Jlicuiue gTdJtórfjc ÜTournnt rOERISTEN-STROOM KOMT NU REEDS IN BEWEGING 6 DEPENOZE Trekpleisters: bollenstreek en Floriade Cleinzoon van Peugeot uit een speeltuin ontvoerd Westen en midden van Nederland YOL 7 Nederland ongerust over Deens-Duits gesprek Paul Sauer Blanken in Zuid-Afrika zullen werk weer zelf moeten kunnen Immigratie soepeler al het doen Prinses belooft gehoorzaamheid Voorstellen in Genève WOENSDAG 13 APRIL 1960 j BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveerligste jaargang no. 11845 Directie: F. DIEMES Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken „Staatvastich is ghfbleoca mgn bert ia Ugfjenspotl" VANDAAG beginnen iüij met een se rie reportages over een brandend jeugdprobleem: KRAAMKAMER VAN /De vierjarige kleinzoon van de attse autofabrikant Peugeot, Eric ugeot, is gistermiddag uit de speel- bij de golfvelden van Saint tud ontvoerd, toen hij aan het spe- was met zijn zevenjarig broertje vriendjes. e vader van Eric, Roland Peugeot, klaarde dat de ontvoerder had opge- om een losprijs te vragen. Hij zei hoe groot het bedrag was. Volgens de tie is een som van circa 375.000 gulden raagd. peelmakkertjes en een tuinman, die i hoe het jongetje in een zwe werd meegenomen, beschreven voerder als een jongeman met bruin speeltuin wordt aan drie kanten af door een hek. Aan de zijde □t terrein grenst aan een particulie: _cn, bevindt zich een schutting. Daarin een gat ontstaan dat de kinderen in afgelopen maanden groter hadden ge- akt. Door dit gat was de ontvoerder ïengedrongen. (Van onze verslaggevers.) AL ZIJN HET GURE DAGEN, die we deze week beleven, er kan voor Pasen nog heel wat veranderen en mooi of lelijk weer, tienduizen den buitenlanders zullen ook ditmaal weer het westen van ons land over stromen: met Pasen begint de bollendrukte driedubbel volop. De hotels en pensions kunnen erover meepraten. Bovendien blijkt de Rotterdamse Floriade een enorme trekpleister te zijn. En wat er zaterdag gaat gebeuren, als duizenden en nog eens duizenden nu nog weifelende Duitsers en Belgen zien, dat het mooi weer wórdt „Met Pasen naar de bloeiende bol len in Holland", dait dit denkbeeld vele Duitsers en Fransen voor ogen heeft gestaan, blijkt wel uit de grote stroom van schriftelijke reserverin gen, die de Haagse vereniging voor Vreemdelingenverkeer tot nu toe al te verwerken heeft gekregen. De eerste en tweede klas hotels zijn reeds geheel gevuld en men is thans reeds bezig de „laatste gaatjes" van de kleinere hotels te vullen. Daarna komen de pensions en particu liere verhuurders aam de beurt. „Of hier een beroep op zullen dioen", vertelde de adijunct-diirecteur van de Haagse VVV, de heer A. F. Luyfcen, „hamgit groten- dieels af vam het weer. Blijft het zoals het vandaag geweest ós, Stappen bij regering in Bonn IE Nederlandse regering is ongerust over de mogelijke resultaten van de besprekingen, die tussen West-Duitsland en Denemarken worden Voerd. Het onderwerp van deze besprekingen is de uitvoer van Deense "idbouwprodukten naar West-Duitsland. De Nederlandse ambassadeur Bonn heeft reeds stappen ondernomen bij de Westduitse regering en inn officieel van de Nederlandse ongerustheid op de hoogte gebracht. Nederland is bang, dat West- jitsland zulke grote toezeggingen n Denemarken zal doen betreffen- jhet afnemen van de landbouw- bdukten, dat het zijn verpüchtin- p tegenover Nederland als EEG- jrtner niet meer zal kunnen na pen. )e Nederlandse ambassadeur in Bonn tót de Westduitse regering dan ook i weten, dat het voor Nederland .on- jvaardbaar zou zijn, als West-Duits- een miet-E.E.G.-partner rechten 'zekerheden op lange termijn geeft, het aan Nederland onthoudt, de regering in Bonn is aangedron- op vooroverleg. Omze ambassadeur herinmerd aan een anderhalf jaar en tussen de landbouwministers van 'E-E.G.-landen en de E.E.G.-commissie „gentleman's agreement", dat i dergelijk vooroverleg gepleegd zou (rden alvorens een vam de E .E.G.-part- ts grote veranderingen zou aanbrengen zijn handelsbetrekkingen met derde tóen. li Nederlandse regeringskringen be- |»t echter het vermoeden, dat West- litsland, gezien het belang dat het zelf ëft bij de uitvoer van industrieproduk. I naar Denemarken, niet ongeniegd I zijn aan de Deense wensen tegemoet i komen. Het is niet onwaarschijnlijk 1 West-Duitsland verder zal gaan dan zijn E.E.G.-verpliohtingen te rijmen Deens-Duitse besprekingen zijn 5 j6 april gehouden tussen de ministers buitenlandse zaken van beide l<an- Verder waren de Duitse ministers i economische zaken en van financiën aantal Duitse staatssecretarissen ®wezig. Tijdens deze besprekingen hebben Denen een verlenging van het jndelsverdrag met West-Duitsland F sprake gebracht. Dit verdrag ppt 1963 af. Verder hebben de ben getracht meer zekerheid te fijgen voor de toekomst van him barische handel met West-Duits land. Ook hebben de afgevaardigden van Denemarken de belofte van West-Duitsland gevraagd, dat hun aandeel in de" totale agrarische im port van West-Duitsland niet zal verminderen. grauw, d'am, zal er wel niet veeil meer bij komen. Maar ja, als de zon gaat schijnen, kunnen we naituunildjk stromen en stromen Duitsers en Fransen, maar hoofdzakelijk toch Duitsers, verwachten, die de ir aanblik van de bloeiende bollen niet willen missen. We zijn hier uiteraard op voorbereid. Met zo'n acht a negen zullen we zaterdagavond aan de balie In tegenstelling tot het vorig jaar, toen de paasdrukte dan ook bij lange na niei overweldigend was, vallen deze paas dagen voor het bollentoerisme bijzonder gunstig. Reeds maanden en weken v: voren kwamen by de Haagse VVV r veringen voor de eerste en tweede klas hotels binnen. Overigens ds de hofstad niet de enige plaats, die met overweldigende dinuMe te kampen heeft. Ook Delft en Rotterdam krijgen stromen buitenlandiers te var ken. In Delft alleen al moest een hotelier een 750 boekingen aMaao. In februari waren alle hotels en beroeipspensdons hier al vol, terwijl de logies- en informatie dienst nu reeds dn 400 gevallen bemid deling verleende. Al lijkt de situatie in Delft voor iedere toerist, die hier nog wil komen slapen, thans al geheel hope loos, een uitwijk-mogelijkheid zijn de denitenkamers, waarvan er vela het paas weekeinde leeg zullen staan. Door de Floriade wordt de paasdrukte in Rotterdam een veelvoud van vreemdelingenbezoek in andere jaren. Reeds in oktober begonnen de grote n serveringen voor gezelschappen in i Rotterdamse hotels cn thans is de toi stand zodanig, dat er voor de gezelschap pen die zich nu nog aanmelden voor be zoek aan de Floriade tijdens de paasda gen, alleen nog maar hotelaccommodatie beschikbaar isin Dieren. Eventueel kunnen nog gezelschappen worden ondergebracht in particuliere pensions te Katwijk. Voor de rest is al les in het midden van Nederland vol. Tot Arnhem toe. Voor particulieren ligt de zaak gelukkig nog niet zo moeilijk: individuele bezoekers zullen ook in de grootste drukte nog altijd wel onderdak kunnen worden gebracht, al verwacht de Rotterdamse V.V.V. ook op dit punt grote moeilijkheden tijdens de pa; gen. Het is echter te verwachten da dit gehele seizoen zeer druk zal zijn. De reserveringen die in oktober begonnen, betroffen niet alleen de paasdagen, en reeds nu begint het oosten van ons land vol te stromen. Maar vooral tijdens de paasdagen wordt een zeer groot aantal Fransen ver wacht, het gaat erop lijken dat het voor vele Fransen een traditie wordt de paas dagen in Nederland door te brengen. Voorts worden vele gasten uit de Scan dinavische landen verwacht. Belgische gasten hebben zich niet veel aangemeld. Dit ds begrijpelijk: België ligt vlak naast de deur en hoewel een zeer groot aan tal Belgen deze zomer in ons land wordt verwacht misschien zelfs meer dan Duitsers zullen dit hoofdzakelijk dag bezoekers zijn die hier niet zullen over nachten. Dat de Rotterdamse verkeerspolitie met de komende seizoendrukte terdege rekening houdt, ligt voor de hand. Er zal een groter aantal motorrijders worden ingezet en er is een organisatie voorbe reid voor een reserve, die overal op be dreigde punten kan worden ingezet. De Rotterdamse politie heeft een zo elas tisch mogelijke regeling ontworpen, die Pieter Sjoerds I en II In zjjn met bloemen versierd huis de Kanaalweg in Scheveningen, temidden van geschenken en andere attenties, om geven ook door vrienden cn bekenden, vierde vandaag prof. mr. P. S. Gerbrandy zijn vijfenzeventigste verjaardag. Vanmorgen even op bezoek trokken wjj de Minister van Staat aan juist op het ogenblik, dat de televisie hem inter viewde. De jarige zat opgesteld achter een batterij lampen en werd onder de loep genomen door een filmcamera. Voor de krant was er geen bijkomen aan. „De televisie gaat voor!", riep prof. Gerbran dy ons vrolijk toe. wy hielden ons aan dit oud-minlster-presidentiële woord en varende in het kielzog van het t.v.-inter- view luisterden wij geboeid naar wat prof. Gerbrandy op zijn 75ste verjaardag tot ons volk had te zeggen. Tot ons volk.... want dit heeft hy altijd bewonderd in de grote politieke figuren van het verleden, als Kuyper en Troelstra cn dit beeft hy zelf immer nagestreefd. „De politieke lei ders voor de oorlog hadden een boodschap voor heel te volk. Nu na de oorlog is de verdeling van ons volk In groepen voortgegaan. Nu heeft men alleen nog maar een ideaal voor de eigen party een boodschap voor de eigen groep". Prof. Gerbrandy ziet deze verdeling zeer ernstig in. Hy zal echter oi moeld doorgaan daartegen te waarschu wen. Toch heerste er ondanks deze stige woorden een ware feestvreugde het huis, en toen de kleine Pieter Sjoerds op grootvaders knie klom om te lnisteren naar grootvaders klok, was alles vrede: de vrede van de dankbaarheid aan God, de Schenker van het leven, ook vai voor ons volksbestaan zo belangrijke In afwachting van de bekendmaking van hun bevordering vierden studenten in Stockholm een groot feest, blijkbaar onder het motto: hoe dan ookde fuif hebben we alvast gehadOp originele wijze verbloemden zij de onrust in hun hart: geslaagd-of niet? Een bran dende vraag, die echter de pret op het feest niet in het minst drukte! die de Paul Sauer, de i slag op premier Verwoerd als oud ste minister de leiding van het ka binet kreeg toevertrouwd, vormt een groot contrast met zijn premier. Dr. Verwoerd is de sterke man, die zijn doel kent en die in een debat niet van wijken weet. Sauer daar entegen is een figuur waarmee te praten valt. Hij heeft, hoewel over tuigd aanhanger van het blanke na tionalisme, vele vrienden bij andere politieke groeperingen. Naast Verwoerd als de „hooghartige intellectueel" is Sauer, de 62-jarige kaalhoofdige wijnboer, „een vrien delijk, charmant cn welbespraakt mens". Geestig, puntig, gevreesd om zijn felle interrupties, maar bovenal kenner bij uitstek van de Zuidafri- kaanse politieke geschiedenis. Dat is Paul Sauer, zoon van J. W. Sauer, één der leidende figuren in de Kaapprovincie vóór de totstandko ming van de Unie in 1910. Temidden van politici groeide Paul op en kamers, waar grote plannen werden besproken en waar de siga renrook was te snijden, vormden een belangrijk onderdeel van zijn „milieu". Nu staat hij bekend als een gematigd nationalist. Een rustig mens, die tevreden zijn eigen gang gaat, die leest, vist en praat en nooit de in druk wekt een dynamische figuur te zijn. Sommigen betwijfelen wel eens, of het hem allemaal wel kan schelen. Zeker is dat niet; wèl dat Sauer nooit premier wordt. Niet alleen omdat hij niet sterk genoeg wordt geacht voor deze belangrijke post, maar ook omdat hij uit Kaapstad komt en de nationalisten uit Transvaal en Oranje Vrijstaat de meeste stem men hebben in het kiescollege. HET STELSEL van goedkope neg er arbeiders, van wie Zuid- Afrika in de loop der jaren afhanke lijk is geworden, zal drastisch moe ten worden herzien. De blanke zal wil hij zijn leiderschap behouden weer moeten leren werken zoals on ze vaders en moeders hebben ge werkt. Dit zei gisteren de Zuidafrikaanse mi nister van justitie, F. C. Erasmus. Sprc kend over de gebeurtenissen van de laat- ste weken verklaarde dé bewindsman, dat de leeglopers en andere overtollige negers, van wie er duizenden zijn i steden, worden terugggezonden naa reservaten en dat de autoriteiten in de negergebdeden in staat worden gesteld, deze mensen tot werken te dwingen hen onder strenge controle te houden Het programma van minister Erasmus omvat verder: het met wortel en uitroeien van het communisme en verwante organisaties; versnelde ont wikkeling van de Bantoe-gebieden en uitbreiding van de politiemacht, die vreedzame burgers en in de steden behoort daartoe ook tachtig procent de negers dient te beschermen tegen het sohrikbewind van terroristen. In het parlement verklaarde de minis- Premier Debré: Onafhankelijkheid houdt verdeling van Algerije in Dé Franse premier Debrè heeft gister avond te Algiers in een toespraak i radio herhaald dat Frankrijk »ns is Algerije te verdelen, indien bij volksstemming na afloop van de vijandelijkheden, de Algerijnse bevolking zich zou uitspreken voor onafhankelijk heid. Debré verklaarde dat Frankrijk Alge rije niet zal loslaten. Afscheiding bete kent verdeling, aldus Debré, erop wij zend dat Frankrijks heiligste principes „ons niet toestaan een andere koers te volgen", daar Algerijnen die Frans staa -stburger willen blijven ook de mogelijk heid daartoe moeten hebben. De communistisch-Chinese premier Tsjoe En-Lal is vandaag per vliegtuig uit Peking vertrokken voor bezoeken Birma, India en Nepal. Hy wordt gezeld door de minister van buitenland se zaken Tsjen YL Tankwagens kantelen en ontploffen Men vreest, dat vele Mexicanen om het leven zijn gekomen bij het ontploffen van vijftien tankwagens met benzine, na een botsing op de spoorlijn Mexico City- Vera Cruz. Een trein met 24 tankwagens is giste ren in botsing gekomen met een locomo tief die aan het rangeren was. Vijftien tankwagens kantelden. Toen de bewoners uit het dorp Totalco en eenheden van het leger bezig waren de wrakstukken op te ruimen, brak brand uit Een enorme ontploffing volg de en de. vlammen bereikten het dorp. Gisteravond laat stonden nog steeds 15 huizen in het dorp in brand. zuster koningin Elizabeth van beid, de belofte Engeland volgen en beloven vallen, dat zij haar echtgenoot „zal Deze belofte is weliswaar een traditioneel onderdeel van de huwelijksceremonie in de Anglicaanse kerk, maar vol gens het prayer book van 1928 kunnen bruidjes, zo zij dit de belofte achterweg Arm^rönsJoTeThibb, Een preek zal er niet wor den gehouden bij het kerkelijk huwelijk. In plaats daarvan zullen de zaligsprekingen uit de bergrede volgens het evan gelie van Mattheus (5 :3—ll) worden gelezen. De Prinses verloofde, Antony laten. Dr. Eric S. Abbott, de deken van de Westminster Abbey, waar het huwelijk vrijdag 6 duren mei zal worden voltrokken, er getuige vertelde gisteren dat prinses tors bijbelgedeelte zelf gekozen. Vijftig minuten zal de dienst daad getuigen kunnen zijn kroond met een witte banier van de plechtigheid. met gouden kwasten en het Drie fanfares componeerde monogram „MA.." (Margaret Sir Arthur Bliss in opdracht en Anthony) op een rode roos. van de koningin-moeder: één De deken van de Westmin- bij het begin van de dienst, ster vertelde nog, dat de vader één vóór het volkslied en de en moeder van de bruidegom laatste na de ondertekening met de koninklijke familie in van het liuwelijksregister. De het koor aanwezig zullen zijn, fanfares worden geblazen Niet aanwezig zullen zijn door de koninklijke trompet- koning Boudewijn van België, gekleed in scharlaken die zoals gisteren officieel uniformen, afgezet met goud. werd bekendgemaakt op 6 Het hoogtepunt van de ver- mei in Antwerpen moet zijn zullen siering buiten zal een erepoort en koning Olaf van Noorwe- zijn. Tv-moni- zijn over de Mali tussen gen, die „tot zijn leedwezen" de pilaren van het Buckingham Palace eft de weg de uitnodiging moest afwijzen. ter van binnenlandse zaken, J. F. Naude, dat een krachtiger immigratiepolitiek van groot belang is voor de toekomst van de Unie. De Immigratie dient vooral gericht te zijn op vergroting de blanke bevolking en minister Naude meent, dat het niet langer nodig is migranten zo drastisch te selecteren als in het verleden. De bewindsman, die zei dat ongeschool de blanken niet voor immigratie in aan merking kunnen komen, ontkende dat de nationale (regerings) partij van plan zijn Engels-sprekende immigranten De toestand in Zuid-Afrika werd giste- De Amerikanen hebben gisteren in Genève voorgesteld specialisten var Oost en West op 11 mei te laten bijeen komen om een programma uit te werken voor controle op ondergrondse kernproe ven. Van Russische zijde is hierop nog niet gereageerd. Voorts hebben de vijf westelijke lan den die deelnemen aan de ontwapenings besprekingen in Genève de vijf commu nistische delegaties voorgesteld, geza menlijk een technische werkgroep t< vormen voor het bestuderen van dc mogelijkheid het brengen van wapens voor massale vernietiging in de fuimte te verbieden. Koningin, Prins en Prinses 5 mei naar Amsterdam Bij de viering van de vijfde mei la Amsterdam zal in de ochtenduren eer jeuigdappel op de Dam worden gehou den, in tegenwoordigheid van prinses Beatrix. Uit elke provincie zal een dele gatie van 50 jongeren aan het appel deel nemen. Tot slot van deze bijeenkomst zal de totale opbrengst van de actie „Doe Open" bekend gemaakt worden. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen in de namiddag met hun tegenwoordigheid eer feestelijke herdenkingsbijeenkomst op luisteren in hot Concertgebouw. Postbestellingen feestdagen Op zaterdag 30 april (Koninginnedag) n op donderdag 5 mei (Bevrijdingsdag) zullen er geen postbestellingen zijn. De P.T.T.-dienst werkt geheel als op zondag. Dit houdt in dat kantoren en stations, welke met bestelling belast zijn, van 8-9 uur voor het afhalen van post geopend zijn. De hoofdkantoren die met bestel ling belast zijn, zijn tot twaalf uur -ge opend, uitsluitend voor telefoon en tele grammen. In de nacht van 29 op 30 april, 4 op 3 lei en 5 op 6 mei zullen geen nachtpost treinen rijden. ren bepaald door razzia's in Phnville, Katelong, Sharpeyille en Kaapstad, door berichten over merkbare vooruitgang van premier Verwoerd, door veroordelin gen van een tweetal negers, die soortge noten tot staking zouden hebben aangezet en door de verklaring van de blanke po litieman, die de leiding had bij de schiet partij in Sharpeville. Bij de schietpartij werden op 21 maart 67 Afrikaanse demonstranten gedood. Voor de rechter verklaarde de politic man, sergeant J. L. Grobler: „Wij hadden geen kens. Vijftienduizend negers dron gen onweerstaanbaar op tegen 150 poli tiemensen. Zij lieten zich niet Intimide ren door vliegtuigen cn pantserwagens. Luidsprekers maakten geen indruk; traangas was onbruikbaar in verband met de windrichting. Schieten bleef over. Het duurde twintig seconden en eindigde op bevél van lt. kol. Pienaar." Nederlandse bijdrage in anti-liongercampagne Nederland heeft ruim 75.000 bijgedra gen in de anti-hongercampagne van de voedsel en landbouworganisatie van de Verenigde Naties- Norman Wright, waarnemend direc teur-generaal van de organisatie, ver klaarde dat deze bijdrage in feite de eer ste was van regeringszijde voor de cam pagne. Iets kouder De Bilt verwacht tot mor genavond: Opklaringen, maar ook en kele buien. Matige tot krachtige, aan dc kust nu cn dan harde wind tussen zuid west en west. Iets lagere temperaturen overdag. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 5-46 uur, onder 19.35 uur; Maan op 23.01 uur, onder 7.32; 18 apnil Laatste HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D. Helder Ypenourg Ee.de De Bilt Twente Eindh Zd -Limb He.sinkl Stockh Kopenh Frankfurt München ZO rich Genève Locarno Wenen Irvnfibruck Be grado Madrid Maforca regen regen 1 bew 1 bew 1. bew 12 8 1 26 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1