mm Ook hogere lonen in kruidenier sbedrij f De christen in Yaoundé weet nu de bijbel te vinden Vreemd avontuur in Kameroen werd toch een succes Concentratie gewenst op genademiddelen Een woord voor vandaag Kanttekening alabastine bij de hand? Centrum voor opleiding van kruideniers KONING- Bakkers trillen stem in E.E.G. Actuele, sociale vraagstukken In bet georganiseerd overleg voor het krnideniersbedrijf is overeenstemming bereikt tussen werkgevers en werknemers over een aantal wijzigingen in de collectieve arbeidsovereenkomst. Slechts een paar ponten van weinig belang moeten nog ge regeld worden, aldus De Christe lijke Kruidenier, orgaan van de Christelijke Kruideniersbond. Het overleg is gezamenlijk ge voerd zowel voor de werkne mers bij de zelfstandige kruide niers, het grootwinkelbedrijf als de verbruikscoöperaties. Er zul len nog wel twee c.a.o.'s worden afgesloten, een voor de zelfstan dige kruideniers en een voor het grootwinkelbedrijf en de co öperaties, maar de loonschalen in beide c.a.o.'s zullen volkomen gelijk zijn. De loonschalen zijn zodanig verhoogd, dat de achter stand, die voor het personeel in deze branche bestond, in belang rijke mate is weggewerkt Het kruideniersvakblad vraagt zich af, welke de houding zal zijn van het College van Rijks- bemiddelaars, dat de nieuwe c.a.o. zal moeten goedkeuren. Volgens de richtlijnen van de re gering zal deze loonsverhoging uit de produktiviteit betaald moeten worden, maar het krui- deniersbedrijf meent, dat elke verhoging van de produktiviteit reeds onmiddellijk in de prijzen is doorgegeven onder druk van de enorme concurrentie. Ook meent men, dat het kruide- niersbedrijf niet zal kunnen wachten op een zodanige daling van het prijspeil in andere be drijfstakken, dat doorberekening voor het kruideniersbedrijf van de hogere lonen in de prijzen mogelijk wordt zonder het al gemene prijspeil te doen stijgen. Aangevoerd wordt, dat juist in deze bedrijfstak met zijn ab normaal felle concurrentie de behoefte aan goed personeel groot is. Om dit personeel te kunnen krijgen en behouden is de met de werknemers overeen gekomen loonsverhoging noodza kelijk. De ondernemers noch de werknemers mogen hier de dupe worden, aldus het kruideniers vakblad, van een algemene re geringsrichtlijn, die in deze be drijfstak nu eenmaal niet toe gepast kan worden. Bakkers in de E.E.G. De Internationale organisatie van bakkerspatroons gaat zich in tensief bezighouden met de pro blemen, verbonden aan de Euro pese Economische Gemeenschap. Hiertoe is thans een comité opge richt, waarin vertegenwoordigers van de zes E.E.G.-landen zijn op genomen. Dit comité zal geheel zelfstandig kunnen optreden. Dit besluit is kortgeleden genomen op een vergadering van het comité van directeuren van de organisa tie te Berlijn. Ook zal het pro bleem van de broodverkoop ln le vensmiddelenzaken (\oornameltjk supermarkets) onder de loep wor den genomen, zo schrijft het or gaan van de Christelijke Bakkers patroonsbond. Met het oog op de betekenis van het komende gemeenschap pelijke landbouwbeleid voor Ne derland. menen de bakkers dat hun E-E.G.-comité belangrijk werk zal kunnen doen. Men vreest voor Nederland een ho gere broodprijs en een lagere kwaliteit van het produkt. Het instellen van het comité heeft op de bijeenkomst in Ber lijn nog even moeilijkheden ge geven met de Franse en de Duitse vertegenwoordigers, die namelijk reeds een taakomschrij ving voor het comité wilden vastleggen. Duitsland en Frank rijk komen er gunstig af in de voorstellen voor het gemeen schappelijke landbouwbeleid, al dus het bakkersvakblad. Ten slotte werd men het er over eens. dat in het comité Duits land en Frankrijk de eerste en de tweede voorzitter zullen le veren en België het secretariaat zal verzorgen. De Nederlandse afvaardiging is hiermee akkoord gegaan in de hoop, dat zij, wan neer het werk eenmaal begon- nen is, meer invloed zal krijgen dan thans is vastgesteld. Op het punt van de broodver koop door levensmiddelenbedrij- ven bestaat in Europees verband ook nogal enige ongerustheid. Er zijn in Duitsland al supermar kets, die tientallen soorten brood verkopen tegen prijzen, die ge middeld 25 procent beneden de prijs van het ambachtelijke brood liggen. In Engeland zijn er vele supermarkets, die verpakt brood verkopen en Brussel telt reeds 24 van deze winkeltypen die de verkoop van fabrieksma tig vervaardigd brood op het verkoopprogramma hebben staan. Termijnmarkt bedreigd De landbouw ziet zfln termijn- markt in aardappelen in gevaar. De landbouw staat namelijk ach ter deze vorm van handel, omdat de boer hierdoor een beter Inzicht krUgt ln het prijsverloop en voor zijn aardappelen ook de dagprijs kan bedingen die op dat moment geldt De handel denkt er echter geheel anders over en wil maar liever van deze termijnmarkt af. Ons Platteland, orgaan van de C.B.T.B., schrijft over de termijn markt in aardappeden, die nog maar twee jaar geleden werd opgericht, dat men het stand punt van de handel ernstig be treurt, maar de C.B.T.B. is niet temin van oordeel, dat nu toch wel zeer overhaast te werk wordt gegaan. Een in het na jaar van 1959 in het leven ge roepen commissie ter bestude ring van het economisch nut van de termijnmarktheeft in een interimrapport een aantal sug gesties gedaan, die ten doel hebben bepaalde gebreken weg te nemen. Om deze reden lijkt het de C.B.T.B. bepaald voorba rig nu reeds pogingen te doen de termijnnotefingen te doen staken. Dit instituut zou een eer lijke kans moeten krijgen. Be doelde commissie zal bovendien nog een definitief rapport moe ten uitbrengen en de C.B.T.B. wacht dit rapport gaarne nog met belangstelling af. flEGEVEN: een stad met 60.000 inwoners, die nog maar vijf jaar r elektriciteit kent en als publiek vervoer alleen maar taxi's. Deze stad, Yaoundé, is de hoofdplaats van het drie maanden oude Kame roen. Dat blijkt uit de 115 regeringsauto's, vier ambassades en een fraai hotel voor kamerleden. De bewoners zijn rooms-katholiek voor zover ze Ewondo zijn (80 pet.) en voor de rest protestant wanneer ze uit het zuiden en mohammedaan wanneer ze uit het noorden komen. Dan zijn er nog 2000 Europeanen. De opgave luidt: een bijbelcampagne als eerste stap voor een meer intensieve bijbelverspreiding in het gehele land. Hoe doen we dat? Een bijbelweek met acht filmvoorstellingen over het werk van het bijbelgenootschap en op de zondag van de bijbel speciale diensten in alle kerken en dan de bijbelverkoop. Hier ging een fikse propaganda aan vooraf door middel van vijf radio-uitzen dingen over de bijbel, een verhaal in het 'enige dagblad, affiches en 4900 folders. En het resultaat was: 260 bijbels of bijbelgedeelten verkocht voor een bedrag van 450. MAÏZENA DU RYEA maakt Uw groenten zo lekker. Het was een vreemd avontuur. En leer zaam! Met drie maanden Nederlandse er varing en zes maanden tropen „la semalne de la Bible" op touw te zetten. Toen we hier aankwamen kon men in Yaoundé zo nu en dan bijbels krijgen op de twee zendingsstations. Per 1 januari jl. Is daar bijgekomen in de hoofdstraat het bijbeldepot van bet Nederlandsch Bijbelgenootschap en in maart de drie commerciële boekwinkels, plus een winkeltje midden op de grote Afrikaanse markt. De opzet De opzet van de Bijbelweek ledig: 1. Laten weten dat de Bijbel verkrijg baar is in de moedertaal. Dat laatste moet erbij: het evangelie wordt iedere zondag bier in de stad in 12 kerk diensten verkondigd in acht talen. En gelezen in nog vier andere. Advertentie Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is veilig voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Geloofsbeleving in de gemeente (Van een onzer verslaggevers) 1 Wanneer de gemeente haar geheel ei- I gensoortig karakter weer leert zien, is Op de tweede vergadering van de het met nodig dat de gemeenschaps- Vereniging van predikanten van de vorm der kerk gaat concurreren met Gereformeerde Kerken hebben twee de middelen, die men gebruikt tegen 2. Cameroun laten weten, dat er een centraal bijbeldepot voor het gehele land in Yaounde is gekomen De landelijke kennisgeving heeft plaats gevonden in de filmzaal van de regerings. voorlichtingsdienst. In aanwezigheid van hoge regeringsambtenaren de minis ters moesten wegens de verkiezingscam pagne verstek laten gaan leden van het Corps Diplomatique en vertegenwoordi gers van kerk en zending uit Cameroun Tchad, Centraal-afrikaanse republiek, midden Congo, Dahomey en Togo. Het program bestond uit een film over bijbelproduktie, over vertaalproblemen door de Afrikaanse bijbelvertaler ds. Akoa, een overzicht van de actuele ver taal- en distributiesituatie in Cameroun; voor hem is tenslotte alle werk be stemd een getuigenis van een Came- Chnsten over de plaats van de Bijbel in zijn geloofsleven. Publiciteit Het probleem voor de stad was in het bijbelgenootschapswerk brede publiciteit te geven. Pers en radio waren zeer terwille, maar betrekkelijk weinig Camerounezen lezen de krant of hebben een radio. Hoe de grote Afrikaan- t wijken te bereiken? Het ei van Colombus (speculerend op de Afrikaanse nieuwsgierigheid) folders iaten uitwerpen uit een sport vliegtuigje, maar dit werd door de autoriteiten verboden met het oog op de komende verkiezingen. „II faut pas trou- bier la ville avec la Bible". Dos: affiches in de stad en folders uit- door de ramen van de langzaam ln de Afrikaanse wijken rondrijdende auto van de „Sooietés Bibllques". Men heeft gevochten om de briefjes te bemachtigen! De acht filmvoorstellingen waren een belevenis op zich zelf. In de stampvolle kerken met het scherm voor de kanseL Realiseert U zich dat dit sinds het begin van de politiek moeilijkheden in juli 1959 de eerste grote bijeenkomsten op avond in de Afrikaanse wijken waren, bijeenkomsten met de bijbel als mid delpunt De Christenen hier hebben hun Boulou of Doualabijbel of hun Beti of Bassa N. Testament. Het interesseerde hen zeer te zien hoe zo'n bijbel werd ge maakt. En dat was het onderwerp van de film. Alleen: een Kameroense reageert heel anders op een film dan een Nederlander, zodat ik in de loop van de acht t stellingen een Afrikaanse wijze van leg en vertaling van de (Engels gespro ken) film heb kunnen ontwikkelen. In één kerk, gebouwd voor 500 men sen, stonden 1500 mensen samengepakt. 5 banken zijn gesneuveld en het duur de een kwartier voor er ruimte genoeg gemaakt was om de projector te plaat sen. Toen begaven de stoppen het ver. der iedere twee minuten: voorstelling afgelast met de belofte nog drie avonden terug te zullen komen. Bij de verkoop viel op, dat de Ameri kaanse zending blijkbaar (te) veel uit gedeeld heeft: allerlei mensen die alle- maal een heel redelijk inkomen hebben, vroegen iets gratis „Want het was toch in de zending". Veel tverh Er werden dus vele gesprekken ge voerd in de trant van: dat de bijbel iets waardevols was waar best een bescheiden offer voor kon worden ge bracht. Verder kwamen er regelmatig Moslim (uit het Noorden afkomstig), omdat de vier evangeliën het enige wat er in hun taal gedrukt is. Dan taas er een slimmerik, die drie keer om een aantal evangeliën kwam. Later bleek, dat hij ze voor meer het dubbele op de markt weer trachtte te verkopen. De boekenkisten voc kerken op de zondag voor de bijbel" waren een succes, mede door het feit, dat ze er op drie april stonden, vlak na de uitbetaling van de salarissen. Tegen de 20e is iedereen namelijk al tijd blut. Men kan niet zeggen, dat iedere Chris ten in.Yoeandc nu een bijbel heeft. Maar sinds de „Semalne de la Bible" weet hjj hem te vinden. Volgende stap zal zijn: een dergelijke actie in de andere grote plaatsen. O ja, er is nog werk genoeg. Dankbaar werk. Ds. Y. SCHAAF. Petrus, eerst een der jongeren rondom Jezus, nu ten volle eer, volgeling van Jezus Christus. Van hem zegt de opgestaru Heiland: „Toen gij jonger waart, omgorddet gij uzelf en gi ging waar gij wilde; maar wanneer gij eenmaal oud word zult gij uw handen uitstrekken en een ander zal u omgord# en u brengen waar gij niet wilt." Johannes voegt eraan toe: dit zei Jezus om te kennen te gever, met welke dood Petrus God verheerlijken zou. Een voorzeg ging die ten volle waarheid is geworden, want ook Petrus de marteldood gestorven. Maar gelden Jezus' woorden ook niet voor iedere christen Het christen-zijn, het volgen van Jezus, moet geleerd worden Wie jong is heeft, als Petrus, de neiging om ver voor Jezus ui te rennen, zélf te doen, zich weinig tijd te gunnen om h luisteren. Het zich toevertrouwen, geheel en al, aan God leiding is soms moeilijk. Maar iedere dag leert de mens. Iedert dag van overgave aan God brengt dichter bij de uitspraak „Wat God doet is welgedaan!" Let wel: dat is geen passiviteit. Petrus is zijn hele leven ee\ bijzonder actief strijder gebleven. Maareen strijder onde Jezus' banier, niet onder de ik-vlag van de mens Petrus! BIJ EEN NIEUWE STICHTING Geen scheuren en gaten in plafond en wand Schmidt, superintendent te Det- mold, over de eenheid der kerk bij Johannes Calvijn. Daarna ds. W. G. Scheeres te Weesp over ,<de beleving van het evangelie en van het geloof ln onze gemeenten". De geloofsbeleving van de gemeente is sterk gebonden aan de tijd waarin men leeft. De gemeente van helemaal de huidige gemeenschapscrisis. ving van het evangelie. Het lijkt zelfs alsof geen geloofsbeleving n massificatie, het wonen het. amusement hebben alle tijd voor zich opgeëist, ook de „stille tijd". Vluchtpogingen naar vroeger levens patroon dan wel naar laagkerkelijk spi ritualisme of hoogkerkelijk liturgisme, schijnen een tijdelijke opleving te ge ven. maar staan de geloofsbeleving meer in de weg dan dat ze deze ver sterken. Ds. Scheeres meende, dat de gemeen te zich sterker moet concentreren op de genademiddelen. Dit te meer, omdat zij niet in een secundaire gemeenschaps vorm moet gaan zoeken wat zij ln de primaire vorm het gemeente zijn rondom Woord en Sacrament tekort komt. Ds. Scheeres legde er tenslotte de nadruk op, dat het missionaire karakter van het geloof en van de heiligingsmotieven in het evangelie meer accent dient te krijgen; dit zal de geloofsbeleving intensiveren. Bij de bespreking van net referaat uitte ds. W. Reeskamp te Groningen de vrees, dat door de spreker de gemeen schapskringen, zoals zij in de Gerefor meerde Kerken in allerlei vormen groeiende zijn, veroordeeld werden. Ds. Scheeres ontkende dit te hebben bedoeld Gemeenschapskringen, in wel- werKen, vorm zij ook gehouden worden, kun nen pas de gemeente bouwen als de genademiddelen daarin gaan meespre ken. De primaire gemeenschapskring is echter bet heilig avondmaal. TIME HOLLAND N.V. IEIDSEGR ACHT 4 - AMSTERDAM De stichting „Centraal onderwijs instituut voor de levensmiddelen branche" heeft gisteren in Drieber gen officieel haar nieuwe centrum „Huize Nijendal" in gebrnik geno men. Voortaan zullen vanuit „Huize Nijendal de gedecentraliseerde cursus ▼oor de opleiding van kruideniers- on dernemers worden georganiseerd, evenals de cursussen voor toekomsti ge grossiers in levensmiddelen en aan verwante artikelen. 105 Een christen-echtgöioot Ook dat stond, schijnt het, ln de sterren. En dus dacht die dweper dat ik al op het punt stond mijn geloof af te zweren. Wat heeft men aan dergelijke voorspeUingen die oprich- zelf wel waarheid bevatten, doch die al te licht ver keerd worden uitgelegd? Maar wat is er. Nebacta- mus, waarom doet gij zo druk? Accipe hoe! stamelde hij. neem dit! Weihoe? vroeg Saladin wrevelig. Accipe hoe! herhaalde de dwerg, als buiten zich Vertrek, riep Saladin. dit is biet het ogenblik om naar een gek te luisteren. Thans ben ik niet gek. hield de dwerg sidde rend vol. maar groot nieuws moet jj| jj SS" groot nieuws 8» WALTER SCOTT Wel. besloot de sultan, u schijnt ergens fel van geschrokken en gek of niet. als iemand je on recht deed heb je het recht door mij gehoord te worden. Kom mee. Hij wenkte de dwerg hem te volgen en samen be gaven ze zich naar het middendeel van de tent Lang duurde hun gesprek evenwel niet want weldra wer den zij gestoord door het felle geschal der bazui nen. waarmee de komst van de Christenvorsten werd aangekondigd. Dus kwam Saladin direct weer in het grote vertrek te voorschijn om hen hartelijk welkom te heten. In het bijzonder richtte hij zich hierbij naar de jonge graaf van Huntingdon, die hij nogmaals geluk wenste met de overwinning, als mede om de mooie vooruitzichten die hem te wach ten stonden. „sorbet" hoorde uitspreken, verscheen een stralen- brengen, de iach op zijn lippen en met ongeduld wachtte hij tot de graaf een slok had genomen cu Eerlijk en dat is mee waard dan alle titels onderscheidingen bij elkaar. Kom, drink van deze aorbet om u te verfrissen en laten daardoor alle torzen uit uw hart verdreven worden. Toen de Aartshertog van Oostenrijk het woord i de grote be- BSnel »r dan de hand uit, greep ais eerste de schaal te die gretig aan de mond om er een paar gulzige slokken uit te drinken. Allerheerlijkst, riep hij opgetogen, werkelijk al lerheerlijkst! Hij zuchtte diep omdat hij niet nog eens kon proe ven en reikte de beker vervolgens aan de Groot meester der Tempeliers. Net op dit ogenblik knipte Saladin met de vin- Sers en direct trad de dwerg te voorschijn, ging voor e Grootmeester staan en riep met ruwe stem: Accipe hoe! Onwillekeurig week de Grootmeester iets achter uit. als een paard dat op zijn weg onverhoeds een roofdier ontmoet. Snel echter kon hij zich van de verrassing herstellen en om zijn verlegenheid te ver bergen. hief hij de beker en wilde die aan de lip pen zetten. Zijn gebaar werd echter niet voltooid. Als een schicht scheen f iladin's kromsabel als vanzelf uit de schede op te springen, het flikkerende wapen zoefde door de lucht en daalde snel als een havik. Voor iemand wist wat gebeurde was het hoofd van de Tempelier reeds van zijn schouders gesneden en rolde over de vloer, terwijl het onthoofde lichaam nog een ogenblik bleef staan, de beker in de hand. Uit de hals spoot een fontein van bloed op en op eens dan zakte de romp in elkaar, terwijl op de grond het bloed zich met de drank vermengde. Meteen heerste verwarring. Men schreeuwde: Verraad! en de Aartshertog van Oostenrijk, die het dichtst bij Saladin stond, sprong onthutst achteruit, vrezend dat het nu zijn beurt was geworden. De anderen, Richard incluis, sloegen direct de hand aan het zwaard. Vrees niet, edele hertog, zei Saladin echter, kalm alsof er niets was gebeurd. En u koninklijke broeder van Engeland, bedwing uw toorn. Ik heb deze man gedood, niet om zijn veelvuldig verraad, niet wegens de aanslag die hij tegen uw koninklij ke persoon op touw zette, niet omdat hij de kroon prins van Schotland en mijzelf in de woestijn wilde aanvallen, niet om zijn vele donkere en gevaarlijke plannen doch enkel en alleen omdat hij een moord op zijn geweten heeft. Nauwelijks een half 1 Aj Op „Nijendal" zelf zal niet zo vaak les worden gegeven. De ondernemers gaan er slechts heen voor een inci dentele voordiracht, terwijl de leer ling-grossiers, die gedurende ander half jaar iedere week een schriftelijke les thuisgestuurd krijgen, er een maal per maand bijeen zullen komen voor een mondelinge toelichting tie. in het bezit van een Stichting dc dag wil komen. Welvaartsbevordering. Haar doel: In een van de raadsvergadering^ het opstellen, uitwerken en propa- ln een kleinere gemeente is uitinr geren van verantwoorde plannen op gegeven aan de vrees, dat de grott het stuk van de werkgelegenheids- gemeenten de dienst zullen uitma situatie, de infrastructuur, de eco- ken. Een min of meer vreemde li nomische en industriële ontwikke- eiiur lijkt het, dat slechts vier - ling «n de sociaal-culturele en maat- grote gemeenten subsidiëret schappelijke problematiek. Men kan zullen en dat de rest kan volstaan dus wel stellen: de stichting gaat met adhesiebetuigingen. Wie er ht zich met alles in het gebied bezig- beste van denkt kan slechts lof heb- honden. Dat zal dan gebeuren in ben voor het offer, dat „de groten' overleg met de betrokken burger- mede voor „de kleintjes" willet t lljke en kerkelijke overheden en de brengen. Maar wie wat minder idea reeds bestaande organisaties op ge- listisch is ingesteld kan de vraai noemde terreinen. stellen, of de morele instemming nit Natuurlijk kan zo'n stichting niet beter een financiële ondergrond kaï 1 formeel worden ingepast in het be- hebben, kende staatsrechtelijke schema van Voor de buitenstaander overheidsorganen. Het blijft een stichting als het ware uit de lucht i particulier geval, al ligt er een komen vallen. De gemeenteradet nauw contact met de gemeentebe- werden tevoren in spoedeisende ver sturen: in het bestaur zullen name- gaderingen bijeengeroepen en kre- M. lijk alleen burgemeesters zitting een daar te horen wat er aan dt sam, hebben. De stichting zal, als wij band was. Is het vreemd, dat icj vind het goed begrepen hebben, zich niet sommige raden enige ontstemmins Oub bezighouden met de uitvoering van «ver deze geheimzinnige gang vu allerlei plannen: zij zou daarvoor «ben te bespeuren viel? Nu warei Q niet alleen niet de nodige middelen de burgemeesters, die dus wèl in-| eind hebben, maar zij is daarvoor ook gelicht waren, verplicht uitvoerig reid niet het geëigende orgaan. tekst en uitleg te geven. Wij zoudet In hoeverre de stichting zich zal beslist niet durven beweren, dat elk bezighouden met hetgeen formeel en raadslid in zo'n korte tijd de conse, heid materieel de taak van de gemeen- Quenties van de adhesiebetuiging ten is, moet worden algewacht. Zon- heeft kunnen overzien. C; der twijfel zit er in stichtingen als Waarom de initiatiefnemers niet ge- (aii< deze een niet denkbeeldig gevaar poogd hebben geleidelijk aan in del in d voor de autonomie van de gemeen- diverse gemeenten de raden rijp tel L ten. Hoe wenselijk en zelfs noodza- maken voor een beslissing, is ons Har kelijk samenwerking tnssen bepaal- niet bekend. Van shock-therapie In L de gemeenten zeker in een ge- dit soort zaken zijn wij geen voor- Bisi bied met problemen als West-Bra- standers! H bant ook moge zijn, men zal er Er valt ook nog iets te zeggen ovei met alle kracht tegen dienen te wa- de wijze van bestuursverkiezing. In ken, dat de functie en de taak van dat bestuur zuUen zitting hebben de de de gemeenteraden worden uitgehold, burgemeesters van de vier grote ge-, Het Ls niet zo gemakkelijk, zich de meenten (Bergen op Zoom, Breda: Pet positie en de plaats van een stich- Roosendaal en Oosterhont) cn vier ting als deze voor te stellen. Gaat vertegenwoordigers van de bestaan- zij namens de ruim dertig gemeen- de burgemeesterskringen. Of di: z** ten optreden bij het provinciaal be- laatste nu wel de meest geschikttj stuur en bij de rijksoverheid, als- oplossing is laten wij in het midden) WOl mede bij alle mogelijke overheids- Wèl maken wij ernstig bezwaar te- en diensten? Bestaat voorts niet het ri- gen de bepaling in het ontwerp-sta- var sico, dat zij zich zaken gaat aan- tuten, dat een van de twee leden,j F trekken, die in feite voor rekening aan te wijzen door de burgemeesj eWc van de provincie komen? En is er terskringen in West-Brabant, rooms- ook niet het gevaar, dat deze stich- katholiek moet zijn. Ook al zon een ting min of meer het provinciale be- beroep op artikel vijf van de grond- leid gaat doorkruisen? wet („Iedere Nederlander is tot elke In dit verband: moet de oprichting landsbediening benoembaar") geen ervan in zeker opzicht worden be- steek houden, omdat er hier geen schouwd als een symptoom van on- sprake is van een vertegenwoordi- tevredenheid over wat èn provincie gend of regerend orgaan, dan nog is èn rijk niet hebben gedaan, maar zulk een bepaling, als zijnde discri- wat naar het oordeel van de initia- minerend van strekking en psycho- tiefnemers wenselijk was? Men rea- logisch geheel onjuist, te veroorde- lisere zich ook, dat deze stichting len. De hoop mag worden uitgespro- geen adviesorgaan zonder meer is, ken, dat deze clausule er zo sutl maar dat zij zie de statuten mogelijk wordt uitgehaald. VENEZUELA HERADEMT repeti- met eigen hand te doden, vrezend dat deze op het punt stond iets te verklappen van de vreselijke sa menzwering die zij beraamden. Wat zegt u? schrok Richard, heeft hij Koen- raad vermoord? Neen! Edele Sultan, steeds kende ik u als een eerlijk man en nooit heb ik aan uw woor den getwijfeld. Thans echter wil ik bewijzen van u eisen- Daar staat mijn getuige, antwoordde Saladin, met een handgebaar naar de verschrikte dwerg wij zend. Soms zendt Allah ons een kleine glimworm om de duisternis te verlichten, soms maakt hij ge bruik van de minste zijner schepselen om gehr' - misdaden te doen ontdekken. Luister en ik z vertellen hoe alles gebeurde. In korte woorden vertelde dus de Sultan wat hij nauwelijks enkele seconden geleden zelf van de dwerg had vernomen. (Wordt vervolgd) onder de strijdkrachten moeten De heer P. Renkema. voorzitter van de Stichting Centraal Onderwijsinstituut, releveerde gisteren in Driebergen nog eens de totstandkoming van de stich ting. Deze is in 1959 ontstaan uit een fusie de Stichting ondernemersopleiding in het kruideniersbedrijf en de Stich ting vakopleiding ln het kruideniersbe drijf. De Stichting vakopleiding hield zich bezig met de opleiding voor het diploma vakbekwaamheid ingevolge «Je vestigingswet 1937. Door middel van één schriftelijke en veertig mondelinge cur- Van zijn reweest. sussen gaf zij jaarlijks aan circa 2500 --- leerlingen onderwijs. Het nieuwe centraal onderwijsinstituut wordt gedragen door de drie kruide niersorganisaties, de Vereniging van grootbedrijven in levensmiddelen, de Vereniging van vrijwillige filiaalbedrij ven in de levensmiddelenbranche en de drie werknemersbonden in deze bran che. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van huize Nijendal hield de heer J. J. G. de Winter, onderwijsdirecteur van de nieuwe stichting, een causerie over het doel van de ondernemersop leiding. Hij zei, dat dc vooropleiding van de ondernemers In de levensmiddelenbran che ln meer dan 75 procent van de ge vallen niet verder reikt dan het lager onderwijs. Daarnaast heeft men vaak het wettelijk vakonderwijs gevolgd, dat bestaat uit het voor alle branches gel dende diploma algemene handelskennis en dat dus niet specifiek is afgestemd op het levensmlddclenbedrijf. Het in 1937 ingestelde vakdiploma geeft alleen minimumeisen aan. Van de zoons van middenstanders ont vangt momenteel, volgens de heer De Winter. 35 procent voortgezet onderwijs. Hij voegde hieraan toe, dat daarvan slechts 4 procent in het eigen bedrijf blijft. De heer De Winter verklaarde, dat het doel van de ondernemersopleiding den W. DUckmeester te Middelburg. Be is. de achterstand weg te werken en noemd te Valthermond voor bijstand ln de eenzijdigheid der huidige opleiding .het pastoraat J. Elkema a.s. em. predi- .•€}- tant TfENEZUELA mag: zich gelukkig over het optreden van president Be- prijzen. dat de opstandige actie tancourt en aan het verlangen, rijt onder leiding van de lnchtmachtge- regering ten val te brengen. Het eni neraal Castro Leon binnen vier en ge positieve punt uit de gebeurtenis twintig uur is gebroken. Zou presi- sen van de afgelopen dagen is dan dent Betanoourt daarin niet ge- ook, dat het verzet niet heeft geleid slaagd zijn, dan was het gevaar niet tot een algemene revolutionaire ac- denkbeeldig geweest, dat het verzet tie tegen Betancourt. tegen zijn bewind zich als een olie- Het is gemakkelijk, kritiek te leve- vlek over het gehele land zou heb- ren op de politiek, die de president ben verspreid. En gezien de steun, totdusver heeft gevoerd. En vooral die Betancourt bij een groot deel onder de militairen zijn er velen, dit van de bevolking geniet, zou een bur- terugdenken aan de dagen van voor- geroorlog hier wellicht het gevolg spoed (voor een kleine groep) onder dictator Perez Jimenez, Maar de Bij opstandige acties als die, welke massa verlangt niet naar deze perio gisteren in Venezuela op een mis- de in de geschiedenis van Venezuela Betancourt stond na het interimbe den gezocht, meestal de kat uit de wind van Larrazabal voor de moei- boom. Zien zij, dat de rebellie tot een Ujke taak, de nationale economie een algemeen verzet tegen het regerings- gezonde basis te geven en het gehele beleid uitgroeit, dan zijn zjj bereid, volk te doen delen in de betrekkelij- hup slag te slaan. Beseffen zij» dat ke welvaart, waarin het land zich mocht verheugen. Daarvoor heeft hij tijd nodig. En na de gebeurtenissen Hieruit kan men gevoeglijk aflei- van de afgelopen dagen is er reden den, dat met het breken van de op stand in Cristobal nog geen eind ge komen is aan de ontevredenheid hem staat. aan te nemen, dat hij die «1 krijgen, omdat de bevolking achtet Beroepingswerk NED. HERV. KERK b Schoonhoven. Aangenomen het op te heffen door het onderwijs te richten op de economische aspecten van de ondernemersfunctie. „Aldus hopen wij mee te werken aan de overbrugging van de kloof tussen de wetenschappelijke ontwikkeling en de moderne research enerzijds en de man in de praktijk anderzijds", zoe zei bij tenslotte. loogwoud-Aartswoud. Bedankt voor Zetten-Andelst: G. van Estrik te Nieuwland; vóór Bodegraven: J. den Besten te Dirksland. GEREF. KERKEN Beroepen te Schildwolde: P. N. Kruys- wijk, kandidaat te Amsterdam. Aangenomen naar Almelo (vacature O. Jager): dr. A. Wind. miss. predikant wonende te Hilversum. Bedankt voor Muiden, Vlaardlngen en Zuidland: dr. A. Wind te Hilversum. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Kralingen: H. van Leeuwen te Arnhem. VRIJ EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Gouda: M. Nijkamp te Meppel. •Gedurende het weekend van 30 april- 2 mei zal er in het Zendingscentrum te Baarn weer een jeugdconferentie worden gehouden, waar prof. Bergema en dr. Allaart hopen te spreken. Conferentiegangers, die het prettig vinden om de gehele Koninginnedag in Baarn door te brengen en daardoor in de gelegenheid te zijn het défilé voor het paleis bij te wonen, worden reeds vrij dagavond, 29 april, verwacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2