Avontuurlijk briefvervoer: de „Ponny Express" „In de Draeck", origineel gedenkboek Sleepkabel van straaljager kan enorme zweep worden PUZZEL VAN DE WEEN Marokkaanse zon om in (vakantie)stemming te komen rm. m niïF m A 1 X HaW a„8- 1A is i m ia voor het postver voer tussen St Joseph, Missouri en Sacramento, California werd ingesteld. De afstand tussen deze plaatsen dwars door het „wilde westen" werd in acht dagen af gelegd. Het was één van de spannende avonturen, waaraan het westen in die dagen zo rijk was. Als zakelijke onderneming was het echter een volkomen fiasco. De Amerikaanse posterijen zullen ter herinnering aan deze kleurrijke gebeurtenis op 19 juli een postzegel uitgeven, waarop een ruiter is afgebeeld, die in volle galop door het land raast. De Pony Express heeft het slechts qnderhalf jaar uitgehou den, namelijk tot de dag waarop de telegraaflijn tot het uiterste westen was doorgedrongen en het paard plaats moest maken voor de snellere elektriciteit. Niettemin leeft de Pony Express nog in verhalen en legenden voort en heeft hij een bescheiden plaats in de Amerikaanse ge schiedenis verkregen. In de 79 weken van zijn be staan hebben de ruiters de af stand van bijna 3.200 km naar Californië en terug ruim 300 maal afgelegd een afstand, die over eenkomt met 24 reizen om de we reld Elke ruiter legde met grote snelheid 120 tot 150 km af alvo rens te gaan uitrusten. Hij ge bruikte op zo'n traject ongeveer zeven paarden, die elke 15 tot 30 km werden gewisseld. Wanneer de ruiter werd afgelost gaf hij zijn vrachtje van ongeveer 100 brieven aan de volgende ruiter over. Dan kon hij een tijd rust nemen en nam de post van de andere zijde weer mee naar het punt vanwaar hij gekomen was. /ai de 80 ruiters waarmee de onderneming begon hielden slechts enkelen het anderhalf jaar vol: de meesten bleven slechts een paar weken of maanden in dienst. Velen waren niet tegen de grote fysieke inspanning opgewassen, anderen vielen aan paardedieven en vijandige Indianen ten offer. De Pony Express was een zui- Escher's werk: knap nog te vaag Reeds lang ging veler verlan gen uit naar een werk, waarin een groot deel van de merkwaar dige grafische arbeid van de kun stenaar M. C. Escher zou zijn bij eengebracht. Deze arbeid Immers Is door de opmerkelijke vlakver deling welke erin wordt toegepast wel bijzonder boelend. Men zou deze arbeid knap kun nen noemen, en knap is hij stel lig. maar daarmede is zijn we zen toch zeker niet afdoende aan gegeven. Er liggen aan deze ar beid ideeën ten grondslag, die in deze grafische arbeid gestalte krijgen, en de wijze waarop dit geschiedt is met het woord knap bepaaldelijk te vaag aangeduid. De ideeën zelf voeren ons een wonderlijke wereld binnen, waar in men niet spoedig uitgekeken raakt. Zoals gezegd, aan dit verzamel werk bestond behoefte. Zozeer zelfs, dat de eerste druk spoedig uitverkocht geraakte en dat er aanleiding was voor een tweede, die inmiddels van de pers geko men is: „Grafiek en tekeningen door M. C. Escher", met een bij drage van prof. dr. P. Terpstra en een inleiding en commentaar op de afzonderlijke prenten door de graficus. De Koninklijke uitge verij van de Erven J. J. Tijl N.V te Zwolle heeft deze verzameling de verzorging gegeven die haar toekwam. ver particuliere onderneming die in die korte tijd enorme verlie zen heeft geleden. Aanvankelijk was het tarief voor een brief $5. maar dit werd geleidelijk ver laagd tot 1. Gemiddeld was het tarief ongeveer $3 in die periode. Maar aangezien een per Pony Express verzonden brief aan paarden, ruiters, voedsel, wissel plaatsen en dergelijke onkosten ongeveer 16 kostte, werd op el ke brief 13 verloren en bedroeg het verlies bij de stopzetting meer dan $390.000. In de korte tijd van zijn be staan heeft de Pony Express een enorme bijdrage geleverd tot de openlegging van het Westen en heeft hij het bewijs geleverd dat het Rotsgebergte in de winter geen onoverkomelijke hindemaal vormt en ontnam hij velen de vrees voor het uitgestrekte woes tijngebied. De dagbladen waren nu ook in staat hun nieuwsvoorziening naar het Westen te bespoedigen. Zo werd het bericht van de verkie zing van Abe Lincoln tot Presi dent per Pony Express op 7 no vember doorgegeven en bereikte San Fransisco op de 14de. De inaugurale rede, die Lincoln in maart van het volgend jaar hield overbrugde de afstand van 2.560 km tussen Fort Kearny. Nebras- ka en Fort Churchill. Nevada in zeven dagen, ondanks de bittere kou en de zware sneeuwval, waar van verscheidene van de beste paarden het'slachtoffer werden. Vergeleken bij onze moderne, gemechaniseerde tijd doet de Po ny Express naïef en primitief aan: wij zien er alleen de charme van. Maar de rauwheid en de gevaren die er aan verbondon waren verliezen wij volkomen uit tiet oog. GARBAS MAG BLIJVEN De 70-jarige Pool August Garbas, over wie wij vorige week in ons Zondagsblad schreven, mag bij zijn dochters in Den Helder blijven. Wellicht hebt u er in de dagkrant over heen gelezenmaar hij heeft een verblijfsvergunning voor ons land ontvangen en hij behoeft dus niet meer naar Polen terug, waar hij de laatste jaren in grote eenzaamheid heeft doorge bracht en hij behoeft ook niet naar een vluchtelingenkamp in Duitsland uit te wijken. De oude Garbas is vanzelfsprekend zeer gelukkig met het besluit van de Nederlandse autori teiten. Postzegelautomaat werd seniel In het poetkantoor van Detroit (Michigan, USA) stond een spre kende postzegelautomaat. De ma chine werd ln mei 1956 (feestelijk) ln gebruik genomen. Zodra de klant er een geldstuk Ingooide en aan de knoppen draalde, kwa men de gewenste postzegels te voorschijn, compleet met wissel geld. Bovendien bedankte de auto maat, via een bandopnameappa raat de klant en voegde er enke le (vriendelijke) woorden bij, ze- ais „Stelt u me eens voor aan uw vrienden", „Ik houd van nieu we klanten", of „Zendt eens een brief a-an uw vrienden". In de afgelopen winter ontdek ten controlerende postbeambten, aat de automaat voortdurend het zelfde zei en al te kwistig werd met bedankjes en adviezen om eens een brief naar huis te stu ren. De automaat werd zo seniel, dat hij in zichzelf begon te pra ten, ook als er niemand wat be steld had. En daarna begon het apparaat te veel of te weinig wisselgeld terug te geven. Over dat te veel kreeg de Detroitse PTT nooit klachten, over dat te weinig daar entegen bij bosjes. Het apparaat is thans in reparatie. De N.V. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam be stond deze week vijftig jaar. Een halve eeuw geleden stichtte lr. J. T. Duyvls de eerste Nederlandse fabriek voor de vervaardiging van geïsoleerde elektrlclteltslei- dingen. De naam Draka, samen trekking van de eerste delen van de woorden draad en kabel, met daarbij de Draak-afbeelding ln het ovale merk, is een inge burgerd begrip geworden ln de Nederlandse elektro-technlsche wereld. Het is gebruikelijk, dat bij een jubileum als dit een gedenkboek wordt samengesteld, waarin de voorbije jaren nog eens in foto's en tekst de revue passeren. Dra- ka heeft het anders gedaan. In plaats van aan het jubilerende be drijf zelf is in het boek, dat ter gelegenheid van het halve eeuw feest verscheen, de draak tot on derwerp gekozen. In een typografisch zeer kunst zinnig uitgevoerde vorm is aan dacht gewijd aan het mythologi sche monster, dat eeuwenlang zo'n angstaanjagende rol speelde in de menselijke fantasie. ,,In de draeck" is de titel van het boek, dat werd samengesteld door Mart Kempers en waarin bijdragen van vooraanstaande schrijvers zijn bij eengebracht. De draak is er in al zijn mon sterachtige verschijningen in be schreven en in uitstekende illu straties uitgebeeld. Die prenten zijn een aparte vermelding waard. Met overleg en goede smaak zijn de fraaiste kunstuitingen, be trekking hebbend op het fenomeen „draak" in het gedenkboek, bij eengebracht. En door platen, en door de tekst is deze uitgave daardoor wel een prachtig unicum onder de gedenkschriften ge- „Onze blonde duinen" boeiend boek „Onze blonde duinen" is de titel van een populair-weten- schappelijk boek, dat dr. W. P. Postma en H. Kleijn schreven en dat (als steeds uitstekend verzorgd) werd uitgegeven door de N.V. Gebr. Zomer en Keu- nings Uitgeversmij. te Wage- ningen. In hun met zeer vele foto's ver luchte boek hebben de schrijvers de natuurliefhebbers gewezen op de unieke schoonheid van het Ne derlandse duinlandschap, dat ge lukkig nog op vele plaatsen in de kuststrook voor de wandelaar toegankelijk is. Met grote liefde en kennis van zaken ook, hebben zij de karak teristieke planten- en dierenwe reld van de duinen beschreven op een manier, die de lezer hun on derzoekingstochten in verschil! .-o- de delen van het zo uitgestrekte duingebied doet meebeleven. En niet alleen flora en fauna kregen de aandacht, want ook werd een hoofdstuk gewijd aan de historische wording en groei van het Nederlandse kustgebied, dat enig is in de wereld. Langs de weg van Marssum naar Beetgumermolen staan een paar borden met het bekende algemene gevaarteken en de aanduiding „Laag vliegende straaljagers met sleepkabel 200 m". Een van die waarschuwings borden staat binnen de bebouw de kom van Marssum. Het an dere staat buiten de bebouwde kom een paar honderd meter verder op, eveneens rechts van de weg. Tussen deze twee bor den bevindt zich de gevaren zone. Daar ligt namelijk het (denkbeeldige) verlengde van de hoofdstartbaan van de vliegbasis Leeuwarden. Daar ls, ongeveer gingen parkeren, teneinde goed omhoog te kunnen kijken. Wij hebben bij de juridische afdeling van de ANWB eens ge ïnformeerd. of de aanwezigheid van de borden ook consequen- de weggebruiker heeft, il eens bij ongelukken met straaljagers of sleepkabels blj- ongeluk gebeurd. Een straaljager, die een landing moest maken met een sleepka bel. waaraan bij een schietdoel (een sleepvlag) had voortgetrok ken, vloog wat te laag aan. zo dat de kabel als e en enorme zweep over de weg sloeg. Pre cies langs een moeder, die daar met een baby ln een kinder wagen wandelde. De kabel zwiep te ook langs een bakkerskar, doch gelukkig werd niemand ge raakt. Toen werd de aandacht gevestigd op het gevaar, dat hier dreigde. Burgemeester D. Torensma van Menaldumadeel vond er aan leiding in om waarschuwingsbor den te laten plaatsen. Een ge waarschuwd man telt voor twee. al helpt het natuurlijk niet veel als er zich net iemand te voet of met een of ander voertuig in het verlengde van de start baan bevindt en er een straal- jager met een sleepkabel komt aanrazen. De hoofdzaak is ech ter. dat niemand ter plaatse blijft staan of stopt om naar de overvliegende machines te kijken. Het kwam namelijk veel vuldig voor. dat automobilisten precies in het startbaan-verlengde worden betrokken. Men was van mening, dat dit stel lig het geval zou zijn. Uiter aard kan niemand, die zich op het stuk weg in de gevaarlijke zone bevindt, zich uit de voeten maken als er een straaljager of een sleepkabel over de weg zou scheren. Daarvoor zijn de straal jagers veel te snel. Er zou dan ook wel degelijk verhaal zijn op i krijgen op die r Als iemand zich „onnodig" op dat stukje weg tussen de geva- renborden zou ophouden om er gens naar te zien. of er met de auto zou parkeren, is het Ministerie van Defensie echter niet aansprakelijk. Integendeel, dan zou er juridisch gezien zelfs verhaal mogelijk zijn op de weg gebruiker. In dit verband ligt de vraag voor de hand, of ter plaat se ook niet stopverbodsborden zouden moeten worden geplaatst en ten overvloede omdat stop verbodsborden alleen betekenis hebben voor motorrijtuigen aan duidingen. die er op wijzen, dat ook voetgangers, fietsers en brom fietsers er niet mogen stoppen of stilstaan. Bij de juridische afdeling van het Ministerie van Defensie was men van oordeel, dat bij even tuele ongelukken geval voor ge val moet worden bekeken. Over het algemeen zou Defensie aan sprakelijk kunnen worden gesteld voor ongelukken, waarbij burgers zouden worden betrokken, omdat zij vaak moeilijk kunnen waken tegen gevaren, die uit de lucht dreigen. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. bloeiwijze. 6. leenman. 11. snoer van een hengel, 12. vogel. 14. opstootje. 16. meisjesnaam, 18. bruine verfstof, 20. lidwoord. 21. het heidelandschap in N.-Brab. en België, 22. onnodige drukte, 23. voegwoord (Fr.), 24. scheikundig element (afk.), 26. pers. voor- naamw., 27. na dato (afk.), 28. telwoord, 30. oude benaming voor liter, 32. plaats in Duitsland. 34. munt in China, 35. de gouden bul (afk. Lat.), 37. rivier in Siberië. 38. voorzetsel, 40. plaats in de schouwburg. 41. haakje om vis te vangen. 42. spleet. 43. voornaamw., 44. bekende afkorting. 45. motorschip (afk.), 47. voegwoord. 49. meisjesnaam. 51. spoedig. 53. rivier in Zwitserl., 56. deel van de bijbel (afk.), 58. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 59. vreemde munt (afk 61. heden. 62. plaats in Limb.. 64. niet vergezeld. 65. scheikundig element (afk.). 66. fijne haren zeef. 69. de Griekse letter p, 70. mandje, 72. Europeaan, 73. donkere zolder in molens, 75. viskorf met deksel, 76. peilstift. Verticaal: 2. spil van een wiel. 3. eenvoudig. 4. lengtemaat (afk 5 grootste eiland der Antillen, 7. slede, 8. gem. in Gelderl., 9. tel woord. 10. pookijzer, 12. lengtemaat (afk.). 13. scheikundig element (afk.t, 15. kruipend, eenjarig kruid, 17. keurig. 18. voorvoegsel, 19. kledingstuk. 20. zoon van Jacob. 25. algemeen kiesrecht (afk.). 26. voorzetsel. 28. top in de Berner Alpen. 29. muzieknoot. 31. rijzing van het zeewater bij eb op de Zeeuwse kusten. 32. afnemend getij. 33. rund. 34 plomp. 36. danspartij, 37. boom. 39. telwoord. 44. voorzetsel. 46. welaan. 48. kleine baai. 50. voegwoord, 51. lengtemaat (afk.). 52. bijwoord. 54. gem. in Gelderl., 55. stad in Afrika. 57. voorzetsel. 58. voorvoegsel. 60 soort. 61. bedrog (bargoens). 63. deel van een kamer. 67 bijwoord, 68. motorschip 'afk 70. foei, 71. scheikundig element (afk.), 73. uitroep, 74. adellijke titel in Engeland (afk.). 8. prent. 10. ar. 11. Kampen. 12. emier. 13. laan. 15. laar, 17. den, 20. taël. 25. reiger. 27. Eire, 28. mark. 30. sar. 31. vezel. 32 bord. 33. li. 35. bed. 36. Ti el. 37. daar. 38. stele. 40. oelama. 41. nret. 44. ork, 46. Abel, 48. vore, 49. eva. 51. in, 52. winter, 54. rede. 56. lorre, 57. koper, 53. re de, 59. manen, 60. Nede, 61. dus, 63. Lena, 64. lege, 67. sla, 69. lik, 71. is, 73. Aa. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. taps, 5. slap, 9. Bakel, 14. email, 16. aard, 18. Rama. 19. gelaat, 21. meer, 22. Mia, 23. er, 24. maar, 26. nn, 27. Epen, 29. Reest, 31. vier, 32. bal, 34. Lia, 35. Bern. 37. doris, 39. groeze. 41. pi, 42. ark, 43. toe. 45. Ede. 46. are. 47. A.D.. 43. verrel. 50. libel, 52. wolk, 53. var. 55. net. 56. lire, 57. kamer, 60. none. 61. do. 62. adel. 64. la. 65 ert. 66. rups, 68. edelen. 70. drei. 72. sela, 74. enige. 75. eerst, 76. raam. 77. Aken. Verticaal: 1. tegen. 2. Azner. 3. pal, 4. Siam, 6. la, 7. aam, INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: .Puzzeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. Vakantie.reizen en trekken! In heel wat tijdschriften en kranten ook de onze kom je ze al weer tegen, die vaak zonnig getinte artikelen en de in veler ogen zo aantrekkelijke advertenties. Waar we al niet naar toe kunnen met een heleboel of wat minder geld Naar Marokko zullen er wellicht niet zoveel gaan; „een der onzen" is er echter wel geweest en hij schreef er iets over. Die impressie wil ik nu vandaag eens mee nemen om zo In „ruimte" ook een beetje te kunnen meedoen aan die zorgeloze vakantiestemming. De rest wordt gevuld met wat „lente-achtige" zaken, die evenals dit stuk uit de map komen. De schrijver van het openingsverhaal, Henk H. (stu derend en uit Rotterdam) maakte er ook een paar illustraties bij. Hier volgt het dan onder de titel Zonder kop of staart Lente i Bert den Braber (kweek Ik zag vanmorgen dat de lente was gekomen aan een spoor van parelende druppels op het gras De grond, de lucht, de wolkenalles was heel schoon gewassen en op nieuw geboren. De groene knoppen waren aan het zingen, de klanken braken door de muren heen de kamers in. de straten door; het scheen een toverdans die eindelijk zou beginnen. En in de avond klonk er zacht gefluit van vogels als gelukkig praten, terwijl in de reeds donkerende straten een kind een liedje zong. Nu wil ik door de lente zwerven of drijven op het water in een boot en niet meer denken aan verleden of de dood. BERT DEN BRABER het hoofdeinde kelde. Ik schrok niet wakker, een bed dat je voor de eerste keer beslaapt maakt je slaap nooit erg diep, zodat ik om half zes al de zon had zien opgaan achter de bergen. Ik haastte mij over mijn balkon telefoon. De De trein van zeven uur inmiddels, vertrok 7.10. Ik zat toevallig weet in hetzelfde compartiment als Hf dag tevoren en ik kon nóg enkele dagen lijke medina had willen doorbrei gen. en „mijn hart nog bij A< landschap gereder een traject van ven" rolmops ontrolde zich als een mirliton: het was een vette mopse met vier gouden ian mijn kant op. meer op de ezeltjes dan op de Arabiertjes van toepassing te zijn: men hield een zuidelijk ezelgevecht met voor het lijdend voorwerp be paald onplezierige gevolgen. Maar zette Christine van der Neut (16, kweekschool en uit Alphen aan den Rijn) boven dit gedicht. Door de donkere straten loopt hij zwijgend, verlaten door de wereld geschokt, gebroken, alléén.... zoekend. tastendnaar iets wat vertroosting schenkt Zijn wij in feite niet gelijk niet hetzelfde als deze stumperd? lopen ook wij niet zoekend en tastend rond in deze meedogenloze wereld? klampen ook wij niet vast aan iets wat vertroosting schenkt? Maar ééns zal het dag worden Bij die lentegedichten vakantieverhaal past eigenlijk wel een plaatje als dit. Anneke tan Leeuwen Rotterdamzorg de voor deze voorjaarstekening. Ode aan de liefde of voorjaar, zonder meer traag dragen de paden de schreden van schoorvoetende 1 voeten i een gele rolmops. Een pa; sandalen eronder menselijke eigena; dien lev« Ken bijna gestapt bov< kende ik met kind in het I ondergetekende n -k Kenitra-zuid stond ik vijf voor half elf op eur gedacht heeft toen ik hem n collega wegsleurde met een bateau vient de partir, vite, B.V.p." Beter weten wehste men tergend langzaam mijn naam. mijn adres, land pardon? oh), mijn leeftijd, mijn beroep, de zal het gevolgd worden door een flauwe streep licht dat toeneemt dat sterker wordt dat ook voor ons gaat stralen en doet vergeten die zwarte uitzichtloze tijd. CHRISTINE VAN DER NEUT ER UIT GELICHT Zo kreeg Nico Eikenbout uit Leiden de molen „De Valk" voor zijn lens. Marokko en op tijd kunnen weten. Henk H. Na die enorme lijst van vorige week kon het (wat my betreft: ge lukkig) byna niet uitblijven of we moesten een wel bijzonder magere „er uit gelicht" hebben deze week. Nu, 't is mager. Slechts een enkele inzending ga ik terugsturen en wel die van Leen L. uit Hazerswoude, wiens „Meilied" ik eerlijk gezegd wel erg „uit de tijd" vond, terwijl „Bejah" uit Den Haag haar ge dichten op één na weer bij de post zal vinden. Het Paasgedicht kwam te laat, de andere (behalve „Uit zichtloos") vond ik wat primitief sentimenteel. je lentehand rust in de mijne in de jouwe dromend bouwen onze zinnen cycladenbeelden van geluk kijkend elkaar aan kruisen de bruin-blauwe ogen (elkaar als vlammenwerpers van rinkelend ruisend (voorjaarsgenot een kuisse kus verbindt en sluit onze lippen onze ogen onze gedachten de kloof van zondagavond vertellend een groot geheim van eindeloze liefde. CEES WATTEL Vóór de 2e Omdat Ik graag zoveel moge lijk kopij wil meenemen, zal lk het zéér kort maken. Inzendin gen over wat niet al zie lk graag vóór de 2e mei tegemoet, op de enveloppe „Ruimte s jullie". Tal licht favoriet In de 14 dagen, welke sedert het schrij ven van onze vorige rubriek verliepen, zijn in de match BotwinnikTal slechts vier partijen gespeeld in plaats van zes- Eerst meldde de wereldkampioen zich ziek na zijn nederlaag in de 11e partij, terwijl Tal om dezelfde reden tijdelijk moest re tireren na een tamelijke kleurloze remise partij (de 13e). In die vier partijen heeft Tal zijn voor sprong tot twee punten weten te vergro ten Men krijgt de indruk, dat de beide combattanten elkaar nu met het vereiste respect beschouwen en behandelen, maar ook dat Tal daarbij lichtelijk aan het langste eind trekt, waarbij we vooral niet mogen vergeten dat de tijd in het voor deel van de veel jongere Tal werkt Opnieuw maakten beide spelers zich af en toe aan onnauwkeurigheden schuldig, zoals Tal bijv- in de 12e partij, waarin na 31 Tel—fl de volgende stelling was In deze positie speelde Tal (zwart) 31- Te4el, waardoor Botwinnik nét de gelegenheid kreeg zich te redden door 32. Db5 Dh3 33. f3 De6 34. Tdf2 enz. Wat Tal had moeten spelen was: 31... Teh4 en wit zou als volgt verloren gegaan zijn: 32. gxh4 Dg4t 33. Khl Df3t 34. Kgl gxh4 35. Tfdl Tg6t 36. Kfl Te6 37. Kgl h3 en. wit loopt mat- Dat Tal zich later in de partij rehabili teerde door een lastig dame-eindspel met een pion minder remise te houden, is een ander verhaal. Trouwens, in de 10e partij misschien wel de meest „normale" partij tot dus verre in deze match gespeeld had ook Botwinnik een indrukwekkende defensieve prestatie geleverd. Na de 41e zet van Tal (zwart) was de volgende stelling ontstaan, waarin men voor Botwinnik's kansen geen duit meer gaf. Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J- J. Slavekoorde, Goudreinet- ■traat 125, Den Haag. t A A W 9 m B 3 m Er volgde: 42. Pf5 Tc4+ 43- Kd3 Txa4 44- Pxd6 Td4f 45 Ke2 Txd5 46. Pe4! Deze matdreiging is een uitkomst Botwinnik. Na 46 Pxb7 Tb5 zou hij snel en kansloos verloren hebben. 46Kh8 47. Pf6 Td2t 48. Kf3 Td8 49. Tg6 a4. Hier verzuimt Tal zijn beste kans, be staande in 49 Lg7 50- Pxh5 Lf8, waarna Botwinnik het beslist moeilijker gehad zou hebben- Er volgde: 50. Txh6t Kg7 51. Th7t Kxf6 Oppervlakkig gezien zou men zeggen dat. zwart nu achter elkaar wint. Het blijkt1 echter op een theoretische remisestelling I uit te lopen, waarvan Dr. Euwe heel nuoh-1 ter zegt: „De theorie heeft er eigenlijk nooit bij stilgestaan, dat men in het toren eindspel doorgaans met e- en h-pion even- I min kan winnen als met f- en h-pion". Na 52. Txb7 Td3t 53- Kg2 Tb3 54. Ta7 a3 55. b7 Kf5 56. Txa3 Txb7 57. Ta4 was re-1 mise een onontkoombaar feit, al volgde er I nog: 57. Tb2? 58. Kf3 Tb3* 59 Kg21 Te3 60. Th4, waarna de strijd werdj gestaakt-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18