llicuittc Ruitertje (üimranl Mammoetwet voor de C.H. Unie beslist onaanvaardbaar V.S. zijn bezorgd over Zuid-Korea Apartheidspolitiek wordt gewijzigd Jacquet in mottenballen? Eerlijke kans voor het kabinetmaar.... Nederlandse C.D.U. is onmogelijk }rijs van brood moet een cent omhoog nvoer sterk gestegen Expeditiebedrijf was veel te goedkoop schilderzelfmet pp# WOENSDAG 20 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11849 Directie: P. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StcntvMtict is fkebtoes tnyo bert io Ie yfjenspatl" KRITIEK wit de West Reportage uit KONGO (Van een onzer verslaggevers.) DE BEZWAREN van de christelijk-historische Tweede-Kamerfractie tegen de Mammoetwet zijn zo talrjjk, dat zij er niet over denkt er haar steun aan te geven. Het liefst zou zij zien, dat minister Cals het ont werp maar introk. Doet hij dit niet, en speculeert hij erop het ontwerp met de steun van KVP en PvdA binnen te krijgen, dan komt dat, met eventuele politieke gevolgen, voor zijn rekening en niet voor de onze." Dit zei vanmorgen de voorzitter der Christelijk-Historisehe Unie, mr. H. K. J. Beernink, in een rede waarmee hij in het Amsterdamse bouw „Bellevue" de jaarlijkse Algemene Vergadering van zijn partij opende. Mr. Beernink betoogde, dat niemand nog weet hoe de geheel nieuwe onderwijsstructuur, die ons in de Mammoetwet wordt voorgehou den, moet worden verwezenlijkt. Onder deze omstandigheden leek het hem volstrekt onjuist tot aanneming van het wetsontwerp over te gaan. Daar komt nog bij, dat dé wet grote ge varen voor de rechtszekerheid inhoudt. Veel te veel wordt overgelaten aan alge mene maatregelen van bestuur. Boven dien, aldus mr. Beernink, wordt In het wetsontwerp te weinig rekening gehou den met de eigen sfeer van het bijzon der onderwijs. Minister Cals wil voor dit onderwijs te veel regelen stellen. Te vroeg Mr. H. K. J. BEERNINK .consequenties. De CHU- voonzititer zas die Mammoet wet als één van de „'knelpunten", daie in de toekomst bot moedlijtohedien aanleiding (Var! onze sociaal-economische redactie) E NEDERLANDSE bakkerijstich ting heeft de minister van eco- imische zaken laten weten, dat een jging van de broodprijs met één nt op zeer korte termijn noodza- ■lijk is De bakkers hebben de laat- tijd met een steeds stijgende prijs r het broodbloem te kampen ge ld, zodat zij thans menen, dat met gang van maandag a.s. ook de roodprijs omhoog moet. fan de zijde van het departement is g geen definitief standpunt ingenomen, el deelde de voorzitter van de Chr. ikkerspatroonsbond, de heer P. Koning Amersfoort, ons mede, dat de minis- de door de Bakkerijstichting aange- den vers Chili en reken i ng heeft geac- n deze rekening zijn de fluctuaties de grondstoffeniprijzen verwerkt en alle tegoeden en tekorten ten op- e van de thans geldende broodiprij» rwerkt. De rekening wijst uit. dat de bakkerij alle tegoeden zijn ver- kt en dat men thans zelfs al ruim cent per brood tekort komt. He directeur van de Nederlandse Bak- rijstichting, dr. Verhage, heeft giste- de hele middag met ambtenaren van departement van economische zaken confereerd over de kwestie van de ijsverhoging, men is er echter nog niet t gekomen. Van de zijde van de Bakkersbonden irdt het betreurd, dat het departement stroef tut een instemming komt, de ood.prijs te verhogen. Het is duidelijk, de bakkers hierop recht hebben ge- op de ontwikkeling van de grond- >ffenprijs. Bij de bakkers is de stem- ing toch al niet zo florissant, omdat en enige tijd geleden ook een flinke De Invoer ln maart ls sterker gestegen de uitvoer, namelijk met 34 procent f 1553 miljoen tegen f 1324 min. ln 'ruari.. De uitvoer nam slechts met 44 cl. toe tot f 1362 min. tegen f 1258 min. februari. Het dekkingspercentage daal- •an 95 pet. ln februari tot 88 pet., ln rt tegen 92 pet. een jaar tevoren, invoer saldo was f 191 min. In het eerste kwartaal nam de invoer it 23 pet of f 780 min. toe, de uitvoer it 20 pet. of f 627 min. Het invoersaldo in het eerste kwartaal f 507 min. :n f 354 min. een jaar tevoren, XTRA TREINEN NAAR HET BLOEMENCORSO gelegenheid van het bloemencorso bollenstreek zullen zaterdag tussen n 20.00 uur twaalf extra treinen den van Amsterdam naar Den Haag eveneens twaalf in omgekeerde rich- 'g- Deze treinen zullen stoppen bij de tus- Amsterdam en Den Haag liggende itions, dus ook in Lisse en Hillegom. (Advertentie) DE BESTE BROMFIETS 1, «I blijft de BERINI 519 GEBR. HUISMAN HOGEWOEBD 66—68 loonsverhoging heeft moeten verwerken en thans nog weer de compensatie van de huurverhoging. Bij de organisatie-- bestaat enige vrees dat men de leden niet meer in de hand zal kunnen hou den, indien de regering niet bereid zal blijken deze situatie wat meer psycholo gisch te benaderen. Tot een prijsverho ging van ten minste één cent zal het toch moeten komen. Een royale inwilli ging van dit verzoek zou het klimaat veel ten goede kunnen komen, aldus de mening van de bakkerspatroonsbonden kunnen geven. Overigens willdo hij het verleden noch over de toekomst het huidli'ge kabinet veel zeggen. Naar zijn mening is het nog te vroeg om het kabinetDo Quay een min of definitief oordeel te vellen. Daarvoor heeft deze mjimistensploeg nog te kort zit ting. Ieder nieuw opgetreden kabinet heeft een aanlooptijd nodng en pas ii tweede zittingsjaar kan het beleid wat meer uit de verf komen. „De C.H.U.", al dus mr. Beernink. „wil het kabinet eerlijke kans geven om zich behoorlijk in te werken en dan met voorstellen komen, voorstellen, die wij dan op hun eigen merites zullen beoordelen en die wij zeker niet kritiekloos zullen aan vaarden" Met enkeLe. reeds door het kabinet in gediende voorstellen kon de heer Beer nink volledig instemmen (belastingver laging ongehuwden. opheffing huurblok- kenimg, sociale politiek, decentralisatie). Sprekend over de decenitralisatieplannen van de regering dieed hij die suggestie een behoorlijk gedeelte van de voor probleemgebieden bestemde begrotings- gelden rechtstreeks ter beschikking te stellen van de provinciale besturen van Groningen. Friesland en Drenthe. Over de sociale politiek zei mr. Beer nink, dat de C.H.U. de regiering graag wil steunen in haar pogingen om te bewijzen, dat de P.v.d.A. niet het privilege van goed sociaal beleid bezit. Tactiek De C.H.U.-voorzitter betreurde hst, dat het kabinetDe Quay Staten-Generaal en volk enige malen heeft geplaatst beslissingen, die psychologisch verkeerd bleken te liggen (Lauwerszee-kwestie. wilde busstaking). H(j wilde dit toeschrij ven aan gebrek aan parlementaire erva ring van enkele ministers, maar hoopte toch, dat het kabinet de Kamera en volk in de toekomst beter zal aanvoelen. Wellicht zou het geen kwaad kunnen' aldus mr. Beernink, „wanneer een aantal ministers eens een paar colleges psychologie en parlementaire tactiek ging Ook op het „onaanvaardbaar', dat de regering bij de veuhagdmg van de grond belasting heeft laten horen, had de C.H.U. voorzitter kritiek. Hij kon het waarderen, dat een regering wil regeren, maar de andiere ka-nt moet de regering ook be seffen, dat het uitspreken van het woord „onaanvaardbaar" bij betrekkelijk onder geschikte kwesties wrevel in de Kamer opwekt en tot conflicten aanleiding kan geven. Knelpunten Naast d!e Mammoetwet noemde Beernink nog zeven „knelpunten", u mee het kabinet het niet makkelijk zail hebben: het nieuwe woningbouwbeleid; de vrijere loonvorming; het landbouwbeleid; Nieuw-Guiraea; de Lauwerszee-kwestie het prioriteitenschema. Het systeem van da vrijere loonvor ming achtte de heer Beernink juist en hij stelde vast, dat in het kader van de nieu we loonpolitiek de meeste werknemere meer loonsverhoging hebben gehad dan ze zouden hebben gekregen, Indien vorig jaair september een algemene loonnonda van 4 pot. zou zijn afgekondigd. De Unie- voorzitter betreurde het echter, dat de zaak van de vrijere loonvorming zo ver schrikkelijk Ingewikkeld is gemaakt. Een redelijk denkend mens kan niet overweg met de ingewikkelde richtlijnen. De fac tor produktiviiteitsverhogóng leek de heer Beernink voorts in verschijnende geval len nauwelijks of niet hanteerbaar-. (Zie vervolg pagina 4) Onlusten duren voort Uit Rotterdam is gisteren de Wa terman naar Australië en Nieuw- Zeeland vertrokken met 415 emi granten aan boord. Onder hen bevinden zich 110 vluchtelingen uit Oostenrijkse en Italiaanse kampen, die tot dusver niet voor emigratie in aanmerking konden komen omdat hun gezin gehan dicapte leden telde. De foto laat de zevenjarige Istvan Straszins- ky zien, die een beetje verloren tussen de bagage zat, maar toch blij was over zijn eerste zeereis, die ook hem een nieuwe toe- komst zou bréngen. Minister Sauer kondigt aan: OREMIER VERWOERD van Zuid-Afrika, die gisteren voor het eerst na -* de aanslag in Johannesburg het bed mocht verlaten, heeft aangekon digd, dat de minister van buitenlandse zaken, Eric Louw, zijn plaats zal innemen bij de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest, vol gende maand in Londen. In de dekenale kerk in Sittard is gisteren het huwelijk voltrok ken van mr. C. L. M. de Quay, zoon van de minister-president, en mejuffrouw mr. C. L. M. van Wessem, dochter van een Sit- tardse notaris. Naast het bruids paar prof. mr. J. E. de Quay, die de moeder van de bruid be geleidt. Verduistering 19 mille j toegegeven De 60-jairiige kassier van de coöpera- eve barenleenbaink te Tietjerk, P. N. J. dia itn het huis vain bewaring be Leeuwar- was Ingesloten, verdacht vain fraude, heeft bekend dat hij verduisteringen heeft gepleegd tot een bedrag van circa "".000. Het accounitamiteonderzoek bij de bank diuurt voort. Het wordt niet on waarschijnlijk geacht dait het verduister- J de bedrag hoger zal blijken te zijn. J. zou de verduisterde gelden voor privé- doeleinden hebben gebruikt. In Londen zal minister Louw ook de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Dag Hammarskjöld ontmoeten. In de tweede helft van juli of begin augustus denkt Hammars kjöld Zuid-Afrika te kunnen bezoe ken. De Unie is in leder geval bereid de vertegenwoordiger van de N.V. te ontvangen, ondanks hpt Zuidafrikaan- standpunt ,dat de V.N. bezig zijn zich met binnenlandse aangelegenhe den te bemoeien. Even opmerkelijk als de bereidheid Hammarskjöld te ontvangen was de rede, die Paul Sauer, leider van het Zuidafrikaanse kabinet, gisteravond uit sprak. De rede, waarmee de bewindsman wijzigingen in de regeringspolitiek aan kondigde, werd algemeen gezien als een herwaardering van de apartheid na de :cente onlusten. Minister Sauer zei: „Wij moeten een nieuwe geest scheppen die het vertrou wen van het buitenland in Zuid-Afrika moet herstellen. Er moet een belang rijke wijziging komen in de praktische toepassing van de regeringspolitiek hoewel dat niet een afwijking van de gestelde richtlijnen zal betekenen. In Sharpeville werd het „oude boek" van Zuid-Afrika's geschiedenis gesloten. De neger moet nieuwe hoop gegeven wor den voor een gelukkig bestaan en het gevoel van teleurstelling moet ver dwijnen. De neger moet weten dat het persoonsbewijs waarde voor hem heeft. Tot nu toe was het bewijs alleen maar een bron van ergernis. Ook de wet inzake de sterke drank in de neger woonoorden zal moeten worden gewij- (Zie vervolg op pagina 4) DE ONLUSTEN in de hoofdstad van Zuid-Korea hebben gisteren nog ernstiger vormen aangenomen dan reeds de dag te voren. Des avonds werd het aantal doden op 92 personen geschat, zowel politie mannen als studenten. Gisteren omstreeks het middaguur was de hoofdstad volledig bezet door het leger, dat met tanks een onbe haaglijke rust forceerde. Later trok echter een menigte van duizenden studenten op naar het paleis van de president. Het terrein was omsingeld door politie en er ontwikkelde zich een gevecht, waarbij de menigte ste nen hanteerde en de politie traangas- bommen en brandweerspuiten. Het hek, dat het terrein omgeeft, werd ingedrukt en reeds vlogen er stenen door de ramen van het paleis, toen het geweervuur op de betogers werd geopend. Hiermede werden de wanordelijkheden opnieuw bedwongen. Een strenge cen suur ook op de berichten, die naar het buitenland gaan, tracht de onlusten ver der verborgen te houden. De verklaring van de Amerikaanse ambassadeur in Seoel, dat de Zuidko- reaanse autoriteiten hun houding tegen over de gerechtvaardigde grieven van de betogers moeten veranderen, is thans officieel door Washington gesteund. De minister van buitenlandse zaken van Amerika, Herter, heeft gisteren de Zuidkoreaanse ambassadeur in Washing ton bij zich ontboden. Herter verklaar de. dat de Amerikaanse regering de Koreaanse onlusten ziet als een weer spiegeling van de ontevredenheid van het volk over de recente verkiezingen en over de onderdrukkingsmaatregelen, die een vrije democratie onwaardig zijn. Het bezoek van president Eisenhower Grootvader Peugeot dient aanklacht in De grootvader van de ontvoerde er teruggevonden Eric Peugeot heeft eei aanklachit ingediend tegen de onbeken den, die zijn kleinzoon hebben ontvoerd en het losgeld hebben geïnd. De vader van de vierjarige Eric heeft deze aanklacht niet will endoen, omdat hij de ontvoerders in zijn tv-oproep be loofd had dit te zullen nalaten. Nederlandse toeriste in Spanje verdwenen In de zigeunerwijk van Sevilla is ln de nacht van Goede Vrijdag de 34-jarige Nederlandse toeriste mevrouw H. M. Overwater verdwenen. Zij sliep met naar man in een auto op een plaats, be nend als de „grot der zigeuners". Aan gezien zij reeds verscheidene malen aan geheugenverlies geleden heeft, vermoedt men dat dit nu weer het geval is en dat zij uit hoofde van haar belangstelling voor folklore een groep zigeuners ge volgd is. Mevrouw Overwater is het Spaans niet machtig. Geschenk van Jones voor bruidspaar Alle Britten, die Jones heten en dal zijn er heel wat zijn uitgenodigd, om gezamenlijk een huwelijksgeschenk te ieven aan prinses Margaret en Antony Armstrong Jones. Het initiatief werd genomen door de voorzitter van de Schotse afdeling van de vakbond van chauffeurs, die hoe het anders Jones heet. Boete van 300 gulden aan Zuid Korea, dat in juni zal plaats hebben, is echter niet geannuleerd. Ook heeft de Amerikaanse am bassadeur in Seoel gisteravond een onderhoud van een uur met presi dent Rhee van Zuid-Korea gehad. Hij drong erop aan, bij het nemen van maatregelen om de rust te handhaven wel degelijk rekening te houden met de oorzaken van de on lusten. Het is duidelijk, dat de Verenigide Staten de gebeurtenissen in Zuid- Korea met diepe bezorgdheid vol gen. Verklaring Rhee Na een langdurige kabtnetsai-trtinig heeft president Synigmam Rhee een verMarimg afgelegd .waarin hij belooft, da<t zodna recht en oixte hersteld zulten zijn, de genen drie ernstige grieven hebben op verhaal mogen rekenen. Voorts sprak hij zijn diepe emotie uit, dat de demonstratie» zulk een hevigheid konden hebben, ter wijl hij zijn leven aan het welzijn van zijn land had gewijd. Vrijdag zal het parle ment bijeenkomen ter bespreking van maatregelen om de ontwikkelingen bet hoofd te kunnen bieden. Verkenningsvliegtuig neergestort - vlieger verloor het leven In de omgeving van Hahn bij Wies- baden in de Duitse Bondsrepubliek is gisteren een fotoverkenningsviieg+ulg van «ie Koninklijke luchtmacht verongelukt. Het toestel, dat afkomstig was van de vliegbasis Deelen, bevond zich op een oefeningsverkenningsvlucht. De bestuur der van het éénpersoons straalvliegtuig is om het leven gekomen. Het vliegtuig was van het type RF 84 F' „Thunder- tlash". De piloot was de 28-jarige eerste lui tenant Rijmert de Ruyter uit Arnhem. Hij was gehuwd en had geen kinderen. de verf voor het schilderfeost SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKT FLEXA verkrijgbaar bij VERFHANDEL IJ OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn ECONOMISCHE politierechter te Amsterdam heeft gisteren eei expeditiebedrijf conform de eis ver oordeeld tot driehonderd gulden boe te wegens ontduiking van de bij mi nisteriële beschikking vastgestelde minimumtarieven voor het grensovei- schrijdend vervoer. In juni 1958 had het bedrijf met een vrachtauto een partij gietstaal van Münchèn naax pRINSES MARGARET en haar verloofde, Antony Armstrong Jones, hebben het goede oude jacquet, dat stemmige gelegen- heidspak, dat ook wel „soepjurk" wordt genoemd en dat door alle mannen ter wereld liefst zo wei nig mogelijk wordt gedraden, kort en goed „de das om gedaan". Prinses Margaret en Antony vinden het kostuum kennelijk wat ouderwets en zij hebben tot grote on stel ten is van de Londense mode-drictators die kortgeleden de striid hebben aanee- bonden met de te grote soepelheid nn de herenmode hun gasten laten weten, dat een „wandelkostuum" vol doende is om gekleed te zijn hij de huwelijksplechtigheid op 6 mei in Westminster Abbey. Dit is dan het einde van het jacquet, zeiden de heren van de heren-mode in Londen, als je bij zo'n gelegen heid een colbertje mag dragen, dan mag dat overal. En de secretaris van het verbond van kledlnggrooth-amde- laren. Garry Clancy, sprak bedroefd: „Er is reeds heel wat schoonheid uit het Jeven verdwenen. Het jacquet kan er ook nog wel bij. Maar jammer blijft het, want jurist dat stemmige kostuum zou kunnen helpen, iets van die verloren schoonheid terug te win- Edward Young, directeur van een grote kledingverhuarinrichting, zag duidelijk zijn zakelijke belangen over het hoofd toen hij zei: .iEen jacquet ia prachtig voor walsen, maar kunt u zich voorstellen dat men er rock 'n roll in danst?" „Nee," zei ook John Taylor, hoofd redacteur van het gezaghebbende mo- detijdschrift „Taylor ans cutter". Hij erkende: „Ik draag een jacquet al leen als ik er echt niet onder uit kan. Als ik twijfel, volsta ik met een ■moking." Overigens zal bruidegom Antonv waarschijnlijk wel in jacquet op dc bruiloft komen. De gasten moeten maar zien wat zij aantrekken; zo'n vaart zal het toch wel niét lopen want de tradities zijn diep-geworteld ln Engeland. In een groot deel van de wereld, zal men persoonlijk kunnen controle ren hoe de gasten hebben gereageerd op het ontbrekende kleding-voor- schrift. De televisie uitzending van de huwelijksplechtigheid belooft name lijk de grootste uitzending in de nog jonge televisie-geschiedenis te worden. Zestien-Europese landen nemen de uit zendingen van de B.B.C. en de Britse commerciële televisie over. In Canada en Amerika krijgen de kijkers korte verslagen „bij het ontbijt". Straalja gers zullen de opnamen overvliegen, zodat de Amerikanen nog dezelfde avond een volledige uitzending op hun beeldbuizen zullen zien. Rotterdam vervoerd en daarbij aan de opdrachtgevers een bedrag f 1113,70 in rekening gebracht plaats van het voorgeschreven be drag van 1263,60. De rechter zei terloops, dat bij de voersondernemingen de neiging bestaat onder de vastgestelde minimumtarieven te werken, omdat de ministeriële schikking, vastgesteld ingevolge het uit voeringsbesluit autovervoer goederen en in overeenstemming met een interna tionale regeling, voor de Nederlandse bedrijven ongunstiger is dan Duitse. Deze laatste rijden in Nederland niet alleen goedkoper, doch slagen na altijd in een retourvracht mee terug te nemen naar huis. De verdachte firmant van het expe ditiebedrijf verweerde zich echter met het betoog, dat zijn bedrijf de lagere prijs in rekening had gebracht als ex pediteur en niet als vervoerder. Vol gens hem staat een expediteur vrij te genover de ministeriële beschikking in tegenstelling tot de vervoerder. De expe diteur, die zich bezig houdt met het doen oeren van goederen, kan tengevol- an zijn massale omzet een bepaald percentage korting geven aan de ver voerder. Aangezien in het onderhavige geval de expeditie en het vervoer beide in handen waren van hetzelfde bedrijf sprak de politierechter van een „vrij gekuns telde constructie" en verwierp het ver- De officier van justitie had gezegd van mening te zijn dat de verdachte dit ar gument heeft gebruikt „als dekmantel de gehele internationale komst uit te hollen. Als men zich Nederlandse zijde niet houdt aan. regeling, dan is de overeenkomst ul en gene waarde". De firmant verklaarde tegen het is in beroep te zullen gaan. Lagere temperaturen De Bilt verwacht tot don- ter dag a vond: Veranderlijke bewoking en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later matige wind uit noor delijke richtingen. Lagere mlddagtempcraturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). DONDERDAG 21 APRIL Zon op 5.31, ondier- 19,47, maan op 3.49, ondier 14.52; 15 april nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Temper. Station x I SS 1 E ca ïx »B Es 2-5 .emb Parijs

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1