I KRONIEK Nederland geeft getergde Duitser korte vakantie POLAROID Mi-lock Pater Pire kreeg dertig mille fterfi Jteoblaö Ambassadeur Blankenhorn deed alleen zijn plicht Twee deuren, één woning DAT IS BETER ZIEN ft Polaroid sunj 2 HET VADERLAND raadplegen en signaleert vervolgens dat de tegenstand tegen de SEI niet alleen van bepaalde regerlngs Er schijnt namelijk nog een tweede „tegen- nder" te zijn en wel de organisaties van rkgevers en werknemers in de afzonder- I te bedrijfstakken, die niet helemaal ten Trechte overigens, enigszina huiverig staan dit overkoepelende lichaam, waar bet algemeen belang minstens even zwaar egt als het (eigen) groepsbelang. Iedereen sft tegenwoordig de mond vol over inte- tie, samenbundeling van verschillende tngen, vorming van grote gehelen enz. is natuurlijk heel goed, maar het kan de praktijk betekenen, dat belangen van derdelen gemakkelijker worden opgeof- net een beroep op het grote geheel >nder die integratie het geval zou zijn. lurlijk bijzonder Het j ook te beweren dat de S.E.R. de belangen de onderdelen onvoldoende in het oog ndt. Maar de vrees dot dit toch gebeurt ft hier en daar sterk en zoals gezegd, et dat niet alleen maar onredelijk CHRISTELIIR NATIONAAL DAGBLAD hij het t Duitse socialistische regime heeft geleden: laar de vraag blijft: waarom heeft het volk de weg van het nationaal- sme gekozen? kan niet volstaan met het antwoord: iren zo diep vernederd, wij hadden werkloosheid, wjj werden misleid, dat zijn allemaal factoren, die bege- d en soms versterkend zijn, maar niet •te vraag is: waardoor was het jitse volk geestelijk zo ontvankelijk voor propaganda van Goebbels en voor de ir van Rosenberg? is veel te zeggen. Maar in èlk il moet worden gezegd, dat de akker het nationaal-socialistische zaad reeds toebereid, door wat op de univer- rerd gedoceerd, door de wijsgeren ;ondigd en door de dichters beleden, geestelijk fundament van het volk, dat leslissend. Aan de aanval op de Joden [in Duitsland voorafgegaan de aanval op Oude Testament, waarbij geen nationaal- listen, maar hoogleraren aan staats- n, hoogleraren in de godgeleerd- ld, onder keizerlijk regime benoemd en diens persoonlijke acclamatie, de leiding Iden. Wie déze dingen vergeet, maakt de van het nationaal-socialisme tot n werkloosheid en van opstand ne middenstand en schrijft de vanuit de beginselen van het ich materialisme. RECTIFICATIE In onze krant van gisteren zijn de bjes van Het Parool en Trouw ver- fcséld. Door deze technische vergis- Ig laten we Het Parool schrijven, wat ouw in werkelijkheid schreef en om- fceerd. Het hele dorp keerde zich tegen hem, want hij nam het op voor een Jood.... MAAR HIJ GAAT TERUG NAAR KÖPPERN (Van onze correspondent) T~\E Westduitse expediteur Max Kaufmann is een geplaagd 1. De vierduizend inwoners van het dorp Köppern in het Tau- nusgebergte kijken hem, zijn vrouw en zijn twee zonen niet meer aan. Opdrachten blijven uit. Een van de drie vrachtauto's moest al worden verkocht. Soms zijn de banden van de beide overgebleven vrachtauto's door gesneden of de moeren van de wielen losgedraaid. Köppern wil Max Kaufmann en zijn gezin weg hebben. En dat alleen omdat Kaufmann de waarheid vertelde voor de rechter over de plage rijen, de mishandelingen en scheldpartijen welke de inwoners van Köppern een andere dorps genoot aandeden. Die andere dorpsgenoot heet Kurt Sumpf. Hij heeft Köppern verlaten om in Amerika een nieuw leven te beginnen. Kurt Sumpj is een Jood. Gisterochtend zijn de heer en me vrouw Kaufmann voor een korte va kantie in Nederland aangekomen. Bij de Knallhütte, een doorlaatpost bij Enschede, werden zij verwelkomd door enkele Nederlandse vrienden die deze vakantie mogelijk hebben ge maakt. Hun reis naar Oosterbeek, waar zij hun vakantie doorbrengen en van waaruit zij tochten zullen' maken, onderbraken zij in Enschede een en ander te vertellen. Dit is hun verhaal: Hes- Köppern is een klein dorp sen, 25 kilometer van Frankfort a. d. Main. Een twintig procent van de in woners is vluchteling uit de Oostzone. In de jaren twintig was het merendeel der bewoners sociaal-democraat. Toen kwam Hitier. Het ging de inwoners van het dorp goed; zij werden dus nationaal-socialist. De nazi-tijd is voorbij, Köppern is weer overwe gend socialistisch. Maar er is wel wat van die nazi's blijven hangen, zoals het afgelopen jaar is gebleken. Israël zoontje. Sumpf Vonnis van Quirini vernietigd die enkele jaren voor de Tweede Wereld oorlog als veertienjarige jongen met zijn ouders naar Israël emigreerde, na dat de nazi's het gezin vrijwel al zijn bezittingen hadden ontnomen. De oude heer Sumpf kon echter niet wennen in Israël, waarbij kwam dat hij zeer te lijden had van. het klimaat. Dit had tot gevolg dat de familie Sumpf enige jaren geleden naar West- Duitsland terugkeerde. Kurt, die inmid dels in Israël was getrouwd met een meisje vin Duitse afkomst, begon in Frankfort een taxibedrijf. Toen zijn va der niet lang na terugkeer stierf ver kocht Kurt de zaak en met het geld van de regering, dat hij als jood kreeg, kocht hij in Köppern een café annex bakkerij. Voor Sumpf, zijn vrouw en zijn in 1949 geboren zoontje begon een heerlijke en gelukkige tijd, tot iemand ontdekte dat de Sumpfs joden zijn. Misschien was dit voor sommigen ln Köppern nog aanvaardbaar, maar zeker niet voor een paar raddraaiers, ex-na zi's, die het antisemitisme nog even goed probeerden door te voeren alsof Hitier nog aan het bewind was. Zij hitsten het dorp op. Er werd geen brood meer ge kocht bij Sumpf. Zijn café werd nog slechts bezocht door een onwetende vreemdeling of door dorpsgenoten die hem wilden intimideren. Men gooide dan de glazen kapot, raadde hem aan te vertrekken, schold hem uit en meestal moest Sumpf een aantal klappen incas- De politie deed niets. Sumpfs zoontje moest van school worden genomen; me vrouw Sumpf moest in Frankfort bood schappen gaan doen, omdat niemand in Köppern haar nog iets wilde leveren. Het slot was, dat het gezin Sumpf in november van het vorig jaar naar de Ver. Staten emigreerde. Rechtszitting .Vlak voor hun vertrek echter had Sumpf een klacht bij de justitie in* gediend. Tijdens de 'rechtszitting kon nie mand van de dorpsgenoten, ook de po litie niet, zich iets van scheldwoorden, intimidatie, mishandeling of iets der gelijks herinneren. Behalve Max Kauf mann. Hij heeft naar eer en geweten aan de rechter de waarheid verteld. De erg ste raddraaier kreeg vier maanden ge vangenisstraf, enkelen kregen een boete, het merendeel der gedagvaarde dorps genoten werd wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. Sumpf is geëmigreerd en de dorps gemeenschap heeft zich nu gekeerd tegen Kaufmann. Men mag hem niet meer en de boycot heeft zich nu tegen hem gericht. Particulieren en gemeen te geven hem geen opdrachten meer. Hij probeert nu vrachten in wijdere omtrek te krijgen, hetgeen veel im- produktieve ritten met lege auto's tot gevolg heeft. „Het is moeilijk geworden voor ons. Niemand kijkt ons meer vriendelijk aan. Ik zal de zaak wel moeten opdoe ken", zo besluit hij zijn verhaal. (Van onze correspondent in Bonn) Ambassadeur Herbert Blankenhorn heeft niet meer dan zijn ambtelijke plicht gedaan, toen hij destijds in 1953 de tegen „ministerialrat" dr. Hans Strack (van het ministerie van economische zaken) door de perschef van het Egyptische consulaatgeneraal Frankfurt, Galal, ingebrachte be schuldigingen doorgaf aan zijn direc te chef, de toenmalige secretaris-ge- Een nieuwe sportfiets voor een ongelooflijk lage prijs. ADEK arsenal 273) De Amerikaanse Mennonieten rijn voor een groot deel afstamme lingen van de Wederdopers, die in het begin van de 16de eeuw in Europa optraden, doch van wie nadien grote troepen uit Nederland, Duitsland en J Rusland zijn geëmigreerd. Temidden van de grote Amerikaanse smeltkroes vormen z(j vaak nog geheel op zich zelf staande samenlevingen. Zij nemen het leven ernstig, en vele verschijn selen, waaraan een ander achteloos voorbijgaat, vormen voor hen ge wetensvolle vraagstukken. De veelvuldigheid der levensver schijnselen brengt verscheidenheid van opvattingen met zich mee, zodat Cf ook de Mennonieten zichzelf weer in vele sekten hebben T gesplitst, waarvan j iedere groep weer andere leefregels volgt en afwijkende n opvattingen huldigt I over bepaalde vraag- S «tukken of verschijn- Jselen. Zo bestaan er bijv. in de Ameri- kaanso staat Penn- sylvanië, niet minder dan 16 verschil- I lende sekten van Mennonieten, die het voor de buitenstaander uiterst moeilijk maken zich een begrip te vormen van hun geloof of opvattingen. De opmerkelijkste groep wordt wellicht gevormd door de Amish Mennonieten in Pennsylvanië, wier geloof hun verbiedt het land met traktoren, zaaimachines en andere mechanische hulpmiddelen te bewer ken. Vele Mennonieten bezitten een auto of telefoon, maar de Amish i Mennonieten ls dit ontzegd, evenals i een radio, stofzuiger of welk ander mechanisch werktuig ook. Zij mogen l zich weliswaar ln een rijtuig laten rondrijden, maar het vehikel mag niet A *ijn voorzien van spatborden of zelfs 3 m»ar van een zweepstandaard. Voorts TGOi IS HET ZO! bevat hun kleding geen knopen, maar uitsluitend haken en ogen. Het haar wordt lang gedragen en alleen onge huwde mannen is het toegestaan zich kin en wangen te scheren. Eenmaal gehuwd, wordt de baard nimmer meer geknipt; de snor wordt daaren tegen steeds afgeschoren. Gedurende de laatste wereldoorlog behoorden zeker 90 pet. der Menno nieten tot de nauwgezette en ge wetensvolle dienstweigeraars, die het niet alleen in strijd met hun roeping achtten de medemens te doden, maar waarvan een groot deel tevens wei gerde elke uniform te dragen. (In de regel werden deze Mennonieten, even als de Quakers, de Dunkards en de leden van de Kerk der Broederen door de Amerikaanse overheid ingedeeld in burgerlijke dien- In de loop der tij den zijn veel Men nonieten door de Santa Fé spoorweg maatschappij naar de staat Kansas gebracht, waar zjj in nauw aaneengesloten nederzettingen leven, geheel buiten het maatschappe lijke verkeer staan en nimmer van hun stemrecht gebruik maken. Maar ook in andere staten worden zij aangetroffen, bijv. ln de staat Missouri, die veel boe renwoningen telt, voorzien van twee naast elkaar geplaatste deuren: de ene deur geeft toegang tot de woning op werkdagen, de andere dient voor gebruik op zondag! Mogen we nog even ln de staat Missouri verblijven, want daar heb ben vóór de laatste oorlog 60.000 geesten bij de verkiezingen hun stem uitgebracht. En dat verschijnsel is belangrijk genoeg om aan de ver getelheid te worden ontrukt. neraal van het ministerie van buiten landse zaken, prof. Walter Hallstein (thans president van de E.E.G.-com- missie). Zo luidt de motivering van de i zitter van het eerste strafkamer Van het bondsgerechtshof in Karlsruhe, de hoogste civiele instantie in de Bondsre publiek. In revisie heeft de strafkamer het vonnis nietig verklaard, dat o april van het vorige jaar na het opzien barende drieweekse „diplomatenproces" de Bonnse strafrechter en „ambtenaren- schrik" mr. Helmuth Quirini tegen Her- bert Blankenhorn inmiddels van chef politieke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken opgeklommen tot Westduits ambassadeur in Parijs uit sprak (vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van drie duizend mark). Ambassadeur Blankenhorns medebe- klaagde van destijds, prof. Walter Hall stein, werd „wegens gebrek aan bewijs" vrijgesproken. De vrijspraak van am bassadeur Blankenhorn, waartoe het bondsgerechtshof thans besloot, ge schiedt op grond van „bewezen on schuld". Ambassadeur Blankenhorn had tegen het Quirini-vonnis, dat zijn diplomatieke carrière dreigde te ruïneren hij werd voorlopig op nonactief gesteld hoger beroep aangetekend op grond van het feit, dat de 2e strafsenaat van de Bonn- rechtbank destijds met een bijzitter 5 aangevuld, die nog niet aan de beurt was, hetgeen in ieder geval een grond voor een hernieuwde behandeling van de Strack-affaire zou zijn gewor den. Het bondsgerechtshof is echter ver der gegaan en heeft het vonnis van Quirini geheel vernietigd. Nederland Vriendelijke mensen in Nederland, daartoe geïnspireesd door het weekblad „De Spiegel", hebben hem en zijn ge zin hier een vakantie aangebqden. Er is geld bijeengebracht. In Enschede heb ben de heer en mevrouw W. Venema uit de Esdoornstraat zich erg ingespan nen. In kleine kring, bij buren, kennis sen, familie en bij enkele Joodse adres sen kreeg men 250 bij elkaar. Natuur lijk was de heer Venema, een douanebe ambte, gistermorgen ook bij de ont vangst aanwezig. Veel tijd hadden de heer Kaufmann niet. Zij hebben veel te hier en nog voor Pasen willen zij terug. Want hun zoons van 18 en 14 jaar zijn thans thuis om de zaken te regelen eventuele telefoontjes af te doen, mi lang durft Kaufmann zijn jongens niet alleen te laten. Ogenschijnlijk rustig vertellen hij en zijn vrouw, dat hun zaak slecht gaat, dat hun jongens door een Nederlandse school zijn uitgenodigd voor de vakantie en dat zij in Köppern geen en in Neder land wel vrienden hebben. Maar eer goed waarnemer ontdekt toch iets on rustigs, iets geprikkelds aan de Duitser, die het nu moet ontgelden omdat hij het voor een Jood op nam. En vijftien jaar na de oorlog kan een Westduitser het zich nog steeds per mitteren om anti-semiet te zijn. Voor Kaufmann is het een prestige kwestie om in Köppern te blijven wo nen, maar hij weet zeker dat hij het financieel niet kan halen. Het dorp Sunnyside, 110 km van Amarillo in Texas, is dinsdagavond door een wervelstorm getroffen. Vier mensen kwamen om het leven ei werden gewond. De kerk, een winkel zier huizen werden verwoest. De ci dat is ion en zomer nieuws in het a: m 1959 was opmerke lijk. Duizenden genoten van tot half oktober van zon r. Andere duizenden ge- i visueel nog meer, leefden intenser de kleu lucht en ws bloementinten. Zij droegen Polaroid sunglasses. Zij droe gen de Polaroid clip-over. Zij werden niet ge hinderd door valse reflecties hard licht Polaroid sun glasses - vrijwel onbreekbaar iplintervrij - produce er zien' licht Polar rende Polaroid lenzen kappen i onnutte reflecties en beschcr- tegen ultra-violette stra ling. Uw omgeving wordt helder en transparant - u ziet alles zonder hinderlijke schit- ring. Voor brildragers - zelfs et Harold Lloyd monturen is er de lichte clip-over, nu de 'wijde hoek' len- 171. Kies de lichte sunglasses. U z Zie het - versciui - morgen .reeds. Polaroid zonnebrillen, nieuwe flatteuze modellen voor haar, krachtige ontwerpen voor hem, f 16.tot f 25.—. Clip-overs - vederlicht voor brildragers - óók met 'wijde hoek' lenzen f 14.—. Polaroid sunglasses uitsluitend bij de opticien, de vakman voor het beter zien. Pnl.rm^ (3D and POLAROID, registered trademarks of Polaroid Corporation, Cambridge, M Breng hem °P goede voet met DE AIVDERE KANT VAN DE „TEGENWOORDIGE JEUGD" NOG HOOP OP EUROPA-DORP IN LIMBURG Van onze speciale verslaggever jY EDERLAND gaf pater Pire geen kans. Maar de Nederland se middelbare scholieren hebben in een soort vrijbuitersactie der tigduizend gulden bijeengebracht voor het vluchtelingenwerk van deze Nobelprijswinnaar voor de vrede. De symbolische overdracht van dit aanzienlijke bedrag bestemd vooi een huis in het nabij Wupperta l ir aanbouw zijnde Anne-Frankdorp vond gistermiddag plaats in het Her vormde Internaat Nieuw Ruimzicht te Doorn. Een kleine driehonderd ver tegenwoordigers en vertegenwoordig sters van veertig scholen hoorden daar pater Pire aan, zomeda- de organisator van de inzameling, dte heer W. Dek ker, directeur van Nieuw Ruimzicht. De actie, die onder de middelbare scholieren is gevoerd, heeft een spon taan karakter gehad en heeft in totaal een half jaar geduurd. Op tientallen ma nieren hebben de betrokken jongeren het geld bijeengebracht. Verschillende scholen hebben het Sinterklaasfeest ach terwege gelaten en het daardoor uitge spaarde geld beschikbaar gesteld. Hele klassen zijn gaan knollentrekken bij de boer, er zijn bazaars georganiseerd, is gecollecteerd en er zijn foto's v kocht van pater Pire met dr. Albert Schweitzer. Ook van het zakgeld royaal gegeven en niet te vergeten het rapportengeld. De scholieren hebben door een en der laten zien, dat er ook nog een dere kant is aan „de tegenwoordige jeugd". Zoals de heer Dekker het gis teren zei, is de inzameling een demon stratie geweest van het niet machteloos zijn. De jeugd komt volgens hem met vreugde in actie, zodra een plan op per soonlijke wijze wordt voorgelegd. An ders dan vroeger wil ze niet langer de wereld hervormen, doch concreet werk zaam zijn. Van valse romantiek moet ze niets hebben en de ouderen hebben dan ook tot taak de werkelijkheid eerlijk mogelijk af te schilderen. De actie voor het werk van pater Pire heeft een samenbindende invloed gehad. Met z'n allen heeft men voor enkelen gegeven: vluchtelingen, die noch een va- huis, noch werk, noch ^j|jgj"-- niet ge. derland, noch hoop hebben. Op gezindten let. Protestanten, Rooms-katholieken Humanisten hebben broederlijk naast el kaar gestaan. Interview Gistermorgen hadden we in Utrecht een gesprek met pater Pire. van West-Europa de laatste jaren zoveel heeft gehoord. De Belgische Domini caan, die sinds 1949 onder het uitschot van de vluchtelingen werkzaam is hiervoor de Nobelprijs voor de vrede ontving, maakt een beminnelijke in druk en kan met gloed vertellen. De vluchteling is voor de vijftigjari ge Dominique-Georges Pire geen geval, maar een mens, die onder dé wielen is geraakt. Hij moet niet door instanties geholpen worden, maar door andere mensen. „L'Europe du Coeur" („Het Europa van het Hart") is de naam, die Pire dan ook aan zijn beweging heeft gegeven. Verwonderlijk is het niet, dat hij bij zijn werk geïnspireerd is door die andere „Europeaan van het hart' dr. Albert Schweitzer, met wie hij et nauw persoonlijk contact onderhoudt. De pater bemoeit zich vooral met de zg. „hard core": diegenen onder de vluchtelingen, die wegen* ouder dom, arbeidsongeschiktheid of ziekte van een der gezinsleden in geen en kel land van de wereld gewenst wor den en die als verschoppelingen in de kampen zijn achtergebleven. Het eerste, dat Pire heeft gedaan deze uitgestotenen menselijk tegemoet te treden, was het leggen van contac ten tussen vereenzaamde vluchtelingen ïensen in West-Europa door middel briefwisseling. Het aantal van de door hem op deze wijze tot stand ge komen „peetschappen" beloopt teel ongeveer vijftienduizend. De verdere ontwikkeling van dit werk bracht Pire in 1950 tot de stichting van het eerste tehuis voor bejaarde vluch telingen in België. Er zijn er nu vier, waar tweehonderd oude mensen, soms al sinds 1918 uit hun land verdreven, een plek hebben gevonden om „in vre de van het verleden te dromen." Europa-dorpen De volgende stap betrof de gezinnen, die wegens het niet voldoen aan emi gratie-eisen tot achterblijven in de kam pen gedoefnd waren. De pater stichtte zg. Europa-dorpen: woonwijken van twintig huizen, aanleunend tegen be staande bevolkingscentra. Geen ghetto's voor vluchtelingen dus, maar vriendelij ke woonbuurten, die invoeging gastland beoogden. In 1956 werd bij Aken het eerste Euro pa-dorp in gebruik genomen. Bij het Oostenrijkse Bregenz kwam het tweede en vervolgens een bij Augsburg, bij Brussel (het Nansendorp), bij Spiesen in het Saargebied (het Allbert-Schweit- zerdorp), terwijl het zesde, het Anne- Frankdorp bij Wuppertal in aanbouw is. Plannen bestaan om bij Mulhouse in de Vogezen een zevende dorp te bouwen. Het spijt pater Pire nog altijd, dat 'het Anne-Frankdorp, dat thans in 'Duitsland gestalte krijgt, niet in de provincie Limburg kon verrijzen. „Ik heb begrip voor de Nederlandse argumenten," zei hij, „want uw land heeft een expansieve bevolking en door het verlies van Indonesië een eigen vluchtelingenprobleemToch hoop ik dat minister Klompé alsnog haar toestemming zal geven voor de bouw van een Europa-dorpHet gaat per slot van rekening maar om twintig families, of totaal ongeveer mm Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. godin der wrekende gerechtigheid-naschrift (afk. Lat.), 2. op alle plaatsen-voorzetsel, 3. en omstre ken (afk)-soort-in oprichting (afk)-voor- zetsel, 4. zijtak Ebro-jaar (afk. Lat.)- uitroep, 5. gesloten-bewaarder van een kerk, 6. niet vergezeld-stuk hout, 7. ver- nis-jongensnaam-vlaktemaat, 8. voor voegsel-biersoort-juffrouw, 9. deel van het jaaf (afk)- rechtschapen. Verticaal: 1. ijverig-overal, 2- jubel- kréet bij de Bacchusfeesten- Zweeds Oostzee eiland, 3. kalkgrond-steen, 4. bijwoord-gem. in Z.H.-voegwoord, 5. sluiskolk-ambtshalve (afk. Lat.)-ver dikking der opperhuid, 6. heldendicht v. Homerus-ongaarne, 7. stomp-tegenstel- ling van hoog, 8. puntig voorwerp-uit- roep-behoeftig persoon, 9. koord van een speeltuig-zwak. rir OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 2. Essen, 7- Gosen, 8. moker, 9. Dalen, 10. bis, 12. aal, 13. Ate, 15. aster, 17. Timor, 19. i.e., 20. do, 21. stère, 24. Leeds, 26. tel, 27. mei, 29 rat, 30. Linne, 32, menie, 33. draad, 34. dreef. Verticaal: 1. dosis, 2. eed, 3. snaar, A emelt, 5. non. 6. verto, 10. barst. 11. stiel, 13. Amoer, 14. ernst, 16. eer, 18. Ide, 22. tegen, 23. emier, 24. linde, 25. Dakar, 28. en, 30. lid, 31. erf. Advertentie honderdvijftig personen, terwijl er veertig a vijftig arbeidsplaatsen mee zijn gemoeid Pater Pire werkt thans met een jaar lijks budget van bijna een miljoen gul den. Het is de bedoeling, dat „zijn" vluchtelingen zo spoedig mogelijk in het gastland integreren, evenals de Europa- dorpen. Wat de toekomst ook ran het hu manitaire werk van pater Pire zal vermolmen, zolang de huizen van het Anne-Frankdorp blijven staan, zal de offervaardigheid van de Nederlandse jeugd in ere worden gehouden. Een herinnering aan deze spontane jon gerenactie zal op een gedenkplaat ln steen worden uitgehouwen. Pater Pire en dr. Albert Schweit zer, beiden Nobelprijswinnaars voor de vrede en beiden „Europeanen van het hart". In het privézwemibad van het klooster de broeders van Huijbergen te Huijber- gen is woensdagmiddag broeder Her man verdronken. Vermoedelijk is hij door de kou bevangen en uitgegleden; hij kon miet zwemmen. Broeder Herman heette in de wereld H. Stevens. Hij was afkomstig uit Deurne en 45 jaar oud. Aannemer volledig gerehabiliteerd De aanklagers van aannemer IN. F. de J. te Badhoevedorp hebben na hun aanklacht van vermoedelijke ver duistering van een miljoen gulden hun aanklacht ingetrokken en de be klaagde volledig gerehabiliteerd. De rijksaccountantsdienst had uitgemaakt dat er geen sprake is var. verduistering of enig ander strafbaar feit. Aanklagers en beklaagde waren be trokken bij één N.V. Volgens de Am sterdamse bouwondernemers, de gebr. J. W. en F. J. van der M. zou De J. ondanks de winst van één miljoen de betalingen aan crediteuren hebben ge staakt. De J. werd vijf dagen in arrest gehouden. Te Washington is van diplomatieke zijde vernomen, dat de Britse minister van landsverdediging Watkinson eind mei een bezoek aan Washington zal bren gen, waar hij met de betrokken Ameri kaanse autoriteiten overleg zal plegen over het Britse defensleprogmimfnia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5