Normandië: alleen de kaas al... Interlaken TANTE EMILIE charmant ongekroonde koningin Zolang Rome bestaat bestaat de wereld van Tuebingen Vrolijk België j De stad Interlaken zorgt ervoor, dut overal het gezicht op de Jungfrau vrij blijft. Eeuwige stad blijft altijd jong ROME is een begrip geworden. Toeristisch gespro ken neemt deze stad een voorname plaats in onder de Europese hoofdsteden. Om verscheidene redenen. Want o.m. in Rome stond de wieg van de westerse cultuur. Veie bewijzen zijn daarvan in de stad nog te vinden. Maar Rome gaat met zijn tijd mee en dus is er ook een modern Rome' met prachtige plantsoenen en parken, met brede lanen en ruime verkeersaders. Rome is eigenlijk een verzameling van steden, die samen bijna twee miljoen inwoners heb ben en een uitstekende eenheid vormen. Want be- Het Colosseum is wel het bekendste Romeinse bouwwerk uit de oudheid. Keizer Vespasianus begon in 72 na Christus met de bouw; onder zijn zoön is het in 80 gereed gekomen. Het feest der ingebruikneming heeft 100 dagen geduurd. Het amfitheater kon 50.000 be zoekers herbergen. In het midden van de 18e eeuw werden maatregelen ge- nomen om verdere verwoestingen to gen te gaan, waarna het bouwwerk ge- i leidelijk zoveel mogelijk werd geres taureerd. Rome is trobs en zuinig tege- I lijk op 2ijn Colosseum, waarvan om streeks 700 is gezegd: „Zo lang het Co- j losseum bestaat, bestaat Rome; zolang Rome bestaat, bestaat de wereld Vrolijk België, het vermaakcentrum van de Expo 1958 zal als folkloristisch hoekje een plaats krUgen In een vtff ha groot attractiepark, dat aan de voet I van het Atomlum zal worden ingericht. Voor Pasen hoopt men het te kunnen openen. Enkele paviljoens krijgen een andere bestemming, terwijl een vijver zal worden aangelegd voor een zeehon- i denfamilie. Het speelplein zal gelegenheid bieden voor miniatuurgolf, balspel en rol schaatsen. Geheel nieuw zal een grote vijver zijn, aan de oevers waarvan gelegenheid Is I om te zonnebaden. 1 Er komt ook een vogelpark, waarin exotische vogels zullen worden onder gebracht, terwijl er ten slotte plannen zijn om een kabelbaan boven het park I aan te leggen. PER ROTTERDAM NAAR OSEO I Het nieuwste en gnoot®be passagiers schip van de Ned. koopvaardijvloot zal var 2 bot 7 augustus een vijfdaagse vakantiereis naar Oslo maken. Het schip vertrekt op 2 augustus var Rot tendam en zal als eerste haven Londen aandoen. Daarna gaat de reis naar Oslo, de bekoorlijke hoofdstad van Noor wegen, het lard van fjorden en bossen. Voor vele Nederlanders een mooie ge legenheid met de Rotterdam kennis te maken. Gedurende het verblijf in Lan den on Oslo dient het schip terven6 als hotel. Nieuwe Santis-baan Na 25 jaar trouwe dienst heeft de jzweefbaan naar de Santis, de hoogste iberg in Noordoost Zwitserland, zijn [laatste rit gemaakt. De zweefbaan, die Iper rit hoogstens 35 personen kon ver voeren, zal medio mei geheel ver- inieuwd weer iq gebruik kunnen wor- jden gesteld, nadat een nieuwe draag- kabel is aangebracht en nieuwe cabines imet plaats voor 45 passagiers zijn aan gekomen. Verspreid over de gehele stad, die op zeven (heuvels met een hoogte tussen 13 en 83 meter is gebouwd, vindt men ..-1 Rome de bezienswaardigheden. Vele kerken, het mausoleum, de tempel van Vespasianus, de Titusbogen, de Traja- nuszuil en nog veel meer oude bouw werken vragen de aandacht. Het Fo rum Romanum bij het Colosseüm be wijst, dat er een antiek-Rome is ge weest: doe niet als, ,die dame. die al zuurtjes snoepènde de gids volgde 011 zich toen plotseling liet ontvallen, dat ze het daar maar eep kapotte boei vond. De kerken, oude bouwwerken en ca tacomben zijn eohter niet voldoende om Rome te leren kennen. Een tocht ln de nacht met paard en wagen naar net Spaanse plein is niet te versmaden. Daar gaat men de Spaanse trap op en komt dan op het Piazza Trinita dei Monti, een der mooiste pleinen van Rome, waar de kerk Trinita dei Monti staat, die Frans eigendom is èn op be vel van Lode Wijk XVIII is gerestau reerd. En wil men het zuiverste re- naissance-bouwwerk zien, dan moet men naar het Paleis Farnese bij de Sistobrug over de Tiber. Musea en opera mag men evenmin vergeten en dan-natuurlijk moet ook een bezoek gebracht worden aan hel Vatlcaan,. waar de Paus zijn zetel heeft. Rome is de enige stad ter wereld, die een onafhankelijk staatje (440.01)0 m2) binnen zijn stadsgrenzen heeft. Daar staat onder meer de beroemde Petrus- kérk, de grootste kerk ter Wereld, waaraan van 1506 tot 1626 is gebouwd. Deze grootste kerk heeft ook de groot ste koepel ter wereld, die naar ëen Ont werp van Michelangelo werd opgericht TRASTÉVERE Wat óók trekt In Rome is de wijk Trastéverè, die, zoals de naarti al aan duidt, aan de andere zijde van de Tè- vere, zoals de Tiber bok wordt ge noemd, ligt. Daar zijn de nauwe steeg jes met dé beroemde eethuisjes, waai men zo heerlijk spaghetti mét carbo- nade eet en vino dei Castelli, de wijn uit de omgeving van Rome, drinkt. Dwaal dan ook eens Over de fruit- en groentenmarkten van Rome en weet dan ook, dat in de Via Sistina en de Via Condotti de mooiste winkels, in de Via del Babbuino de antiquiteitszakeu en in de Via Véneto de grootste hotels cn de elegantste café's zijn te vinden, Wellioht is het aardig eens door deze straten te wandelen. Maar vergeet dan ook de Via Appia Antica met zijn ruïnes niet. De Via Appia Nuova komt men vanzelf tegen, als men in de rich ting van Napels zou gaan. En die kans is groot, want in de omgeving van Ro me is ook veel te beleven. Daarom moet men van Rome uit beslist eens enkele uitstapjes maken. En ten slotte: vergeet niet vlak voor het vertrek nog even een wandeling te maken naar de Trevi-fontetn en daar in over uw schouder een geldstuk te werpenmen zegt, dat daarmede de zekerheid wordt verkregen, dat men nog eens in Rome terugkomt. Het schijnt dlkwjjls bewaarheid te worden... 1 het stad. Het ontleent zijn naam aan het latijnse „inter lacus", tussen de meren. Inderdaad ligt Interla ken tussen de Thunersee en de Brlenzèr cn dat wijst er al op, dat de stad niet zo heel veel gelegenheid heeft zich uit te breiden, temeer niet, omdat zowel ten noorden als ten zuiden het hoge Alpen bergland ligt. Het is van Interlaken daarom des te charmanter, dat het in zijn centrum een prachtig groot stuk grond, de Höhe Matte onbebouwd laat. De reden? Interlaken wil een vrij uit zicht houden op de Jungfrau, de ma jestueuze berg van het Beroer Ober land, diè ln bekendheid alle Zwitserse her -tonnen over jFctt, ntet het minst omdat naar de top eeh beroemde en gedurfde bergbaan voert, die zijn eind punt vindt in het hoogste station van Europa, terwijl op de top het hoogste meteorologisch instituut van Europa wordt gevonden. Klooster Over de Höhe Matte zou nog heel veel rijn te vertellen. Maar dan moeten we even in de geschiedenis van Interlaken terug. In 1133 bouwden de Augustijner monniken op de grond tussen de meren een klooster, dat zij aan de „Jungfrau Maria" wijdden. In die tijd bestond de stad nog niet, doch had het gebied tus sen de meren dezelfde naam als de stad thans. Het klooster verloor bij de Refor matie zijn functie en is thans al lang! verdwenen, doch de traditie, dat Inter-1 laken en de Jungfrau aan elkaar ge koppeld waren, bleef. Langzaam ontwikkelde zich een dorps- kern, het huidige Interlaken-west aanl de Thüncrsce, doch toen de stad nog meer ruimte nodig had, begon men een' wijk aan de Brienzcrsee te bouwen, In- tcrlaken-oost. Beide delen werden door een weg verbonden, de Höheweg. Van deze weg af, die evenwijdig aan de Aare loopt, had men tussen twee nabij Inter laken gelegen bergen door een prachtig vrij uitzicht op de Jungfrau. Aanvankelijk was het onbebouwde ge- halve een antiek en ëèn vroeg-christelijk Rome, ken nen we ook het Rome uit de renaissancetijd en het Rome tfit de baroktijd. En dan nu ook het moderne Rome, aangepast aan de moderne tijd met zijn nood zakelijke verkeersvoorzieningen en een stad, die zich opmaakt dé Olympische Spelen te ontvangen en daar voor de modernste accommodaties weet te scheppen. Ia Rome moge men dan in de ban van dê oudheid komen, een bezoek aan het Rome uit de twintigste eeuw mag men daarbij niet vergeten stad uit baksteen Veten gaan bij hun bezoek aan Rome een kijkje nemen bij de Trevi-fontein en werpen dan een geldstuk over hun schou der in het water. Tijdens het toeristenseizoen wordt de fo,n- tein zo vol gegooid, dat het noodzakelijk is gebleken, het bassin tedere week droog te zetten en de „Oogst" te verza melen. Met bezems worden de duizenden muntstukken bij- eengeveegd. De opbrengst komt de stad/ ten goede. IN velerlei opzichten heeft de stad Tubingen van zich doen horen en heus niet alleen door de mooie, door toeristen Veel bezochte om geving, waarin zij ligt of door het prachtige bos met uitsluitend wandelwegen, dat aan de noord zijde begint en doorloopt tot het 40 km verder gelegen Stuttgart. Deze dingen zijn voor toeristen be langrijk, maar Tiibingen biedt meer en daarom zal bijna iedereen, die in de buurt is, de gelegenheid dankbaar aangrijpen een bezoek aan de stad te brengen, omdat daar veel is te zien en te beleven, dat uniek mag worden genoemd. In deze universiteitsstad spreekt het verleden. En het is een interessant ver leden. Was het niet dfe burgerij van Tubingen beu van de hoge belas tingen die de hertog van Württen- berg op 8 juli 1514 het eerste demo- oratisohe verdrag afdwong en daar mede voor de eerste maal de macht van een soeverein brak? En bouwde hertog Friedrich van WUrttenberg er niet zijn beroemde slot. dat than* nog ln oude luister op een heuvel prijkt doch inmiddels al voor alle mogelijke doeleinden is gébruikt. En bezit Tübingèn soms gèen kerk. de toren aan de burgèlSjke gemeente, het sohip aan de kerkelijke femeente en het resterende déél aan e staat behoort? Het zou allemaal niet zo erg zijn, wanneer de kerk niet gerestaureerd moest worden. Dat moet echter wel. maar niemand wèèt. Wie nu voor de kosten moet opdraaien. En is Tübiïigen niet een uit 1435 da terend stadhuis rijk, dat als een voor beeld van Züidduitse bouwkunst uit de middeleeuwen op het Marktplein prijkt? En kan men soms niet in Tii bingen dwalen door die uiterst nauwe straatjes tussen dè huizen, terwijl men soms niet weet, of men op de openbare Weg of op particuliere grond loopt en men zich afvraagt waar plotseling het stroompje is gebleven, dat zich door de stad kronkelt? Tübingen is een universiteitsstad: de gebouwen voor de theoretische weten schappen liggen in het dal; die voor de praktische wetenschappen tegen de berghellingen. Melanehton studeerde bied tussen beide stadsdelen staatsbezit, doch toen Interlaken zich als toeristen- oord ging ontwikkelen, gaven dc hotel houders van de stad er blijk van een vooruitziende blik te hebben; zij koch ten in 1864 het grote terrein, de Höba Matte onder voorwaarde, dat daarop een bouwverbod zou rusten. De Höhe Matte lag aan de zuidzijde van de Hclheweg. Aan dc noordzijde er van was toen juist een Kurzaal ge- bouwd en verschillende hotels verrezen daar tevens en dank zij het initiatief vjtn de hotelhouders uit dc vorige eeuw, hebben thans alle daar staande hotels, alsmede de Kurzaal een vrij uitzicht op de berg, die bij het prille begin van In terlaken al een belangrijke rol heeft vervuld. Faciliteiten Maar Interlaken heeft meer schoons dan de Höheweg met zijh prachtige wandelpromenade temidden van fleu rige bloemenperken, alsmede zijn unieke Höhe Matte. De stadsdelen zijn gemoe delijk, doch meestal komt de toerist niet naar Interlaken om in de stad tc toeven. Dat lokt niet. Iedere bezoeker van Inter laken krijgt een Kurkaart, waarmede hij allerlei faciliteiten krijgt en onder meer ook toegang heert tot het prachtige, des avonds verlichte park rond de Kurzaal. In het park vindt men de beroemde bloemcnklok. een klok. waarvan dc wij zerplaat geheel uit bloemen bestaat. Hij kan voorts wandelen langs de rivier dc Aare, gebruik maken van het fraaie strandbad daaraan, alsmede van de goe de accommodaties voor vele takken van sport. En in de winkels bewondert hij het fraaie hout- en ivoorsnijwerk, dat nergens ter wereld In zo'n grote ver scheidenheid wordt' gevonden. Omgeving Interlaken bezoeken en de omgeving niet intrekken, is echter onvoorstelbaar, Om dit te animeren zijn er regionale vakantieabonncmentcn verkrijgbaar die keuze bieden uit meer dan twintig dag uitstapjes. In dc kw bedrijvigheid bergbaantjes en daarmede was de naam van Interlaken, dat tussen 1835 en 1840 al verscheidene bootverbindingen over belde meren had verkregen, als uitgangs. punt voor trips in het Berner Oberland compleet geworden. Men kan nu per boot naar allerlei plaatsen aan de meren 1 en dan verder per bergbaantje naar schier elke top. Men kan ook met de Berner-Oberland-Bahn naar het gebied van de vlerduizenders, de welbekende drie bergtoppen: Eigcr, Münch en Jung frau. Een tochtje naar de Schynlge Platte is al een belevenis, maar iets verder van Interlaken af liggen plaatsen, waarvan iedereen wel heeft gehoord: WildersWil, Grindclwald, Lauterbrun- nen, Mtiren en Wctigcn. Al deze plaatsen bieden de toerist veêl schoonheid en vakantie vreugde in velerlei vorm. Van Interlaken uit is men er zó en dal is waarschijnlijk de oorzaak, dat Interla ken steeds 4000 bedden in 70 hotels voor de toerist in gereedheid houdt. Aan de noordzijde van de Neckarbrug in Tiibingen staat aan de drukste verkeersader door de Stad een restaurant. Langè de toren ervan leidt een betonnen trap naar beneden, naar de bierkelder van Tante Emilie. Geen reclameborden wijzen er de weg heen; deson danks weet men deze unieke kelder met zijn aparte Sfeer toch wel te vinden. er: op 14-jarige leeftijd was bij er stu dent, op 17-jarige leeftijd professor. Die universiteit heeft voor iets unieks ge zorgd, iets, dat geen enkele toerist lil Tiibingen mag verzuimen te bezoeken: de bierkelder van Tante Emilie Bij de Neckarbrug Tante Emilie was algemeen bekend en geacht, In Tiibingen, maar ook in de studentenwereld van heel Duitsland en ook daarbuiten. In januari 1959 Is zij op 83-jarige leeftijd overleden. Toen rouwde heel Tiibingen. De colleges werden stopgezet tot na haar begrafe nis. Studenten droegen haar kist Wat was het geheim van Tante Emi lie? Bezoek de bierkelder eens, die nog bestaat en thans door haar vele vrien den wordt geëxploiteerd. Aan de A BSOLUUT TEN ONRECHTE denkt men, dat granietrotsen doorspekte en met toefjes heide en Frankrijk dè toerist niets anders heeft te laaiendgele brem gemarkeerde dal ook goed vis- bieden dan Parijs cn de Franse Riviera. Al te sen. Een geliefd centrum voor deze Vreedzame vaak schuift men bijvoorbeeld het groene Nor mandië bij het maken van vakantieplannen ter zijde. Dat is jammer, want deze vruchtbare kust provincie met haar golvende heuvels, haar fiere kathedralen, haar helwitte stranden cn haar weelde van appelbomen, die van eind april tot eind mei het land overtrekken met een tecr-wit waas, is zeker 7.0 aantrekkelijk als menig andere streek cn een vakanticbczoek ongetwijfeld waard. Normandië is een van die zeldzame strekfen. die welhaast ieder bekoren. Daar zijn de gróte badplaatsen als Deauvillè en Trouville voor hert. die de strandgenoegens wensen. Maar ook zijn er ie kleine vissersplaatsen als St, Valéry-les-Catix Jn Courseulles. waar de oesters smaken als ner gens elders, alsmede Barfleur, dat trots is op zijn vuurtoren, die met zijn 71 meter een der hoogste is van geheel Frankrijk. Hoog ziin ook de krijtrotsen, die zich als voorzichtige blanke baders, waarop de zon geen invloed heeft, laten neerdalen it- m ki, teatads-bewoner.. Meer in Frankrijk dan Parijs en de Rivier a geheimzinnige woud, dan kan men daarvoor naai het Eorêt d'Ëcouvés ten noorden van Alengon gaan, waar schichtige herten de wandelaars ga deslaan of naar het Woud van Lyons, waar Lyons- ln-Forêt met zijn bescheiden hotelletjes een strikt rustige vakantie biedt aan de vermoeide grote- bij Ëtretat. TVORMANDIË biedt echter meer dan de kust - nllüón T-iofttohl NoEmandië is Ook het land voor de romantici, alléén. Liefhebbers van lange wandeltochten die beslist eens een bezoek moeten brengen aan zullen zich thuis voelen ih het Dal van de Sarthp. de piepkleine vêStihgStad Gèrbêroy, waar de oude proeven in waar zij hun krachten zelfs kunnen beproeven verweefde hhizén omkranst zijn door rozestrui- het als een feniks uit zijn as herrezen Stadje Cacn op de schilderachtige bergjes. Waarvan de hoog- ken en waar zelfs tussen dè hobbelkêien der bij een glaasje 15-jarige Calvados of eén schote1 ste, de Mo'nt des Avaloirs niet weinig trots is bochtige straatjes deze geurigste allèr bloemen Camembert, de kaas. die eigenlijk alleen al een Normandië heeft ook dé Cóte des Deux Amants, een grimmige rotspiek, die zich hoog boven dè samenvloeiing van Seine en Andellè verheft. Daar vertelt men u de romantische geschiedenis van een koning, die daar heel lahg geleden met zijn ene schone dochter Caliste, leefde. Caliste had vele aanbidders, doch haar vader, die zijn enig kind liever bij zich hield, stelde als Voorwaarde, dat hij zijn dochter slechts zou gevên aan hem. die met Caliste in Zijn armen de steile rotsen kon beklimmen. Het traject moest bovendien in snelle vaart worden afgelegd en een rustpauze werd de verliefde jongeling niet gegund. Raoul, een jonge graaf, aanvaardde de uitdaging. Hi i volbracht de tocht, doch boven aangekomen zakte hij Van uitputting ineen en stierf na enkele mi nuten. Met hem blies ook Caliste de laatste adem uit. Beiden werden ter plaatse begraven en bij gelovige mensen beweren, dat in .sommige nach ten klaaglijke kreten van de heuveltop opstijgen Normandië heeft ook een beproefde keuken en die is er ohder meer ook zo zegt men om de trieste geschiedenis van Caliste en Raoul tr vergeten. In deze Normandische keuken kijkt mên niet op een pondje boter of een halve liter room meer of minder. Dat kan men vooral ook be- van de kleine restaurants noordzijde van de NeCkaCbrug móet u daartoe een betonnen trap afdalen, een smalle deur door en dan bent u er: twee met elkaar verbonden ruim ten, Waarvan muren en plafond zwart zijn aangeslagen door het vele róken. Ongezellig? Weineen. Er is sfeer en als u het geluk hebt, dat er in Tu bingen studenten zijn, die u dan zeker ook bij Tante Emilie vindt, dan maakt een avond heugen. „Bier muss sëin, NATO auch" staat op een der muren geklad. De studenten halen zelf hun flesje bier aan de toonbank en betalen pas, ook doen. Voor algemeen gebruik, altijd èen gitaar aanwezig en wie spelen wil, welnu, hij spele. Studenten uit andere landen bieden bij hun de finitief vertrek een vlag van hun land aan eh dus vindt u bijna alle dundoe ken van de Europese landen en ook die van Amerika in de bierkelder bij- op zijn 417 meter. Overigens is hèt in dit met - bloêit. Het moge vreemd klinken, toch is het zo: de bierkelder van tante Emi lie valt onder de Duitse natuurmo- nufnentenwet. Toen de stad in 1951 het lokaal wilde sluiten, hebben de Türinger professoren zich gezamen- 'tijk ingezet en zonder medeweten Van de stadsregering bij de rijks overheid bewerkstelligddat zulks zou geschieden. De stad stond mach teloos en daardoor bleef de kelder bestaanen bestaat zij nogook nu Tante Emilie is overleden. Zij stond bij de professoren dan ook in hoog aanzien. Dikwijls kwam zij persoon lijk een student bij de professor in de examenkamer afleveren, wan neer deze zich op het laatste ogen blik van het examen wilde „druk ken" en zijn troost bij Tante Emilie zocht. Kwam er een nieuwe profes* SOr in Tiibingen, dan kreeg Tante Emilie een uitnodiging de inaugu rele rede bij te wonen, ookomdat zij de „alma mater" van de studen ten was. Nooit heeft zij permissie aangevraagd later dan 12 uur avonds open te zijn. Wanneer het even voor twaalven naar de polftie. otrt de „nachtpermissie" tot twee Uur, die altijd wel klaar lag, te halen. Fakkeloptocht Groots was het feest in 1954, toén Tante Emilie 80 Jaar werd. Van de se naat der universiteit kreeg feij een brief, waarin letterlijk stond: „De uni- versiteit brengt de studenten kennis bij; Tante Emilie voedt ze op. Dat is arbeidsverdeling". En de avond van de verjaardag trok een kilometer lange fakkeloptocht door de stad. Aan het hoofd van de stoet reed een open landauer met Tante Emilie, terwill ook alle professoren in de stoet mee reden. Ter gelegenheid van dit leest werd een boek over Tante Emilie uit gegeven, waaraan vele professoren en studenten hebben meegewerkt. Gedurende de oorlog is de bierkelder steeds open gebleven en altijd had Tan te Emilie nog wel een flesje bier ol een glaasje wijn voor „haar"' jongens. Maar ook alleen voor de studenten, want toen veldmaarschalk Rommel tij dens zijn verblijf in Tiibingen eens bij haar binnenliep en een glas wijn eiste, heeft Zij eigenhandig de veldmaar schalk de deur uitgezet. Toen spande het wel even, maar Tante Emilie heeft men ongemoeid gelaten. Die avond kregen de studenten een extra glas. Is het wonder, dat in deze een voudige, doeh sfeervolle kelder een grote oorkonde van dè universiteit hangt: „dank voor de roerende zorgen aan de studenten besteed." Ga eens naar Tiibingen in die heer lijke Xuldduitsc dmgevlng. Toer ln de omtrek en doe er nieuwe krachten op. Maar ga ook eens een avond naar Tante Emilie in de diepte b|) de Neckarbrug. Tante Is gestorven, doch de sfeer, die zfj In haar bierkelder heeft weten te schepp-n, Is behouden gebleven, omdat professoren en studen ten dat zo wilden..,.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11