Reclamevlieger waarschuwde bemanning van Noorse tanker Drie fabrieken door vuur verwoest Wie...? ES Kwatta Reep Welbehagen in voorspellen Beslag op giro van „Waarheid" V.S. steunen ons bij een aanval op Nieuw-Guinea 5 VRIJ NEDERLAND schryft over Amsterdamse me tro-plannen: Vervoer- en verkcersdeskundigen, onder leiding van Amsterdams directeur van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf, zyn tot de conclusie gekomen dat de gemeentetram on dergronds moet gaan rijden, want tram noch bus kunnen op den duur bovengronds wor den gehandhaafd. Men kan, aldus het oor- bcI van deze deskundigen, het verkeer in B binnenstad niet aan banden leggen. Dat >u voor het economisch leven van Am sterdam ongewenst zijn. Wat het zal kosten, hoe het traject zal worden en wie dit moet betalen, moeten financiële deskundigen aangeven natuur lijk. Goedkoop zal het niet zijn, want in onze in moeras gebouwde hoofdstad moet de tram van de toekomst onder de palen, waarop de huizen staan, rijden hier en daar zestien meter diep! Overigens: het verkeer in de binnenstad, vooral „parkeer- verkeer", is misschien toch economisch nog minder te verantwoorden dan de onder grondse. Het wordt in elk geval een inte- ELSEVIER^KBUD Iieeft deze mening over de plan- „De Amsterdamse tram moet onder gronds", aldus is de conclusie van een groep vervoers- en verkcersdeskundigen, die het verkeer van de Amsterdamse binnenstad heeft bestudeerd. Het zal wel juist zyn. Wy voor ons zouden al tevreden zyn in dien de tram uit de Leidsestraat verdween. Doch vóór Amsterdam plannen ontwerpt om zyn tram ondergrondfs te maken, zou het niet eerst werken aan de ondergrondse tunnel onder het IJ, aan het bovengrondse raadhuis en aan allerlei andere projecten, die nu reeds decennia op stapel staan? Engeland, hoe kritisch ook gestemd je gens menige houding, menige daad en me nige niet-daad van Charles dc Gaulle, heeft hem by zyn bezoek aan Londen ontvangen zoals men een groot man (wat hy is) ont vangt. ja als koning Karei XI. Het is een staatsie-bezoek en formeel heeft het met wereldpolitiek weinig van doen. Maar het gesprek van Macmillan zal stellig meer over Chroesjtsjow en Adenauer zyn gegaan dan over koetjes en kalfjes, en de Frans man zal de Brit heel wat (maar niet alles) hebben verteld van wat hij nog geen week geleden hoorde. Zaterdagmiddag is op de Haarlem merweg te Amsterdam de 56-jarige brom fietser G. H. van Gijn, toen hij voor een fietser uitweek, met zijn stuur in aan raking met een hem achterop rijdende personenauto gekomen. Hij kwam te val len, werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij enkele uren later overleed. DRIE ZEELIEDEN OP SCHIPHOL VERHOORD S11 Maar hij kon niet worden De een-motorige Fokker S- die op vrijdag 22 januari jl. onder de Engelse kust in zee stortte heeft vlak voor het viel enkele malen vlak langs de Noorse tan ker „Sagona" gevlogen. Dit hebben drie leden van de be manning van dit schip verklaard, die j i-• vrijdag jl. op verzoek van de rech- h" de?d omd-at "S werkelijk gered leen een drijvend rubberbootje aan, een zogenaamde dinghy, waarin een paar vliegershandschoenen lagen. Het lijk van de verongelukte vlieger is nimmer teruggevonden. Hij is ver moedelijk met het toestel naar de bo dem van de zee verdwenen. ter-commissaris te Maastricht per vliegtuig uit Manchester naar Schip hol zijn gereisd om daar verhoord te worden door twee leden van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie. Later op de dag hebben zij dezelfde verklaring onder ede bevestigd te genover de rechter-commissaris in Amsterdam. De verhoren duurden tot diep in de nacht. Zoals bekend bevindt de eigenaar van het luchtreclamebedrijfde 42- jarige J. H. S. uit Maastricht zich sinds midden februari in voorarrest, omdat hij ervan wordt verdacht het toestel opzettelijk te hebben laten verongelukken, teneinde de uitkering van de verzekering (dertigduizend gulden) in handen te krijgen. Naar aanleiding van de verklarin gen der drie Noren meent de justitie thans tc kunnen aannemen, dat de verongelukte vlieger van het toestel, de 23-jarige Bernard Kleijn uit Gou da, die in dienst stond van het lucht reclamebedrijf, vlak voor hij in zee stortte gepoogd heeft de aandacht de bemanning van de Noorse tanker op zich te vestigen. In dit sta dium van het gerechtelijk vooronder zoek tegen de eigenaar kan de vraag in moeilijkheden verkeerde, dan wel opdat hij terstond zou worden opge vist na in zee te zijn terecht geko men, niet worden beantwoord. Loopi mjr De verklaring van de drie Noorse ge tuigen is niet op alle punten gelijklui dend. Twee van hen waren matro zen, de derde een bootsman, die al leen het laatste deel der opmerkelijke gedragingen van de machine in de lucht heeft waargenomen. Desgevraagd deelde de officier van justitie te Maastricht, mr. A. W. Ro sing, het A.N.P. mede, dat de boots man spreekt over een looping van de machine, waarover de matrozen ech ter niet reppen. Volgens de matrozen vloog het toestel aan stuurboordzijde laag boven zee op de tanker toe, daar na trok het steil op en keerde terug in de richting waarvan het gekomen was. Dit herhaalde zich een tweede maal. Toen echter ging het vliegtuig nadat het opgetrokken was, parallel aan de tanker vliegen en dook tot ont- •zetting van de bemanning de zee in. 'Dit alles geschiedde zo dicht onder de Engelse kust. dat men dqze van de tan ker af kon zien. Het vliegtuig zonk vrijwel onmid dellijk. Wel voer de tanker er ter stond naar toe, doch men trof er al- 120 UUR BOVEN AFRIKA Friendship doorstond proef glansrijk BESTELLINGEN VOLGEN NA DE DEMONSTRATIE Het tweede prototype, dat de Fokkerfabrieken van haar twee- motorige F 27 Friendship" heb ben vervaardigd, de PH-NVF, heeft zijn eerste grote reis glans rijk doorstaan. Fokker heeft met dit toestel de „Friendship" heel Afrika gepresenteerd met het resultaat, dat nieuwe op- voor 10 Kwatta- aoldaatjes krijgt U van Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december '60). 270. Sommige mensen, neen, hele komen va groepen van mensen, scheppen een tuiging. welbehagen in noodlotsvoorspellin- Het is gen. Is een nieuw Jaar ingetreden, dan moeilijk i lezen zy met welbehagen de voor- punt spellingen van heldere vliegtuigrampen, aardbevingen, bran den, overstromingen en andere narig heden in het komende jaar voor spellen. En voltrekt zich in deze ge- i bepaalde geloofsover- uiteraard buitengewoon de tijd een aanknopings een dergelijk gebeuren te die vinden. In vroeger tijden leenden de kometen zich hiervoor, wier plotse ling verschijnen aan de nachtelijke hemel werd gezien als een waarschu wing, zodat het voor zieners en astro- teisterde wereld ergens een ramp, dan logen niet moeilijk i i dit teken verkondigen zij, dat dit de eerste is van een lange reeks die ons nog te wachten staat. Voor psychologen moet dit ver schijnsel een dankbaar terrein van onderzoek uitmaken. Maar wy hebben geleden dit onderwerp gesneden, omdat ons gebleken is, dat we voor de zoveelste maal weer door het oog van een naald zyn gekropen. Le den van een groepe ring van een be paalde geloofsopvat ting maakten dc laatste weken in onze stad nl. dc 0U(jejaarsnacht royaal met hun TOCH IS HET ZO! datum vast te koppelen. Ook de eeuwwisselingen leenden zich voor deze voorspellingen. Het jaar 1000 staat in dit opzicht bekend. Maar ook kort geleden (althans kort- historische zin), nl. op de oudejaarsavond van het jaar 1899 zijn er nog mensen geweest, die meenden dat de aarde die nacht zou vergaan. En dat wa ren werkelijk niet alleen onontwikkel de lieden, die deze opvatting waren toe gedaan! Zij, die in 'erdienstelyk door te verkondigen waren omgesprongen „omdal dat de wereld zou vergaan. De juiste je hct toch nSet kan datum voorbij zyn gesneld, kunnen scj)ecni wej uitermate katterig zijn ademhalen over dit onderwerp spreken. Door alle eeuwen heen zyn er ongeluksprofeten geweest, die het ontwaakt. Te hadden, dat de twintigste eeuw op 1 januari 1900 aanvangt, maai januari van het volgende jaar. ergaar. van de wereld voorspelden. dat de angstwekkendc oudejaarsnacht In de meeste gevallen zal hieraan sterk schuldbesef ten grondslag liggen, de innerlijke wetenschap, dat veel van eigen en andermans handelen zich voltrekt buiten de zin van het leven, zodat men hierop een rectificatie zich nog c Maar afgezien van alle scherts en van al dergelijke onwetenschappelijke voorspellingen, moeten we u toch vertellen van een mathematisch genie, i straf in s trant van de dr.t uitrekende dat de wereld op 18 Zondvloed. Vandaar dat die noodlots- oktober 1533 om 8 voorspellingen gewoonlyk u.'t kringen gaan. maar móest vergaan. drachten voor levering zullen vol gen. Met extra brandstoftanks onder de vleugels hebben de vliegers Sjoerd Wol- ters en Ronald Walker, samen met de boordwerktuigkundige Dik de_ machine over heel Afrika gevlogen en in een 12- tal landen de mogelijkheden van dit Ne derlandse verkeersvliegtuig gedemon streerd. Het resultaat is. dat twee maat schappijen in Portugese gebiedsdelen, de D.T.A in Angola en de D.E.T.A in Lorenzo Marques vastbesloten zijn een aantal ,,Friendship"-machines te ko pen, vermoedelijk zes. In Lissabon moet echter nog de definitieve toestemming daarvoor worden gegeven. Tot dusverre hebben de Fokkerfa brieken 155 opdrachten ontvangen. In samenwerking met de Fairchild-fa- brieken in Amerika, waar de F 27 in licentie wordt gebouwd, zijn daarvan tot nu toe 105 toestellen afgeleverd. „Wij vlogen enkele uren nadat Aga- dir door de aardbeving was verwoest, over deze stad heen, maar op een hoogte van ongeveer 6000 meter", ver telde zaterdagavond de heer H. A. Somberg van de afdeling publiciteit van Fokker, die de reis heeft meege maakt. „Ons was op dat moment van de ramp niets bekend en uit de lucht konden wij het niet zien ook. We heb ben het pas een dag later, toen we in Dakar waren, gehoord." De reis leidde eerst langs de west kust van Afrika naar Kaapstad en toen langs de oostelijke kant weer terug in noordelijke richting. Ook in vele jon ge, onafhankelijke staten van Afrika, werd het toestel gedemonstreerd. Over al bestond verheugende belangstelling voor dit Nederlandse produkt. Vooral maatschappijen, die nu nog gebruik ma ken van de Dakota's, maar uit moeten zien naar vliegtuigen, die deze oude ma chines moeten vervangen, waren geïn teresseerd. Demonstraties werden ge geven in Monrovia (Liberia), Accra (Ghana), Lagos (Nigeria), Leopoldstad (Kongo), Luanda (Angola), Johannes burg, Kaapstad en Waterkloof (een mi litaire basis van de Zuidafrikaanse luchtmacht). Beira (Portugees Oost- Afrikat, Salisbury (Rhodesia), Nairobi (Kenia), Khartoem (Soedan), Tripoli (Libië) en tot slot zaterdagochtend in In totaal was het toestel circa 120 uur in de lucht. De afgelegde afstand wordt op 45.000 tot 50.000 km ge schat. Italië eert drie burgemeesters Tijdens een lunch op de Italiaanse ambassade tc 's-Gravenhage heeft de Italiaanse ambassadeur in Nederland, markies Raimondo Giustiniani zater dag de versierselen behorende bij de onderscheiding ridder in de orde van verdienste van Italië, uitgereikt aan de burgemeesters van Kortgene, Dintel- oord en Oude Tonge, respectievelijk de heren A. A. Schuit, mr. H. Pop en W. M. van der Harst. De onderscheidingen houden verband met een onlangs aan de watersnood ramp-gebieden gebracht bezoek door een Italiaanse rode kruis- en regerings delegatie. In door de watersnood van februari 1953 getroffen streken zijn ge meenschapshuizen gebouwd met Itali aanse hulp. Pakje De bootsman, die in tegenstelling tot de matrozen, het toestel pas vlak voor het in zee verdween, parallel aan het schip vliegend in het oog kreeg, ver klaarde niet alleen dat het een looping maakte, maar meende ook een pakje uit het toestel te hebben zien vallen, terwijl het op zijn rug vloog. De ma trozen bevestigen dit echter in geen enkel opzicht. De ,£agona" was op weg naar Rot terdam. Toen het schip daar de vol gende dag aankwam, werd de beman ning, onder wie de twee matrozen en de bootsman, door de rijksluchtvaart dienst en door een wachtmeester van de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie, gehoord. Op dat moment was er echter geen sprake van mis drijf en dacht men slechts aan een onopzettelijk vliegtuigongeluk. Toen er enkele weken later verden king tegen de eigenaar rees, achtte de justitie het nuttig het drietal nog eens nader en meer gedetailleerd te onder vragen. De tanker zou echter voorlopig niet meer in ons land komen. Wel meerde deze na een lange reis don derdag jl. in Liverpool. De drie Noren hoorden toen van het verzoek, dat de rechter-commissaris in Maastricht ge daan had, en toonden zich in het be lang van het onderzoek bereid naar ons land te komen, hetgeen zij vrijdag Bij de verhoren op Schiphol was de raadsman van verdachte S., jhr. mr. L. van Sasse van IJsselt, aanwezig, evenals bij de verhoren later op de dag in Amsterdam, die tevens zijn bijge woond door de verdachte zelf. De verdachte zelf blijft iedere schuld ontkennen. Met name spreekt hij ook tegen met zijn vlieger Ber nard Kleijn afgesproken te hebben dat deze met opzet het toestel in zee zou vliegen. Na ondertekening verdrag Vlag halfstok bij Duitse boeren Westduitse boeren in het dorp Schwar- tenberg bij Meppen aan de Nederland se grens hebben in het afgelopen week einde aan de grens zwarte vlaggen half stok gehesen omdat zij teleurgesteld zijn over het Nederlands-Duitse ver drag dat vrijdagmiddag in Den Haag door de Nederlandse en de Westduitse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A H. Luns en dr. H. von Bren- tano werd ondertekend. De boeren zeiden, dat zij door het ver drag hun land aan de Nederlandse zij de van de grens voor goed hebben ver loren. Zij hadden gehoopt het terug te krijgen. De politie heeft de vlaggen neerge haald om eventuele ongeregeldheden te voorkomen. E.V.C. wil geld terug Dezer dagen is conservatoir beslag gelegd op de giroreke ningen van het dagblad De Waarheid. De girorekeningen hebben een saldo van ruim 13.000 gulden. Mr. Th. Ph. van Raalte te Amsterdam had de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, hiertoe verlof g'evraagd namens het da gelijks bestuur van de Eenheids Vakcentrale (E.V.C.) De heer Van Raalte deelde ons mede, dat de E.V.C. „De Waarheid" in 1951 een bedrag van 32.500 gulden heeft geleend, •mee het dagblad een papiervoorraad aanleggen en in stand houden ter verzekering van de uitgave van de E.V.C.- periodieken. Dit is volgens de E.V.C. niet gebeurd. De E.V.C. meent nu dat De Waarheid haar 32.500 gulden schuldig is. Mr. Van Raalte zei dat hij in maart 1959 „De Waardheid" heeft verzocht deze zaak te regelen. „De Waarheid" zou hier op niet hebben gereageerd, hoewel de MR. H. D. VAN RIEL VOOR V.V.D. Nieuw pleidooi voor vrije toto (Van onze parlementsredactie) EEN Indonesische aanval op Nieuw-Guinea zou de Ver enigde Staten en Engeland bui tengewoon onwelkom zijn. We zouden bij zo'n gewapend conflict wellicht op militaire bijstand in een of andere vorm kunnen reke nen. Daardoor is rondom Nieuw- Guinea een soort Navosituatie ontstaan. Dit zei mr. H. D. van Riel, voorzit ter van de liberale Eerste-Kamerfrac- tie en vice-voorzitter van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, zaterdagmiddag op de algemene ver gadering van zijn partij in Hilversum in antwoord op vragen over het beleid der liberale Kamerfracties. drie fabrieken en vier hui zen door het vuur verwost. Verder bezweek de 51-jarige mevrouw F. J. S.-L. uit Amster dam aan de verwondingen, die zij had opgelopen in haar bran dende keuken. In de oude binnenstad van Kam pen werd de plastic- en lederwa- renfabriek „Aresa" een prooi van de vlammen. Door het tijdig en doortastend optreden van de brandweer is in dit brandgevaar ramp voorkomen. Zondagmiddag verwoestte een zeer felle brand een groot gedeel te van het in 1954 opgetrokken ge bouw van de N.V. Turkstra's Be schuitfabriek te Leeuwarden. Zondagavond brandde het fa briekscomplex van de Handels maatschappij „Neerlandia" te Mij- Advertentte drecht tot de grond toe af. Vannacht gingen in het cen trum van het dorp Kloosterhaard vier woningen door het vuur ver loren. Kampen Door het opgeslagen brandbare ma teriaal stond zaterdagmiddag de plas tic- en lederwarenfabriek in Kampen in korte tijd in lichterlaaie. De vlam men sloegen ruim 25 meter boven het dak uit. Er ontwikkelde zich een enor me rook. De brandweer pakte deze gevaar lijke brand onmiddellijk met groot materiaal aan en vroeg assistentie van de brandweer van IJselmuiden Zwolle, toen er gevaar ontstond 1 de monumentale Broederkerk. Er is daar zaterdagmiddag Kampen door de brandweer een spannende stryd geleverd. Het kr- tieke ogenblik was, toen het toren tje van de Broederkerk begon 11 branden. Even later geraakte door de enor me vonkenregen het op een afstand van 300 meter gelegen schepento rentje van het stadhuis in brand. Ook twee van de aan de Burgwal gelegen herenhuizen vatten vlam. Was er veel wind geweest, dan zou de ramp in Kampen niet te over zien zijn geweest. Leeuwarden De fabrieksbrand in Leeuwarden bij N.V. Turkstra's Beschuitfabriek ont stond, toen men bezig was met de om schakeling van het bedrijf op puur gas. Het vermoeden bestaat, dat bij het lassen van enkele buizen een vonk het droge en uiterst brandbare materi aal van de opslagplaats terecht is ge komen. Het vuur greep dermate snel om zich heen, dat de arbeiders, die met de gas- overschakeling belast zijn, zich i ternauwernood in veiligheid konden stellen). Terstond werd alarm geslagen binnen zeer korte tijd was de Leeu wardense brandweer met groot mate rieel aanwezig. Vrijwel tergelijkertijd arriveerde ook de brandweer vai Leeuwardenss vliegbasis, die in de on middellijke nabijheid van de fabriek ligt. De lange fabriekshal brandde voor de helft uit. De schade wordt geschat op ongeveer een half miljoen gulden. Zeer zwaar beschadigd werden onder meer een tweetal inpakmachines, ter wijl voorts een aantal bollenbakovens geheel verloren gingen. De fabriek is verzekerd tegen brand- i bedrijfsschade. Binnenlandse leve ranties zullen normaal doorgang kun nen vinden, door aanbiedingen van collega's en beschuitfabrikanten, De export is echter voorlopig stopgezet. De 170 werknemers van het bedrijf zullen voorlopig werkzaam zijn in het oude fabrieksgebouw. De vlammenzee bij ,JJeerlandia" Mijdrecht, trok zoveel belangstellen den dat er verkeersopstoppingen ont stonden. De brandweer van Mijdrecht, geassisteerd door het korps Amstelhoek \en de brandweer van de gemeente Wil- |nis, bestreden het vuur met negentien stralen. De heer Van Riel onderstreepte dat Indonesië militair steeds steifcer wordt. In een militair conflict zullen bovendien de Afro-Aziatische landen achter Indo nesië staan en het Suezkaneal voor ons afsluiten. Wij hebben geen Nederlandse militairen die voor de strijd in de tro pen zijn opgeleid en een oorlog op grote schaal is voor ons trouwens onbetaal baar. Onze strijdkrachten in Nieuw- Guinea moeten echter sterk genoeg zijn infiltratie af te weren en een plotselinge overval te voorkomen. De heer Van Riel herinnerde in dit verband aan het voor oorlogse Urbinaschandaal, waarbij de gouverneur van Curagao gevangen werd genomen. Geen verschil Namens de afdeling Heemstede had mr. Zonderland spijtig opgemerkt dat in de sociaal-economische sector van het kabinet de protestants-christelijke groep de baas is. Hij maakte er bezwaar tegen dat de liberale Tweede-Kamer fractie, in tegenstelling tot de Eerste- Kamerfractie, geen actief-kritisch ge luid laat horen. De heer Van Riel antwoordde dat er tussen beide fracties geen verschil van politiek, maar wel een verschil van aan pak en situatie bestaat. De taak van de Tweede Kamer Is rechtstreekse pressie, de taak van de Eerste Kamer ls indirec te pressie. De Eerste Kamer kan zich daardoor gemakkelijker aan kritische bespiegelingen wijden, zonder dat die als een uiting van gebrek aan vertrou wen in het kabinet worden opgevat Over het loonbeleid zei de heer Van Riel diat men zal moeten komen tot een systeem ergens op het middenvlak van bet huidige produktiviteitssysteem ener zijds en van het vraag- en aanbodsys teem met belangrijke correcties ander zijds. De produktiviteit is wel geschikt als maatstaf voor heel de samenleving, maar niet voor het beantwoorden van de vraag hoeveel de verschillende groepen toekomt. Er zijn immers gevallen van stijging der produktiviteit door weten schappelijk speurwerk of investeringen waaraan de arbeiders weiniig of niets hebben gedaan. Prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D. en van de liberale Tweede- Kamerfractie, zei dat ook aandeelhou ders van gestegen produktiviteit moe ten kunnen profiteren. Over de bezet ting van de sociaal-economische drie hoek in het kabinet verklaarde de heer Oud dat de keus van een liberaal op het laatste moment is afgesprongen. Belangrijker dan de personen vond hij overigens het beleid. De veranderin gen in het beleid moeten zich gelei delijk voltrekken. Ten aanzien van de loonvorming zullen we bijvoorbeeld nog jarenlang naar een systeem moe ten zoeken. Voetbaltoto Het Tweede-Kamerlid dr. C. Berkhou wer sprak zich uit tegen beperking van de hoofdprijs in de voetbalpool. Ons eer ste doel is de bestaande toestand te le galiseren verklaarde hij. Zijn collega mr. W. J. Geertsema zei dat het niet juist zou zijn de K.N.V.B.-toto een mo nopolie te geven. Ook de Caribaspool moet naar zijn mening worden gelegali- Prof. Oud hoopte dat amendering van het toto-ontwerp geen enkele mlnis- aftreden, want dit zou het einde van het kabinet betekenen. Hjj herhaal de dat de regering goed zou doen indien zU zich by voorbaat btf een uitspraak van de Kamer over de voetbalpool zou neerleggen. Op de vraag wat de liberale Kamerfractie zal doen indien sommige ministers aan een bepaald amendement wel de portefeuillekwestie verbinden, kon de heer Oud nog geen antwoord <ge- G. V. algemene, „niet verzuilde" ciële televisie, waarbij de adverteerders niet mogen bepalen wat er buiten de reclame moet worden uitgezonden. In de morgenvergadering spraken de heren mr. E. Bloembergen, ir. J. S. Key- en prof. dr. J. Kymimell over de Europese Economische Gemeenschap. De oud-minister van defensie, de heer 9. J. van den Bergh, werd als penning meester herkozen. Als lid van het da gelijks bestuur werden voorts herkozen de heren ir. B. C. van Balen Walter en J. M. F. A. van Dijk en als lid van het hoofdbestuur de heren ir. F. W. C. Blom, A. Caljé, D. W. Dettmeljer en W. H. Jas. Gekozen werden als hoofdbe stuurslid mevrouw mr. E. Veder-Smit ïevrouw mr. C. H. J. H. J. de Vrles- Van Haaften. Volgens het jaarverslag was het leden tal van de partU eind vorig Jaar tot rond 35.000 gestegen en het aantal afdelingen tot 403. Door vliegvuur ontstond een begin in brand in het voormalig stations gebouw van de Nederlandse Spoorwe gen op het terrein van een sloperij. Deze branden konden op tijd worden geblust. Vier huizen woningen, die in Kloosterhaard afbrandden, waren weliswaar onbe woonbaar verklaard, maar niettemin bewoond door vier gezinnen. De be woners, die zich met moeite konden redden, vonden een onderdak bij de buren. Twee brandweren bestreden het vuur. De oorzaak van de brand is niet bekend. Mevrouw S., die in het Amster damse Wilhelminaziekenhuis aan brandwonden overleed, is vermoede lijk in haar keuken onwel geworden, waardoor ze tegen een brandende petroleumkachel viel. De kachel kan telde en haar kle.en vatten vlam. Ook in de keuken ontstond vuur. Haar man haalde haar uit de bran dende keuken. Ze was er ernstig aan toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5