DE GEVANGENEN van de diamantvelden mi* Lisse krijgt een weldra Jeugdhaven r Rijkdom der aarde wordt streng bewaakt BINNENEXPOSITIE OP DE FLORIADE GEOPEND NIEUWE LEIDSCHË COURANT DONDERDAG 14 APRIL 1960 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen Monsieur Evrard, die als hoofd van de veiligheidsdienst in de beslotenheid van een brandkast leeft. BAKWANGA, maart Nog nooit lieb ik zoveel schatten tegelijk in de handen gehad. Ik kijk naar de troebele lp stenen, die zwaar op de palmen drukken en I die nauwelijks glanzen of schitteren. Het zijn ruwe, nog maar pas aan het daglicht bloot- gestelde diamanten, misschien wel duizenden jaren oud. De hrokjes, vuil als ze zijn, zullen tot uiterst fijne stukjes vergruizeld worden. Misschien zal m'n tandarts er straks een paar van krijgen, gemonteerd in de boren, waar mee hij m'n gebit bewerkt. Ze zullen naar de glasindustrie gaan en vooral naar de staal industrie, die tenminste één karaat nodig heeft voor elke ton van haar produktie. Hoeveel diamanten ik in de holten van beide handen houd, weet ik niet. Het zijn er zeker honderd en elke gram, of wel elke vijf karaat, is een kleine vijftig gulden waard. Bezat ik nu maar de vingervlugheid van een goochelaar! Als ik echter de arendsogen van Monsieur Evrard op de kostbare stenen voel branden, realiseer ik me, dat ik zelfs dan weinig kans zou hebben. Monsieur Evrard is een politie-inspecteur uit Charleroi. Al veertien jaar achtereen woont hij op de diamantvelden van Bakwanga, die, wat het gewonnen gewicht betreft, de rijkste van de wereld zijn. Het is de beslotenheid van een brandkast, waarin bij zich bevindt. Als hij zijn werk- en woonterrein verlaten wil, moet hij twee zware, stalen deuren door, waarvan de buitenste dag en nacht bewaakt wordt. precies waar onze arbeiders naai toegaan ver uit de buurt mag dit overigens niet zijn en in de hele provincie Kasai hebben we een dicht net van verklikkers gespannen.." Monsieur Evrard gelooft niet, dat het, op welke wijze dan ook, moge lijk is stenen uit de schatkamer te stelen. Hij overtuigt me daarmee niet, daar hij als verantwoordelijke persoon voor de veiligheid van de ze geweldige brandkast moeilijk an ders spreken kan. Eén keer heeft Monsieur Evrard pech gehad, aldus zijn zeggen. Dat was, toen een typhoon het dak van de schatkamer afrukte en er een kleine paniek ontstond, die een aantal Congolezen deed vluchten. Er zijn toen meerdere stenen gestolen, die echter alle weer zouden zijn opgespoord, toen ze in het binnenland aan de man werden gebracht. In Bakwanga wordt hoofdzakelijk, doch niet uitsluitend industrie-dia- mant gewonnen. Twee procent van het; totale gewicht bestaat uit de aanzienlijk duurdere, doorzichtige stenen, die voor de aanmaak van juwelen zijn bestemd. De meeste SIRENEGELOEI Grasso werkt in meer landen De om-zet van Grasso's Koninklijke Machinefabrieken N.V. is licht, de or derstand belangrijk gestegen en de uit voer nam toe tot 50 pet. Traag binnen komen van gegevens verstoorde het pro- duktieprograim, doch de achterstand werd nagenoeg ingehaald. De eerste orders uit nieuwe uitvoerlanden zijn geboekt en daar bestaat grote belangstelling. De omzet der buitenlandse dochters stijgt In 1960 waren de afleveringen bevredi gend en de directie heeft vertrouwen. Het exploitatiesaldo bedroeg 0,95 (vo. rig jaar 0,86) miljoen, afschrijving ƒ373.733 (386.403), belasting 250.000 (235.000), re servering 152.688 (135.313), winst 178.221 (105.247). Reeds voorgesteld is 10 (10) pet dividend. Terreinen, gebouwen en Installaties st?an voor 312.006 op de balans en zijn voor ƒ5,69 min. verzekerd. Congolese politie-agenten, spe ciaal door de maatschappij opgeleid, bewaken de in- en uitvalswegen van de diamant velden. AOK in ben deze deuren doorge- gaan, nadat m'n komst door sire- negeloei was aangekondigd. Ik prijs me gelukkig in de schatkamer te mo gen zijn, hoewel een escorte niet van m'n zijde wijkt. Slechts weinig bezoekers is dit voorrecht bescho ren. Het Brusselse hoofdkwartier van de Bécéka de (spoorweg)- maatschappij, die haar concessies in dit deel van Congo door de For- minière laat exploreren moet zijn speciale toestemming hiervoor ver lenen. Deze komt pas af, als de an tecedenten van de aanvrager zijn onderzocht en zwaar genoeg zijn be vonden. Monsieur Evrard is niet de enige, die in de schatkamer van Bakwanga woont. Hij is echter wel de enige, die er in en uit kan gaan, zonder vrees te hebben gecontroleerd te worden. Behalve wat blanken, die elke avond naar huis vertrekken, verblijven nog tachtig Cqngolese ar beiders in deze wonderlijke centrale. Het zijn vrijgezellen, die uit een ge meenschappelijke keuken eten, in barakken wonen en een behoorlijk loon verdienen. Vier keer per jaar krijgen deze vrijwillige gevangenen een week verlof, maar niemand van hen weet op welke dag dit in zal gaan. „We doen dit uit veiligheidsover wegingen," zegt monsieur Evrard. „Dit systeem maakt het onmoge lijk voorbereidingen te treffen voor de eventuele diefstal van diaman ten. Voordat iemand, die met ver lof wordt gestuurd, de poort uit gaat, wordt hij trouwens nog haar fijn gefouilleerd.. We zijn er zo goed als zeker van, dat er niet ge stolen kan worden.." „Als ik een Congolees was en ste len wilde," zeg ik, „zou ik zo te gen de tijd van het aanbreken van m'n verlof elke dag een diamant inslikken. Ik zou er dan zeker van zijn in ieder geval met één of twee stenen weg te komen.Kunt u hier iets tegen doen..?" „Ah. mon cher ami." lacht mon sieur Evrard, „van diamanten weet u beslist nog zeer weinig af.. De stenen zijn zwaar, liggen daarom zwaar op de maag en veroorzaken stoornissen, waarvan de diagnose gemakkelijk is vast te stellen.Ver geet bovendien niet. dat men niets aan een diamant heeft, als men de ze niet kan verpatsen.We weten politie-agenten patrouilleren en bij de in- en uitvalwegen bevinden zich slagbomen en wachtposten. „Diamant", zegt de heer Wijnsberghe, „wordt uit kimberliet gewonnen.. Dit is een rotsachtige formatie, die uit het binnenste van de aarde komt en zich een weg door de granietspleten heeft gebaand. Hier en daar is het kimberliet tot geweldige paddestoelen uitgewaai erd.. De ene keer moet het op ri vierhellingen worden gezocht, de an dere keer in wat diepere lagen, die over het algemeen tot tachtig me ter gaan.. In Bakwanga hebben we uitsluitend open mijnen.Op ver schillende plaatsen zouden we schachten kunnen boren, maar on derzoekingen hebben aangetoond, dal deze niet lonend zijn.. De kimber- lietzuilen, die uit dq diepte komen, zijn hier namëlijk niet breed ge- In een paar uur voltrekt het he le proces van de diamantwinning zich voor m'n ogen. Enorme, op baggermolens lijkende graafmachi nes verplaatsen de vaak metersdik ke steriele laag aarde. Als onder het roestbruin van de getrapte mijn dan het groene kimberliet tevoorschijn komt, zijn de draglines aan de beurt. Transportbanden, door Krupp ge bouwd en kilometers lang, vervoe ren de steriele grond naar de stort plaats en het voorgesorteerde erts naar de wasserijen. Verzwaard wa ter komt eraan te pas het kim berliet, dat geen diamant bevat, drijft erop weg breektrommels, elektro-magneten etc. Als dan eindelijk het erts, waarin zich naar alle waarschijnlijkheid diamant bevindt, de schatkamer voor de laatste bewerking bereikt, heeft men voor elke kilo diamant, die men wint, anderhalf miljoen kilo kimberliet moeten verwerken. Of de voorraden nooit uitgeput raken? „We kunnen hier tientallen ja ren lang de hele wereldbehoef te dekken", vertelt de heer Van Wijnsberghe, die er trots op gaat, dat Congo op 't ogenblik zestig procent van alle gebruik te diamant produceert. „Ver geet ook niet, dat we de stuk ken kimberliet, die groter zijn dan vijfentwintig millimeter, voorlopig moeten opslaan.. We wachten nog altijd op een breek- methode, die de diamant onbe schadigd laat en wc hebben dan ook bergen en bergen erts lig gen, dat npg door de molen moet. Ik vraag dan, of ik een stukje kimberliet als souvenir mee naar huis mag nemen. Het wordt vrien delijk, maar beslist geweigerd, wam het erts is nog niet door de zeef gegaan, m.a.w. er kan diamant in zitten! EIGENDOMS RECHT zijn wit, maar er zijn ook lichtblau we, lichtgele en lichtbruine bij. Mon- zameling. van, die in een grote, met fluweel beklede doos wordt be waard. „Twee van deze stenen zijn vals", verklaart hij. „Als u deze kunt aan wijzen, draag ik u voor als diaman tier. Ik kan het niet, omdat ik geen verschil in flonkering zie en alle dia manten volgens mij dezelfde gave, achthoekige grondvorm bezitten. Zelfs als Monsieur Evrard ze mij laat zien, ontgaat het onderscheid me totaal. Een wrang gevoel komt in me op. Hoeveel mensen kopen valse stenen, zonder dit te weten? Hoeveel vrouwen pronkeh met glas, terwijl ze de indruk wekken een for tuin om de hals te hebben hangen? Monsieur Evrard stopt me dan nog een industrie-diamand van liefst 566 karaat (ongeveer 115 gram) in de hand. De steen is zo groot als een duiveëi, alleen ongelijk van vorm en ruw van „schil". De Dia mond Trading Company van Phi lip Oppenheimer zoon van de overleden Sir Ernest, die de wereld handel in diamanten heeft gemono poliseerd zal deze bijna dertig duizend gulden kostende diamant echter nooit toegestuurd krijgen. Het is de grootste steen, die sinds 1907 in Bakwanga gevonden is en hij dient uitsluitend voor vlagver toon. DE VELDEN Een Vlaming, ir. Fernand vaR Wijnsberghe, rijdt me dan over de uitgestrekte diamantvelden rond- Ook hier weer dezelfde scherpe be waking. dezelfde speurende arends ogen. De concessiegebieden zijn tot veiligheidszones verklaard, die zon der speciale pas niet betreden mo gen worden. Overal zie ik (zwarte) 's Avonds zit ik op het terras- van de club in Bakwanga. Hij is van de Forminière, i-c. de Bécéka, i.c de "Société Générale. Ook voor alle Europese en inheemse huizen geldt dit eigendomsrecht, voor alle meu belen, die erin staan, voor alle win kels en hun voorraden, voor alle ci nema's, sportterreinen, hospitalen kerken en scholen, ja, voor alle mensen! De enige inwoners, die niet door deze monsterachtig grote onderneming betaald worden, zijn een handjevol bestuursambtenaren. Een vreemde stad, dat Bakwanga, met al zijn luxe en zijn torenhoge salarissen, met al zijn vijfduizend werkkrachten, onder wie bijna 4800 Congolezen, met al zijn ongerust heid over de toekomst, die door (ie komende onafhankelijkheid onzeker is geworden. Men leeft en werkt er volgens de verordeningen van een apparaat, dat een bijna militair karakter draagt. Iedereen is er met een soort „Sing- Sing"-pasje uitgerust om zijn opont houd te kunnen legaliseren. Elke Europeaan heeft er een auto, doch slechts zelden wordt het asfalt van de villawijk verlaten. Ten noorden, ten westen,, ten zuiden en ten oosten ligt de brousse, waar doorheen zich slechts enkele piste; slingeren. Loeloeaburg, de dichts- bijzijnde plaats van enige betekenis, kan pas na vijf uur rammelen en hossen worden bereikt. Leopoldville bevindt zich hemelsbreed op een afstand van 1250 kilometer; Elisa- hethville eveneens. Ik drink een Campari soda in gevoerd door de Forminière. Ik zit onder een palm geplant door de Forminière. Ik hoor de poppen val len op de kegelbaan aangelegd en bekostigd door de Forminière. De avond is rustig en zoel in deze Afrikaanse diamantstad. De atmosfeer doet wat loom aan, maar achter die loomheid gaat een wereld van zakelijk heid schuil, die bijna beang stigend aandoet. De speurende Argusogen zijn overal. Ze vol gen zelfs Monsieur Evrard en ir. Van Wijnsberghe, als ze na drie jaar Bakwanga, een half jaar met verlof naar Europa gaan om te trachten iets van het gemiste in te halen. Hoe kan het anders! De mens heeft de diamant, uit de stilte van de aarde weggerukt. Hij heeft hem in het gewoel van de society en de onrust van de machine gebracht hem tot een van de kostbaarste en meest begerenswaardige delfstoffen ge- Nee, een grutjeswinkel is dit niet. De opname werd in de schatkamer van Bakwanga ge maakt, waar de gewonnen diamanten worden gewogen. Mr. Marijnen: De lente juicht (Van een onzer verslaggevers.) DE minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. van Marijnen, heeft vanmorgen in de grote hal van het Rotterdamse Ahoy'-complex de tweede grote Floriade-binnententoonstelling officieel geopend. Hij schonk de expositie de naam „De lente juicht". „De lente juicht" is een schepping van de 52-jarige Apeldoornse bloemist Maarten van Driel, die ongeveer een jaar geleden de opdracht kreeg een ontwerp te maken voor een bloe men- of plantentuin met een oppervlakte van 25.000 vierkante meter. Van nacht vertelde ons de heer Van Driel: „Ik heb in het verleden heel wat ontwerpen voor tentoonstellingen gemaakt, maar van een oppervlakte van 25.000 vierkante meter had ik toch zelfs in mijn stoutste dromen nooit gedacht. Ik heb dan bok aan deze enorme opdracht zes volle maan den gezwoegd; het grootste probleem was wel een goede oplossing te vin den voor een harmonieuze compositie van de kleuren. De verschillende planten- en bomensoorten moesten namelijk bij elkaar blijven. Daarbij kwam nog de moeilijkheid in de geweldige ruimte rustpunten te creëren voor het oog." Het zijn voornamelijk Boskoop Aalsmeer, die zich op de tweede Florla- de-binnentcntoonstelling presenteren. Aalsmeer zond ztfn anjers, fresia's, rozen en seringen. Eén kweker toont er zelfs fraai-bloelende chrysanten, wat toch in wezen herfstbloemen z(jn. Boskoop is vertegenwoordigd met bo men, struiken en planten. Om aan „De lente juicht" te kunnen deelnemen wa ren kwekers genoodzaakt enkele belang rijke export-orders af te wijzen. Het is namelijk zo in Boskoop gesteld, dat de vraag nog steeds het aanbod overtreft. Behalve Nederlandse inzendingen staan in het hallencomplex ook de pro- duktcn van Engelse, Belgische, Zwitser se en Duitse kwekers opgesteld; van deze landen is Duitsland collectief zeer sterk vertegenwoordigd. 25.000 stenen Ongeveer een week geleden werd met de inrichting van „De lente juicht" een begin gemaakt. Drie dagen geleden wer den de bomen en planten aangevoerd en gistermorgen ten slotte kwamen de eer ste zendingen snijbloemen aan. Vijfentwintigduizend bakstenen wer den gebruikt voor de aanleg van paden en het bouwen van afzettingen in de hal. Vierhonderd vrachtautoladingen zand. turf en aarde waren nodig voor het ma ken van het grondarrangement. Tegen vier uur vannacht legden onge veer driehonderd tuinlieden de laatste hand aan de inrichting en enkele uren daarna reeds was een internationale jury van honderd deskundigen druk bezig Het kimberliet wordt bloot gelegd. De enorme graaf machine, die de grootste ter wereld heet te zijn, is in Duitsland vervaardigd. met het keuren van de inzendingen, Grote belangstelling legden zij daarbij aan de dag voor de zeer vele nieuwe va- viëteiten, die op de Floriade voor hel eerst officieel w-orden getoond. Maarten van Driel heeft ln de hallen vele wonderschone hoeken geschapen Eén ervan Is geheel gevuld met tropl sche kasplanten, waaronder de cacteecn zeer sterk de aandacht vragen. Ook heefl hy een waterval doen aanleggen: ah een machtig décor voor een indrukwefc kende pracht van orchideeën. Tegen de achterwand van de Energie- hal heeft de Nederlandse bloemisterij een plaats gekregen. Zij vervaardigde een tableau van rozen, anjers, seringen en kersenbloesems, aangevuld met vele honderden snijbloemen, die een waar dige versiering vormen in een omgeving van pergola's en van een vijver. Grasgazons zijn de rustpunten in deze gloed van felle en zachte kleuren. Hel evenwicht blijft voorts geslaagd gehand haafd door de opstelling van vele com Een zeer opvallend element in de ha! is in de inzending van de Nederlandst azalea-kwekers. Zij traden voor het eersl met een grote collectie Azalea Indica ie de openbaarheid. Vogels DE VERKOOP van hel oude Groene Kruisgcbouw aan de Wagenstraat te Lisse, waarover we al eerder schreven, is thans notarieel bekrachtigd. Zoals ge meld, heeft de Gerief. Kerk voor dc ex-, ploitatic van dit gebouw een aparte stichting in liet leven geroepen, bestaan de uit een vertegenwoordiger van de ker- keraad en vertegenwoordigers van de jeugdorganisaties. Het is dc bedoeling van het gebouw een „Jeugdhaven" <e Hiervoor is een ingrijpende verbou wing noodzakelijk, waarvoor een achter het gebouw gelegen strook grond bijzon der goed van pas komt. Het stichtings bestuur zal bij B. en W. toestemming vragen voor het bouwen van deze uit breiding. Het front van het gebouw zal belang rijk worden veranderd, onder doordat de hoofdingang van een geheel glazen deur zal worden voorzien modern smeedwerk. De bestaande gang wordt gehandhaafd. Links daarvan komt een vergaderzaal met een oppervlakte van 14x6 meter, voorzien van een po dium. De zaal zal ongeveer honderd per sonen kunnen bevatten. Hiernaast komt een hobby-zaaltje voor de jeugdclubs. Voorts worden kleedkamer en een bergruimte aange bracht. Aan de noordzijde van de gang komen twee van elkaar te scheiden kleinere vergaderruimten en daarachter komen toiletten en een wasgelegenheid, Ook wordt het gebouw uitgerust met een moderne keuken. Toch zijn het niet uitsluitend de bloe men en de planten, die in de hallen de blik vangen. De ontwerper heeft name lijk in zijn ontwerp een plaats inge ruimd voor een ander levend element: vogels. In het water van de vijver en op het gras rondom, stappen statige en heel deftige flamingo's. En tussen gerbara's en anthuriums laten tropische vogels hun lied horen. Er zyn ook fazanten, twee hennen er een haan. De hennen voelen zich tusser de bloemen en planten goed thuis. D« haan daarentegen was blykbaar nog zc vervuld van wantrouwen, dat hy d« bloemen de bloemen liet en een veiligs schuilhoek zocht ln de nok van het hal lendak. Daar zat hy vanmorgen, onbe reikbaar en vrywel onzichtbaar, te ky- ken toen een excellentie de tentoonstel ling voor geopend verklaarde is, zal men niet alleen het eigen jeugd werk stimuleren maar ook contact zoe ken met andere jeugdorganisaties. Er wordt bijvoorbeeld gedacht aan een In- stuifavond. Ook kunnen in de Jeugd haven recepties, ontvangsten en familie feesten worden gehouden. Gouden bankbediende Zondag is het precies 50 jaar geleden, dat de heer C. van Waveren, Veldhors- ;traat 29, in dienst trad bij de Lissesche 3ankveremging, die later overging naar dé Twentsche Bank, waar hij zich tot een ur en allround employé opwerkte. In het bijzonder is hij belast met de afde- vreemde munten. Door zyn vrien delijk en voorkomend optreden verwierf hij de sympathie van collega's en cliën ten. Volgende week woensdag wordt hy gehuldigd. Bazaar orgelfonds De bazaar ten bate van het orgelfonds van de Christelijke Gereformeerde kerk, die gisteren en eergisteren in de Hobaho werd gehouden, heeft een prachtig resul taat. Men verwacht dat de opbrengst on geveer tweeduizend gulden zal zijn. Paassamenkomst Gisteren werd in Rehoboth een paas samenkomst gehouden van de Hervorm de jeugd. De leiding van deze bijeenkomst in handen van de Hervormde Jeugd raad. De heer B. Vijfhuizen, jeugdouder- ling. had de supervisie. Men las enkele bijeblgedeelten, er was gemeenschappe lijke zang en samenzang en men droeg gedichten voor die het paasgebeuren tot inhoud hadden. Vicaris J. Mansvelt ver telde het paasverhaal „De afgebroken pelgrimstocht".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17