llieuwc geibsctfe (ïimriuü ebellen veroveren stad in Venezuela Akkoord van Baarle-Hertog Oorlogssfeer heerst in Caracas rm lazzia s in Zuid-Afrika onder „leeglopers" Regering Zuid-Korea is afgetreden President Bétancourt stelt ultimatum Nederlander betrokken bij spionage in VAR? VERONICA IN DE LUCHT MET PROEFUITZENDINGEN Chief Whip. ONDERDAG 21 APRIL 1960 BUREAUS: Steènstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 30NNEMENTEN 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; ƒ0.59 per week DVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Eenenveertigste jaargang no. 11850 CHRISTEL!JK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 4 ^Stantvastlcfi Is gfjtbfmn tngn bert ia tfgfjenspotf PAASWEEK: vergadertveek Zie pagina's 2 en 5 Twee uur TE VROEG. Zie pagina 5 SHOWPROCES tegen Oberlander Zie pagina 9 i (aardige) leden van de meisjesdrumband poseerden voor hun foto- maf in het nieuwe kleurlingenstadion in Newlands, Johannesburg, iTweede Paasdag, toen de kleurlingengemeenschap van deze Zuid- fikaanse stad het gouden jubileum van de Unie van Zuid-Afrika brde. Deze viering viel samen met de officiële opening van het stadion. erwoerd lioudt de leiding Zuidafrikaanse politie heeft gistc- In de Kaapprovincie meer dan vijf- prd kleurlingen gearresteerd. In de hvijken New Brighton en Kwaza- van Port Elizabeth werden onge- 140, in wijken rondom East-Londen jn in Langa by Kaapstad ongeveer g mensen gearresteerd. In Langa I ook een hoeveelheid wapens in be- polltie te Port Elizabeth begonnen Bzia's nadat de werkwilligen de wi" adden verlaten. De politie arret de „leeglopers" die zij aantrof. het algemoen zijn de kleurlingen op hun werk verschenen. Beren is de vertegenwoordiger fereldraad van kerken, dr. Bilhei- uit Genève in Johannesburg aange- Zijn eerste taak is te pogen de icaanse kerk en de Nederduits ge neerde kerk weer tot elkaar te V erwoerd Verwoerd gaat steeds vooruit, lllen geen dagelijkse berichten meer Jzijn toestand gegeven worden. De Iter van buitenlandse zaken Louw i in de Volksraad medegedeeld, dat remier binnen een week weer in I zal zijn vanuit zijn ziekenkamer (egeringstaak weer uit te voere: lage prijs een leuk, jottief pakje voor zoonlief koopt, is 25.- buig! Uw geld meer waard in de speciale pbicdingscric vin dc Faam. OP-VOORDEEL NR. 6 slechts één week: -Jongenspakje OOGSTRAAT- LEIOEN rassenpolitiek gewijzigd zou worden. Hij deelde mede, dat Verwoerd degene zal zijn, die de lijnen van het beleid zal blijven uitstippelen. Schip met 110 man aan boord gezonken Een groot vissersvaartuig met 110 per sonen aan boord is in de Chinese Zee gezonken nadat het schip op een rif was gelopen. Een Amerikaans legervliegtuig heeft nabij het schip twee reddingboten afge worpen en een Amerikaanse torpedoboot- jager spoedt zich naar de plaats waar het Fhillippijnse schip zich bevindt, na melijk op circa 140 mijl van het Philip- pijnse eiland Palawan. Verzet gebroken en leiders in angst hebben hun ontslag aangeboden. Zij hebben verklaard zich verant woordelijk te voelen voor de toestand, die aanleiding heeft gegeven tot de bloedige onlusten, die dinsdag en gisteren in Seoel en andere steden minstens 115 doden hebben geëist. Er zijn 777 gewonden, van wie er vijf tig nog in levensgevaar verkeren. President Rhee heeft het verzoek om de ministers ingewilligd. Dc stafchef luitenant-generaal Song Jo- Tsjan, die op grond van de afgekondigde staat van beleg, bekleed is met de hoog ste bevoegdheden, heeft verklaard, dat 't laatste verzet van de demonstranten ge broken is en dat de leiders gearresteerd Aan de politie is opdracht gegeven geen represailles te nemen. Song zeide, dat aan de Noordkoreaanse aemmunisten geen enkel excuus mag worden gegeven voor Inmiddels heeft president Syngman Rhee toegegeven, dat de onlusten niets maken hebben met communistische invloeden. Hierdoor heeft hij als het ware erkend te beseffen, dat er ernstige onge rustheid onder de bevolking bestaat. In Washington wordt uit betrouwbare Bedrijfsongeluk. In een plasticfabriek te Velthoven is vandaag bij een bedrijfson geval de 15-jarige J. Jakobs om het leven gekomen. De jongen was enige tijd in het bedrijf vermist en werd na enig zoe ken levenloos aangetroffen in een bad met chemische vloeistof. bron vernomen, dat de Amerikaanse re gering voorstandster is van nieuwe ver kiezingen in Zuid-Korea onder toezicht van de Verenigde Natie3 en wel vóór in september de algemene vergadering van de V.N. begint. resteerd, onder wie de oud-chef van de militaire politie tijdens het bewind van Pérez Jiménez. Ook werd een voorraad wapens in beslag genomen. In zijn radio- uitzendiing had Leon verzekerd, dat hij de revolutie niet had ontketend voor Jiménez. Het was alleen maaT het lij dende volk, dat in opstand was gekomen, aldus León in zijn radio-ver klaring. K.L.M. staakt dienst Inmiddels heeft de K.L.M, besloten haar vluchten op Venezuela tijdelijk te staken. Een Douglas DC-6 moest in Ma- racaibo aan de grond blijven, nadat de Venezolaanse luchthavens waren geslo ten. In Willemstad arriveerde een toe stel met 55 passagiers voor Venezuela; zij moesten op Curacao blijven. Een zes tal schepen van de K.N.S.M. liggen in Venezolaanse havens. binet van Larrazabal van Venezuela, heeft als leider van een groep voormalige officieren gisteren een aanval gedaan op de bergstad Cristo bal. De garnizoenscommandant leverde de stad later over aan de opstan delingen. In een radio-uitzending eiste León, dat president Bétancourt on middellijk al zijn functies zou neerleggen. Leger en luchtmacht zijn onmid dellijk gemobiliseerd. In Caracas, waar de bevolking de berichten over de revolutionaire beweging met enige ontsteltenis vernam, omdat de regering tot vorige week toe het bestaan van een komplot had ont kend, stegen vliegtuigen op met be stemming Cristobal. Troepèn waren snel ter plaatse ei teravond berichtte het ministerie binnenlandse zaken, dat de eerste straat gevechten in Cristobal in het voordeel van de regering waren beslecht. Drie honderd opstandelingen zouden zich bij het eerste treffen hebben overgegeven. Desondanks ging een tankkolonne, ge steund door infanterie, op weg laatste aanval op de rebellen te doen". In Caracas heerste intussen een ware orlogssfeer. President Bétancourt richt te zich tot de bevolking met de ve-rze- ,g dat hij vastbesloten zal optreden. Het uitreiken van wapens aan de bur gers wees op die vastbeslotenheid. Alge- werd opgeroepen tot stakingen om de sympathie voor de regering te tonen. Leiddrs van politieke partijen, burgers studenten verzekerden hun trouw aa de regering van Bétancourt. Er werden een aantal personen gea Slachtoffers brand in Hoorn begraven Op de algemene begraafplaats te Hoorn zijn gisteren de acht slachtoffers ter aarde besteld van de brand, die nacht van vrijdag op zaterdag de arbei derswoning van de familie Siemensma In de Merenstraat te Hoorn verwoestte, honderden belangstellenden, onder wie leerlingen van de christelijke lagere school te Hoorn, die door twee de slachtoffertjes werd bezocht vele leden van de Nieuw-Apostolische kerk uit het gehele land. De twee kin deren van het gezin Siemensma, die ten tijde van de brand in Amsterdam logeer- niet hij de begrafenis hun ouders, broertjes en zusjes wezig. De kisten werden in een groot graf geplaatst. Onderwijl zongen de leden van de Nieuw-Apostolische kerk, waartoe het gezin behoorde, religieuze lied- Aan de groeve werd het woord ge voerd door het hoofd van de christelijke school, de heer C. A. Potter, mede door de opziener en een der oud sten van het kerkgenootschap, respectie velijk de heren W. C. van Aspe: Utrecht en R. J. Bijl uit Bennekom. Een :wager van de heer Siemensma, de heer L. Veken, dankte voor de belangstelling. Vliegongeluk. Een uit Miami, V.S., ver trokken toestel van de Colombiaanse luchtvaartmaatschappij is vlak landing op het vliegveld van Bogotó in ?n meer gestort Er zijn 31 doden. De Iraakse republiek zal 21 miljoen gulden schenken aan de Algerijnse op standelingen om hen te helpen strijd tegen het Franse bewind in Alge rije. Stoffelijke resten opgegraven De stoffelijke resten van vier slacht offers bij de ramp met het K.L.M.- vliegtuig, de Hugo de Groot, voor de westkust van Ierland twee jaar geleden, worden opgegraven. Zij zullen van het Galway-kerkhof op 27 april naar Ame rika en Duitsland overgebracht worden om opnieuw begraven te worden. Een woordvoerder voor de K.L.M, heeft er de nadruk op gelegd, dat de op graving geen verband houdt met een suggestie die tijdens het onderzoek in Den Haag gedaan werd, dat de ramp te wijten was aan politieke sabotage. Amsterdams zakenman gearresteerd LTET MINISTERIE van voorlichting van de Verenigde Arabische re publiek heeft gisteren in Kairo be kendgemaakt dat zes Israëlische spio- nagekomplotten zijn ontdekt en dat tien spionnen zijn gearresteerd, vijf Europeanen en vijf Egyptenaren. De Europeanen zijn een Nederlander, de heer M. Goudswaard, een Amsterdams zakenman, twee Italianen en twee Grieken, aldus de bekendmaking. De spionagebenden opereerden dn afgelopen drie jaar in de V.A.R. e Rome, Genève, München, Zürich Amsterdam. De geheime dienst de VA.R. die de arrestaties verrichtte, heeft beslag gelegd op enige radiozen ders. Onder meer zou gepoogd zijn pre- ident Nasser te vergiftigen. Hiermee zou de heer Goudswaard echter niets te ma ken hebben gehad. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade heeft meegedeeld, dat de Egyptenaren de ambassade beloofd heb ben dat zij de gearresteerde Nederlander tegen het einde van deze week mogen bezoeken. Goudswaard, aldus de Egyp tische autoriteiten, had de ambassade laten weten, dat hij een bezoek (Advertentie) DE BESTE BROMFIETS is cn blijft de BERINI ƒ519,— Eerste aanbetaling 94.— en 18 maande lijkse term. incl. allr. verzekering CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 Het zenderschip V-eronica is giste ren op 11 mijl ten noorden van Sche- veningen en 7 mijl uit de kust ter hoogte van Noordwijk voor anker ge gaan. De Britse sleepboot Guardsman uit Hull, die het schip uit Emder» naar de ligplaats voor de Nederland- kust heeft gesleept, is naar Enge land teruggekeerd. De heer Oswald, die de leiding heeft an deze onderneming, deelde mede, dat eerste trap van de zender was inge schakeld en dat men begonnen is met technische proefuitzendingen. Gisten vond omstreeks elf uur kon men deze o.a. in Amsterdam beluisteren op de 198 meter band. Een omroepster kondigde aan „Hier is radio Veronica vanuit zee met een technische proefuitzending." Daarna werden wat lichte muziekplaat- jes gediraaid. De komende dagen zullen de volgende trappen van de zender wor den ingesohakeQd. De schipper van de Scheveningen 26, de heer J. Groen, Is door de maatschap pij die de Veronica wil exploiteren ge vraagd, of hij voor de opvarenden van de Veronica regelmatig levensmiddelen bandjes met reclame-uitzendingen zou willen aanvoeren. De schipper heeft nog geen besluit genomen. Egypte bracht als toerist met belang stelling voor de oudheidkunde. Enige tijd geleden had de ambassade een telegram uit Nederland ontvangen waarin verzocht werd mee te delen waar Goudswaard zich bevond. Toen de am bassade navraag ging doen, deelden de Egyptische autoriteiten mee dat Gouds waard gearresteerd was uit veiligheids overwegingen. Door telefoontje stagnatie op Schiphol Een anoniem telefoontje van dezelfde soort als in de laatste weken ook in het buitenland herhaaldelijk is voorgekomen heeft gisteren enige vertraging veroor zaakt in het vervoer op Schiphol. Een man belde de KLM op en zei, dat er aan boord van een vliegtuig een bom gelega was. De directie nam geen enkel risico en liet voor alle passagiers in de wacht kamers omroepen, dat elke machine voor het vertrek aan een grondig onderzoek zou worden onderworpen. Het onderzoek geschiedde door de dienst luchtvaart var de rijkspolitie in samenwerking met per soneel van de KLM. Binnen enkele urer situatie weer normaal. Berlijn ter sprake op topconferentie De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Douglas Dillon heeft gisteravond op een conferentie over bui tenlandse kwesties van het Amerikaanse vakverbond A.F.L.-CJ.O. verklaard dat de V.S. bereid zijn tussentijdse regelin- overweging te nemen spanning rond Berlijn te verminderen. Maar, zo zei hij, wij zijn vastbesloten Berlijn te blijven en alles in het werk te stellen om de banden tussen Berlijn en de Bondsrepubliek te hand- In Amerika is voorts bekend gemaakt dat de Sowjetunie en de westelijke mo gendheden overeengekomen zijn dat drie punten op de agenda van de komende topbespreking geplaatst zullen worden: plaatst zullen worden: 1. Duitsland (inclusief Berlijn); 2. Ontwapening; 3. De betrekkingen tussen oost en Groothertogin Xenia, de zuster de laatste Russische tsaar en een van de weinige Romanows die de communisti sche revolutie heeft overleefd, is op 85- jarige leeftijd in Londen gestorven. TN BAARLE-HERTOG komt een proces-verbaal allerminst vlot tot stand. De politieagenten. Nederlandse en Belgische, zeggen niet gewoon „Sta of ik schiet" en „Meneer, u hebt de wet overtreden" zoals hun colle ga's elders in beide landen dat plegen te doen, maar zij vragen eerst of de overtreding op Nederlands dan wel op Belgisch grondgebied werd be gaan. Die van Baarle-Hertog zijn ook niet van gisteren. Zij zeggen de Nederlandse politieman prompt dat de plaats van de „misdaad" onder België ressorteert en de Belgische ambtenaar krijgt te horen, dat hij de wetsovertreder op Nederlands gebied betrapte. De spitsvondige Baarlenaren, Belgen en Nederlanders beide, weten alles af van het akkoord tussen de Belgische en Nederlandse justitie, dat bepaald dat de arrestant het eens moet zijn met de status van de plaats der overtreding. Anders moet er een politieman van de andere nationaliteit bijkomen. Het akkoord, een voorlopige overeen komst, geeft dus de Baarlenaar het recht altijd de status van het grondge bied te betwisten, ook al was daar vroe ger geen sprake van. En dat geeft be slist moeilijkheden in een gebied, waar bij wijze van spreken iedereen de ganse dag België uit en Nederland in en omgekeerd wandelt. Het begori deze maand, toen Neder landse grensbewakers doortocht weiger den aan Belgische rijkswachters, die een Nederlandse arrestant, veroordeeld door een Belgische rechter. wegbrachten. Dergelijke moeilijkheden moeten voor- taan worden voorkomen, vond iedereen, en het voorlopig akkoord kwam tot stand. Maar zo schrijft de Gazet van Antwerpen het akkoord onderschat de spitsvondigheid van zowel de Neder landse als de Belgische Baarlenaren Moeilijkheden tussen burgers en politie hebben dat de afgelopen dagen duidelijk aangetoond. Zo werd het VRON-schip VeRONica door een Engelse sleepboot de haven van Em- den uitgesleept, op weg naar Southampton, Kleuter speelde op spoorlijn Gisteren werd op de spoorlijn Castri- cum-Alkmaar een kind van 2Vt jaar (Jan tje van der Velde) spelend op de spoor lijn aangetroffen. De machinist van de trein kon tijdig (twee meter voor het kind) stoppen en heeft het mee naar het station Alkmaar genomen. Op het station heeft de inmiddels gewaarschuwde moe der het kind mee naar huis genomen. Het treinverkeer had praktisch geen ver traging. Van onder tot boven werden de vliegtuigen op het Marine vliegkamp Valkenburg beke ken door de honderden jon gens en meisjes uit heel het land, die gisteren de eerste van de twee jeugdluchtvaart- dagen 1960 bijwoonden Vogeldiefstal Avifauna Daders kregen zes maanden m.a. Zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek legde de Haagse rechtbank vanmorgen op aan de 22-jarige W. H. L. en aan de 29-jarige monteur A. van R. beiden uit Den Haag. Zij hadden uit het vogelpark Avifauna te Alphen aan den Rijn enkele waardevolle vogels (papegaaien en par kiet) gestolen. De opperman was de kooien binnen gedrongen, terwijl de monteur op de uitkijk stond. Laatstgenoemde zorgde met zijn auto voor vervoer. Voorlopig schema atoomcontrole De V.S. zouden ongeveer gereed zijn om de Sowjetunie te verzoeken, deel te nemen aan een voorlopig schema van con trole op de naleving van een verbod van atoomproeven in afwachting van het ogenblik, waarop permanente controle posten deze taak op zich kunnen nemen. Inspecteurs uit het Westen zouden vol gens het plan, dat thans in overweging is, op Russische seismische stations het oog houden op verdachte ontploffingen en inspecteurs van de Sowjetunie zouden het recht krijgen, hetzelfde te doen op bestaande Amerikaanse en Britse luister posten. De functionarissen, die dit mededeelden, zeiden dat het denkbeeld zou voorzien in een zekere mate van voorlopig toezicht door Oost en West in de periode van twee tot drie jaar. IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE Meer bewolking De Bilt verwacht tot vrij- Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krach- tige wind tussen noordwest en noord. In het binnenland opnieuw iets lagere tempe st raturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 23 april: zon op 5.27, onder 19.51; 'aan op 4.41, onder 17.12; 25 april NJV1. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur (Temper. Station s 1 ca E li [til II D Hei der tfpenourg Vüss IriE nno IC nno 5 nno a 13 7 18 8 14 8 OeiuJt onbew nno 6 2Ï 8 22 6 0 SdndUmb onbew nw 3 21 6 zw bew z 2 zzw 2 13 -3 15 2 0 zw'bew' nwW 8 14 5 0 17 5 runden ri 4 11» 6 O 3russel T^bew 4 19 7 O 21 7 O 'arijs onbew ono 3 20 8 O 18 7 0 !%nr.bte zw bew windstil 14 8 3er»Qn zw bew windstil 21 9 dünchcn h bew zzw 2 ~3 4 C Genève rnist windstil 18 3 C Venen zw bow wnw j 21 9 O 3elgra<lo bew no 2 18 10 0 tome onbew .yvtndstll 16 6 ~2 dadrld o 2 70 -Lasabon onbew mi?811] 21 10 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1