zal worden of niet. Al zouden vele Britten het de bruidegom van harte gunnen, dit gaat regelrecht tegen alle traditie in. Een Brit wordt slechts in de adel verheven voor di sten bewezen aan land en volk. Door huwelijk kunnen slechts yj een titel president Bourguiba. deze Frankrijk waarschuwde dat Tunesië ..met succes een ooriog kan voe ren a>ls hef hiertoe door agressie wordt genoopt" Het Tunesische staatshoofd maakte mel ding van recente incidenten, waarbij ver scheidene Tunesische militairen door Franse „booby-traps" om het leven zou den zijn gekomen. Van de zijde van hert Franse militaire hoofdkwartier werden de beschuldigingen van Bourguiba ..fan tasie" genoemd. Diplomatieke waarnemers te Parijs vra gen zich af of Bourg'uiba's waarschuwing niet bedoeld is als een verontschuldiging vooraf voor een mogelijke nieuwe actie van de Algerijnen in Tunesië tegen de' Fransen in Algerdë. Volgens doorgaans betrouwbare krin gen beschikken de Algerijnen in Tune sië over een tiental afdelingen van duizend man met zware wapens, v. door deze sterker zijn dan het geheel van de Tunesische strijdkrachten. Pre sident Bourguiba zou in toenemende mate bezorgd zijn over de omvang de Algerijnse troepen in zün land. Ferhat Abbas, hoofd van de voorlopige Algerijnse regering in ballingschap, heeft gisteren het Westen de schuld gegeven voor het voortduren van de oorlog in Algerije. In een vraaggesprek met het Algerijnse weekblad El Moud-Jahid verklaarde Abbas dart „generaal De Gaulle ons geen andere keus laat dan het voorbereiden op een lange oorlog". (Zie vervolg op pag. 7) Eind mei begint het grootste schip van de Koninklijke Ma rine, het vliegdekschip Karei Doorman, aan zijn reis naar Nieuw-Guinea, waar moderne straaljagers zullen worden af geleverd. Sinds vorige week vrijdag is de bodem weer in de vaart na een onderhouds beurt van enige maanden in Den Helder, waarbij ook tech nische voorzieningen zijn ge troffen voor de ontvangst van nieuwe deklandings jagers van het. type Tracker. Onze foto graaf maakte op de boulevard van Katwijk deze opname van de voorbij varende Doorman. Het stipje rechts van de Doorman is het piratenzender schip Veronica. Advertentie DE BESTE BROMFIETS I, cn blUft da BERINI ƒ519,— Eerste aanbetaling 94.en 18 maande lijkse term. incl. allr. verzekering 30.—. CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 Meisje vastgepind aan stang van hek De 25-Jarige mejuffrouw H- B. Krys- manski uit Bremen is zondag een merk waardig ongeluk overkomen. Zij reed met een vriend op de Torenlaan in Baarn toen him auto van de weg ai raakte en tegen een hek aan kwam. Een stang daarvan trof hert meisje door de bodem van de auto heen en boorde zich door haar dij en de rugleuning van de voor bank. Een arts liet haar toen, na haar een verdovingsmiddel te hebben gegeven, vastgepind en wel naar het ziekenhuis brengen waar chirurgen de stang verwij derden nadat zij uit de auto was ge zaagd. Magazijn in A'dam uitgebrand Een felle brand heeft gisteren gewoed in het magazijn van een grossiersbedrijf in marktantükelen aan het Waterlooplein in Amsterdam. De bovenverdiepingen van heit ruim 20 meter hoge pand brand den geheel uit. De andere liepen grote waterschade op. Drie kinderen, die in de woning op de eerste etage waren, kon den tijdig door hun oppas uit huis wor den gebracht. In het pand was gevestigd Bekkers en Polak en Co N.V.'s grossiersbedrijf in galanterieën, huishoudelijke artikelen, plastic speelgoed, parfumerieën, textiel en papierwaren. Aanhoudend koud Die Bilt verwacht tot woensdagavond Veranderlijke bewolking cn plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige noorde lijke wind. Aanhoudend koud weer met higr en daar nachtvorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). WOENSDAG 27 APRIL Zon op 549, onder 19.57, maan op 6,28, onder 21.34. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D. Helder "pedburg Eol<ie De Bilt Twente Eindti 2d -Limb Helsinki Stockh Oslo Aberdeen Londen Grenoble Nice riuScfu t SC VANDAAG begint op pagina 2 ons nieuwe feuilleton. Het Is een eenvoudig, menselijk verhaal, geschreven door Willy Strijt over Anne van Velzen, een jonge vrouw, die in de steek gelaten door de man, die zU liefhad, alleen is komen te staan voor de zorg over haar zoontje. Vooral onze lezeressen zullen dit nieuwe vervolgverhaal ongetwijfeld met genoegen lezen en wij hebben ge meend. na de serieverhalen, die vooral de mannen met spanning lazen, ook de dames eens een speciaal voor haar geschreven feuilleton te moeten aanbieden. „De Grootste Gave" is het vérhaal van een moeder, die niet alleen voor haar kind moet vechten in de dagelijkse strijd om het bestaan, maar ook tegen de gedachte dat de man haar zo trouweloos in de steek heeft gelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1