Waar een slecht rapport toe leiden kan 0pen briej Waar U rekening mee moei houden bij 'i huren van n bungalow <~D oorj aardwerk Nm a '-"an ZATERDAG 23 APRIL 1960 GRENSPOSTEN HEBBEN DE HANDEN VOL HET is niet voor de eerste keer, dat u op de vrouwenpagina iets tegenkomt van onze correspondent in Bonn. Dit keer komt hij uw aandacht vragen voor een wel zeer aktueel onderwerp, dat vooral de ouders van opgroei ende kinderen zeker zal interesseren. Hopenlijk worden zij als de grote vakan ties beginnen niet met een probleem als dit geconfronteerd, maar het kan zeker belangrijk zijn om eens te horen hoe heel wat jongeren zich soms gedragen. Onze correspondent, die eerst even wil vertellen, dat in West-Duitsland met uitzondering van Beieren het schooljaar met de Paasvakantie eindigt, schrijft dan» WIST U DIT AL? Als u een wasmachine hebt, die u met een gummislang vult, kent u waarschijnlijk wel het euvel van de (water spuitende!) wegschietende slang. Dat is gemakkelijk te ver helpen door de slang met een stukje harde plasticbuis te verlengen. Maakt u (boven de gasvlam) een knik in de buis, dan kunt u het uiteinde over de rand van de kuip haken en er kan u niets meer gebeuren- Het voorjaar, slechte schoolrap porten, zitten-bly- ven, zakken voor het eindexamen en l het avontuur dat in het verre land .i lokt zijn de fakto- ij ren, die elk jaar i weer om deze tijd de grensposten in West-Duitsland, Ne- derland en België handenvol werk bezorgen. Het be treft hier soms nog wel zeer jeugdige grensgangers, die heel wat proble men opleveren. In Emmerik bij voorbeeld heeft de stedelijke jeugdzorg zelfs een speciale barak ingericht, waar de jongelui wier /wereldreis" reeds aan de Duits-Nederlandse grens eindigt zolang kunnen worden onderge bracht tot ouders of voogden hen weer komen ophalen. De barak is allang niet groot genoeg meer en moet nodig worden uitgebreid Aan de 26 kilometer lange drie- hoeksgrens tussen Nederland, Bel gië en Westduitsland werden door de pascontrole in Aken in de eer ste drie maanden van dit jaar rond 250 minderjarigen opgevan gen en naar huis teruggestuurd. Him aantal stijgt.in het hele jaar 1959 waren het er 500, alleen al in deze grenssektor. In de hele Bondsrepubliek op ongeveer zes tig na niet minder dan duizend. Havens en schepen Als het maart wordt gaan de ambtenaren aan de grenzen met België en Nederland landen die aan de zee liggen met havens vanwaar schepen naar verre lan den vertrekken scherper oplet ten op jonge mensen, van wie het meestal zonder meer duidelijk is, dat zij van huis zijn weggelopen. Dit weglopen wordt de jongens en meisjes gemakkelijker gemaakt dan vroeger, a. doordat zij over meer geld beschikken en b. het grensverkeer zoveel minder om slachtig is. Naarmate in West- Duitsland het economische herstel vorderde en debeperkingen op het grensoverschrijdende verkeer geleidelijk wegvielen, is het aan tal „vluchtelingen" en avonturiers door de jaren gestegen. Wie er al de Westduitse grens te komen, valt meestal in handen van de Nederlandse en Belgische ambte naren. De beste vangst (der Ne derlandse grenspost bij Elten) in slaagt nog ongehinderd over was een groepje van drie jonge lui (de jongste dertien en de oud ste zestien jaar), die in Nederland kennelijk niet veel goeds in de zin hadden. Zij hadden zes gaspisto len en zes dolken bij zich. Wie overigens in Nederland op land loperij etc. wordt betrapt, krijgt een rood stempel in paspoort of „Personalausweis". Dit betekent: inreisverbod gedurende een jaar. Een enkeling gelukt voorlopig de „grote reis" naar Canada of En geland. Waarom Wat drijft de jongelui tot de vlucht? De achttien-jarige Peter: „Ik had van een collega op het werk vijf mark gegapi De chef wou 't mijn ouders vertellen. Ik werd bang en schaamde me. Ik kocht een perronkaartje en stap te in de eerste trein de beste" (waar hij in Emmerik uit werd gehaald). De zeventien-jarige Horst: „Het was thuis stomver velend. Ik wou 'ns wat anders zien". De vijftien-jarige Heinz: „Ik had een slecht rapport. Ik durfde gewoon niet naar huis". De zeventien-jarige Christel: „Ik moet mijn ouders al m'n ver diensten geven. Dat wou ik niet meer. We kregen ruzie en nou zit ik hier". Allen hadden verwacht, nomen en een pas is allang geen documet meer, waarnaar je met enig ontzag kijkt. Waarschuwing Ook dit verschijnsel zal het hierboven omschreven euvel wel enigszins In de hand werken. Een feit blijft echter, dat hoe men het ook bekijkt, onze correspondent in Bonn met dit artikel een waar schuwend geluid heeft laten horen, dat gezien wat er in Westduits land gebeurt, zeker ook voor ons van betekenis kan zijn. Ook al zult u misschien zoals reeds ge zegd wat dit betreft over „uw" meisje of „uw" jongen geen al te grote zorgen hoeven te mac Nieuw programma van Gezins- Begrotings instituut Het Gezins-Begrotings-Instituut, een instelling waarover u op „Blad-Zij" wel eens het een en ander hebt kunnen lezen, is uitgekomen met zijn program ma voor het seizoen 1960/61. Daaruit blijkt wel, dat de vele lezingen en cursussen, die dit Instituut in tal van plaatsen en voor idem zoveel verenigingen en organisaties heeft gegeven en nog geeft, grote belangstel ling ondervinden. De praktijk van de laatste tijd heeft echter aangegeven, dat het reeds om vangrijke programma nog voor uitbreiding vatbaar is. Op veler verzoek is een aantal nieuwe onderwerpen aan de bestaande serie toegevoegd. Voorbeelden daarvan zijn .Mo dem financieren", „De huis vrouw als financieel genie", „Bekijk het eens zakelijk", „De inventaris van trouwdag tot gouden bruiloft" en „Wetens waardigheden over het gezins- crediet". Voorts zal het wel licht de huisvrouwen interes seren, dat twee belangrijke on derwerpen zoals „Hoe gedraagt men zich als consument" en „Zakgeld-, kleedgeld- en kost geldprobleem" ook de aandacht van het Instituut hebben. Het gehele programma, of dat nu een lezing, dan wel een film avond met toelichting betreft, ziet er niet alleen leerzaam maar ook aantrekkelijk uit, zo dat het G.B.I. het komende sei zoen zeker velen weer met zijn voorlichting van dienst zal kunnen zijn. !iJjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll| TIP VAN UI I 1 f 2,50 waard Deze keer eens iets voor de huisvrouw die zelf naait of verstelt, terwijl we ook een er ander meedelen over bloemen, Nu de bloemen gelukkig niet meer zo duur zijn, leek de tijd wel geschikt om er een paar tips over te geven. We begin nen er dit rubriekje dan i mee en vertellen eerst iets BEETJE SUIKER Dat een paar druppeltjes bleekwater in een vaas met bloemen nooit kwaad kan, heb ben we onlangs al eens op „Blad-Zij" geschreven. Vooral voor dahlia's en herfstasters is dit wel aan te bevelen, omdat het water dan niet zo gaat ruiken. Maar wist u, dat u te vens een klein schepje suiker in het bloemenwater kunt doen? Mevrouw M. Liebert uit Leiden verzekert, dat uw boe ket, ook in een warme kamer, dan veel langer mooi blijft. MET WAT STIJFSEL Met wat stijfsel kunt u overigens ook veel bereiken, aldus mevrouw A. Kerkvliet uit Den Haag. Vooral tulpen willen nog wel eens gaan gen en als u nu een paar „ouderwetse" stukjes grove stijfsel in de vaas doet, zult u daar minder last van hebben. Geen andere stijfselmiddelen gebruiken; alleen die stukjes doen het goed. Een paar weken geleden heb ben wij op „Blad-Zij" iets ge schreven over vakantie-bunga lows, omdat heel wat Neder landse gezinnen graag hun va kantie in zo'n huisje doorbren gen. Hadden we het toen over heel veel, wat met de koop van een bungalow te maken heeft, nu willen we graag eens even ingaan op het huren van een dergelijk vakantieverblijf, dit dat het het p-- VAN BLOEM EN PLANT IN VENSTERBANK EN BLOEMENTUIN De natuur is aan het herleven. Bomen, struiken en planten beginnen uit te lopen, de bolbloemen bloeien al een poosje en de heel vroege bloeiers tonen door een enkel ndbloempje en door verdorde bloemen, dat ze hun plicht reeds gedaan hebben, Ook in de kamer laten de planten, die na hun groei en bloei een poosje gerust hebben, tekenen zien, dat ze bezig zijn te ontwaken en, uitgerust, gaan ze herleven. Dit zijn allemaal aansporin- Vóór deze bloembakken is zeer geschikt de hangende Pe tunia, Petunia pendula. Deze hangt mooi over de rand en blijft de hele zomer volop bloeien. Maar dan moet men voor geregelde watervoorzie ning zorgen en eens per maand wat korrelmest geven. inten sief aan het werk te gaan ten einde straks weer volop te kun nen genieten van onze tuin en van de kamerplanten. Verpotten Verschillende potplanten zul len aan nieuwe aarde toe zijn. Het is goed om deze aarde, die voor verschillende planten van verschillende samenstel ling zal moeten zijn, enige da gen van te voren klaar te ma ken, Zo bijzonder nauwgezet behoeft men bij de samenstel ling nu niet te werk te gaan: een brievenweger is er niet bij nodig, hoor. Soms zal het wel nodig zijn om een grotere pot te nemen. Veel groter moet men dan nooit nemen. Slechts éénmaal groter, dus zo een waar de oude pot precies in past. Neem zo mogelijk altijd oude potten, d.w.z. die al een keer gebruikt zijn. Kan men die be slist niet krijgen dan moet Planttijd Maar dan dient ze niet eerder in gebruik te nemen dan nadat hij eerst minstens 2 dagen onder water heeft gelegen; liever nog lan- Balkonplanten Aan balkons ziet men vaak bloemenbakken bevestigd, die met planten bezet, soms een prachtig effect kunnen opleve ren, maar bij onvoldoende zorg het tegendeel. Ook aan de flats worden ze hoe langer hoe meer aange bracht. Een heel gelukkig ver schijnsel omdat het eentonige, vaak doodse aanzicht gebroken wordt (kan worden). Het is 5oed elk jaar verse aarde in eze bakken te doen. Velen zullen reeds de dah liaknollen in de grond hebben. Nodig was dit nog niet ge weest. Particulieren zijn wel eens wat haastig met zulke dingen en bereiken daarmee, dat de dahlia's te vroeg in bloei komen. Meer kwade kan sen lopen ze echter, dat de jonge spruiten door de nacht vorsten vernietigd worden. Maar nu wordt het toch wel tijd om de knollen te planten. Ook voor het leggen van de Gladiolenbollen is nu de tijd aangebroken. Zet deze nooit te ondiep. Op enigszins lichte grond mogen ze gerust 12 cm grond boven zich hebben. Ze staan dan steviger en zullen niet zo gauw. bij een flinke wind, omwaaien. Hier willen we ook nog wij zen op de Zuldewindlcües. Ook deze kunnen nu eind april nog geplant worden. Ze moeten een zonnige plaats hebben en als ze dan ook nog een voedselrijke grond krijgen zullen ze rijk bloeien. Afgesne den en op water gezet blijven ze buitengewoon lang goed Dankbaarder snijbloem kennen Maar koop de bolletjes bij een zéér betrouwbaar adres, want er wordt veel rommel aangeboden. Vooral nu er zo veel vraag naar is. Plant ze ongeveer 15 cm van elkaar. Van eind juli totdat de vorst 'er een eind aan maakt kan men er van genieten. vreemde land wel zouden hebben ge- Ook de ouders zyn niet zonder schuld. „Ze hebben geen tijd voor me", klaagde de zestien- I jarige Günther. Dat klopt maar al te vaak. Het gebeurt ni. heel dikwijls, dat de ouders als zij worden op gebeld, dat men hun zoon of doch ter aan de grens heeft opgevangen nog helemaal niet hadden be merkt, dat hun kind weg was, vaak al twee dagen..... Dit zijn trieste voorbeelden. Het hoeft overi gens zeker niet altijd aan de ouders te liggen, als hun kinderen wat men noemt „de benen nemen". Een slecht rapport of het zakken voor een eindexamen kan menige jongen of meisje zó somber stemmen, dat zij het in hun eigen ogen soms „dappere besluit" nemen dan maar te vertrekken. Waar naar toe? Dat weten ze vaak zelf niet, zo maar ergens heen. En daar voor hoeft men heus niet altijd in Westduitsland te wonen. Ook Ne derlandse jongeren zuilen het ze ker wel eens in hun hoofd kunnen halen de grens over te trekken, temeer, daar na de oorlog de be tekenis van die grens zo is veran derd. Hoeveel meisjes en jongens gaan niet met vakantie naar het buitenland? Een ander land houdt voor hen lang niet zoveel „vreemds" in als dat voor menig ouderpaar vroeger wél het geval in het buitenland zijn sterk toege was. De kontakten met jongeren Glanzende aluminium- pannen kunnen glanzend blijven De aluminium pan, die in de winkel zo fraai staat te glanzen, behoudt die glans In het gebruik meestal niet zo lang tenzij ze voorzien Is van een speciale ge polijste laag. Maar „gewoon" alu minium wordt na enige tijd dof en lelijk van tint, en eigenlijk ls dan het moment van een fikse schuurbeürt aangebroken. Welke hulsvrouw echter houdt van dat werkje? De staalwol maakt haar vingers ruw en vuil, het schuren betekent extra werk, is: extra tijdverlies. Dus. dan maar liever wat „on verzorgder" pannen op de plank, is meestal de reactie. Toch hoeft het pannenschuren tegenwoordig geen heksentoer meer te zijn. Er zijn namelijk staalwolsponsjes in de handel, waarin polijstende zeep is ver werkt en waarmee aluminium snel weer glanzend te maken is. Dat pannenschuren heeft nog een ander voordeel: immers goed geschuurde en gepolijste pannen zijn veel gemakkelijker schoon te houden. Worden ze op gezette tij den ook aan de binnenkant ge schuurd, dan zijn bij de dagelijkse afwasbeurt etensrestjes en aan baksels veel makkelijker te ver wijd eren. naar aanleiding van een arti keltje in de Consumentengids. Het is eigenlijk altijd zaak niet alleen op de vaak bijzonder aan trekkelijk gestelde advertenties af te gaan, als men het in zo'n annonce opgegeven adres nog niet kent. Men kan er beter een vrije daf aan wagen om met eigen ogen te aanschouwen wat er ge boden wordt. Men kan in ons land voor tien of vijftien gulden al een heel eind reizen en een bedorven vakantie kost meer.. Dus, eerst kijken, dan huren. Nu bestaat er een bepaalde schaarste op dit gebied, waardoor men vaak voor een vrij hoge prijs gering comfort ontvangt. Natuurlijk wil ook de Consumen tenbond direkt toegeven, dat ons land gelukkig enkele zeer goed ge outilleerde kampen en parken kent. Gesteld mag echter wor den, dat men in het hoogseizoen voor bedragen ter grootte van on geveer 75.- per week toch ze ker een bungalow of huisje mag verlangen met: waterleiding, aparte slaapvertrekjes met ruim te voor zeker vier personen, goe de bedden, 'n goede verlichting, tafel- en keukengerei, behoorlijk meubilair, een eigen w.c. en tuin- of ligstoelen. Luxe douche, wat luxere meubelen en meer slaapkamers kunnen dan een evenredig hogere prijs recht vaardigen, evenals verschillende diensten, die de exploitant de huurder bewijst, zoals b.v. het op halen van huisvuil. Tevens mag men niet vergeten, dat sommige exploitanten de huurprijs gebruiken om aan den volke duidelijk te maken, dat zij „slechts op een bepaald soort pu bliek" zijn gesteld Als men met kleine kinderen vakantie houdt, is de omgeving vooral belangrijk als het op vei ligheid aankomt. Een huisje vlak bij een drukke verkeersweg en gevaarlijke objecten in de buurt kan men dan beter niet nemen. Een eventueel huurconbractje vergete men niet goed na te le zen, want het is belangrijk te we ten of naast de huur b.v. nog wa ter, elektriciteit, butagas e.d. worden berekend, Ook van ver plichtingen ten aanzien van de „kampwinkel" moet men wel op de hoogte zijn, evenals een rege ling bij eventuele beschadigingen. Over de grenzen De laatste jaren is ook bij ve len de wens opgekomen in het buitenland een huisje te huren. Hierbij zijn de risico's uiteraard nog groter. Het is zelfs voorge komen, dat in het buitenland ge huurde huisjes bij aankomst van de gasten niet eens bleken te be staan. Wie naar Frankrijk of Italië trekt moet er wel op voor bereid zijn, dat men er soms wat bouw en comfort aangaat Spar taanse opvattingen op na houdt. In de Duits sprekende landen is het comfort beter, maar het aan bod nog gering. In gerenomeerde toeristencentra kan men wel eens een goede bungalow huren, maar de prijs zal dan meestal wel aan de vaak zeer hoge kant zijn. Wie gebruik wil maken van de diensten, welke verschillende Ne derlandse ondernemers op dit ge bied verlenen, zal daarvoor van zelfsprekend moeten betalen. In ruil voor de grotere zekerheid, die men dan heeft zal men op een dikkere portemonnee moeten rekenen dan bij dlrekte huur. Over het algemeen is het wel zo, dat de huurprijzen In het buiten land doorgaans niet hoger zijn dan bij ons, uitgezonderd dan in bemiddelingsgevallen, zoals hier boven genoemd, aldus enkele we tenswaardige gegevens in de Con sumentengids voor hen, die dit jaar hun vakantie in een huisje of bungalow denken door te bren- BLOEMEN-SCHIKKEN Ten slotte een „bloemen- tip" van mejuffrouw R. Vols uit Voorburg. Bij het bloemen- schikken gebruikt zij vaak twee vazen, een kleintje en een grotere. Eerst vult ze het kleine vaasje met wat bloe men, zet dat in de wat grotere vaas en schikt daarin de rest van de bos. Het resultaat is bijzonder aardig. Petticoat de kast in Pettipant er voor in de plaats die niet meer tot deze categorie behoren voelen er zich pret tig in. Immers, sinds de petticoat haar in trede heeft gedaan, zal deze zwierige on derrok in bijna geen enkele jeugdige gar derobe meer ontbre ken. Als wij echter de berichten uit Pa rijs mogen geloven, gaat die petticoat toch terrein verliezen en wel door het nieuwste van het nieuwste: de „petti pant". Heel wat Pa- rijse teenagers heb ben de waaieren de onderrok in de kast geborgen om zich nu in de „petti pant" te vertonen, ofwel in een soort kniepantalon. Deze ls meestal van nylon ge maakt en de pijpjes ervan worden in de knieholte door een bandje aangetrokken. Onder dit bandje springt dan een bre de kanten of gebor duurde strook te voorschijn en de teenagermode wil, dat die strook gerust een handbreed onder de rok mag uitkomen. Zij, die deze „pet- ti-pant" maken, ver wachten er heel wat van. De fabrikanten zien zelfs een gouden toekomst voor hun produkt, want, toe gegeven. de „mo de-moed" van wat wij vroeger de bak vis noemden. mag gerust het predikaat onbegrensd hebben. OCH, och, hoe zien mannen ons, huisvrouwen, toch! dacht ik met een lichte zucht, terwijl ik er meteen bij lachen moest 1.1. za terdag. Want daar stond in de dik- gedrukte letters van de Open Brief: een hele morgen hebt u staan ZWEMMEN en ploeteren, en rrringg!.,.. terwijl ik duidelijk getikt had: ZEMEN en ploeteren! Geloof maar dat het voor een man geen verschil maakt. Een kliederpartij, dat is al het huis houdelijk werk voor hem. Ziet hij eigenlijk wel dat alle ramen nog eventjes een beurt gekregen heb ben, dat de traploper eraf is geweest, dat de gordijnen de hel le voorjaarszon kunnen verdragen en wit en stralend meedoen in de fleurigheid? WELNEE. Hij hoopt alleen dat u, na al dat gehannes aan zaakjes die volgens hem al lèng schoon en goed waren, nu ook zelf een feestelijk gezicht zult hebben. En een zonnig humeur. Dat uw ogen hem, over de fleurig gedek te tafel heen, zullen aanzien zo helder als blinkend water onder voorjaarslicht, lang, lang nadat Pasen en Pinksteren zijn uitge luid. Hij zégt dat wel niet zo ro mantisch, maar hij neemt voor zo'n paar ogen al het „geklie- der" op de koop toe! En als je die nu hebt om ter zake te komen: de zaak van S. S. die de vorige maal op antwoord is blijven wachten dan word je bevit door je schoonmama. Zolang je verloofd was, mocht je babbe len en luchtig doen, maar nu je getrouwd bent moet het ineens al lemaal serieuzer en anders. Ja, St. dat valt ook niet mee. Voor het eerst ziet je schoonmoe der je bij jezelf, want vroeger kwam je bij haar. Ongetwijfeld is je keus van meubilair, wandver siering, lampen anders dan de ha re, en zie je, nu zit ze eerst een beetje op bezoek. En dan: je zegt dat het altijd dolgezellig en netjes is bij je, maar daarom kan het toch nog wel storen voor een ander? Ik kan me b.v. voorstellen dat een vrouwtje dat zeven-hoog het niet zo, zij heeft er toch geen kijk op wat ze vragen moet en soms heb ik het gevoel dat ze zelfs iets dat hun te duur is, zou den geven aan een schoonzusje, eenvoudig omdat zij geen andere wensen meent te hebben. woont en éénmaal in de veertien getrouwd met H. die tijdelijk in dagen de glazenwasser ziet ver- onze stad woonde toen we elkaar schijnen, niet altijd schone ruiten in de kerk zagen. Bij ons thuis heeft bij dit wisselende voorjaars- (vijf meisjes en een jongen) heb- weer van korte buien en snel dro- ben we, wat je noemt: knappe ge- gende ramen. Niets aan te doen. zichten, en belangstelling Maar zij, die haar leven lang met bekenden de ZEEMlap (en niet de ...lap!) we zijn t heeft gelopen, j niet vreemd, altijd door vader er moeder TEHUIS by mh'n ouders merken ze daar wel eens iets van, en nu is het ook al: zie je wel, H. was toch een vreemde, we hadden ons niet met hem moeten inlaten wat ik niet wil geloven, want ,v, H- en ik houden van elkaar en ik wÏÏrï«U,dirert JJ: we« da' «i da' ders. Toen hy mij A- moest komen wonen om mij eens buiten de kerk te vinden, al klinkt dat sentimen- had aangesproken na teel. Maar ik word moe van het wat aarzelend ge- groet heen en weer, denken. en van «1 dat proberen bleek dat hij alleen niet jaloers te zijn en „klein" te in onze stad woon- worden en scherpe dingen te zeg de, en vroegen we _en hem mee op de kof- g fie, en alles wat Ja. dat kan ik me voorstellen, daarna kwam, onze Ik heb je duidelijke voorbeelden °Pd« taan tussen beide fa- herkennen, en nu heb ik als ik milies als maar mo- kort wil zijn, maar één antwoord: gelijk is. Toen ik dit moet je vergeven. Dat is een echter voor het eerst zwaar woord. Er is echter géén ..ug eens de thuis kwam, ancjere kant aan de zaak: een ex- kriebeligheid te verdragen van merkte ik dadelyk dat zy daar iemand die óok een overgang be- anders waren dan wij. Niet rijker f °°r degenen die je dit, zelfs leeft. Die zelf altijd haar bood- 0f ZOi maar anders. Het is niet of zonder het zich bewust te zijn, schappen is^ gaan_ doen met haar ze meer verstand hebben van goede aandoen. Je bent echter niet al- iis aiicti°een^schort dingen kopen dan wij, het is bij leen hierin. We kennen allemaal vwiuccu d die^tPmoet verwer- hen nooit een jurk, altyd een ja- dit onderscheid maken. Buurvrou- ken ^at" haar schoondochter op pon, als u begrijpt wat ik bedoel, wen die binnenkomen en je plin- naaldhakken door het huis trip- Achteraf geloof ik dat ze my ook ten taxeren op afgeschopte verf nelt en in haar beste jasje naar als zon aardige aanwinst accep- seatnopie ven. de slager holt, die moet zien dat teerden, ik zag er wel aardig uit. Schoonzussen die laten zien dat haar zoon, die kalme jongen, voor H, had een lief meisje op de kop ze je in je oude jas niet meevra- wie ze het thuis altijd rustig had, getikt daar in A„ de rest zou wel gen op een kopje koffie in de stad. NU verrukt is van die luchtharti- komen. Het is misschien wat lief- DJt verdrjpt dp]pn ge steltenloopster, dat wufte we- deloos gedacht, maar zo zie ik het ül\ ,5leJ delen dus anderen zen dat af en toe naar een pan nu. Want nu we een paar jaar met je- Ook anderen moeten ver- wuift en dat KOKEN noemt! Ik getrouwd zyn, kom ik er pas ach- geven. Volgende keer nog even overdrijf, dat snap je wel St., ik ter dat ik niet voor vol meedoe. meer hierover wil er alleen maar mee zeggen Hebben ze kaarten voor iets, dat het in orde komt als je veel dan wordt een ander schoon- van elkaar houdt en elkaar wilt zusje meegevraagd, die heeft begrijpen. „styl", ben je jarig, dan VEE erger is wat ik las in een krijg is een aanvulling op volgende brief: „Christine, ik myn servies, of een thee- weet niet of ik er goed aan doe u blad, maar de andere kry- mljn verdriet te schrijven, maar gen parfum, dure elektrische u ziet zo vaak nóg een kant aan keukendingen, beeldige kra- de zaak, ik niet meer, ik heb het len die ik niet eens zou dur- werkelijk van alle kanten probe- ven vragen. Het is niet of ren te bekijken. Ik ben twee jeer ze denken: voor haar hoeft het direct. Zo kan een jonge vrouw veel gemakkelijker din gen laten slingeren, kranten, tydschrif- ten, ze zet gauw eens een bak met fruit ergens neer voor de kleur in de kamer, schoonmama zal het misschien stoffig vin dingen moet met een grapje te praten zyn, en op den duur, St., móet het iien. Probee. ga0 daagse mantel a; ken, die thuis direct voordeed LEUK IDEE 'n Leuk idee deed me vrouw E. F. de Bout-de Vries uit Den Haag ons aan de hand. 't Gebeurt nogal eens, dat kleine jochies (en ook meisjes) meer kruipen in hun lange broek dan stappen, waardoor die broek op de knieën vrij gauw slijt. Nu kan men zo'n pantalonnetje wel' gaan verstellen, maar het staat veel leuker als men op die bijna -versleten plek b.v. eenpoes, een eend of een hond van stof zet in een af stekende kleur. Met een flanel steek kan men zo'n fleurig dier gemakkelijk op het broek je vastzetten en die poes of hond doen het veel beter dan de befaamde lap op het kapot te gedeelte. DE KARTELSCHAAR O Heel wat naaisters onder- u zullen wel zo'n gemakkelijke kartelsohaar bezitten, die het zo vervelende en tijdrovende de naden tot der Linden uit Voorschoten s doet nog veel meer met die E schaar. Als de kinderen ver- kouden zijn, komt men vaak zakdoeken tekort. Van een oud laken, een afgedankt overhemd of een dito blouse knipt zij met die kartelschaar stapels zakdoeken en -doekjes, die men dus niet af hoeft te wer- ken. 't Staat nog gezellig ook. Ook stof- en poetsdoeken kun- E nen er op deze manier netjes SCHORTJES Iets over schortjes kregen we van twee lezeressen. Zo adviseert mevrouw M. J. van Loenen-Ulttenbroek uit Leer dam bij het naaien van schort jes een fleurige reep badstof tussen de boord van het schort mee te nemen, zodat u een soort „voorschootje" krijgt. Op die manier heeft u altijd uw handdoekje bij de hand en hoe gemakkelijk dat kan zijn, weten we allemaal wel. Me vrouw T. E. Stolk-Brand uit Dordrecht naait nooit lusjes, maar altijd grote ringen haar schortjes. Bij het aan- afdoen van het schort hoeft zij dan niet zo te tobben om de banden door die lusjes te ha- VOOR DE VOLSLANKEN Bent u volslank en draagt u daarom een corset? Mis schien heeft u dan iets aan de tip van mevrouw A. C. Kloens- Stegeman, eveneens uit Dordt. In plaats van de gewone cor- setveter heeft zij bovenaan een stukje elastiek met knoopsgaten geregen, ter grootte van zes tot acht nes telgaten. De veter begint daarin in te rijgen. Dit i werkende elastiek zit in het middel veel prettiger. Nu zijn er natuurlijk wel modellen met een elastieken bovenstuk- je, maar als deze hun rekbaar heid gaan verliezen is het las tig die stukjes te vernieuwen. De elastieken „veter" is ech ter zó weer vervangen. wist u, dat een dubbele draad bij het naaien niet zo in elkaar draait, als u aan beide uiteinden een knoopje legt, in laats van de draden met één noop vast te maken? En dat u de ellebogen van truitjes, vesten ^e.d. prima kunt verste- lonkous 5|e de met een rijks daalder beloonde en de niet gehonoreerde tips, waarmee we volgende week op „Blad- Zij" natuurlijk weer doorgaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 19