De Nimrod Alleen de Grieken geloven het niet DIE EEH CROESUS MOET ZIJN Radio programma 11. Peeks Cloppenburg Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen 50 ELISABETHVILLE, april Voor de jager is Congo een paradijs. Maar voor de jacht op grof wild moet men niet alleen een Nimrod zijn, doch ook en misschien nog meer! een Croesus. „Hoe dik is uw portemonnaie?" is een belangrijker vraag dan „Hoe goed kunt u schieten?" Een ongelukkig schot kan altijd wel door een beter aanleggend lid van de safari worden opgevangen, maar de man, die zo maar iemand een paar duizend gulden geeft, opdat hij jagen kan, is net zo zeldzaam als een witte af zwarte neushoorn. De jacht op grof wild de veel voor komende antiloop wordt in Centraal-Afrika hier niet onder begrepen is ook niet on gevaarlijk. De jager moet goed op de hoogte zijn van de gewoonten der dieren en mag hij de besluiping en achtervolging alleen maar geijkte methoden gebruiken. Leeuwen, lui paarden, olifanten en buffels vallen de men sen, die hen belagen, aan. Ze hebben een bij zonder fijn ontwikkeld reukorgaan en keren vaak op hun spoor terug om te chargeren. Buitendien zijn er nog de gevaren van dc reldrecord op z'n naam heeft staan. Het is de heer A. R. de Castelberg, Nederlands consul te Elisa'betihville, Zwitserse origine en advo- „IVifos voor ons fXUDERE kijkers zullen mogelijk I gisteravond de titel van het te levisiespel dat de VPRO liet opvoe ren: „Niks voor ons" op zichzelf hebben betrokken bij deze blik in een hen vreemde wereld. Toch zal deze uitzending haar nut kunnen hebben in zoverre dat het zogenaam de „nozem-probleem", misschien wat al te zeer van bovenaf gezien, nog eens onder helder licht werd gesteld. De Engelse schrijver Ted Willis wiens televisiespelen in zijn vader land grote bijval verwekken, is er in geslaagd bij een minimum aan wer kelijke actie toch aan te tonen hoe de angst voor het volwassen-worden in een ook waarlijk beangstigende wereld opgroeiende jeugd zonder geestelijke beleving tot negativisme brengt en natuurlijk daarbij tot weerstandsexcessen komt. Als ach tergrondpatroon staat hiérbij het be schadigde gezin. Een oplossing voor het probleem wordt natuurlijk niet gegeven e-ii het stuk eindigt vrij onbevredigend na een geforceerde kwasi-climax. De kwaliteit van het stuk ligt uitslui tend in de psychologische persoon tekening door bekwame dialoog, ze ker niet in de gebeurtenissen welke geen originaliteit bezitten. Het stuk dient gezien te worden als aanduiding van een tijdsverschijn sel en daarin is het geslaagd. We za gen in de hoofdrollen opmerkelijk knap spel van de jonge Simone Roos- kens en van Max Croiset. Willy van Maerlant was als de moeder niet overtuigend genoeg en Pièter Lutz bracht het als „tegenhanger" van de losgeslagen jongeren helaas niet ver der dan rol-opzeggen. Neen, in deze opvoering heeft het spel van de jon geren dat van de ouderen verre overtroffen. voor morgen HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Rep. Vlaggenparade St. Jorisdag; 7.30 V. d. jeugd; 7.40 Gram; 7 45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.13 Gram; 8.50 V.d. vrouw; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Franse chansons; 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram; 12.00 Mid dagklok - noodklok; 12.03 Promenade-ork. en sol; 12.30 Meded. 12 33 Promenade-ork. 1.20 Ku: >.15 Fran Gregor ïnd-Waie Ch te m t 25 Grs 15.30 V. d. jeugd; 16.00 16.30 Instrumentaal Hockeywedstr. Heren i V. d. jeugd; 18.00 5 Journalistiek weekoverz.: 20 2( 21.10 De Knipperbol, pol. praatje; 21 20 3.40 Sport- .45 Gr?™: 8.30 Lichte iz. 19.00 Kuns iut; 19.40 Chrif :n, lezing; e week, lezing; VARA: 20.00 Nws; 20.05 ar. progr 21.15 Wie is het? 21.40 Ge- muz; 22.10 Oude gram; 22.30 Nws; Sac. «mm; 22.55 Lichte muz; 23.25 m; 23.55-24.00 Nws. TELEVISIE VANAVOND 9 Met. een samenvatting van het NTS- journaal van de afgelopen week be gint om 8 uur het televisieprogram ma, dat om 8.30 uur wordt overgeno men door de AVRO. Dan krijgen we eerst het politiek overzicht, vervol gens een tussenfilmpje en om 8.50 uur een programma over Nederlandse jachtvliegers en hun materieel. Be sloten wordt met een internationaal showprogramma uit Zandvoort, dat om 9.25 uur begint. Televisie voor morgen NCRV: 17.00-17.30 V. d. kind, NTS: 20 00 Journ. cn weeroverz.; NCRV: 20.20 Klein- kunstprogr: 20.40 Intermezzo; 20.50 Hon- gaarse muz; 21.05 Gevar progr; 22.10 Dag- hbousse, waartegen men zich wapenen moet. Öm te vermijden, dat caat een jachtpartij in bed of misschien wel in het ziekenhuis eindigt, w'^acg"? veSfdeTeer De S- moet men vermoeidheid vermijden en het lichaam tegen te sterke teliberg, „maar ik wilde op de vlakte Troepen olifanten leven nog in de wouden van Congo. De kolossen worden echter tegen massale afslachting beschermd door het instellen van speciale jagerstaxen. tegen snijdende, scherpe en soms giftige Tassen en tegen het drill- paar antilopen schieten. Onderweg noodzakelijk, evenals het slapen onder muskietengaas in de etappe- en die meer dan vijftienduizend koei- hutten en het ontsmetten en verzorgen van de kleinste schram, ^ewere^te^hidp8te°k:omen? snede of wonde. De tetanus ligt overal op de loer en vormt zelfs daar zijn bedrijf geteisterd werd een aeuut gevaar, als men zich hij het villen van een wild dier in de vingers snijdt. door een leeuwcnplaag. Elke week verloor hij honderdvijftig beesten en juist die morgen had hij weer acht kalveren dood gevonden, die door leeuwen besprongen waren." De Belgen hebben de jacht in Con go aan aÜe mogelijke bepalingen on derworpen. Er zijn jachtterreinen, die twee keer zo groot als Nederland kunnen zijn, er zijn jachtluitenants, die tot taak hebben op de wildstand te letten, terwijl het afschieten van grof jwild aan een haarfijn uitgedok terd systeem van taxen is onderwor pen. Er zijn ook beschermde dieren, die alleen voor wetenschappelijke doel einden gevangen mogen worden. De mirjimum-bedra- gen, welke hier voor moeten wor den betaald, zijn uitermate hoog, opdat niet ieder een zijn oog op een steeds zeld zamer wordende okapi laat vallen, of op de giraffe, die aan het uit sterven is. Wilt u iets van de taxen weten? Het vangen of neerleggen van een gorilla, die tegenwoordig alleen nog in het noordoosten van Congo voor komt, komt de jager op bijna vijf entwintighonderd gulden te staan. Voor een witte of zwarte neushoorn moet bijna vierduizend gulden wor den neergeteld, voor een giraffe drie duizend gulden en voor een okapi drieëntwintig honderd gulden. Een Derby-eland vergt aan belasting vijf tienhonderd gulden, een dwergolafant eveneens, terwijl voor een grote koedoe zevenhonderd vijftig gulden moet worden betaald. Dit alles zijn minimum-bedragen. De Gouverneur-Generaal, die opper jagermeester is, kan deze taxen nog aanzienlijk verhogen. Hij doet dit ook wel, als hij b.v. aan het weten schappelijk nut van deze of gene ex peditie twijfelt, die een aanvraag voor het vangen of afschieten van een beschermd dier op zijn bureau deponeert. Kom, laten we maar eens op de olifantenjacht gaan. De jagersuit rusting, inclusief de twee geweren, kost zeker vierduizend gulden. Twee weken op pad is niks, drie weken dus maar. Dragers hebben we ook nodig een heleboel. Ze moeten de leeftocht sjouwen, de potten en pannen, de kampbedden, de munitie, het reserve-geweer. Per persoon komen ze op een rijks daalder per dag, exclusief de voe ding. Hé, wacht even; we moeten de chefs, in wier gebied we ja gen, nog een beleefdheidsbezoek brengen en de gebruikelijke ge schenken aanbieden. Misschien ne men ze genoegen met het vlees van de olifanten, die nog gescho- De man wist alles van de ge- ten moeten worden. Zo niet, dan W(^nten van leeuwen af en hij ver moeten we ze nog een paar tien- telde me dat ze vanavond zeker tjes extra betalen. zouden terugkomen om de beste bou ten op te peuzelen. Ik ging dus maar met hem mee en gecamoufleerd en natuurlijk be neden de wind stelden we óns in de buurt van de kadavers op, wachtend Zo na een dag of drie, vier zien op de moordenaars. Eindelijk, tegen we de eerste olifanten! We schieten het vallen van de avond, slopen er drie te voorschijn en cirkelend kwa men ze op het vlees af. Maar, of ze ons roken, ik weet het niet in ieder geval kwamen ze niet dicht genoeg bij. Toen ze weer wegliepen, hebben we nog lukraak geschoten, terwijl ze toch niet kon- „Binnen enkele seconden legde ik drie leeuwen neer" De Nederlandse consul te ElisabcthviUe, de heer A. R. de Castelberg, met twee van de drie leeuwen, die hij binnen enkele seconden Op 5 mei: radio en tv tezamen Op de avond van Bevrijdings dag, donderdag 5 mei a.s., zullen radio en televisie als één geheel samenwerken in een groot amu sementsprogramma, dat behalve via de beeldbuis ook over beide radiozenders naar de huiskamers wordt gebracht. Dit nationale programma heet daarom: „Schou der aan schouder". In dit programma, dat vi minenten van de grote als van de klei ne k optreden. Gastvrouw Netty Ro- senfeld en gastheer Willem O. Duys zullen aan allen de vraag stellen: „Wat was uw eerste artistieke na de bevrijding werkenden zullen niet alleen den, maar ook iets van dat succes nummer laten horen en zien. Niet alle daartoe uitgenodigden kun nen, vanwege verbintenissen elders, meedoen. Maar vast staat, dat we in het programma kunnen verwachten: Hetty Blok, Conny Stuart, Cora Canne Meyer, Herman Krebbers, Kees Otten, Wim lbo, Johnny Kraaykamp, Rijk de Gooyer, Corry Brokken, Thom de Klerk, Pia Beek, Cees de Lange, Ko van Dijk en Hans Kaart. U ziet, een hele rij bekenden van microfoon en Er zullen echter ook buitenlandse gasten zijn en wel Vera Lynn en de mondharmonicavirtuoos Max Geldray (Max van Gelder), die beiden gedu rende de oorlogsjaren veel deden voor het amusement van de geallieerde resp. Nederlandse strijdkrachten. Voor ce muzikale begeleiding zorgen de pianisten Peter Kellenbach en Ma rkus FLipse en het orkest ,,De Zaai ers". Karei Prior heeft de produktie van de gecombineerde radio- en tele visieshow en Klaas Rol assisteert hem. Wil Hartingsveldt voert de camerare- gie en Fokke Duetz maakt de decors. ERU vergadert in Amsterdam Zoals we U onlangs al berichtten, zal morgen in Amsterdan de halfjaar lijkse vergadering van de Europese VPRO herdenkt de auteur Tsjechow Het VPRO-radioprogramma van vrijdag 29 april a.s, is voor een goed deel gewijd aan de herdenking van het feit dat honderd jaar geleden de in 1904 overleden Russische toneel schrijver Tsjechow werd geboren. Nog altijd neemt het werk van deze be scheiden, maar toch humoristische auteur een belangrijke plaats in de wereldliteratuur in. Anton Pavlowitsj Tsjechow, in Ta ganrog geboren, vestigde zich na zijn studies als arts in Moskou, maar wijd de zich spoedig geheel aan de litera- 8.20 tot tuur. In 1887 won hij met zijn werk 10.15 uur zal duren, zullen zowel pro- „In de schemering" de Poesjkinprijs en de achting van de hele Russische literatuurwereld. Maar tuberculose on dermijnde zijn gezondheid en op 41- jarige leeftijd overleed hij in een sa- natorium in het Zwarte Woud. Tijdens De mede- zijn ziekteproces heeft hij echter niet opgehouden te schrijven. In de VPRO-uitzending hoort u eerst een klankbeeld over zijn leven en werk waarin Enny Mols-de Leeu- we vertelster is, André van den Heu vel de rol van Tsjechow en Mimi Boesnach die van zijn vrouw Olga spelen. De tekst van dit klankbeeld, geschreven door Pauline Bentley, Daarna wordt de vrolijke eenacter „De Beer" van Tsjechow opgevoerd door Annet Niewerhuyzen, Kees Brus- sc en Frits van Dijk. Tom Poes op het tv-scherm Het is lang geen domme gedachte van de KRO-televisie, om aan het be gin van het nieuwe winterseizoen te starten met een reeks kindervoorstel lingen met Tom Poes in de hoofdrol en uitgevoerd door het de kinderen zo vertrouwd geworden Marionettenthea ter van Bert Brugman. Het worden acht uitzendingen, waar voor Maarten Toonder de teksten schrijft en Bert Brugman natuurlijk zelf de poppen maakt. Alvorens Tom Poes en de zijnen op het scherm ko men, zal het spel echter bij wijze van „inlopen" drie maanden achter een in een Amsterdams theater wor den vertoond. Bert Brugman heeft met 55 afleve ringen van het verhaal over Dappere Het geldt hier een bijeenkomst ollt het bureau van de proprammacommis- do on „ar, de werkgroepen welke zich met bestudering van de nieuwsuitwis- seling via het Eurovisienet. waarvoof- verleden jaar verschillende proeven werden gedaan. Aan de samenkomsten nemen vertegenwoordigers van alle bij de ERU aangesloten omroeporga- Pas na afloop van de conferenties zal aan de pers mededeling worden gedaan over het besprokene en wij zul- dag gehad, dat nog dagelijks brieven binnenkomen van kinderen, die terugkomst van Dodo (die Amerika emigreerde") smeken. Dodo zal misschien incidenteel nog eens „in Nederland" komen, maar Tom Poes zal een nieuwe, zij het be nzaken. vanavond visten, dat i er één af: een reus van een r tje, met slagtanden, die veertig kilo den raken", per stuk wegen. Denkt u nu aan het Belgische bestuur? Bijna vierhon derd igulden eist het voor zich op ger. Enfin, hoe gaat dat: voor het simpele vellen van de kolos. En voor elke kilo ivoor moet nog eens zes gulden extra worden betaald! Wat een geluk overigens, dat het geen wijfje was. Al het ivoor zou dan in beslag genomen zijn geen trofeëen dus en diaar was het ons per slot van rekening om te doen want alleen mannetjes mogen wor den afgeschoten. We gaan verder het oerwoud in. Onze goed betaalde gidsen gaan ons parten" ,Nogal teleurgesteld zaten we avonds in het huis van de mana ken een whisky, nog één en nog één, en hoe leger de fles werd, hoe meer moed we verzamelden. De ma nager wist precies waar de leeuwen zioh ophielden het was in een moekoeloe, een bamboe-bos met een bron en we besloten dan ook de dieren in hun schuilplaats te gaan opzoeken. Dit was overigens tegen beter weten in op leeuwen moet men wachten, het is levensgevaarlijk hun spoor te volgen maar j begrijpt het, de whisky speelde ons steld en de ranch heeft me een cheque van drieduizend frank ge stuurd. Op het doden van een leeuw stond namelijk een beloning van dui zend frank". Zo kan het dus ook geld toe, klauwen en tanden als trofeeën en de eer de enige man in de wereld te zijn, die achter elkaar drie leeuwen neerknalde. Men ziet liet: men heeft maar weinig nodig. Alleen wat whisky-moed. Willem Barendsz op weg naar Nederland De 26.830 ton metende Willem Ba rendsz is donderdag in Kaapstad aange komen, op weg naar Nederland na een reis van zeven maanden. Ongeveer dui zend mensen stonden op de kade om de 330 Zuidafrikanen onder de bemanning van 780 koppen te begroeten. Eerste stuurman H. Jansma verklaar de, dat het een goed seizoen was ge weest. Ondanks slechte weersomstandig heden had men meer dan duizend wal vissen gevangen. De Willem Barendsz wordt op 11 mei in Nederland' venvacht. op de sporen en zorgen dat we niet verdwalen kunnen. We zijn met drie jagers, maar het rant soen van één is al op. Op de safari, die aangevraagd is, mag slechts één olifant per man worden geveld. Zo gaat het, althans op de olifan tenjacht. Ik heb ook kennis gemaakt met een man, die binnen enkele se conden drie leeuwen heeft neerge legd en die volgens kenners een we- vangen Voor het gorilla vooral gevaarlijk werk. moest de jager vijfentwintig honderd gulden neertellen. „Alles ging toen vliegensvlug in z'n werk. Met een jeep reden we het bamboe-bos in en terwijl de manager de schijnwerpers op de bron richtte zag ik de leeuwen op een afstand van misschien vijftig meter ontwaken. Grommend en zwiepend met de staart stonden op, knipperden met de ogen in 1 felle licht en wilden het op een lopen zetten. Geen van de drie kon echter ontkomen, want ik heb ze stuk voor stuk met een schot neergeveld.". „Toen we met de drie leeuwen in de jeep in Elisabetlhville arriveerden stroomde de stad bijna leeg. De beesten zijn nog een dag tentoonge- (Van onze correspondent in Bonn) ALLEEN DE Grieken en de Ame- ïikanen maar dat is ten slotte niet zo verwonderlijk zijn er niet van overtuigd, dat in 1970 de Sovjet unie op wetenschappelijk gebied de toonaangevende mogendheid zal zijn. Dat blijkt uit een internationale en quête, die het E.M.N.I.D.-Instituut voor Meningsonderzoek in Bielefeld het Westduitse Gallup-instituut in West-Duitsland, Engeland, Frank rijk, Griekenland, India, Nederland, Noorwegen, Zwitserland, Uruguay en Amerika heeft gehouden. In Griekenland meende 29 pet. van de ondervraagde „representatieve door snede" der bevolking, dat ook in 1970 de Verenigde Staten de Sovjet unie op wetenschappelijk gebied nog vóór zouden zijn. En in Amerika zelf geloofde 70 pet. dat. De Sovjetunie kreeg in beide landen respectievelijk 27 en 16 pet. der sterilmen. 17 en 12 pet. hadden geen bepaalde mening. Het minste vertrouwen in het toekom stige wetenschappelijke leiderschap der Verenigde Staten blijkt men in Frankrijk te hebben. Daar meende 59 pet. der ondervraagden, dat in 1970 de Sovjetunie Amerika zal zijn voor bijgestreefd. Amerika kreeg maar 18 pet. der stemmen en 9 pet. had geen ■mening. Ook in Engeland meende 48 pet. der ondervraagden, dat de we tenschappelijke toekomst de Russen behoort. Amerika kreeg daar nóg minder dan in Frankrijk, nl. slechts 17 pet. In India geloofde 46 pet. der ondervraagden aan de Sovjetunie en maar 8 pet. aan de Amerikanen. Daarentegen had 40 pet. geen me ning. Daarna volgt op de vierde plaats Nederland met 43 pet., die ge loofden dat in 1970 de Sovjetunie op het gebied der wetenschappelijke re search de leiding zal hebben. 22 pet. geloofde in Amerika en 26 pet. had geen oordeel. Dan volgen Uruguay (42—27), Zwitserland (40—34), Noor wegen (38—22) en West-Duitsland (36 —29). Vier landen meenden, dat in 1970 ook West-Duitsland een belangrijke rol op wetenschappelijk gebied zou spe len, nl. Griekenland <22 pct.i, Zwit serland (14 pet.), West-Duitsland zelf (14 pet.) en Uruguay (11 pet.). Om 8 uur begint in het NCRV-pro- gramma het vervolghoorspel „Avond rust". Tussen 8.30 en 10.30 uur kunt U daarna luisteren naar de operette „Friederike" van Franz Léhar, uitge voerd door het Promenade-orkest, het Radiokoor en solisten onder leiding van Benedict Silberman. Na de avondoverdenking, om 11 uur, de laatste uitzending in de serie over het kerklied op zijn weg naar de toonkunst. Het VPRO-programma wijkt af van de vermelding in de programmabla den. Inplaats van de bespreking en voordracht van dichtwerken wordt om 8.05 uur een boekbespreking uit gezonden en daarna spreekt prof. dr. C. W. Mönnich over „De vergadering van moderne theologen". Om 8.25 uur volgt een muziekprogramma en van 8.40 tot 9 uur spreekt dr. S. L. Mans- holt over de gemeenschappelijke landbouwpolitiek. TIPS UIT HET BUITENLAND Brussel Vlaams zendt tussen 8 en 9 uur op 324 m opnamen uit van het Chopinconcours 1960, te Warschau gehouden. Daarna is er een uurpro gramma, dat getiteld is „De bloem en de mens". 9 Een ouverture van Smetana en de zesde symfonie van Tsjaikowski wor den uitgevoerd in een concert, dat het Birminghams symfonie-orkest tussen 9 en 10 uur geeft in het pro gramma van de BBC op 434 m. Diri gent is Meredith Davies. 9 De komische opera „Don Pasquale" van Donizetti kunt U beluisteren in dien U tussen 7.50 en 9.45 uur afstemt op de NDR, 309 m of 971 kHz. Het is een Keulse studio-opvoering onder leiding van Mario Rossi. deze zaterdag herenmode-tip Matador Sportshirts prachtige dessins in zonnige Spaanse kleuren Speciaal verlaagde prijs 90 Weekend shawls 1.95

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9