Padvindersbelofte moet altijddurende vlam zijn idhtfeyden Gouden Jacobsstaf voor LEIDSE akela van het draaiboek Nederland telt ongeveer 30.000 alcoholisten Streekfinales in Leidse Hout van schoolvoetbal Iets latere foto van de Haarlemmerstraat KOLEN en OLIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 23 APRIL 19601 Agenda voor Leiden Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met Ik herinner me Mamma. Huis over 't Hoff, 3—5 en 8—10 Tentoonstelling eigen werk van cursisten K. en O. Marekerk. 620 uur nm.: Herdenkings- samenkomst 50 jaar Nederlandse pad vinders, spreker districtscommissaris Ou baas A. Beekes. Maandag Het gulden Vlies. 2 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen, Lissone-Lindeman film- Salonboot Ursula, 5 Mei-brug, 912 en 24.30 uur: tbc-onderzoek. De Burcht. 7.30 uur: Filmvooridchtings- avond Leids Onderling Ziekentfonidb, S, Broekman over Wat weet u van uiw ziekenfond». Schouwburg. 8 uur: Abomnetnervtsvoor- StdUtalg, toneelgroep Theater met Blaffen tegen de maan. van DimoltnL Fxenkel Frank Foyer, Stadsgehoorzaal, 8 uur: Toeris tische filmavond Lassone-Lindemaa, Stadsgehoorzaal, 8 uur: Fdlm- momatratieavomd Vettewinkel. 'Kteine Burcht. 8 uur: Ccntaotavond Leidse Aocondeonverendgimg DW. stuur Ned. Kaith. Aannemers- Leidbe Amateur De Doelen. 8 uur: Fotografen Vere naging. Oogstgeest, Irene, 8 uur: MadU Christen Vrouwenbond, J. B. Wijere oven Kind en Kerk. Het witte Huis, 8 u.: Committee huosh.- en gez iner'oorh chtóngkookdemonstratie kleurenfilm over de aardappel. Dinsdag Wijkgebouw Stille Rijn 13. 8 uur; Hulp- vereniging Leiden. Geref. Zendingsbond, ds. L. Vroegindeweij uit Delft. Salonboot Ursula, 5 Mett-brug. 24.30 en 7—9.30 uur nm.: tbc-ondenzoek. De Burcht 7,30 uur: FilmvoorUchtln^r- avond Leids Onderling Ziekenfonds, C. J. van Lienden over Kan het zonder zieken fonds? Schouwburg, 8 uur: Abommemenftsvoor- etelling, toneelgroep Theater met Blaffen tegen de maan, van Dimatrt Frenkel Frank. Stadsgehoorzaal. 10 30 uur^ Vergadering Ned. Kaith. Aannemers- Filmzaal universiteit. 8 uur: Filmstu- dieknrug K. en O. met Junes. Woensdag Zomerzorg, 8 uur: Leidse verenigipg van Postzegelverzamelaars. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Feestavond Restaurant Van der Heijden. 12.30 Koffiemaaltijd Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, jhr. W. van Andringa de Kempenaer. directeur Joh. Enschede Zonen, over: Reclame zonder reclame, De Burcht, 8 uur: Feestavond AJlg. Ned. Invaliden Bond. m.m.v. Semnpre Avanti' Jong en Jolig. Schouwburg. 8 uur: Ned. Oomedie met Tandhelijn, van Harry Muldedh, voor K. en O. De Harmonie, 8 uur: Jaarvergadering Ned. Ver. van ex-poldi)ieke gevangenen. Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Leiden, G. Roosegaarde Bisschop antieke klokken. Donderdag Salonboot Ursula, Utrechtse Veer, *-12 en 2—4.30 uur: tbc-onderzoek. Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum met Ik herinner me Mamma. De Burcht. 8 uur: Toneelavond Friese vereniging, In PoppehQs. Gymnastieklokaal Kaasmarkt. 8 uur Jaarvergadering Geref. Schoolvereniging. Casino. 8 uur: Filmserie K. en O, Het verdeelde hart, van C. Crichton. In de vergulde Turk, 2.30 uui Ver. van Huisvrouwen, Jack Verhagen houdt causerie met lichtbeelden over Een winter op de Atlantische Oceaan. Kerkzaal Academii. 12.50—120 uur: Mi< dagpauze-bij eenkomst. Vrüdsg Salonboot Ursula, Utrechtse Veer, 2 4-30 en 7—920 uur nm.: tbc-onderzoek. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum mert Ik herinner me Mamma. Réhobotih, 8 uur: Ned. Christen Vrou wenbond, mejuffrouw P. van Wachgeren uit Rijswijk over Palestina, hert land de Bijbel. Rembrandblyceum. middagsFancy- fadr voor tiende lustrum leerlingenver- ertging Emtegeës. Garenmarkt. 930 excursie naar T.H. te Delft. De Burcht. 8 uur: Feestavond Leid-! sche Chr. Oranje Vereeniging, quiz Ap peltjes van Oranje en Timdelerclub Lief en leed uit de jaren '40—'45, ds. A. K. Straatsma. Zaterdag Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum met Ik herinner me Mamma. Koninginnedag Leiden: 7 uur Reveille; 8.15 uur: Aubade Stadhuisplein: 9 Kinderfeest Gehoorzaal; 9.30 uur Kinder spelen sportterrein Zoeterwoudse Singel Burchtzaal 930—12 uur: Poppenkastvoor stellingen Markt, 10 uur: Standwerkers- wedstrijd; Leidse Hout. 1.30—4.30 uur: Sportmiddag; De Burcht, 2 uur: Start Oranje-wandeltochlt; Gehoorzaal, 3 uur: Kindervoorstelling Dikkne Bigmans; uur: Openluohtconoert, muzikale rond gang. Leiderdorp. 9 uur: Zanghulde DE KOK van Restaurant Van der Heijden heeft nog noodt achter het ijzeren gordijn ge keken. Als U zijn Russisch eitje eet, zoudt U er baast aan gaan twijfelen. IETS VOOR FIJNPROEVERS- fi - RESTAURANT 8RCESTRMT 15 - LEIDEN Geopend tot 12 uur n m. HONDERDEN welpen, verkenners, voortrekkers en zeeverkenners waren vanmorgen zeven uur al bo ven op de Leidse Burcht voor de opening van de jaarlijkse Sint-Joris- dag. Dit jaar is deze padvinders feestdag wel heel hijzonder, want maandag beginnen de herdenkings plechtigheden hij het gouden jubi leum onder het motto „Vijftig jaar verkennen". Bij een gouden feest hoort een gouden onderscheiding en vanmorgen kreeg akela A. Bisschop uit handen van commissaris A. Buis de gouden Jacobsstaf. Nadat de vlag was gehesen, werd de padvmderswet gelezen en het voortrek- kerslied „Hoort, zegt het voort", ge gen. Commissaris J. W. Cornellsse las daarop een boodschap voor van de Natio nale Fadivindersraad ter gelegenheid var bert gouden jubileum. In 1910 werden de eerste Nederlandse verkenners geïnstal leerd. Dit is nu vijftig jaar geleden er daarom vieren tachtigduizend padvinders 4e vereniging De Nederlandse £ad- ;rs en van de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging samen feest. Bij de inzet van dit gouden feest op deze Sint Jorisdag richten wij, zo staat a de boodschap, een gezamenlijk schrijven tot jullie. Wy wensen jullie toe, dat je aan dit jubileum veel plezier zult beleven. Maar ook verwachten wij dat jullie door je stijlvol optreden aan Nederlanders onze beweging van haar beste kant zult laten zien. Bovenal verwachten wij, dat jullie steeds beter zult gaan begrijpen dat er maar één manier is om echt padvinder te zijm: proberen te doen wat je bij de installatie hebt beloofd. Dat is het, wat het spel van verkennen maakt tot wat het is. Aan het Sint Joris-kampvuur gaan jullie de belofte hernieuwen. Maar het vuur van die belofte mag niet uit zijn, als het kamp- Afdeling Leiden Bond van Hoger- Onderwij spersoneel j ubileerde DEV (Advertentie) Champagne ƒ1.50 per glas Wordt gereserveerd in de kelders van „Het Oude Koningshuys" schooljeugd bij burgemeester; 9.30 uur: WFeest Kleuterscholen in Irene; 1.30 uur: Feest schooljeugd in Dorpehuis; 7.30 uur Dorpshuis, feest Leidendorpse Chr. Oranjevereniging. Films Casino (2.30 uur): Alleen op de wereld (alle leeftijden); (7 en 9.15 uur): Razzia i de onderwereld (18 jaar). Lido (220, 6.45 en 9 uur): Inspector Hardesty FBI (14 jaar). Luxor (220, 7 en 9.15 uur): Breng de Bismarck tot zinken (14 jaar). Rex (230, 7.15 en 9.15 uur): De Mum- Ie (14 jaar); donderdag: De drie Studio (2.30, 6.45 en 9 uur): Het i de zegel (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Operatie Petticoat (14 jaar). Musea, instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.2" woensdag en zaterdag van 12 tot 4. vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 620 tot 8.30 uur 's avonds. Pitgrimfathers-huisje, Boisotkade 2 elke dag geopend van half 10 tot 12 en an 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 1230 2 tot 4 uur (behalve Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut. Rapenburg elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag er vrijdag geopend van 10 tot 1220 en var 2 tot 4 uur. Academisch-Hdstorisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1. uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling. geopend van half tien tot half 6. op zaterdag tot 5 uur. Geologisch en minera logisch Garenmarkt lb; elke dag geopend 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Gravesteeo, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 1220 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 10a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27. maandag en woensdag vai tot 520 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 520 uur; vrijdag i 10 tot 530 en van 7 tot 9 van 10 tot 5-30 uur. branden en het leven van elke horde, troep en stam in gloed zet ten. Laat zo het kampvuur deze avond de start zijn van groot en goed feest. Nadat mededeling was gedaan van de onderscheiding voor akela Bisschop wer den twee coupletten van ons volkslied ge zongen. Daarna gingen de pad-vinders, ge sierd met de Sint Joristulp, naar huis, vanavond komen ze weer bij elkaar, is gedoofd. Het moet blijven dan rondom het kampvuur. E AFDELING LEIDEN van de Bond Hoger Onderwijspersoneel heeft haar veertigjarig bestaan herdacht. De herdenking viel samen met de algemene •ergadering van de bond, die gisteren en -andaag in Leiden Is gehouden. De af gevaardigden van de verschillende afde lingen werden gistermorgen welkom ge heten door de rector-magnlficus, prof. x. J. E. Jonkers. Dat gebeurde tijdens een ontvangst in het academiegebouw. „Zonder uw hulp het gehele universiteitsapparaat niet goed kunnen functioneren", aldus prof. Jonkers. Ook bood de heer W. Neute boom. plaatsvervangend secretaris van het college van curatoren van de Leidse universiteit, gelukwensen aan. Voorzitter W. Duk dankte voor de ontvangst. Gistermiddag was er in het Snouck Hurgronjehuis een receptie. Wethouder Menken kwam daar complimenteren het gemeentebestuur. Hij zei, dat het gemeentebestuur dankbaar is voor de bijdrage van de bond aan de univer sitaire gemeenschap De afdelingen Delft, Utrecht, Groningen, Wageningen Eindhoven hadden een afvaardiging gezonden. Ook was er de heer P. Bouqet namens de centrale van rijkspersoneel, alsmede een afvaardiging van de ver enigde studenten faculteiten der Leidse universiteit. Onder hen die de reeptie afnamen be vond zich de heer J. H. Kasten, ere voorzitter van de afdeling Leiden. Hij is de oprichters ervan. Eerst was hij secretaris en daarna gedurende vijf entwintig jaar voorzitter. In de oorlog legde hij zijn functie neer. Na de bevrij ding trachtte hij met de heren P. Verver, H. Brouwer en P. J. Webbers de afde ling opnieuw leven in te blazen, wat ge lukte. In 1946 droeg hij het voorzitter schap aan de heer Duk over. Namens de leden sprak op de receptie de heer B. Nieuwenhuijzen en nar het hoofdbestuur de heer E. Castelij n. prettig uur in de sfeerrijke omgeving van het Snouck Hurgronjehuis Het bevolkingsonderzoek De Ursula volgende week naar Utrechtse Veer De salonboot „Ursula" waarop hot on derzoek op tuberculose plaats heeft, gaat volgende week de derde ligplaats bij de 5-Mei^brug al weer verlaten. Op de eersite ligplaats dn het Galgewa ter zijn op 16 onderaoeklda'gen 10.279 per sonen gefotografeerdop de tweede lig plaats in de Haven op 13 onderzoekda- gen 10332 personen. Bij de 5-Mei-brug zijn tot gisteravond ruim 3500 personen het toestel gepasseerd. Het onderzoek op de Ligplaats bij de 5-Med-brug duurt voort tot en met dins dag 26 april. Ieder die nog dn het beziit van een oproep is, maar om welke reden ook daaraan nog geen gevolg heeft ge geven, kan bij de 5-Mei-brug voor onder zoek nog komen op: Maandag 25 april van 9—12 en 14—16.30 uur en dinsdag 26 april van 14—16-30 en 19—2120 uur. Op woensdag 27 april zal er, in verband met het verplaatsen van de boot, geen onderzoek zijn. Het onderzoek wordt hetvat op don derdag 28 april. De ligplaats is Utrechtse Veer bij de Veerstraat; die plaats is het onderzoek voorlopig be paald tot en met dinsdag 10 mei. Er wordt op gerekend, dat ook daar de op komst groot zal zyn. Wij herhalen ten slotte; neem vooral goede kennis van de aanwijzingen, dde op de oproepkaart zijn vermeld. Tussen de bladzijden Het zevende zegel STUDIO Met „Het zevende zegel- heeft de Zweedse regisseur Ingmar Berg- een van zijn meest opmerkelijke prestaties geleverd. De titel van deze be klemmende film ontleende hy aan het Bijbelboek De Openbaring van Johannes i het gegeven voor het draaiboek aan m middeleeuws passiespel. Ridder Anitondus Block en zijn schild knaap Jöns keren huiswaarts van hun tocht naar het Heilige Land. Deze terug tocht confronteert hen met de „zwarte dood", de pest, die rondwaarde in Europa en de nog dn leven zijnde mensen aan vertwijfeling, zelfinkeer en zelfkastijding overleverde. Ridder Block raakt steeds meer verzonken in gepeins over God, de satan en het doel van het leven. In een onwankelbaar vertrouwen was hij tien jaar tevoren zijn kruistocht begon nen maar nu, bij zijn terugkeer in het aan het laatste oordeel gelovende Europa wordt hij verteerd door twijfel inzake het bestaan van God. Ook hij moet sterven; spoedig staat hij oog in oog met de dood. Hij smeekt om respijt en stelt de dood voor een partij schaak met hem te spelen, welk verzoek wordt ingewilligd. Voordat hij sterft, wil de ridder nog een betekenisvolle daad verrichten en hij krijgt deze kans door een gelukkig toneelspelersgezdn gelegen heid te geven het leven te behouden, ter wijl de engel des doods voorbij trekt. Deze qua inhoud en uitvoering bijzon- Vereniging voor Pedagogiek, Leiden 1V71E ZICH afvraagt of tegenwoordig het vraagstuk van het alcohol- W misbruik nog actueel is, moge bedenken, dat er in Nederland naar schatting dertigduizend alcoholisten zijn, mensen wier leven onder de ban en onder de vloek staat van een zeer intensief alcoholgebruik. Dat het pro bleem werkelijk actueel is, bewees dr. J. van der Grient gisteravond voor de afdeling Leiden van de Vereniging voor Pedagogiek met het onder werp: Ondergang en herstel van de alcoholist. In de vorige eeuw en in het begin van de twintigste eeuw leidde de arbeider vaak een mensonwaardig bestaan, dat hij probeerde te ontvluchten in de alcoholroes. In onze tegen woordige welvaartsstaat Hgt het alcoholvraagstuk niet meer op het sociale vlak, maar meer op het psychologische en medische terein. Gisteravond voerde de koninklijke ver eniging Litteris Sacrum in de Schouw burg voor de deelnemers aan de algeme- vergadering het stuk „Ik herinner me mma" op, een toneelstuk in vier be drijven van John van Druten. Vanavond geeft Litteris er voor eigen leden een opvoering van. Wij hopen in ons blad maandag daarvan een recensie te plaatsen. Petruskerk Kam. Onneslaan Vandaag is het 25 jaar geleden dat de eerste-steenlegging plaats had voor de Petruskerk aan de Kamerling h Onnes laan. De plechtigheid werd verricht door deken A. Homulle. De mens van alle tijden heeft alcohol gebruikt als zelfbevrijding en ontsnap ping uit het spanningsveld van het wer kelijke leven. Bij de primitieven is het drinken collectief en het heeft een sterk religieuze inslag. De alcohol is het mid del om tot de extase te raken, waarin men de goden gunstig kan stemmen. De moderne mens bezigt de drank als mid del tot gezelligheid, tot het doorbreken van de eenzaamheid. Doel De alcoholist ziet echter in de alcohol alleen maar het doel. Een alcoholist is een mens, die een zekere gevoeligheid heeft voor de alcohol. Zoals sommige mensen door hun eerzucht worden ver teerd, zo verteert de drankzucht de alcoholist. Hij is een zieke, die alleen maar te genezen is door nooit meer te drinken. Hij blijft zijn hele leven alcohö- list, drinkt hij één keer, dan kan hij niet meer ophouden. Wanneer de alcoholist voor het eerst in aanraking komt met drank, denkt hij nog dat hij voor de gezel ligheid drinkt, maar onbewust wordt met de streekfinales in de Leidse Hout. Evenals vorig jaar zijn deze wedstrijden geen Leidse aangelegenheid geworden. Alleen bij de lagere scholen kon Leiden (Caeclliastraat) de overwinning behalen. Speciaal de Leidse Houtschool stelde bij de senioren danig teleur. Zij verloor haar wedstrijden door strafschoppen. In de wedstrijden zelf lagen zeker vele kan sen voor een overwinning. Uitslagen: lagere scholen: Duinstreek (St. Jeroenschooü Nw-wijk)— Leiden (Caeciildaetraat) 01. Rijnstreek (St. Bondfaciussohooi)Bol lenstreek (r.-k. Jongensschool, Lisse) 0-0*. Junioren: Duinstreek: (Chr. ULO Kat wijk)(Rijnstreek (Chr. beohn. school) 1-1* Bollenstreek (r.-k. ULO Lisse)Ledden (Remb randtlyceum) 10); Senioren: Duinstreek (Ohr. ULO Kat wijk)Leiden (Chr. kweekschool) 00 Bollenstreek (Dr. De Vlsserschool, Sas- senheim)—Rijnstreek (Chr. ULO Joris- plein) 10. Bij de finales werd hard voor da over winning gevochten. Slechte door een foutje in de senioren-achterhoede van de Dr. De Vissersohood wist de Ohr. ULO- Katwijk met 1—0 een overigens verdiende zege te behalen. De totaaluitslagen in de finale waren: Lagere scholen: Ledden (CaecdLastraat) —Rijnstreek (St. Bonifaciusschool) 3—1. Junioren: Bollenstreek (Chr. ULO Lisse Rijnstreek (Chr. techm, 6chool) 11 Senioren: Duinstreek (Ohr. ULO Kat- wijk)Bollenstreek (Dr. De Vlsserschool, Sassenheöm) 10. winnen na strafschoppen. DEZE FOTO van de Haarlemmer straat is van jongere datum dan die van de vorige week. De straat heeft hier trottoirs en er is een goe de rijweg. Het waren nog bazalt- keien en de trottoirs hadden kleine gekruiste tegels, maar dat was in die tijd modern. Toch etaleerden de winkeliers nog steeds buiten door hun produkten aan een raamspijl of deurpost t« hangen. Dat men niet zoveel mensen op straat ziet, is niet vreemd. Deze foto zal uit 1910—1913 zijn; toen golden nog werktijden van meer dan tien Het loon werd in de meeste geval len nog op zaterdagavond uitbetaald en het werd veelal 's avonds nog be steed. Zo kon het in de middaguren wel stil wezen. Op de foto links weer de sigaren winkel maar niet meer van Schoen. Ernaast de nieuwe winkel van de fa. Albert Hein. waar kort daarvoor nog de gerenommeerde kruideniers zaak van de heer Gedelo was. De torens op de achtergrond zijn van de Mon-Père-kerk (thans Overdekte) en de Zijlpoort. De kaart is toegezonden door de heer S. Gorree, Hoofdstraat 157. Al- pren aan den Rijn, de alcohol het doel, via verschillende stadia zakt hij steeds dieper weg tot dat hij fysisch en psychisch instort. Er is genezing van deze ziekte moge lijk. Een netwerk van consultatiebureaus met psychiaters en sociaal-werksters heeft ongeveer 10.000 alcoholisten onder zijn hoede, er zijn sanatoria, er is de geheelonithoudersbond, er zijn genees middelen, maar dit alles faalt, wanneer de patiënt niet innerlijk bereid is de alcohol op te geven. Liefde Hij heeft hulp nodig, hij moet uit zijn isolement worden verlost, hij moet zijn gevoel van eigenwaarde terugkrijgen. De liefde van zijn vrouw hierbij blijkt dikwijls sterker te zijn dan de alcohol. De genezing wordt ook vaak bewerkt door de Bond van anonieme alcoholis ten wereldomvattende beweging, die 400.000 leden telt, uitsluitend alco holisten. Niemand kan een zieke beter helpen dan iemand die alle facetten i zelf heeft ondervonden. In de A.A.-beweging accepteren de alcoholis ten elkaar als medemens, ze hebben werkelijk alles voor elkaar over en ze bereiken op hun manier frappante re sultaten. Na deze inleiding werd de film Café Paradis vertoond. Deze film laat zien, hoe twee door medische middelen ge nezen alcoholisten weer aan de drank raken. Degene die volledig door de lief- /an zijn vrouw wordt gedragen, weet er bovenop te komen, terwijl de ander, wiens vrouw hem verlaat, ten ondergaat en sterft. VOOR der indrukwekkende film, werd op het filmfestival in Cannes bekroond met de. ereprijs voor de arttetaekste film. (Nobele verfilming van beklemmend middeleeuw» passiespel) Bismarck LUXOR. Een van de bekendste feiten uit de strijd ter zee gedurende de tweede wereldoorlog is de overwinning van de Royal Navy op de Duitse slagkruiser tarok in 1941. C. S. Forester verwerk te deze gebeurtenis in een roman, die Twentieth Century Fox tot uitgangspunt voor de vervaardiging van de filml Sink the Bismarck (Breng de Bismarck! tot zinken). Regisseur Lewis Gilbert is erin geslaagd ïn rolprent te vervaardigen, dde de bioscoopbezoekers met maritieme belang stelling niet spoedig zullen vergeten. Door amera's afwisselend in te stellen op de afdeUng Operaties diep onder het oude gebouw van de Britse admiraliteit te Londen, de Bismarck en de Britse sche pen, dde aan de gevechten deelnamen, arkreeg bij een levendig geheeL Door een documentaire aanpak voelt de toeschouwer zich volledig in de strijd opgenomen, al wordt hü er telkens weer aan herinnerd dat hij een speelfilm ziet doordat de Duitse marine-officieren zich in het Engels bedienen. Het moeit tort lof van scenarioschrijver Edmund H. North en van de regisseur worden gezegd, dat zij zich beperkingen hebben opgelegd met betrekking tot het verhaaltje dat auteur Forester door het verhaal van de slag heeft geweven om het geheel een menselijker kleur te (Roemrucht oorlogsfeit levendig ver filmd) Inspecteur HardestyFBI LIDO. Aan het eind van de film In specteur Hardesty, FBI zegt de hoofd rolspeler James Stewart: „Het is wel ge- genoeg voor vandaag". En men is ge neigd hem gelijk te geven als men twee lang de geschiedenis van de FBI heeft bekeken. Op zichzelf ds het interessant inspecteur Hardesty aan het werk te zien, waarbij tevens een goede indruk krijgt van het werk van de grootste organisatie op het gebied van de misdaadbestrijding. gisseur-producer Mervyn LeRoy heeft echter de verleiding niet kunnen weerstaan alles breed uit te meten, waar- waarsehymlijk de medewerking van de FBI zelf niet vreemd is. Daarmee heeft hij een film verkregen, die onnodig lang en daardoor minder boeiend is ge worden dan het onderwerp mogelijk H.B.S.-diploma Hollandia resteld gelijk» bij- De h.b.s.-diploma's zondere h.b.s. te Hollandia lands Nieuw-Guinea, zijn voor het tijd vak i960 tot en met 1964 gelijk gesteld met die van overeenkomstige Neder landse getuigschriften. Men verwacht uit Nederland twee bevoegde leerkrach ten voor handelsvakken en aardrijks kunde. waarna het percentage onbevoeg de leerkrachten lager zal zijn dan in Ne derland. Op 12 april is de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw, dat ver rijst temidden van de barakken der hui dige school en dat in szptember gereed moet komen De h.b.s. telt ongeveer 125 leerlingen, onder wie 25 niet-Nederlanders, o.a. 12 Papoea's. Burgerlijke stand van Leiden Johanna Cornelia, dr v J C Rijs- bergen en J van der MeijMachteld Elisabeth, dr v J A Riedel en I M van Katwijk; Johannes Antonius Cornells Martinus Wilhelmus, zn v W J J Pompe en S S Castelein; Lau rens, zn v G L Palm en A Kanbier. OVERLEDENE W J van der Lin den, 82 jr, vrouw: C G P P de Bruijn, 71 jr, man. GEHUWD: E Oele en H de Bruijn. Zie voor stadsnieuws ook pagina 9 En dat is jammer, ook omdat LeRoy er j, menigmaal blijk van geeft een vakman te zijn, die werkelijk wel weet wait film (Interessant, maar te breedvoerig) |s Alleen op de wereld 2 CASINO (alleen 's middags). Het aloude H verhaal van het jongetje Rérni en de C zwerver Vitalis is in mooie w kleuren door een Franse filmmaatschappij d: fantasierijk in beeld gebracht. Vooral j ir kinderen moet het zien van deze rolprent een evenement zijn. De film i heeft namelijk hetzelfde effect als het boek: men voelt zich bij de avonturen betrokken, gaat meeleven met het edele, groepje, dat probeert wat schamele dui ten bijeen te scharrelen op kermissen en jaarmarkten. Er lopen gemene boeven rond met I gluiperige gezichten, or zijn goudeerlijke n lieden met een prettig, open gelaat Ja, die ovengrootouders van ons wisten het isieren. Van dik hout zaagt men planken. Maar alles komt gelukkig op de spreek woordelijke pootjes terecht alle drama gemeenheid ten spijt. Zo kan men I n dankbaar huiswaarts gaan met ruog voor j ogen allerlei aardige tafereeltjes en Vxo- b lijke wijsjes in het oor. ®l (Vermaard boek sfeerrijk verfilmd) 11 Razzia in de onderwereld 8 CASINO. De Franse regisseur Pierre Chenal heeft een aantal politiefilms op n staan die er niet om liegen. Iri deze films wordt een scherp beeld gegeven van de malafide praktijken, die de onderwereld opgeld doen. In Razzia de onderwereld is het niet anders. Al leen speelt door de jacht op de misda diger nog een ander onfris verhaal, na melijk de jacht van een inspecteur op de echtgenote van zijn jonge collega. Men zal begrijpen, dat er dan iets bijzonder stuitends uit de bus moet komen. Razzia in de onderwereld speelt zich af in de sloppen en stegen van Parijs, in nachtclubs en in het boudoir van de dame in kwestie Wij hebben gespeurd naar opmerkelijke aspecten, die dit pro- dufct wellicht zou kunnen bieden. Er wa ren er geen. Noch de opzet van het ver haal, noch de vertaling in filmbeelden van de roman, die ais stof heeft gediend, mag origineel heten. Het is verderf wat men ontwaart. Wij kunnen ons een heel wat betere tijdpassering denken. (Louche bedrijf in 't halfduister) Operatie petticoat TRIANON. Wie alleen maar veel ple- er wil hebben en aan het verhaal geen te hoge eisen stelt, kan genieten van de geprolongeerde rolprent Operatie Petticoat, een kolderachtig geval met Cary Grant en Tony Curtis in de hoofd rollen. De film speelt in de oorlog tegen Japan. De bemanning van een duikboot knapt zelf haar vaartuig op, krijgt een aantal verpleegsters aan boord en later zelfs nog inlandse vrouwen en kinderen die voor de Japanners vluchten. Dit alles geeft heel wat verwikkelingen, de ene echter al vrolijker dan de andere, zodat men het ernstige uitgangspunt - de oorlog (Amusante kolder) De Mummie REX. De film De Mummie gaat over een oudheidkundige, die in Egypte naar schatten zoekt. Hij vindt ze ook en wel in de vorm van het graf van een prinses, waarmee echter natuurlijk iets bijzondere aan de hand is. Het verhaal wordt een beetje griezelig als er geheime deuren opengaan en vreselijke bedreigingen wor den geuit. Toch is het ndet nodig bezorgd te zijn. Bij dit soort films is het altijd weer: eind goed, al goed. (Tikkeltje griezelig, meer niet) Fancy fair in het Rembrandt-lyceum De leerlingenvereniging van het Rem brandt-lyceum te Leiden hoopt op 10 september haar tiende lustrumfeest te vieren. Ten bate van de lustrumkas wordt op 29 april een fancy fair in de school gehouden, die 's middags begint Er zijn vele attracties, zoals schiettent, rad van avontuur en een tentoonstelling. De toegang is vrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4