Jlicuwc jTciïtsrljc (fouranl ooit eerder zoveel mitenlanders hier De Gaulle bezoekt Canada en Y.S. deskundigen schatten is 300.000 bezoekers Explosie op tanker eist vijf doden V.A.R. betaalt V.S. met gelijke boycot-munt Meer inlichtingen over ontvoerders bekend Geen gehoor geven aan de stakingsoproep blNSPAG 19 APRIL 1960 BUREAUS Steeastraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 J ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11848 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticff is gbeblcocn myn hert in tegfcenspoef PASEN in Oost en West Zie pagina 2 TOOGDAGEN nieuice stijl Zie pagina 5 SPORT en wedstrijden Zie pagina's 6 en 7. Drukte in het Paasweekeinde i-j (Van een onzer verslaggevers) l E AUTOMATISCHE VERKEERSTELLER, speciaal voor de Paasdagen bij Arnhem geïnstalleerd, noteerde maandagmorgen vroeg reeds de m> .000ste inkomende personenauto. Die onvermoeid verder tellende instal- ble e leverde een stevige basis voor de mening van de deskundigen op het ied van het vreemdelingenverkeer: tijdens de Paasdagen van 1960 zijn a abèzoekrecords ook die van Pinksteren 1959 gebroken. Een func- ïaris van de A.N.V.V. zei gisteravond: Er zijn in Nederland nog nooit eel buitenlanders tegelijk op bezoek geweest als in de afgelopen dagen. landen van West-Europa afkomstig. On der hen waren de West-Duitsers het sterkst vertegenwoordigd. Opmerkelijk daarnaast echter de grote belang- .el ïl et juiste aantal buitenlanders ye dt geschat op 250.000 tot 300.000. rbij komen honderdduizenden dag 1 oekers. De deviezenomzetten lopen Ie vele miljoenen. Alleen het Haar- se VVV-kantoor wisselde voor deviezen -pJauwkeuriger demonstreren de afge- Ie bezoekcijfers de drukteFloriade terdam) 150.000; Keukenhof (Lisse) VaiW; Hoge Veluwe 8000; Artis (Am- cdam) 15.000; Blijdorp (Rotterdam) Dierenpark Wassenaar 12.000; seum (Amsterdam) 16.000; Ma- Ddam (Den Haag) 36.000; Schiphol sterdam) 27.500. Nederlandse amateurgidsenbond t tijdens de Paasdagen 1283 ver- alde automobilisten met ongeveer passagiers op de goede weg gehol- et honderden medewerkers zijn de es-informatiediensten van de ANVV- van donderdag af druk bezig ge- om ruim veertigduizend buiten toeristen buiten de vrijwel vol- g besproken hotel- en pensionaccom- onder te brengen. Aan de kop it Katwijk met 9000 boekingen, dan ;en Amsterdam met 7000. Rotterdam 3600, Den Haag met 3000, Arnhem Dordrecht met ieder 2000, Delft 1700, ht en Haarlem met ieder 1500. ■v bezoekers waren uit vrijwel alle WAARDEBON iS vc n 1.1 INKA-PASTELCREME... Uw huid de ideale make-up! Bevat geen poeder; verstopt de poriën nief;dehnid blijft gezond! Wij bieden U een gratis proef. Zendt ops deze waardebon 12 ets. postz. voor verzending. Vermeldt Uw ge- laats- en haarkleur, alsmede naam en adres van Uw drogist. UREKA-LEIMUIDEN afd. cosmetica akenkruis-schip >ij Lobith terug aterdagmiddag arriveerde bij Lobith, ter het motorschip Eyra het West- tse sleepschip Greta, dat de oude ionale vlag in top voerde. Schipper voovle, die voor de Gelsenkirchener sderei vaart, had, toen de douane ir de inklaring aan boord kwam, bo- idien een hakenkruisvlag op het dek gespreid. ir>e vlaggen zijn als nationale vaar- ggen verboden en marechaussee en ane verzochten ze te verwijderen, schipper weigerde echter. Hij bleef weigeren, ook toen het verzoek r de rederij herhaald werd. De doua- weigerde het schip in te klaren en hozaak werd in handen gegeven van het Ti listerie van buitenlandse zaken, ge e Koninklijke marechaussee te Lo- nglh kreeg op eerste paasdag bericht dat ie Greta in Nederland niet mocht wor- uittoegelaten.. Iet schip werd weer naar de Duitse e |t van de rivier gesleept en aan de on itie van Emmerich overgegeven. De es erij van het schip, de Gelsenkirche- Reederei te Duisburg heeft inmid- S1 s opdracht gegeven het schip naar isburg-Ruhrort te laten terugsiepen „0fr de firma Schless te Dordrecht. stelling, dtie door Scan-d: dag werd gelegd. Alle Nederlandse grens posten kregen enorme toeristen-zwermen te verwerken. Aan de belangrijkste grens overgangen was het zelfs onmogelijk de passencontrole op normale wijze te ver- richten. Rotterdam heeft een geweldige Paas- drukte te verwerken gekregen. Als de grootste trekpleister gold de Floriade; volgens voorzichtige schattingen werd de tentoonstelling door ongeveer 150.000 be langstellenden bezocht. Zo groot was de drukte op het terrein ,dat op beide Paas dagen eenrichtingverkeer moest worden ingesteld op de brug over de Westzee dijk, die beide delen van de Floriade met elkaar verbindt. 100.000 Den Haag heeft ruimschoots zijn aan deel gehad van de grote toeristenstroom, die met Pasen ons land heeft bezocht. Zo heeft de Haagse VVV in totaal 2819 personen ondergebracht gedurende vrij dag, zaterdag en zondag. Een berekening aan de hand van de beschikbare 4300 hotelbedden, 2300 pensionbedden, 2000 in geschreven particuliere bedden, 700 ge controleerde noodbedden plus de 168 extra-noodreserve geeft een totaal aan- Massale uittocht Oostduitsers met Pasen gevlucht Gedurende de Paasdagen zyn ruim 4Q00 Oostdnltsers voor het merendeel boeren en ambachtslieden naar West- Duitsland gevlucht. Zij hebben ln West- Berljjn asiel gevraagd. De stroom was zo groot dat de opvangcentra het werk niet aankonden en noodmaatregelen getrof fen moesten worden. De boeren zijn met hun gezinnen ge vlucht omdat hun grond, ingevolge jongste landbouwhervormingen van Oosbduitse bewind, onteigend is. De bachtSlieden en kleine zakenlui zochten een goed heenkomen nadr de Bondsrepu bliek, omdat ook zij zich in hun bestaan bedreigd voelden. De uittocht werd begunstigd door het feit dat de Oostduitse volkspolitie de handen vol had bij het regelen van drukke verkeer met de Paasdagen. Koninklijk gezin naar Zermatt Maandagmorgen is het Koninklijk ge zin van de vliegbasis Soesterberg voor een vakantieverblijf van tien dagen ln Zermatt naar Zwitserland vertrokken. Koningin Juliana, prins Bernhard en de twee jongste prinsessen reisden met de regeringsdakota en de prinsessen Beatrix en Irene met een tweede vliegtuig. Zy zijn inmiddels ln Zermatt gearriveerd. De Koninklijke familie is giste ren in Zermatt aangekomen voor een korte voorjaarsvakantie. Op de foto v.l.n.r. de directeur van hotel Zermatter Hofde heer P. Stoepfer, de Prins, prinses Irene, prinses Margriet en de Koningin tal bezoekers tijdens het paasweekeinde van rond 29.000. Zij zijn drie of vier nachten gebleven, zodat Den Haag tij dens deze Paasdagen rond 100.000 over nachtingen heeft geboekt. Clochards'' De paasdrukte heeft Nederland voor één nacht ook achtentwintig Franse „clochards" gebracht. De „clochards", jongens van 16 tot 18 Jaar, sliepen bjj gebrek aan een redelijke brug onder de voet gangerstunnel „Kerkehout" in Was- Onder leiding van een abbé maakten de jongens een bustocht naar de Nederlandse bollen: 's avonds waren alle jeugdherber gen vol en de abbé, teneinde raad. stelde zjjn jongens voor de veld bedden op te slaan in dc tunnel. Prompt werd dc politie gewaar schuwd. Maar die kwam er alleen achter, dat de jongens als echte „clochards" even vlot als onver staanbaar Frans spraken. De vreemdelingenpolitie kwam er aan te pas, maar oOk die slaagde er niet ln de jongens en hun abbé uit dc tunnel te praten. De kapelaan zei: „Mij kunt u meenemen, maar als u de Jongens er uit wilt hebben, zult u ze er uit moeten praten". De Fransen mochten blijven, maar ze moesten beloven de tun nel tegen zes uur 's morgens te ont ruimen. De wachtcommandant van de politie zei nog: „Waren ze twee uur eerder bij ons geweest, dan hadden we wel een gymnastieklo kaal voor ze gevonden. Dat zou heel wat beter zijn geweest dan die tochtige tunnel". Carter van Pendrecht sprong landse tankschip Pendrecht zijn om het leven gekomen na een hevige explosie die omstreeks één uur in de nacht van zondag op maandag de machinekamer van het schip verniel de. Een lid van de bemanning werd zwaar gewond: twee werden minder ernstig gewond. De Pendrecht (13.000 ton; reders: Phs Van Ommeren te Rotterdam) voer in bal last van Bremen naar Napels en was ongeveer elf mijlen ten zuid-oosten van Gibraltar toen een carter sprong en de rondvliegende stukken vier man van het maohinekamerpersoneel onmiddellijk doodden. Een brand, die na de explosie Mannetje aan mannetje, auto aan auto: dat was met Pasen ook het beeld van de Scheve- ningse boulevard 4000 Nederlanders in Djakarta Volgens een officiële statistiek bevin den er zich nog 4359 Nederlanders la Djakarta. Het aantal Inwoners ös 2.5 mil joen, onder wie 127.600 niiet-Indonesiërs. Adenauer beloofde Israël 500 miljoen Kanselier Adenauer heeft volgens ee: gezaghebbende Israëlische zegsman aa Israël een geheime toezegging gedaan voor een lening op lange termijn van 500 miljoen dollar, nadat het thans nog lo pende westduitse herstelbetalingspro gram in 1964 geëindigd zal zijn. President De Gaulle van Frankrijk is maandagavond per vliegtuig in Ottawa aangekomen voor een officieel bezoek aan Canada. Hij werd verwelkomd door gouverneur-generaal Vanier en premier Diefenbaker. De Franse president vier dagen in Canada blijven. Vrijdag wordt hij in Washington verwacht. Za terdag zal hij met president Eisenhower besprekingen voeren. Het bezoek van president De Gaulle aan Canada en Amerika, wordt van groot belang geacht, daar naast bespre kingen over de verhoudingen tussen de landen met Frankrijk en de EEG, ook de problemen voor de komende topcon ferentie aan de orde zullen komen. Gouverneur-generaal Vanier bracht zijn welkomstrede hulde aan de grote leider De Gaulle, die in 1940 de eer van Frankrijk redde. De Gaulle wees op de banden die tussen Frankrijk en Canada zijn ontstaan tijdens de laatste twee we reldoorlogen. Hij noemde het huidige tijdstip van grote betekenis, omdat het misschien zelfs gevaren bergt voor de gehele wereld. Het is voor het eerst sinds 1945 dat een Franse president Noord-Amerika be zoekt Vandaag heeft de Gaulle bespre kingen met premier Diefenbaker. Daar bij zullen ook de Franse minister buitenlandse zaken Couve de Murville en zijn Canadese ambtgenoot Green wezig zijn. Ha h AVEN ARBEIDERS in Beiroet, de hoofdstad van Libanon en in de Sy rische havenstad Lattakia, hebben hun collega's in New York een ultimatum gesteld. Zü zullen geen Amerikaanse schepen meer lossen als de New Yorkse actie tegen het Egyptische schip Cleo patra niet wordt gestaakt Vorige week woensdag arriveerde de Cleopatra in New York. Sinds die dag wordt bij het Egyptische schip gepost „Seafarers Inter- Staat van beleg in Seoel In Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, is de staat van beleg afgekondigd na c stige botsingen tussen demonstranten Vijfduizend demonstranten, aangevoerd door studenten, hebben het paleis van pre. sident Rhee omsingeld, regeringsgebou wen beschadigd en een politiebureau woest. Deze demonstratie moest kracht bijzetten aan de eis tot nietigverklaring van de stembusuitslag bij de verkiezing van een president op 15 maart. Volgens de eerste berichten zijn twaalf studenten gedood en waren er verschei dene gewonden, zowel onder de betogers als bij de politiemannen. Een legerdivisie en een compagnie tanks zijn uit de frontlinie teruggeroe pen en naar Seoel gedirigeerd. Ook in Poesan, Haegoe, Kwangdjoe en Taedjong is de staat van belg afgekon digd. In Poesan raakten 1500 leerlingen van middelbare scholen met de politie slaags. De Amerikaanse ambassade in Seoel heeft, merkwaardig genoeg, een verkla ring uitgegeven, waarin de ernstige hoop wordt uitgesproken, dat „zowel de monstranten als de autoriteiten zich goed rekenschap zullen geven van de gevol gen van hun optreden met het oog op een onmiddellijk herstel van wot en orde en een oplossing van de gerecht vaardigde grieven, waartegen de demon straties zich richten". Chroesjtsjef zal in juli/aug. officieel Oostenrijk bezoeken. Chessman, wiens executie is vastgesteld op 2 mei, heeft een nieuw beroep inge diend bij het Amerik, hooggerechtshof. (Advertentie) DE BESTE BROMFIETS is en blijft de BERINI 519 Eerste aanbetaling 94.— en 18 maande lijkse term. incl. allr. verzekering 30 GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 Pompbediende zag misdadigers TNe Franse politie heeft inlichtin- ■*-' gen gekregen die van veel be lang vooi de opsporing van de ont voerders van de vierjarige Eric Peugeot kunnen zijn. Een garagebediende, Georges Bal let, die werkt in een bedrijf in de omgeving waar het jongetje in de nacht van donderdag op vrjjdag werd teruggevonden, verklaarde dat hij omstreeks half een 's nachts, een kwartier voor het jongetje werd gevonden, een vrouw had zien pas seren, die een kind van omstreeks vier jaar aan de hand had. Toen zij zag dat er naar haar geke ken werd, had zij de hand van het kind losgelaten en was naar de overkant van de straat gegaan, waar zy achter ge parkeerde auto's verdween. Ballet had dit verdacht gevonden en was, gewapend met een bandelichter met het oog op het grote aantal over vallen op garagehouders in de laatste tijd, naar buiten gegaan. Op de hoek van de straat zag hij twee mannen staan, van wie de een tamelijk groot en de ander veel kleiner was. Toen de man nen hem zagen, verdwenen zij snel, kort daarna was een zwarte Peugeot-403 voorbij de garage gereden. Ballet had echter niet gezien wie er in zaten. Volgens hem was de vrouw die hy had gezien, ongeveer dertig jaar oud. Zij had lang donker haar. De politie heeft voorts duideiyke vin gerafdrukken gevonden op een van de briefjes geschreven aan de vader van de vierjarige Erie. Het blad France-Soir heeft de num mers gepubliceerd van de meeste bank biljetten die betaald werden als losprys om het kind terug te krygen. De publl- katle van deze iyst neemt een hele pa gina van het blad in beslag. Niet gezien De vader van Eric heeft de gezien aan wie hij het losgeld betaalde om zyn vierjarig zoontje terug te krij gen. Een van de ontvoerders nam het geld weg van achter de heer Peugeot, die in een portiek in de drukke avenue des Ternes, niet ver van de Are de Triomphe stond. Het paswoord was Gar- dez-la clef. Volgens de instructies van de ontvoerders stond de vader donderdag met het gezicht naar de straat met een portefeuille met het losgeld in zijn lin kerhand op de borst. Hy hoorrt hem en ee Gardez la Een han. •hte oetstappen achter die klonk als die van fde man, die zei: aal u niet om. het losgeld cn de Jezelfde zachte stap irschuwd te hebben te .raaien. national Union (S.I.U.) en de „Internatio nal Longshoremen's Association' (I.L.A.), De posters protesteren tegen de politiek van de Verenigde Arabische Republiek om schepen, die de Israëlische havens aandoen op de zwarte lijst te plaatsen. Het verbond van havenarbeiders in de V.A.R. liet weten, dat zijn 32-000 leden bereid zijn alle Amerikaanse schepen te boycotten. Volgens het verbond doen slechts vijftien tot twintig schepen uit Arabische landen Amerikaanse havens aan, terwijl dagelijks vijftig Amerikaanse schepen Arabische havens binnenlopen. De Times ziet in de uitbreiding van de boycot tegen schepen onder V-A.R.-vlag —reeds eerder- verklaarden Finse en Zweedse vaklfonden geen Arabische schepen meer te zullen laden of lossen de mogelijkheid van een handelsoor log tussen het westen en de V.A.R. In Israël rekent ment aldus Times op een langverwachte westelijke actie tegen de V.A.R., die de Israëlische scheepvaart blijft boycotten. Maar als het werkelijk tot een actie van enige be tekenis mocht komen, is het aldus het blad niet waarschijnlijk dat de Ara bieren met hun zeer kleine koopvaardij vloten er veel nadeel van zullen onder vinden. ontstond, kon blijkens de radiomeldin gen van de Pendrecht snel worden ge blust. Een van de zwaargewonden overleed aan boord van een snelle motorboot van de Britse marine, die met de Noorse sleep boot Herkules onmiddeliyk na de nood seinen de haven van Gibraltar had ver- Zondagmorgen vroeg werd de Pendrecht de haven van Gibraltar binnengesleept. Daar werden de ltfken van de slacht offers aan land gebracht. Het waren: I. D- Bordeel uit Rotterdam, hoofdwerk tuigkundige, 62 jaar; A. G. van Wlcrin- gen uit Amsterdam, derde werktuigkun dige, 37 jaar; C. P. J- M. Everaert uit Ter- woldc, vierde werktuigkundige, 26 jaar. en L. H. Meyer uit Hoensbroek, assistent- werktuigkundige, 24 jaar. G. Balkcma uit Den Haag, assistent-werktulgknndige, 21 jaar, overleed tydens het vervoer naar Gibraltar. De derde werktuigkundige, de 27-jarige J. J. Coh'oort uit Hengelo werd zwaar gewond. Minder ernstig gewond werden de 50-jarige J. M. van Heusden en de 46-jarige A M. de Wolf, beiden stoker- olieman en beiden uit Rotterdam. De drie gewonden werden met ernstige brandwonden naar het koloniale zieken huis van Gibraltar gebracht. Wij zijn vandaag in de gele genheid de voorstellen van Gedeputeerde Staten voor de grenswijzigingen in de Leidse agglomeratie te publiceren. Zo als wij zaterdag meldden, zul len de gemeentebesturen deze vóór 19 mei moeten bespre ken. Zij gaan later met com mentaar van G. Staten nog eens naar de minister, die dan een wetsvoorstel gaat voorbe reiden ter behandeling van deze zaak in de volksverte genwoordiging. U vindt onze beschrijving van de voorstellen met foto's en tekening op de pagina's 3 en 4. Red. N.L.C. Waarschuwing aan Bantoes: H )T Zuidafrikaanse ministerie voor Bantoezaken heeft de kleurlingen gewaarschuwd, geen gehoor te geven aan de oproep tot staking gedurende deze week. In de verklaring van het ministerie wordt gezegd dat na de vorige stakings actie vele Bantoes zijn ontslagen en dat zij, als zij niet spoedig ander werk vinden, naar hun plaats van herkomst zullen moeten terugkeren. Gisteren is een Afrikaanse sergeant van politie, die op weg was naar zijn werk, in een negerwoonwijk van Port Elizabeth aangevallen en ernstig ver wond. Even later werd een poging ge daan om een tweede negersergeant aan te vallen, maar deze wist ongedeerd te ontsnappen. Zes negers werden gearres- De Anglicaanse bisschop ln Zuid- Afrika, Dc Blank, heeft in een Inter view verklaard dat de apartheidspolitiek officieel verworpen moet worden, wil de natie niet aan de rand van een cata strofe belanden en een blijvende vooruit gang van de kerk in Zuid-Afrika In ernstig gevaar komen. De bisschop zei bereid te zijn, indien nodig van het to neel te verdwijnen en anderen zijn taak te laten overnemen, wanneer daarmee de zaak van het christelijk geloof zon worden gediend. Dit christelijk geloof erkent echter, aldus De Blank, dat alle mensen gelijk zijn voor God. Mevrouw Roosevelt en zeventig an dere vooraanstaande Amerikanen heb ben zich in een brief tot de Amerikaan se minister van buiienlandsc zaken, Herter, gewond, met het verzoek de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Afri- ka voor overleg terug te roepen en In tussen de goudaankopen in de Unie stop te zetten. De behandelende geneesheren van premier Verwoerd hebben gisteren een bulletin uitgegeven, waarin wordt gesproken over snel herstel van de premier. Hij zal geen blijvend letsel noch misvorming overhouden. De twee kogels die nog in zijn hoofd zitten, kunnen geen schade meer aan richten. In dit stadium adit men het niet nood zakelijk de kogels te verwijderen. Dit zal later gebeuren. Premier Verwoerd zal niet doof worden. Zijn hersens zijn niet geraakt. De premier heeft een bood- schap van dank doen uitgaan aan allen, t die een blijk van medeleven hebben ge- zonden na de aanslag. Ds. j. D. Serfontein van de Nederduits gereformeerde kerk in Port Elizabeth heeft scherpe kritiek geoefend op het plan van de Wereldraad van kerken een delegatie naar Zuid-Afrika te zenden om het vraagstuk van de apartheid te onder zoeken. Ds. Serfontein zei, dat het vast stond dat zö'n commissie de apartheid zou veroordelen, daar de Wereldréad zich reeds tegen de apartheid had uitgespro- ken. Hij vroeg zich af hoe de Wereldraad dit kon doen, „daar deze vertegenwoor digers van het anti-christelijke c me duldde en de infiltratie van het com munisme in de kerken bevorderde". Hij meende, dat „de apartheid toch zeker niet meer anti-christelijk was dan het com- De 21-jarige mejuffrouw A. A. Kroon is vanmorgen in Amsterdam onder een der achterwielen van een stadsbus van 'ijn 14 geraakt. Zij was op slag dood. Zonnige perioden wacht tot woensdagavond: Droog en overwegend zon nig weer. Matige, langs de Waddenkust af en toe krach tige noordoostelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 20 april: Zon op 5.33, onder 19.46; Maan op 3.18, onder 13.40; 25 april HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Aberdeen Londen Nice Wenen' Atnene

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1