t mi mm m I Bollencorso - in - aanbouw biedt boeiende beelden NIEUWE IE1D5CHE COURANT ZATERDAG 23 APRIL 1960 Bloemen, kleur De eerste bottenreis taas het onderwerp, waarmee de gemeente Lisse zich onledig heeft gehouden. Ziehier de wordingsgeschiedenis van het resultaat. Foto N. van dar Horat £sso Servicente Mozaiekkunst uit zich speels en wijsgerig OP DE DAG voorafgaand aan het corso biedt de bollenstreek een ander beeld dan gewoonlijk. Het is, alsof de helft van de bewoners zich op maakt veel meer dan de andere helft iets te bieden, dat de prestaties van het voorgaande jaar nog zal overtreffen. Al lange tijd van tevoren is de tekenstift van Van Driel van Amstelveen driftig bezig geweest °P maag delijke vellen papier. Knappe koppen hebben zich over zijn kleurige ont werpen gebogen. Die wagen was voor deze firma, die voor een reeks orga nisaties, weer een andere voor een luchtvaartbedrijf of een reisbureau. Alle rollen zijn verdeeld, het spel kan beginnen. Hillegom toch wel de eerste viool speelt op mozaïekgebied. Nu is deze plaats ook wel bij uitstek geschikt voor deze tak van bloemsierkunst, omdat langs de grote verkeersweg van Bennebroek naar Lisse talrijke terreinen als het ware vragen om zo'n versiering. Neem nu het mozaïek van het C.N.V. voor huize Weltevreden, geklemd als het ligt tussen twee boompjes, die de mozalekleggers reeds vele malen in andere streken hebben willen over planten. Tachtig manden nagels be dekken een oppervlakte van 56 mz. Een ijverig lid uit Hillegom heeft de voor zichzelf sprekende voorstelling ontworpen en duizenden worden zo in kunstzinnig en in organisato risch opzicht aangesproken. Bepaald origineel is het garagebe drijf Visser uit de bus gekomen met de bijzonder geslaagde voorstelling van een remmende auto voor een oversteekplaats, waar een hondje met de neus in de wind het zebrapad heeft betreden. De knip- perbol bij de oversteekplaats werkte echt. Middelpunt van de voorbereidingen vormen de H.B.G.-hallen in Lisse, waar een rasechte Cerberus de poorten be waakt. Deze man is niet van gemoedelijk heid ontbloot, maar hij kent zijn consig nes. Welke buitenlander ook heeft gepro beerd deze bewaker te verschalken, hij liet zioh niet vermurwen. Hoogstens kon den de Zweden, Fransen en Duitsers, die gistermiddag nog voor de klok 1 heldere slag had doen horen, in de buurt van de kunst van het balanceren. Daar is Berlijn als het centrale punt gesteld in het wankele evenwichtspel tussen Oost en West, gesymboliseerd door hunlieder vlaggen. Of men in Sassem ook weet heeft van hogere politiek: dit was een schot in de roos, waar mee men de corsogangers een vleug je wijsheid meegeeft. En mogen wij besluiten met een hartverwarmende voorstelling die wij ontwaarden voor een tehuis voor ouden van dagen in datzelfde Sas sem. Daar werd het antwoord ge geven op de vraag die speelt bij alle rassenwaan: alle mensenkinderen zijn voor God gelijk, wat ook hun huidskleur is. Ook deze wijsheid gaat ons allen aan! Jury-oordeel over de mozaïeken Wat het aantal betreft is de mozaïe! wedstrijd een beetje tegengevallen. I kwaliteit liet echter weinig tc wensc over. De jury, bestaande uit de heren 1 Ruigrok, H. Baisma en P. de Wit, is t< de volgende beoordeling gekomen: Grol mozaïeken bedrijven, oppervlakte mei dan 16 m2: 1 Draka Plastics, v. d. End 17. Grote mozaïeken verenigingen en pa ticulieren, oppervlakte meer dan 16 ml 1 L.T.J. in De Zilk 2 J P Weijers, Mee straat 210; 3 J. Floris, Haarlemme straat 45. Kleine mozaïeken particulieren, oppc vlakte minder dan 16 m2: 1 K. A. Vosselaan 54 (voor St. Martinuskerk), Chr. van Dijk, Weeresteinstraat 161, E. P. Salverda, v. d. Endelaan 76. Jeugdmozaïeken (leeftijd tot 16 jaar 1 Jan v. d. Boom, Wilhelminalaan 81 2 Kees van Wave ren, Wilhelminalaan 7, 3 Kees Ruiter (mozaïek ligt le Looste weg 36) Hoofdstraat 20; 4 R. de Ni, Hoofdstraat 20; 5 J. Weijers, Leids straat 25; 6 T. van Klaveren, Pr. Iren. i 57. hallei iete gei de hyacinten opvangen als de brede deu ren zioh openden om een medewerker of helpster door te laten. Maar na dit tijdstip was hij de gast vrijheid zelve. Er waren witte touwen ge spannen om de plaatsen, waar de wagens voor de versiering stonden opgesteld. In deze loopruimtcn hebben zich duizenden mensen verdrongen tot het middernachte lijk uur. Tegen de vijfduizend kijkers zijn er geweest. Voor het overgrote deel bui tenlanders, die hun kijkje in de keuken van het corso kwamen nemen, om straks stof voor sterke verhalen te hebben in hun respectieve haardsteden. Ervaring De afdelingen Katwijk, Noordwijk, Voorschoten, Warmond en Wassenaar van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloernbóllencltuur hebben Willem Barendsz uit het graf doen herrijzen om zijn plaats in de rij van ontdekkingsreizigers in te nemen. Foto N. van der Horst. Een ervaring van jaren laat zich afle zen uit de bewegingen van de rappe han den, die de hyacintennagels in het gedul dige riet van de wagens steken. Elk jaar weer verwonderen wij ons over het feil loze gemak, waarmee deze grote organi satie zich soepel ontwikkelt. In de naoht van donderdag op vrijdag gingen de eer ste ploegen aan het werk in het felle licht van de lampen. De hele vrijdag door zijn de wagenversierders in de weer geweest, en ook na het invallen van de duisternis wisten zij gisteren van geen ophouden. Wij zagen wagens, die reeds bijna waren voltooid. Dat was gistermid dag omstreeks half één. Maar anderp misten nog grote stukken van hun bolbloemenvracht, en toch waren ze alle op tijd gereed. Men moet maar niet vragen hoe dat alles precies in zijn werk gaat. Meesters in de kunst van het organiseren en improviseren moeten hier aan het werk zijn ge- weest. Toch was er van zenuwen niets te be. speuren. Gemoedelijkheid is, naar inge wijden met stelligheid beweren, een ken merkende karaktertrek van de bewoner van de bollenstreek, deze typisch Neder landse tuin die in schitterende kleuren landgenoot en vreemdeling over vele kilo meters weg doet aanstromen. Rust en liefde Er zijn in diezelfde H.B.G.-halïen ook tafereeltjes te zien die de goede opmer ker zachtjes monkelend zijn weg doet vervolgen. Daar was bijvoorbeeld een welgeschapen dame, niet levend maar Be drieglijk echt, die achteloos tegen een wagen leunend het barnende leven ach teloos aan zich voorbij deed vlieten. Deze pop was gehuld in lijnwaad dat wij niet direct thuis konden brengen. Het leek alsof haar leden gedeeltelijk schuil gingen achter soepel vallende plooien van het fijnste lijnwaad, maar het was een soort zakkengoed, met lijm ge ïmpregneerd. Een kaartje naast de bruine lokken van de dame vermeldde: .,Ik ben verliefd". Een mededeling, die wel enige vragen opwerpt. In de eerste plaats: Op wie of wat kan een schepping die moet worden gerang schikt onder het hoofd „etalagemateriaal" verliefd zijn? In de tweede plaats, zo ei al een voorwerp van die liefde gevon den mocht worden, werd deze liefde dan beantwoord. En in de derde plaats: Waarom moest de wereld van deze ge moedstoestand kond worden gedaan? Kent de bollenstreek scums geen boMendirieLmg, die h'eöl wat leven diger van beweging is dan deze (stijve) dame? En zijn op de wagens geen zitplaatsen genoeg gereser veerd voor welgeschapen bloemen meisjes, die maar al te graag ver wikkeld raken in een bataille des fleurs? Ook politiek Maar ook het wel en wee van de aard kloot waarop wij ons bewegen, laat de bollenmensen niet onberoerd. Hoe kan het ook anders, bij een nuchtere instel ling als wij bij één mozaïek zagen: Zaken zijn zaken en dan nog wel in de taal van onze oosterburen! In Sassenheim verstaat men de DE MOOISTE TOCHTEN LANGS DE BOLLENVELDEN - Het Woord vliegt over de wereld, wil het Ned. Bijbelgenootschap met dit mozaïek uitdrukken, dat is gelegd voor de Hervormde kerk van Hillegom. Foto N, van der Horst. Een gestyleerde tulp is het kernpunt van dit prachtige mozaïek voor huize Merenburgh bij Lisse. Foto N. van der Horst. WARMOND Ach, men moet de zaak filosofische kant bezien. zame kunstschilder deed, j zetel die kennelijk voor een bloemenfi Schinvmels voor de Floriadekoets, een meesterwerk van de Oranjevereniging in Voorhout. Foto N. van 'der Horst. die Garagebedrijf Visser in Hillegom heeft inspiratie geput uit de omslagtekening van een boekje, geschreven door een Amsterdamse journalist. Rijdt u ook zo auto 1 Foto N. van der Horst. igrijke leden mgde fijntjes glimlachend zijn verven om veel beter dan ordinaire kran tenfoto's dat kunnen een impressie te geven van het feest van kleur en fleur, al kan ook hij de heerlijke bloemengeur niet waarneembaar maken voor de zin- Bloempje leggen Voor wie zo de streek rondrijdt, is het niet moeilijk te ontdekken waar de fabri kanten van mozaïeken aan de slag zijn gegaan. Hele reeksen manden met hya cintennagels die in het gelid langs de weg staan geschaard, wijzen de beschouwer onfeilbaar de weg. Is dat nu zo simpel, het „bloempje leg gen" van de mozaïekmaker? Oppervlak kig gezien wel, maar wie enigszins thuis is in dit onderdeel van het bloemenfeest, weet wel beter. Wordt een heel gezin al een dag in beslag genomen voor het leggen van een klein mozaïek in de voortuin, hoeveel werkuren zijn dan wel ge spendeerd aan de mozaïeken van grote bollenfirma's, kerkelijke en so ciale instellingen, firma's op alle mogelijke gebied, die op deze wijze van hun bestaan, groei en bloei blijk geven? Wij geven het u te doen honderdtwin tig manden hyacintennagels te verleg gen in een mozaïek als dat van de Oran jevereniging in Voorhout, die met be hulp van deze duizenden en duizenden bloemnagels de Floriade-postkoets laat opdraven. Fleurig en o-rigineel Mozaïekwedstrijden Uitslagen mozaïekwedstrijd: 1. Afd Warmond Bloembollencultuur, 2 Land en tuinbouwschool, 3 r.k. jongensclubs, 4 gemeentepersoneel Warmond, 5 Chr. korf balclub. d, SASSENHEIM In de berm Op de rijksweg had gisteravond een iet moeite onSeval plaats, doordat de stuurinrich- Deze kun. 'tinS van een bestelauto defect raakte. De auto, bestuurd door J. S, uit Amsterdam, reed in de richting Den Haag, slingerde vervolgens naar links door de afrastering op de oostelijke rijbaan en na nog enige paaltjes en een verkeersbord te hebben vernield, kwam de auto in de berm tol stilstand. De zwaar beschadigde wagen moest worden weggesleept. Vliegen blijkt een angstiger werk te zijn dan de K.L.M. soms denkt, getuige de uitdrukking van dit enorme vogeloog op de praalwagen onzer luchtvaartmaatschappij. Foto N. van der Ho rot. Het C. N. V. te Hillegom spreekt met dit mozaïek elke 'vijganger rechtstreeks aan. Foto N. van der Horat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3