Kfi/ynos Dwang kan persvraagstuk voor CHU niet oplossen rfMJrfh 3 H-bom wordt „boemerang" Resolutie vóór spijtoptanten Zij n onze ogen wel goed? SENATOR ...alleen om de geur al! Speleologen belden twee uur te vroeg UTRECHTSE JAARBEURS GRAAFT „EIGEN GRAF" Onderwijzers moeten zelf godsdienstles geven op iflEUWE ROTTERDAMSE COURANT e die meent, dat de mogelijkheden I van Nederland om Internationaal Ij te bemiddelen beperkt zijn, haalt n' overigens met instemming prof. [j De Gaay Fortman aan: u „Li politiek opzicht betekent Nederland mets", zei prof. dr. W. F. de Gaay Fortman pnlangs in een rede voor de Delflse stu denten, sprekend over Nederlands taak in jhet proces van ontvoogding, dat zich in iiAric en Afrika voltrekt Met deze uitspraak heeft deze gemankeerde minister-president misschien diegenen onzer doen schrikken, die zich nog illusies maken over de poli tieke invloed van Nederland in de wereld 'L— Nederland met zjjn Karei Doorman en emet zijnja, met wat nog meer? Ander zijds heeft hjj echter met deze uitspraak "van meer werkelijkheidszin blijk gegeven dan die leider van een onzer grootste frao e'tics in het parlement, die in gemoede ijmeende, dat een land als India wel onder lide indruk moest zijn van onze Nieuw- jGuincapolitiek 1 Maar het zou onbillijk zyn om deze uit- inspraak van prof. De Gaay Fortman buiten ihaar verband te citeren. Geïsoleerd aange- itjiaald, zou zjj do indruk kunnen maken tfelsof de antirevolutionaire hoogleraar een tlldefaitist zou zijn. Het tegendeel is waar. Want lijj liet er onmiddellijk op volgen, dat ^Nederlands politieke onbetekenendheid juist "een voordeel was in het verkeer met de "Afro-Aziatischo landen. Deze immers vrees den niets zozeer als machtspolitiek en wan trouwden daarom de grote mogendheden, ftier lag dus een kans voor Nederland, dat bovendien land van Grotius en Van Vol- fïenhoven bekend 6tond als voorvechter van het volkenrecht. i Brits blad meldt m 1 LONDEN, 20 april (Ass. Press) !- Volgens de Londense Evening 'tandard werken Britse geleerden an een systeem om door middel an een radarstraal waterstofpro- zctielen tot ontploffing te brengen oven het land, dat ze afvuurt. In officiële kringen stond men scep tisch tegenover het bericht. Uit een communiqué van het ministerie van defensie bleek dat de Standard doelt op een ontwikkeling welke nog in het ver re verschiet ligt. Het ministerie deelde niet mee, hoe ver men met het project jevorderd is. Volgens het verhaal in de Standard werkt het systeem aldus: radarhundels die de ronding van de aarde volgen, zouden een raket opsporen kort nadat deze gelanceerd is. Door middel van impulsen zou daarna de waterstoflading van de raket boven het land dat de ra- cet afgevuurd heeft, tot ontploffing ge bracht worden. ,,Deze fantastische ontwikkeling zal ten ingrijpende invloed hebben op het nachtsevenwicht tussen oost en west en op de ontwapenings-onderhandelingen", aldus de Standard. Volgens het blad zou de radarstraal zowel het besturingsmechanisme van de raket in de war brengen en het ontste kingsmechanisme activeren. „Indien men kan bereiken wat men voor ogen heeft dan betekent dit dat de H-bora- raket de meest vernietigende boemerang uit de geschiedenis gaat worden. Volgens het blad werken Sowjet ge leerden aan een soortgelijk project dat in 1965 voltooid moet zijn. De weten schap hiervan zou het laatste stootje ge weest zijn tot het besluit van de Britse regering af te zien van het kostbare project de intercontinentale raket, <ie „Blue Streak", te ontwikkelen. Dagelijks bestuur neemt de zaak zelf ter hand OP de Algemene Vergadering van de Christelijk-Historische Unie heeft het moeilijke vraag stuk van de c.h. pers weer een be langrijk deel van de discussies in beslag genomen. Aan het slot van de bijeenkomst verklaarde de ver- "ering zich o.m. akkoord met een prae-advies van het hoofdbe stuur, luidende: „Het dagelijks be stuur heeft de zaak van de pers zelf ter hand genomen. In de loop van 1960 zullen omtrent de even tueel bereikte resultaten nadere mededelingen, al dan niet vertrou welijk, worden verstrekt". De vergadering verwierp een reso lutie van de kiesvereniging Beilen, waarin werd uitgesproken dut het zeer gewenst is de bladen „De C.H. Neder lander", „Koningin en Vaderland", „Binding" en „De Unie" tot één week blad van behoorlijk formaat samen te voegen. Unievoorzitter mr. H. K. J. Beernink zei, dat de mogelijkheid van een bundeling der verschillende bla den door het dagelijks bestvur terdege onder ogen wordt gezien. Het bestuur beschikt echter niet over de macht om b.v. de beide weekbladen „De C.H. Nederlander" en ,JConingin en Vaderland" samen te voegen. Mr. Beernink verzocht de vergade ring met klem, vertrouwen te hebben in de daadwerkelijke pogingen van het dagelijks bestuur om het pers- vraagstuk tot een oplossing te bren gen. Het gebruik van dwangmiddelen achtte hij onjuist en onmogelijk. Mocht het dagelijks bestuur niet sla gen in zijn pogingen, dan zal het de Unie omtrent de oorzaken daarvan inlichten. Weekblad prae-advies had het dagelijks besfuur reeds uitgesproken, dat het eveneens de voorkeur geeft aan één goed weekblad. Voor de suggestie om als bestuur het initiatief te nemen tot stichting van een eigen weekblad (naast de twee reeds bestaande organen), voel de heer Beernink echter niets. Ook moest hij een voorstel van de ifciesver- perscommissie te benoemen, die dan zou moeten bestaan uit personen, die vrij staan van de bestaande c.h. perio dieken en op persgebied deskundig zijn. De vergadering verwierp het Utrechtse voorstel. Vanuit de vergadering werd er ech- :r van meer dan een kant op gewezen, dat het uitblijven van een oplossing voor de persvraagstukken de C.H.U. geen goed doet. ,,De abonnees op de bestaan de weekbladen krijgen geen waar voor hun geld", zo zei één der sprekers. De ze bladen spreken volgens hem de gro te massa niet aan. Wegens gebrek aan goede politieke artikelen moeten ze vaak opgevuld worden met boekrecensies kookrecepten. Er moet eindelijk e iets gebeuren. Men zal in de kring het bestuur moeten beseffen, dat het enthousiasme in de Unie, waar zo vaak een beroep op wordt gedaan, zal ver dwijnen wanneer er geen goede veran deringen komen. Met instemming nam de vergadering kennis van de oprichting van een werkgroep van c.h. journalisten (zie blad van gisteren), die zich zal gaan bezinnen op mogelijkheden om de C.H.U. meer ten dienste te zijn. Het merendeel van de zestig journa listen die in deze groep zijn verenigd, is werkzaam bij neutrale dag- en (Van een onzer verslaggevers) weekbladen. De secretaris van de groep, de Amersfoortse journalist D. Houwaart, belichtte de doelstellingen. Hij sprak de hoop uit, dat het hoofd bestuur en de Unieraad hun medewer king aan de activiteiten van de werk groep zullen geven. Voorzitter Beer nink kon hem dit toezeggen. Spijtoptanten De vergadering aanvaardde tijdens de middagvergadering met een duide lijke meerderheid een resolutie van de kiesvereniging Monnickendam, waarin gezegd werd dat „alle wegen zuUen moeten worden bewandeld om tot een snellere oplossing van het pro bleem der spijtoptanten te geraken". Vanuit de vergadering werd er op ge wezen, dat de resolutie is bedoeld als ondersteuning van het standpunt der beide c.h. Kamerfracties ten opzichte van het spijtoptantenvraagstuk. Voorzitter Beernink zei. dat de Kamer fracties geen overwegende behoefte heb ben aan deze „steun in de rug". Zij hebben echter ook geen overwegend be zwaar tegen de resolutie. De Unievoor zitter opperde het denkbeeld om een aantal kleine deskundigencommissies te belasten met het onderzoek van de dos siers der spijtoptanten. Dit zou tot een snellere oplossing van het vraagstuk kunnen leiden. Mr. Beernink zei plan te zijn deze suggestie met de nister van justitie mr. Beerman te be spreken, Vooralsnog achtte hij deze weg een betere dan die van een resolu tie. Het c.h. Eerste-Kamerlid mr. dr. J. in Bruggen erkende, dat de spijtop tanten voor de regering een zeer moei lijk vraagstuk vormen. Het zou onbillijk en onrechtvaardig zijn dit niet voortdu rend in het oog te houden. De regering s nu eenmaal gedwongen te selecteren. Anderzijds mag niemand de ogen slui ten voor het feit, dat de spijtoptanten in uiterst moeilijke omstandigheden zijn komen te verkeren. Op school worden hun kinderen geplaagd en in de kerk is iet hun niet toegestaan preken in het Nederlands aan te horen. Uit een oog punt van menselijkheid moet aan deze (in hun verwachtingen wel zeer teleur gestelde) mensen de mogelijkheid wor den geboden naar Nederland terug te keren. Deze terugkeer dient voorzichtig, laar niettemin zo snel mogelijk en op ruim mogelijke schaal plaats te vin den. Dr. Van Bruggen onderstreepte, dat minister Beerman in de Eerste Kamer het regeringsstandpunt ten opzichte van de spijtoptanten heeft uiteengezet. Het moet aan het gebrek aan parlementaire ervaring van deze bewindsman worden geweten, dat *iij er de minister-president niet heeft bijgehaald. Intussen is ge bleken, dat minister Klompé (maat schappelijk werk) over de toelating spijtoptanten gemakkelijker denkt men had vermoed. Dit gaf de heer Van Bruggen de moed om nog eens voor verruiming en versnelling van de toela ting te pleiten. Wel moet het kaf van hel koren worden gescheiden, maar de re gering behoort niet uit te gaan van een vast toelatingsgetal. Dit laatste kan ge- dan zijn meesteres. Maar dergelijke krom! kleinigheden daargelaten, zjjn Een groot bouwwerk, dat zintuig toch best tevreden enkele meters afstand bekijkt, ge en we veronderstellen, dat de wijze, waarop wij de voorwerpen waar nemen, de werkelijkheid wel zo ongeveer benadert. draagt zich al niet anders. In het midden dus juist bij de plaats waar u staat Is de dakgoot het hoogst, maar naar rechts en links TOCH IS HET ZO! Inderdaad zien we rechte lijnen van dergelijke gebou wen, of van lange kokers, waarin we ons bevinden, als hyperbolen, waar van de kromming zich om ons heen gewoon ook! mogelijk bij een geknikte of gebogen Ter illustratie hier- HJn. van moge ik u eens meenemen naar de binnenplaats van een zeer hoog ge bouw. Wanneer u daar naar boven kijkt, ziet u dat de muren van het ge bouw zich in de hoogte naar elkaar toe buigen, en dat het vierkante buigt. Gaat u maar in het midden stukje lucht dat u kunt waarnemen een lans:e 6p0orbaan staan, dan zietn aanzienlijk kleiner is dan de opper- belde 7yden de rails naar elkaar vlakte van de binnerplaats. „Nogal toenelgen, terwijl do grootste wijdte duidelijk, zal een tekenaar hierop rlch bevindt op de plaats waar u antwoorden, dat Is het perspectief, gtaat. dat ons doet schijnen alsof alle lijnen En nïl het zonderlinge: een lijn die In het verre verschiet in één punt beslist krom ls, zien we ,Jijn"recht. samenkomen". Dat is de horizon. Nergens kunnen Inderdaad, maar welk woord we wc cnige kromming of buiging ont- aan de zaak geven, doet weinig ter- warcn. Toch is deze Hjn zo krom als zake, het verschijnsel ls er nu een- zy maar zjjn kan, want zij beschrijft maal. En wanneer we ons voorstellen, een dj-kel om ons heen. dat de vloer van de binnenplaats van glas is en dat zich daaronder een BU de cirkel moeten we nog even enorm diepe put bevindt, dan zouden stilstaan, want het vreemde feit doet we constateren, dat ook de wanden zich voor, dat de cirkel met de groot- van de put héél in de diepte schijnen ste straal op aarde, niet groter ls dan samen te kom. a. Overeenkomstig de een punt! makkelijk tot onrechtvaardigheden aan leiding geven. Minister Beerman, die een groot deel van de vergadering bij woonde, volgde de discussies over de kwestie van de spijtoptanten met grote aandacht. Er is tijdens deze vergadering niet gesproken over het interessante voor stel van de kiesvereniging Kuinre over de oprichting van één grote protes tants-christelijke partij. Deze kiesver eniging wilde, dat de C.H.U. het ini tiatief tot stichting van deze partij neemt door een aantal buitengewone congressen te beleggen tijdens welke de eenheidsgedachte nader zou moeten worden uitgewerkt. De vergadering verklaarde zich zonder discussie en stemming akkoord met het prae-ad vies van het hoofdbestuur, luidende De CM.U. beoogt zelf reeds te zijn n nog meer te worden die grote pro testants-christelijke groepering. Aan vaarding van een voorstel als dat van de kiesvereniging Kuinre moet in de gegeven situatie met beslistheid wor den ontraden. Voor gesprek naar schillende zijden staat de C.H.U. open. Door forceren van samenwerking slechts onheil worden gesticht", vergadering sprak zich ook niet uit over de verhouding C.H.U.-A.RJP. Het interim-rapport van de Unie-com- die op dit vraagstuk studeert, is ter vertrouwelijke kennisneming aan de besturen van de kiesverenigin gen gezonden. Aan een gedocumen teerd eindrapport wordt door deze commissie gewerkt. Prof. Van Niftrik Het hoofdbestuurslid prof. Van Niftrik heeft aan het begin van de middag vergadering nog een kort .opwekkend woord" gesproken. Hij betoogde, dat de christelijke politiek, zoals de C.H.U., die voorstaat, gekenmerkt dient te zijn door twee aspecten. De c.h. dienen er zich in de eerste plaats bewust van te zijn, dat het Koninkrijk Gods niet van deze wereld is. Dit houdt in, dat zij een dui delijke distantie dienen te bewaren ten opzichte van alle aardse (politieke) ac tiviteiten en ook ten opzichte van de gedachte, dat de christelijke politici te zijn aan de verbreiding van Gods Ko ninkrijk. Zij zullen zich dan ook nooit zo in de politieke activiteit moeten stor ten als andere, meer doctrinaire partij en van links en rechts. Aan de andere kant mogen zij zich ook niet var activiteit onthouden, want het behaagt God inderdaad om ook politici en aardse machthebbers mee te laten werken de komst van Zijn Koninkrijk. Het is typisch christelijk-historisch om niet eenzijdig te handelen, maar zowel het element van de distantie als dat van de verwerkelijking aandacht te schenken. Vermeld zij nog, dat tijdens deze algemene vergadering in het hoofd bestuur werden herkozen de heren W. van Gelder (secretaris), C. J. van Mastrigt en mr. dr. K. de Vries. MUITERIJ OP KUSTVAARDER In Dordrecht zijn twee opvarenden in de kustvaarder Curacao, uit Gro ningen, die aan de Handelskade ge meerd lag, wegens muiterij gearres teerd en voorlopig in het hoofdbureau m politie ingesloten. Het zijn de 22-jarige kok A. Chr. van R., wonende te Steenwijk, en de 20-ja- rige matroos J. van de V., uit Den Hel den Zij hadden na een woordenwisse ling de kapitein van het schip, de heer H. B., uit Groningen, aangevallen e gedreigd hem te zullen doodsteken. „Metaal-vissers" vangen sieraden Twee mannen die geregeld oud mi taal uit de Amsterdamse grachten vi hebben in de loop van enkele dagen de vorige week uit de Prinsen gracht meer dan 350 zilveren ringen, ruim 70 horlogebanden, 6 armbanden, 3 colliers, een aktentas en twee kasboeken boven water gebracht. De politie vermoedt dat deze vondst m deel is van de sieraden die begin januari jl. uit een auto aan de Jacob i Lennepkade zijn gestolen. Voor de- diefstal zijn kort daarop 6 personen gearresteerd. Zweden lost weer V.A.R.-schepen De Zweedse vakbond van transportar beiders heeft besloten niet langer bet laden en lossen van schepen van de Verenigde Arabische Republiek te ver bieden. Een dergelijk verbod was op 7 april ingegaan. Het woensdag bekendgemaakte besluit werd genomen na een aanbeveling var het Scandinavische verbond van trans portarbeidersbonden, die met de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, de kwestie van de Scan dinavische schepen van of naar Israël die in het Suezkanaal zijn aangehouden, heeft opgenomen. Symbool van honderd jaren vakmanschap Advertentie Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE TANDPASTA 27 en 31 ct Na 118 uur eenzame opsluiting De drie Belgische speleologen, die rijdagavond in een 150 meter diepe grot bij Remouchamps, 20 km van Luik, waren afgedaald voor wetenschappelijke doeleinden, zijn woensdagavond in goede gezond heid aan de oppervlakte gekomen. Tegen acht uur 's avonds aanschouw den zij, na bijna 120 uur allerlei ont beringen te hebben doorstaan, weer de omgeving waarvan zij vijf dagen tevoren vrijwillig afscheid hadden ge nomen. Zij werden door een talrijke menigte toegejuicht. De uit zes leden bestaande reddingsploeg, die hen naar boven hielp, had voor de grotbewoners warme dranken en glucosepillen bij zich. Het driebal maakte weinig ophef van de moeilijkheden, die het had doorstaan en begaf zich onmiddellijk J artsen, die gereed stonden aan een serie medische proeven te on derwerpen. De drie mannen bleken in een betere li chamelijke conditie te verkeren dan was verwacht uit de gesprekken, die aan de oppervlakte waren opgevan gen via een microfoon, die zij buiten hun weten bij zich hadden en die de waarnemers in staat stelden alles af te luisteren. Het doel van de proef was na te gaan welke de reacties zijn van iemand, die door abnormale omstandigheden tot een langdurig ondergronds verblijf wordt gedwongen. Elk van het drie tal beschikte over niet meer dan zes klontjes suiker, een pakje sigaretten, twee sandwiches en een batterij voor niet meer dan acht uur licht voor hun vijfdaags verblijf in de volslagen duis tere en vochtige grot. De hulpploeg aan de oppervlakte had zich gereed gemaakt om het drietal waarvan men vreesde dat het totaal verzwakt was, met draagbaren naai boven te bren/gen en uitgebreide voor zorgsmaatregelen waren genomen om de eerste hulp te verlenen. Dinsdag avond was ook uit de gesprekken af geluisterd," dat de drie mannen elk be grip van tijd hadden verloren, eerst tegen zeven Directeur „Hannover Messe" waarschuwt: Splitsing zal belangstelling ondermijnen Dr. E. Patzold, directeur van de „Hannover Messe", meent, dat de toekomst der jaarbeur-en ligt in het universele karakter der beur zen en niet in een toeneming van het aantal vakbeurzen. In een onderhoud met het ANP zei de heer Patzold het te betreu ren, dat de Utrechtse Jaarbeurs zich heeft opgesplitst in een con sumptieve en een technische beurs, die weliswaar kort na elkaar wor den gehouden, maar niet meer een geheel vormen. Jaarvergadering V.C.O.O. „Vereniging van Christen- Onderwijzers aan O verheids- scholen en particuliere scholen op Overheidsstandpunt" haar jaarvergadering to Amersfoort. Er waren vertegenwoordigers van Volksonderwijs, van de Ver eniging van Hoofden van scholen, alsmede de voorzitter van de Raad voor de Zaken van Kerk en School, dr. W. S. de Wilde. In de middagvergadering hield de heer H. Brouwer, vice-voorzitter der V.C.O.O., een krachtig pleidooi om het doel der vereniging: het geven van gods dienstonderwijs aan schoolgaande kinde ren, door hen aan de hand van de Hei lige Schrift in kennis te brengen met God als hun Schepper en met Jezus Christus als de Zaligmaker der wereld, uit te voe- De klasseleerkracht zelf, aldus spreker, is de aangewezen persoon om dit bijbel onderricht te geven, als hU dit van har te gaarne wil doen. De ouders mogen verwachten, dat hU de lessen geeft boven richtingen en modaliteiten staande. Ze zijn vrij en moeten volkomen vrR blijven in de beslissing of hun kinderen zullen deelnemen aan de bybellessen. De veertigjarige ervaring van de V.C.O.O. leert, dat alle of bijna alle kin deren de lessen, gegeven door eigen leer kracht volgen. Met name de Hervormde Keric zoekt de oplossing van de verzor ging van het godsdienstonderwijs ook in Testimonium heeft behaald. Spreker bepleitte, waar mogelijk, bij belonderricht te geven aan alle klassen, :t hiertoe gelegenheid biedt p een grote achterstand bij het buitenland en op het belangrijke as pect om ohristenouders, die hun kind toevertrouwen aan de openbare school, tegemoet te komen. De V.C.O.O. hoopt nog altijd op een hereniging van open baar en bijzonder onderwijs. NOZEM Als tweede spreker trad op ds. G. Ju lius, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, met als onderwerp: Zijn er wel nozems? Hij schetste uitvoerig het gedrag van hen, die men tegenwoordig nozems noemt Men moet de oorzaak meestal zoeken bij de ouders en in de veranderde omstandigheden. De socialisatie chanisatie houden ook tegen, dat jonge lui zich kunnen ontwikkelen tot persoon lijkheden. Wanneer krijgen b.v. bestu deerde jongelui een behoorlijke baan met verantwoordelijk werk en wanneer krij gen ze een huis? Men verliest te veel de mens uit het oog en trekt zich weinig meer van hem aan. De huidige jonge mens betekent niets meer in de kerk en in de maat schappij. Er wordt niet meer beseft dat de mens voorwerp is van de Goddelijke barmhartigheid. De jongeren vertikken het om op de kleine steentjes te lopen van het verleden. Ze willen zichzelf zijn. Ze hebben de gek met alles, vandaar de extremiteit De kerk moet het aangezicht meer naar de wereld keren, dan naar het altaar. Noem de nozem geen zondaar, maar verkondig hem zonder liefde Gods. twee uur eerder dan de volledige 120 uur, verbraken de vrijwillige grotbe woners het zegel van het telefoonkist je om de waarnemers aan de ingang van de grot te waarschuwen, dat zij - boven wilden komen. Na het ondergaan van het medi sche onderzoek zullen de speleologen naar een ziekenhuis in Luik worden vervoerd voor een grondiger onder zoek. Heidebrand bij IJsselstein Door onbekende oorzaak is gisteren brand ontstaan in een perceel hel aan de Paardekopweg te IJsselstein (ge meente Venray). Het droge buntgras en de nog dorre hei droegen ertoe bij dat het vuur zich snel over een grote op pervlakte verspreidde. Hierbij liep een nabijgelegen bosperceel ernstig gevaar, alsmede in de buurt liggende houten ba rakken en depots van ae M.O.B. (mobi lisatie oorlogsbestemming). De brand weer van Venray riep de hulp in van het garnizoen te Venlo, dat zestig man naar de brand dirigeerde Met behulp van vuurzwepen, schoppen en door het graven van een greppel door een trac tor wist men het vuur tot het heidege bied te beperken. Een oppervlakte van circa twee en een halve hectare hei ging door deze brand verloren. 'rugkeren naar een universele eurs. Vakbeursjes Dit klemt naar zijn mening temeer, doordat actieve burgemeesters ln Am sterdam en Rotterdam niet vreemd zijn aan de geboorte van allerlei vak- beursjes, die eigenlijk in één grote beurs dienen te worden onderge bracht. Een splitsing in vakbeurzen en zelfs in een consumptieve en een technische beurs acht de heer Pat zold niet in het belang van de beurs bezoekers en hij verwacht dan ook, dat de interesse, vooral van de zij de van de buitenlandse bezoekers, daardoor zal afnemen. De Utrechtse Jaarbeurs, aldus de heer Patzold, heeft in Europa steeds goede naam gehad. Zij zal die be- d verliezen, wanneer men de split sing doorzet. Concentratie van de jaarbeursgebouwen in Utrecht acht de heer Patzold een eerste vereiste voor goed overzicht van hetgeen deze beurs te bieden heeft. In een bespreking, die hij dezer da gen met de directie van de Jaarbeurs Utrecht voerde, heeft de heer Pat zold ook als zijn mening te kennen ge geven, dat het onjuist is op twee jaar beursterreinen te manifesteren. Vol gens hem kan men beter zo snel mo gelijk de gebouwen op het Vreden- burg verkopen en voor dat geld nieuwe hallen plaatsen op het Croeselaan- terrein. Concentratie Evenals men dat in Hannover heeft gehad, ondervindt men thans ook in Utrecht moeilijkheden bij de uitbouw van de Jaarbeurs. De heer Patzold her innerde er aan hoe men in Hannover talrijke woningen heeft moeten afbre ken om expansie van de .Jiannover Messe" mogelijk te maken. Dat zal men naar zijn mening in Utrecht ook moeten doen, wil men zijn plaats in het Europese jaarbeursbestel blijven behouden. Elke gulden, aldus de heer Patzold, die men thans in Utrecht aan de ver dere uitbouw van de jaarbeurs be steedt, dient de uitbouw van de jaar- beurscomplexen op het Croeselaan- terrein ten goede te- komen. De Utrechtse Jaarbeurs, aldus de heer Patzold, heeft zich steeds door een zakelijk karakter gekenmerkt. Het is geen rommelbeurs en geen jaarmarkt, waar de feesten prevale leren boven het zaken doen, maar een beurs, waar de kopers in een uit stekend klimaat tot zaken kunnen ko men. Men moet evenwel ophouden met experimenteren, zo zei hij, en Advertentie GULDENS VOORDELIGER! Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. bloeiwijze; 4. scheikun dig element (afk.), 5. lidwoord, 7. wrok, 9. dorpje onder Epe, 11. vreemde munt, 12. mandje, 14. kreet, 16. deel van de bij bel, 18. voornaamv„ 19. muzieknoot, 20. rund, 21 water in Friesl„ 22. vervoeging van een hulpwerkw., 23. oude lengtemaat, 25. en personne (afk.), 27. plomp, 29. term bij het schaakspel, 31. vogel, 33. kraam, 35. tweetal, 37 lidwoord (ÏY.), 39. tel woord, 40. adellijke titeL Verticaal: 1. voorzetsel; 2. muzieknoot; 3. gem. in Gelderl., 4. lichaamsdeel, 6. nauwe, 7. dag der week (afk.), 8. afne mend getij, 9. voorvoegsel, 10. voedsel, 11. dorp in N.-Brab. bij Asten, 13. maan stand. 15 stad in Tibet. 17. doortochtgeld, 18. flauw, 23. insekteneter, 24. voorzetsel, 26. langwerpig stuk hout. 28. jongens naam, 29. oude inhoudsmaat (afk.), 30. munt in Turkije (afk.), 32. railroad (afk.), 34. 6pitse bek van een vogel, 36. voorzet sel, 38. bijwoord. b Bh Oplossing vorige puzzel. Horizontaal: 1. Nemesis- -ps, 2. overal —ten, 3. e.o.—ras—i.o.—na. 4. Segre—Ao— ha, 5. toekoster, 6. alleenlat, 7. lak— Leoare, 8. on—eeldame, 9. mdinte- Verticaal: 1. noestalom, 2. evoë Oland, 3. mergelkei, 4. erArkelen, 5. sase.o.eelt, 6. Iliasnode, 7. stoot —laag, 8. pen—hearme, 9. Snaar—teer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5