RUYS RUYS KONING - RICHARD Wacht u toch voor de gordijnen Mammoetwet bedreiging van de vrijheid Groot gereformeerd congres over „In de wereld gesteld" Een woord voor vandaag Kanttekening Rotterdammer bracht stand op f 10 miljoen Geen uithangbord maar ook geen schaamte Ds. S. J. Buskes heeft altijd wel iets te schrijven ook al is niet ieder het altijd met hem eens. Zo schreef hij vorige week in »T\jd en Taak": PROFESSOR KOOIMAN, de lu theraan. die aan de Stedelijke Universiteit van Amsterdam kerk geschiedenis doceert en enkele prachtige boeken over Maarten Lu ther geschreven heeft, is nogal eens op reis. Niet 20 heel lang geleden is hij nog weer eens in Amerika aan het reizen en trekken geweest. Per auto. De nachten bracht hij door ln de zogenaamde motels. Die zijn overal in Amerika als padde stoelen uit de grond gerezen. En ze bieden de toerist steeds meer comfort De hotels in de kleine plaatsen kunnen wat dat betreft niet tegen de motels op. De motels ziin in de regel vrij duur. maar ze zijn zoveel handiger, omdat ze aan de autowegen liggen en men zijn auto voor de deur van zijn appar tement kan laten staan. Eten doet men in de regel ook langs de weg. in de zeer goed verzorgde eethui zen. waar de prijzen voor een lunch waardige ontdekking. In de eetzaal hing een grote reproduktie van de Christus-kop van Sallman, een romantische voorstelling, door de schilder vervaardigd, nadat hij 's nachts een visioen had gehad. In Amerika is men op dit schilderij van Sallman zeer gesteld. Een re produktie hangt in vele kerkporta len aan de wand en men vertelde prof. Kooiman, dat Sallman op heel wat kerkelijke bazaars in eigen persoon aanwezig is. om voor ieder die er het geld voor over heeft, een origineel in krijt te tekenen, klaar terwijl u wacht Prof. Kooiman had er niet op gerekend, dit schilderij ook in een het eethuis, wat die gordijnen be tekenden. Wat hij vreesde, bleek waar te zijn. De eigenares wilde door dit schilderij getuigenis af leggen van haar geloof. Zij was een bewonderaarster van de be kende evangelist Billy Graham. Iedere bezoeker van haar eethuis kon gratis zijn laatste boek mee krijgen. En dan was er dat schil derij. Maar, wanneer er gezelschap pen waren, die er niet voor voel den. werden de gordijnen voor het schilderij geschoven. DIT VERHAAL van prof. Kool man heeft mij aan het denken gezet. Lijken wij. christenen van 1960. niet allemaal een beetje op de eige nares van dat Amerikaanse eet huis? Wij geloven in Christus en wij willen voor dat geloof ook graag uitkomen, maar als het ons iets gaat kosten, schuiven we de gordij nen ervoor. Ik ken goed-orthodoxe mensen, die gewoon zijn op zondag naar de kerk te gaan anders is het geen zondag voor hen maar die, als ze in de vakantie met de een of andere reisvereniging op reis rijn. de gordijnen dichttrekken. Om geen spelbrekers te zijn of uit een soort vein schaamte. Ik beweer heus niet, dat wij op zondagmorgen naar de kerk moeten. En ik kan ook best begrijpen, dat iemand eens een keer niet naar de kerk gaat Maar dat is het niet De mensen over wie ik het heb, slaan een zon- dagje over.met een slecht ge weten. Ze trekken de gordijnen dicht plaats gegeven. Maar zaken zijn zaken. Als bet al te riskant wordt, om met ons geloof voor de dag te komen, als het ons iets gaat kos ten. in de winkel of op het kantoor, trekken we de gordijnen dicht en Christus wordt onzichtbaar. *k Herinner mij, dat ik in de be zettingstijd een bezoek bracht aan een man. een Duitser die bij de SD werkte in de Euterpestraat Hij was ouderling van de Duitse kerk in hem gedaan Ik zei hem: „Ik doe een beroep op u als medechristen!" Zijn antwoord was: „Ik zit hier als medewerker van de SD en niet als christen!" Afschuwelijk, maar hoe vaak zijn wij in onze levenspraktijk geen haar beter dan deze cynicus. DAn in het politieke levenshouding sociale leven, als het gaat om de grote die de wereld bezighouden, zijn wij altijd weer geneigd on» ven in twee stukken te knippen TDan op de wijze van Friedrich Nau- mann, die het overigens niet met blijdschap deed, die het deed om dat hij geen andere mogelijkheid zag, hoe graag hij wilde, en die zei: we hebben beide nodig, de zachte hand van Jezus en de gepantserde vuist, christen en vlootpatriot! De geboden van Christus waren naar de overtuiging van Naumann nu eenmaal op politiek en sociaal terrein niet bruikbaar: r~ trok Naumann de gordijnen dicht. Maar hij kwam er eerlijk voor uit. wy doen het, terwijl we onszelf trachten te suggereren, dat wij vol uit christenen zijn. Er is geen en kele reden, om met ons geloof te koop te lopen. Vooral geen christe lijke uithangborden. Maar er is nog minder reden, om, wat ons geloof in Christus betreft, in alle moge lijke moeilijke situaties de gordij nen dicht te schuiven, zodat het beeld van Christus voor het oog verdwijnt, omdat wij Hem in die situaties niet kunnen gebruiken. Ds. Buskes eindigt dan met de waarschuwing: Dat Amerikaanse eethuis heeft ons allen iets te zeggen. Het is karakteristiek voor de situatie waarin het christendom van de twintigste eeuw zich bevindt. Wacht u voor de gordijnen. Unie „Een school met de Bijbel" Prof. Dijk: zonder Advertentie kantoormachines strijd zal het niet gaan (Van een onzer verslaggevers) J^IJEEN in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht, waar zij al sinds haar op richting in 1879 steeds in dezelf de zaal vergadert, heeft de Unie ,J£en School met den Bijbel" dins dag haar gedachten bepaald bij het jaar 1860, toen in hetzelfde gebouw en dezelfde zaal de Vereni ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in leven werd ge roepen. De Unievoorzitter, prof. dr. K. Dijk, vestigde op dit gebeu ren de aandacht. Want niet alleen was C.N.S. de eerste organisatie van christelijke scholen, maar ook trad bij haar oprichting de school strijd een nieuw tijdperk binnen. Bovendien heeft de Unie haar ont staan feitelijk aan C.N.S.te danken. Om dit aan te tonen, ging prof. Dijk ia wat er in de jaren 1878 en 1879 ge beurde en waardoor het volkspetitionne- I ment werd opgesteld. C.N.S. heeft de eerste worsteling gevoerd tegen de ontkerstening van Van 1113 juli a^. zal op het con ferentieoord „Woudschoten" te Zeist een driedaags congres worden gehou den, georganiseerd door de verschil lende reünistenorganisaties op gerefor meerde grondslag, in samenwerking met de Nederlandse afdeling van het Internationaal Reformatorisch Ver bond. Deze ontmoeting, onder de naam „Groot-gereformeerd Congres", is een voortzetting van de congressen van academici der gereformeerde gezindte, die in 1955 en 1956 werden gehouden. Verschillende omstandigheden ben er toe geleid, dat eerst dit jaar een derde congres kon plaatsvinden. Het thema van het congres is: „In de wereld gesteld", waarbij in lezingen en discussies de aandacht in het bijzonder geconcentreerd zal worden op de roeping van de gereformeerde gezindte in en ten opzichte van de wereld van vandaag. Prof. dr. H. N. Ridderbos (Kampen) zal spreken over de bijbelse openbaring ten opzichte van onze roeping. In de tweede lezing, van prof. dr. S. van der Linde (Utrecht), zal het thema belicht worden vanuit de geschiedenis van het gereformeerd protestantisme, opdat zicht baar moge worden welke oorzaken er toe .hebben geleid, dat er in deze tijd op het Convent van het chr. onderwijs belegt appel mammoetwet Het convent van het Christelijk Onder wijs in Nederland heeft besloten een ap pel van het christelijk oncerwijs te hou den op zaterdag 7 mei in het Concert gebouw te Amsterdam. De bijeenkomst, die om 3 uur begint, zal gewijd zijn aan het ontwerp van wet inzake de regeling van het onderwijs, de zg. mammoetwet. Het Convent stelt, dat niet voldoende te gemoet is gekomen aan de bezwaren, die er leven bij het protestants-christelijk onderwijs. Drie sprekers zullen een kor te inleiding houden. Advertentie Verf zelf met gemak en„ CETALAC van Ceta-Bever gereformeerde erf niet steeds op dezelfde wijze over het in-de-wereld-gesteld-zijn wordt gedacht De concrete punten van de plaats van de christen in deze cultuur zullen ver volgens worden toegelicht door prof. dr. ir. H. van Riessen (Delft). Naast deze drie sprekers heeft dr. Gwyn Walters (Wales), lector in de ethiek te Philadel- Shia (U.S_A.). toegezegd over het thema zullen refereren. Voorzitter van het congres is prof. mr. L. W. G. Scholten 'Utrecht). De samenstelling van het programma doet verwachten, dat het congres sterk de nadruk zal leggen op de actuele nood en daartegenover op de actuele plicht van hen, die door studie en praktijk de verantwoordelijkheid der gereformeerde gezindte kennen. Deze allen worden ver wacht om eigen inzicht te verscherpen en door diepgaande discussie elkaar tot steun te zijn. Ter voorbereiding zijn deze winter samenvattingen van de lezingen (met uitzondering van de lezing van dr. Wal ters) in druk verschenen en aan alle leden van de in de voorbereidingscom missie samenwerkende organisaties toe gezonden. Zij. die belangstelling voor het congres hebben en deze samenvattingen niet ontvingen, kunnen deze aanvragen bij de secretaris van de commissie ir. R. Plomp, dr. s' Jacoblaan 61, Zeist Het volledige programma zal in mei gereed komen en aan allen worden toegestuurd, die ook de samenvattingen ontvingen. Vechtpartij voor het altaar Kerkgangers te Napels zijn voor het altaar bij het uitreiken van de communie zo slaags ge raakt, dat de politie er een einde aan moest maken. De vechtpartij brak uit toen de veertigjarige Aniellio Mirag- lia die geknield voor het altaar lag om de communie te ont vangen plotseling de naast hem geknielde 44-jarige Mariano Ar- giuli aangreep en brulde dat deze zijn schuld van 170 gulden maar eens moest betalen. Argiuli riep om hulp waarop zijn vier zonen van achter uit de kerk naar het altaar holden. Andere kerkbezoekers kozen partij voor Miraglia of Argiuli en zo groeide het handgemeen uit tot een al gemene vechtpartij. het onderwijs en tegen de neutraliteit en die geijverd heeft voor oprichting van scholen, waarin „bij onbelem merd en doeltreffend gebruik der hei lige schrift een trouwe.voorstelling der volkshistorie het onderwijs in nuttige kundigheden aan christelijke opvoeding wordt dienstbaar gemaakt". Aan dit bijbels ideaal is C.N.S. een eeuw lang trouw gebleven, ook nu het karakter van de schoolstrijd veranderd is „en we voor nieuwe aanvallen staan", zoals prof. Dijk opmerkte. Aanvallen Tot die nieuwe aanvallen rekende de hoogleraar publicaties als van ds. J. E. L. Brummélkamp ie Kethel, die christelijke scholen vergeleek met iso leerkamers en opsluitschooltjes. Jhirf het aan om ze midden in dit leven en deze wereld te werpen, en waag het met de bijbel," schreef hij. Prof. Dijk, die voor de bestrijding van deze uitlatingen verwees naar wat drs. J. W. van Hulst daarover in het Correspondentieblad van de P.C.O.V. - ibliceerde, wees de voorstelling af. dat geloven een waagstuk is, waaraan risico's verbonden zijn. Ten opzichte van de kinderen geldt de eis: voedt hen op in de tucht en in de terechtwijzing des Heren. Bedreigde vrijheid Maar er zijn ook aanvallen van ande re zijde. De reeds enkele jaren geleden door prof. Dijk geuite vrees voor over- heidsdirigisme, bleek niet ongegrond, meende hij nu. De ontworpen mammoet wet is een bedreiging van de vrijheid der scholen met de bijbel. Dit gaf de voorzitter aanleiding om de voorstanders van deze scholen te ad viseren om niet rustig te blijven en op subsidies te vegeteren, terwijl de vrijheid geboeid dreigt te worden. Een zekere vrees om te strijden is hieraan niet vreemd. Toch zal het zonder strijd niet gaan. Daarom steunde prof. Dijk de later door de secretaris mr. J. J. Hangelbroek gedane oproep om deel te nemen aan de nationale manifestatie op 7 mei ln het Concertgebouw te Amster dam. Daar zal het Convent van orea*'- s op het gebied van het christelijk inalisten in Nederland met het verzoek onderwijs zich uiten over de mammoet- zich aan te sluiten, waarna op korte ter- wet als bedreiging van de school met de mijn bijbel. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zaandijk (toez.): Dr. A.de Wilde te Oude- en Nieuwe Niedorp. Aangenomen naar Cuyk en Grave (toez.): W. M. van Reijendam te Den Burg (Texel); de benoeming tot vikaris te Blankenham: mej. M. C. de Wilde, vikaris te Ouddorp; naar Uitgeest Krom- meniedijk (toez.): L. J. Huisman te Fin- sterwolde. Bedankt voor Spijkenisse (2e pred. pL): A. P. Nauta te Sing Johannesga. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT enomen naar Helpman Gron.: E. Born te Amersfoort-C. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Aalsmeer: R. Slofstra te Harderwijk; voor Rotterdam-Kralingen: H. van Leeuwen te Arnhem. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Lochem: Mej. A. C. Dorhout Mees -te Doesburg. Werkgroep opgericht van c.h. journalisten Dezer dagen is opgericht een werk groep van Chr. Hist. Journalisten. De werkgroep stelt zich ten doel enkele ma len per jaar bijeen te komen om gemeen schappelijke belangen te bespreken. On eer gemeenschappelijke belangen wordt verstaan het leveren van journalistieke bijdragen voor de Chr. Hist. Unie, steun verlenen aan de CHU inzake het pers- vraagstuk, het dienen van de CHU voor zover het perspublikaties betreft, de be vordering van de journalistieke onafhan kelijkheid van de Uniepers, het kweken van belangstelling voor de journalistiek bij jongeren, die de chr.-hist. beginselen zijn toegedaan en voorts alles te doen wat bevorderlijk is voor de verbreiding van de chr.-hist beginselen in Neder land. Het voorlopige bestuur van de Werk groep is als volgt samengesteld: voor- zitter, de heer B. Budding te Rijswijk; secretaris de heer D. Houwaart, Bachr weg 14d te Amersfoort en voorts de le den P. Bouwmeester te Middelburg, H. L. H. v. d. Molen te Den Haag en A. J. fan Duist te Hilversum. De Werkgroep zal zich dezer dagen ni- met een oproep richten *-ot alle C.H.-jour- Heel nadrukkelijk heeft de opgestane Heiland het aan Zij discipelen laten weten: „Ga naar Galilea, daar zult gij Aj zien." Galilea, het land waar deze vissers vandaan kwamen 4 waar ze hun dagelijks werk hebben uitgeoefend. Nu aan Jezu omwandeling op aarde een einde gekomen is, nu zullen Zij volgelingen vooral in en door hun werk Zijn boodschap moety uitdragen. J De discipelen zijn inderdaad weer met hun oude handweT het vissen, bezig als Jezus tot hen komt. De hele nacht zijn 1 bezig en vangen niets. Dan staat Jezus op de oever en zeo| „Werpt uw net uit aan de rechterzijde van het schip." JJ' vangst blijkt nu overstelpend groot te zijn: honderd drie t vijftig grote vissen. „En hoewel er zovele waren scheurde h\ net nietschrijft Johannes. Het is een verhaal waarover men lang filosoferen kan hl christen-zijn in het dagelijks leven, in het werk dat wij doef is hier in het geding. Een spotter is al vlug geneigd te vrag^k of men op een niet-christelijke èn op een christelijke wijfl kan vissen. Want dit zijn „grapjes" die het altijd wel doe, Een nutteloos gefilosofeer het is immers zo duidelijk disi wij in al ons doen en laten geheel afhankelijk zijn van Gofa hulv en zeaen! P" BELANGRIJKE OPENINGSREDE Hervormde Kerkhouwactie Oorkonde als herinnering (Van een onzer verslaggeefsters) )EN de heer R. R. Bruynen uit de Rotterdamse Ribes laan dezer dagen een bedrag overmaakte aan de Hervormde Kerkhouwactie, kon hij niet ver moeden wat hem als gevolg daarvan te wachten stond. Dank 103 Ik moet mi] naar de lelraetste ■OMd'n. zei hij waardig. Een geneesheer heeft niet het recht het bed van de zieke te verlaten, evenmin als een kempvechter r.ch uit de arena m.« zelfs niet al wordt hij uitgenodigd m fen prieel, schoner dan het paradijs. U moet er tevens aan denken, edele Richard, dat ons Oosters bloedzich minder laat bedwingen dan het uwe ^.nHfesahTe- vrouwen ontmoeten. Staat niet in de K°ra" ven- Haar oog is scherp als het zwaard van de pro feet wie zal haar aanzien? Hij die niet wü ver brand worden moet zorgen niet op gloe^nde as te lopen... En verder, zegt dc wijze niet: Hij die een schat heeft verloren handelt dwaas als hij een ge legenheid zoekt om haar nogeens te zien? Richard haalde de schouders op. daardoor]bewij zend dat hij van de beweegredenen van de Saraceen niet veel snapte, doch bezat tact genoeg om deze overtuiging te eerbiedigen. Dientengevolge aanvaard de hij de weigering en drong niet meer aan. Tegen de middag, zei de Sultan, toen hij ge reed stond om te vertrekken, hoop ik u opnieuw te begroeten, in de boop dat u een koude maaltijd wilt nuttigen in de eenvoudige tent vin een opper hoofd van Kurdistan. Dezelfde uitnodiging werd trouwens gedaan aan alle andere christenen die hoog genoeg in rang wa ren om bij een koninklijk feestmaal aan te zitten. Hoor. zei Richard, de pauken klinken ten te ken dat onze gemalin en haar dames de tribune verlaten. Zie. de hoofden met de tulbanden buigen zich tot de grond. Kom, het wordt tijd om ons naar de tent te spoeden om onze overwinnaar bij mijr gemalin te brengen. Na die woorden keerde hij zich om en liep, ver gezeld van zijn beste minstreel, naar de tenten i SIR WALTER SCOTT koning Richard en links Willem met het Lange Zwaard. Zwijgend knielde hij voor de koningin neer, ofschoon het niemand kon ontgaan dat haar grote ontroering te verbergen. Ontwapent hem. edele dames, beval Richard, die weer heel en al vrolijkheid was geworden. Laat de schoonheid hulde brengen aan het ridderschap. Gij, Berengaria, maakt zijn sporen los. Want al zijt gij een koningin, ik beveel u hem die eer te be wijzen. En gij, nicht Edith, neem hem de helm van het hoofd, ook al waart gij de hoogste der Plantagenet's en bij de armste ridder op aarde. Beide dames gehoorzaamden aan het koninklijk bevel, Berengaria enigszins driftig, aangezien ze zich in haar hart tegen deze gril van haar echtgenoot verzette en Edith blozend en huiverend. Haar vin gers trilden, zodat Willem met he* Lange Zwaard haar moest helpen om de banden los te maken, waarmee de helm aan de balskraag vastzat mlngen hebt u hem gekend. Als zwarte knielde hij voor ons en als avonturier hielp hij ons met het zwaard. Maar het masker mag thans worden afge legd. Eindelijk kunt u hem zien zoals hij is. Thans staat hij hier, recht en trots, zoals voor iemand var zijn afkomst betaamt. Niet langer is hij Sir Ken neth maar wel David, graaf van Huntingdon er kroonprins van Schotland! Heel even bleef het stil, doch onmiddellijk klon ken overal verbaasde uitroepen. Edith werd bleek en liet de helm op de grond vallen. Inderdaad, mijne heren, vervolgde Richard, zich tot de edelen wendend die aanwezig waren, inderdaad, zo is het U allen weet hoe Schotland ons misleidde met de belofte ons deze dappere graaf te sturen met een sterke bende uitgelezen edelen om ons in Palestina te helpen, waarna men echter in gebreke bleef en de verbintenis niet nakwam Welnu, de edele man, onder wiens leiding dus de Schotse kruisvaarders hadden moeten optrekken, kwam tegen bet bedrog in opstand en wilde niet dat zijn arm aan onze heilige onderneming zou worden onttrokken. Daarom verzamelde hij zich in Sicilië een klein gevolg en voegde zich persoonlijk bij ons. Ieder van u heeft hem leren waarderen als een dapper en behendig strijder en ieder van u ook zag hem vaak aan onze zijde in het heetste Ungen^an^ deze ^dappere ^prins werden, op de slag in de voorste gelederen. Helaas, de volge- yze rukt en eindelijk maakte de zogenaamde Sir for* uit het leven ■T der, een gelukszoeker misschien? In al die Veel scheelde het niet, edele broeders, of wij had den onze handen besmeurd met het bloed van Scot land's kroonprins. Maar waarom, dappere Hunting- don, hebt u zich niet bij ons bekend gemaakt? u? Aan- Dacht u dat Richard misbruik zou hebben gemaakt van het feit dat hij voor enige tijd een kroonprins onder zijn bevelen had? (Wordt vervolgd) De Rotterdammer R. R. Bruynen maakte met zijn gift de tien miljoen van de Hervormde Kerkhouwactie vol en daarom kreeg hij gisteravond een oorkonde aangeboden. Van links naar rechts: ds. Ruitenberg, ds. Wes- seldijk, mevrouw en de heer Bruynen, ds. Den Ouden en ds. Van Soest. zij zijn bijdrage werd de tien miljoen overschreden en deze be-| langrijke gebeurtenis bracht vier dominees en een respectabel aan tal televisie- en persmensen op de been. De heer Bruynen kreeg dat gezelschap gisteravond op bezoek; zijn huiskamer was te klein om de grote schare gasten te bevatten. iren ds. H. J. F. Wesseldijk, T. D. van Soest en ds. L. H. Ruitenberg, resp. voorzitter, secretaris en publici- teitspredikant van het werkcomité de actie, die de heer Bruynen een konde kwamen aanbieden. Een enorme oorkonde, als herinnering. Ds. W. H. den Ouden van de wijkgemeente Schlebroek der Hervormde Gemeente Hillegersberg woonde de plechtigheid als wijkpredi- kant bij. De Hervormde Kerkhouwactie is op 26 september van het vorige jaar gestart Zij wordt gevoerd ten bate van de bouw van 168 kerken. Ds. Wesseldijk vertelde gisteravond, dat er van deze 168 volgend jaar waarschijnlijk al 49 gereed zullen zijn: vijftien kerken zijn reeds opgele verd; de bouw van zestien andere is aan besteed; de plannen voor achttien kerken wachten op rijksgoedkeuring. Nederland telt 3,3 miljoen Hervorm den. Gemiddeld heeft elk van hen tot nu 3,— aan de actie bijgedragen. De actie zal worden voortgezet tot het streef bedrag van zestien miljoen gulden is bereikt, aldus ds. Wesseldijk. In het televisiejournaal van morgen avond worden flitsen van de samenkomst ten huize van de heer Bruynen opge- De Nederlandse Christelijke Bond van rerknemers in de hout- en bouwnijver heid houdt op 30 en 31 mei en 1 juni TN zijn openingsrede voor de alge- op een wat ironische bejegening F mene vergadering der Christe- komen te staan. r* lijk-Historische Unie heeft vandaag En naast het talmen zijn er de p^.t Unievoorzitter Beernink een groot chologische fouten waarvan de regSa aantal belangrijke en behartigens- ring nu en dan blijk geeft en waardige opmerkingen gemaakt, wijzen op een tekort aan algeme£ Men vindt ze elders in dit blad en parlementaire ervaring, iets wat n neme er kennis van met de aandacht juist bij een bij uitstek parlement^ die ze verdienen. re groepering als de C.H.U. in 10 De Unievoorzitter kon spreken van- ruime mate vindt, uit het gezag, dat deze volop Ne- Hiertegenover waren er gelukkig oi derlandse politieke groepering se- derscheidene punten waarop dert jaar en dag onder ons heeft, zitter van de C.H.U. de waarbij zij wel in het bijzonder bo- prijzen kon. Dat hij daarbi gen kan op de wijze waarop zij in bijzonder lof toezwaaide aar de vijftien jaren sinds de bevrijding nister uit het eigen kamp, de haar taak in ons politieke leven De Pous, was niet alleen heeft vervuld. begrijpelijk, n De C.H.U. neemt in ons politieke volle verdiend. De heer De P( leven een eigen plaats in. Weieens heeft zich wel zeer een heeft men zich afgevraagd, of zij met ruggegraat getoond, haar eigenheid niet tezeer beklem- Daarnaast nog waren er tal va toonde zonder overigens duidelijk dere zaken die in deze rede aan te geven waarin dat eigene zou voren werden gebracht. Ons bestaan. Welnu, van de openingsrede aangesproken de aandrang oi van Unievoorzitter Beernink kan men toch eens ernst te gaan maken bepaaldelijk niet zeggen, dat 't positie- een nadere beschouwing van ve daarin ontbreekt. Zij is ook dit- dernemingsvorm. Zeer onlangs maal een constructief stuk werk ge- dan de officiële commissie ing( worden, waarvan ieder die ervan die zich in het bijzonder kennis neemt weet wat hij' eraan vraagstuk heeft. Wij denken nu, om daarmede te be- ginnen, aan de duidelijke en ondub belzinnige wijze waarop de voorzit- loet bezighouden. Mèt de voorzitter van de CJI.U. zi^S wij voorstander, dat ieder verdie/1" wat hem toekomt, ook de directe^ ren van grote naamloze vennoog,, ter zich heeft uitgesproken over de schappen. Maar wat daar soms tri plannen op het gebied van de onder- zien wordt gegeven of in i wijswetgeving. gevallen door anderen, niet De C.H.U. is een politieke groepe- enige moeite, in de publiciteit ring waaraan de inschikkelijkheid gebracht rechtvaardigt de niet vreerad is. Scherpslijpers zullen of hier niet altezeer de zich in haar kring niet gemakkelijk uit het oog worden verloren, thuis voelen, al zullen ook zij er mis- Wat betreft de aaneensluiting schien de ruimte vinden die zij, voor de protestants-christelijke zichzelf in elk geval, behoeven. Bo- groeperingen in ons land kon de vendien is de C.H.U. een politieke van de voorzitter der C.H.U. getgj, groepering waarvoor er heel wat aanwijzing geven voor nadere vfet moet gebeuren e regering keert. Welnu, wanneer znlk een politieke doen zich neer te leggen bij c groepering met zoveel kracht en na- tie zoals zij onder ons is. 1" drukkelijkheid haar wensen a regering kenbaar maakt, dan moet werking vanuit eikaars positie vï. i zelfstandigheid. Erkenning van ander legt immers voor die i zulks de regering iets te denken ge ven. En die kracht en die nadrukkelijkheid werking een redelijke basis, 1 waren er in de manier, waarop de waar er, naast hetgeen verne<B« heer Beernink zijn bezwaren tegen houdt, nog zo ontzaglijk veel is, tfert bepaalde voornemens op onderwijs- verenigt. En dat laatste is veelal hO1 terrein formuleerde. wezenlijke. Erü Nog andere waarschuwingen heeft Wij herhalen het: een belangrijke f de voorzitter in zijn rede de regering de van de voorzitter der C.H.U., el Ge voorgehouden. Hij laakte haar in betoog met een groot aantal belangd, haar talmen op onderscheidene j rijke en behartigenswaardige c ten, de Lauwerszee met name, een kingen en een waarvan mag wordr^a onderwerp overigens waarvan de verwacht dat het de aandacht krijpj heer Tilanus reeds tijdig de actuali- die het verdient. y. teit had voorspeld, iets wat hem toen NOG GEEN VRIJHEID F Zuld-Korea, dat zo zwaar te lij- heeft gehad van de oorlog king naar de stembus moest gaiTr die daar bijna tien jaar geleden in waren steeds van dien aard dat natotti alle hevigheid is ontbrand, is de rust welijks van vrije verkiezingen kt~ worden gesproken. I Ook de Verenigde Staten hebben I reaanse republiek, door het optreden geen goed aan gedaan, toen zij m' van de Verenigde Naties na een bloe- name in de afgelopen jaren het oi dige strijd gewaarborgd, heeft de be- treden van Syngman Rhee blevt volking niet tevens de vrijheid ge- steunen. Zij beschikten toch over t bracht, die daar in een democrat!- mogelijkheid, druk uit te oefei sche samenleving onlosmakelijk mee de president, verbonden dient te zijn. Maar enerzijds vreesden zij, dat In dit opzicht heeft de bejaarde dr. dergelijke actie zou kunnen leid Syngman Rhee, die al die jaren als tot verstoring van de gewa] president verantwoordelijk is ge- vrede tussen Noord- en Zuid-F de gang van zaken in Anderzijds speelde de gedachte, er na het wegvallen van Rhee eens een periode van grote c teit zou kunnen aanbreken, Zuid-Korea, gefaald. Het zou beslist onjuist zijn te bewe ren, dat de enige zorg van Syngman Rhee in de afgelopen tien jaren is belangrijke rol in de Ameri geweest, zijn optreden als president overwegingen, tot elke prijs te prolongeren. Er is Het is opvallend, dat de demo: wel degelijk grote aandacht besteed ten van gisteren (ook volgens i aan de wederopbouw van Zuid-Ko- New York Times) beslist geen rea, en met grootscheepse hulp van de Verenigde Staten is er al veel be reikt. munisten zijn geweest, maar niettemin ook tegen eigendomnt van de Verenigde Staten hebben t In politiek opzicht draagt het land keerd. De reactie op het optreden Syngman Rhee, waarvan we in i worden bewezen, dat de uitslagen afgelopen weken getuige zijn weest, kon niet uitblijven. Uniecollecte Mr. Hangeluroek deelde mee, dat er momenteel 1029 plaatselijke comité's voox de Uniecollecte zijn. Hiervan heb ben thans 579 comité's de collecteop brengst gemeld, zijnde bij elkaar 365.826.80 hetgeen 28 248.52 mei le opbrengst van dezelfde com 58 Van 44 comité's, die verleden jaar niet collecteerden, was de opbreDgst 1 15 195,41. Over zijn ervaringen, opgedaan zijn reizen als Uniepropagandist, licht te de heer N. Heukels de vergadering dat thans 95.000 abonnees telt. kantoormachines Kloetinge en' ds. A. Oliemans te drecht in het Uniebestuur gekozen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2