IHtttwe gtibsctfe(ütucranl VERWOERD GAAT VOORUIT mm,w 1 manke boer schiet premier ,f tweemaal in het hoofd Moeder Aarde gekiekt Opluchting na aanslag in Zuid-Afrika i een blanke r DADER VANDAAG VOORGELEID Proces tegen Oberlander begint volgende week Frankrijk doet gooi naar „atoomclub Atoomvrije zone in geheel Azië MAANDAG 11 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantttaslicf] Is gbebleuen mgn hert ia tegfjcnspacf HAKAHAMA Zie pagina 2 DRIE ZEELUI vertelden Zte pagina 5 SPORT en wedstrijden Zie pagina's 6, 7 en 9 t>1 1 1 l Aanslag door DE TOESTAND van de Zuidafrikaanse premier Ver woerd is bevredigend. Men vindt het niet nood zakelijk hem direct te opereren om de twee kogels die een blanke boer hem zaterdagmiddag in het hoofd schoot te verwijderen. Een kogel drong door het oor zijn hoofd binnen, de andere kwam in zijn gehemelte terecht. Na de aanslag hebben alle Zuidafrikaanse ministers een zware bewaking gekregen. Zij komen vanavond in Kaapstad bijeen om een tijdelijke op volger voor de minister-president aan te wijzen. Ver woerd zal vermoedelijk een week of zes moeten wor den verpleegd. De dader van de aanslag is de blanke boer David Pratt. Hij zou vandaag worden voorge leid wegens poging tot moord. DE 58-JARIGE premier Verwoerd opende zaterdag in Johannesburg een landbouwtentoonstelling. Op een podium had hij de expositie voor geopend verklaard. Hi] verliet het spreekgestoelte en nam plaats tussen de autoriteiten, om naar het vee te kijken dat langs het podium werd ge leid. Er kwam een man naar voren. Hij kwam het podium op, de hand in zijn rechter broekzak. Hij riep „Verwoerd" en toen de premier in zijn richting keek, vielen er kort achter elkaar drie schoten. Twee ervan trof fen doel. Dertigduizend mensen zagen hun premier achter zijn tafel ineenzakken. De dader was onmiddellijk over meesterd. Hij werd weggevoerd, ter wijl de aanwezigen zich angstig af vroegen hoe de toestand van de mi nister-president zou zijn. Verwoerd bloedde hevig. Voorzichtig bracht men hem naar een ziekenhuis in de buurt. Hoewel hij in het hoofd ge troffen was, bleek de toestand later echter niet zo ernstig en men kon hem voor een betere verzorging naar Pretoria overbrengen. De dader is David Pratt, een 52-jarige eigenaar van een forellenkwekerij, een candy-fabriek en een boerderij. Vrienden van hem hebben verteld dat hij in psy chische moeilijkheden heeft verkeerd en heeft geleden aan epileptische aanvallen Hij was een enthousiast verzamelaar van pistolen. Het was bekend dat Pratt de nationalisten in Zuid-Afrika (die aan de regering zijn) haat. Overigens beschreven Nederlandse vrienden van Pratt deze man als aardig en hoffelijk. Zijn echtgenote, van wie hi] is vervreemd, woont in Den Haag met hun twee kinderen. Ongeveer drie jaar geleden kwam het gezin naar Nederland Een half jaar later gnig Pratt alleen naar Zuid-Afrika terug. Ook premier Verwoerd heeft banden met Nederland. Hij werd in 1901 in Am sterdam geboren als zoon van Neder landse ouders, die toen hun zoon twee jaar was naar Zuid-Afrika verhuisden. Kleur'ngend' "hters onderscheiden Het Zuidafrikaanse ministerie van on derwijs. kunsten en wetenschappen heeft een prijs ten bedrage van ongeveer 2.000 gulden toegekend aan de dichter P. J. Philander, een kleurling, voor zijn bun del Vuurklip. De 38-jarige Philander pu bliceerde zijn eerste bundel, Vuurglas in 1955 en plaatste zich daarmee dadelijk in de eerste rij van Zuidafrikaanse dichters. Poëzie van hem werd in 1957 in pro gramma's van de N.C.R.V. voorgedragen. De secretaris voor kleurlingenzaken, dr. Du Plessis, heeft een studie- en reis beurs ten bedrage van ongeveer 10.000 gulden overhandigd aan een andere kleurling-dichter. S. V. Petersen. Zijn eerste bundel. Die Enkeling, was de eer ste van een kleurling in het Afrikaans. Petersen zal in Duitsland zijn studie iu de letteren en de filosofie voortzetten. B INNEN VERINGBED IfOOtlwill SCHUIMRUBBERBED Na studie in Zuid-Afrika en in Europa, kwam hij in de politiek cn ontpopte zich als een fel nationalist en verdediger van de blanke suprematie. Hij verzette zich bijvoorbeeld tegen het toelaten van Joodse vluchtelingen uit Duitsland en was hoofdredacteur van een blad (Die Transvaler) dat in de oorlog een pro- Duitse koers volgde. Vanavond zal dus vermoedelijk bekend worden wie de premier tijdelijk opvolgt. Men zal volgens waarnemers een keuze moeten doen uit Paul Oliver Sauer, de minister van landerijen, Eric Louw, mi nister van buitenlandse zaken en Theo- philius Dongen, de minister van finan- Drie schoten kon Pratt lossen voordat hij door de politie werd gegrepen en ontwapend. Op de foto ziet men links de dader, terwijl de politie hem tussen de menigte doorloodst. (Telefoto A.N.P.) ciën. Verwoerd zal een benoeming moe ten bekrachtigen. Inmiddels is ook melding gemaakt van verspreide incidenten tijdens het week einde. In Veeplaats, een kleine nederzet ting nabij Port Elizabeth, brandde een houten kerk tot de grond toe af. Dit is de derde kerk die in Port Elizabeth en omgeving afbrandt, sinds de rassenonlus- ten op 21 maart begonnen met de schiet partij in Sharpeville. Het Zuidafrikaanse blad Rand Daily Mail schreef vandaag dat het spraakvermogen van premier Ver woerd mogelijk tijdelijk aangetast is. evenals zijn evenwichtsgevoel en zijn gehoor. Hij zal volgens het blad nooit geheel herstellen. BESCHULDIGD IN OOSTZONE duits minister voor vluchtelin genzaken, is door het Oostduitse Hooggerechtshof formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens moord. De communistische akte van beschul diging is 50 bladzijden groot. Oberlander wordt daarin in de eerste plaats beschul digd van verantwoordelijkheid voor het neerschieten van zeven manschappen van het Bergmannbataljon, een eenheid van Verder wordt hij ervan beschuldigd het „Nachtigall" bataljon aangevoerd te hebben in programs tegen de Joodse be volking en de leiders van de stad Lvov systematisch uitgeroeid te hebben. Oberlandei heeft verklaard als verbin dingsofficier aan het bataljon toegevoegd te zijn geweest, maar de mannen in Lvov nimmer een schot te hebben horen lossen. De communisten hebben bekendge maakt. dat zij op 29 april te Oost-Berlijn een begin zullen maken met een open baar proces tegen Oberlander. die nog voor Pasen met vakantie wil gaan, maar hoogstwaarschijnlijk niet op zijn hoge functie zal terugkeren. Oberlander zal het proces in Oost-Ber- lun bijw Radio-Moskou Radio-Moskou heeft zaterdagavond commentaar geleverd od het heengaan van Theodor Oberlander. Verklaard werd dat hij vermoedelijk voor onbeoaalde tijd met vakantie ging in verband met de be schuldigingen over het commanderen van vernietigingsbataljons in 't Oosteuropese bezette gebied gedurende de Tweede We reldoorlog. In eer. telegram uit Bonn van haar eigen correspondent. Viktor Glazunov, deelde de radio mede. dat de dinsdag in Moskou gehouden demonstratie bevorder lijk was geweest voor het wegzenden var Oberlander. Tien getuigen gaven toen relazen var massamoorden, die aan de minister vooi vluchtelingenzaken toegeschreven wor den. Volgens de correspondent wijst het feit. dat Oberlander met een goed pensioen met vakantie gaat in plaats van naar de gevangenis erop, dat er nog nazistische overblijfselen in West- Duitsland bestaan cn dat West-Duits- land thans op een gevaarlijke weg marcheert. De laffe en dwaze aanslag op pre mier Verwoerd heeft zowel bij voor als bij tegenstanders van de Zuidafri kaanse regering afschuw opgewekt. Uit een groot aantal landen kwamen onmiddellijk reacties binnen. Daaron der was een telegram van koningin Elizabeth van Engeland, die verklaar de zeer getroffen te zijn. Zij wenste Verwoerd een spoedig herstel. In de Westeuropese pers word uiting gegeven aan de vrees dat Zuid Afrika voor een dreigende catastrofe staat en wordt gepleit voor interna tionale interventie. Van verschillen de zijden dringt men erop aan da' Hammarskjöld. de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, naar de Unie gaat. Overigens zijn de koppen in de pers niet altijd even sympathiek voor Ver woerd. die in enkele bladen wordt aangeduid als de tiran' en ..de Hitler van Zuid-Afrika". Overal wijst men er nadrukkelijk op dat de aanslag werd gepleegd door een blan ke en niet door een kleurling. Dit zou de spanning tussen de blanke groepen ook nog kunnen vergroten. De New York Times schreef van morgen: „Zoals men medelijden moet hebben met de gewonde man, moet men medelijden hebben met het ge wonde land. Het land is zo zwaar gewonddat het drie kwart van zijn eigen bevolking slechts kan beheersen door het schenden van eeuwenoude waarborgen." he de Nieuwe was, kreeg het ter hoogte van' het Delta hotel te Vlaardingen een defect aan de stuurinrichting. Het botste tegen de stei ger van een chemisch bedrijf aan de Von delingenplaats. waardoor een elektrische kraan viel en in het water terechtkwam. Het schip moest naar Rotterdam terug keren. Verwoerd tijdens de openings rede, staande op het spreekge stoelte. Al opende hij een land bouwtentoonstelling, zijn rede was toch grotendeels gewijd aan de apartheidspolitiek van zijn regering. (Telefoto Ass. Press 55 55' T JIT AMERIKA wordt gemeld, dat de Franse ambassadeur in de V.S., Herve Alphand, opdracht zou hebben, het Amerikaanse Congres in formeel te polsen over de eventuele toelating van Frankrijk als volwaar dig lid van de „atoomclub". Volgens de New York Times van he den dient Alphand te informeren of het Congres en in het bijzonder de congres commissie voor kernenergie nu geneigd is Amerikaanse kerngeheimen aan Frank rijk te „verklappen". Dit zou aldus het Amerikaanse blad een aanwijzing zijn op verdere stap pen van De Gaulle bij Eisenhower tijdens het komende bezoek van de generaal aan de V S. Verwacht wordt, dat De Gaulle na twee kernproeven om eenzelfde behandeling als Engeland nu reeds ge niet, zal verzoeken. Overigens was er geen bevestiging bij de Franse ambassade in Washington te krijgen. Wel wordt herinnerd aan een uitlating van de Franse ambassadeur, die had tegengesproken, druk op de congres leden te hebben uitgeoefend. De Amerikaanse wet op de atoom energie eist d3t een land aanzienlijke 'orderingen in de ontwikkeling van kern wapens moet hebben gemaakt, om Ame- geheimen en materiaal te ont vangen. let twee kernontploffingen schijnt nkrijk weinig kans te maken. De mi- ire overeenkomsten tussen de V.S. en Frankrijk voorzien slechts in de levering kernmateriaal voor het prototype :en door de Fransen ontworpen kern reactor voor een onderzeeboot en het •rschaffen van algemene inlichtingen Verscheidene N.A.V.O.-landen, ook Nederland, hebben meer inlichtingen op kerngebied gekregen dan Frank rijk. De Franse weigering om. de op slag van Amerikaanse kernwapens in Frankrijk toe te staan, schijnt wel de voornaamste moeilijkheid, op de weg naar een verdergaande regeling tus sen Frankrijk en de V.S. President Nasser van de Verenigde Ara bische republiek is gisteren met een vliegtuig van de Indiase luchtmacht uit Bombay naar Karatsji, de hoofdstad van Pakistan, vertrokken waarmee een einde is gekomen aan zijn bezoek van dertien dagen aan India. Nasser zal zes dagen in Pakistan blijven Tsjoe En-Lai in Volkscongres: IN het Chinese Nationale volkscongres, waar gisteren een economisch plan voor 1960 werd goedgekeurd, heeft premier Tsjoe En-Lai gezegd dat zijn regering volledig achter de Russische vredesvoorstellen staat. Tsjoe beschuldigde de Verenigde Staten van tegenwerking bij de ontwa peningsbesprekingen en het handhaven van de imperialistische politiek. „Zij sporen krachtig aan tot herleving van het Japanse en Duitse milita- zei Tsjoe. branïd en waar het Amerikaanse imperia lisme met alle midldelen op slinkse wijze probeert binnen te dnimigen. „Een goed begin" is gemaakt met de Chinezen uit Indonesië, risme De Chinese regering zal blijven streven naar uitvoering van haar voorstel om heel Azië en het gebied van de Stille Oceaan tot een atoomvrije zone te maken. Ook het n iet-aaiwalsverdrag tussen de landen in duit gebied is nog niet van de baan, aldus die premier van Chinese volksrepubliek. Veel verwacht Tsjoe van zijn bezoek aan India: „Wij hopen oprecht dat de ontmoeting met premier Nehroe positieve resultaten zal opleveren. Wij geloven diep In de traditionele vriendschap tussen de volken van China en India. Verder deed Tsjoe En-Lai de sympathie van de volksrepubliek uitgaan naar dc negens In Zuid-Afrika,, die een „recht vaardige strijd" voeren tegen het rassen- onderscheid en naar geheel Afrika, waai het vuur van 'het anti -kolonialisme is on/t- Cuba is niet te koop Fidel Castro voelt er niets voor om Cuba voor tien miljard dollar te verkopen aan de Amerikaanse makelaar Bill Barness. Deze had voorgesteld het economisch snel achteruitgaande eiland te kopen en men, waarvan de directie Cuba zou moeten regeren op een rentegeven- de commerciële basis, Barness zou akkoord gaan met een makelaars loon van vijf procent der trans acties of een bedrag van vijf mil joen dollars ineens. Castro is serieus op het voorstel ingegaan en heeft Barness laten weten dat zijn land voor geen goud te koop is, „Uw voorstel zweemt overigens naar dwaasheid, hetgeen gezien uw nationaliteit niet zo ver wonderlijk is liet de Cubaan se premier schrijven. Drie agenten gewond bij vechtpartij Drie politieagenten zijn zaterdagmid dag in Amsterdam gewond geraakt bij een vechtpartij op het Spui. Zij poogden een demonstratie van jongeren tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika te ont binden. Er ontstond een handgemeen tussen een aantal agenten en de demonstreren de jongeren. Een agent bezeerde zijn knie, een andere liep verwondingen op aan een wang, terwijl een derde agent een blauw oog kreeg, terwijl er tevens een tand uit zijn mond werd geslagen en hij ook aan zijn neus werd gewond. Drie demonstranten werden meegeno men naar het bureau. FOTO'S VAN RUSLAND, genomen vanaf 700 kilometer in de ruimte, zullen mis schien door Eisenhower aan Chroesjtsjef wor den overhandigd, als hij in juni naar Moskou gaat. De toto's zijn gemaakt door de Ameri kaanse weersatelliet Tiros I en dezer dagen naar de aarde geseind. De directeur van het Nationaal Luchtvaartbureau in de Ver. Staten, T. Keith Gierman, zal in die richting een voor stel aan de president doen. Hiernaast publiceren we twee andere foto's, door dc groothoekcamera in de Amerikaanse satelliet ge nomen. Op de bovenste plaat ziet men de Rode Zee (1) op 4 april om 12 uur 's middags Ned. tjjd, van een hoogte van ongeveer 450 myl of 700 kilometer. Verder zjjn zichtbaar de Golf van Aqaba (2), de Nyl in Egypte (3) en de Middellandse Zee (4). Wolken bedekken Saoedi-Arabic (5). De onderste foto toont het Middellandse Zeegebied om 12.10 uur 's middags 2 april, eveneens van 700 km hoogte. U ziet dc Alpen (1), bedekt door een zwaar wolkendek, Italië (2), Corsica (3) en Sardini> (4) en u kunt zich verbeelden dat ergens aan d< rand Nederland moet liggen Meer en meer blijkt, dat de Tiros de wetenscha enorme diensten zal bewijzen. Gdisteren heeft de se telbiet met haar TV-camera's een orkaan opgenc men voor cbe kust van Australië. Het Amerikaans weerbureau vertelaarde daarop, dait rou wellicht ee oplossing gevonden kan worden van het tornad' probleem. Geleerden op het ontvangststation in New Jerse. ontdekten de orkaan 1300 km van Brisbane gister morgen vroeg, toen zij de foto's analyseerden dde door de Ti-ros genomen werden bij zijn 125ste om wenteling. Dit zou betekenen dat orkanen dde woe den boven de uitgestrekte oceaangebiteden, veel eeT- der dan voordien ontdekt kunnen worden. Dat gin? in dit speciale geval echter ndiet op, want de Austra lische weerkundigen wisten al aim's een week dart er een orkaan op komst was. Niette/nin belooft hei' veel voor de weerkunde. adidu-s Tsjoe. „Wij hopen dat bei-die par tijen hun pogingen zullen voortzetten en op vriendschappelijke wijze zullen samen werken, opdat een redelijke algehele op lossing in de kwestie van de Chinezen in Indonesië kan worden bereikt". Communes Het Volkscongres nam een resolut-ie aan, waarin er bij hot volk op wordt aangedrongen het -huidige twaalf jairen-plan voor de landbouw d-a-t in 1967 afloopt, twee of drie jaar sneller ui-t te voeren. Uitvoering van -het economische plan i960 zal de mogelijkheid sc-heppen, in man-dier d-an tien jaar Groot - Rri-tan -rui voorbij te streven op het gebied va-n de grote in- dustrieproidiukten, aldus de resolutie. In dc grote steden zullen communes worden ingevoerd, met fabrieken, mijnen, regeringsbureaus en scholen als kernen. Het gezinsleven komt er niet best af: vrouwen wordt verzocht te gaan wer ken. De kinderen kunnen naar dc be waarplaatsen en de gezinnen kunnen eten In gemeenschappelijke zalen. Huis houdelijke werkzaamheden worden dan In ploegen uitgevoerd. hamol creme is zoals een creme moet zijn! België wacht op koninklijke baby Belgische artilleristen hebb enh teafge- lopen weekeinde de wacht betrokken bij de kanonnen, waa-ruit 101 saluutschoten zullen klinken indien prinses Paola het leven zal schenken aan een zoon. Een prinsesje zal deze eer niet te beurt vallen, omdat 51 schoten zijn voorbehouden aan een dochter van de Koning en omdat al leen een zoon van prins Albert en prin ses Paola een mogelijke troonopvolger Opklt De Bilt verwacht tot dins dagavond Opklaringen, maar ook nog hier cn daar een bui. Over wegend matige wind uit wes telijke richtingen. Koudere nacht, overdag iets hogere Mk temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 12 april: zon op 5.51, onder 9.32; maan op 20.29, onder 6.22; 18 april HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 'indstil 'irxlstil hndstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1