ïlictuuc JTeiiisri)e (tfouranl NAVO VOOR „HALF GELD" MÊÊÊSSSSSÊBÊ™ Scherpe verklaring van Bonn Montgomery kritiseert westelijke verdediging Moord in een schietbaan Ontploffing op vrachtschip Continent voldoende kan zichzelf beschermen Lichtenvoordse omgeving wordt uitgekamd Hartelijkheid, rode rozen en een extra lang Led Steekpartij met dodelijk gevolg Signora Brusa graaft maar door ZATERDAG 23 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11852 loofdredactenr: Dr. E. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi is ahfbleuen myn hert ia Icgtfcnspoct" Albert Reber, de 36-jarige bedrijfslei der van een schietbaan in München, is gisteren vermoord door kogels, die hij zelf verkocht had. Onder een bierhuis exploiteerde Reber de schietbaan, die verscheidene cellen bevat, welke slechts van buiten geopend kunnen worden. Men vermoedt, dat de moordenaanklant, na de kogels gekocht te hebben, Reber dwong een cel bi: te gaan. De cellen zijn geluidsdicht, zijn hulp geroep zo<u dus vergeefs geweest zijn. Terwijl een winkeljuffrouw en een klant zagen hoe een man zijn revolver in de cel leegschoot, hadden zij geen besef, dat hier een moord gebeurde. De man stak zijn revolver kalm in zijn zak en delde weg. Even later zag men t onder de deur doorsijpelen. Men vond het ontzielde lichaam van de eigenaal" doorzeefd dpor drie kogels. Reber was sinds oktober bedrijfsleider. Hij was uit Australië naar Duitsland teruggekeerd na zijn scheiding. Op het 1020 ton metende Nederlandse vnachitsdhSp Theamo dat thans ongeveer 30 mijl vain Dover ligt, heeft zich van morgen om kwart voor acht een ontplof fing voorgedaan in de vriesmaohine- kameir. De eerste machinist raakte ais gevolg van deze ontploffing gewond. Een helikopter is uit Nederland vertrokken om de gewonde op ite halen. Voorzitter mocht niet op zijn stoel dn januari te Washington gesloten Japans —Amerikaanse veiligheidsverdrag heeft in Tokiio een enorm tumult ontketend De Rijksdag had reeds tachtig uur aan op de stoel te krijgen. De oppositie gaf echter geen krimp en terwijl de voorzitter i rugby-wedstrijd waardig, Montgomery zei voorts dat er eer moron verschil" bestaat tussen het Rus land van Stalin en dat van Ohroesjtsjef. De Russen zullen nu ongetwijfeld geen kennoanvai op hert westen doen. „Bij ek aan de Sowjetumde is, mij geble- aldus Montgomery", dat Chroesj- tsjef de geschiedenis wtil ingaan ais de die da Russen een betere levens standaard heeft .bezorgd en dit kan alleen gebeuren in een tijd van vrede. Het Wes ten blijft maar praten over de oorlogs dreiging uit het Oosten. Het kan echter beter proberen zijn voordeel te doen met de gewijzigde houding van de Russ Realiteit Kind al dagen spoorloos (Van onze correspondent) T\E BIJNA zesjarige Tonnie Krab- benborg, zoontje van een land bouwersgezin uit de buurtschap Zieuwent bij Lichtenvoorde in di Gelderse Achterhoek, is sinds woens dag spoorloos verdwenen. Al drie da gen en nachten wordt de uitgestrekte omgeving van Lichtenvoorde door zocht. De burgemeester van Lichten voorde heeft zelfs de hulp ingeroe pen van militairen, van wie er enkele honderden spontaan werden ingezet. Tot nu toe is het resultaat echter nihil geweest. Tonnie was woensdagmorgen met zijn vader bood schappen gaan doen. Toen de heer Krabibenborg bij de smid werd op gehouden zei hij zijn zoontje vast maar huis te fietsen. Tonnie is sindsdien miet meer gezien. Alle politieposten zijn gewaarschuwd. Faimilie en kennissen begonnen te zoe ken. Ook de politie later met speur honden hielp mee. Toen donderdag morgen nog geen spoor was gevonden besloot mr. F. J. Waals, burgemeestei van Lichtenvoorde, de hulp van mili tairen dn fe roepen. Donderdagmiddag kwamen ruim hon derd man van het Van Heutzregiment uit Arnhem. Vrijdagmorgen kwamen zij in versterkte gelederen terug. Onder leiding van ter plaatse goed met het terrein bekende mannen van de Rijks politie zijn de militairen de aan natuur schoon rijke omgeving van Lichtenvoor de gaan uitkammen. Speciale aandacht heeft -men besteed Paard sprong op autobestuurder omgekomen Omstreeks half tien gisteravond is op de Sohermerhomerweg fe Beemster een loslopend paard plotseling boven op een langsrijdende auto gesprongen. De be stuurder, de 44-jarige heer N. Voor- hoeve, tuinarchitect te Wassenaar, ver loor de maoht over het stuur, waarna de wagen over de kop sloeg en in de sloot langs de weg belandde. De heer Voorhoeve was op slag dood. Van de drie overige inzittenden, mevrouw Voor hoeve en het dochtertje met haar vrien dinnetje, werd alleen de laatste ernstig gewond. Het meisje (12 jaai^ is met een zware hersenschudding en een shock naar het ziekenhuis gebracht. aan het gebied tussen Lichtenvoorde AaJten, omdat een boer daar meende een jongetje te hebben gezien, dat vol deed aan het signalement van Tonnie. Zo waren ruim 300 soldaten, meer 500 burgers en vele politiemannen het zoeken. Toen de soldaten des avonds weer naar hun kazerne in Arnhem rugkeerden bleven vele burgers i zaklantaarns en stallantaarns doorzoe ken. Tot nu toe tevergeefs. Thans zijn ook de Duitse politieposten langs de grens gewaarschuwd. Engelina Feenstra, het dam. vermoorde meisje, i moordenaar men nog steeds zoekt. Ook speurt de politie naar een zekere Wim van den Berg (of iemand die zich zo noemt zónder zo te heten), wiens naam in de agenda van het meisje is gevon den. Alle oproepen ten spijt is deze nog niet gevonden- Huwelijksreis op Britannia Op 6 mei enige uren na de huwelijks voltrekking zullén prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones zich inschepen aam boord van het koninklijke jacht Britannia voor een huwelijksreis naar de Caraïbisehe zee, aldus een officiële bekendmaking te Londen. T7ELDMA ARS CHALK Montgomery, die een bezoek aan Canada brengt, heeft gisteren op een persconferentie te Ottawa verklaard, dat de Britse, Amerikaanse en Canadese troepen zijns inziens van het Europees vasteland teruggetrokken moeten worden. Hy noemde de huidige defensie- opbouw in Europa een overlapping op reusachtige schaal en meende dat het Westen een verdediging kan hebben die evengoed als de NAVO is, voor de helft van het geld. De aanwezigheid van Britse, Ca nadese en Amerikaanse troepen in andere landen zag hij als teken van maar één ding het gebrek vertrouwen van de NAVO-landen tegenover elkaar. De Europeanen, aldus Montgomery, herinneren zich de Britten uit de laatste wereldoor log als de mensen die een haven vonden en er vandoor gingen Amerikanen als „lieden, die toen het fluitje ging -boor de aanvang de strijd thee bleven drinken tot de rust". Volgens hem moet elk dividueel land zijn eigen troepen op zijn grondgebied gebruiken. De te rugtrekking zou dan wellicht kun nen geschieden in een periode van vijf tot tien jaar. De V.S. maken een „grote fout" door niet fe willen er kennen dat de werkelijke regering van China in Peking zetelt en niet op For mosa"' 'zo besloot de veldmaarschalk. Amerika ontvangt De Gaulle Eenentwintig saluutschoten daverden over het vliegveld van Washington: president Charles de Gaulle van Frankrijk was in Ame rika. De Gaulle verliet het vliegtuig (van de Air France) dat hem van Toronto (Canada) naar Washington had gebracht en begroette president Eisenhower, die hij „zijn kostbare en illustere vriend" noemde. Die hartelijke woorden werkten aan stekelijk. Toen de Franse president, ge zeten naast Eisenhower, door de straten van Washington reed was er een menigte op de been, minstens zo groot als bij het bezoek van Chroesjitsjef, maar geestdrif tiger. Vier dagen blijft De Gaulle in Amerika. Hij zal besprekingen voeren met de Amerikaanse president, -ter inleiding de komende topconferentie. Op het vliegveld, waar buitenlandse zaken was vertegenwoordigd door m ter Herter en onderminister Dillon, er eerst een ontvangst volgens strenge militaire regels. Het enorme boeket rode rozen, dat mevrouw Herter aan de echt genote van de Franse president overhan digde, vormde een kleurige uitzondering op -die regels. Eisenhower zei, dat het Amerikaanse volk en hij bijzonder blij waren ovec komst van generaal De Gaulle, die oorlog en vrede bewezen heeft een g< vriend te zijn van al die mensen die de menselijke waardigheid hoogachten"'. In auto's reed het gezelsohap naar Blair Eerste DC-8 voor KLM kreeg naam Albert Plesman De doop van de eerste DC-8, die de K.L.M. uit Amerika ontvangen heeft, de Albert Plesman is gistermiddag in itraalteiwpo geschied. De plechtigheid vas een kwartier voor schematijd ten In de reusachtige hangar 10 op Schip- ol weerklonk kort na vijf uur het ijle stem'metje van de 4-jarige Albert Ples man, kleinzoon van wijlen dr. Plesman, die de doopformule keurig uit zijn hoofd geleerd had: „Ik doop u Albert Ples- i-an en wens u behouden vlucht." Hoog op een roltrap staande, goot hij aarop, bijgestaan door zijn vader, de hoofdvertegenwoordiger der K.L.M. in Italië A. Plesman, zoon van de overle- directeur, enkele deciliters cham pagne over de neus van het toestel. Vader Plesman ontving vervolgens uit handen van het zoontje van werkmees- Hans Zijlemaker een foto van het toestel in zilveren lijst en Matty van Elsas, dochtertje van een K.L.M.-werk- meester, bood mevrouw S. Plesman van Eijk, weduwe van dr. Plesman, bloe- Boomgaarden in bloei In verschillende delen van ons land staan de boomgaarden in volle bloei en in de Betuwe valt reeds veel bloesem te bewonderen. Hagelwiltfe bloemen hebben alle soorten pruimen in deze tijd. De peren bloeien rijkelijk, evenals de vroe ge kersen. De beginnende bloei van de meikersen belooft veel voor dit week einde. Dit alles geldt ook voor hef Zeeuwse fruitland Zuid-Beveland. House, waar de generaal Gaulle hun intrek namen. Langs de route waren 13 muziekkorpsen opgesteld. De brandweer had: welkomstbogen gevormd met uitsohuii'fladdeits en talrijk borden, diie met de opschriften „Leve De Gaulle" de hartelijkheid van de Ameri kanen onderstreepten. De beide staatshoofden hebben oveni gens geen tijd verloren laten gaan. Vier uur na de aankomst waren beiden al in een druk gesprek gewikkeld over de wes terse strategie op de komende topconfe rentie. Er staan drie besprekingen op het Over de nachtrust behoefde presi dent De Gaulle zich ook al geen zor gen te maken. In Blair House was een extra lang bed opgesteld voor de bij na twee meter metende Franse presi dent. Het bed 2.05 meter lang zal Blair House niet meer verlaten. Het zal voortaan herinneren aan het bezoek van De Gaulle en aan andere hoge (en lange) bezoekers een vorste lijke gelegenheid voor een ruime nachtrust bieden. „Hakenkruis-Greta" weggesleept Het Rijnsleepschip Greta, dat voor de Paasdagen met de vroegere Duitse vlag in top en een hakenkruisvlag op het dek gespreid bij Lobith Nederland kwam bin nenvaren, is gisteravond door de Duitse sleepboot Frauenlob 5 opgehaald om naar West-Duitsland teruggesleept te worden. De schipper Wilhelm Störb was reeds enige dagen geleden door de Duitse ri vierpolitie van boord gehaald en in Em merik verhoord. Nieuwe successen met Atlas De Amerikanen hebben gisteren eei Atlasraket geschoten naar een doel b(j het eiland Wake, 6800 km westelijk van de Vanderberg basis In Californië. Het grote nieuws was de methode De raket werd afgeschoten kont nadat ze in verticale posditle was gebracht. Tot nu toe zijn zodanige raketten altijd ge lanceerd nadat ze at geruime tijd verti caal klaar stonden. De raket etond giste ren in een reusachtige (12x30x7) betonnen hangar (ook wel doodkist genoemd). Vlak voor de lancering gleed het dak van de hangar naar achteren. Het nieuwe systeem maakt het moge lijk de Atlas (bereik 9600 km) In 15 minu ten af te vuren, gemeten van alairsignaai tot schot. De betonnen „kist" besohermt de raket tegen het weeT; de horizontale positie maakt haar ook minder kwets baar voor sabotage. Rliee niet langer regeringsleider President Syngham Rhee van Zuid- Korea heeft medegedeeld, dat hij afstand doet van zijn positie als regeringsleider en alleen als staatshoofd in functie blijft. Er zou dan een minister-president komen, die door het parlement gekozen moet worden. Het is nog niet bekend of de wijziging van de positie van Rhee, die door grond wetswijzigingen van kracht moet worden ook nieuwe verkiezingen inhoudt. Castro León is gearresteerd Tien kilometer van de Columbiaanse grens is de leider van de mislukte op stand In Venezuela, Castro León, herkend toen h(j ais boer verkleed trachtte te vluchten. Hoewel h(j een hoge prijs bood oor zijn vrijheid werd hjj gearresteerd. In Caracas zijn 78 mensen gearresteerd, diie verdacht worden van samenwerking met de opstandelingenDe politie heeft opdracht gekregen alle senatoren en gou- nneurs uit de fij'd van het regime van -president Pérez Jiménez te Collectivisering in Oostzone (Van onze correspondent.) BONN, zaterdagochtend. IN een officiële verklaring heeft de regering der Westduitse Bondsrepu bliek zich gisteren uitgelaten over de gedwongen collectivisering van de particuliere boeren in Oost-Duitsland. De regering noemde deze een schending van de in het handvest der Verenigde Naties gegarandeerde mensenrechten. Met zorg heeft de Bondsregering vastgesteld, dat na de onteigening der boerderijen thans het handwerk en de kleine ondernemers worden gecollectiviseerd. In dit verband sprak de Bondsregering in haar verklaring van rechtsbreuk, chantage, geweldpleging, schending der D.D.R.-grondwet, bemoeilijking van komende topconferentie en sabotage de hereniging van Duitsland. Dit alles heeft er toe geleid, aldus de Bondsrege ring, dat vele Duitsers in de oostzone geen andere uitweg meer hebben gezien in naar de Bondsrepubliek te vluchten. Ook vandaag zette de vluchtbeweging .a Berlijn waar het passeren van de zonegrens het gemakkelijkst is en hier daar mogelijk is door het eenvoudig oversteken van een straat of het n* een kaartje in de ondergrondse spoorweg zich voort. Het tempo is echter wel aanzienlijk vertraagd door de scherpe controle, die de Oostduitse VolkspoLizei, die de treinen van het Oost duitse binnenland naar Berlijn contro leert. Vluchtelingen berichtten, dat velen Bevrijdingskaarten gaan terug naar afzenders Koningin Juliana heeft erin toe gestemd, dat alle bevrijdingskaartei die zij op op paleis Soestdijk ont vangt, na de vijfde mei aan de af zenders zullen worden teruggezon den. De kaarten zullen worden voorzien van een kort persoonlijk dankwoord van de Koningin. De bevrijdingskaarten hebben, zoals be kend is, een tweeledig doel: koningin Juliana op 5 mei massaal deelgenoot ma- i van de vreugde over de bevrijding tegelijkertijd: hulp aan de vluchtelin- De totale opbrengst van de kaarten van de frankcerwaarde zal de Ko ningin overdragen aan het Nederlands comité Vluchtelingenjaar. Wie zjjn kaart reeds heeft verstuurd zonder naan adres, kan zich alleen verzekeren ugzending door nóg een kaart in te iren, en dan volledig ingevuld. (Van onze correspondent) Een groep Gorkumse jongelui van on geveer twintig man heeft gisteravond de Sliedrechtse Kerkbuurt onveilig gemaakt ra-ren met bromfietsen en op andere wijze naar het centrum der gemeente gekomen en lokten een handgemeen uit met de jongens uit Sliedirecbt, die zich tijdens de avonduren nabij de Hervormde kerk in grote getale plegen op te hou den. Het begon met een scheldpartij en woordenwisselingen, maar ernstige onge- regelheden deden zioh nog ruet voor. De Gorkummers hadden zich op een eventueel gevecht goed voorbereid, want zij waren in het bezit van boksbeugels, messen en zelfs fietskebbingen. Na hevige scheldpartij voor de patatzaalc 't Zwaantje in de Kerkbuurt, verspreid den de groepen jongelui zich op de uit breiding-buitendijks Nabij de Gereformeerde kerk in de Middeldiepstraat ontstond opnieuw eer handgemeen, waarbij de 19-jarige SHe- drechtenaar Korstlaan Kraaljeveld uit de Ruysdacistraat met een mes zodanig In de hartstreek werd verwond, dat de dood onmiddellijk intrad. De gemeentepolitie stelde terstond uitgebreide onderzoekin gen in. De dader is gegrepen. door de Volkspolizei uit de trein zijn ge haald. Tooh kwamen er in de loop van de dag nog weer rond 200 Oostduitser? naar West-Berlijn. Het totale aantal Oostduitse vluchtelingen sinds Goede Vrijdag heeft thams de 6500 overschreden. Fanfani geeft het op De Italiaanse kabinetsformateur Fan fani heeft zijn pogingen om een regering te vormen gestaakt. De regeringscrisis duurt thans reeds 59 dagen. President Gronchi, zo werd medege deeld, zou ziih nog beraden over de mo gelijkheid een nieuiwe formateur aan te wijzen. De kans op ontbinding van het parlement en uitschrijving van verkie zingen is echter wel zeer groot geworden. (Advertentie) DE BESTE BROMFIETS is en blijft de BERINI ƒ519,— Eerste aanbetaling 94.— en 18 maande lijkse term. incl. alir. verzekering 30. GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 Winterjas nog aanhouden (Van onze weerkundige medewerker) AL EEN PAAR KEER zijn wij deze **- maand, wanneer de temperatuur tot bij 20 graden steeg, van plan geweest de winterjas voorgoed op te bergen, maar we zijn nu blij nog niet zover te zijn ge komen. Achter een zwak koufront, dat vanmorgen ons land passeerde, met op enkele plaatsen een buitje, is verse koude lucht uit de omgeving van IJsland ons land gaan binnenstromen. Dit betekent een voor april koud weekeinde met mid dagtemperaturen in de buurt van 9 a 10 graden en een afkoeling in de nacht tot dichtbij het vriespunt. Wel komen er flinke perioden van zonneschijn voor, maar de lucht die ons van de Noordzee bereikt, zal daardoor niet belangrijk ver warmd kunnen worden. Regen van enige betekenis zal er de eerste dagen niet val- want wij blijven aan de rand van het :e hogedrukcentrum ten westen van Ierland liggen. De warme lupht is al ge heel naar zuid-Europa verdreven, zodat vrijwel geheel west- en midden-Europa dit weekeinde ook in de kou zit. Vrij koud p1^ De Bilt verwacht tot mor- genavond: jLLJ Wisselend bewolkt en hier cn daar enkele buien. Koude HT nacht en morgen overdag w# ongeveer dezelfde tempera- ifc turen als vandaag. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noord en west. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 24 april: zon op 525 uur, onder '-52 uur; maan op 5.06 uur, onder 18.20 25 opril: Nieuwe Maan. (Advertentie) Coede voorlichting over jaloezieën bij de VAKMAN Off. Dealer D. LADAN HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur oud. droommannetje vertelde Madda- lena, een 26-jarige Italiaanse, dat zij eens voor de poort van de staatsgevangenis in Novara moest gaan graven. Het graven zou haar geen windeieren leggen, zei het man tietje vijf jaar geleden. De graaf vergunning liet vijf jaar op zich wachten, want zelfs de Ita liaanse autoriteiten zijn niet zo vlot r dromen in het spel zijn. Ook niet als die dromen worden ge schraagd door plaatselijke legenden, die vertellen dat de heren van kasteel Visconti nu staatsgevangenis een gouden paard in de slotgracht tot zinken hebben gebracht. Nu vijf jaar later is de ver gunning afgekomen en nu heeft Mad- dalena Brusa haar man, die elektri cien ts, in de steek gelaten en graaft zij gadegeslagen door de „gasten" van de gevangenis op zoek naar het gouden paard. Mensen die signora Brusa kennen, verzekeren dat zij een doorzetster is. Dat klopt: na vijf dagen is de kuil zeven meter diep en het ziet er naar uit dat signor Brusa zijn echtgenote over enkele jaren in Amerika moet afhalen. Het is immers een kwestie van doorgraven. En dat doorgraven is wel toever trouwd aan de grondwerkers die sig nora Brusa in haar arbeid bijstaan. Er wordt nu verteld dat het de schat graaf ster nog te langzaam gaat: zij ziet uit naar een bulldozer of een stoom schop. Maar er wordt zoveel verteld in Novara, waar de belang stelling voor de graverij al taant, nu de werklieden zo diep komen dat zij met het blote oog nog maar nauwe lijks waarneembaar zijn. Het bloemencorso, dat vandaag door de bollenstreek reed, werd ook dit jaar extra luister bijgezet door de fraaie bloemmozaiekcn overal langs de weg. Het aantal viel ditmaal een beetje tegen, de kwaliteit echter niet. Bovenstaan de schepping viel ln de prijzen: zeeleeuwen zijn meesters ln het balanceren, maar hoe zal het gaan als Berlijn het middelpunt vormt van een subtleievenwlchtsspel tussen Oost en West? Jac. L. van Reisen stelt ln Sassenheim ln 40 m2 dit probleem. Foto N. van der Horst Ypenourg A'dam Berüjn Frankfurt München ZUrieh gh bew! zw bow winde til n 3 wlndetil

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1