50 van jaar spel verkennen grepen uit de historie van W er eld vluchtelingen jaar op vele postzegels ontharing depilan ZATERDAG 23 APRIL 1960 (Van een onzer redacteuren.) N zo was dan deze St. Jorisdag er een van bijzondere betekenis, omdat vandaag ook de feestelijkheden zijn ingeluid, die het gouden jaar an begeleiden. Want begrijp het goed! Vijftig Jaar Verkennen is voor derland van zo'n enorme betekenis geweest, dat de vereniging „De derlandse Padvinders" niet mocht en kon voorbijgaan aan de bron van ontstaan, en de jongens negeren, die een halve eeuw geleden (onbe- ist) de stoot gaven tot de oprichting van een organisatie, waaruit zij is ortgekomen. Vant dat is het verrukkelijke. Dat initiatief in wezen door de jeugd jenomen en dat in een tijd, waarin in onze samenleving nog gedwon- i was de rol van verschoppeling spelen. be bakermat van de vereniging „De Iderlandse Padvinders" ligt onder rook van Amsterdam. F. Sj. van asschen, hoofd van de afdeling pers het Nederlands ofdkwartier, heeft daarover ge- pubilei „Weest Paraat" (leidsters- en iersblad) onder de titel: „De kin- rjaren van onze beweging. En dit irijft hij: op jaar 1910. dat een opgeruimde spor- -e wandelaar over de Diemerdijk liep kuieren. Voor hem lag het groene derlandschap, een stukje van hét bui- spoor, waarover hij juist zoveel had in het pas-verschenen boek van len-Powell, „Scouting for boys". En wijl de nog jonge man liep te pein- over de vele mogelijkheden, die het :1 van Verkennen de Nederlandse gd zou kunnen bieden, gebeurde er dat hem met een ruk deed stilstaan. ngelde een geheimzinnig rookwolkje hoog! Geprikkeld door een onweer- inbare nieuwsgierigheid zette hij wat de pas er in, recht op het raad- achtige rookwolkje af. Wat naderbij •omen, zag hij tot zijn verbazing een 'elaten troepje jongens, dat druk zat beraadslagen rondom een smeulend itvuurtje. Ze waren getooid met oude, inelij'k afgedankte hoeden tan meele- ide vaders, en verder hadden ze van t stevige takken een driepoot gemaakt araan boven het vuurtje een oud lenteblikje bengelde. Meneer, we zijn aan het boyscotten!" p de familie in koor, toen de verbaas- wandelaar was ontdekt enover- esterd! Want met deze vreugdekreet een op avontuur belust stel knapen s eigenlijk de 1ste Nederlandse pad- ïderspatrouille geboren onder leiding n ex-wandelaar M. W. D. den Ouden, Exter werd de patrouille-leider, W. limfnel zijn assistent en de „padter- .ners" waren T. Grote. A. Grote, K. Drdenbosch en Groothoff. Hier, onder rook van Amsterdam, op een drassig ;kje grond naast de Diemerdijk, werd Spel van Verkennen in Nederland ntroduceerd en het zou in de komen- maanden zijn vleugels uitslaan tot in verste uithoeken van ons land." iE kinderjaren van „onze beweging" zo rijk aan verhalen, dat het ieiilijk is ze zonder meer voorbij te In Amsterdam werd de eerste pa- uille opgericht, in Den Haag de twee- Maar het Spel van Verkennen had sen zo'n vlucht genomen, dat in tal dorpen en steden bijna gelijktijdig trouilles ontstonden. „Zo ging ook in tterdam tijdens de Kerstvakantie van ;n troepje jongens naar het Park, :en bouwvallig prieeltje tot verga lt werd gepromoveerd. Van hier- lefenden zij zich zo goed en zo ■aad als het ging in het verkennen, :r het ontbreken van een leider werd een ziwaar gemis gevoeld. Een rui- te paard, die tijdens een van de bij- ikomsten toevallig passeerde, bracht i „De Padvin- r" (7 januari 1911) werd daarover on twonden geschreven. „Ze wilden hun iform in een koffertje meenemen ar buiten en daar pas aandoen. Fljtuw t? Zolang de padvindersuniform nog niet populair is geworden, noem die dan r werkpakje. Er moet een uniform rkpakje zijn, want in een gestreken boordje en een colbertjasje, doe je geen goed scoutwerk." Moeilijkheden lagen er ook intern. ,Jn eerste editie van „De Padvinder" ras het onderwerp „korte of lange broek" al direct in het nieuws. De re dactie sohreef: „dat het wenselijk zou zijn de blote knieën maar na te laten. el echt; maar zou het erg genoeglijk zijn met blotje knieën over e«i klimmen of bijvoorbeeld je ver dekt neer leggen op een weg met nieuw ■ind of op geklopte stenen? En hoe staat het met de waakhonden? We heb- gehoord, dat bijtende hon den altijd naar vlees happen. Nu jullie! ViN stonde af aan heeft de Neder landse padvinder9beweging zich ech- wel mogen verheugen in een daad werkelijke belangstelling van de groten in den lande. Vooral ons Vorstenhuis heeft nimmer nagelaten van zijn sympa thie blijk te geven. Prinses Wilhelmina, wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid prins Hendrik, onze Koningin („Moeder Van Vele Dochters") en Zijne Koninklijke; Hoogheid prins Bernhard waren en zijn ltijd graag geziene en gewaardeerde ;asten bij de hoogtepunten in de bewe ging. Een hoge staatsdienaren hebben er vooraanstaande functies bekleed. De naam van staatsraad Rambonnet mag met ere worden genoemd. En vele regeerders prijzen zich heden ten dage nog gelukkig, dat zij in hun jeugd met de p adv in d e rsbew e gi ng ken nis hebben gemaakt. Minister Cals: „Ik zou mij mijn jeugd zonder het padvin- der-zijn niet kunnen voorstellen." hoogtepunt: het bezoek van chief-scout Baden-Poiwell aan ons Land in 1911, toen hij een défilé afnam in Den Haag. Een tweede? De jamboree in 1937 op Vogelenzang. Wie het voorrecht heeft gehad het afscheidswoord van Ba den-Powell te horen zal dit meer vergeten. Op de laatste dag deze jamboree overhandigde hij aai vertegenwoordigers van elk land kleine Jacobsstaf jullie gids ii richting van de vrede"). ,llte Lord R. S. S. Baden-Powell, de Engelsman, die een groep jon gens tot de eerste boy-scouts van de wereld maakte, en wéldra de padvinderij zag uitgroeien tot een wereldomspannende organisatie. Nog een bijzonderheid uit Rotterdam, be opgerichte patrouilles kozen de llsdoekkleuren naar de tram, die in m bepaalde stadswijk liep. Troep 2 6v. liet haar keus vallen op rood en lopteerde daarbij zo'n beetje lijn 2 van t RJE.T Kinderziekten IllE kinderziekten, die een beweging r- kan krijgen, heeft „De Nederlandse dvinders" doorgemaakt. Naast een |aiend enthousiasme bij de jeugd was ?n koud cynisme bij vele ouderen vond het geheel te veel op militai- leest geschoeid. Niet ontkend kon dat de grote man van de pad- Ba den-P owe 11, een voortreffelijk ff icier was. Men vond, echt Ne- trlands, de kledij gewoonweg gek, Jacobsstaf Toen zei hij: „Verkenners, ik heb aan de vertegenwoordiger» van elk land dit teken overhandigd om mee naar hui» te nemen als een symbool van goede wil, en nu is de tijd gekomen om van jullie afscheid te nemen. Ik wens jul lie allen een gelukkig leven toe. Velen van ons zullen elkaar in deze wereld niet meer terugzien. Mij ook niet, want ik ben in mjjn 81ste jaar en ik sta aan het eind van mijn leven. Jullie staan aan het begin en ik hoop, dat jnllie ge lukkig moogt zfjn en veel succes zult hebben. Allemaal dragen jullie het teken van deze Jamboree op je shirt. Bewaar het goed en blijf begrijpen wat het be tekent. Het zal je herinneren aan de gelukkige dagen in Nederland en aan de vrienden, die je er maakte. Denk er dan ook steeds aan de tien punten van de Padvinderswet elke dag in toepassing te brengen. Onderhoud de goede wil en draag die over op iedereen, die je ont moet ter uitbreiding van Gods regering van vrede en goede wil. Mijn boodschap aan jullie is: verspreid vriendschap en broederschap over de gehele wereld. Good-bye and God bless you all." Baden-Powell ook een dag door in Am sterdam. Door de straten van de hoofd stad reed hij in een open rijtuig, geës corteerd door een groot aantal padvin ders op de fiets naar het Vondelpark, waar hij met veel belangstelling een de monstratie van de Amsterdamse padvin ders gadesloeg. In het bijzonder werd Baden-Powell geboeid door een aantal voortreffelijk uitgevoerde lasso-oefenin gen. Bij de inspectie kreeg hij al gauw een padvinder in het vizier, die in het gelukkige bezit was van een verrekij ker en zijn onmiddellijke reactie was zijn wandelstok te voorschijn te halen, deze uit elkaar te sohroeven en een mi niatuur-verrekijker eruit te toveren tot groot plezier van de padvinders. „Noem me niet altijd generaal," zei Baden-Powell later tijdens een gesprek, en op de vraag hoe hij dan wel genoemd wilde worden, antwoordde hij laconiek: „Desnoods dokter of professor." de Nederlandse padvindersbeweging in de loop van vijftig jaren belangrijke wijzigingen voltrokken. Op een daarvan vestigen we de aandacht: het elkaar vin den in de N.P.V. en de N.C.P.V. Staats raad Rambonnet heeft hier 'n belangrijk aandeel in gehad. Ds. J. W. van Swig- ohum schrijft in het jubileumnummer van „Weest Paraat": „Rambonnet be greep de historisch gegroeide „apart heid" van de pfrotestants-christelijke de nominaties weliswaar, maar eveneens was hij overtuigd van Baden-Powells bedoelingen, dat het Spel van Verken nen voor alle jongens was bedoeld. Hij heeft al zijn invlied en wijsheid aange wend om aan weerszijden van de kloof beter begrip te wekken, bestreed de minachting bij de eigen partij tegenover de christelijke padvinders, wakkerde in tegendeel de broedersohapsgedacht* aan en trachtte met geduld en tact de schuw heid van het protestants-christelijk deel te overwinnen, daarbij telkens verwij zend naar de grondgedachten van Baden- Powell." Het duurde tot na de tweede wereld oorlog voordat een aanvaardbare vorm van samenwerking werd gevonden. De overeenkomst tussen beide goeperin- gen vermeldt o.m. nadrukkelijk, dat „De belangen der jongens van de voormalige N.C.P.V. wenst de N.P.V. op dezelfde behartigd te zien in de nieuwe or ganisatievorm, zoals deze tot nu toe be hartigd zijn." ictr naar de lotte. Een halve eeuw: eerlijkheid, op rechtheid, hulpvaardigheid, naastenlief de, ridderlijkheid en opgewektheid. Het heeft tienduizenden levens gevormd, ook omdat -in het Spel van Verkennen „ons verantwoorde weg wordt gewezen de hoogste wet en de meest-menselij- ke roeping van het Evangelie van Jezus Christus: de liefde tot God en »ot de naaste, in praktijk te brengen." De vraag kan worden gesteld: heeft het Spel voor de jongen van nu nog de- :elfde waarde en betekenis als voor de B. M. van Griethuysen zegt hierover heel openhartig: „De jongens van toen gens van nu, ze zijn voor mij gelijk. Dat wat veranderd is, is de we reld, waarin de jongen leeft. En dan ge- Op 19 augtistxis 1954 ontving de Koningin op het paleis Soestdijk een aantal eminente figuren uit de internationale padrvindsters- weréld. Op de voorgrond ko ningin Juliana en lady Oliva Baden-Powell, de weduwe van Lord Baden-Powell. loof ik. dat de wereld van 1910 en 1960, van het jongensstandpunt uit bezien, minder verschilt dan bijv. de wereld van 1930 met die van nu." En verder: „Het Spel van Verkennen biedt ons nagenoeg alles wat de jongen verlangt. De vraag is: zijn wij, vijfdui zend leidsters en leiders van de N.P.V., anno 1960 in staat om de jongen dat Spel in al zijn verscheidenheid te geven? Mijn antwoord is: neen. Willen wij dit jaar zien als een mijlpaal in de geschiedenis van onze Beweging, en dat willen we, dan zullen we nu moe ten beginnen met ons beter toe te rus ten voor de taak, die we tegenover 28.000 jongens op ons hébben genomen. De jongen van nu heeft, evenals de jongen van toen, goede leiders no dig. Wordt aan deze eis voldaan, dan zal blijken, dat het Spel van Verken nen in 1960 op de jongen een even grote invloed heeft als in 1910 het Modern, snel en mild, veilig en reukloos i i Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 CC00P wil korting standplaatsaftrek voor ambtenaren (Van onze sociaal-economische redactie) De Ohristelijke Centrale van onderwij zend en overheidspersoneel wil ruim de helft van de zogenaamde franje op de salarisverhoging voor het overheidsperso neel bestemmen om de standplaatsaftrek voor ambtenaren in de diverse gemeente klassen te verminderen. Dit heeft gisteren de voorzitter van de Vereniging van christelijke leraren en leraressen bij het nijverheidsonderwijs, de heer J. Huizer, medegedeeld op een algemene vergade ring van die organisatie in Hilversum. Zoals bekend heeft de regering een franje van 1,2 procent op de salarisver hoging van 5 procent toegezegd. De helft van franje zal gebruikt moeten worden voor enkele secundaire regelingen, zoals de verwerking van de huurbijslag en het aanbrengen van een vloer in de salaris verhoging. Over de bestemming van de overblijvende 0,6 procent is nog geen be slissing genomen. Nu de centrales er zich in eigen kring over hebben beraden, mag verwacht worden dat deze zaak binnen kort ter sprake zal komen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, die de regering een stemmig een voorstel zal moeten doen. Militaire parades op Koninginnedag In de garnizoenen Arnhem, Breda, Eindhoven en 's-Hertogenbosch, zal op zaterdag 30 april, ter gelegenhid van de verjaardag van koningin Juliana, een pa rade of défilé worden gehouden. In Arnhem wordt een parade gehou den. Op de Sonsbeekweide worden om half elf de troepen geïnspecteerd, waar na op de Zijpendaalseweg het défilé wordt afgenomen. In Breda wordt om kwart voor elf op de Grote Markt voor het stadhuis een défilé afgenomen .tijdens welk een for matie van twintig Harvard lesvliegtui- gen zal overvliegen (een zg. flypast) In Einhoven wordt op de Wal tegen over het stadhuis om elf uur een défilé afgenomen. Ook hier zal een flypast worden uitgevoerd en wel door een for matie van 24 Thunderstreaks van de vliegbasis Eindhoven. In 's-Hertogenbosch worden om tien uur de opgestelde troepen geïnspecteerd, waarna om half elf aan de Hekellaan het défilé wordt afgenomen. In Hilversum zal het vlootpersoneel van het marine-opleidingskamp om half elf voor 't raadhuis een défilé verzorgen. In Den Helder wordt, eveneens om half elf, op het Julianaplein een groot défilé vérzorgd door de troepen van de Kon. Marine. Vervolgens wordt een parade ge geven, die wordt voorafgegaan door een flypast. Om negen, twaalf en vier uur zal een saluutbatterij op het Harssen- eiland schoten lossen. De marineschepen in Den Helder zullen gepavoiseerd zijn en verschillende 's avonds verlicht. Op vrijdagavond 29 april, om negen uur, verzorgt de Marinierskapel der Kon. Marine voor het raadhuis in Den Helder een taptoe, AKKOORD BIJ DE WITS TEXTIEL De raden van commissarissep en van bestuur van De Wits Textielriijverheid te Helmond delen mede, dat volle over eenstemming is tot stand gekomen tussen alle bij het geschil betrokken partijen. Voor onse filatelisten HET WAS niet voor niets dat ik aan het slot van mijn vorige bijdrage sterkte wenste, in verband met de op 7 april tegelijk verschij nende vluchtelingenhulp-zegels van 76 landen! De verzamelaars hebben het geweten en weten het nog, en de postzegelhandel weet het ook. De zendingen blijven binnenstromen. De verzamelaars willen zo gauw mogelijk het nieuwste hebben, uit vrees dat anders verschillende lan den uitverkocht zullen zijn, vooral waar het opdrukken op restanten betreft (Liechtenstein bijv. en Dene marken) of waar de oplaag zo dom gepland was (Vaticaanstad) dat ze in Rome op de dag van uitgifte aJ uitverkocht waren. Men kent dat bij zulke gelijktijdige uit gaven, die vanzelf lokken tot een klein apart verzamelgebied. Wie anders geen Vaticaan verzamelt, wil nu wel de vluch- telingenzegels daarvan hebben. Dit geeft bij de spoedig zeldzaam wordende uilga ven, of die waarvan dat beweerd wordt, speculaties en snelle prijsstijgingen. Da» is al eerder ervaren bij soortgelijke uit» gaven (U.P.U.). Vandaar ook spanning Dij de postzegelhandelaren, en grote drukte. We zullen trachten zoveel mogelijk een beeld te geven van al deze voor hetzelfde doel verscnenen, en onderling toch zo verschillende en vaan naar eigen aard van het land, uitgewerkte zegelseries. Dat gaat echter niet in een keer. Op het moment dat ik dit schriif is nog maar veertig procent van de te verwachten emissies binnen. En reeds nu kwamen er politieke verwikkelingen uit voort. Op vallend is dat de communistische landen het UJN.O.-verzoek naast zich neer ge legd hebben. Dit getuigt tenminste van eerlijkheid, want deze landen waren het voornamelijk die de wereld met dit vluch telingenprobleem opgeknapt hebben. Dat zullen ze zelf wel niet willen erkennen, zoals ook blijkt uit de houding van de Hongaarse post, die brieven uit Oosten rijk, met het vluohtelingenzegel gefran- keerd, weigert te behandelen. Maar dat kan ik altijd nog beter waan deren, dan de grenzeloze brutaliteit en het cynisme van Indonesië, dat, waar de meeste landen volstaan met twee zegels er rustig zes durft uitgeven, terwijl zij juist tienduizenden Ambonnezen, Neder landers en Chinezen tot berooide vluch telingen maakten I De uitgave van Nederland kent hopelijk iedereen; Nederlands Nieuw-Guinea (afb. 1) kwam met hetzelfde ontwerp van Christiaan de Moor uit: een vrouw die, wenend, letterlijk bij de pakken neerzit. In de rechterhoek het door de U.N.O. aanbevolen embleem: de ontwortelde boom. Behalve op Oostenrijk (afb. 7) vindt men dat U.N.O.-boompje op alle tien van onze afbeeldingen terug. Suriname volstond er zelfs mee (afb. 2). Storend ls hier, dat de Amerikaanse manager van de Surinaamse zegels meende te moeten vol staan met een Engels opschrift: Help the refugees 1 België kwam met drie zegels, waarvan we er twee afbeelden: nr. 3, zelfde ge dachte als op ons zegel: een troosteloze vrouw bij haar schamel bezit, en afb. 4: een man, verwezen turend in een uitzicht loze verte. Luxemburg gaf od afb. 5: een man en zijn kind, die aanklopt aan een deur, en op afb. 6: de vlucht naar Egypte, van Jozef en Maria en het kindeke Jezus. Oostenrijk dat meer dan menig ander Europees land het leed van de vluchte lingen van nabij meegemaakt heeft, geeft een scène van de Hongaarse vluchtelin genstroom weer; vandaar de protestactie van Hongarije, tegen brieven met dit voortreffelijke zegel. Griekenland, afb. 8 en 9 zocht het in de symboliek: een scheepje in stormnacht, 't lokkend licht van een vuurtoren, (8) en het veilig bin nengelopen in een gastvrije haven, waar boven de regenboog hoopvol opgaat (9). IJsland koos een bekend werk van een eigen beeldhouwer, ,/le Paria", vader en kind, met schamele bagage, en een trouwe hond die hen begeleidt. Zo waren er veel soms zeer geslaagde motieven, die allen hetzelfde beogen: deer nis met en steun en hulp aan de politieke vluchtelingen, overal ter wereld. Geluk kig dat Nederland mee doet! Hopelijk zul len deze toeslagzegels ook hier veelvuldig gebruikt worden, om een zo hoog mogelijk batig saldo op te leveren. 2SC A I0cs m|p <j-c, SE D E K I A N O *iEinv-<;uiNCA %v.- Familietaf reel De AVRO heeft er nog een schepje opgedalan voor het echtpaar Oudman, dat door een anonieme gever in staat is gesteld zijn verlamde zoon tn Canada te gaan bezoeken. Gisteravond, aan de vooravond van hun vertrek mochten de heer en mevrouw Oudman in de televisie-studio komen en daar een tele foongesprek voeren met hun zoon die het op het ogenblik redelijk goed maakt. Dit zagen zij weer op een voor de AVRO al eveneens bij wijze van ver rassing gemaakt filmpje van zijn reva lidatie. Wij zagen en hoorden dit ook allemaal in de AVRO-rubriek Tele vanavond De tekenaar Eppo Doeve is middel punt van de rubriek „Van de grote naar de kleine k", welke vanavond om 8.20, na het NTS-journaal, de NCRV-voorstel 1 i.ng opent. Na een in termezzo volgt dam om 8.50 uur een kwartiertje Hongaarse muziek door het ensemble Lajos Veres en daarna ziet u vele goede bekenden in „Scher zo", ditmaal samengesteld onder het motto „Heden kijkdag". Hiltei nder Er was voorts een zeer suggestieve documentaire over de opleiding van Nederlandse jachtvliegers waarin o.a. commodore W. Bakker het woord voer de. De niet onaardige televisieavond werd besloten met een vrij goede inter nationale show uit Zandvoort met voor al geestig poppenspel. Letty Kosterman speelde hier weer eens gastvrouw. Nederlandse week bij Vlaamse t.v. Ter gelegenheid van het officiële be zoek dat koningin Juliana en prins Bernhard van maandag 30 mei t.m. don derdag 2 juni aan België zullen bren gen verzorgt de Vlaamse televisie van 28 mei tot 4 juni een „Nederlandse week". Op die eerste dag zullen de leiders van 'het Vlaamse kinderprogramma Nonkel Bob en Tante Ria in Valkenburg een programma met Nedierlaindse kinderen maken en de NTS zal di/t rechtstreeks l&vdce/' vanavond Voorts treden enkele Nederlands® artiesten op in het Vlaamse programma „De Muziekkampioen" op 29 mei, waar na de balletfiilm „Mouvement de la Hollande" wordit vertoond. Op het programma van diie week staan verder twee Nederlandse speelfilms en een telerecording van een Nederlands toneelstuk. Op vrijdag 3 juni voeren Vlaamse acteurs het stuk „De ondergang van de vrijheid" van Jon de Harlog op. Gedacht wordit ook aan een televisie- bezoek ten huize van Aniton van Duin kerken en een Noord-Zuid-debat over een onderwerp van gemeenschappelijk belang. Ierland krijgt televisie Eindelijk zal Ierland, als laatste land in Europa, dan ook televisie krijgen en het ligt in de bedoeling, dat nog dit jaar de eerste uitzendingen kunnen geschieden. In het Britse parlement ls lang cn breed over het wetsontwerp daartoe gesproken. De regering is bereid een bedrag van ongeveer 25 miljoen gul den ter beschikking te stellen voor de technische en artistieke bouw en inrichting en zou dan in de eerstko mende vijf jaren een subsidie van on geveer 5 miljoen geven. Als bron van inkomsten voor de te levisie voorziet de regering de recla me (want het wordt commerciële tele visie!) en het kijkgeld. Want dit kijk geld betreft hoopt men flink te kun nen starten. Ierland telt al 80.000 televisietoestel- bezitters, die tot nu toe voor niets naar de Engelse programma's keken. Men verwacht dat het aantal snel tot 100.000 zal aangroeien en dat is vol doende basis om op te beginnen. Er is van overheidswege een Raad van Beheer van 9 leden benoemd. Deze raad heeft opdracht te zorgen, dat de Ierse tv zioh zo vlug mogelijk zelf kan bedruipen. Alle uitzendingen zullen in de Ierse taal worden gehou den. Wat de reclame betreft zullen adverteerders met Ierse producten re ductie op de tarieven krijgen. Een van de Britse parlementsleden, prof. P. M. QuLnlanid, kantte zich te gen het wetsontwerp, hij had liever gezien dat het geld dat nu gegeven wordt voor televisie, wérd gebruikt om de Ierse landbouw verder te doen ontwikkelen. Graag had Ierland zich wat het lijnensysteem voor het beeld aan gaat, aangesloten bij het vasteland van Europa en 625 lijnen gekozen. Dit stuit echter op moeilijkheden, aangezien de buurlanden Groot Brit- tannic en Frankrijk op 405 lijnensy steem uitzenden. Voorlopig zal Ierland daarom ook het 405-lijnensysteem aanhouden. 0 De KRO hervat vanavond weer de reeks vrolijke uitzendingen op zater dag, waarm u om 8.30 uur kunt luis teren naar de quiz „Blij-spel" voor amateur-tonelisten en om 9.20 uur naar een nieuwe aflevering van Tie relantijnen. Ook de Kopstukken, com pleet met de herstelde Sophie Stein, zijn weer aanwezig^ 0 Gebruikelijk zaterdagavondamuse- ment ook bij de VARA in het pro gramma „Week uit - wéék in", dat tussen 8.05 en 9.15 in de ether is. Di- recht daarna het spelletje „Wie is het?", en van 9.40 uur af allerlei vrolijke imuziek, afgewisseld door commentaar en nieuiws. Tips uit het buitenland 0 Allerlei gezellige Zuidafrikaanse, Oudnederlandse en Vlaamse liedjes kunt u vanavond horen in het pro gramma van Brussel Vlaams (op 324 m.) en wel tussen 8 en 9.15 uur. Daar na .begint een gevarieerd programma van amusementsmuziek, dat tot mid dennacht duurt. 0 Prefereert u een goed concert, dan zoudt u tussen 9.15 en 11.05 uur kun nen afstemmen op de BBC-zender 464 m. U hoort dan vóór de pauze het BBC-symfonieorkest onder lei ding van Rudolf Schwanz in varia ties van Britten en het 21ste piano concert van Mozart (soliste Nina Milkina) en na de pauze de eerste uitvoering in Engeland van de suite „The Tender Land" van Aaron Cop land, gedirigeerd door de componist. Programma voor morgen ZONDAG 24 APRIL I960 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. NORIV 8 00 Nws en weerber 8 15 Orgelconcert 8 30 Morgenwijding 9.15 Gram. KRO: 9-30 Nws 9 45 Klein kioor en kamerork 9 55 Hoogmis 11.30 Gram 11.4o Utrechts Ste delijk ork, koren en sol 12 15 Actuele ge- 1 oofsproblemen, lezing 12-30 Lichte muz spel 13 3 IKOR: 17 .00 "v~d "jeugd _17.Ï5 Jeugddiei 1.7 45 Mensen, lezing. 16 00 Het geladen schip, lezingen 10 40 De kerk aan het werk, lezing 18.40 Naai een Evangelische Kerk in Nederland, le zing,-NORV: 10 00 Nws uit de. kerken 19 05'samenzang 19.30 De gelijkenissen van Jezus lezing KRO: 19 45 Nws 20 00 Ca baret' 2030 Kunst en Letteren, congres 22 15 Grain 22.25 Boekbespr 22 30 Nws 22 40 Avondgebeden 22 55 Muz lezing 23 55 —24 00 Nwe. Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s. VARA: 8 0o Nwb 8.10 Gevar progr 9 45 Geeste lijk leven, toespraak VPRO: 10 00 V d Jeugd IKOR: 10.30 Doopsgezinde kerkd 130 Vragenibeantw VPRÓ: 11.45 Ber uit de kerken. AVRO: 12 00 Theaterork en solist 12 30 Sport spiegel 12 35 Orgel- en pianospel 13 00 Nws en SOS-bcr 13 07 De toestand in de wereld, lezing 13.17 Meded of gram 13-20 GevaT progr v d sold 13 55 Boekbespr 14 10 Radio Filharm oik en solist om 15 10—15 20 Fitaipraatjo) 16.05 Lichte muz 16 30 Sportrevue VPRO: 17 00 Gesprekken met luisteraars, lezing 17-15 De vluchtende mens lezing VARA: 17.30 V d jeugd 17 50 Nws, sportuitsi en 6port- nuz 18 55 Journalistenfo- iret- AVRO20 00 Nws 20 35 Vroeg in de mor- hoorspel 21.15 Promenn- Televlsleprogr. KRO: 10.15 Plechtige Hoogmis 20 00 Oude filmjournalen 20 25 Gevar muz 20.50 Sportprogr 2110 Amster dams Kunetmaandork en solist 21 50 Epi loog. NTS: AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22 0022.30 Sportact. Programma voor maandag MAANDAG 25 APRIL 1960 Hilversum I, 402 m. 74J kc/s. NCRV: 7 00 Nws 7.10 Gra i Gewijde 8 35 9 00 8.00 Nw zieker emo 12 25 Voor boer en tuinder 12 30 nd- en tuinbouwmeded 12 33 Meisjes koor en instr kwintet 12.53 Gram of act 13 00 Nws 13 15 15 jaar geleden, lezing 13 20 Lichte muz 13 50 Gram 14 30 Gevar progr 15 5o Gram 16 00 Bij'belove rsber 17.45 RegeringsuttzNiet a-kroniek, door mr dr H J RoetJ Orgelconcert 16-30 Gram 19 00 b 23 55—24 00 Nws Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. AJVRO: 7 Oo Nws 7 10 Gym 7 20 Gram 8 00 Nws 8 15 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9 lo De Groenteman '9 15 Gram 9 40 Morgenwijding 10 00 Gram 14-00 Idem 1145 Voordracht piano 12.30 Land- en tuin bouwmeded 12 33 Voc lezing 12.43 Hammondorgel 4 50 Van alle breedtegraden, lo- Gram 17 50 Mil 18 00 Nws 18 15 Uitz Socialistische Partij in door de regering t b v, 30 N" 'York 22 45 Journ 22 55 Iweggebruikers 23 25 DRAADOMROEP Cover de 4e lijn) Maandag 25 april 1960 i David Olstrach, viool; Plerr de Pacifistisch Orkest c I Strauss: Con- gr t op. 11, Allegro. Andante. Allegro - Rondo (ALlegro - Tempo I - Lento - Tempo I). Dennis Braln, hoorn; Phithar- monla Orkest olv Wolfgang Sawallisch 2 Also sprach Zarathustra op 30. Set - breit - Von den Hlnterweltlern - Von der grossen Sehmsucht - Von den Freun- den und Lcidenschaften - Das Grablied - .Von den Wissenschaften - Der Genosend" - Das Tanzlled - Das Nachtwandlerlied. ïarmonisch Orkest van Berlijn olv B<5hm. (Viooleoio: Michel Schwalbé)

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7