Eerste steen chr. kleuterschool Leiden-Oegstgeest Biochemisch laboratorium te Leiden vanmiddag geopend 4 Waaraan de scheidsrechter alzo moet voldoen Basketball in Leiden: beker ZJ naar St. Bonaventura Zilveren jubilaris bij Rotogravure, Leiden Wereld waagt poging tot uitroeiing van malaria 1961 NIEUWE LEÏDSCHE COURANT DINSDAG 12 APRIL 1960 Rede van president-curator ONDER grote belangstelling van de zijde van curatoren, academische senaat, hoogleraren van de medische faculteit, leden van de weten schappelijke staf en studenten, is hedenmiddag het nieuwe biochemisch laboratorium der Rijksuniversiteit te Leiden geopend. Bij deze gelegenheid sprak de president-curator, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, een rede uit, waarin hij een kort overzicht gaf van de ontwikkeling der scheikunde. Hij zei hierbij o.m. dat Aristoteles zich in zijn eenvoud een wereldbeeld geschapen had, bestaande uit vier elementen: aarde, water, lucht en vuur. Toen in de 19de eeuw deze vier elementen vervangen werden door een ongeordende groep van 92 elementen, isotopen genoemd, scheen deze een- poud geheel verloren, totdat eerst Mendeljef ze in een periodiek systeem ordende en men daarop ontdekte dat ze alle opgebouwd konden worden uit twee nog elementairder deeltjes, het proton en het electron. Nog een voudiger dus dan de vier elementen van Aristoteles. Zich bepalend bij het nieuwe labora 'de heer De Vos van Steen- wijk dat de desbetreffende hoogleraar, prof. Veldstra, een tevreden man is, al heeft hij maar een half ei. Want dit ge bouw is slechts een eerste fase van wat het biochemisch laboratorium zal moeten worden. In de eerste plaats is hij tevre den met zijn gebouw en met het tempo, arin het gebouwd is. In april 1954 dien hij een schema voor de ontwikkeling i de biochemie met een programma eisen voor het te bouwen labora torium in. Op de begroting voor 1955 werd f2.100.000 voor dit werk uitgetrokken. Op 2 november 1956 stelde hij een bouw in twee fasen voor en dit werd in Den Haag waardoor net de bestedings- leperking werd ontlopen. In februari 1957 werd het grondwerk begonnen, in maart de eerste paal geslagen, in juni de op- lracht voor het skelet gegeven en een later de afbouw gegund. Juist voor le kerstvakantie 1959 werd van het la- loratorium, dat nog niet geheel voltooid het laagbouwgedeelte betrokken, legin maart was de eerste fase geheel fgewerkt. Tevreden is prof. Veldstra ook met de lutillage, die hij in alle opzichten voor- reffelijk noemt, en dankbaar voor de istvrijbeid, die hem gedurende de bouw r zijn collegae is verleend: prof. Ha- ja en Bungenberg de Jong. Net op ijd kon het nieuwe laboratorium worden letrokken. Ten slotte wijdde spr. nog enkele woorden aan de wijze, waarop prof. Veldstra het wetenschappelijk heeft georganiseerd. Dit is verdeeld in drie werkgroepen: ten eerste nucleïne en virusonderzoek. ten tweede klinisch- chemisch gericht onderzoek, voorna melijk in de neuro-chemische sector, i derde plantengroeiregulatoren, plantentumoren en weefselcultures. Speciaal de virusafdeling is snel op gang gekomen onder leiding van dr. Kaper. Het werk voert tot vele inter nationale contacten. Groep twee is gericht op de vorming van de klinisch- chemici, waaraan een zeer grote be hoefte bestaat. De voor het bereiken dit doel essentiële samenwerking met medische collegae is in tal van gerealiseerd. Groep drie wordt uiteraard in hoofdzaak door biologen bewerkt, in samenwerking met de biologische collegae. In deze groepen zijn op het ogenblik acht promovendi bezig aan een dissertatie- onderzoek. Men kan dus wel zeggen dat de velden wit staan om te oogsten. Binnen twee jaar De chemici en de biologen worden tot kandidaatsexamen elders opgeleid de Leidse universiteit. Men zou dus sen zeggen dat zij als half-fabrikaten irden geïmporteerd en hier tot bioche- ici worden veredeld. Voor de medici in de tweede groep kan dit niet op deze ijze. Hun opleiding leent zich daar niet ior. Hier wordt het contact gelegd door itachering van biochemici in medische boratoria, of het werkzaam zijn van edisohe doctorandi voor een speciaal f Aanbesteding Geref. wijkcentrum Hedenmorgen hebben de architecten A Kraan en P. van Nieuwkoop onder- uds namens de kerkeraad van de Gere- urineerde kerk aanbesteed het bouwen »n een wijkcentrum voor Lelden-Noord, «bij de verlengde Koollaan. De zes uitgenodigde aannemersbedrij- 'en gaven de volgende prijzen op: Aan- lemersbedrijf D. Versloot N.V., Nleuwer- inig aan den Rijn, 215.000 plus een be- bg van 2400 voor tegelbestrating; B. 'oogd Zn, Delft ƒ212000 ƒ2400; lebr, den Ouden CV, Alphen aan den 'tin, 212.000 2200; Korteweg's Bouw- Breda, 209.300 +- 2575; J. van Rhyn i Zn, Katwijk aan Zee, 107.500 2200; n als laagste D. Nell, Wassenaar, 173-700 2700. De begroting van de architecten fM 173.000. onderzoek in dit laboratorium. Het gaat hier dus meer om de export van een af gewerkt produkt. „Wel zelden," aldus de president-cu rator," geloof ik dat een laboratorium onder zulke gunstige auspicia zijn werk zaamheden begint. De wetenschappelijke staf telt thans 13 personen. Het valt te verwachten dat het huidige gebouw ongeveer twee jaar volledig bezet zal zijn. Binnen die tijd moet dan een tweede fase uitgewerkt worden om voor de verdere toekomst ruimte te versohaffen". Werninks Betonmij tevreden De N.V. Werninks Betonmij te Leiden meldt over 1959 bevredigende resultaten. Het bruto exploitatiesaldo met deelne mingen beliep 2.25 (v.j. 1.75) miljoen, tegenover 1.19 (1.05) miljoen algemene kosten, ƒ466.208 (326.047) afschrijvingen, 147-000 (100.000) dotatie pensioenfonds, 118-952 algemene reserve, 219-256 (175.549) belasting en 105-859 (93.165) winst Reeds voorgesteld 9 (8) pet divi dend. De produktie van het fabrieksbe- drijf te Leiden is gestegen, hoewel door gebrek aan arbeidskrachten de produk- tiecapaciteit niet geheel kon worden ge bruikt. De orderpositie staat niet achter bij die van vorig jaar. De omzet van het natuursteenbedrijf V.O.N.K. was iets be neden normaal, de orderpositie is niet minder dan vorig jaar. De bezetting der afdeling bouwwerken was niet geheel bevredigend en in i960 kan de onderbe zetting slechts ten dele worden goedge maakt door de goede resultaten van het fabrieksbedrijf en V.O.N.K., zodat het verslagjaar met enig voorbehoud wordt tegemoet gezien. De nationalisering het fabrieksbedrijf zal in de zomer reed komen. Voor Simavi in Leiden f 1993,90 Sportliefhebbers in LEIDEN bijeen KNVB had gisteren voor de rappor teurs en scheidsrechters van de afdelin gen Den Haag, Lelden en Gouda In Zo- merzorg een avond waarop de heren J. van Tilburg en J. Wondcrgem, respec tievelijk voorzitter van de v.v. Gouda en U.V.S., de heer J. C. F. Cocrs als ver tegenwoordiger van „het publiek" cn de heer J. C. E. M. Lutz, voorzitter van de Haagse sportpers, hun mening gaven over de scheidsrechter. De voorzitter van de subcommissie, de heer L. Kroesemeyer, heette in het bijzonder de voorzitter van de afdeling Leiden, mr. J. J. de Jong, de sprekers van deze avond en de afgevaar digde van het C.O.V.S. welkom. De heer Van Tilburg begon met op te merken dat een amaiteurverenigtiaig niets, dan goeds van een scheidsrechter ver wacht. De scheidsrechter moet een zekere persoonlijkheid zijn, wart men meestal di rect ziiet als hij het veld op stapt. De heer Van Tilburg zou het op prijs stellen als de scheidsrechter voor dn wedstrijd de beide kleedkamers binnen zou gaan, zodai hij de sfeer ai zou merken die er op het veld graat heersen. Hderudit voligt dat ze niet moeten ffliuditen met het reglement in dre hand. De heer Van Tiilbumg eiste dat de scheidsrechter een goede lichamelijke oomdiitóe zal hebben. Hij moet geen be- affluiten bij een overtreding en duidelijk door gebaar of woord zeggen wat gedaan moet worden, hU moet niet sta tisch zijn, want er mag in een wedstrijd niéts gebeuren wat hy niet ziet. Na de pauze konden de aanwezigen gen steilten aan een forum, dat uit de sprekers bestond en geleid werd door de heer J. C. Bnimckiman. De beste vragenstellers werden beloomd .et een Engelse echedidsrechbersfluit, ter wijl de heer J. van den Benig een kreeg voor de best gestelde vraag. De Biinckman dankte de sprekers bood hun alien een vierkleuuuge ballpoint heer Kroesemeyer merkte in zijn slotwoord op. datt de opkomst van de le den uit de afdeling Leiden hem wel iets tegenviel. Hij moet constant met zijn neus op de bal aittten; als hij dot doet. heeft hij ook de minste kans op protesten. De heer Wondengem had vooral veel bewondering vcnor de scheidsrechters in de lagere afdelingen- De scheidsrechter moeit volgens hem niet fluiten met het staafboekje in de hand. Toch had de heer Wondengem veel begrip voor zijn moeilijkheden. Hij heeft een grote taak; zo heeft hij de spelpedi- verbeiteriug in de hand. Hij moet optre den tegen een ploeg, die het afbraak systeem toepast, wamt de technische ploeg lijdt hieronder. De KNVB moest volgens spreker de protesten afschaffen, want de verhoudiinig tussen de scheidsrechter en hat bestuur wordt hierdoor slecht. W edstrijdleider De heer Lutz memoreerde dat een scheidsrechter iemand is wiens beslissin gen inzake de spelregels bindend zijn en wiens rechtsbevoegdheid bij de aftrap be gint. Hij vindt het rechter zijn in de scheidsrechter fout; hij is geen rechter, maar aen wedstrijdleider. Het is voor hen niet van het grootste belang dat ze de spelregels van haver tot gort kennen; het gaat om de persoonlijkheid. Bij de Engelse scheidsrechters vindt men dit veel, volgens de heer Lutz. Door hun houding lijkt het of ze altijd gelijk heb ben. Ze vallen niet op, maar zijn overal. De heer Cocrs noemde tien punten waaraan volgens hem een scheidsrechter moet voldoen, o.a. hij moet een goed tenue hebben, want hieraan kan men de per soonlijkheid van de man zien, hjj moet samenspelen met de grensreohters, hij moet gedecideerd optreden, onmiddellijk Ondanks het minder gunstige weer eft het schoolbaskeibaltoernooi, maan- gmiddag op het terrein van het St. •naventura-Iyceum aan de Mariënpoel- gehouden alle verwachtingen over- tffen. Naast een grote deelneming en een on- kend aantal belangstellenden was er i stimulerende factor: de wed- ijden waren uitermate spannend, zo Hi dat in de laatste wedstrijd tussen Bonaventura-lyceum en de Titus «ndsma-l'.L.O. een harde strijd ont- #nd die op de valreep door St. Bona- titnra met twee punten verschil werd Wonnen. Slechts het Rijnlands Ly- nm, pas met deze sport begonnen, viel ligszins uit de toon en verloor steeds et grote cijfers. De wedstrijden hadden een vlot ver- op met St. Bonaventura als winnaar de wisselprijs. St. Bonaventura-LyceumRembrandt- Lyceum: 29—10 eerste speelhelft begon het Rem- ïndt-Lyceum zeer goed, maar de ac- Pley bij Bonaventura deed het iets r en sloot de eerste speelhelft af een 15—8 voorsprong. In de volgende eelhelft overtrof Bonaventura de te- npartij en won met 14—2. Einduitslag -10. Titus Brandsroa-U.L.O.Rijnlands Lyceum: 335 Zoals wij reeds in de aanhef schreven de Rijnlandse scholieren niet op wassen tegen de kracht van de Titus andsma-school. De uitslagen waren 4; 25—1. Totaal 33-5. St. Bonaventura-Lycenm—Rijnlands Lyceum: 370 direct na de vorige wedstrijd was het inlands Lyceum in deze ontmoeting rgens. De respectievelijke uitslagen waren 230 en 140, een enigszins ge flatteerde overwinning, waarbij Rijn lands Lyceum met veie schoten weinig Een spannende ontmoeting met wis selende kansen. In de eerste speelhelft kwam het Rembrandt-Lyceum met 108 met de hakken over de sloot, waarna in de tweede helft de kansen van doel tot doel gingen. Rembrandt won mei 1512, dus in totaal met 2025. Ook hier eenzelfde spelbeeld. waarin A. de Hollander zeer produktief was en de meeste doelpunten voor zijn rekening kon nemen. Hier waren de uitslagen 72 en 18—2. Totaal 25—4. St. BonaventuraTitus Brandsma: 2111 De grote strijd tussen deze ploegen dacht men aanvankelijk met grote cijfers te zien winnen door eerstgenoemde, maar hoe geheel anders kwam dit uit. Titus Brandsma had niets meer te verliezen en beet fel van zich af en wat niemand verwacht had, gebeurde. Steeds waren de scholieren van Titus Brandsma sterk in de aanval en in de eerste speelhelft werd de stand zelfs 813. Direct in de tweede helft kwam St. Bonaventura sterk in het offensief, liep de achterstand even in, totdat strafworpen deze voor sprong weer teniet deden. Slechts na een uiterste krachtsinspanning won de organiserende vereniging met 2119. De wisselbeker ging dus naar St. Bonaven tura. De spanning zal niet licht worden vergeten. Rembrandt-Lyceum werd twee de, Titus Brandsma derde en Rijnlands i Lyceum vierde. Na jarenlang wachten was het gisteren zover: de eerste steen voor de Prinses Marijke kleuter school van de Stichting voor chr. kleuterscholen te Leiden en Oegst- geest is aan de Ant. Duijcklaan gelegd. De bouw onder leiding van architect P. C. den Ouden, Oegstgeest, gaat zo snel. dat men bij het begin van de nieuwe cur sus in de dan gereedgekomen school hoopt te beginnen. Van daar dat de plechtigheid van gis teren binnen tien minuten haar beslag kreeg. Geassisteerd door Nora Bokma, een dochtertje van éèn der bestuursleden, legde de voorzitter van het bestuur, de heer D. M. van Nes, de „eerste" steen. Van een medeleerlingetje kreeg Nora bloemen. Foto N. van der Horst /"'ISTEREN WERD by de Nederlandsche Rotogravure Maatschappy het feit herdacht dat de heer J. A. van Venetiën, procuratiehouder en chef van de loonad ministratie, 25 jaren geleden zyn Intrede deed by de genoemde onderneming. Zoals men daar gewend is, werd aan deze gebeurtenis een feestelijk karakter gegeven dm een samenkomst van directie, staf en hoofden en vertegenwoordigern van alle afdelingen. Nadat de heer Van Venetiën, vergezeld van mevrouw Van Venetiën, zijn zoon en schoondochter, in de kantine van het bedrijf waren binnen geleid, sprak namens de onderneming, de directeur de heer S. C. H. Coebergh, de heer Van Venetiën in een kort en prettig woord toe. Spreker getuigde met erken telijkheid van het vele, secure werk dat door de heer Van Venetiën in al die Ja ren is gedaan- Vooral in verband met <Je grote uit groei van de sociale wetgeving in de Ja ren na de oorlog is het wenk van de loonadministratie zeer omvangrijk ge worden en binnen het bedrijf een afdeling van meer dan gewone betekenis. Hij hoopte en wenste de heer Van Venetiën toe, nog vele jaren van goede arbeidslust om zijn taak voont te zetten. Het ge schenk onder couvert is volgens spreker bedoeld om de heer Van Venetiën zelf in de gelegenheid te stellen zich een herin nering aan deze dog te versohaffen. Namens het gehele personeel sprak de hear J. W. Smit de jubilaris toe en her innerde in het bijzonder aan het vele ad ministratieve werk dat de heer Van Ve netiën voor de Vereniging voor Ontwik keling en Ontspanning in de NJtM. heeft gedaan. Een fraai schilderij en een kist •en kwamen er aan te pas om de er kentelijkheid van het personeel tot uit drukking te brengen. Voor de eigen en aanverwante afdelin gen sprak de heer O. Hamel zijn chef toe mocht namens die afdelingen oen ge deelte aanbieden, op grammofoonplaat, van de Mattheus Passion van Bach, een werk waarvoor de heer Van Venetiën grote belongs telfflimig heeft. De overige platen van dót fraaie koor- en muziek werk mocht de heer A. C. Goddijn met woorden van lof de jubilaris aanbieden, imens de staf van de drukkerij. De rij van sprekers nam een einde met <ïe woorden van de heer H. J. Garis, die namens de Uitgeverij-afdelingen sprak. Het waren ook woorden van lof en geluk wens. waarvan het geschenk in de vorm van een verrekijker een blijvende herin nering mag zijn. Voordat de aanwezigen gelegenheid kregen om de heer Van Venetiën per soonlijk die hand te drukken, sprak de Jubilaris tot Directie en alle sprekers een hartelijk woord van dank. Mevrouw Van Venetiën mocht door een bloemen hulde delen in de vreugde van de feest dag. Leidse natuurvrienden Voor de Leidse Natuurvriend sprak gisteravond de heer Van Raam. Voorzit ter C. Borghart vestigde in zijn begroe tingswoord de aandacht op het vereni- gmgsmaandblad. Zonder tegenkanting werd het bestuurvoarstel, de contributie met vijftien cent te verhogen, aangeno men. De heer Van Raam gaf daarna met behulp van döa's een overzicht van de biotopen van de Belgische Kongo. De massale plantenrijkdom, de vele soorten reptielen en vooral de vlinders hadden veel bewondering. Na de pauze zag men Afrikaanse zoogdieren op het witte doek. De nadruk werd gelegd op de belang rijkheid van dierentuinen en wildreser- vanmorgen In intieme kring werd Jü ten stadhuize de heer H. P. Roma- nesko gehuldigd in verband met zijn veertigjarig jubileum als monteur bij de stedelijke lichtfabrieken. Wet houder S. M. Stolp schetste de jubi laris, die in 1955 als hoofdmonteur werd aangesteld en werkzaam is aan het kabelnet in de buitengemeenten, als een goed vakman, die uitstekend staat aangeschreven. Zoals de bur gemeester bij de uitreiking van een onderscheiding al eens eerder had gezegd, „is het een hele prestatie dan ook een grote vreugde de door H.M. de Koningin toecjekende onde scheiding, de ère-meaaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, te kunnen opspelden. Vervol gens dankte de directeur van de lichtfabrieken, ir. Y. Ykema, de jubi laris voor het werk, in deze veertig jaar verricht in dienst der gemeente. VIRO-Leiden-Oegstgeest /~iP UITNODIGING van de afdeling Leiden-Oegstgeest van de Vereni- ging voor internationale rechtsorde (VIRO) heeft de plaatsvervan gend-directeur-generaal van de volksgezondheid, dokter P. L. Stal, gister avond in de grote cursuszaal van het academisch ziekenhuis in grote lijnen het plan geschetst, dat de Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties heeft ontwikkeld voor de uitroeiing van de malaria. Het doel van de Wereldgezondheidsorganisatie in het algemeen is de wereld tot een ge zonder oord te maken. Daarmee zijn grote bedragen gemoeid. Jaarlijks is ongeveer zeventien miljoen dollar nodig. Van groot belang -is de voorlich ting. De medische maatregelen hebben pas effect, wanneer de bevolking begrip voor de noodzaak ervan heeft Aanvankelijk dacht men, dat de mala ria verspreid werd door de lucht. Van daar de naam malaria, die wil zeggen: slechte lucht. Later werd ontdekt, dat deze met herhaalde koortsaanvallen ge paard gaande ziekte werd veroorzaakt door een parasiet, door muggen overge bracht. De individuele therapie richt zich op behandeling van de patiënt met kinine en andere nog sterker werkende middelen. De algemene bestrijding is een zaak van de openbare gezondheids zorg. Bij ons ons land speelt de malaria geen grote rol meer. In 1958 werden nog maar zestig gevallen geconstateerd. Wel is het zaak paraat te blijven. Bij.de droog legging van polders kan het voorkomen, dat stroken stilstaand water ontstaan,! waarin zich plantengroei ontwikkelt Wanneer het weer daartoe meewerkt, zijn deze gebieden een bron van infec ties. Per ja»r worden over heel de we reld uitgezonderd Rusland cn China van welke landen geen cijfers bekend zijn 259 miljoen malaria patiënten geregistreerd, van wie er ongeveer 2Yi miljoen sterven. Het is niet te verwonderen, dat de ziekte sterk drukt op de economie van lan den als Indonesië en Afrika, waar vele Infecties voorkomen. Men heeft een jarenlange studie ge maakt van de bestrijdingsmebhoden. Al spoedig was het duidelijk, dat het best kon worden begonnen met de verdelging van de malariamug. Wanneer men de overbrenger in zijn macht had, zou de rest vanzelf volgen. Zodoende werd overgegaan tot drai nering van moerassen. D.D.T. Het belangrijkste bestrijdingsmiddel is tegenwoordig DDT. waarmee reeds heel goede resultaten zijn bereikt. Het plan van de Wereldgezondheidsorganisatie omvat vier fasen: 1. voorbereiding van de organisatie; 2. de aanval (spuiten van verdelging»- middelen); 3. uitroeiing van parasieten in de mens; 4. waken tegen binnenkomen van nieu we infecties. Sommige landen 2ijn al aan de derde Een moeilijkheid waarmee men inmiddels te maken krijgt, is het resistent worden van de muggen tegen DDTwaardoor naar ande re effectieve bestrijdingsmiddelen moet worden gezocht. Dokter Stal gaf als zijn mening te kennen, dat het plan niet zo eenvoudig kan worden verwezenlijkt als men aan vankelijk wel dacht. Er zijn moeilijk heden van uiteenlopende aard. Het doel is echter prijzenswaardig en al zal het plan dan ook niet kunnen worden uitge voerd in het tempo dat men zich had voorgesteld, een grote vermindering het aantal malariagevallen zal in geval het eerste resultaat zijn. Van be lang zijn de vorming van goede deskun digen, de verzorging van doeltreffende publikaties, het houden van studi ferenties, de training van personeel, het organiseren van cursussen, de research en ook de technische documentatie. Na een koffiepauze werden twee films vertoond: Strijd zonder einde RI.1NSBURG Werkende Jeugd De actie van de Werkende Jeugd voor 4xZN heeft opgebracht f615. Dit bedrag wordt donderdag 21 april op de N.CB.V.- avond in Treslong te Hillegom aangebo den. WARMOND Ophalen huisvuil In verband met Goede Vrijdag zal het Delftse vrouw bij Alphen omgekomen Een arts uit Zeist, de 65-jarige A. S„ heeft gisteravond op rijksweg 12 met zijn wagen, die op dat moment 120 km reed, een scooter geramd, die in de buurt van Alphen aan den Rijn reed. Bij de botsing werd het echtpaar VGravenmade uit Delft (Westerstraat) van de scooter geslingerd. De 27-jarige mevrouw 's-Gravenmade, die in verwach ting van haar derde kind was, overleed onmiddellijk. Haar man en de arts wer den gewond. LISSE Noorse volksdansen op Keukenhof Maandagmiddag waren de bezoekers van de Keukenhof getuige van een kleur rijk spel. Een Noors gezelschap, bestaan de uit enige dames en heren als begelei ders van een vyftigtal kinderen, meisjes in de leeftijd van 8 tot 16 jaar. kwam op een rondreis de Keukenhof bezoeken, waar de meisjes musiceerden en volks dansen uitvoerden De volksdansen wer den uitgevoerd op de tonen van één viool. Het vijftig meisjes sterke fanfarekorps speelde pittig, waarbij ons het spel opviel van twee trompettisten, meisjes van naar schatting 16 jaar. Het korps was gekleed in rode rok cn witte blouse, waarover een geruit jakje en rode schoentjes. De meisjes komen uit Haslum, een stadje nabij Oslo. Zij zijn leerlingen van een volksschool. Het korps heet Haslum Skoles Jentc Korps. Wij probeerden een gesprek te beginnen met enige Noren ,maar aangezien deze noch Engels, Duits of Frans spraken en wjj geen Noors, mislukte deze poging, totdat we eindelijk een jongen van 17 jaar troffen die Duits sprak en ons ver telde, dat de uitgevoerde dansen heten; Springar, Reel. Rheinlander en Sangdans. Na de volksdansen speelde het orkest nog een drietal composities, o.m. de Ko lonel Bougy-mars en een Carioca. De ijzige wind heeft bepaald invloed gehad op het bezoek. Bü het optreden van de Noorse kinderen was weinig bezoek, maar de Keukenhof is ZO groot, dat 10 000 bezoekers meer of minder niet opvalt. Bazaar orgelfonds Vanavond half acht wordt In de Ho- baho-hal aan de Haven een bazaar ge opend ten bate van het orgelfonds van de Christelijke Gereformbeerde kerk. De bazaar zal ook woensdagmiddag en -avond zijn geopend. VOORHOUT Openbare eindles van r.k. landbouwschool Er was grote belangstelling voor de openbare eindles van de r.k. middelbare landbouwschool. Nadat men de heer P. Stokman, die lid van de raad van toe zicht was, staande had herdacht, wenste burgemeester Smolders de geslaagden geluk. De heer J. van Schie, Haarlem, hield een uitvoerig betoog over grond onderzoek, bemesting en bodemkartc- ring.. De heer H. Versteegen, Rijpwete- ring, sprak over de coöperatieve zuivel industrie en de boerenleenbanken. Ir. J. Doorenbos reikte de diploma's uit. Ir. P. Buck, directeur van de school, zei tevre den te zijn met de resultaten. Theo Buur man, Grotebroek, dankte uit naam van alle gediplomeerden. Het einddiploma kregen. G Alkemade. Wassenaar; L Ammerlaan, Pijnacker; C Bom, Kockengen; Jac Bus, Badhoeve dorp; Th Buurman, Grotebroek; J Dek kers, Den Haag; P Duinisveld, Zoeter- meer; S van Dijk, Naarden; Jac van Es, Delft; C Heemskerk, De Kwakel; H v d Krogt, Zoeterwoude; J Moons, Bodegra ven; P Muijen .Mijdrecht; B Nieuwen- huizen, Nieuwkoop; G Rotteveel, Oude Wetering; J van Schie, Haarlem (met lof); P Velseboer, Oud Ade; H. Verstee gen, Rijpwetering (met lof); Jac de Wit, Alphen aan den Rijn; C van Wijk, Vinke- veen; C van Wijk, Zoetermeer. Van de eerste naar de tweede klas werden bevorderd: Th Clemens, Abbe- nes; J Dijkman, Velsen; G Frumeau, Delft; Jac v d Geest. Oud Ade; H Hart veld, Rijnsaterwoude; M Hoogeveen, Hoogmade; D v d Hulst, Zevenhoven; A Jansen, Nieuw-Vennep; G Karstens, Leiden; J Kelder, Ter Aar; Gvd Kloos ter, Muidenberg; P Kolk, Duivendrecht; Jac Kossen, Leiden; P Kroft, Ter Aar; P van Mil, Vlaardingen; W Molenaar, Vel sen; Th van Rijn De Kwakel; L v d Salm, Den Haag; Jac Stokman, Nieuw- veen; Jac. Straathof, Zoeterwoude; J Veldhuizen, Bodegraven; E Vink, Half weg; C Wesselingh, Zoeterwoude; C Venneman, Weesperkarspel en J van Winden, Delft. Sfeer in 'l gezin De Nieuwe Leidscheer in I Kantongerecht Leiden Meisje reed in auto waaraan praktisch alles ontbrak UEN 27-jarige vertegenwoordigster uit Den Haag moest zich gisteren -®-J verantwoorden voor de Leidse kantonrechter, omdat zij op rijksweg 4 onder Oegstgeest had gereden in een vehikel, waarvan de stuurinrioh- I ting nauwelijks werkte, de claxon geen geluid gaf, de richtingaanwijzers niet functioneerden, de remmen niet deugdelijk waren en waaraan de uitkijkspiegel ontbrak. De automobiliste liet verstek gaan. De officier eiste 140 boete subsidiair 28 dagen. De kantonrechter veroordeelde con form de eis. Met toestemming van de officier heeft de vertegenwoordigster haar auto inmiddels verkocht. De koper moest daarbij de garantie geven, dat hij alle gebreken zal laten herstellen, voordat hij met het voertuig de weg opgaat. Een 18-jarige Amerikaanse uit Los An gelos meende op een donkere avond in januari, dat een van de achterbanden van haar auto wat zacht was. Zij stopte mid den op rijksweg 4 onder Oegstgeest, zon der gebruik te maken van de parkeer- strook. Een achter haar rijdende auto botste met een snelheid van 75 kilometer tegen haar wagen. Beide auto's moesten worden weggesleept. De behandeling van de zaak nam nogal wat tijd in beslag, doordat alles wat werd gezegd steeds door een tolk moest worden vertaald. De Amerikaanse juffrouw zei, dat zij had gedacht op de parkeerstrook te staan. De officier eiste 25 boete subs. dagen, waartegen de Amerikaanse die de kwestie nogal laconiek opnam, geen bezwaar had. De kantonrechter vond de cis gezien de ernst van het feit te laag. Hij veroordeele tot 50 subs. 10 dagen. Verleiding dehands motorfiets gereden, waarbij hij 5 dagen, het i met een 62-jarige wielrijder in botsing was gekomen. De motorrijder voerde tot zijn verdediging aan. dat hij de motorfiets juist had gekocht en van plan was bij de politie een oefenvergunning te vragen. Hij had de verleiding echter niet kunnen weerstaan alvast een stukje te rijden. Het vonnis luidde, conform de eis, 40 boete subs. 8 dagen. De wielrijder, die had ver zuimd voorrang te verlenen, kreeg na een eis van 15 subs. 3 dagen een boeten van 11 subs. 2 dagen. De twee honden van de Oegstgeester dame waren weer eens ontsnapt. Zij had den op een weiland in de buurt de scha pen opgejaagd, waarbij een der dieren (nog wel een zwart schaap) in een sloot te recht kwam en maar ternauwernood kon worden gered. Twee weken tevoren had den de honden eenzelfde grapje uitge haald. Een der schapen had toen een poot gebroken en moest worden afgemaakt. Het verweer was ook nuDe honden wa ren mij ontsnapt. De rechter zeiU blijft twoordelijk. De eis was 25 subs. s 20 subs. 4 dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9