flristoua Het Vrije Volk Eric Peugeot, gezond en wel, bij zijn ouders terug Grote klopjacht begonnen Vervoerscommissie niet in strijd met de wet Geesten naar stembus Zó echt beleeft u het alleen met Mr. Pollema dinsdag zeventig jaar meer nieuws over de ruimtelijke ordening Op de achtergrond van dez leker die be* tak ligt e i deel van de (hogere) departementsambti en de Sociaal-Economische Raad. Er bestaat op sommige departementen een zekere tegenstand tegen de SER. Een commissie van de SER is nl. een commissie waar de ambtenaren wel in mee kunnen spreken (en dat ook doen), maar alleen met raadgevende SER-commissiea zyn per slot niet- ambtelijke commissies. In de commissie die nu gevormd is, is daarentegen zowel het voorzitterschap als secretariaat in handen van ambtenaren, t is voor ons nog de vraag of dit een irdeel genoemd kan worden. En in ieder geval is deze accentverschuiving merkwaar dig onder een kabinet, dat de PBO en :ief zo hoog in zijn vaandel heeft .geschreven. :n andere kant aan deze zaak. In de SER en zijn commissies neemt de vakbeweging een vrij sterke plaats in, mede dank zij de wettelijk vastgelegde verhouding die bestaat tussen het aantal werkgevers- en werknemersleden van de SER. Het voorhij lopen van de SER kan daardoor een ver- akking van de vakbewegingsinvloed ten vol ge hebben. Sommigen vrezen een al te grote macht n de SER tegenover regering en parle- snt. Die vrees kan in sommige gevallen isschien reëel zyn. Maar men kan dit probleem zeker niet oplossen door de SER oidig voorby te lopen, zoals staats secretaris Stykel, hopelijk in politieke oner- enheid, gedaan heeft. Losprijs betaald Roland Peugeot heeft vrijdagochtend meegedeeld, dat hij de ontvoerders van zijn vierjarig zoontje een losprijs heeft betaald. De omvang van het bedrag is niet bekend. Er was 400.000 gulden geëist. De vader deelde mee, dat hij de aan wijzingen van de ontvoerders „nauwgezet heeft opgevolgd" om zijn zoontje terug te krijgen. „Ik kon niet anders dan ze vertrouwen. Ze hadden me gevraagd de losprijs gister middag naar een plaats te brengen die door hen was aangewezen. Dat heb ik gedaan. Toen moest ik maar afwachten. Wachten op Erics terugkeer. De laatste uren bij de telefoon waren de ergste", al dus Roland Peugeot. Eric heeft gezegd, dat hij de mannen die hem ontvoerden niet kende. „Ze zijn niet ver met me weggegaan. Het was dicht in de buurt ergens beneden. Er was een televisietoestel. Ze hebben me geen pijn gedaan." Huilend op trottoir in nachtelijk Parijs Ontvoerders zetten hem uit auto Eric Peugeot is terecht. Het vierjarige zoontje van de Franse autofabrikant is weer bij zijn ouders. En in goede welstand. In de nacht voor Goede Vrijdag zag een voorbijganger op het trottoir van de Avenue Raymond Poincaré te Parijs, niet zo ver van de woning van de familie Peugeot, een jongetje zitten. Het kind was overstuur en huilde en de man nam het mee naar een bar, om het daar wat op verhaal te laten komen. De bar-eigenaar keek de jongen eens goed aan, haalde er voor alle zekerheid nog een krant met het portret van het verdwenen kind bij en vroeg: „Hoe heet JU- „Eric Peugeot", antwoordde het kind en daarmee was dan een wel zeer ge lukkig einde gekomen aan het drama, dat Frankrijk en de rest van de wereld in spanning met de getroffen ouders i beleefde. De ontvoering van Erie Peugeot uit de speeltuin in Parijs had niet zulke verschrikkelijke gevolgen gehad, als die kidnapping van de Baby-Lindberg in de jaren voor de oorlog. Toen werd het kind vermoord teruggevonden. Erie Peugeot vertelde, hoe hij door twee mannen in een auto naar de Avenue Raymond Poincaré was gebracht en daar uit de auto was gezet. De mannen had den hem geen kwaad gedaan, zei hij. De gasten in de bar dromden rond het kind, toen bekend werd wie hij was. De kleine Erie werd naar het politie bureau van het Arrondissement Chaillot ■gebracht en daar kwam Roland Peugeot zijn zoontje terughalen. Wat later arriveerden vader en zoon bij de woning van de Peugeots in de Avenue Victor Hugo. De daar wachtende jour nalisten en het toegestroomde publiek applaudisseerden enthousiast, toen de dol gelukkige vader zijn kind het huis bin- ;n droeg. Groot alarm De politie heeft terstond pogingen in het werk gesteld om de ontvoerders te vinden. Voor geheel Parijs werd de toe stand van groot alarm afgekondigd. En vele delen van de stad werden weg versperringen opgericht. Maar het bericht, dat Erie Peugeot was teruggevonden, werd in nachtelijk Parijs zeer spoedig bekend en op de Avenue Foch ontstond zelfs een verkeersopstop ping, zodat het voor de politie onbegon nen werk leek in deze miljoenenstad naar de daders van de ontvoering te zoeken. In de loop van donderdag hadden de Peugeots vele pogingen in het werk ge steld om het kind uit de handen van de misdadigers te krijgen. Roland Peugeot verliet 's middags in een snelle wagen zijn woning, terwijl zijn broer'Alain een achtervolging voorkwam, door een twee de auto dwars op de weg te zetten en zo de journalisten de pas af te snijden. Onzekerheid En naarmate de uren verstreken werd de onzekerheid groter. Zouden de ont- voeders gehoor geven aan de dramatische oproep, die een vertwijfelde vader voor de televisie had gedaan? Zouden zij de jongen ongedeerd aan zijn ouders terug geven? Bij de politie begonnen tal van meldingen binnen te komen van mensen, die meenden Erie Peugeot gezien te heb ben. Maar het bleef alles zonder resultaat. Zo ging men de nacht van donderdag op vrijdag in. Wel was er donderdagavond nog een brief bij het echtpaar Peugeot ontvangen, getikt op dezelfde schrijfmachine als die welke in de zandbak van het speelplaatsje bij het golfterrein van Sint Cloud was gevonden. Daarin stond: „Uw zoon is ge zond en wel. Alles komt in orde als u het stilzwijgen bewaart. We zullen ge durende de nacht wederom contact met u zoeken." De Britse luchtmacht heeft een ma nier bedacht om in ruim een kwartier een stuk landingsbaan van duizend bij dertig meter met een laag schuim te bedekken, ingeval er een toestel wordt verwacht waarvan het landingsgestel defect is. Tot dusver had men hiervoor ongeveer twee Zodra Erie Peugeot veilig en wel te rug was by zyn ouders Roland en Co- lette Peugeot, is de grootste klopjacht in de Franse criminele gescheidenis be gonnen. Alle uitgangswegen van Parys werden bewaakt en de politie zocht naar een zwarte personenauto, waarin de da ders van de ontvoering Erie moeten hebben teruggebracht. Ook op vliegvelden en grensposten wordt scherpe controle uitgeoefend. Naar schatting zijn 30.000 man politie bij het zoeken naar de kidnappers ingeschakeld. Een gesprek met de kleine Erie heeft, volgens de politie, geen enkele concrete aanwijzing opgeleverd. De jongen vi telde wel, dat de mannen, die hem m< namen, erg aardig voor hem waren weest. Eric's vader heeft intussen vi klaaró, dat hij stipt de voorwaarden nagekomen, die de ontvoerders hadden gesteld om zijn zoon terug te krijgen. „Ik moest hen wel vertrouwen. Zij vroe gen mij het losgeld donderdagmiddag naar een bepaalde plaats te brengen en dat heb ik gedaan." aldus Roland Peu geot. Zekerheid over ce grootte van het bedrag heeft men nog niet. Peugeot zwijgt en de daders zijn nog op vrije voeten. Er wordt gesproken over onge veer 350.000 gulden, uitbetaald in goud stukken. Maar dit is niet bevestigd. (Van s parlementsredactie) geroepen met de opdracht de minister van verkeer en waterstaat van voor- De minister van verkeer en water-1 lichting te d: staat ad interim, mr. J. van Aart- sen, is niet van mening dat staats secretaris E. G. Stijkel ten onrechte buiten de S.E.R. om een advies commissie voor de Europese samen werking op vervoersgebied heeft in gesteld. Uit het thans verschenen ant woord op de schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Elfferich (a.r.) blijkt dat minister Van Aartsen het niet eens is met de opvatting, dat de instelling van genoemde commis sie in strijd is met de Wet op de Be drijfsorganisatie. De bewindsman wijst erop. dat reeds i 1951 een commissie in het leven is aangelegenheden, die zich in E.G.K.S. verband mochten voordoen. In 1958 i; dc gedachte opgekomen deze commissi' in verband met de ontwikkeling van d< E.E.G. uit te bouwen. Hieraan heeft de staatssecretaris van verkeer en water staat, de heer Stijkel, op 24 maart uit voering gegeven. Hij heeft zich daar bij o.m. laten leiden door de overwe ging, dat het betrokken bedrijfsleven herhaaldelijk getoond heeft het overleg met de overheid in de oude adviescom missie zeer op prijs te stellen. Juist die kant is aangedrongen op vervanging van de oude i De Wet op de Bedrijfsorganisatie plicht volgens minister van Aartsen de betrokken bewindslieden tot het vragen van advies aan de Sociaal-Economische Raad over aspecten van hét economisch societal beleid der regering. Bij de ingestelde commissie, gaat het ech- om pverleg .ove.r het standpunt, dat telkens moet worden .bepaald, ten op zichte van de véelvulfl-ige internationa le besprekingen, waarbij technische as pecten overheersen. De minister wil overigens niet nalaten te verzekeren, dat hij er prijs op stelt de S.E.R. -te adplegen over de daarvoor in merking komende vraagstukken. Al met al meent minister Van Aartsen de vraag of de nieuwe com missie niet de facto overbodig moet worden geacht, ontkennend te kun nen beantwoorden. Hij wijst er ove rigens op, dat aan de taakomschrij ving van de commissie in de Staats courant van 24 maart een interpre tatie is gegeven, die de staatssecre taris niet heeft beoogd. Deze heeft dan ook zijn bedoelingen nader ge preciseerd in een tekstwijziging van de beschikking. 274) De Verenigde Staten hebben gen. In velerlei vreemdsoortige politici voort gebracht, die er geen been kwam dan eindelyk de grote kans en Pendergast werd we gens ontduiking van de inkomsten- vertegenwoordiger van dit gilde P. J. Pendergast in Kansas City de staat Missouri. Hoewel Pender- hy kreeg slechts 15 maanden, dat bleek toch voldoende om de baas van het spul te knakken. Hy gast zelf geen zetels begeerde, „dreef" stierf kort na zyn vryiating. hy ten eigen bate de plaatselyke poli tiek van Kansas en de goeverne- mentspolitiek van de staat. Hy was een macht en tevens een begrip van politieke verwording en zette een generatie lang de democra tische politiek volkomen hand. In de middelen w; minder scrupuleus: terwyl de Pcnder- gast-boys in de ge meenteraad de be grotingen opstelden van wegen die be straat moesten wor den, of van bouw werken die van ge meentewege zouden worden neergezet, leverde hij het cement, de stenen andere materialen. Verder had hy die reeds nog andere belangen in drank, speel- leden huizen en holen van vertier, die door de TOCH IS IS TT ZO! U zult zich wellicht afvragen, hoe het toch mogelyk is geweest, dat der- gelyke lieden voor lange tyd het roer in handen konden houden? Deze vraag is niet in het kort te beant woorden, omdat zo veel factoren in ïaar u zult wel willen afpersing en ook ver valsing van de re sultaten van plaat selyke verkiezingen in dergelyke geval len een belangryke rol spelen. Zo stem den eens niet min der dan 60.000 „geesten" op de groep Pendergast. Deze stemmen wa- nl. alle afkomstig van mensen of minder lang over- By onderzoek bleken eenvoudig uit de overly- de overheid ongemoeid werden ge- densregisters te zyn geput! goed met de politiek en dus ook met leegstaande huizen, die alle als adres de zaken. Maar deze welvaart maakte vermeld waren van 100 kiezers elk, munt van die dagen. Dit brak hem uiteindeiyk de nek, want de federale der de corrupte bende politie keek in die tijd met argusogen gast zou Truman uit om de ongrypbare politieke gang sters op de een of andere wyze in de strikken der federale wetten te van- de klap op de vuurpyi: zon- i Pender- presldent de Verenigde Staten zyn ge- Daarover een volgende keer. De vierjarige Erie Peugeot is terecht hij werd vlak bij het ouderlijk huis gevonden. Zijn moeder neemt Eric op de arm, vader Peugeot draagt de zevenjarige Jeah Philippe. Advertentiën TELEVISIE - RADIO - GRAMMOFOONS - RECORDERS 32 JAAR STATEN-GENERAAL (Van onze parlementsredactie) Dinsdag 19 april zal mr. dr. R. Pollema, sedert juni 1928 lid en sinds vorig jaar voorzitter van de christe- lijk-historische Eerste-Kamerfractie, zeventig jaar worden. Bijna tweeën dertig jaar lang de gedwongen non-activiteit tijdens de oorlogsjaren buiten beschouwing gelaten maakt mr. Pollema dus al deel uit van de Staten-Generaal en in de Senaat kan op het ogenblik alleen de 88-jarige a.r.-fractieleider prof. mr. A. Anema bogen op een nog langere parlemen taire staat van dienst. In tegenstelling tot prof. Anema en zovele andere prominente politici van Friese origine, is mr. Pollema zijn Friese geboorteland de jaren door trouw gebleven. Weliswaar studeerde hij te Amsterdam aan de Vrije Universiteit rechten en promoveerde daar in 1914 op een proefschrift over de voorwaardelij ke veroordeling, maar na zijn studies keerde hij naar Friesland terug. Daar begon hij zijn juridische loopbaan als griffier aan de kantongerechten te Ber- gum en Bolsward. In 1924 vestigde hij zich in Leeuwarden als advocaat en pro cureur, welk beroep hij ook thans nog uitoefent. Als jong jurist heeft mr- Pollema zich vooral toegelegd op de studie van het W oningivetbouw Extra toewijzing industriekernen Bij de woningverdeling over de pro vincies in januari j.l. werd een contin gent van 2000 stuks gereserveerd voor de zgn. „probleemgebieden". De mi nisters vanvolkshuisvesting en van eco nomische zaken hebben nu besloten dit contingent te bestemmen voor de be vordering van de industrialisatie der ontwikkelingskernen. De verdeling werd als volgt: Gronin gen 300, Friesland 300. Drenthe 300, Overijssel 100, Noord-Brabant 275, Lim burg 100, Zeeland 75, Noord-Holland 50 De resterende 500 woningen blijven ge reserveerd om nieuwe initiatieven te kunnen stimuleren. De verdeling zal voor 1 juli a.s. ge schieden, se stadhuis. (Van onze parlementsredactie) De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aart sen, zal bevorderen, dat de nota over de ruimtelijke ordening nog vóór de indiening van de begroting -1961 aan de Tweede Kamer zal worden aan geboden. Het antwoord van de rege ring op het voorlopig verslag van de Kamer over de nota inzake de uit breiding van de Haagse agglomera tie verkeert in vergevorderde staat van voorbereiding, aldus de minister in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting-'60. De bewindsman wil er overigens wel op wijzen, dat de mogelijkheden tot wo ningbouw in Gouda, Woerden, Delft, Leiden en andere gemeenten niet af hankelijk zijn van de beslissing over de Haagse agglomeratie. In antwoord op een door de liberale Eerste-Kamerfrac tie gestelde vraag schrijft *de minister voorts, dat ook naar de mening van het huidige kabinet de zetel van de rege ring in Den Haag dient te blijven, is de regering van oordeel, dat het vraagstuk van overplaatsing van be paalde onderdelen van het centrale re geringsapparaat met ernst onder ogen moet worden gezien. Een commissie on der leiding van dr. W. Drees studeert thans op dit onderwerp. Het schijnt nister Van Aartsen overigens niet antwoord, verplaatsing van het rege ringscentrum, de enig doeltreffende maatregel te noemen om het hoofd te bieden aan de congestie van de Rand stad Holland. De concentratie in dit ge bied vindt zijn oorzaak in een complex i van factoren, waarvan de aanwezigheid i het regeringscentrum er slechts één de Nieuwe Waterweg zal volgens minister bijzondere aandacht moeten worden geschonken aan het vraagstuk van de luchtverontreiniging en verder aan oplossingen voor het situeren van de nieuwe woongebieden, de recreatie ve voorzieningen, de verkeersverbindin gen e.d. Deze vraagstukken zijn en wor den op verschillende bestuursniveaus be- waterschapsrecht. In 1915 werd hij op richter en hoofdredacteur van het maandblad Waterschapsbelangen en in 1920 mede-oprichter van de Friese Wa- terschapsbond. Daarnaast legde hij van meet af een grote belangstelling voor algemeen-politieke, staatsrechtelijke en financieei-economische vraagstukken aan den dag. Als leraar in staathuis houdkunde en staatsinrichting aan de Chr. h.b.s. te Leeuwarden heeft hij la ter die belangstelling kunnen overdragen op jongere generaties. Mr. Pollema's politieke loopbaan is in 1923 begonnen. In dat jaar werd hij namelijk gekozen tot lid van de Pro vinciale Staten van Friesland. Vijf jaar later vaardigden Friesland en Noord- Holland hem af naar de Eerste Kamer. In deze omgeving moet iemand als de heer Pollema zich reeds aanstonds hebben thuisgevoéld. Boze tongen wil len wel eens beweren, dat de activiteit van onze senatoren zich beperkt tot het intrappen van open deuren en tiet zorgvuldig herkauwen van gerechten die al door de Tweede Kamer zijn verorberd. Een dergelijke redenering is in haar algemeenheid stellig onwaar. De Eerste-Kamerdebatten brengen niet zelden nieuwe, voorheen onopge merkte facetten aan het licht en dit hangt o.m. samen met het feit, dat dit college in veel sterkere mate dan aan de overzijde van het Binnenhof het accent wordt gelegd op de individuele inzichten der leden- Tot dit vertolken van eigen opvattingen heeft senator Pollema zich altijd bijzonder aangetrok ken gevoeld. Het stemt trouwens over een zowel met zijn karakter als met zijn chnstelijk-historische overtuiging, die het persoonlijk geweten als leidraad voor politieke beslissingen erkent en eerbiedigt. Hoe vaak heeft hij als fi nanciële specialist van zijn fractie de ministers van financiën niet - uutmn- ^en met £eheel eigen, hoogst originele de mondgedachten, die in een even originele vorm werden geuit? Daaraan lag nooit een ijdele zucht naar non-conformisme ten grondslag. Ook al kon men het met Pollema's afwijkende inzichten niet al tijd eens zijn, men moest erkennen dat ze op een degelijke en deskundige gumentatie steunden en het resultaat waren van -vele uren scherpzinnige denk arbeid. Mr. Pollema is niet gewend een blad kantoormachines de mond te nemen. Hij kan scherp in zijn kritiek en onverbiddelijk af wijzend in zijn oordeel- Maar ander zijds is hij toch te veel c.h.-man om zijn, militante gezindheid niet te paren aan' een over het algemeen irenische in stelling ten opzichte van andersdenken den. Hij kan mensen, wier opvattingen hij op principiële en zakelijke gronden fel heeft bestreden, plotseling de grootst mogelijke lof toezwaaien. Met minister Lieftinck is hij het vaak oneens ge weest, maar ait heeft hem nooit belet de grootheid van deze hoogstbekwama bewindsman ten volle te erkennen. De straks zeventigjarige, wiens vader een vooraanstaand anti-revolutionair was, heeft zich in later jaren meerma len duidelijk van de a.r. gedistantieerd. In zijn kring behoort hij tot de meest fervente tegenstanders van een fusie van A.R.P. en C.H.U In de bekende brochure „Een getuigenis" heg# hij daar onlangs nog blijk van gegeven. Op de frontpagina van „De C.H. Nederlan der", het weekblad welks oprichter en hoofdredacteur hij is, prijkt trots zijn stoere lijfspreuk: „Wij wensen te blij ven onszelf". Over de vraag of deze wens per se onverenigbaar moet worden geacht met de gedachte van één grote pro testants-christelijke partij, kan men met mr. Pollema van mening ver schillen. Het is echter niet aan twij fel onderhevig, dat deze christelijk- historische voorman zijn leven lang getoond heeft de moeilijke kunst van het zichzelf-blijven tot in de finesses te beheersen. Daardoor heeft zich de achting van zeer velen in den lande weten te verwerven. Zij zullen hem op zijn zeventigste verjaardag hun welgemeende gelukwensen niet ont houden. Oosterlandse raad koos wethouder In Oosterland is donderdag opnieuw een raadsvergadering gehouden. Zoals was te verwachten waren slechts de beide aangebleven S.G.p.-leden aanwezig. Niettemin kon volgens de gemeentewet de vergadering doorgang vinden en is de agenda afgewerkt. Voor het onderzoek naar de geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid werd een commissie benoemd bestaande uit de beide aan wezige leden. Na schorsing en heropening van de vergadering werd zonder hoofde- lyke stemming tot toelating besloten. By de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarby het beroepsschrift van oud-wethouder M. J. Zeijler onge grond werd verklaard. Verder deelde de burgemeester mede, dat van J. A. van den Berge, de laatste kandidaat van de V.V.D.-lyst, binnen de vereiste termijn geen bericht was ingekomen of hy zyn benoeming tot raadslid al of niet aan vaardt, zodat aangenomen wordt, dat hij de benoeming niet aanneemt. Door het centraal stembureau is in een vergade ring van 12 april verklaard, dat in de vacature Zeijler geen opvolger kan wor den benoemd. De Oosterlandse raad kan dus niet meer voltallig worden en zal voor de rest van de zittingsduur uit zes personen bestaan. Deze en nog enkele andere ingekomen stukken werden voor kennisgeving aan genomen. De begrotingswijzigingen 1958 werden zonder nadere toelichting en zonder commentaar vastgesteld. Voor het onderzoek naar de begroting 1960 i eist personen. De beide leden hebben ook i weer op elkaar en op zichzelf gestemd, zodat de commissie noodzakelykerwijze uit twee personen bestaat. Doordat de vacature van de heer Zeijler niet vervuld kan worden moest tot voorziening in de vacature van een wethouder worden overgegaan. Alvorens tot stemming over te gaan werden de beide aanwezige leden tot slemopnemers benoemd. Na de stem ming bleek, dat de heer Bolle twee stem men op zich verzameld had. Nadat de burgemeester de nieuwe wethouder met diens benoeming had gefeliciterd sloot hij de vergadering. Commissie economische mededinging Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot leden van de commissie economische mededinging: de heer P. Delfos te Voor burg, algemeen secretaris van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, de heër H. A. M. Eisen te Wassenaar, secre taris van de Algemene Katholieke Werk geversvereniging en de heer C. A. Bak ker te Utrecht, secretaris van het Chris telijk Nationaal Vakverbond in Neder land. Deze leden nemen de plaatsen in van ïr. S. H Visser, mr V G. M. Marijnen ter van defensie, minister van landbouw en visserij en staatssecretaris van sociale zaken, ontslag als lid van de commissie is verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5