Pasen de öRie musketieRs Chr. gereformeerde kerk Rijnsburg vernieuwd Merkwaardige pianovoordracht in Leiden Martha-stichting verwelkomde nieuwe directeur nieuwe leiosche courant dinsdag 12 april 1960 i-halve maand in de Petrakerk te hebben ingewoond, zal ie Christelijk Gereformeerde Kerk Vanavond haar eigen Eben Haëzer- kerk aan de Oegstgeesterweg weer |n gebruik nemen. In die vier-en-een fhalve maand is er aan de buitenkant pan het kerkgebouw weinig veran derd, maar het interieur heeft een vernieuwing ondergaan, die moeilijk grondiger had kunnen zijn. Hoewel de indeling hetzelfde is ge bleven, is op het orgélfront na alles Vernieuwd: plafond, vloer, preek stoel, verlichting en verwarming. Of schoon dat aanvankelijk niet in de bedoeling lag, zijn ook nieuwe ban ken aangekocht. Een ingrijpende ver andering heeft ook het orgel onder- taan. Het instrument is thans twee fclauiers en heeft een vrij voetpedaal, terwijl het elektrisch wordt geleid. i Het plafond is geheel met board betimmerd en geelgroen geverfd, waartegen de diep donkerblauwe balken fel afsteken. De banken zijn licht blauwgrijs gehouden. De eerste indruk is, dat deze kleurencombina ties wat gewaagd zijn. Maar het is toch opvallend, dat het geheel een bepaald rustgevende impressie ach ter laat. Geheel nieuw en bijzonder'fraai be timmerd is de preekstoel, een ont werp van de assistent-gemeentear chitect, de heer Vrijhof. Al met al een restauratie waarop de aannemers, de fa. Van Iterson Zn., de schilder Joh. Schoneveld, de installateurs Koelewijn, Grimbergen en Noordermeer, stoffeerder Verduin, orgelbouwer Pels en ook vele gemeen teleden die meéhiélpon, trots mogen zijn. Foto N. van der Horst. Lag er resultaat Bronswerk Het exploitatiesaldo van de N.V. Brons» Verk liep ondanks niet onbevredigende irders en behoorlijke handhaving van de roduktie in uren tengevolge van daling winstmarges terug tot f 3,83 (vorig r 5,03) miljoen. De vrijgekomen belastingreserve be- roeg f 300.000 Afschrijving bedroeg 1,53 (1,81) min., reservering f 329.530 342.505), uitkering aan personeel f 795.000 748.000), belasting f 0,5 (1,16) min., saldo r verdeling f 975.474 (966.342). Reeds •orgesteld 8 (8) pet dividend. De produktiviteitsstijging werd nage- eg geheel weggenomen door toenemen» e loonkosten. Grotere inspanning is hodig omdat de produktiviteit in Neder land achterblijft bij concurrerende landen. De Duitse dochter heeft gunstig ge» -*werkt, die te Antwerpen breidde de re laties uit tegen nauwelijks lonende prij» zen, die in Spanje werd geremd door eco nomische terugslag, die in Venezuela leed werlies door gedaalde investeringen. De Plaatwellerij keerde f 209.500 1(262.000) uit. Na het eerste kwartaal 'Jlij geheel bezet. Voorwaarts keerde t 36.500 (bijna idem) uit, is behoorlijk van werk voorzien en de vooruitzichten zijn gunstig. Hoewel de produktie van pijp- leidingen terug liep, was het resultaat bevredigend en een behoorlijke bezetting ~1s te verwachten Bij warmtetechniek liep et batig saldo aanzienlijk terug, dat airconditioning en koeltechniek was naanzienlijk beter. Bij Amaf handhaaf den zich de orders, doch de resultaten aalden aanzienlijk. Uitvoerorders zijn ge» ekt voor warmtewisselaars en de ketel- itvoer breidt zich gestadig uit. Academische examens 1 Put A R Helbing en J N Bark, Am- T GRONINGEN. 12 april Geslaagd kand psychologie: mej M D Pop. Drie - bergen Kand. godgeleerdheidL E Emmeo 'Scheveningen' Kand rechtsgeleerdheid: j L A Kappeyne van de Coppelloo. A'dam UTRECHT, 11 april Geslaagd doet ex rechtsgeleerdheid: me) sciale geografie: W K Prop theologie: H A aunt dam- Doet diergeneeskunde: J P Chardon Maassluis; C D Q Könlg. Hilversum; mej J M Strobel, Utrecht: I F A Brands. Boxtel Semi-arts: J Giezen. Utrecht; Chr l Gloudemans. Rosmalen: me) M G Schans. Utrecht mevr J Gerbrandy-v W Bax. Heer- __n der Llnd. Utrecht: H P Hermans. Schinncn (L): H Klinkers. Utrecht Doet Ned letter* C J J van Schalk IJsselstein UTRECHT. 12 april Geslaagd voor doet notariaat- H H J Lobach. Rotterdam_K: rechtsgeleerdhei Haag; J M Vos. Bermekom: M G H R< gout Meer seen: me) M Th I van Boxtc Dongen; J M Schiffers. Heerlen: H J M Derkman. Haaksbergen: me) M Gerritsen Zel6t Kand- sociologie: me) C E Baden Bilthoven: me) M H J Beijers. Bussum Doet phys geografie: A B_ Pomiper. Ossen- laude). Helmond Diere Breda: me) H J B W N van Vuren. Culembi man. Dieren en H H persum. Ds. Vos neemt beroep aan WASSENAAR Ds. A. Vos te Londen heeft het beroep va nd Geref. kerk v Wassenaar aangenomen. Zyn besluit in de gemeente met blijdschap ontvan gen, aangezien eerder tweemaal een pre dikant bedankte. Ds. Vos, die vorige week een kennismakingsbezoek Wassenaar bracht, zal de plaats vï Fertnga Innemen. Hij zal vermoedelijk niet voor oktober zijn intrede doen. om dat hU voor zijn vertrek uit Groot-Bril- tannië afscheid wil nemen van enkele honderden ver verspreid wonende ge- tteenteieden. Bedrijf van Hercules Powder te Dordt De N.V. Hercules Powder Company te 's-Gravenhage, dochter van een Ame rikaans concern, wenst te Dordrecht eer terrein aan de Develhaven te huren met recht tot koop voor een chemisch bedrijf Burgemeester en wethouders hebben de raad de uitgifte van dit terrein voor- Voor een goed bezette kleine zaal van de Stadsgehoorzaal trad gister avond de nog vrij jeugdige Ameri kaanse pianist Ludwig Olshansky op met een programma bestaande uit Scarlatti's sonate in E, Mozarts so nate in F K.V. 332, Brahms' sonate in fis op. 2 en Schuberts sonate in Bes op. postuum. Het was een merk waardige avond, niet door de oor spronkelijkheid van het programma, want daarvan kon moeilijk worden gesproken, maar door de tegenstrij dige indrukken die het spel van Olshansky op ons maakte. Verveling was daarvan de allereerste, toen Scarlatti's subtiele sonate in E op zeer schoolse wijze zo langzaam werd voorgedragen als we het nog nooit hoon den. Bovendien viel hier al op dat deze pianist een bijzondere verknochtheid koes tert jegens het rechter pedaal dat te pas en te onpas wordt gehanteerd. Dit geeft op een vleugel een speciaal effect, dat men slechts behoedzaam en spaarzaam mag toepassen, doch dat hier door ge noemd misbruik veel van de glans Olshansky's toucher wegnam. Zo klonk ook de Mozart-sonate vrij le venloos en uiterlijk, ook al omdat het innerlijk van de pianist bij deze muziek tamelijk onberoerd scheen te blijven. En dan werden we geconfronteerd met een terecht bijna nooit gespeelde, uiterst langdradige en onrijpe jeugdsonate van Brahms waarmee zelfs de grootste pianis ten grote moeite zouden hebben willen ze er werkelijk iets van maken. We be grepen nu in elk geval heel goed waarom Braihms zich, na zijn drie jeugdsonates, nooit meer aan een klaviersonate heeft gewaagd hoewel hij in de kamermuziek toch' in zijn rijpe jaren meesterwerken in de sonatevorm heeft geschreven. Dat Olshansky intussen beschikt over een in drukwekkende zeer dynamische techniek, met name van de rechterhand, bleek reeds hier duidelijk. Hij slaagde er echter niet in dit onmiskenbare pianistische ta lent in dienst van de vertolking te plaat sen, het bleef iets geheel op zichzelf Dat dit ook zo bleef in Schuberts prach tige sonate in Bes uit 1828 bewees, dat er in zijn muzikale ontwikkeling ergens een manco bestaat, want hier droeg de muziek zelf geen schuld. In het eerste deel klonk het beginthema dof en ondoor zichtig, de fortissimi bleven later machte loos, de toon glansloos. Het zeer schone tweede deel, zo geheel vervuld van merkwaardig schrijnende en toch. berus tende weemoed van Schuberts laatste le vensjaar (men denke aan de liederen het zgn. „Schwanengesang"), werd langzaam, te slap en expressieloos ge speeld, waarbij de ostinate ritmische fi guren in de linkerhand doelloos en dood bleven. De beide laatste delen daaren tegen kregen teveel tempo, teveel virtuo siteit en misten diepere betekenis. Als technische prestatie was dit toch wel zeer opmerkelijk, ook al ontnam het snelle tempo aan sommige passages de gewenste duidelijkheid. De na het hartelijke applaus volgende toegift, Schuberts impromptu in as, ge tuigde eveneens van deze onstuimige dy namiek, van dit zeer briljante octaaf- drieklankspel dat, ook al bleef de echte Schubertlyriek weg, stellig bewondering wekte. Men moet wel tot de slotsom komen dat Olshansky als mens nog niet voldoende gerijpt is om de grote meesters van de klavierliteratuur te vertolken. Daarvoor zal hij zich moeten verdiepen, en vooral ook be scheidener moeten worden, geen filmallures aankweken, zichzelf v ten vergeten tegenover het kunst werk dat hij tot klinken mag bren gen. Dat er in hem toch een pianis tisch talent steekt, lijkt ons buiten kijf. Waterweg binnengek*M motorschepen, metende 1 900 373 brt Hier van waren: 174 Ned 7 Amer-. 4 Belg 3 Braz20 Denen. 116 Duitsl 76 Eng. 10 Fin. 10 Frank. 2 Griek. 2 Ier. 6 Ital.. 1 India, 1 Japan. 12 Liber 1 Marok-, 33 Noorw1 Oost Dtl 4 Pan 3 Polen. 2 Port 7 Rus!., 6 Spande, 1 Turicije, 2 IJsland. 23 Zweden. 1 Zwits 1 Zd- Amerika 1 VAR In hezelfde tijdvak van 1959: Nieuwe Wa terweg 528 stoom- en motorschepen me tende 1 990.341 brt SindB 1 Januari zijn aangekomenNieuwe Waterweg 1959 6946 sohepen, metende 25 100 62i brt- Nieuwe Wa. torweg i960 7410 schepen, metende 27.429 065 brt. Portiers bezochten „Oud-Wassenaar" De eerste dag van het zesde tntematio- portlers van grote hotels, dat op het ogen- nale congres van de Europese Unie van blik te Noordwijk wordt gehouden, t' maandagavond, besloten met een ont vangst van de congressisteh op Kasteel „Oud WassenaarNa een koud buffet, dat het gezelschap van ongeveer 350 per sonen in Scheveningen werd aangeboden begaf het zich in de toeringcars naar Wassenaar, voor een kopje koffie tn het kasteel. Kasteel Oud Wassenaar was prachtig verlicht toen omstreeks tien uur de bussen arriveerden. Directeur G. de Graaf spra keen welkomstwoord en wees er zijn gasten op, dat Juist dezer dagen het kasteel zijn gouden jubileum viert als hotel-restaurant. Hij nodigde de be zoekers uit een kijkje te nemen in de zalen en in de feestelijk verlichte tuin. Veel belangstelling was er uiteraard voor de loge van de kasteel-portier, die zijn binnen- en buitenlandse collega'! prentbriefkaarten en ander documenta tiemateriaal aanbood. Vanmorgen had in het hoofdge bouw van de Martha-stichting te Alphen aan den Rijn de be groeting plaats van de nieuwe directeur, ds. J. Veen. Van links naar rechts: mr. W. Vogel, toe komstig mede-directeur, ds. J. Th. Meijer, de huidige directeur, de heer A. Hoekstra, adjunct directeur, en ds. J. Veen, toe komstig directeur. Porto N. van der Horst. UTRECHT. 11 april Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift: Het OestHi*gland®chap rondom Ho singen. proeve van een geomorfologleche interpretatie. J J Chr Piket- Mr. L. P. de Haseth, gewezen hoofd der afdeling sociale zaken op Curagao, is zaterdag op Schiphol aangekomen om de functie te aanvaarden van edjunct- diirecteruT van het kabinet van degevol machtigd minister in Nederland van de Nederlandse Antillen. Festival blazers in de Kurzaal Evenals vorig jaar zal binnen het raam an het Holland Festival een concert x>r blazers worden gegeven in de Kur zaal te Scheveningen. De datum is woens dag 22 juni en de avond is georganiseerd door de Commissie van Samenwerking der 4 landelijke organisaties op het ge bied der Harmonie en Fanfare. Medewerking verlenen wederom en- de van de oudste korpsen van ons land, t.w. de Fanfare „St.-Cecilia" (Bocholtz. de Fanfare Chr. Muziekvereniging „Hattem" (Hattem, 1899), de Harmonie Kunst naar Kracht" (Glanerbrug, 1907) de Harmonie „Apollo" (Zaandijk, 1895) De dirigenten van deze ensembles zijn resp. Jos. Weijers, H. Pijlman. Chr. Hen- geveld en W. P. Steijn. De bijdrage van „Kunst naar Kracht' an het programma bevat de eerste uit voering in Nederland van de ouverture harmonie-orkest „A La Jeunessa" Istvan-J arközy-Prevost. Scholieren als gasten ANWB op Goed Kamp De ANWB heeft de leerlingen van- de hoogste klassen van de Purmerschool uit Amsterdam vanmiddag als zijn gasten op Goed Kamp ontvangen. De oorzaak de komst van de Amsterdamse schooljeugd naar deze toeristische ten toonstelling ligt in het feit, dat de: school als eerste onderwijsinstelling den lande kampeerlessen geeft. Dit vond de ANWB zo aardig, dat hij de scholieren heeft uitgenodigd een bezoek aan de ex positie te brengen Omstreeks één uui zij per autobus bij de Houtrust- hallen aan, waar zij niet alleen vriende lijk ontvangen, maar ook prettig werden rondgeleid. Het enthousiasme van di KAPITAALSVERHOGING BIJ BENSDORP Bensdorp internationaal N.V. te Bus sum zal het kapitaal verhogen f 600.000 tot f miljoen door een emissie a pari met voorkeursrecht voor de bouw van een nieuwe chocoladefabriek in te Kleef, welke 13 min. zal kosten Hiervoor is een onderhandse lening .000 D.M. opgenomen. Tevens zal 19 april aan aandeelhouders toestemmin worden gevraagd tot uitgifte van 600.00 converteerbare obligaties met voorkeur; recht. De omzetten zijn in 1959 gestegen tot m index van 143, tegen 133 in 1958 H) in 1953. De exploitatierekening baten van dochters stegen hierdoor door daling van cacaobonenprijzen ƒ1,09 (0,69) miljoen. Na 272.364 (359.Ï afschrijving is de winst ƒ840.607 (355.344). waarvan 175.000 (100.000) wordt gere serveerd, zodat het reservefonds neemt tot 2,7 min. Voorgesteld wordt 11 (10) pet dividend en vorming 240.000 dividendreserve Te Bussum wordt het bedrijf geremd dcor de zeer hoge omzetbelasting, doch het resultaat was bevredigend. Het b: drijf te Kleef werkt bevredigend en d investeringen worden ruimschoots dooi afschrijving gedekt. Te Wenen waren df resultaten zeeir goed. Het bedrijf te Kaan stad heeft winst geboekt, doch Is we gens winstmogelijkheden en politieke ge- beurtenissen verkocht. De afzet te ton en Londen is belangrijk vergroot. Di vooruitzichten zijn gunstig. Crediet- cn Effectenbank. Bij uitgifte van 500.000 aandelen zijn nagenoeg alle inschrijvingsrechten gebruikt. Northwestern and Pacific Hypotheek bank. Bij inschrijving op 200.000 5V« pandbrieven k 97^% belangrijke reductie noodzakelijk. WESTINGH0USE en ATÉ diepvrieskisten en -kasten Ook in Nederland neemt deze wüze van conserveren hand over hand toe. Zend ons deze coupon en ook gaarne de naam van Uw in stallateur en U ontvangt om gaand - vrijblijvend - volledige inlichtingen K 0 B A CH Noordsingel 168 - Rotterdam LIKDOORNS verwijderd met WONDEROLIE jjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pUn weg In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie. Jodium en het pijn stillende benzocalne. Een Mesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.60bespaartU veel ellende. PREEKSTOEL OP PREEKSTOEL AF Preekstoel-belevenissen van predikanten-een boekje met boelende anekdoten uit de bekende verzameling van de utrechtse lournallst HENK DE JONG Met aantrekkelijke tekeningen geb. f 3.90 UnOEVERSMU WA0ENINQER BABY DOLL leuke katoen cloqué, wit met bloemmotief, rond afgebiesd halsje TM PYAMA no-iron katoen, modern gevarlëerd dessin, brede open kraag, effen pantalon van fijne popeline 13 50 NACHTHEMD snoezig gebloemd dessin in fijne lingeriekatoen, nylon-tule halsgarnering amsterdam (11 lil.), den haag (S fit.), rotterdam (5 lil.), Haarlem, leiden, dordrecht, breda, eindhoven. den bosch, tilburg. arnhem. nijmegen, deventer. enschede, groningen, leeuwarden, apeldoorn, amersfoort, utrecht, hilversum. LEIDEN: Breestraat 99—101 Teleloon 21770 Bevolkings onderzoek T.B.C. Woensdag 13 april: GEEN ONDERZOEK Hervatting onderzoek: don derdag 14 april te 9.00 uur. a/b ..Ursula'', liggende bij de 5-Meibrug, toegang Zoe- terwoudseweg, over het ter van de L. Wolspinnerij. De Nederl. Ver. van Cre- dietgevende Detailhande laren afd. Leiden en om geving heeft opgericht het „C.R.B." Crediet Registratie Bur. postbus 208 Leiden. Het C.R.B. verwacht van alle handelaren die met credietgeven te maken hebben, opgave van al de slechte-trage en wan betalers in Leiden - de Rijnstreek- de duinstreek en de bollenstreek met omgeving. Registratie voorkomt nieuw crediet. Opgave en inl. „C.R.B." postbus 208 te Leiden. (Bewaar deze adverten tie in uw portefeuille) Te koop aangeboden goed onderhouden eiken TOONBANK n. glazen opstand en vitrine BakkerU VAN HARTEN Mr. C. Fockstr. 18- Tel. 3087 Katwük aan Zee. Gevraagd ervaren BULLDOZER MACHINIST Aannemersbedrijf Gebr. Schouls N.V. Kanaal weg 171-177 Lelden CONCIERGE gevraagd voor .Het Boshuis" der Hervormde Wijkge- meente Boshuizerwijk. Be scheiden nevenfunctie, bij voorkeur voor bewoner van Zuid-West. Brieven: Boshui- zerkade 10. door ALEXANDRE DUMAS 15. Monsieur De Tréville zag al spoedig kans om de koning ervan te overtuigen, dat de gardisten van de kardinaal het eerst ruzie had den gezocht en dat ze in het gevecht, dat daarna ontbrand was, niet meer gekregen hadden dan zij verdienden. Ongelukkigerwijze echter waren de musketiers nog gewikkeld in andere zaken, waarvan de koning op de hoogte was en de ko ning wilde Athos, Porthos en Aramis en ook d'Artagnan wel eens ontmoeten. Maar eerst zorgde De Tréville er voor, dat de vorst precies op de hoogte was van de situatie. Hij wist maar al te goed, dat de kardinaal niet zou schuwen door achterklap alsnog de musketiers en de jongeman uit Gascogne zwart te maken- En de kapitein van de musketiers wist eveneens, dat de vorst zo hij dit al niet liet blijken toch inwendig verheugd was, dat zijn musketiers een ruzie met de gardisten in hun voordeel hadden beslist. Toen d'Artagnan bij de koning werd ontboden, was hij niet weinig verbaasd uit han den van zijn vorst veertig goudstukken te ont vangen, voor zijn werkzaam aandeel in het ge vecht. Hij stond er op deze beloning met zijn drie vrienden te delen en zij raadden hem aan, van het geld een lakei in dienst te nemen d'Artag nan zag daar wel iets in en hij huurde een knecht, die Planchet heette- Porthos had ook zo'n lakei en diens naam was Mousqueton. De ijdele Porthos liet geen kans voorbij gaan om als zij zijn huis in de Rue du Vieux-Colombier passeerden, te wijzen op de knecht, die daar in een meer dan keurig livrei voor de ramen stond, kennelijk in op dracht van zijn meester, die de anderen daar mee wilde imponeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7