is alleen als er op staat KRONIEK Acht bemanniDgsleden van Astrid Naess ontslagen KAPITEIN DWARSBOOMT VEILIGHEIDSACTIE" Natuurlijk is hij zwart! Ontvoering over zonegrens Aanrander keert terug op plaats van misdrijf Olivetti SöfaijfmMms Syngman Rhee blijft nog regeringsleider Figuur puzzel iiiiii rijnd* «art grillige greep wit de grote ft en kleine gebeurlijkheden, die op het toneel i| ven de wereld, in de verte of nabij, zich e afspelen en de mensen tot een booi woord n mf een glimlach bewegen. li ELSEV1ERS ll Tekenend voor de tijdi ij ven is de dubbele moraal welke ij na houden. Zij komt zelfs in de nieuwsberichten tot 1 uiting j] De kranten staan vol van ontroering over wat er in Afrika geschiedt en van bewo- al genheid met de bevolking van dit onmete lijke continent. Het gruwelijke feit van de verdelging van het boerenbczit in Oost- 2 Duitsland, die van tienduizenden landbou- wers horigen maakt, wordt in enkele regels J afgedaan. Over het lot van de 5000 boeren V die alleen al op de paasdagen de moed •e opbrachten het Oosten te ontvluchten 1; naar West-Berljjn te trekken wordt nat ei lijks gesproken. j| Dat is ook daarom verkeerd, omdat i ei op deze wijze in Afrika niet meer begrijpt gf dat het communisme en de meest verouder- ui de vorm van uitbuiting en slavernij 6yi 4 nieon zjjn. YRIJNEDERJAND r' Toen bekend werd hoe hoog de huur- compensaties voor de diverse gemeenteklas sen zouden zyn, is tegen deze bedragen hier en daar geageerd. Men vond ze te hoog. De compensatie in de vijfde gemeenteklas se, die in 1957, toen de huren over 25 pet. j werden verhoogd, nog slechts 2,10 per week bedroeg, was nu, met 1.40 gestegen "1 tot 3,50 per week. Waar was dat allemaal voor nodig? De werknemers moesten toch niet rijker worden van deze huurverhogingT Volgens het kabinet wel. Minister Dt. Pous beeft vorig jaar juli, bij de debatten 1 over deze kwestie gezegd: „Er blijft dan nog altijd over een gemiddelde reële loons verbetering van ten minste 1,5 pet. In de grote gemeenten ontvangt men 4 per week huurbyslag. Dat is het brutobe- drag. En netto? Een gezin met twee kinderen houdt, trek van loonbelasting en sociale lasten, 3 of minder netto over van deze huurbqslag. Met een weekhuur van 15 is dat precies a voldoende om de huurverhoging mee te betalen. Geen cent over voor de gestegen personele belasting, het verhoogde water- v geld en de (in de nieuwbouw) verhoogd* -j, tuingelden. Dat mooie verhaal van de overcompensa tie van 1,5 pet. is ndet waar gebleken. c 1 Reflecterende j politieagenten De verkeerspolitie te Hengelo zal, als I eerste korps in Nederland, bij wijze 'J van proef worden uitgerust met flucr ■e® rescerende jassen. M Dergelijke jassen worden sinds kort B al gebruikt door de politie te Brussel. v< Vooral bij ongelukken op on/erlichte buj wegen, waarbij de politie het verkeer moet regelen, verwachten deskundigen ad veel nut van de nieuwe vinding Een I Amsterdamse firma heeft thans de be- schikking gekregen over de stof waar in van deze jassen worden gemaakt. A CHT bemanningsleden van de tanker Astrid Naess, het schip waarop deze maand zeven man ernstig werden gewond bjj een hevige ontploffing, zijn door de Noorse rederij ,,Norness" op staande voet ontslagen. Dit vertelde de tweede steward van de Astrid Naess, de heer John Vos uit Bussum, die met de zeven andere ontslagen bemanningsleden gisteravond op Schiphol arriveerde. De directie van de Nederlandse Norness-maatschappij in Amster dam was van de ontslagen op de hoogte, maar wenste nog geen com mentaar te geven. Vandaag zou een gesprek met de ontslagen officieren worden gevoerd. Op 13 april jongstleden werden op de Astrid Naess bij een hevige ontploffing in de machinekamer zeven bemannings leden ernstig gewond. Zij worden mo menteel nog steeds verpleegd in enkele ziekenhuizen in New York. De vader van één der assistent-...,.- chinisten de heer N. A. de Groot uit Baarn heeft uit de krant moeten ver nemen dat zijn zoon zich onder de ze ven gewonde bemanningsleden bevond. Hij stelde zich met de Nederlandse maatschappij in verbinding teneinde in J- gelegenheid te worden gesteld op itschappijkosten zijn zoon te bezoe ken. Dit werd geweige Groot besloot op eigen kosten naar New York te vliegen, teneinde zich van het ongeval op de hoogte te stellen. Hij deed dit omdat hem uit brieven van zijn gebleken, dat in de laatste tijd Ontploffing was climax na lange reeks branden De heer De Groot constateerde in New York dat door de maatschappij geen enkele aandacht aan de gewon de bemanningsleden was geschonken en dat zij zelfs niet door een verte genwoordiger van deze maatschappij in het ziekenhuis werden bezocht. WAARSCHUWING Ten huize van de heer De Groot ver klaarde thans de tweede steward de heer John Vos, dat hij op staande voet was ontslagen omdat hij op verzoek van een aantal bemanningsleden de haven autoriteiten op de hoogte had gesteld van het feit, dat de tanker in de haven van New York werd schoongemaakt, terwijl in de onmiddellijke omgeving van het schip twee Amerikaanse marine schepen in reparatie lagen, waarbij elek trisch en autogeen werd gelast. Hij vreesde, door de vrijkomende dampen uit de tanker een nieuwe ploffing en meende op grond van ervaringen met de kapitein deze te moeten passeren bij het waarschuwen van de havenautoriteiten. De werkzaam heden aan de tanker werden na het be zoek van de havenautoriteiten volgens de heer Vos, onmiddellijk gestaakt. De kapitein van de Astrid Naess, de heer Elshout toonde zich zeer verbol gen over het eigenmachtig optreden de heer Vos en gaf hem in overleg met uiteraard van vele uiteenlopende fak- sommige etalages zo zindelijk, mo toren af. We zullen vandaag niet de dern en welvarend aandoet? prijs van de kolen aan een beschou- Laat u zich door deze, het oog wing onderwerpen, noch de kwaliteit strelende, moderniteiten echter niet buiten beschouwing kachel zwart is, is wel gedaan. Een laten, evenals tochtige kachel moet warmte uitstralen, e niet te moderne kachel heeft dat dit nuttige voorwerp zwart ziet. straalt meer warmte uit dan „Natuurlijk ziet mijn kachel zwartl" zal menige huis vrouw na de grote schoonmaak met een mengeling van verontwaardiging en trots uitroepen, en om haar woorden kracht bij te zetten haalt zij er nog haastig een dot poetskatoen overheen de temperatuur in de% kamer te om het sieraad TOCH ES HET ZO! betekenis. Een ruw oppervlak n glad oppervlak, omdat door de ruwheid het totale oppervlak wordt vergroot. Zou een ruw lid van de familie allerlei but sen in de kachel ma ken, dan bederft hij weliswaar het uiter lijk, maar hij werkt intensief i i de huiskamer in hogen. Tenslotte is ook de kleur van het uitstralende lichaam van het grootste belang, aangezien de warm testraling voor verschillende kleuren een andere waarde heeft. De hoogste waarde heeft zwart, zodat uw kachel, om de meeste warmte te geven, een ruw, dofzwart oppervlak dient te hebben. Dus met andere woorden, wanneer u er maar niet te zindelijk op bent en hem een beetje verwaar- dof, des te loost, kunt u het in de winter lekker warm hebben! Voorwaarde is dan Ja, daar zitten we nu midden in do problemen, waarvan sommige een kern tot hooglopende ruzies In zich dragen. Want wat zal die huisvrouw wel van ons denken, als we haar ver tellen, dat het volkomen fout is die kachel zoveel mogelijk te laten glim men? Laat hem n meer warmte heeft En dan de kleur. Waarom Is het echter, dat de hulsvrouw zich in „natuurlijk", dat een kachel zwart is? gionzlge Assepoester verandert. Zou hij niet met hetzelfde recht rood de Amerikaanse directie schappij op staande voet ontslag. De be diende Vugt uit Eindhoven, die de werk zaamheden van de heer Vos moest over- werd eveneens op staande voet ontslagen, toen hij opdracht kreeg di rect met de werkzaamheden te beginnen hieraan geen gevolg gaf. Hij wilde ook eerst bij de New Yorkse havenautori teiten informeren of -11e veiligheids maatregelen op de tanker wel getroffen VEILIGHEID De heer Vos vertelde verder, dat het personeel van de machinekamer, be staande uit de tweede en vierde ma chinist en twee assistent-machinisten op staande voet werd ont slagen. De machinisten moesten in de machinekamer de wacht overnemen van de assistent-machinisten die op hun beurt het werk moesten uitvoeren van de stokers die inmiddels op een andere tanker waren overgeplaatst. Zij waren tot deze werkzaamheden bereid mits officieel werd aangetoond dat hun veiligheid niet in gevaar was. Toen de kapitein een veiligheidscertifi caat van de New-Yorkse havenautoritei ten niet kon overleggen weigerden de bemanningsleden in de machinekamer te werken en werden eveneens op staan de voet ontslagen. De eerste stuurman van de Astrid Naess en een pompbediende werden ontslagen. De hoofdmachinist de tanker had reeds twee maanden „...den ontslag aangevraagd en ls tharts ook in Nederland teruggekeerd. ONRUST De heer Vos verklaarde voorts, dat er onder de bemanning grote onrust heerste omdat er herhaaldelijk branden op de Astrid Naess uitbra ken. Sinds augustus van het vorige jaar voer de heer Vos op de tanker en naar hij mededeelde zij er in die periode tussen de dertig en veertig brandjes uitgebroken. Toen de tanker lan ook voor reparatie in de New Yorkse haven lag, heeft men ge tracht om alle mogelijke zekerheid over de veiligheid van het schip te verkrijgen een zekerheid die ficieel niet kreeg. Toen een der bemanningsleden, aldus de heer Vos, zich met het Nederlands consulaat in New York telefonisch verbinding stelde teneinde te informe ren naar het onderzoek dat zou worden ingesteld, kreeg hij in plaats van de consul de kapitein van de Astrid Naess aan de telefoon, die het betrokken bemanningslid verbood verder contact met het consulaat op tee nemen. ONDEUGDELIJK Ook de heer Vos verklaarde dat di belangstelling van de maatschappij voo: de gewonde bemanningsleden nihil was Zolang hij in New York vertoefd heeft bestond deze belangstelling uitsluitend vr.n de kant van de niet-gewonde be manningsleden, terwijl he* Nederlands consulaat een secretaresse stuurde met enkele tijdschriften. Over de toestand op de tanker zei de heer Vos dat de brand- blusapparaten ondeugdelijk waren de explosie op 13 april gebeurde brand in de machinekamer woedde la gen er alleen brandslangen uit. De pomp in de machinekamer kon niet ge bruikt worden en een noodgenerator was defect. Men doofde het vuur met de dekken van de reddingboten waar- ooor het verstikte. De brandblusappari- len aan boord bevatten wat opgedroog de poeder. De ontslagen bemanningsleden, zo zei de heer Vos, willen nu een pro- J ces tegen de maatschappij beginnen. Inmiddels, zo deelde de heer De de ^-ïaat-1 Groot nog mede, heeft de Raad voor de Scheepvaart een openbaar onder zoek gelast. Hij verwacht dat zijn die het lichtst gewond werd de volgende week naar Nederland kan worden vervoerd. Toch ontslag voor Oberlander Gedurende het weekeinde is bonds kanselier dr. Adenauer met zichzelf te rade gegaan, hoe hij de Oberlan derkwestie moet oplossen. (De West- Duitse minister voor vluchtelingenza ken, prof. Theodor Oberlander, reeds had toegezegd voor 5 mei a.s. zijn pensioen te zullen aanvragen, heeft zijn verzoek om ontslag plotse ling afhankelijk gemaakt van de in stelling van een parlementaire quêtecommissie) Zowel de bondskanselier alsook de voorzitter van de C.D.U.-C.S.U.-bonds- dagfractie, dr. Krone, willen de kwes tie uit de wereld hebben nog voor dins dag a.s. het partijcongres der C.D.U. in Karlsruhe bijeenkomt, zo mogelijk door overreding van de minister zijn gegeven woord te houden en zo nodig door ontslag uit het kabinet. Dat zou dan de eerste maal worden, dat bonds kanselier dr. Adenauer een lid van zijn regering zijn congé zou geven. In D.C.U.-C.S.lLkringen is men gaar ne bereid om prof. Oberlënder de door hem gewenste parlementaire enquê- commissie te geven. Het is daartoe evenwel niet noodzakelijk dat hij nister blijft. Het verlof en daarop aansluitende pensioen van min;s er Oberlander die op 1 mei a.s. 55 jaar en daarmede pensioenrijp wordt was afgesproken tussen de C.D.U.-C.S.U. en de sociaal democraten. Bondskanselier dr. nauer heeft deze afspraak schriftelijk bevestigd. Zonder voorkennis van de bondskanselier heeft prof. Oberlënder deze afspraak doorkruist met zijn ve zoek om een enqpête-comnvssie en ui stel van zijn heengaan tot na zijn ri habilitering. Volgens de politie hebben manschap pen van de Oostduitse communistische grenspolitie vrijdag bij de grens de Sowjetzone een jonge Westduitser ontvoerd. De man was met i gezel in de nabijheid van de Een van beiden wilde een di ander maken, toen drie communisti sche politiemannen naderden. De com munistische politiebeambten noodzaak ten een van de mannen, ofschoon hij zich op Westduifs gebied bevond de grens te overschrijden, waarna hij werd gefouilleerd en hem de handboei en werden aangedaan. De ander ontsnapte en deelde de po litie mede dat de communistische dien ders _ijn vriend hadden meegenomen. De Duitse autoriteiten hebben gewei gerd de namen van beide mannen be kend te maken en medegedeeld, dat zij tot dusverre over het incident riet in verbinding heben kunnen treden met Oostduitse autoriteiten. Vrouw „gaf' nier aan haar broer Een veertigjarige Fransman is vorige week uit het ziekenhuis ont- en na een geslaagde operatie, waarbij professor Rene Kuss hem een nier inplantte, „afgestaan" door de zuster van de patiënt. Het was de eerste keer, dat een dergelijke nier-overplanting succes heeft gehad. Tot nu toe waren slechts nieroverplantingen tussen tweelingen mogelijk. Bij de patiënt was enkele jaren ge leden een nier weggenomen die door een gezwel was aangetast. Verleden jaar constateerden de doktoren, dat ook de tweede nier ziek was. Een zuster van de patiënt, twaalf jaar jonger dan haar broer, bood een van haar nieren aan. Op 17 januari verwijderden de chirurgen de zieke nier. Gedurende vijf dagen leefde de patiënt op een kunstmatige nier. Daar na werd hij aan cobalt-straling onder worpen om alle anti-lichamen te ver nietigen, die een overplanting zouden tegenwerken. Zeven dagen na de ver wijdering van de zieke nier plantten de chirurgen de nier van de zuster over. Deze begon direct te functioneren De patiënt maakt het thans goed. Prinses Anne was ook op het driedaagse concours-hippique van Badminton in het graafschap Gloucester. We weten niet, hoe zij de paarden vond, maar wel is zeker, dat zij grote belangstel ling aan de dag legde voor de teddyberen, die waren uitgestald in het tentendorp, dat bij het concoursterrein was opgetrok ken. Op onze foto zien we prin ses Anne een beer uitzoeken, die ze vast aan haar broertje An drew cadeau zal geven. Razzia in Amsterdamse Bos Bekentenis na arrestatie Een razzia, uitgevoerd in het Amsterdamse Bos door politie en boswachters resulteerde zater dag in de arrestatie van de jon geman die donderdag een meisje aanrandde. De dader, de 24-jarige bloemist C. J. B., die inmiddels een volledige be kentenis heeft afgelegd, werd om half zeven schijnbaar slapend in het bos aangetroffen. Men verdenkt hem van nog enkele andere soortgelijke delic ten, die kortgeleden in Amstelveen zijn gepleegd. De commissaris van de gemeente politie van Nieuwer-Amstel verklaar de, dat het snelle succes in deze zaak grotendeels te danken is aan de pu- blikaties in de pers. Door één var inlichtingen werd de naam var aanrander bekend. Dit heeft binnen 48 uur tot zijn arrestatie geleid. Vrijdag regende het tips van het publiek. Eén daarvan hield in, dat een man, die maandag zijn intrek in een hotel te Aalsmeer had genomen, daar uit dinsdag was vertrokken zonder op gezegd te hebben en sindsdien niet meer was teruggekeerd. De naam van die man was C. J. B., een 24-jarige bloemist zonder vaste woon- of ver blijfplaats. kantoormachines Zakenkabinet in Zuid-Korea President Syngman Rhee heeft een vooraanstaand Zuidkoreaans staatsman, Hoeh Tsjoeng, ge vraagd een zakenkabinet te vor men teneinde de vestiging van een „verantwoordelijk kabinets- stelsel" mogelijk te maken. De 65-jarige Hoeh Tsjoeng die be schouwd wordt als een van Zuid- Korea's bekwaamste bestuurders, deel de mede dat het zakenkabinet twee of drie maanden aan het bewind zou blijven en de nodige procedure van de grondwetsherziening aan de nationale vergadering zou overlaten. Tevoren had de 85-jarige president Syngman Rhee verklaard dat hij af treedt als leider van de regerende liberale partij, maar dat hij regerings hoofd zou blijven. Hij zei dat het hem beter leek zich als president los van de partij te maken en het land slechts te dienen als leider van de regering. De gekozen maar nog niet geïnstal leerde vice-president, Lee Ki Pong, had (zoals gemeld) zaterdag ver klaard dat de president zijn uitvoeren de bevoegdheden zou opgeven slechts staatshoofd zou blijven. In kringen uit de omgeving van Rhee werd gezegd dat de president nog niet had bekend gemaakt dat hij zijn uitvoerende bevoegdheden neer legt, omdat hij nog geen nieuw kabinet heeft gevormd. Rhee vreest dat een dergelijke maatregel zou kunnen leiden tot politieke verwarring nu de republiek geen regering heeft. De president is niet langer van plan betrokken te worden in politieke za ken, o.a. de voorgestelde grondwets herziening, zo werd gezegd. Zondag werden in enkele plaatsen demonstraties gehouden. In Tsjoenjoe gooiden driehonderd middelbare scho lieren stenen naar de politie ei regeringsgebouwen. In Masan ver spreidde de politie demonstranten. Hoeh Tsjoeng, die verzocht is een zakenkabinet te vormen, is in de Ver enigde Staten opgevoecL Hjj is onaf hankelijk en heeft geen binding met de liberale partij of de democraten. In 1951/1952 is hij vijf maanden waarnemend premier geweest en van 1948 tot 1950 was hij minister van verbindingen. In 1958 werd hij be noemd tot burgemeester van Seoel, welke post hij tot 1959 bekleedde. Bij onderzoek bleek, dat hij de laat ste tijd in Aalsmeer gewerkt had, ru zie had gekregen in zjjn kosthuis en met krabben op zijn gezicht maandag het hotel zijn intrek had genomen Voorts bleek, dat deze man geen blanco strafblad had. Bij de politie in Amsterdam beschikte men zelfs over zijn foto. Deze werd tussen andere foto's in voorgelegd aan het slachtof fer, die hem terstond herkende. RAZZL4 Toen men vrijdagnacht zo ver met het onderzoek gekomen was, bleef dus alleen nog over de man op te sporen. Waarom was hij niet naar het hotel teruggekomen? De politie achtte het mogelijk, dat hij bang was geworden voor herkenning en de veronderstel ling, dat de man zich wellicht nog steeds in het Amsterdamse Bos schuil hield bleek juist. Zaterdagochtend om half zes begon de razzia in het bos. Na een uur zag van de agenten ergens een voet tussen het struikgewas. Hij duwde de takken opzij en zag een man liggen. Eerst meende hij met een dode le doen te hebben. Hij tikte het been met zijn voet aan en trok meteen zijn pistool, want de man sprong overeind. (Later is gebleken dat hij de agenten had zien aankomen en zich slechts slapende hield.) „Handen omhoog" sommeerde de agent en de man gaf er gevolg aan. Hij werd meegenomen laar het bureau. Tijdens het eerste verhoor zei hij: ,,Als die agent geen pistool gehad had, zou ik hem in de greep hebben genomen" en over de Amsterdamse dame, die hem met de onderwijzeres was tegengekomen, verklaarde hij: „als ze was afgestapt in een poging om me aan de politie uit te leveren, had ik haar over de brugleuning in het water gesmeten." Thans is hij in Nieuwer Amstel op gesloten. Commissaris van den Bosch zal contact met de Amsterdamse re cherche opnemen, opdat nagegaan kan worden of deze bloemist mogelijk de moord op Engelina Feenstra op zijn geweten heeft. Studiebeurzen uit Erasmus-prijs De Stichting Praemlus Erasmlanum te Amsterdam heeft bekend gemaakt dat de in 1958 in Oostenrijk toegekende Eras musprijs van 100.000.— bestemd zal worden om een aantal Internationale beurzen te creëren. De beurzen zullen bij voorkeur worden toegekend aan stu denten of afgestudeerden in vakken, ver want met de door de Erasmusprijs na gestreefde Europese verbondenheid, zoals bijvoorbeeld Europese geschiedenis, vol kenrecht, sociologie. Gedurende een aan tal jaren zullen jaarlijks zes beurzen be schikbaar gesteld worden voir 10 maan den, drie voor studie van Oostenrijkers in het buitenland en drie voor studie van buitenlanders in Oostenrijk. De maande lijkse toelage bedraagt ongeveer 250. waarbij komen de reiskosten en even tueel een beperkte toelage voor prak tisch wetenschappelijk onderzoek. De door prins Bernhard Ingestelde Erasmusprijs ter waarde van 100.000 is voor de eerste maal uitgereikt ln 1958 wel aan het Oostenrijkse volk, ver- igenwoordigd door zijn Bondspresident Het doel van de Erasmus-prijs (Prae- mium Erasmianum) is „personen of in stellingen te onderscheiden, werkzaam op cultureel, sociaal of sociaal-weten schappelijk terrein, die een bijzonder be langrijke bijdrage hebben geleverd tot de geestelijke eenheid of tot de eenwor ding van Europa of die door hun werk deze eenheid of eenwording hebben ge manifesteerd". In afwijking van de Nobelprijs moet een ln overleg het bestuur vast te stel len deel van de prijs, ook als die aan Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben: 1. zij de; 2. bijrivier van de Tiber: 3. in wendig lichaamsdeel; 4. kwelling; 5. drietenige struis; 6. Europeaan; 7. fel plagend: 8. jubelkreet bij de Bacchus- feesten; 9. ongaarne; 10. paTt. OPLOSSING VORIGE PUZZEL IdorPel, kalkOen, bandErol, ontHaal, papAver, torMent, kanAal. vloerKteed. totEbel, barNsteen. De zegswijze luidt „Poeha maken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5