Gouden sleutels en boerenkool Kr 1 ONTGINNING VERBODEN OP VERKOCHTE GROND Nieuwe organisatie in plaats van de O.E.E.S. KLM-vliegers gaan bij Stockholm oefenen „Arithmatica integra" Oberlander gaat vrij-uit in West-Duitsland Na juli zonder passen door de Benelux I960 RIEUWE ROTTERDAMSE COURANT merkt over het door Nederland en West-Dultsland ondertekende ver- Nederland ontmoet Duitsland in verschei dene organisaties als verdragspartner: de Raad van Europa, de gemeenschappen van de Zes, do Westeuropese Unie en de Noord- atlantischo verdragsorganisatie. Dit vereist een sekere mate van wederzijds begrip. Dit had bovendien net als het feit van oor- logsgevolgen minder moeizame onder handelingen moeten betekenen. Maar de politieke werkelijkheid is vaak helaas anders dan billijkheid en redelijkheid eisen. Met alle respect voor de onderhandelaars blijven wij voorshands alleen gemengde ge voelens ter zake van het verdrag koesteren. HET PARGDL verdiept zich ln de moeilijkheid hoe nu de 125 miljoen Mark, die Ne derland voor de slachtoffers van het nazi-regiem ontvangt, moeten worden verdeeld: I Iemand, die veel met uitkeringen onder de I bestaande regelingen heeft te maken gehad, I rei ons, dat in de meesto gevallen van (deden schade wegens politieke activiteiten i de oorlog reeds uitkeringen zijn gedaan dat uitkeringen aan andere categorieën verzetslieden waartoe hij zelf ook be- I boorde zouden neerkomen op betaling werk, dat zij met ere bebben gedaan, nen ertoe zou overgaan, rijst de precaire vraag: „Wat is verzet?" Is het nog na te gaan welke zwarthande laren onder politieke gevangenen zijn te- Irecht gekomen? Moeten mensen, die thans in goede welstand verkeren een betrekkelijk klein bedrag krijgen voor hun werk in de oorlog? Het ziet er naar uit, dat het nog 'heel wat voeten in de aarde zal hebben om tot een bevredigende verdelingsregeling b te komen. 2>ef<Ug«tf i geble\ Veel ernstiger nog is, dat Nederland met ibetrekking tot het Eems-Dollard-vraagstuk concessies heeft gedaan, welke volledig on- baar moeten worden genoemd. In het kader van de afspraak heeft Nederland toegestemd dat, met uitzondering van gebied van duizend hectare, zonder toestemming in de Dollard geen lindaanwinnings- in indjjkingswerkzaamhe- i zullen worden uitgevoerd. En als klap op du vuurpijl gaat Nederland ook nog akkoord met de bepaling, welke erop neerkomt, dat de haven van Delfzijl lot in lengte van dagen geen erts en kolen «nag overslaan, die voor het Duitse achter- land (Roergebied) bestemd of daaruit af komstig zijn. Deze bepaling komt erop neer, dat de Nederlandse onderbandelaars zich bebben veroorloofd afstand te doen van soevereine N'ederlsndse rechten door voor een onbe paald tijdvak een Duits servituut te aan vaarden. HOTELPORTIERS zijn mensen, die veel weten. Dag aan dag bestuderen zij de mensheid m de tientallen, die een ogenblik bij hun loge verwijlen. Ze kennen de joviale toerist, die van zijn vakantie geniet en zijn vreugde over zijn omgeving uit strooit; de haastige zakenman, die het laatste beursnieuws zo snel mogelijk wil weten; de veeleisende oude dame, die met alle egards behandeld wil worden; ze herkennen de smulpaap, die straks naar de beste eethuisjes zal informeren en de serieuze reiziger die alle musea afdraaft. Ze kennen de nationaliteit en de eigenaardigheden, die er bij horen. RECEPT VOOR SCHOTSE KNIEËN (Van een onzer redacteuren) TTOTELPORTIERS dragen niet slechts de sleutels van het hotel maar ook het visite kaartje. Aardige portier prettig hotel; slordige portier hoedt u voor de handdoeken en het linnen. Die laatste categorie zal echter nooit de gouden sleutels dragen. De gouden sleutels zijn namelijk het symbool van de ideale hotelportier. Reeds de chasseur, de jongen die de deur voor de gasten openhoudt, koes tert de droom eens de gouden sleu tels te mogen dragen. Die gouden sleutels kunnen name lijk alleen verworven worden door zelfstandige portiers in een eerste klasse hotel. De Gouden Sleutels, les Clefs d'or, Is de naam van de internationale ver eniging van hotelportiers, welke in ■1952 in Cannes werd opgericht en nu 1800 leden telt in Europa. Het in signe zijn twee kleine gekruiste gou den sleutels. In uniform dragen de portiers die op de kraag van hun uniform, in civiel als knoop op het revers. Deze dagen kan men op 150 re vers de gouden sleutels zien, want de vereniging hoüdt een congres ir Nederland. Men logeert in Noord- wijk, maar Haarlem, Den Haag, Hil versum, Amsterdam en Rotterdam (woensdag) worden bezocht en men is naar de Keukenhof gegaan, waar een mooie gele tulp plechtig de naam Golden Key kreeg. Gisteren spraken wij De Gouden Sleutels in het oude stadhuis aan de Groenmarkt in Den Haag, waar wet houder ir. Van Lissa Nessel de con gressisten ontving. De oprichter en voorzitter van Clefs d'or, de Parijzenaar F. Gillet, was het middelpunt Een vriendelijk man, die met zijn linker buurman in het Frans en even vloeiend met zijn rechter in het Engels converseerde. Talen zijn geen barrière op een ho telportierscongres, want alle leden kennen er minstens twee of drie. Boerenkool Geestdriftig was de heer Gillet over Nederland, over de ontvang sten, het landschap en de vriendelij ke mensen. Beleefd was hij over de boerenkool met worst, waarop de gemeente Noordwijk de gasten ge- tracteerd had. Die boerenkool was werkelijk een evenement geweest. De commenta ren varieerden van: heerlijk, wer kelijk goed, heel typisch, tot een op recht „afschuwelijk" van de Schot Fraser uit Edinburg. Zelfs de worst vond hij onappetijtelijk. Hij hield het liever bij de echte Schotse por ridge en gaf ons daarbij het recept om „een paar goede Schotse knieën te krijgen, waardig om de kilt te dragen". Men moet, aldus de heer Fraser de porridge iedere ochtend eten en er vooral geen suiker in doen, maar wel een flinke snuif zout! We durfden niet te vragen of dit recept misschien iets te maken heeft met de Schotse zuinigheid. Overigens, behalve met boerenkool maken de hotelportiers ook kennis met andere heerlijkheden uit de Ne derlandse botelkeukens, want de ene smulpartij volgt de andere. Iedere hotelportier is immers een mogelij ke ambassadeur voor ons toerisme. Zij zijn de vraagbaak van de gast en waar zal een verantwoord man zijn gasten liever heen sturen dan waar hij zelf genoten heeft? De hoteldirec teuren zien wel degelijk de belang rijkheid van de portiers in en zetten daarom hun deuren nu zelf wagen wijd open voor de mannen, die an ders hun deur bewaken. Advertentie üL De vraag naar ROXY (met het ïieuwe Elfin-sigarettenpapier) is zó groot... dat Roxy hier en daar even uitverkocht kan zijn. Neem het ons niet kwalijk. De Roxy-fabrieken draaien op volle toeren. En Uw winkelier doet alles wat mogelijk is om U v an Roxy in het laar-open" pakje te voorzien. N.V. ALVANA IMPORT COMPANY [ROXYj Duitsland koopt bosgrond, maar Evenals het gemeentebestuur van Bergen (L.) indertijd reeds heeft gedaan, heeft nu ook mi nister Luns verklaard, dat de verkoop van voormalige Duitse grenslanderijen aan de „Deut sche Bauernsiedlung" in Düssel- dorf een gevolg is van het in middels ondertekende alge mene verdrag tussen Duitsland en Nederland. Minister Luns verklaart dit in ant woord. op vragen van het Tweede- Kamerlid Thans (p.v.d.a.). De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard tot verkoop van voor malige Duitse grenslanderijen. voorzo ver deze niet tot natuurreservaat zijn verklaard of nodig worden geacht voor de aanleg en verbetering van water staatswerken. Reeds in februari 1957 werd contact opgenomen met het gemeentebestuur van Bergen, dat ongeveer 100 ha grond uit voormalig Duits bezit had verwor ven. Het gemeentebestuur bleek met be reid de gronden weer af te staan, maar wilde wel circa 100 ha bos- en heide gronden uit gemeentelijk bezit verkopen en daaraan de voorwaarde verbinden, dat het Duitse grenskantoor Gaesdonk voor goederenverkeer zou worden open gesteld. De gemeente Bergen wenste aanvan kelijk de onderhavige gronden via de Staat der Nederlanden naar Duitsland te verkopen. Deze suggestie is door de regering f gewezen; een omslachtige procedure en het aanhangig maken een -speciale begrotingswet zou er mers het gevolg van zijn. Taxichauffeur overvallen Een Venlose taxichauffeur is zater dagavond het slachtoffer geworden een overval welke op hem gepleegd werd door een man en een vrouw, die te Venlo waren ingestapt en een naar Oosterbeek hadden gevraagd. Voorbij Arnhem is de taxichauffeur geslagen door inzittenden die hem ver volgens uit de wagen hebben gewerkt. Daarna zijn zij doorgereden. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Wel is de auto teruggevonden te Alkmaar waar een opkoper het voertuig had om geruild tegen een andere auto plus een bedrag van ƒ2.000. Canada en de F.S. Overigens is de minister van me ning, dat de door Bergen voorgestel de regeling, die later door de Duit se bondsregering werd aanvaard, geen bijzondere consekwenties voor het landschapsschoon heeft. De Ne derlandse wetgeving blijft op de over te dragen percelen van toepassing. Ook de geruchten, dat aan de „Bauernsiedlung" zou zijn toegezegd, dat het ontginningsverbod op de 125 ha natuurschoon van het aangrenzen de landgoed „De Hamert" zou wor den ingetrokken, zijn volgens de mi nister van elke grond ontbloot. Gistermiddag is in Amsterdam uit het water van de Kostverlorenvaart bij de Wiegbrug opgehaald het stoffelijk over schot van de 10-jarige Johan L. A. van der Wal uit de Vier Heemskinderenstraat De jongen werd sinds 3 april vermist. Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. Vrijbuiter, 4. platte gebakken steen, 7. land ln Europa, 9. mengsel. 11. middag, 13. wild zwijn, 15 steen, 16. voegwoord, 17. lied, 18. zangstem, 20. bergdoortocht, 22. taaie aardsoort, 24. aarden vuurpotje, 25. lange smalle lat, 28- zijrivier van de Vecht in Over., 29. gezondheid (Fr.), 30 alvorens. Verticaal: 1. toon, 2. dorp iifcZ. Limb, cilindervormig voorwerp, 4. voor zetsel, 5. nauwe 6. schoeisel, 8. lang van duur, 9. maand van het Jaar, 10. morsdoekje, 12. dorpje in N. Brab. bij Eindhoven. 14 een der profeten, 18. de gezamenlijke hoeveelheid, 19. achting, 20 vlies, vel. 21. rund, 23 altijd groene heester, 24. munt en gewicht in China, 26. ontkenning (spreektaal), 27. turks beve'hebber. volledig lid TJET ligt ln de bedoeling de Organi- 11 satie voor Europese economische samenwerking (O.E.E.S.) te hervor men. Er zal een nieuwe organisatie in Straal-lawaai donderdag afgelopen De DC-8 „Albert Plesman" van de K.L.M. zal vanaf donderdag zijn oe- fenvluchten niet meer boven de om geving van Schiphol uitvoeren. De vliegers zullen hun training voortzet ten op het nieuwe vliegveld Arlan- da bij Stockholm. Deze luchthaven heeft verschillende voordelen boven Schiphol. Zij ligt veer tig kilometer van de stad af, zodat de inwoners van Stockholm geen last zul len hebben van het lawaai. Daarb'j komt nog, dat het luchtverkeer bij Stockholm nog voornamelijk via het oude vliegveld Bromma wordt geleid, zodat de DC-8 geen hinder zal betekc- voor aankomende en vertrekkende toestellen. Ook de S.A.S. oefent met haar Cara- velles en DC-8-en op dit vliegveld. Tot donderdag zullen de bewoners var de omgeving van Schiphol het straal vliegtuig nog over hun huizen horen gieren. Om de overlast tot een mini mum te beperken, heeft de K.L.M. be paald, dat de vluchten niet voor zeven IU lekje (GEL 104 5 249 O 8179 271) Mich&ël Stifel, wiens naam te voorschijn getoverd kunnen wor- ook wel Styfel of Stieffel luidde, den. Stifel, die uiteraard over het wordt algemeen als een geniaal man voor dit spel vereiste combinatiever- beschouwd. Oorspronkelijk was hU mogen beschikte, deed graag mee aan monnik, maar in 1522 koos hij de dit soort kaballstiek, waaraan hij zijde van Luther en werd een van zijn aanvankelijk echter hoegenaamd geen trouwe volgelingen. Toch ls het niet waarde hechtte. Daarvoor was hij te het terrein van de theologie, waarop veel wiskundige. Totdat hU eens bU we het genie van Stifel willen uit- de bestudering van de Apokalypse op zetten. Zijn grote verdiensten liggen bepaalde samenhangen stiet, die hem nl. op wetenschappelijk terrein en als theoloog opperbest ln zijn kraam wel in het bijzonder op dat van de te pas kwamen. Vanaf dat moment wiskunde. Zijn „Arithmatica integra" liet h(j zijn sceptische houding ten was in zijn tijd bijv. het belangrijkste opzichte van het woordrekenen varen werk op het gebied van de reken- en overwon zijn dweepzucht. Het kunde, een boek zoals volgens kabalistische gegoochel met letters en zeggen er in Duitsland in de laat- getallen kon hij niet langer zien als ste 300 jaar nog geen was geschreven, een spelletje, waaruit verrassende Bovendien een van de eersten die de onbekende in een vraagstuk door een letter aanduid de en die de plus- en min-tekens ge bruikte. Maar behalve the oloog en prak tisch wiskundige, was Stifel dweepziek begrijpen dwaling met onschuldige spelerytjes met ge tallen, welke spelletjes uitermate geschikt zijn om de verveling op TOCH IS HET ZO! men, maar van dat ogenblik af be schouwde hU het als een mogelijk heid om Gods ge heime boodschappen te ontsluieren. Met vurige ijver stortte hij zich In dit steeds dieper uitermate dwaze gedoe Zijn bijna niet te drong hy door in de geheimen van de getallenmystiek, zodat h(J al spoedig een meester was ln de kunst van het veranderen van woorden in getallen en getallen in woorden. Met ongeëvenaarde scherpzinnigheid regenachtige dag te verdrijven, buiten de praktijk van het dagelijkse bineerde hij de dwaaste dingen, ln de leven dienen te wc Destiids waren de i het zgn. „woordrekenen". wist h(j de te rekenen, dat de wereld móest i Het principe daarvan is vrU dig. Door de letters van het alfabet gaan op 18 oktober 1533, een bepaalde getallenwaarde te geven de morgen. De tijden waren vervuld en daarmee allerlei rekeukundige en zelfs God zou dit verschrikkelijk bewerkingen te gaan uitvoeren, kun- gebeuren niet meer kunnen verhin- ncn woorden ln getallen en getallen deren, ln woorden worden omgezet, waar door allerlei verrassende resultaten Daarover een volgende keer. Spijsolie-schandaal Proces tegen 24 Marokkanen Maandag is in Rabat het proces begonnen tegen 24 Marokkanen die ervan beschuldigd worden verant woordelijk te zijn voor voedselvergif tiging waardoor 10.000 mensen ge troffen werdén. Zij worden beschul digd van misdaden tegen de volks gezondheid, waarvoor de doodstraf geëist werd, afgekondigd na de ver giftiging in Marokko in de herfst var het vorig jaar. De verdachten zouden een mengsel van spijsolie en Amerikaanse smeerolie uit surplusvoorraden die een vergiftig bestanddeel bevatte hebben verkocht. De rechtszaal was overvol met fami lieleden van de mannen, vrouwen en kinderen die verlamd werden door wat Marokkaanse bladen het „spijsolie-schan daal" noemen. Op een tafel ln de omgeving van de jury liggen stapels bewijsstukken zoals foto's van patiënten met vervormde le dematen als gevolg van de voedselver giftiging en olieblokken met Engelse op schriften als smeerolie. Ongeveer 6.000 van de 10.000 slacht offers hebben verlamde ledematen. Voor de meesten van hen verwacht men geen genezing. Tijdens de Paasdagen verwacht men bij de K.L.M. reeds de tweede 'DC-8, de „PH-DCB Daniël Bernouilli". Zoals bekend vertrekt het straalvlieg tuig zaterdag voor het eerst in de ge regelde lijndienst naar New York. Tot 26 april zal deze dienst een maal per week, in het weekend, worden uitge voerd. Na die datum wordt de frequen tie opgevoerd tot drie maal per week. tuig worden onderhouden. Geen extra uitkering bij Philips N.V. Een poging van de werknemersorga nisatie om in verband met de gunsti ge bedrijfsresultaten bij de N.V. Phi- "ps een extra uitkering te verkrijgen >or het personeel is niet gelukt. De directie van de N-V. Philips heeft de vertegenwoordigers van de werkne mersorganisaties medegedeeld, dat na hetgeen het personeel in oktober van het vorig jaar en na hetgeen met de vakorganisaties is overeengekomen voor de contractperiode (30 april 1962) het redelijk is niet aan het verzoek van de vakorganisaties te voldoen. Met op de achtergrond het histo rische beeld „De reus Goliath" heeft de voorzitter van de S.E.R., prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, gisteren in het Waaggebouw gemeentelijk histo risch museum) te Amsterdam een door het Verbond van de Neder landse Groothandel georganiseerde tentoonstelling .Nederland Handels- land" officieel geopend. GEEN BEWIJZEN, ZEGT BONN De openbare aanklager te Bonn zal geen beschuldigingen indienen tegen professor Oberlander, de Westduitse minister van vluchtelingenzaken, al dus een mededeling van de West- Duitse regeringspersdienst. Volgens deze mededeling heeft „een uitvoerig onderzoek" geen aanwijzingen opgeleverd, dat het „nachtegaalbatal- jon"' waarin Oberlander diende deel genomen heeft aan de massamoord te Lemberg in de zomer van 1941. Een Westduitse organisatie van per sonen die onder het nazi-bewind ver volgd zijn had de openbare aanklager te Bonn verzocht een onderzoek in tc stellen naar aanleiding van beschuldi gingen, dat Oberlander medeschuldig is aan de Lembergse moordpartij. Bij het onderzoek vanwege de open bare aanklager zijn Oberlander zelf en andere vroegere leden van het Nach tegaal-bataljon als ook „talrijke oogge tuigen van de massamoord" gehoord. Bovendien werden alle beschikbare do cumenten over de zaak bestudeerd. De mededeling besluit, dat de open bare aanklager, op grond van het re sultaat van het onderzoek, geen reden ziet voor het indienen van een verzoek om de onschendbaarheid van de chris tendemocratische afgevaardigde Ober lander op te heffen. (Als lid van de Bondsdag geniet Oberlënder parlemen taire immuniteit. Deze zou eerst door de Bondsdag opgeheven moeten worden voordat Oberlander vervolgd kan wor den!. Niettemin wordt verwacht, dat Oberlander voor het eind van zijn jaarlijks verlof, dat voor pasen be gint, zal aftreden wegens de kritiek op zijn nazistisch verleden. het leven worden geroepen, die „Eco nomische organisatie voor samenwi king en ontwikkeling" wordt ge noemd. In opdracht van de economische con ferentie voor het westen, welke con ferentie op 12 en 13 januari is gehon den, heeft een comité van vier ledeD voorstellen voor de nieuwe organisatie gedaan. De nieuwe organisatie zal veel punten gemeen hebben met de O.E.E.S. Aan het hoofd staat weer de ministerraad, die met algemene stemmen moet besluiten. Het werk van deze raad zal niet door veto's kunnen worden gehin derd. Als een minister ergens niet mee eens is, kan hy verklaren, dat het voorstel zyn land niet raakt. Dan zal de nieuwe maatregel niet op zyn land van toepassing zijn. De raad van ministers heeft dus gro te bevoegdheden. Dit is in overeen stemming met de inzichten van de Eu ropese landen, die in tegenstelling met de Verenigde Staten, de nieuwe or ganisatie meer dan een adviserende bevoegdheid wilden geven. De secretaris-generaal van de nieu we organisatie zal een persoon var groot politiek formaat moeten zijn. Het comité van vier wil door het belang van deze post te vergroten eer sterkere organisatie in het leven roe pen dan de O.E.E.S. Dit wil men ook bereiken door de Verenigde Staten en Canada als volledig lid toe te laten. Het rapport van het comité van vier zal morgen aan de regeringen worden voorgelegd en 5 of 6 mei door deskundigen worden besproken. De ministers van buitenlandse zaken van Nederland, België en Luxemburg hebben maandag in Brussel een conventie onder tekend, die een einde zal maken aan de controle van reispapieren aan de binnengrenzen van Bene lux. De overeenkomst zal binnenkort de nationale parlementen van de drie landen worden voorgelegd. De minis ters zullen verzoeken om een spoedige behandeling, waardoor het mogelijk zou worden nog voor het aanstaande touristenseizoen op 1 juli de maatregel van kracht te doen worden. De drie landen zullen voorts ge meenschappelijk gaan optreden bij het verlenen van visa en bij de controle aan de buitengrenzen van de Benelux. Volgens de doof de ministers Luns, Wigny en Schaus getekende overeen komst zal als regel een visum, ver leend aan een vreemdeling, voor het gehele Beneluxgebied gelden. Met derde landen zullen gemeenschappe lijke verdragen worden gesloten voor de afschaffing van visa en paspoorten, zoals trouwens in het verleden al is gebeurd. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. adelborst, 2. Inderdaad, 3. nota riaat, 4. gezwollen, 5. kentering, 6. hindernis, 7. roodkoper, 8 tegendeel. 9. G'oningen. Antwerpen. AJ.LE DAGEN VLEES OP TAFEL G.J. KRIEIAAOT is de chef-kok van de KIM- pantry, waar de maaltijden worden bereid die de KIM-passagiers onderweg worden geserveerd. Op de 16e maart Jl. te Amsterdam gehouden bak- en braaddemonstratie liet hij de deskun dige gasten proeven wat hij creëerde van niet- dure vader landse vleessoorten. Zij waren enthousi ast over zijn eenvoudig-te-berei den en toch zo bizonder smakelijke en goede schotel. „H0T-P0T"...'N NIEUW i NATIONAAL GERECHT BENODIGD VOOR 4 PERSONEN: 480 gram vers buikspek (zonder zwoerd); 400 gram aardappelen; groene kool200 gram prei4 uitjes: een bosje selderij; 2 blaadjes laurier en een snuifje peper. De groene kool kunt u desgewenst vervangen door bladgroente van het seizoen. BEREIDING: Snijd het spek In reep jes en laat het met de (gesneden) uitjes en de (grof gesneden) prei en selderij - even sudderen. „Blancheer" de kool door deze even onder te dompelen in kokend water, waardoor de overmatige koolsmaak wordt verzwakt. Doe daarna ook deze geblancheerde kool in de pan, leg daarop de aardappelen en laat het geheel met weinig water in 20 25 minuten gaar koken. Het geheel tenslotte voorzichtig mengen. Deze schotel laat zich bizonder goed combineren met een heldere vermi- j celli-soep vooraf en fruit na.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5