y^wüerafl „Bestemming Auschwitz diep-menselijke film Kwatta Reep Drs. Korthals tevreden over Antillen Spaarbank Protestants Nederland opgericht Parkeerverbod in Parijs VPRO maakte 3000 m film in oostelijke landen Japanse concurrentie op de bloemboUenmarkt ZWITSALETTEN 9 MAANDAG 25 APRIL 1960 Binnenkort komt er 'n film die in deze weken, waarin wij vijftien jaar vrijheid ai de allergrootste aandacht verdient, is een film, die door Duits-Bulgaarse samenwerking tot stand kwam en de doortocht van Griekse Joden door Bul garije op weg naar Auschwitz tot onder werp heeft: „Bestemming Auschwitz" heet dit werk van de regisseur Konrad Wolf en zelden is dit onderwerp beklem mender in beeld gebracht. Niet echter door de afschuwelijkheid der beelden, want alle sensatiezucht is hier vermeden. Joden in het beeld komen, dan is de aanblik er een van onzegbare triest heid maar zelfs hiervan is een sober ge bruik gemaakt. Deze film munt uit door soberheid, alle effectjagerij is vermeden. Er wordt nergens gespeculeerd op welk nent dan ook is slechts één thema aan de orde: te midden van al deze onmenselijkheid wordt alleen gevraagd naar de enselijkheid. Op de oude Kaïnsvraag wordt onomwonden, niet pathetisch, nuchter positief het antwoord ge ik ben mijns broeders hoeder! De menselijkheid is het enige thema van deze film. Wolven ïl en verontwaardigd schreeuwt ir begin het Joodse meisie Ruth het uit „De Duitsers zijn geen mensenhe1 zijn beesten, ratten, wolvenHet is hier, dat de regisseur als het ware de iag stelt: Is die wel zo? Met drie men in het bijzonder gaat hij deze vraag beantwoorden: twee Duitse onderofficie- :n en een jonge Joodse vrouw Rufch. De twee Duitsers hebben beiden vt Leningrad gelegen en om wat op het v haal te komen zijn zij nu naar een Bul gaars bergdorpje geedetacheerd, betrekkelijke rust heerst. „Het is hier en Paradijs", zegt Kurt, het type van eer 'itale Duitser, die zich niet te veel kop zorgen maakt. Hij doet zijn plicht als sol daat, zorgt zijn dienst er zo gemakkelijk ogelijk vanaf te brengen en stelt zijn geweten geen lastige vragen. Zijn kame- ad Walter is van een andere natuur ij neemt de dingen niet zo makkelijk op. Hij is kunstschilder, maar niet tevreden over zijn kunnen; ook niet te vreden over zijn tijd: de mensheid de miljoenen jaren van haar bestaan werd in Hamburg Een „Wouwermans', Het schilderij „Ruiter in de duinen" in de Nederlandse 17e eeuwse schilder Philip Wouwermans is zaterdag gestolen uit het Kunstmuseum te Hamburg. De waarde wordt geschat op 12-000 dollar, het schilderij meet 30 bij 35 cm. is een paneel. Het is door de dief uit de lijst gesneden. Ds. J. L. deWolf, 57, te Enschede overleden In de ouderdom van ruim 57 jaar ls ln het ziekenhuis te Enschede zaterdag overleden, de nestor van de Hervormde predikanten aldaar, ds. J. L. de Wolf. Ds. De Wolf werd op 10 mei 1902 te Rot terdam geboren. Op 14 november werd hij te Odoorn in het ambt beves tigd. Hij diende de gemeente van Hoo- gezand en was vervolgens als voorgan ger verbonden aan de afdeling Hilver sum van de N.P.B. Op 21 mei 1936 kwam hij als predikant in Enschede. Ds. De Wolf is tal van jaren pr< geweest van de klassikale vergadering van Hengelo en praetor van de ring'En schede. Hij vervulde in zijn woonplaats tal van plaatselijke functies. Om zijn verdiensten in het verzet werd hij op 29 april 1958 benoemd tot Ridder in de Or de van Oranje Nassau. De teraardebestelling van zijn stoffe lijk overschot zal woensdagmiddag half drie op de Oosterbegraafplaats Enschede plaats vinden, na afloop een rouwdienst in de Grote Kerk aldaar, die om half een begint. STERKE VOORUITGANG BIJ NAT. GRONDBEZIT Het concern-resultaat van Nationaal Grondbezit N.V. was over 1959 aanmer kelijk hoger, de financiële resultaten der N.V. en vrijwel al'le dochters waren zeer bevredigend. Voor 1960 kan men even eens op een goed eindresultaat rekenen. De enige uitzondering was Panagro Con struction Comp. (Central Africa) Ltd, die de werkzaamheden inkromp. De opbrengst der huren na aftrek van canon was 1,64 (vonig jaar 1,47) mil joen, baten uit transacties in onroerend goed ƒ869.261 (491.081), uit dochters 482.397 (398.239), andere 126.708 (40.455). vrijgekomen uit bestemmingsrekendngen 376.423 tegen 487.787 (428-990) ad ministratie en 493.438 (436.140) algemene kosten ƒ251.450 (198.016) rente en ƒ2,21 (1,25) min winst, waarvan na voorzienin gen en reserveringen 958.053 (360.199) te verdelen. Voorgesteld wordt 22 pot dividend waarvan reeds 10 pet als interim is be taald (v.j. 20 pet op oude en 5 pot op nieuwe aandelen), plus 50 per aandeel bijzonder dividend in de vorm van bij - schrijwinig, waardoor de verplichte stor ting op 250 komt. Houders van vrij willig volgestorte aandelen krijgen dan 50 contant, waarna hun onverplichte storting 750 bedraagt. In Nederland kwamen 512 percelen ge reed en waren eind 195.9 613 in uitvoering Voortgegaan wordt met de verwerving van moderne complexen, waarvan het onderhoud stabieler is. Naar kostprijs be staat het huizenbezit voor 52 pot uit voor oorlogse en 48 pot uit naoorlogse per celen. De balanstelling nam toe tot 49,5 (38,8) min, de liquide middelen vermeer derden tot 3,61 (2,4) min. Belang is verworven bij woningbouw in West-Duitsland. F aillissementen Ipgegeven door Van der Graaf Co) :t gesproken: M J Nijhof (vucaniseei Koppelebrink 16, Borne, cur mr bank. Ruinerwold. voorl bewindv mr H J Dons, Assen en W R F Vermeulen. Meppel. ontw -akoord; i z fa Hartog van Hoorn Rijswijk, en venn A van Hoorn, Idem. en M Hartog. Den Haag. on v-akkoord gedep.. vorderingen uiterlijk 27/4 bij bewindv mr E A van Nieuven hoven Helbach. Den Haag. besslissimg 12/5 1! uur; i-z fa Bergs Arkenbouw. Prinsen eiland to 1$5. A'dam. ontw-akkoord gedep vorderingen Sober en zonder sentiment niet verder gekomen dan het begin. „We zijn nu aangeland in het tijdperk van het algemene idiotisme!", roept hij gemelijk uit. Voor het overige onderwerpt hij zich ook zo goed en zo kwaad als dat gaat aan de krijgstucht. Terwijl Kurt en Walter op een mooie zomerdag genieten van het „Paradijs" (Kurt op zijn rug en Walter met zijn schetsboek) komt er een transport Griek se Joden od weg naar Auschwitz het dorp binnen: maar voor korte tijd, want bin nen enkele dagen zal een trein hen ver- derbrengen. Er is opeens werk aan de winkel. De Joden worden zolang opge borgen in een school, die van prikkel draad wordt voorzien. Kurt krijgt de lei ding en knapt die weer op de vereistef!) wijze op: geen gewetensproblemen. De Joden zijn voor hem transportwaar. zoals hij ook kanonnen, koeien of varkens zou transporteren. Walter echter komt op menselijke wijze met deze Joden in aan raking. Als hij langs het hek loopt, komt Ruth hem waarschuwen, dat een Joodse iw een kind moet krijgen en vraagt een dokter. Walter is nijdig, omdat Jood geweigerd heeft sigaretten van hem aan te nemen en hij snauwt Ruth af. Dan valt het woord: „Jullie Duitsers zijn geen mensen!". Het blijft haken in Wal ters ziel en hij zorgt toen voor een dok- Met het meisje Ruth komt hij in nader contact. Kurt organiseert avondwande lingen met haar en hoewel zij beiden in verschillende kampen, onverzoenlijk blij ven, zet zich bij Walter toch het idee vast. dat hij althans dit meisje redden moet. Als hij echter onderdak voor haar heeft gevonden en hij Kurt vraagt wan neer de Joden worden weggevoerd, komt hij net te laatde deuren van de bees tenwagens zijn reeds dichtgeslagen, in de stromende regen rent Walter de onver biddelijk wegtrekkende trein achterna. Een maohteloze Duitser in wie de mens is ontwaakt, blijft voor altijd het gevoel hebben te laat te zijn geweest Deze sobere film is een diepontroerend getuigenis van menselijkheid. Zo'n film verdient onze- allergrootste aandacht, want zonder sensatie, wordt hier open en eerlijk gezegd, waarom het in alle grote vragen van oorlog en vrede, van politiek en wereldgeschiedenis gaat: om de mens! Deze film, waarin Sasoha Kruscharska op een ontroerende wijze het Joodse meis je Ruth speelt, Jürgen Frohriep de diep nadenkende Walter en Erik S. Klein de vitale Kurt, is door de filmkeuring toege laten voor boven de veertien. voor 10 Kwatta* soldaatjes krijgt U van Uw wink©* lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december '60). Schiphol teruggekeerd na zijn reis naar de Nederlandse Antillen en Suriname. Hij noemde zijn verblijf aldaar zeer bij zonder geslaagd. Hij had met vele men sen gespsroken, ook met de oppositie. Bonaire en de drie Bovenwindse eilan den moeten zo spoedig mogelijk de toe risten stroom uit de Verenigde Staten kunnen ontvangen. Dit is een zaak voor de overheid en het particulier initiatief. Ook voor spaarders buiten reeds bestaande spaaregelingen (Van onze sociaal-economische redactie) Ten overstaan van notaris J. W. Bor gers is heden officieel de Stichting Spaarfonds voor Protestants Nederland opgericht. Daarmede is uitvoering ge geven aan de op 11 april genomen b< sluiten van de Verbondsraad van hi CNV en de Raad van Commissarissen van de N.V. Levensverzekering Maat schappij UBO. Het bestuur wordt gevormd door de Doorduyn, voorzitter van directeu- iran het Sociaal Fonds Bonuwnijver- held; Prof. Mr. H. J. Hellema, buitengewoon hoogleraar vap de Vrije Universiteit; B. Holwerda, penningmeester van de Nederlandse Christelijke Landarbeiders- H. 't Lam, penningmeester van de Ne derlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel; C. J. van Mastrigt, voorzitter van het CNV; Niemantsverdriet, secretaris van de Nederlandse Christelijke Beambtenbond; J. van Rheenen, penningmeester van het CNV; Jhr. Mr. E. W. Röell, lid van de firma Hope en Co.; M. Ruppert, oud-voorzitter van het CNV; J. J. A. van Stapele, penningmeester an de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische Industrie. Tot voorzitter en secretaris zijn aan gewezen resp. de heren Van Mastrigt en Holwerda. Toe gedelegeerden zijn benoemd de heren Doorduyn, Röell en Ruppert. De directeur, de heer G. Lenderink. is zijn arbeid voor de spaarbank reeds begonnen. Het kantoor der spaarbank is geves tigd Kromme Nieuwe Gracht 810 te Utrecht. Belanghebbenden kunnen zich tot dit adres wenden tot het verkrijgen van in lichtingen, in het bijzonder ook over de wijze en het tijdstip, waarop stortingen kunnen plaatshebben. Niet alleen degenen, die betrokken ttjn bii de Jeugdspaarwct, de ambtena- renspaarregeling en bedrijfsspaarregelin- BEN GOERION MOGELIJK NAAR NEDERLAND Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat premier Ben Goerdon spoedig na de topoonferenitrie in Parijs waarschijnlijk Frankrijk, Nederl: en België zal bezoeken. Het bezoek van „particuliere aard" zijn. Er zijn nog geen data vastgesteld, maar waarschijn lijk zou de maand juni voor deze bezoe ken worden gekozen. doch ook alle andere spaarders kun nen zich tot vorengenoemd adres om inlichtingen wenden. Het CNV, de b« de CNV aangesloten organisaties en UBO hebben reeds een bedrag van 15.000 bijeengebracht als garantie-kapitaal. Jhr. D. van Eysinga, raad van de Nederlandse ambassade in Kairo, heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de Am sterdammer Meewis Gouds waard die ervan verdacht wordt spionage voor Israël te hebben gepleegd. Volgens de heer Van Eysinga is de heer Goudswaard in goede conditie. Rond 1 mei zal er een proces tegen hem beginnen. Hij krijgt rechtskundige bijstand van een Egyptische advocaat. Op de foto ziet men hem (in het midden) met een zendapparaat, dat hij bij zijn spionagewerk gebruikt zou hebben. Kaasprijzen beneden inleveringsniveau Op de beurs in Leeuwarden werd rige week volvette Goudse kaas ver kocht voor 1.68—1.70. Dat tot 2 cent beneden de theoretische inleveringsprijs. Dat producenten daartoe bereid zijn vindt zijn oorzaak hierin dat men daarmede een zeker kwaiiteitsrisico vermijdt. Im mers kaas kan eerst op een minimum leeftijd van 2 maanden worden ingele verd en moet dan zonder gebreken zijn. Ook de prijs van broodkaas werd met één cent verlaagd. De produktie is hoger dan vorig jaar, doch niet zo heel veel als men weet dat tot nu toe ongeveer 7 pet meer melk tot 40+ en volvette kaas verwerkt werd dan vorig jaar. De afzet echter levert nogal wat moei lijkheden op. Daar is in de eerste plaats de sterk getaande belangstelling in Enge- Van Gelder wil slag kunnen slaan Het bestuur van Van Gelder Zonen heeft van aandeelhouders machtiging ontvangen ten hoogste f 1.160.000 gewone aandelen ondershands te plaatsen om slagvaardig te zijn, wanneer er zich plot seling een mogelijkheid zou vooidocu tot overneming van bedrijven, hoewel op het ogenblik nog geen plannen be staan. De papierproduktie kan in i960 mogelijk de 280.000 (1959 256.000) ton be reiken. De fabricage van courantenpa pier geeft een uitermate bescheiden rendement. Over Suriname is het be stuur uitermate tevreden, maar er ziji. vrij grote investeringen nodig ondanks vele risico's. De liquiditeit is voldoende. De heer H. Smidt van Gelder, voorzitter van het college van commissarissen, trad als commissaris af, na meer dan 60 jaai met Van Gelder verbonden te zijn ge- i- land voor invoer van Chesl and. Vorig jaar werd een z ijk kwantum geplaatst in Engeland. Dan .s er de gestadig teruglopende uitvoer De boterproduktie is hoog. Het gehele aanbod kan niet geplaatst worden en er wordt reeds volop „ingeleverd". Met ingang van 23 april is de hef fing op de uitvoer van kaas naar Duits land met 2 cent verhoogd. De heffing bedraagt thans 12 cent per kg voor vol vette en 11 cent per kg voor 40+ kaas. De heffing wordt opgelegd ter onder steuning van het Duitse prijspeil ten be hoeve van de Duitse producent. De ver hoging was nodig door een daling van de kaasprijzen 's daags tevoren op de zui- velbeurs in Leeuwarden. R.D.M. handhaafde bijna resultaten De Rotterdamsche Droogdokmij boek te na belasting ƒ21.9 (vorig jaar 22) miljoen exploitatiesaldo en na 16,7 (16,7) min. afschrijving 5,24 (5,24) min. winst. Voorgesteld wordt 30 (30) divi dend, alsmede uitkering van 3640 per oprichtersbewijs. Het resultaat is gunstiger dan ver wacht was Het aantal gerepareerde en gedokte schepen was iets groter. Scherpe concurrentie drukte het prijspeil. Ople vering van nieuwe schepen, waarvan de bouw nog voor redelijke prijzen was af- fesloten, droeg er eveneens toe bij, dat et resultaat weinig achterbleef. In het nieuwe boekjaar is opdracht ontvan gen voor een vrachtschip van de HAL, gelijk aan het in 1959 bestelde schip. De bouwafdeling zal tot eind 1962 vol I bezet zijn Door zeer beangrijke vergro ting van de dokgelegenheid geeft de toekomst van het reparatiebedrijf ver trouwen. De overheid moet zorgen voor wegen, havenpieren en kleine vliegvelden. Pas dan zijn er grote mogelijkheden. Ook op Curasao en Aruba moeten de luchthavens en andere projecten aanzienlijk verbeterd worden. Minister Korthals is getroffen door de bijzonder grote voortvarendheid op de Antillen. Met de regering aldaar en de oppositie heeft hij overleg gepleegd over de algemene maatregel van rijksbestuur, waarbij de gedeputeerden van Curagao werden ontslagen en de macht op het eiland bij de gezaghebber kwam te lig gen. Volgens zyn mening zijn nieuwe verkiezingen niet de juiste weg naar een oplossing. Meerderheid en minderheid moeten trachten samen normale verhou dingen te herstellen. Over concrete veranderingen heeft hij ln Suriname niet gesproken, daarvoor ls de delegatie onder leiding van de Suri naamse premier in Nederland. Drs. Kort hals Is er voorstander van om de over zeese rijksdelen hun eigen zaken te laten regelen. Hjj had ln Suriname niet de indruk gekregen, dat men daar van mening is, dat de regering zich te veel met het land bemoeit. Prof. dr. J. E. de Quay en mr. dr. R. H. Pos waren ter begroeting aanwezig. (meer dan 24 uur) In Parijs zal het voortaan verboden zijn auto's langer dan 24 uur op de openbare weg te parkeren. Dit geldt ook voor stads delen waar tot nu toe geen parkeerverbod of -beperkingen golden. Vele Parijze- naars, die hun auto alleen het weekeinde gebruiken zetten hun wagen dag en nacht voor hun deur. Dat is dus nu verboden. Men verwa-cht, dat hierdoor heel wat eigen wagens verkocht zullen worden, hoewel de markt van tweedehandsauto's reeds overvoerd is Emissie van Mees' Bouwmaterialen De Nederlandsche Handelmij en R. Mees en Zoonen openen 6 mei de aan gekondigde inschrijving op 508 toonder aandelen B van 1900, winstdelend over pari, in Mees' Bouwmaterialen N.V., uitsluitend voor houders van aan delen B met recht op een nieuw voor een oud aandeel. Beursnotering wordt ge vraagd. De claimhandel begint 26 april de storting is 20 mei. De opbrengst dient automatisering van de steen fabriek, peroeelaankoop, uitbreiding van het silocemenitbedrij f en de betoncentrale. Het geconsolideerde exploitatiesaldo- >59 bedroeg ƒ452.000 (v.j. 374.000), de netto-winst 117.000 (100.000), dividend 10 (10) pet. Over de verstreken maanden de omzet ondanks de staking hoger in vorige jaren. De orderportefeuille is goed gevuld en men verwacht over het vergrote kapitaal bevredigend dividend. Veronica staat buiten faillissement Oswald Op 19 april ls volgens Van dor Graaf Co. N.V. het faillissement uitgespro ken van de heer H. Oswald, importeur van fotografische artikelen, radio's, tele visietoestellen, enz.. Waalstraat 11] I te Amsterdam. De betrokkene is vertegen woordiger van de commerciële radiozen der aan boord van de Veronica, doch dit faillissement heeft overigens niets met de Veronica te maken. Rechter-commissaris Is mr. J. van Ginhoven, curator met A- Th. E. Kastein, Keizersgracht 606 te Am- Teneinde „een bescheiden bij drage te leveren in de toenadering tussen oost en west" gaat de VPRO in de zomermaanden zes televisie films vertonen, welke handelen over het dagelijkse leven in de Ver enigde Arabische republiek, Iran, Turkije, India, Pakistan, Japan en China. De eerste drie films, t.w. die over de Arabische republiek, Iran en Tur kije, zijn _door een eigen VPRO-team de verboden is, gelukte het 't team ver gunning te krijgen voor het maken van havenbeelden. In Iran was het team gast van het keizerlijk hof, een onvergetelijke ge beurtenis! Natuurlijk werden ook ln dit land met zijn vele contrasten aan arm en rijk tal van opnamen ge maakt. In Abadan mocht o.m. wor den gefilmd In een Internationale school, die twee klassen met Neder landse kinderen telt. Roofoverval in Hoogeveen: dader al gegrepen Eerst i is bekend geworden, dat vrij- n Hoogeveen een roofoverval is gepleegd, waarbij de dader onder meer een bedrag aan geld van 685 heeft buit gemaakt. De dader belde om omstreeks negen uur bij de 82-jarige heer R. Krik ken en vroeg of diens zoon Hilbert thuis was. De heer Krikken antwoordde ont kennend, waarop de onbekende de huis kamer binnendrong, het elektrische licht uitdraaide, een zaklantaarn ontstak en resoluut naar een kast liep, waaruit hij twee kistjes wegnam, waarin zich de 685 en enkele papieren bevonden. Zo wel de heer Krikken als zijn 78-jarige schoonzuster waren te verbouwereerd om in te grijpen. De bedrijver van de overval vluchtte daarop per fiets. Het gelukte de politie, in de nacht van zaterdag op zondag, de roofovervaller te grijpen. Het bleek te ziin de 38-jarige verzekeringsagent uit Hoogeveen J. K. Het geroofde geld had hij begraven. De politie wist de dader te ontdekken, na het volgen van een spoor van bloed druppels. De man bleek namelijk, ter wijl hij vluchtte, tegen prikkeldraad ge reden te zijn. waarbij hij aan het ge zicht en de handen werd gewond. K was in geldnood, door aan gokspelen Nederlandertjes uit Duitsland komen hier vakantie houden Reeds vele jaren verzorgt een commis sie van samenwerking de uitzending naar ons land van Nederlandse kinderen die un Duitsland wonen. Zij heeft daarvoor verscheidene motieven, waarvan het ver- de band tussen deze in Duits land levende kinderen en hun vaderland de voornaamste is. De uitzending zal dit jaar geschieden vanaf 21 juli tot en met 10 augustus. Men' kan zich als pleegouders opgeven bij COSA, Raad van Arbeid te Nijmegen daarbij vermelden of men een jongen of meisje wenst, van ongeveer welke leeftijd en van welke godsdienst. De aanmeldingstermijn voor de pleeg oudere sluit op 30 april. Gedenkteken Top Naeff Boven de voordeur van het geboorte huis van mevrouw A. van Rhijn-Naeff de op 22 april 1953 op vijfenzeven tigjarige leeftijd overleden schrijfster Top Naeff aan de Nieuwehaven te Dordrecht is zaterdagmiddag in het bijzijn van tal van genodigden een bron zen plastiek onthuld. Het plastiek stelt voor het paard Pe gasus, de gevleugelde viervoeter van de dichters, en is vervaardigd door de Am sterdamse beeldhouwer A. Jansma. Een .familielid van Top Naeff, de heer G. Naeff, uit Gorinchem onthulde het ge denkteken. Nederland moet reorganiseren De Japanse bloembollen, goedko per en toch volgens de Japanse kwekers van gelijke kwaliteit, vor men een begin van een daadwerkr lijke concurrentie voor de Nederland se bollen op de wereldbloembollen- In een gedegen rapport over de afzet van Nederlandse bloembollen in de Ver Staten, opgesteld ten behoeve van hei produktschap voor siergewassen, wordt de aandacht gevestigd op de toenemen de activiteit van de Japanse bloembollen exporteurs. Het rapport, dat de Nederlandse bloembollenhandel een belangwekkend inzicht geeft in het aanbod, vraag, af zet en concurrentie rondom de Neder landse bol in de V.S., constateert dat ©ndank9 de Japanse activiteit de con currentie van andere landen niet groo» Van de ondervraagde Amerikaanse kleinhandelaren verkochten 98 procent Nederlandse bollen, 31 pet. ook Ameri kaanse, 7 pet. ook Japanse, 72. pet. ook Belgische, 2 pet. ook bollen uit Frank rijk en 1 pet. ook uit andere landen. In de conclusies van de rapporteurs heerst de merring dat er een grote, nog niet gerealiseerde afzetmogelijkheid voor bollen in de Ver. Staten is. Maar, zo zegt het rapport, het bedrijf (de Ne derlandse bloembollenhandel) is bij de huidige organisatie niet in staat een be trouwbare en voldoende mate van groei gedurende de eerstkomende jaren te handhaven. Er wordt gesproken van ver oudering en ondoelmatige onderdelen van afzetmethoden en ook werkte het nadelig dat de laatste jaren aan plotse linge en grote vraagstijgingen in de Ver. Staten niet kon worden voldaan. Men kan op lange termijn echter slechts aannemen, aldus het rapport dat een stevige, hoewel geleidelijke groei van de markt voor bollen in de V.S wordt gewenst en dat derhalve een toe nemend aanbod beschikbaar kan worden gesteld om aan de vraag te voldoen. „Door eenheid sterk" ls het devies van de aanbevelingen. Groepen expor teurs moeten zich aaneensluiten om hun gemeenschappelijke belangen en daar mee die van het vak als geheel te die nen. Voor het begin wordt vrijwillige samenwerking in bet komende jaar aan geraden, samenwerking vooral voor re clame en propaganda op allerlei wijzen slot maakte de filmploeg __onieuwjaarsreceptie van de gemaakt. Dit team werd gevormd door Sjah mee. Een bijzondere gebeurte- de Pakistaanse mevrouw Roshan Dhun- nis vooral voor mevrouw Dhunjibhoy, jibhoy en Guus van der Steen voor want sedert 2000 jaar had geen vrouw de samenstelling, mevrouw Dhunjib- op een receptie in het keizerlijk paleis hoy's echtgenoot Otto van Noppen voor mogen verschijnen. Op deze 21e maart fotoreportages, de cameraman Emile werd echter juist de traditie verbro- van Moerkerken en de regisseur Ben ken! Klokman. Van Teheran leidde de reis naar de In Egypte werden opnamen gemaakt Kaspische Zee waar „Russische kavi- in Cairo, Assoean, Luxor (oude tem- aar wordt toebereid en verder naar pels en koningsgraven) en Alexandrië Turkije, waar o.m. de „Karagöz", een en voorts bij het Suezkanaal en in de politiek-sociaal poppenspel, werd ge- Nijldelta. In Syrië was het team o.m. filmd in Ankara. Tot besluit stond een in Damascus en in het binnenland, bezoek aan Istamboel op het program- voor het maken van opnamen van ma> Waar o.m. opnamen werden ge landschappen, monumenten, kastelen maakt in een sigarettenfabriek, van van voormalige kruisridders enz. een modeshow met nieuwe creaties m Zelfs in Lattakia, waar filmen streng oucie stijl en van oriëntale dansen. Van al deze opnamen worden nu drie films gemaakt, welke de eerste zullen zijn in de filmserie over het Nabije en het Verre Oosten, die de VPRO in juni, juli, augustus en sep tember op het scherm gaat brengen. De films uit het Verre Oosten worden van andere zijde beschikbaar gesteld. Televisie aan boord Het nieuwe Britse transatlantische luxe-passagiersschip „Camberra" wordt met televisie uitgerust. Dat kost een lieve cent, want er is op alles ge rekend. Aan boord bevindt zich een volledige stndlo met complete tech~ ische instal latie en in elke hut is een ontvang toestel geplaatst. Via een gesloten ke ten kannen de beelden uit de studio op de schermen worden gebracht. Voor de opvoeringen zorgen het or kest dat aan boord is en een speciaal daarvoor geëngageerd amusements gezelschap. Ook zullen „talentvolle" passagiers kunnen optreden voor de Wanneer er geen voorstellingen wor den gegeven zullen er allerlei films worden gedraaid. Als de Camberra zich in een haven bevindt kan de boord-televisie de pro gramma's van de plaatselijke zenders overnemen. Daartoe wordt maar even tjes een ontvanginstallatie die kan werken op alle voorkomende lijnsy- stemen, gebouwd. „Made in U.S.A." De Amerikaanse industrie heeft het nieuwste televisiesnufje gelanceerd: borden met lichtgevende randen. Ze zijn bedoeld om gemakkelijker te kun nen eten bij het televisiekijken. /anavond De NCRV vraagt vanavond uw aandacht voor het hoorspel „Tussen sabbath en zondag", een levensbeeld van mr. Isaac da Costa, waarover we u al veel vertelden. U kunt het horen tussen 7.55 en 9.30 uur. Het is geschre ven door Will Barnard. Om half tien speelt het Ned. Strijkkwartet het Kwartet in f van Ravel en om 11 uur begint een uitvoering van oude Neder landse muziek en zang door de Mu- ziekkring „Obrecht". De AVRO biedt tussen 8.05 en 10.50 uur weer de Radioscoop met de ver scheidene bekende rubrieken. Ditmaal geen hoorspel tot besluit, maar een uit voering van de operette „Der Zigeu nerbaron" van Johan Strauss in Duitse versie. Deze uitvoering begint om 9.35 Tips uit het buitenland Kamermuziek kunt u beluisteren in het programma van Brussel Vlaams op 324 m. Het NIR Kamerorkest, onder leiding van Jef Vereist, speelt tussen 8 en 9.30 uur werken van Mozart, Beethoven en enkele moderne compo- Durft u een opera van Ravel aan, stemt u dan tussen 9 en 9.50 uur af op de BBC-zender 464 m. U hoort dan ,,L' Heure Espagnole", uitgevoerd in Franse versie door een Zwitsers gezel schap onder leiding van Ernest Anser- Programma voor morgen DINSDAG 26 APRIL 1960 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. KRO: 7 00 Nws 7 15 Gram 7 30 V d Jeugd 7 40 Gram 7 45 Morgeogebec' 8 18 Gra 9 40 V 10 25 Gr. M 50 Vol dagklok-noodklok 12 03 Gram 12 30 Land en tuiwbouwmcded 12 33 Pianospel 12 50 Act 13 00 Nwe 13 15 15 jaar geleden, praatje •50 V d vi ind 10 15 1 11 00 V d 5 50 Gram 16 00 V d recital 22 00 Promenade-ork en sol stereo- fonische ultz) 22 30 Nws 22 40 Gezin en 22 5o Fümimuz 23 J 5 Omr huwelijk. lezini_ ork 23 35 Klein koor Hilversum II. 298 1 7,0o Nws 7-10 Gym 1 55—24 00 Nws 50 Dagopening Gram r Dc Grc AVRO' 8 00 Nws 8 15 Metropole-ork 13 55 Beursteer 14 40 Schoolradio 15 00 V d vrouw 15 Kamermuz 16 00 Doe progr 16 15 Gra. 16-30 V d jeugd 17 30 Amateurs progr Nws 20-0 uitz: Promenade-ork en sol 22 30 Nws en beursteer van New York 22 45 Plarx* recital 23 05 Voordracht 23 20 Ëxperimcn- .-1--3 55—24 00 Nws

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9