|ïicuwe feihictie GTounmt VREEDZAME DUITSLAND INVASIE UIT EN BELGIE Feest in België: een prinsje Weer dreigt werkstaking ZATERDAG 16 APRIL 1960 BUREAUS; Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11847 CHR1STELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken „SUntvasticfi is gebleven tngn hert ia tcgfjenspoet" ERIC PEUGEOT terug Reportage uit KONGO VEROLME somber Zuid-Afrika Het door rassenstrijd verdeelde Zuid- Afrika heeft gisteren de rustigste dag van de afgelopen maand beleefd. Er kwam geen enkel bericht over razia's van de politie binnen. M enhoopt dat het ook de Paasdagen rustig zal blijven. Voor maandag heeft het Afrikaanse na tionale congres, de grootste onlangs ver boden negerorganisatie een werkboycot afgekondigd, die een week moet duren. De politie heeft reeds laten weten, tegen een staking drastisch tc zullen optreden. 0 De toestand van premier Verwoerd wordst snel beter. Hij was donderdag avond al weer in staat „belangrijke instructies" inzake het staatsbeleid te geven. 0 In Johannesburg zijn donderdag 142 negers veroordeeld tot boeten van 300 pond sterling of drie jaar gevan genisstraf, wegens het niet bezitten van een persoonsbewijs. 0 Het Zuidafrikaanse hooggerechtshof heeft een negerarbeider een schade loosstelling van 12.500 toegekend, om dat de man door een agent van poli tie zodanig is mishandeld dat hij ten gevolge van een beschadiging aan de hersenen nooit meer zal kunnen wer ken. 0 De voorzitter van het verboden Afri kaanse congres heeft donderdag voor een rechtbank verklaard dat het be langrijkste doel van zijn groep is, de blanke overheersing omver tew er- pen. 0 Terwijl de Zuidafrikaanse regering plannen maakt om het aantal imm- granten te vergroten, ziet hij zich ge plaatst voor moeilijkheden in verband met het grote aantal aanvragen Australië en Canada te mogen :au van de Zuid- heeft bekendge- maart en 9 april >men zijn bij de 0 Het voorlichtingsbun afrikaanse regering maakt dat tussen 21 86 Afrikanen omgek Koning Hoessein van Jordan donderdag voor een staatsbezoek Turkije in Ankara aangekomen. Hij uit Teheran, waar hij tien dagen heeft doorgebracht. Na Turkije zal Hoessein nog bezoeken brengen aan Marokko, Spanje en Tunesië. T A AT NA DE SABBAT, tegen het aanbreken van de eerste dag der week, ging Maria van Magdala en de andere Maria het graf bezien. En zie, er kwam een grote aardbeving, want een engel des Heren daalde uit de hemel neder en kwam nader, en hij wentelde de steen weg en zette zich daarop. Zijn uiterlijk ivas als een blik sem en zijn kleding wit als sneeuw. En de bewakers werden door vrees voor hem bevangen en zij iverden als doden. Doch de engel antwoordde en zeide tot de vrouwen: „Weest gij niet bevreesd; want ik weet dat gij Jezus zoekt, de gekruisigde. Hij is hier niet, ivant Hij is opgewekt, gelijk Hij gezegd heeftkomt, ziet de plaats, waar Hij gelegen heeft. En gaat terstond op weg en zegt Zijn discipelen, dat Hij is opgewekt uit de doden. En zie, Hij gaat u voor naar Galiléa; daar zult gij Hem zien. Zie, ik heb het u gezegd. En zij gingen terstond weg van het graf, met vrees en grote blijdschap, en liepen haastig voort om het Zijn discipelen te berichten. En zie, Jezus kwam haar tegemoet en zeide: Weest gegroet. Zij naderden Hem en grepen Zijn voeten en zij aanbaden Hem. Toeristenstroom nauwelijks te verwerken Record-aantal bezoekers (Van een onzer redacteuren.) DE VREEDZAME invasie uit Duitsland en België is zo vangrijk, dat het Paasweekeinde vermoedelijk meer buitenlanders ons land zullen verblijven dan sinds de oorlog het geval is geweest. Naast Duitsers en Belgen komen veel Noordfransen en geallieerde militairen de grens over. In Nieuwe Schans en andere noordelijke grens plaatsen bestaat voorts een kwart van de passanten uit Scandinaviërs. Ons land zal zeker een half miljoen buitenlanders onderdak moeten be zorgen. Dit heeft tot gevolg, dat in het westen vrijwel geen hotel- of pen sionkamer mfer te krijgen is. Van ochtend was men in Den Haag zo ver dat reeds een beroep moest worden gedaan op particulieren. In Amsterdam, Haarlem, Utrecht en Rotterdam was de situatie niet an ders. Door de enorme drukte veranderde het V.V.V.-kantoor in Amsterdam in een hek. inketel. Voor de buitenlanders, die i hoofdstad niet meer terecht konde: werd een onderdak gezocht in de overif delen van Noordholland. De radio-nieuw dienst bracht gisteravond enige opluch ting voor de pensionproblemen. Vele te- lefoontjes kwamen er binnen van parti culieren die onderdak aanboden. Ook in Rotterdam was de siti hachelijk. Vele buitenlanders die 's avonds in de Maasstad arriveerden, moesten ge noegen nemen met een nachtverblijf op een boot, waarop in allerijl tenten werden opgeslagen. De zeemanstehüizen e jeugdherbergen zitten reeds boordevol. De particulieren slaagden er praktisch in enige opluchting, in de overstelpende toeristenstroom tot stand te brengen. In de Residentie heerste een hoogspan ningssfeer, vooral Scheveningen is een trekplaats voor de buitenlanders, vooral voor de Duitsers. Tijdens de Paasdagen van het vorige jaar waren er 1150 i nachtingen in Scheveningen geboekt, op donderdag was dit getal reeds bijna be reikt. Ook andere plaatsen, zoals Utrecht, Arnhem, Delft, Leiden, Groningen, Maas tricht, maar vooral Zandvoort worden door veel buitenlanders bezocht. .In de meeste gevallen domineren de Duitsei In Zandvoort zijn de 21 hotels en 45 pensions totaal volgeboekt. De intere se van de buitenlanders gaat dit jaar oc opmerkelijk uit naar het zuiden van oi land. In Venlo was de buitenland „stormloop" zo hevig, dat de politie zich genoodzaakt zag het stadscentrum voor het gemotoriseerde verkeer af te sluiten voorkomen. Opvallend is het dat er dit jaar veel jonge toeristen land binnenkomen. Het geliefkoosde vervoermiddel is de scooter. In het grensplaatsje Maalbroek bij oermond passeerden gisteren ongeveer 15.000 auto's (75.000 mensen) de grens. Dit jaar trekken ook de Wadden eilanden veel belangstelling. Hon derden mensen vertrokken reeds donderdag en vrijdag naar de eilan den, waarop alle zomerhuisjes, die stookgelegenheid hebben, voor de Paasdagen bezet zijn. Voorts kun nen de hotels op de eilanden nog enkele mensens opnemen. Gis teren waren de Friese busmaat schappijen genoodzaakt enige extra busdiensten in te zetten om enigs zins de enorme toeristenstroom te ontlasten. Extra treinen De Nederlandse spoorwegen zullen tij dens het Paasweekeinde enkele tientallen extra treinen inleggen om te verwachten drukte op te vangen. Tot en met dinsdag rijden er 60 extra militaire treinen en 90 extra treinen het normale reizigers vervoer. Nachtelijk drama in Hoorn Ouders met 6 kinderen bij brand omgekomen TIJDENS een korte, maar hevige brand in Hoorn is vannacht het echt paar A. B. Siemersma met zes van hun acht kinderen in de vlammen omgekomen. Twee kinderen uit dit gezin danken hun leven aan het feit, dat zij met vakantie afwezig waren. Een kijkje bij de grenspost El- ten, waar zich lange rijen auto's vormden voor de slagboom van de douane Omstreeks twee uur brak brand uit in de "kleine woning van het echt paar Siemersma aan de Merenstraat De vader heeft nog getracht zijn vrouw en kinderen te redden, doch de vlammen grepen zo snel om zich heen, dat zij niet meer in staat wa ren het als een fakkel brandende huisje te verlaten. Bij de brand zijn de 45-jarige fabrieks arbeider Siemensma, zijn 33-jarige echt genote N. SiemensmaSchouten ei ?nde zes kinderen om het leven ge komen: de tienjarige Elisabeth Neeltje, Attje Aartje, die gisteren negen jaar geworden, de vijfjarige jongen Andries Bouke, de jonigen Rob Jan. oud vier jaar, de tweejarige Marianne en Julia Asfca, ilf maanden oud. Twee van de kinderen »an het gezin logeerden in Amsterdam. Dat zijn Siemen Aart, die vandaag twaalf jaar is geworden en het zevenjarig i je Aartje Jaamtje. Omstreeks kwart voor twee de af gelopen nacht hoorde een overbuurman, de heer B. Nanmimg, hulpgeroep. Ter wijl zijn zoon de brandweer alarmeer de, heeft hij samen met een andere buurman de deur aan de voor- en de achterzijde geforceerd. Het bleek reeds toen niet meer mogelijk de nitiig binnen te dringen. Men zag de vader van het gezin die in de achter kamer op de benedenverdieping had ge slapen. pogingen doen zijn gezin op de bovenverdieping te redden. De brandweer was binnen enkele minu ten aanwezig. De hitte was zo groot, dat de ruiten aan de overzijde van de smalle sitrgat sprongen. Binnen twintig minuten waren de vlammen gedoofd. Brandweer lieden vonden de heer Siemensma dood op de vloer van de eerste verdieping. De moeder en de zes kinderen bleken op hun bedden door verstikking om het leven t« zijn gekomen. Vanmorgen heeft het gerechtelijk labo ratorium uit Den Haag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van deze ont zettende brand. Fabrieksbranden i enorme brand heeft vannacht het fabriekscomplex van de N.V. Wasfabriek Jonk in Koog aan de Zaan In het West- zljderveld achter de spoorlijn Amsterdam —Alkmaar grotendeels verwoest. Slechts Vier namen in twee talen NUMMER TWEE in de rij van Belgische troonopvolgers heet Filips (Philippe), Leopold (Leopold), Lodewijk (Louis), Maria (Marie), weegt 3400 gram, is 52 centimeter lang en heeft blauwe ogen en blond haar. Het Belgische prinsje, zoon van prins Al- bert en prinses Paola, werd gistermor gen 9.40 uur geboren in Belvédère pa leis, de residentie van prins Albert en zijn Italiaanse prinses Drie kwartier na de geboorte daverde de eerste van de 101 saluutschoten over de Belgische hoofdstad. De nationale vlag verscheen op alle openbare gebouwen on woningen in Brussel. Een grote me nigte Belgen en toeristen die de paasdagen in Brussel doorbrengen stroomde naar het park, waar de ka nonniers om de tien seconden hun 105 mm houwitsers lieten „spreken". In de stad zelf, waar de bloemisten nog nooit zoveel diplomaten en regeringsverte genwoordigers op één dag te woord hadden gestaan, laaide het enthousias me op; in het paleis sprong een ruit door het nabije gedreun van de saluut schoten, die niet geklonken zouden hebben, als de jongste telg van de Bel gische koninklijke familie een prinses je zou zijn geweest. De Belgische minister-president, Gaston Eyskens, zei in een radio-boodschap; „Wij zijn Zijne Koninklijke Hoogheid prins Albert zeer dankbaar, omdat hij ons uit het zonnige Italië de lieftallige prinses Paola heeft gebracht, die alle harten heeft veroverd. Vandaag ver vult zij ons met vreugde en zij mag er van verzekerd zijn, dat het ganse volk en de vele duizenden, die haar zo spon taan hebben toegejuicht, met aandoe ning en diepe genegenheid deelnemen aan haar moedervreugde. Ik ben er van overtuigd, dat de Belgen een vrolijk Paasfeest zullen vieren". Het Belgische prinsje kreeg vandaag zijn tweetalige namen tijdens een intieme plechtigheid in het paleis Belvédère. De geboorteacte werd ondertekend door de vader, prins Albert, de Belgische mi nister van justitie en door de burge meester van Brussel, Cooremans. De of ficiële doopplechtigheid zal waarschijn lijk over enkele maanden plaats vinden Peetouders van prins Filips zijn koning Leopold,, juist teruggekeerd van zijn reis naar India en Donna Ruffo, moeder van prinses Paola. Op de Belgische ambassade in Den Haag dam en Rotterdam, zullen felicitatie- en de consulaten-generaal te Amster- registers ter tekening worden gelegd; het laboratorium en het kantoor konden behouden blijven. De schade, die door de verzekering wordt gedekt zal naar schat ting ongeveer een miljoen gulden bedra gen. Tijdens de brand reed de Alkmaarse aannemer W. F. F., die blijkbaar meer erg had in de brand dan in het wegver keer, met een busje tegen een op de Pro- vincialeweg staande brandweerauto. De chauffeur mankeerde niets, zitter moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis worden gebracht. 0 Gisteravond heeft een felle brand de opslagplaats van de papierindustrie San- Speurtocht naar kabine van de elfde Ontdekker Schepen en vliegtuigen speurden middag in de buurt van Hawaii nas kabine van een Ontdekker-satelliet, die gisteravond van de Amerikaanse lucht basis Vandenbergh werd gelanceerd. Het was de elfde satelliet in de Ont dekker-serie. De kabines van de vroe gere Ontdekkers werden niet terugge vonden. Na de lancering werd meegedeeld, dat de Ontdekker XI in een perfecte baan om de aarde was gekomen. De omloop tijd bedroeg 92 minuten. Het dichtste punt bij de aarde is 174.4 km verwijderd en op zijn verst zal de satelliet 008 km van de aarde verwijderd zijn. De Ontdekkers worden beschouwd als de baanbrekers van de bemande ruimte vaart. Vooral aan het opvangen van de kabines bij de tien vorige pogingen niet gelukt wordt veel belang ge- Vierdaagse tegen de H.-bom stranten zijn gisteren begeleid door jazzbands uit Aldermaston vertrokken voor een protestmars naar Londen om een verbod van de H-bom te eisen. Het vertrek voor ae vierdaagse mars was een veld bij het zwaarbewaakte atoomcentrum Aldermaston. Verwacht wordt dat nog 6000 mensen zich zullen aansluiten, voordat maandag op Trafal gar Square de slotmeetlng wordt gehou- Volgens de organisatoren zal dit een an de grootsite demonstraties worden ie Groot-Britannië ooit heeft gekend. Op honderden spandoeken stond te le :n: Wij willen leven ontwapent nu H-bomm'n betekenen de dood Geen HiroSjima hier. Ir. de vijf kilometer lange stoet liepen vier dixielandbands mee. Tientallen kin deren marcheerden naast hun ouders. Enige kinderen maken de tocht in kinder wagens mee. Vermijd rijksweg vier (naar Wassenaar) Weggebruikers worden er nogmaals op attent gemaakt dat wegens de bouw van een tunnel voor voetgangers en wielrij ders onder rijksweg 4 ter hoogte van het Dierenpark Wassenaar het wegdek tot halve breedte is teruggebracht. Door gaand verkeer wordt geadviseerd tijdens de Paasdagen dat gedeelte van Rijksweg 4 zoveel mogelijk te vermijden en bijvoor beeld gebruik tc maken van de nieuwe rijksweg 4a Ypenburg-Leidcn vice versa en de provinciale weg nr. 16 Leiden- Voorschoten-Voorburg vice versa. Zonnig en droog maar koel (Van onze weerkundige medewerker) wij van- gunstig noemen. Een rug van hoge lucht druk, die zich van de Azoren naar Schot land uitstrekt, trekt naar onze omgeving met vrij zonnig weer. Wel is de lucht nog wat onstabiel, zodat op enkele plaat sen nog een bui tot ontwikkeling kan komen. Het blijft koel als gevolg van luchtaanvoer uit het noordwesten. De middagtemperatuur zal hierdoor in de buurt van 12 graden schommelen. Een oceaan-depressie lag vanmorgen ten zuid westen van IJsland en trekt naar het oosten. De fronten kunnen maandag de bewolking wat doen toenemen, maar wellicht zal het neerslaggebied hiervan juist ten noorden van ons land passeren. Regen wan enige betekenis verwachten wij daarom tijdens de paasdagen niet. Doordat de wind minder krachtig Nachtvorst De Bilt verwacht tot mor genavond: Zonnige perloden cn op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind uit noordelijke richtingen. Van nacht op de meeste plaatsen nachtvorst, morgen overdag ZON EN MAAN Zondag: zon op 5.40 uur, onder 19.40 ur; maan op 1.09 uur. onder 10.10 uur. Maandag; zon op 5.38 uur, onder 19.42 ur; maan op 2.00 uur. onder 11.17 uur. Dinsdag.- zon op 5.36 uur, onder 19.44 ur; maan op 242 uur. onder 12.27 uur. Syriërs naar Algerije? Vierduizend Syriërs, 9lien met militaire ervaring, hebben zich bereid verklaard als vrijwilligers dienst te nemen in het leger van de Algerijnse opstandelingen, lOialdqs het gewoonlijk welingelichte blad te Damascus Al Wanda. (Advertentie) DE BESTE BROMFIETS is en blijft de BERINI 519 Eerste aanbetaling 94.— en 18 maande lijkse term. incl. allr. verzekering 30. CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GER0 CASSETTES v. d. Water Haarlemmerstraat 207

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1