DE TIJD Amerika overtreft Rusland in ruim te-wetenschap Bakkers te vroeg achter de oven Keerpunt Prijsstijging in Euromarkt zal nog wel meevallen D LOONSVERHOGING VOOR 1.5 MNL. WERKNEMERS Geen besef over afstand ontharing depilan DE MAASBODE schrijft rede De CHU is een stabiele politieke groepering, waarvan nu niet direct een dy namische zelfontplooiing of een opzienba rende vernieuwingsdrang verwacht kan worden. De heer Beernink heeft dat gisteren weer eens bevestigd: er is geen reden aanwezig om de ingeslagen weg te verb Weliswaar stelde de heer Beernink vast, dat met name bij de vele spanningen in wereld allerlei op zichzelf belangrijke pi blemen in de binnenlandse politiek in het niet zinken, maar bij nader toezien blijken die problemen er voor hem toch alle: JN DE WEDLOOP naar de ruimte hebben de Verenigde Staten vooral de laatste weken een belangrijk deel van hun achter stand op Rusland ingehaald. En als de voor tekenen niet bedriegen, zal Rusland binnen kort vermoedelijk achter liggen in deze spannende race. Want uit de Amerikaanse prestaties van de laatste tijd hlijkt duidelijk, dat hieraan een wetenschappelijk programma ten grond slag ligt, terwijl dit niet zonder meer van de Russische ruimte-experimenten kan worden gezegd. Het is waar, de Russische prestaties waren verbluffend en spectaculair. Maar kijkt men zuiver naar de wetenschappelijke resultaten van de Russische en Amerikaanse experi menten, dan zou voorzichtig deze conclusie worden getrokken: zelfs C.H.U. er niet overheen kan stappen, zek< niet wanneer het zaken betreft, welke de rust van haar gevestigde orde bedreigen. Op dit punt toont de Unie zich opeeni opmerkelijk vastberaden. Wat ook in he niet moge zinken, blijkbaar toch nog altijd niet.de verschillen tussen de protest) zusterpartijen. Deze kwestie is de la jaren met klem aan de orde gesteld. Men herinnere zich bijv. de uitlatingen van prof. Zijlstra, die het gescheiden optrekken een anachronisme vindt en zjjn A.R.-jongeren adviseerde een samengaan te forceren. Dergelijke uitlatingen klinken echter veel te schril in beproefde C.H.U.-oren. Te sim- plistisch, oordeelt mr. Beernink. De C.H.U. beoogt zelf reeds te zjjri en nog meer tc worden die grote protestants-christelijke groepering, preadviseert het hoofdbestuui Niettemin is de verhouding tot de Anti- Revolutionaire Partij door een C.H.-cc missie in studie genomen en mr. Beerni onthulde, dat zojuist een, voorlopig geheim, interim-rapport is uitgebracht. Maar de bovenvermelde uitlatingen laten weinig ge heimzinnigs bestaan rond de inzichten in zake deze materie bjj de partijleiding, die daarmee ongetwijfeld ook de mening van de grote meerderheid der party weerspie gelt. De enkele opposanten tegen de heer sende opvattingen, die zich op de jaarver gadering hadden aangemeld en die het vorig jaar nog welsprekend het pleit voerden voor een nieuwe visie, lieten het nu maar af weten. Ook dit zwijgen was welsprekend. Hoe in de kring van mr. Beernink over een C.D.U. gedacht wordt, is na het voorgaande wel duidelijk. „Er gaapt nu eenmaal een diepe klove". „Nu eenmaaldat klinkt in ieder geval vreselijk historisch. HET CÜ VADERLAND cijfer :edge Het is, behalve in uitzonderlijke gevallen, niet de taak van gemeenten als woning- exploitant op te treden, de gemeente mist de soepelheid die nodig is om zich als exploitant telkens aan te passen aan wisse lende omstandigheden, de grote risico's die aan het huizenbezit verbonden zyn mogen niet als last op de gemeenschap drukken. Het is dus dringend noodzakelijk, dat dc bouw in sterke mate voor rekening en in opdracht van particulieren geschiedt. Ook in dat opzicht was 1959, het laatste jaar dat nog beheerst wordt door de vorige regerin gen, dus niet zo verheugend. Advertentie Het is natuurlijk overdreven, maar men zou 11 maart j.l. haast het keer punt in de Amerikaanse ruimtevaart- geschiedenis kunnen noemen De Pionier V, waarover we reeds uitvoerig schreven, begint haar weg om de zon af te leggen. Het opmerkelijke van deze zonnesa- telliet is, dat ze over een ongeken de afstand haar radioseinen uit zendt. o Op 1 april heeft de lancering van de Tiros I plaats, de weersatelliet, die reeds enkele opmerkelijke fo to's heeft gemaakt van wolkenfor maties boven bepaalde gedeelten van de wereld. Zelfs maakte de satelliet vrij scherpe opnamen van de Koerillen en het Russische Bai- kalmeer. Hoewel de Tiros geen eigenlijke verkenner is en de Rus sen geen enkel bezwaar hebben gemaakt tegen het overvliegen heeft deze satelliet toch weer eens het probleem van het ruimterecht onderstreept. Interessant was in dit verband de mededeling van de Engelse rechtsgeleerde Chistopher Shaw- cross, dat een internationaal insti tuut is opgericht, dat binnen een jaar een ontwerp voor een ruimte wetboek gereed hoopt te hebben. Twaalf dagen later is de Tiros ge volgd door de eerste navigatie- satelliet Transit I-b. Vorige week vrijdag werd de Ont dekker XI gelanceerd. De bedoe ling was, dat deze kunstmaan een neuskegel zou afstoten, die dan weer op de aarde moest worden opgevangen. Wel maakte de neus met waardevol instrumentarium zich van de kunstmaan los, maar de capsule viel niet terug in de at mosfeer, doch bleef om de aarde heen draaien. Niettemin zorgde ook deze Ontdekker voor waarde volle gegevens. Transit-project men in de Verenigde Sta- Dr. Mansholt over landbouwv oorstellen: TJEEFT tl Doppler-effect ten nog weinig succes gehad TNIT Doppler-effect zal nu ook de met de zogenaamde Ontdekker-ex- LJ grondslag zijn van het Transit- perimenten, veelbelovend, daarente- project. gen is het Transit-project. Zoals men weet, is het Doppler- Juist uit dit project blijkt, dat effect het belangrijke natuurkundi- er in Amerika niet ste plaats op uit is dingen te bereiken, m het wetenschappelijke tische nut let. Zo is de onlangs gelanceerde Tran sit I-b een experimentele de vier satellieten, die i banen om de aarde zullen beschrij ven. De bedoeling van het gehele pro ject is, dat schepen en vliegtuigen met behulp van deze satellieten on der de slechtste weersomstandighe- Het plan is om donderdag 5 mei een ballonvormige satelliet te lanceren, die zo hoog zal zijn als een gebouw van tien verdiepingen. Deze kunstmaan zal op een hoogte van 1600 km rond de aarde cirkelen. De enorme ballon is een voorloper van een reeks kunstmanen, die zullen dienen als een soort reflector, waarte gen radiosignalen kunnen worden heen en weer gekaatst tussen stations op de aarde. Deze kunstmanen zullen on dei duur ook televisieverbindingen tussei de verschillende vastelanden mogelijk maken. De ballon, „Echo Sphere" genoemd, den hun positie tot op 200 meter lingen. ge verschijnsel, dat licht- en geluids- spectaculaire golven van frequentie doet veran- vooral op deren, wanneer het voorwerp, dat ook prak- deze golven uitzendt, zich ten opzich- 6u,.utluu, te van de waarnemer verplaatst. In zaj verreweg het grootste voorwerp 1842 heeft de Oostenrijker Christian zijn dat ooit in een baan cm de aarde van Doppler deze ontdekking gedaan, is gebracht, hun Hij had waargenomen, dat de fre- ïn. d.e morgen- quentie van geluidsgolven, afgege- i uj( ven door een voorwerp, dat hem tert* dan de* Poolster! met grote snelheid naderde of zich van hem verwijderde, verander- Zelfvertrouwen de. Dit demonstreerde zich door de TT„m m toonhoogte, veroorzaakt door de tril- HET e" communicatie- avondschemering zal het mogelijk zijn de kunstmaan te ster, die helderder schit- nauwkeurig kunnen bepalen. Hetzelfde verschijnsel doet zich juist de Russische Spoetnik °?k voor bij licht- en radiogolven en geweest, die de Amerikanen op de hlijkt nu van groot belang te zijn idee van het Transif-project heeft v°°r de ruimtevaart. gebracht. Twee Amerikaanse fysi ci, dr. William H. Guier en dr. Geor- Weiffenbach, van de Johns Hop kins Universiteit, volgden met gro- belangstelling de gedragingen van de Sowjet-kunstmaan. Aan de hand van de snelheid van de satel- l«nceerde opzienbirende theorie ian halen, v ï,e.'.?Ui!r het uitdijende heelal en heeft het een Spoetnik inzicht gegeven in het wezen Tussen haakjes kunnen we nog op merken, dat dit effect de astronomen een verklaring aan de hand heeft gedaan voor feiten, die wel waren waargenomen, maar niet begrepen. Zo is het Dopper-effect verantwoor delijk voor de enige tijd geleden ge- project bewijzen, dat de Ameri kaanse ruimtedeskundigen hun zelf vertrouwen hebben hervonden. Dit zelfvertrouwen vormt wel een scherp contrast met die sombere dag in dec. 1957, toen de eerste Ameri kaanse ruimte-raket in vlammen op ging, juist kort nadat de Russen de wereld verbaasd hadden met hun Spoetniks. De wedloop naar de ruimte was begonnen en de Amerikaanse ach terstand scheen moeilijk meer in te halen, vooral toen de Russen een anderhalf ton de ruim schoten en de zwaarste Ame- en Weiffenbach reeds na twee da gen de baan van de Spoetnik te be rekenen. Zij vonden echter, dat hun metho de van berekening te lang duurde en schakelden een elektronische re kenmachine in. Hierna gelukte het t terkanf- deze Amenkaanse geleerden uitslui- O 4 °8anbI'k haa" de Transit ""tant 1-b min of meer reeds zijn nut s bewezen. De experimentele satel- De Russische prestaties waren liet is voorzien van twee oscillators spectaculair. Maar beoordeelt men van uiteraard vaste frequenties, op- deze prestaties zuiver naar hun we- gesloten in_ een ternperatuurbesten- tenschappelijke waarde dan hebben het verleden geen 279) Van de geweldige uitgestrekt heden der ijszeeën hebben we hier in Nederland, waar de grootste afstand ruim 300 km bedraagt, niet het flauw ste besef. Een zee van hier tot War schau en van Warschau naar Athene en van daar via Madrid weer naar Nederland, deze gehele ruimte opge vuld met drijfüs, is een onvoorstel baar begrip. Toch is deze vierhoek nog maar klein in vergelijking met de oppervlakten die om de Noord pool kunnen worden uitgezet. En de zuidelijke zeeën zijn nog heel wat uitgestrekter in vergelijking tot de noordelijke. We stelden de laatste maal de mo gelijkheid, dat al deze drijvende ijs massa's, waarin mil joenen kubieke me ters water zijn vast gelegd, gelijktijdig zouden smelten en dat, ondanks de ge weldige hoeveelhe den water, die dan zouden vrijkomen, de hoogte van de zeespiegel geen wij ziging zou ondergaan. Wat immers is het geval? IJs heeft een groter volume dan water en dus een lager soortelijk gewicht, waardoor het zoals we allen weten blijft drijven. Enige ronde getallen mogen dit verduide lijken. Wanneer we byv. in zee een kubieke meter, of 1000 liter water zouden laten bevriezen, is het gewicht van de ijsmassa weliswaar hetzelfde als dat van het water, maar het volume wordt groter, namelijk onge veer 10/9 maal zo groot. De hoeveel heid is dus gelijk aan 10/9 maal 1000 liter water, of ruim 1111 liter. Het is duidelijk, dat de plaats waar zich oorspronkelijk 1000 liter zeewater be- TOCH IS HET ZO! vond, nu niet kan worden opgevuld met Uil liter, want een ruimte kan niet groter worden gemaakt dan zij is. De 111 liters die we aan ijs te veel hebben, moeten toch ergens blijven en omdat zij niet in het water pas sen moeten zij er dus bovenuit steken. Dit is de reden, waarom bij een ijsberg 9/10 deel zich onder water bevindt en waarom, z^Ifs bij de kolos sen van honderd en méér meter hoog te, slechts 1/10 deel boven water zicht baar is. Bij het ontdooien van het ijs speelt zich uiteraard het omgekeerde proces af, zodat dan het boven water ste kende deel van de ijsberg weer kan terugvloeien in de oorspronkelijke ruimte, die wèl 1000 liter water, maar geen 1111 liter ijs kon bevatten. Bij het smelten van drijvende ijsber gen ondergaat het volume van de zee derhalve geen enke le vergroting, zodat de zeespiegel ner gens ter wereld zal stijgen. Natuurlijk geldt dit alles uitsluitend voor de drijvende ijsmassa's. Wanneer de bevroren hoeveelheden water, die zich in de ijskappen aan de polen ter hoogte van soms wel duizenden meters hebben opgestapeld, wanneer dat water zou vrijkomen, zou dit wel degelijk belangrijke veranderingen van het zeeniveau teweeg brengen. Maar daarover kunnen we het een andere keer wel eens hebben. Na deze kille geschiedenis is het wellicht ge- noegelijker eens de vraag te stellen, waarom de kachel eigenlijk zwart is! Daarover een volgende keer. elkaar wentelende zogenaamde rikaanse satelliet maar 15 kilo woog. dubbelsterren. En waren het jaren later ook de Sowjetdeskundigen niet, die het Reeds nuttig ?erst de maan raaktai>aa da cars'a dige bus. De oscillators zenden elk de Amerikanen i met een tussenruimte van een nuut uit. De seinen worden opgevangen door zes grondstations drie in de Verenigde Staten, één in Argen tinië, één in Newfoundland (Cana da) en één in Engeland, in samen werking met de R.A.F. i- slecht figuur geslagen. De tekening, die we hierbij af drukken, geeft een overzicht van de Amerikaanse en Russische „pri meurs in het ruimteonderzoek, acht Amerikaanse en negen Russische. Op de tekening staat evenwel niet (Van onze parlementsredactie) De staatssecretaris van sociale zaken B. Roolvink heeft thans bij de Tweede Kamer een vervolg- nota over de ontwikkeling van de vrijere loonvorming ingediend. Daaruit blijkt, dat op 11 april van dit jaar globaal genomen aan 1.597.673 werknemers, die onder een c.a.o. of andere loonregeling vallen, een loonsverhoging was toegekend. Voor circa 238.000 werknemers zijn nog loonvoorstellen bij het College van Rijksbemiddelaars in behande ling. Verder vindt nog overleg plaats over „overige verbeteringen" van 1,2 pet. ten behoeve van 610.000 werk nemers in overheidsdienst, aan wie per 1 januari jl. reeds een salaris verhoging van 5 pet. is toegekend. Vervolgens zijn er nog groepen, voor wie het College van Rijksbemidde laars destijds een c.a.o. of regeling heeft goedgekeurd resp. vastgesteld, maar die tot dusver nog niets van zich hebben laten horen. Het aantal werknemers, dat hierbij betrokken is, kan op ca. 290.000 worden gesteld. Onder de 1.597.673 werknemers aan wie op 11 april jl. reeds een loons verhoging was toegekend, bevinden zich ca. 35.150 loontrekkenden, ten aanzien van wie niet de zekerheid bestaat, dat voor hen de loonontwik keling in deze eerste fase van de Advertentie Uit de ontvangen seinen kan reeds aangegeven, dat van de door Rus met grote nauwkeurigheid de baan *and gelanceerdeaardsatellieten ei worden berekend, die de Transit de komende dagen zal doorlopen. Zijn deze banen precies bekend, dan kan de Transit I-b de zeesche pen en vliegtuigen hun eigen positie nauwkeurig aanwijzen. niet eén meer zijn baantje: aarde beschrijft en dat van de 18 Amerikaanse kunstmanen er nog ne gen intact zijn. We noemden reeds het Ameri kaanse Transit-project en verder De plannen zijn,' dat er in het ka- ™aff ™ct vergeten worden, dat het der van het Transit-project 10 waar- nemingsstations, over de gehele we reld verspreid, komen. De onderhandelingen over deze waarnemingsstations zijn gaande. Amerikaanse program in de ruimte te brengen naar wens verloopt. De Russische prestaties daarente gen geven in grote lijnen geen sys tematische indruk. Misschien is deze conclusie nog wat voorbarig. De wedloop gaat BEHALVE het Transit-project wordt door' .Ya" de Amerikanen is bekend, in de Verenigde Staten ook een dat ZIJ VeeI ,Vat op staPeI hebber communicatie-project ontwikkeld met staan. Eigenlijk is de race pas goed de bedoeling de radioverbindingen te begonnen.... Echo sphere WITTE KRUIS PIJNSTILLER Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! (Van onze sociaal-economische redactie) |E Euromarkt zal geen algemene prijsverhoging van agrarische produkten tengevolge hebben. Voor suiker en graan zouden de prijzen iets op kunnen lopen, maar daartegenover staat een wellicht tegengestelde ontwikkeling in de prijzen voor dierlijke produkten. Hier zal de prijs sterk afhankelijk zijn van het niveau waarop afzet en produktie met elkaar in evenwicht komen. Een prijsverlagende tendens zal daarbij ontstaan door het afbreken van de tarieven tussen de zes landen onderling, een verscherping van de concurrentie en een ontwikkeling naar rationelere afzet en pro duktie. Deze geruststellende woorden sprak gistermiddag dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie der E.E.G. op de contactdag Landbouw en Consument te Utrecht, georgani seerd door de Nederlandse Consumentenbond. dat zij werkgelegenheid bieden voor 2 tot 3 arbeidskrachten, daarbij beschik kend over alle moderne produktiemid- delen. Voor de graanproduktie leek het gezinsbedrijf hem minder geschikt. In het kader van de te voeren markt" politiek zal blijken, dat het belang van de boer niet ligt bij de hoogste prijs. De landbouw zal zich zelfs hiertegen verzetten, omdat ook de afzetmogelijk heden in het oog gehouden dienen te worden. De grondslag van de marktpoli- tiek zal vrijheid zijn. De produktie zal zich moeten richten naar de prijs, die tot stand komt al naar de behoefte is. Op het ogenblik bestaan er nog te veel toeslagen en gaat men te veel uit van kostprijsberekeningen. De prijs zal bepaald dienen te worden door het afwegen van produktie en afzet tegen elkaar, in het in vrijheid zoeken van een evenwicht tussen beide. Ingrij pen zal zoveel mogelijk beperkt worden. De regelingen zoals Nederland die op het ogenblik kent zullen grotendeels ver vallen. De verantwoordelijkheid voor het marktevenwicht zal bij de producent, dus bij de boer komen te liggen, uitge zonderd voor het produkt melk. Voor de melk komt een speciaal fonds, gesteund door fiscale middelen. Het prijsniveau zal echter nooit hoger komen dan het marktevenwicht aangeeft. Een zeer belangrijk uitgangspunt is voorts, dat Nederland invoergebied voor graan zal moeten blijven. Ander zijds zullen wij dan ook de wereld markt voor onze export kunnen be houden. De handelsverbindingen met derde landen zullen zelfs versterkt moeten worden. Voor de E.E.G.-landen zal deze relatie zo sterk mogelijk moeten blijven en zal ook in de toe komst de agrarische import gehand haafd worden, aldus de heer Mansholt. Met behulp van subsidies zal het ook mogelijk zijn de overgangstijd te verkor ten tot zes jaar en de prijzen dus sneller tot elkaar te brengen. Mocht dit tot verstoringen leiden dan zou de periode van zes jaar weer verlengd moeten worden, maar het grote nadeel hiervan is, dat hoe langer de overgang duurt, hoe meer de prijzen uit elkaar groeien. Over de beperking van de import uit derde landen, waartoe kwantitatieve restricties zijn open gelaten, verklaarde de heer Mansholt, dat men hierover nog niet uitgesproken is. Men zal deze res tricties slechts als een uiterste nood maatregel moeten zien, bijv. bij een te grote graaninvoer tengevolge van dum ping of te lage invoerrechten. AI met al achtte de heer Mansholt geen vergaande voorstellen tot markt ordening in de E-E.G.-voorstelIen aan wezig, het prijsniveau zal zich zelfs in vrijheid kunnen ontwikkelen. Voor on rust die er hier en daar mocht zijn ont staan, achtte hij dan ook geen enkele grond aanwezig. Niet kunstmatig De algemene agrarische situatie in Europa overziend, stelde dr. Mansholt, dat voorkomen zal moeten worden, dat door kunstmatige middelen de produktie gestimuleerd wordt op een prijsniveau, dat boven de wereld markt ligt. Er is op het ogenblik al een sterk toenemende agrarische produktie. De dierlijke produktie nam de afgelopen zeven jaar met 35% en de graanproduktie met 22% toe. Er is nog wel een grote behoefte aan de agrarische produkten, maar het ont breekt aan voldoende koopkrachtige vraag. Jaarlijks wordt op het ogenblik 10 pet. van de agrarische wereldproduktie opgeslagen. Wanneer de ontwikkeling in deze richting zou voortgaan, zou de situatie onhoudbaar worden. De heer Mansholt zag daarom voor de Euromarkt twee soorten maatregelen noodzakelijk: 1. Maatregelen ter verbetering van de produktie-omstandigheden. 2. Maatregelen op het gebied van marktordening ter verkrijging van een Het gezinsbedrijf Verbetering van produktie-omstandig heden zal wijziging van de structuur der bedrijven betekenen. Dr. Mansholt was van mening, dat over 25 tot 50 jaar de bedrijven, die nu op de minder goede eronden zitten verdwenen zullen zijn. Hier zal men moeten overgaan tot her bebossing en aanleg van recreatiege bieden. Het gezinsbedrijf zal bij de dierlijke produktie een belangrijke plaats kunnen blijven innemen, dit zal ook gelden voor de groente- en fruitsector (de tuinbouw) en de wijnbouw. Voor deze bedrijven zal als norm gesteld worden vrijere loonvorming is voltooid. Het gaat hier om de beambten in de sigarenindustrie en om de werk nemers in het huurauto- en taxi bedrijf, het beroepsgoederenvervoer over de weg en de binnenbeurtvaart. Het is staatssecretaris Roolvink niet mogelijk een „fatale termijn" voor deze eerste fase van de vrijere loon vorming nauwkeurig aan te geven. De datum van 1 april brengt wel de verplichte compensatie voor huur- en melkprijsverhoging mee, maar verplicht niet tot wijziging van c.a.o. of andere loonregeling. Indien men uitgaat van een afhan kelijke beroepsbevolking van in totaal 3,3 müjoen werknemers dan zou, al dus de staatssecretaris, uit de genoem de cijfers volgen, dat voor minder dan 10 pet. nog geen voorstel tot c.a.o.-wijziging e.d. is ingediend en dat er ca 565.000 werknemers zijn, voor wie geen c.a.o. of regeling geldt, zodat niet bekend is in hoeverre zij een loonsverhoging hebben ontvangen. Advertentie onbeperkt gegarandeerd Steekproeven tonen aan: (Van onze parlementsredactie) Een steekproefonderzoek van de Arbeidsinspectie heeft aange toond, dat in verschillende brood bakkerijen 's nachts op een vroeger uur met bakken wordt begonnen dan op grond van de Arbeidswet 1919 is toegestaan. De Arbeidsinspectie heeft in een periode van drie achtereenvolgende weken ongeveer 25 pet. van het totale aantal bakkerijen in ons land (op 1 augustus '59 waren het er 12.046) ge controleerd. In de nachten van vrijdag op zaterdag werd in 27 pet. der ge controleerde gevallen een overtreding geconstateerd tegen 10,3 pet. in de overige nachten. Het percentage over tredingen bij het grootbedrijf bleek hoger te liggen dan bij het kleinbedrijf. Het zwaartepunt van het onderzoek werd op de nacht van vrijdag op zater dag gelegd, omdat de bakkers het dan het drukst hebben. In een gering aan tal gevallen bleek voor het vroeger beginnen een bijzondere vergunning te zijn verleend. Het onderzoek toonde ook aan, dat vele alleenwerkende bak kers (vooral van vrijdag op zaterdag) zeer vroegtijdig met het werk begin nen. Daarvoor wordt echter steeds ver gunning verleend. De staatssecretaris van sociale zaken B. Roolvink heeft het resultaat van het onderzoek der Arbeidsinspectie gepubliceerd in een brief aan de Twee de Kamer. Naar de bewindsman mee deelt is bij de controles, behoudens in een enkel uitzonderingsgeval, afgezien van het opmaken van proces-verbaal tegen de overtreders. De staatssecre taris herinnert er aan, dat het (op grond van de wet en van de gebruike lijke vergunningen) toegestane aan- vangsuur is: voor het groot- en mid denbedrijf op maandag tot en met vrijdag 3 uur v.m. en op zaterdag 1 uur v.m.; voor het kleinbedrijf op maan dag tot en met vrijdag 5 uur v.m. en op zaterdag 4 uur v.m., de bakkers patroon op zaterdag echter ingevolge vergunning reeds om 3 uur v.m. (Advertentie) Modern, snel en mild, veilig en reukloos i In het Wilhelminagasthuis te Am sterdam is de 46-jarige metselaar H. F T. van den Bos overleden. De heer Van den Bos liep eergisteren zeer ernstige verwondingen op, toen hij uit een zeven I meter hoog raamkozijn viel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5