CHRISTFU n KONING - RICHARD Uitverkiezing geen oecsehibboleth PERS OP VOORGROND BIJ Beroepingswerk C.H.U.-VERGADERING Christelijke volkspartij Een woord voor vandaag Clir. vakbeweging tegen apartheid in Afrika CHEFAROX epeda slapen Werkstudenten-liga schrijft Kamerleden 2 Reactie op rapport Australische kerken over de I.C.C.C. ENKELE weken geleden gaven wij een verslag van de syno de van de Australische Gerefor meerde Kerken. Daarin was o.a. de verhouding van de kerken tot de Internationale Raad van Chris telijke Kerken (ICCC) aan de orde. De uitslag van de bespre king was voor de ICCC bijzonder belangrijk, omdat dezelfde syno de besloot een fusie aan te gaan met de Gereformeerde Kerken van Nieuw-Zeeland. Deze laatste kerken zijn wel, de Australische kerken niet bij de ICCC aange sloten. Ook In Nederland was grote belangstelling voor het Australi sche rapport over de oecumeni sche beweging, vooral binnen de Christelijke Gereformeerde Ker ken omdat deze zusterkerken zijn van de Gereformeerde Kerken in Australië en Nieuw-Zeeland. In het rapport werd scherpe kritiek uitgebracht op de ICCC. Deze was zo scherp dat prof. J. J. van der Schuit zowel in het blad ,,De Wekker" als „Ge trouw" schreef: WETEN deze kerken in Austra lië wel. wat op het ogenblik op het grote vlak der oecumeni- citeit aan de hand is? In het rapport dezer generale synode wordt heel wat aanmerking ge maakt op de persoon van dr. Carl Maclntire, op al wat hij schrijft en op al wat hij doet- Maar moet de vraag niet heel schakelen is met de Internationa le Raad van Christelijke Kerken? Vallen de beginselen van de ICCC, valt heel de geloofsbasis van de ICCC met het al of niet bestaan van deze voorzitter? Ik ben het niet in alles eens met wat dr. Mclntire doet, gelijk ik het niet eens ben met alles wat in eigen kerken gezegd of ge daan wordt. Maar wordt van ker ken die bij de ICCC zijn aangeslo. ten, gevraagd dat zij onderschrij ven, al wat dr. Mclntire zegt of doet? Het rapport spreekt over „splin terkerkjes," die de ICCC telt, en wijst *r op dat het begrip „af scheiding" onjuist wordt geargu menteerd. Maar moet men bij het oecu menisch vraagstuk een kerk uit sluiten die de fundamenten van het ware evangelie aanvaardt, maar die dwaalt ten oozichte van dit vraagstuk? Wij kennen b.v. in Holland kerken, die de zelfde belijdenis hebben en die toch tegenover elkander positie kiezen- Alweer, ik acht dit niet juist, maar moeten deze vraag stukken ook getrokken worden naar het vlak der oecumenici- teit? Is voor deze „afscheidin gen" en „onderscheidingen" de ICCC aansprakelijk te stellen? Of moet men veeleer ïulk een or ganisatie aangrijpen om ware het mogelijk onder Gods zegen wat dichter tot elkander te komen en om in elk geval in een verscheur de kerkelijke wereld gezamenlijk iets te doen, dat herinnert aan het woord des Heren: „Gij zult Mijne getuigen zijn"? WAARLIJK al deze en dergelij ke punten als sectarisme en fundamentalisme, als baptisme en methodisme hebben toch werke lijk niet zulk een doorslaande be tekenis, dat zij kunnen' -n mogen breken de saambinding en saam werking van al die kerken, die willen strijden voor het geloof, eenmaal den heiligen overgele verd. Moeten nu de gemeenten der baptisten, moeten nu mannen als Bunjan, Philpot, Spurgeon, Shields e.a. die het bloed van Christus hebben geëerd als weinigen onzer, worden gecensureerd en geweerd aan de poort ener echte oecu- meniciteit? Is het niet aanvaar den van de kinderdoop een verant woordelijke en afdoende positie voor ons om deze kerken uit te drijven? Mij dunkt wie de gesrhiedenis van de strijd over de kinderdoop kent zal dit toch moeilijk kunnen handhaven. Het enige, wat dit rapport van de Australische kerken heel juist ziet, is. dat de Internationale Raad van Christelijke kerken niet gereformeerd is. Het spreekt zich immers in zijn geloofsbasis niet uit over het stuk der uitverkie zing, dat toch het hart der gereformeerde belijdenis moet ge acht. Maar als de leer der uit verkiezing naar gereformeerde be lijdenis het beslissend punt moet worden in de samenwerking van kerken en in het klaar getuige nis van het evangelie, zo is ®r alleen een soort van gereformeer de oecumeniciteit die voor mij een stukje eigengerechtigheid dreigt te worden. Hier dreigt een exclusivisme. dat een schrap haalt door de be lijdenis: ,,Ik geloof een katholie ke Kerk". Wie bij de grenspaal der gereformeerde belijdenis aan alle kerken een halt wil toeroe pen, tenzij het paspoort ener ge reformeerde belijdenis kan wor den getoond, is plïis calviniste que Calvin. Ik denk aan Melanchtcn. Deze was toch verre van een calvinist. TK)EN Calvijn Sn 1552 zijn Con- -1 sensus Genevensus uitgaf, waarin hij zeer scherp de uitver kiezing stelde, kon Bulinger er ziel» niet in vinden, en Melanch- ton schreef, dat Genève poogde het fatalisme van de Stoa te ver nieuwen. Deze ongereformeerde Melanch- ton was toch een groot vriend van C'alvijn. Al heeft Calvijn Lu ther rtooit ontmoet, Calvijn heeft Melanchton wel ontmoet. Het was in 1540 te Frankfort, dat deze beide reformatoren elkander heb ben ontmoet Calvijn schreef la ter hierover aan Farel, dat hij toch had gemerkt, dat Melanch ton dicht bij hem stond. De vriendschap tussen deze beide be roemde mannen is levenslang ge bleven en bij Melanchton's ster ven gaf Calvijn op ontroerende wijze uiting aan zijn deelneming in dit voor de kerk des Heren groot verlies. Ik geloof daarom niet dat Cal vijn voor een echte oecumenici teit het sehibboleth in de leer der der uitverkiezing stelde Veeleer wordt het duidelijk, dat Calvijn met handhaving van eigen stand punt, de kerken wilde samen zien, die het onfeilbaar Woord van God en het bloed van de Christus als het enige fundament der zalig de kritiek, die Bullinger had op Calvijns Consensus Geneven sus. niet minder. Toch waren de ze beide reformatoren Calvijns vrienden en nooit heeft Calvijn om verschillen in de leer der uit verkiezing zich van hun beider kerkgroepen afgekeerd, maar veel eer die gezocht, bewijze de toe nadering, die Calvijn steeds be trachtte. Maar waarom ons zo vér naar het verleden uitgestrekt als het héden zoveel andere vraagstuk ken aan de orde stelt, dan ten tijde van Calvijn? /"'AAT het thans in de grote strijd, die de I erk des Heren heeft te strijden in deze 20sxo eeuw. om een bepaald leerstuk? Of gaat het op het grote interna tionale vlak om het fundament der Kerk n.l. Jezus Christus en Die gekruist? Ik doe voor niemand onder in handhaving van de leer der uit verkiezing en van de kinderdoop en van het verbond der genade. Maar de strijd, die wij thans on der de vanen der oecumeniciteit hebben te voeren, zijn niet deze bepaalde dogmata, maar blijft het grote devies: „hierin is noch Jood. noch Griek, noch besnijde nis noch voorhuid, noch barbaar, noch Scyth, maar hierin Chris tus alles en in allen". Daarom vraag ik heel ernstig aan onze zusterkerken in Austra lië: weet u wel, wat er aan de hand is? Weet u wel, dat een valse oecumeniciteit bezig is aan ons de Christus der Schriften te ontroven? Vergeet toch niet, dat het we zen van de revolutie in onze da gen ligt in de afval van de ker ken. Het is de Koning der Kerk, Die de kerken van positief belijden oproept om ons te stellen tegen dit ongoddelijk ijdel roepen, dat wordt gedragen door een geest der dwaling, opdat men de leu gen zou geloven. TJROF. Van der Schuit beëin- digt zijn artikel met een citaat van Groen van Prinsterer uit diens brochure ,Jiet recht der hervormde gezindheid": „Dat het leerstuk der voorbe schikking, waartegen ook een gemoedelijke christen somtijds bezwaar heeft of meent te heb ben, terecht enigermate op de voorgrond gesteld werd in een tijd, toen met de verloochening hiervan de omverwerping van de ganse evangeliewaarheid be doeld werd, maar dat voorzeker in onze dagen twijfeling of voor oordeel op dit punt, met harte lijke overtuiging van eigen be derf en onvermogen, van vrije genade en behoefte aan vernieu wing door de Heilige Geest ge paard, geen reden van uitsluiting opleveren zou." (Van onze parlementsredactie) r~|E Christelijk-Historische Unie zal dit jaar weer op de woens dag na Pasen in Algemene Ver gadering bijeenkomen en wel in gebouw ,,Bellevue" aan de Leid- sekade te Amsterdam. C.H.U.- voorzitter mr. H. K. J. Beernink zal 's morgens de jaarrede uit spreken en 's middags zal de ver gadering o.m. de door de kies verenigingen ingediende voor stellen behandelen. Acht van de vijfendertig voorstellen hebben ditmaal betrekking op perszaken. In een preadvies schrijft het hoofdbestuur, dat het dagelijks bestuur van de Unie de zaak van de pers zelf ter hand heeft geno men. In de loop van 1960 zullen over de eventueel bereikte resul taten nadere mededelingen (al dan niet vertrouwelijk) worden verstrekt. De kiesvereniging Beilen stelt voor om bladen als „Koningin en Vader land", „De C.H. Nederlander", „Bin ding" en de „Unie" tot één weekblad van behoorlijk formaat samen te voe gen. Het hoofdbestuur laat er geen misverstand over bestaan, dat het eveneens aan één goed weekblad de voorkeur geeft. Regelmatig wordt over leg gepleegd over mogelijkheden voor bundeling van krachten op dit punt. In tegenstelling tot de kiesvereniging Bel len wil het h.b. echter niets weten van dwangmiddelen ter bereiking van het gestelde ideaal. De bestuursleden wij zen er nog op, dat, zo er één C.H.- weekblad mocht komen, daarin alle stromingen in de C.H.U. tot hun recht moeten kunnen komen. Aandelen Het hoofdbestuur verwacht ook niet veel heil van een voorstel van de kies vereniging Nieuwerkerk aan de TJssel om te bevorderen, dat meer personen van c.h. huize als journalist te werk worden gesteld bij christelijk streekbla den. Deze kiesvereniging stelt verder voor een actie te voeren om één of meer aandelen van plaatselijke chris telijke persorganen in handen kiesverenigingen te brengejt* doende de christelijk-historische invloed te versterken. Naar de mening van hoofdbestuur zou het volgen van voorstel slechts tot grote verwarring verdere versnippering van krachten lei den. De kiesvereniging Kuinre wil, dat de C.H.U. met voorlopig behoud van eigen zelfstandigheid het initia^ tief neemt tot de stichting van éér grote protestants christelijke volks partij. Reeds bij de verkiezingen van 1963 zou men met één protes tants-christelijke lijst moeten uitko men. Deze gedachte dient op buiten gewone congressen nader te worden uitgewerkt. Oprichting van één groot protestants-christelijk dagblad met streekedities, stichting van protes tantse ziekenhuizen zouden de tast bare resultaten kunnen worden de tijdens die buitengewone congres sen te nemen besluiten, aldus Kuin re. het schaffen. De kiesvereniging Monnicken- dam wil de Algemene Vergadering een resolutie laten aannemen, waarin wordt uitgesproken, dat alle wegen moeten worden bewandeld om tot een snellere oplossing van het probleem der spijt optanten te geraken. De aanvaarding van een dergelijke resolutie komt het hoofdbestuur bodig voor. Het wil echter deze gelegenheid nog wel eens onder de bij zondere aandacht van de beide Kamer fracties brengen. Overigens hebben de c.h. Kamerleden zich naar de mening van het hoofdbestuur reeds duidelijk over het spijtoptantenvraagstuk uitge sproken. Dè kiesvereniging 's-Gravenha stelt verder voor om (via de fracties) er bij de regering op aan te dringen de Republiek der Zuid-Moluk- ken onverwijld te erkennen en haar toe lating tot de Verenigde Naties te be werken. Het hoofdbestuur wil hier geen uitspraak over doen, maar zal het voor stel aan de Tweede-Kamerfractie voor leggen. Genoemde kiesvereniging meent verder, dat de c.h. Kamerleden hun goedkeuring aan het Nederlands-Duit se verdrag zullen moeten onthouden, indien de Wylerberg en het Wylermeer aan Duitsland zou worden afgestaan. Ook deze uitspraak zal het hoofdbestuur aan de Kamerfracties voorleggen. Het zelfde geldt voor een voorstel van de kiesvereniging Utrecht 1 tot het tref fen van maatregelen ter beteugeling van de beroepssport. 's-Gravenhage 2 wil ook dat de c.h. Kamerleden bij de regering aandrin gen op strikte handhaving en eventu eel herziening en aanvulling van de wetten op de openbare zedelijkheid, op dat krachtig en effectief wordt opge treden tegen prostitutie, tegennatuurlij ke ontucht en souteneurspraktijken. Het hoofdbestuur meent, dat de bestaande bepalingen voldoende mogelijkheden bie den, maar het is bereid deze zaak nog eens onder de aandacht van de Ka merfracties te brengen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Goutum-Swichum: K. M. Witteveen te Noordbroek; voor Veen: G. van Estrik te Nieuwland. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Drachten, 4de pred. plaats: der Giessen te Tzum. Aangenomen naar Munnekeburen: J. v. d. Loo, kand. te Sneek. Bedankt voor Paesens en Moddergat: J. d. Loo, kand. te Sneek. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Werkendam: C. Smits te Sliedrecht. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Muntendam: Sj. Zijlstra te Eindhoven. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Woerden: A. F. Honkoop te Goes. OUD. GEREF. GEM. IN NED. Benoemd tot lerend ouderling te Rijssen: H. A. Vosman aldaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Zuid: dr. W. H. Velema te Eindhoven En toen zij Hem wegleidden, grepen zij een zekere Simoj van Cyrene, die van het land kwam en legde hem het Jcriw op om het achter Jezus aan te dragen." Een zekere Simon van Cyrene, schrijft Lucas. Zo maar iemau het had evengoed een ander kunnen zijn. Maar vermoede lij was hij donker van huid, een neger uit Afrika. En dus vond# j de Romeinen, dat ze hem dat vloekhout wel op zijn bred g schouders konden leggen! 't Was immers maar een zwarte! fl| Achter Jezus is hij gegaan. Met het kruis op zijn schouden*I Tot hij hij Golgotha kwam. Toen heeft hij het kruis van 251T schouders mogen laten glijden. En toen is Jezus daarop gi j spijkerd. En Simon is vrijuit gegaan. Simon20 maar iemand. Ieder van ons had het kunnen zijl En ook: ieder van ons mag op Golgotha het kruis van zij\ schouders laten glijden. Want dat kruis, die last van zonde^ zorgen en moeiten die ons leven soms zo moeilijk en zo ve drietig maakt, dat kruis is voor Jezus. Hij sterft aan dat krui Voor Simon van Cyrene, de neger uit Afrika. Voor Simd, Petrus, die Hem verloochend heeft. Voor al zijn discipelei Voor ieder die met zijn kruis naar Golgotha wil gaan. TC gaan vrijuitflSe OUD-MINISTER GERBRANDY Het commentaar hierop hoofdbestuur der Unie luidt: „De Chris telijk-Historische Unie beoogt zelf reeds te zijn en nog meer te worden die gro te Protestants Christelijke groepering". Aanvaarding van het voorstel-Kuinre meent het hoofdbestuur in de gegeven situatie met beslistheid te moeten ont raden. Voor een gesprek naar verschil lende zijden staat de C.H.U. open. Door forceren van samenwerking kan slechts onheil worden gesticht Het h.b. wijst er nog op, dat een interimrapport van de commissie, die de verhouding tus sen C.H.U. en A.R. bestudeert, ter vertrouwelijke kennisneming aan de be sturen van de kiesverenigingen is toe gezonden. De vraag of het eindrap port van deze commissie een eind zal maken aan alle controversiële uitingen op dit punt in eigen kring, wil het be stuur onbeantwoord laten. Spijtoptanten De kiesvereniging 's-Gravenhage 2 betreurt het in hoge mate, dat de re gering zich onlangs nog (bij monde van de c.h. bewindsman mr. Beerman) niet bereid heeft willen verklaren de spijt optanten e.d. onbeperkt toe te laten en daarvoor de nodige middelen te ver- "TEN markante figuur, neen, méér ten zou verlenen die hij zou behoi Ac dan dat: een man van karakter, ven. lMid' mag morgen de leeftijd bereiken van Gerbrandy is een man, die getoon vijf en zeventig jaar: Pieter Sjoerd heeft de moed te hebben om, als he Re moet, apart te staan. Niet om d|°Pe apartheid zelve. Maar om vanuit din ze stelling het volk op te roepen. 1 Wolvega's Vrije Ger. kerk krijgt een eigen kerkgebouw Morgen wordt in Wolvega het nieuwe kerkgebouw van de Vrije Gereformeerde Kerk aldaar in gebruik genomen. Deze kerk is ontstaan door een scheuring in de Gereformeerde Kerk van Wolvega, die ontstond na moeilijkheden over mede werkers die evangelisatiewerk namens de kerk verrichten. Ds. D. de Boer en de zynen verweten de meerdere vergade ringen autoritair en onchristelijk optre den. Zij vormden een vrije gemeente die er in twee jaar tijds in slaagde eer eigen kerkgebouw te financieren. Het ge bouw kreeg de naam „De mirt''. Gerbrandy, onze minister-president uit de oorlogsjaren. Het zijn de oorlogsjaren geweest, die ons gehele volk hem hebben doen is deze apartheid, die hij niet had kennen zoals hij was en is. Voordien schuwd in de jaren welke aan was de kring van die hem kenden oorlog voorafgingen, een onvermijdelijk beperkte. Maar Dat hij reeds toen wel tegen de voor hen werd wat in de oorlogsjaren in ging, werd hem gemeenlijk Gerbrandy tot openbaarheid kwam in dank afgenomen. Zijn zitting minder een verrassing dan wel een men in het kabinet, dat het oorlo) bevestiging. Men beweert wel, dat de omstandig- (Van onze sociaal-economische redactie) Het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond, waarbij ook de confessionele werknemersvakcentralen in Nederland, de K.A.B. en het C.N.V. zijn aangesloten, heeft zich In een reso lutie uitgesproken voor de volledige vrljhelJ van vereniging en vergadering voor alle volkeren van Zuld-Afrfka. Het bestuur dringt er op aan alle werkne mers zonder discriminatie In de gelegen heid te stellen zich in vakorganisaties te verenigen en hun het recht toe te kennen, in vrijheid te onderhandelen over arbeidsvoorwaarden. Bewogen door de bloedige gebeurte nissen in Zuid-Afrika en de dreigingen met represaillemaatregelen, die dit land in een burgeroorlog en in een rassenstrijd dreigen te storten, spreekt het I.C.V.-bestuur evenals in het verle den zijn veroordeling uit van het racisme in al zijn vormen en uitingen. Bevestigd wordt de wettigheid van het recht der Afrikanen op gelijkheid als staatsburger en gelijkheid voor de wet. Het bestuur stemt in met de strijd voor opheffing van iedere wet geving, die deze rechten beperkt of een aanslag pleegt op de fundamentele vrijheden en op de waardigheid van de menselijke persoon. Veroordeeld wordt iedere politiek, die door repres sie of geweld een toestand van o macht van het ene ras op het andere, van apartheid en rassendiscriminatie tracht in stand te houden of voort te zetten. Het bestuur doet tenslotte een beroep op de Organisatie van de Ver. Naties, de Internationale Arbeidsorganis. tie en de Unesco om de regering van Zuid- Afrika te bewegen tot een wijziging haar politiek die overeenkomt met len van de Ver. Naties. tot Maagklachten? Vormt c«n genezend» laag op de De Drommedaris van Enkhuizen wordt studentencentrum In de gisteravond gehouden raadsver gadering van Enkhuizen is besloten de „Drommedaris" te verhuren aan de Stichting Internationaal Studentencen trum „de Drommedaris", gevestigd te Amsterdam, voor de tijd van vijf jaar, met vyf optiejaren en vijf extra optie jaren. De datum van ingang is bepaald op 1 september 1960. Deze stichting is tot stand gekomen door samenwerking studenten van de Gemeentelijke en de Vrije Universiteit te Amsterdam met instemming en medewerking van de hoogleraren. Het doel is, dit gebouw als centrum te gebruiken voor culturele uit wisselingen, het houden van lezingen en conferenties en het organiseren van ten toonstellingen. Daarvoor zullen een per manente verlichting en verwarming en voldoende slaap- en verblijfsgelegenheid worden aangebracht in de periode van mei tot en met september. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer behoudt het recht gedurende bepaalde uren per dag de toeristen de gelegenheid te geven het gebouw te bezichtigen. 98 Dat vermoedde ik. knikte Saladin. maar zijn liefde bestond reeds voor mijn wens geuit werd en zijn hartstocht zal ook langer duren dan de mijne. Ik mag mijn teleurstelling niet op hem wreken. Misschien bemint de hooggeboren dame hem meer dan mij en wie kan haar dat kwalijk nemen? Hij is een dapper ridder. Maar van geringe afkomst, onderbrak Richard. Zijn bloed is niet edel genoeg om zich te vermengen met dat van een Plantagenet. Misschien denkt men er zo in uw land over, vervolgde de Saraceen. maar wij menen dat een dappere kameeldrijver waardig is de lippen van een prinses te zoenen, terwijl een lafhartige prins niet eens het recht heeft de zoom van haar kleed te ra ken. Maar neem mij niet kwalijk, edele broeder, ik moet thans afscheid van u nemen om de Aarts hertog van Oostenrijk en die andere christenridders te verwelkomen. Ook zij immers moeten behoorlijk ontvangen worden, misschien niet omdat zij het ver dienen. doch in elk geval omdat wij dat aan onze waardigheid verplicht zijn. Tot ziens, koninklijke Ri chard. Toen Richard alleen was stuurde hij de Vaux uit om na te gaan of ook in de tenten van zijn gema lin en nicht alles in orde was en besteedde voor de rest zijn aandacht aan alles wat met de komen de plechtigheid te maken had. Hier en daar moes ten nog schikkingen worden getroffen en het hele protocol moest zorgvuldig worden nagelezen om te vermijden dat een der beide partijen een reden kon vinden om zich aan een der bepalingen te onttrek ken. Toen hij daar eindelijk mee klaar was. kwam de Vaux weer bij hem. De goede ridder, meldde de baron, die morgen SIR WALTER SCOTT voor u zal strijden, wenst te vernemen of hij deze avond zijn opwachting mag maken bij zijn konink lijke secondant Hebt u hem gezien, de Vaux? vroeg Richard lachend, en hebt u een kennis in hem herkend? De Vaux antwoordde: Ik val hier van de ene verrassing in de andere, zodat mijn hersenen er van duizelen. Nauwelijks herkende ik Sir Kenneth van Schotland, of ik zag ook zijn edele hond, die mij zowaar dc hand kwam likken. Ik herkende het dier aan zijn brede borst want voor de rest was het volkomen veranderd. Voorwaar, de hele vacht was beschilderd als Venetiaans glas. U hebt meer verstand van dieren dan van mensen, de Vaux, glimlachte Richard, zich verkneu kelend in het feit dat de Lord van Gllsland de Nu- bische slaaf in zijn legerplaats niet had ontmoet Misschien wel, gaf de baron toe. want zelf noemt men mij ook vaak een beest en bovendien heb ik de eer de dienaar van een Leeuw te zijn. Haha, lachte Richard, onze trouwe volgeling wordt spitsvondig. Maar ter zake, is de ridder goed bewapend en uitgerust? Volkomen en behoorlijk, knikte de Vaux, een degelijk zwaard en een sterke rusting. Dank zij de edelmoedigheid van de Sultan, zei Richard. De Vaux vervolgde: Ik wilde maar dat Uwe Majesteit voorzichtiger was. Ik zal er aan denken, suste de koning, maar zeg mij eerst, want dat is belangrijker, heeft onze ridder een biechtvader? Ja, antwoordde de Vaux, de kluizenaar van Engaddi, die hem bijstond toen hij zich op de dood voorbereidde, is zoëven verschenen en wil hem hel pen. Dat ls goed, zei Richard. Ga dus naar de ridder en zeg dat Richard hem zal ontvangen, zo dra hij door het vervullen van zijn plicht zijn ver zuim weer zal hebben goedgemaakt. Ga nu terug naar de koningin en meld haar dat ik haar in haar tent wil' bezoeken. De Vaux vertrok en ongeveer een uur later wan delde Richard op zijn beurt door het kamp, een mantel om zich heen geslagen en een gitaar onder de arm. De Arabieren die hem tegenkwamen sloe gen allen de blik naar de grond en gingen hem eer biedig uit de weg. Voor de tent van de koningin stonden zwarte bewakers opgesteld, die iedereen op afstand hielden, doch voor Richard direct de nodige ruimte lieten. Hij trad binnen en begaf zich onmid dellijk naar het vertrek van zijn nicht Welnu, fluisterde hij haar toe, toen hij haar had begroet zijn wij nog vijanden, schone Edith?, Neen, mijn koning, antwoordde de jonkvrouw even gedempt teneinde de muziek niet te storen die een minstreel in het vertrek van Berengaria ten beste gaf, niemand kan tegen Richard vijandschap koesteren, als hij zich toont zoals hij werkelijk is: grootmoedig en edel, dapper en eervoL Terwijl ze dit zei, stak ze hem een hand toe die hij eerbie^'g kuste, ten teken van verzoening. Direct daarna zei hij: (Wordt vervolgd) Onderwijzers uit de Ger. Gemeenten in Rotterdam bijeen De Vereniging van Onderwijzers in de kring van de Geref Gemeenten in ons land zal op 20 april in algemene verga dering bijeenkomen in het kerkgebouw aan de Boezemsingel te Rotterdam. Als referent zal optreden ds H. Rijksen, pre dikant bij de Geref Gemeente te Gouda, met het onderwerp: „De zondagsheili ging", De vergadering vangt om half elf kabinet zou worden, werd hem en stig aangerekend. Tenzij weer dot' heden de mens maken. Voor velen de weinigen, die anders en beter zal het gelden. Maar voor anderen, ten. Achteraf echter mag een i niet de minsten, geldt, dat zij een bijzonder dankbaar zijn, dat hij to^,^ beslissende invloed hebben op de de betwiste stap heeft gedaan. Lu omstandigheden. Zo iemand is Ger- Ook na de oorlog wist hij zichzóüen. brandy. de rust niet gegund. Hoe zou hij, Hebben de oorlogsomstandigheden door zijn geloof en geloofsovertuigi^ Ca Hebben de oonogsomstanaigneoen drevenc afzijdig knnnen blijven hem gemaakt? Wu geloven er mete ln dc SIiartelüke verwikkeling. Li van. Hoe zou een mem iels knnnen r(mdom ,ndoneslë? 0„k toen zijn f openbaren wat hij met reeds in be- onIeberc gebleven O» Li grnsel .n z.ebt heeft? Wel hebben de jijn TMlens. Hij heeft bet oorlogsjaren aan allen duideltjk fe- ^„„.etten aangezegd met een at. maakt, wie en wat deze man die voordien door zorelen als voorname lijk „lastig" werd beschouwd in werkelijkheid was. En toch waren Een dat dezelfde eigenschappen, op grond waarvan hij aanvankelijk als voorna melijk „lastig"' werd ervaren. Ilgheid, die aan duidelijkheid nifto te wensen overliet. 1 als Gerbrandy moet ziiflad zo het recht voorbehouden om, wai neer zulks in 's lands belang nootin zakelijk is, apart te gaan staan. Dj In de oorlogsjaren is hij voor ons betekent, dat hij ook de ruimte bi volk getreden. En samen met zijn hoeft. En ruimte is tevens ruimheif0^3 geëerbiedigde vorstin Wilhelmina Een man als Gerbrandy betekei heeft hij ons vanuit de verte geleid een kostelijk bezit. Maar het is ge^ La en bezield, getroost en bemoedigd, bezit, dat zich binnen enge murdens opgeroepen tot doorzetten en tot vol- iaat opsluiten. Welnu, dan mag mi j harding. Het wondere middel van de voldoening worden vastgesteld, radio was daar om de afstanden te de ruimte overbruggen, en voor ons besef ston- ruimheid, welke hij bthee hoefde, hem in deze naoorlogse Jdms niet maar vóór, doch naast minister-president ren ook veelszins gegeven zijn. Bewijs daarvan: zeker óók het bt In die jaren ook hebben wij begre- lidmaatschap dat zijn partij pen, hoe hij leefde uit geloof en hoe heeft aangeboden. Zijn partij, waa,1 hij gedragen werd door geloofsover- ln hij het in het verleden wel eef^ tuiging. Was dit trouwens niet het moeilijk heeft gehad, maar die h geheim van de duidelijke keuze zij- met hém evenzeer wel eens moeili(Ujs ner positie? heeft gehad. Zijn partij, die hij, wa» Ri. Niet minder dan de grote Chnrchill necr hij zulks wenselijk achtte «ag doorzag hij de helse machten, die het cn dit was wel eens spoedig het ge^t tol in die jaren op mens en menselijk- de roede van zijn kritiek ni Bi heid voorzien hadden. Hij door- «paarde, zelfs niet op het tijdstip zélke schouwde de achtergronden, en in de waarop de eer van het erelidmaajfde volste zin was voor hem de strijd «chap hem toeviel. Maar tegelijk 01 die gestreden werd een strijd van partij, waaraan hij steeds heeft va» Rl geesten. gehouden en die hém heeft vastgf^ Hier wist bij, de stoere en overtuig- «"ouden, cn die door de toekenni|te de calvinist, zich op zijn plaats, wist d'« erelidmaatschap niet allefcu hij, meer nog, zich een geroepene, «rde. doch in fe,te °°k riTd aan wie, niet maar door de omstan- digheden, doch onder hoger bestel, Oud-minister-president Gerbram een taak op de schouders was ge- onze leider en voorman in de d* legd. Mét de zekerheid, dat Hij, die kerste jaren uit onze historie, woi zulks gedaan had, hem ook de krach- morgen vijf en zeventig jaar. Advertentie Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen De werkstudenten-liga heeft aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer een aantal opmerkingen, sa mengevat in een brochure, aangebo den betreffende de tweede nota in zake voorzieningen ten behoeve van studenten, die de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen 12 september van het vorige jaar aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Aangezien het hier een noodzakelij ke toeneming van het aantal studenten betreft acht de werkstudenten-liga deze regeling niet alleen voor de studenten maar ook voor de overheid aantrek kelijk, temeer daar deze regeling h.i., geen belangrijk grotere financiële ri sico's met zich meebrengt. De com missie Rutten verwacht namelijk dat 50 procent van dt studenten, dus onge veer 15.000, op de duur financiële hulp behoeft, gemiddeld ten bedrage van 1500 per jaar. Als men zo meent de liga, de be lastingsfaciliteiten voor studerende kin deren zou laten vervallen zou de over heid zich 16 miljoen gulden per jaar kunnen besparen. Indien men dit laat ste bedrag telt bij de zes miljoen gul den, uitgetrokken voor het toekennen van beurzen, komt men ongeveer gelijk uit met de kosten, gemoeid met bo vengestelde regeling. De werkstudenten- xlga Juicht bet ten zeerste toe, dat voor bet eerst op de begroting van 1958 een post is opgenomen ten behoeve van bijzonder begaafde studenten. Gezondheidszorg om tien gulden per jaar per student als maximale subsidie voor de univer sitaire gezondheidszorg ter beschikking te stellen, niet heeft opgevolgd. Met de meeste klem wordt in de brochure ge pleit voor een overheidssubsidie, ook voor de curatieve gezondheidszorg, zo dat ook studenten die de kosten van een particuliere verzekering niet kunnen dragen voor het financiële risico van ziekte gevrijwaard worden. Voorts vraagt de werkstudenten-liga zich af of er in deze nota wel voldoen de rekening wordt gehouden met de verwachting, dat het aantal studenten in 1970 tenminste bijna zal zijn ver dubbeld. Vooral voor de studentenhuis vesting Is dit een belangrijk vraag stuk. De minister stelt, dat in de eerst komende jaren voor 15.000 studenten woongelegenheid geschapen dient te worden. Dit, gevoegd bij de huidige studentenwoningnood, betekent dat er op grootscheepse wijze voorzieningen ge troffen moeten worden. De liga betreurt het ten zeerste, dat niet gesproken wordt over de voorlich ting aangaande de materiële zijde van de studie d.w.z. de financiële gevolgen voor de student aan de studie verbon den. Deze zijde is volgens baar me ning en ervaring in het bijzonder 'an belang voor studenten, voortkomend uit die groepen, die men financieel min der draagkrachtig zou kunnen noemen. Deze studenten zien zich later genood zaakt betaalde arbeid te verrichten, omdat zij de financiële gevolgen aan hun studie verbonden niet overzien hebben. De werkstudenten-liga gelooft, dat deze vorm van werkstudentschap door de gewenste voorlichting zonder enige moeite voorkomen kan worden. C.N.V.-spaarbank: 3.25 pet. rente In aansluiting op ons artikel van j teren over de oprichting van een spa bank door het C.N.V. kunnen wij l mededelen, dat deze bank, de Stichti L Spaarbank voor Protestants Nederlanj J waarschijnlijk reeds binnen een maai zal kunnen starten. Aanmelding als i bij de Nederlandse Spaarbankbond inmiddels geschied. De rente-uitkeri: aan de spaarders zal 3,25 procent bcdi .- gen Het bestuur van de bank won I naast een viertal bestuurders uit de kri I gen van het bij het C.N.V. aangesloti organisaties van overheidspersone landbouw beambten en industrie, oi gevormd door de heren J. Doorduy directeur van het Sociaal Fonds Boui nijverheid, prof. mr. H. J. Hellema, hoo leraar aan de V.U., C. J. van Mastrii voorzitter van het C.N.V., J. van Rheene 1. penningmeester van het CN.V., mr. E. Roëll, lid van de fa. Hope en C M. Ruppert, oud-voorzitter va OJ4.V. HER EN DER De pinkstergemeenten in Italië zijn ofl cleel door de regering als kerk erken, Zij zullen voortaan de naam draff van „De Vergaderingen van God „f Italië" Ongeveer 100.000 gelovigen be !..y ben zich bij deze nieuwe kerkgemeef?. schap aangesloten Hun erkenning iet hnn h»t ««.h. |and te kopen Schuren, bungalows, schuttlnger CETA-BEVER BUITENBIJTS

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2