DE TIJD Reis met de trein de vakantie in! Voorrang voor zendingsschool op Nw. Guinea toegezegd R.K.-kiezers stemden op tegenpartij Ontdekking van Columbus Huis waar het kind zich veilig voelt ï)e felegraaf plaa een J^tst begrip i Lucht opgeklaard in schoolkwestie Instelling van raad in lopend kalenderjaar De Engelse pers erkent thans openlijk, flat men, wat de Europese samenwerking betreft, de aansluiting gemist heeft (Manchester) Guardian schrijft n Engeland eens moet ophouden met de gedachte aan De Gaulle als een democraat dan wel als een politiek dictator, maar hem moet zien als een unieke figuur met als kwaliteiten vaderlandsliefde, grote vasthoudendheid en onbaatzuchtigheid. Maar tegelijkertijd ryzen er in de Engelse pers alweer allerlei bezwaren tegen een brug of een tunnel, die een oeververbin ding over of onder Het Kanaal vormen. Men realiseert zich in Engeland blijkbaar nog steeds niet, dat het onjuiste beeld over de Europese beslissingen voor namelijk voortvloeit uit te gering contact met de Europese landen. De „splendid isolation" van het Engelse volk, tot uitdrukking komend zowel in de handhaving van eerbiedwaardige instellin gen als in eigen verkeerswetten en de afwijzing van het metriek stelsel, heeft in een tijd van toenemende samenwerking geen geringe nadelen. ■uwür^vi;wna merkt over de beperking van he verhaalsrecht op, dat er tusse: het betreffende wetsontwerp e: een rapport van de Wlardl Beek man Stichting over dit onderwer; er eenstemming bestaat: de eerste plaats Beide willi maken aan een actuele noodtoestand. Het is immers een bekend feit, dat o.a. vele behoeftige bejaarden stille armoede lijden, omdat zij een beroep op de gemeentelijke instellingen voor bijstand achterwege laten, daar een zodanige stap er toe zou kunnen leiden, dat het bedrag van de hun toege kende ondersteuning op hun kinderen wordt verhaald. Wanneer het ontwerp tot wet wordt verheven, zal het aantal bijstands verleningen ongetwijfeld stijgen. Alles bijeengenomen zal dit de gemeenten op rond twintig miljoen gulden per jaar komen te 6taan. waarvoor het Gemeente fonds compensatie zal ontvangen. Gelet op de aard en de omvang van de noden, die daardoor worden bestreden, achten wij deze uitgave verantwoord. Staatsmijnen vragen weer personeel De staatsmijnen in Limburg hebben bij het provinciaal arbeidsbureau in Maastricht een aanvrage ingediend voor 300 geschoolde en ongeschoolde ar beidskrachten. die nog dit jaar te werk gesteld zouden moeten worden in de chemische bedrijven. Hiermee hebben de Limburgse staats mijnen de aannemingsstop van arbeids krachten, welke geruime tijd geleden met het oog op de situatie van de ko- lenmarkt werd ingevoerd, voor wat be treft de chemische bedrijven opgeheven. De oorzaak hiervan is voornamelijk de verdubbeling van de produktie van kunststoffen. Het ligt in het voornemen jaarlijks een contingent van ongeveer 300 arbeids krachten aan te trekken. Thans zijn in de chemische bedrijven van de staats mijnen ongeveer 6.000 personen werk- Jj)E LUCHT is bepaald opgehel derd. Dit kon de heer F. H. van de Wetering (c.h.) gisteren in de Tweede Kamer zeggen over de schoolkwestie op Nieuw-Guinea. De regering heejt toegezegd, dat omstreden rooms-katholieke pri maire middelbare school (P.M.S.) in Hollandia weliswaar gehand haafd blijft, maar dat een rooms- katholieke P.M.S. in Merauke (zui delijk Nieuw-Guinea) er pas zal komen nadat de verhoudingen ten aanzien van de zending zijn recht getrokken. Bij dit rechttrekken denkt de regering aan het stichten van een nieuwe zendings-P.M.S. in Biak en aan het openen van een parallelklasse van de zendings- P.M.S. in Hollandia. De antirevolutionaire fractieleider, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. bracht de bewindslieden van binnenlandse zaken, minister mr. E. H. Toxopeus en staats secretaris mr. Th. H. Bot. dank voor de wijze waarop zij aan de bezwaren ten aanzien van de onderwijssituatie waren tegemoetgekomen. Wat de kweek scholen aangaat, was de heer Bruins Slot echter nog niet tevreden. Hij drong er nogmaals op aan dat èn aan de zending èn aan de missie een kweek- Nederlandse missie naar Tsjechoslowakije Van 19 - 30 april zal een groep uit het Nederlandse bedrijfsleven onder lei ding van de staatssecretaris van econo mische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, een bezoek brengen aan Tsjechoslowa kije. De missie heeft ten doel het leggen in nieuwe en het versterken van be staande contacten die de verruiming het handels- en dienstenverkeer tussen Nederland en Tsjechoslowakije ten goe- zouden kunrten komen. Zij volgt op bezoek dat een Tsjechoslowaakse van ^g. Hloch I echter niet voor'te voelen. Men moet Nederland de onderwijs vrede in Nieuw-Guinea niet I herstellen ten koste van het openbaar (Van onze parlementsredactie) school wordt toegewezen. De staatsse cretaris antwoordde hierop dat men zich er in Nederland voor moet hoeden op de stoel van de gouverneur te gaan zit ten. Hij verwachtte veel van het over leg tussen gouvernement, zending en missie. De heer Van de Wetering (c.h.) her innerde er aan dat hij vorige week met een motie had gedreigd voor het geval de regering geen bevredigende uitspraak over de schoolkwestie zou doen. Ook dinsdagavond, na het uitvoerige ant woord van de minister en de staatsse cretaris, stond de c.h. afgevaardigde nog op dit standpunt. Bij een „onderonsje" ln de pauze had den de bewindslieden echter alsnog hun reeds vermelde toezegging gedaan. De heer Van de Wetering was daarmee te vreden. Wel verzocht hij nog de zaak zo nodig hi de Tweede-Kamercommis sie voor Nieuw-Guinea te brengen. WAARDERING Een woord van waardering sprak de c.h. woordvoerder aan het adres van mag. dr. J. G. Stokman (kath. v.), die gelukkig niet de strijdbijl had getrok ken, maar vreedizame woorden over de ze moeilijke kwestie had gesproken. De heer Stokman heeft echter ten -onrechte indruk gewekt dat de verlening het omstreden subsidie aan de school in Hollandia alleen een kwestie van het gouvernement, met de heer De Wit, zou zijn geweest. Het r.k.-schoolbestuur zal er in elk geval wel op hebben aangedrongen, meende de heer Van de Wetering. Dr. I. N. Th. Diepenhorst (c.h.) pleitte evenals dr. Bruins Slot (a.r.) voor een zendingskweekschool. Dank baar was hij voor de mededeling dat de regering wil overwegen de openbare primaire middelbare school te Sorong n zendingsschool om te zetten. Dr. C. L. Patijn (soc.) bleek daar Kennedy wint voorverkiezingen Humphrey leidt onderwijs. Het zou mij verbazen het ge baar te zien dat een liberale minister een openbare school in een confessione le school omzet, zei de heer Patijn. Mag. Stokman (kath.v.) merkte daaren tegen op dat de omzetting ook een li berale minister zou sieren. Hij meende echter dat het de minister niet zou mee vallen die gedachte in daden om te zet ten, omdat de zending er thans niet veel belangstelling voor schijnt te heb- „Geknoei" bij verkiezingen Koreanen vochten voor huis van Syngman Rhee Tijdens een protestbetoging in Se oel tegen de presidentsverkiezingen van 15 maart jl. hebben 200 jeugdige Koreanen zich gisteren losgemaakt uit de groep betogers en getracht zich vechtend een weg te banen naar het huis van president Syngman Rhee. Het kwam hierbij tot hevige vecht partijen voor de presidentiële woning tussen leden van de politie, recher cheurs in burger en de jeugdige demon stranten. Leden van de bereden politie snelden hun collega's die ver in de min- derheid waren, te hulp om de luidkeels zingende en schreeuwende jongeren te gen te houden. Het incident had aan het einde var betoging plaats, die georganiseerd door de democratische oppositiepartij uit protest tegen de verkiezingen waar mee volgens de democraten „geknoeid" zou zijn. De demonstranten marcheerden door de straten van het centrum van Seoel, terwijl ze schreeuwden: „Geef ons nieu we presidentsverkiezingen" en „treedt af, regering van Syngman Rhee". Als wij verkouden worden (maar ook als wij weer beter zijn) Eén dollaractie voor Wij komen Het bestuur van de stichting spaar en reisfonds Wij komen ten behoeve van emigrantenouders en hun kinde ren deelt mede dat het op verzoek van de directies van een aantal gro te Nederlandse vervoersmaatschap pijen een rapport heeft samengesteld over de resnltaten, die dit fonds ln slechts luttele weken mocht boeken. Niet minder dan 10.000 emigranten ouders toonden grote interesse voor het fonds en enige duizenden emigranten en hun ouders zijn reeds op een rijkspost spaarbankboekje, dat speciaal werd uit gegeven, aan het sparen. Ook aan de regering en de regeringscommissaris voor de emigratie zal dit rapport wor den aangeboden. Het stichtingsbestuur heeft zo wordt verder medegedeeld in de gehele we reld een een-dollaractie op touw gezet waarbij van alle 500.000 landgenoten, die uit Nederland zijn geëmigreerd, een dol lar zal worden gevraagd, bestemd voor het noodfonds om in urgente gevallen ouders direct van reisgeld te kunnen voorzien. Opvolger Karei Seholten is C.A.H. Verpoorten (Van onzer verslaggevers) Ceylons gouverneur-generaal Sir Oli vier Goonetilleke heeft bekendgemaakt, dat zijn regering voornemens is spoedig maatregelen te nemen om de grondwet zodanig te herzien, dat Ceylon een re publiek binnen het Britse Gemenebest kan worden en dat aan minderheden fun damentele rechten worden gewaarborgd. De gouverneur deed de bekendmaking de openingsvergadering van het nieuwgekozen parlement. (Advertentie) m protestantse districten "PkE godsdienst heeft bij de voor- U verkiezingen om het presi dentschap van Amerika in de staat Wisconsin een belangrijke rol gespeeld. De rooms-katho- lieke senator John Kennedy ver sloeg zijn democratische partij genoot senator Humphrey met 478.118 tegen 372.034 stemmen. Op zichzelf zegt dit niet veel, Advertentie 267) Ten lyde van Columbus leef- aarde zouden afvallen, i den onder bfjna alle zeevarende vol- tocht op de oneindige ken vreemde verhalen over bestaande oceaan, met de gebrekkige uitrusting schoppen met hun volgelingen waren gevlucht toen de Moren ln de 8ste eeuw het Iberisch schiereiland ver- den van niet, omdat zfj het bestaan van de legendarische eilanden in twijfel trokken en de afstand overden. Op dit Antillia dan, zouden Europa tot China te groot achtten o deze bisschoppen ben gesticht, die tot de rijkste der brugd. i steden heb- zonder tussenstation te worden wereld behoorden. i eerder had bericht, was Columbus kon deze deskundigen hü het pleit by de Spaanse niet bekend. In ieder geval moest koningin, dank zU andere argumen ten, die met geo grafie hoegenaamd niets uitstaande hadden. HU kreeg brieven mee voor de Chinese Chan, zeilde uit en ont dekte de Caraïbi- sche Archipel. Hoe vast hU vertrouwde dat deze eilanden achter Cipangu het land Katay (China) liggen. Maar dit al les lag zó ver in zee, dat ieder het bevaren van deze kusten een onmoge lijkheid toescheen. Maar Columbus dacht er anders over. Hü meende, dat Antillia en andere legendarische onder de Chinese kust lagen, blijkt TOCH IS HET ZO! voorstelling was de aarde ongeveer de helft kleiner dan de wetenschap pelijke wereld aannam. Hij beriep zijn eerste reis: „Maar in ieder geval ben ik vast besloten naar het vaste land te gaan en naar rlcus en filosoof Posidonlus, die ln de brieven van Uwe Hoogheden i tweede eeuw v. Chr. de mening ver- grote Chan i is de helft van de werkelijke afstand) ten westen van Spanje lagen. Toen Columbus door de Spaanse Columbus' vergissing zou den te veel plaatsruimte vergen, maar zich de Nederlandse An- koningin Isabella in de gelegenheid tillen in de Caraïblsche Zee herinnert, werd gesteld de uitvoerbaarheid van kunt u daarin nog de i zUn plan (de Indische kusten te be- herkennen, varen) aan een commissie van des kundigen uiteen te zetten, ging het dus niet om de vraag, of de schepen land de postzegel met de hoogste t misschien halverwege de reis van de minale waarde heeft uitgegeven. Maar het opvallende bij deze verkiezingen was, dat Kennedy juist in de rooms-katholieke de len van de staat zijn successen boekte," terwijl Humphrey in dc overwegend protestantse distric-| ten als de beste uit de bus kwam. Aangenomen mag zelfs wor den, dat rooms-katholieke aan hangers van de tegenpartij, dus republikeinen, op Kennedy heb ben gestemd. De aanwijzing, dat de godsdienst bij de r.k. kiezers vaak doorslag gevend is geweest, was zo duidelijk, dat de leiders èn van de republi keinse èn van de democratische party hebben verklaard te betreuren dat de godsdienst bij deze politieke verkiezingen een rol heeft gespeeld. De kansen van John Kennedy om door de Democratische Partij als kan didaat van het presidentschap te den aangewezen zijn na deze laatste verkiezingen gestegen. Maar zijn partijgenoot en tegenstan der Humphrey is niet ontmoedigd door zijn nederlaag, al heeft hij die geleden in het midden-Westen, waar hij zelf vandaan komt. Humphrey hoopt nu op andere staten, zoals West-Virgina, waar de kiezers niet op kandidaten van andere partijen mogen stemmen. Hier is de mogelijkheid uitgesloten, dat de r.k, Kennedy wint door stemmen van zyn geloofsgenoten van de tegenpartij Het resultaat van de voorverkiezin gen in Wisconsin komt hier op neer, dat Kennedy op 20l/j stem van de 31 stemmen mag rekenen, die de kies mannen op de partijconventie uit brengen. Zoals men weet, wijst de partijconventie de kandidaat voor het presidentschap aan. Nu heeft Hum phrey nog kansen genoeg. Want in het totaal worden op de conventie in Los Angeles 1521 stemmen uitgebracht. De staten met de meeste kiesmannen zul len de doorslag geven. Niettemin zyn de verkiezingen ir Wisconsin belangrijk, omdat zij heb ben aangetoond, dat de r.k. aan hangers van de Republikeinse Partij niet trouw zijn gebleven aan hun eigen partij. De vraag is nu, wat de protestantse kiezers in de toekomst zullen doen en of door de uitgespro ken r.k. kandidatuur van Kennedy de grenzen tussen de twee grote Amerikaanse partyen meer zullen vervagen. De kandidaat van de republikeinen Nixon kreeg 341.463 stemmen. Hij had geen tegenkandidaat. Per 1 september zal de heer C. A. Henrion Verpoorten uit Gouda tot op volger van Karei Scholten worden be noemd. Zoals bekend, gaat de leider van het clubhuis St. Joris Doele Schie dam verlaten nadat hij gedurende 12 jaar van het clubhuis St. Joris Doele een centrum voor de Schiedamse jeugd heeft gemaakt. De 29-jarige heer Henrion Verpoorten is in het clubhuis „De Musschen" in Gouda tweede leider. Hij heeft op dit gebied al diverse functies vervuld. Demonstraties Franse boeren Aan de vooravond van voorgenomen massale demonstraties van landbou wers heeft het Franse kabinet kre dieten goedgekeurd tot een bedrag van 1,75 miljard nieuwe franken voor de uitvoering van wetgeving op het gebied van agrarische hervorming. Honderdduizenden landarbeiders zijn voornemens vandaag in zeventien Fran se steden demonstraties te houden om te protesteren tegen de weigering van president De Gaulle een bijzondere zit ting van het parlement bijeen te roepen ter bespreking van landbouwvraagstuk ken. hoewel meer dan de helft van de Nationale Vergadering om deze bijeen roeping had gevraagd. De demonstraties worden georgani seerd door de nationale federatie van landbouwersbonden, waarvan ongeveer 900.000 landbouwers en eigenaars van kleine boerderijen lid zijn en hebben ten doel „de autoriteiten en de openbare mening op de hoogte te brengen van de werkelijke situatie van de landbou- De school van de toekomst NOG WORDEN ER VEROUDERDE SCHOLEN GEBOUWD In de toekomst zal het school gebouw een huis zijn, waarin kinderen kunnen bouwen aan hun eigen ontwikkeling, waar in zij kunnen wonen en zich thuis kunnen voelen en waar in zij kunnen leven als indivi du en in de gemeenschap met anderen. Deze scholen zullen ook kleurrijke, uitnodigende en activerende achtergronden vor men voor het werk, dat erin zal worden verricht Tot deze conclusie kwam in Utrecht de heer C. van den Bosch, inspecteur voor het lager onder wijs bij het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen, tijdens een lezing over „het mo derne schoolgebouw, schakel tus sen kind en wereld", die hij hield ter gelegenheid van de technische voorjaarsbeurs. Hij betoogde, dat de maatschappij der volwassenen hoe langer hoe sterker „nee" zegt tot de kinderen. De flats zijn te gehorig, dikwijls te klein, de straat is te gevaarlijk, het verkeer te druk. Het kind, zo zei hij, is in deze het kind van de rekening en de school wordt steeds meer de enige plaats waar het zich veilig kan voelen. Brug' De spoorwegen zeggen: HET is bijn ons. Ncdei „Flying Barrel stijgt en landt verticaal Engeland verklaart een belang rijke prestatie geleverd te heb ben imet de eerste geslaagde vlucht met een vliegtuig dat ver ticaal opstijgt en landt. Het is de met straalkracht aangedreven S.C.L., bekend on der de naam „Flying Barrel". De testpiloot Tom Brooke-Smith maakte de vlucht en zei: „Wij kunnen nu verticaal opstijgen en dalen, wegvliegen cn terugkomen precies zoals wij dit binnen enkele jaren zullen doen met supersonische passagiersvliegtuigen. De fabrikanten ervan, Short en Har- land Limited, deelden mee. dat afge zien van burgerlijk gebruik de S.C.L. de ontwikkeling mogelijk maakt van gevechtstoestellen die niet afhankelijk zijn van vliegvelden. Zij kunnen opstijgen van een klein platform in vooruitgeschoven gevechts- gebieden en van het dek van gewone schepen. De S.C.L. is uitgerust met vijf straalmotoren vier om op te stij gen en te landen en een voor hori zontale voortstuwing. Het toestel heeft korte driehoekige vleugels. Het toestel is op de proefvlucht van vandaag enige' malen verticaal opge stegen en gedaald en alles verliep perfect. natuurwet i Nederlanders: als de voor jaarszon een beetje zomerachtig gaat doen en we de bovenste knoop de jas losmaken, beginnen vage lijk de vakantieplannen in onze gedachten vormen aan tc nemen. Het „waar gaan we dit jaar naar toe?" wordt de vraag die ons bezig houdt en aan dat „waarheen?" kop pelen we de vraag „waarmee" vast Vervoermiddelen zijn er tegen woordig te kust en te keur. En zeggen de Nederlandsche Spoorwegen bijvoorbeeld: „Reis met de trein de vakantie in!" Dat u heus niet „ouderwets" bent wanneer u de trein zou kiezen voor uw rit naar de jaarlijkse ontspanning, bewijst de moderne opzet van de trei nen wel. Afgezien van het comfort dat de treinen van de gewone dienstrege ling (die hoe langer hoè beter (en va ker) aansluiting op buitenlandse trajec ten geven) te bieden hebben, zijn er de speciale treinen, die van zulke aan lokkelijke namen voeren: de Zonex- press, de Berglandexpress enz. De Nederlandsche Spoorwegen hebben is deze week uitgenodigd eens een kijkje te nemen in een merkwaardi ge trein, die voor deze bijzondere ge legenheid van Amsterdam naar Heer len en van Maastricht terug naar Am sterdam liep. Merkwaardig was deze trein, omdat we er o.m. een wasrijtuig van de Zon- express, een ligrijtuig van de Berg landexpress en een le klasserijtuig de Rijnexpress in aantroffen. Kortom, het waren specimen uit al lerlei treinen en natuurlijk ontbraken ook de restauratierijtuigen niet, want tot het prettige van dc echte „vakan- tietreinen" behoort, dat zij niet alleen zitplaatsen, maar ook slaap- cn rust plaatsen bieden, alsmede rijtuigen waarin men gezellig kan eten. Eigen land Wellicht weet u. dat de N.S. sinds enkele jaren aardige dagtochten door Nederland, met bezoek aan ten en soms een kijkje nèt grens, hebben opgezet. Voor deze zomer staan er verschillende van dergelijke tochtjes op het programma. U hebt dus keus .ge noeg en u kunt alles over deze moge lijkheden vinden in een in vier kleu ren gedrukt boekje, dat op de stations verkrijgbaar is. De dagtocht Apeldoorn is voor deze zomer vervallen, maar nieuw zijn de tochten naar de Floriade te Rotterdam en naar Arnhem, met een boottocht naar dc Westerbouwing en een bustocht naar de Postbank. Er is voorts tocht naar Lelystad, met een busrit naar Harderwijk en een dagtocht Hellevoetsluls met een reisje per schip langs dc Deltawerken. Deze en nog vele andere reisjes per trein en andere vervoermiddelen kunt u maken op elke dag die u zelf schikt. Voorts zullen er deze zomer ook ongeveer 80 „goedkope" treinen uit al le delen van het land naar Rotterdam rijden, voor het brengen van bezoeken aan de Floriade. Individuele reizigers zowel als gezelschappen kunnen van deze treinen gebruikmaken en het reis biljet geeft meteen toegang tot de Rot terdamse tentoonstelling. Wilt u, van het westen uit, op één dag een bezoek aan Zuid-Limburg bren gen, dan kan dat ook per trein. Aan de trein wordt u dan opgewacht door bussen, die u (naar keuze» verschillen de kanten van deze prachtige provin- uit brengen en natuurlijk geeft elke rit ook gelegenheid tot verpozing of punten of in gezochte toeristen- In de laatste zeven jaren zijn deze treinen qua interieur steeds vooruitge gaan en de tijd, dat men alleen maar rechtop kon zitten op reis naar de vrij heid is voorbij. Met kleine toeslagen kan men be hoorlijke rustbanken krijgen, compleet met kussen en deken voor de nacht. Dat maakt het reizen een stuk gemak kelijker. Maar u hoeft met de trein niet be paald naar het buitenland te reizen, ten- hart uitgaat naar Parijs, naar Zwitserland, Oos- de Cöte d'Azur, Worden verschillende van de speciale treinen gebruikt voor reizen met beken de toeristenorganisaties bij welke desgewenst uw gehele reis èn uw ver blijf in het buitenland kunt regelen die u dan door hun geschoold perso neel overal doen bijstaan, de dagtoch ten zijn geheel door de Spoorwegen verzorgd in samenwerking met streek busdiensten, rederijen of andere ver voersorganisaties. Deze tochten maakt u dus individucel, op de dag van uw keuze, tussen de andere reizigers. Voor maaltijden enz. moet u dan zelf zorg dragen. Intussen: waarheen Uw vakan tie of Uw snipperdag U straks ook voert: De heer Van den Boscn vroeg zich af, in hoeverre leerplan en to tale schoolinrichting rekening hou den met de behoeftenstrucluur van het kind en in hoeverre de school een brug slaat tussen de wereld van het kind en die van de volwassenen. Hij acht klaarheid in de doelstel ling van de opvoeder noodzakelijk voor het oplossen van de didacti sche en technische vragen. Gebouw plus omgeving, organisa tie, leerplan en methode, leerboeken en -middelen behoren alle tot die technische hulpmiddelen waarmee men het doel der opvoeding tracht te bereiken, aldus spreker. Hij voeg de hieraan toe, dat zo ook het school gebouw een pedagogische taak vormt. Men moet eerst weten wie in de school zullen werken en welke ar beid er zal worden verricht, voor men de vraag kan beantwoorden hoe de school gebouwd moet wor den. Volgens de heer Van den Bosch dient het kind de centrale plaats in te nemen bij de bouw van een school als kindertehuis en als kin- derwerkplaats. De pedagoog zal de kinderen willen brengen in een hygiënisch milieu, zo zei hij, zowel geestelijk als lichamelijk, waardoor een sfeer van veiligheid en thuisvoe- len wordt verkregen en waar licht, lucht en ruimte in voldoende mate aanwezig zijn en het meubilair ve le mogelijkheden tot variatie biedt. Hij meent, dat, globaal ge sproken, alle vernieuwingsgedach ten neerkomen op de noodzaak van een individuele ontplooiing en een sociale vorming. Aangepast Voor de moderne onderwijsme thoden acht de heer Van den Bosch een „aangepaste" school noodzake lijk met gevarieerde ruimten als vaklokalen en gemeenschapsruimten voor bijvoorbeeld het beoefenen van de voordrachtskunst, ritmische gym nastiek, muzikale vorming, filmpro- jektie en voor het overblijven tus sen de middag en het houden van schoolfeesten cn tentoonstellingen. De architect moet rekening hou den met heden en toekomst. Hij richt een gebouw op, dat vijftig tot honderd jaar blijft staan en hij dient zich, volgens hem, dan ook aan te passen aan toekomstige ont wikkelingen van pedagogische, psychologische en didactische in zichten op het gebied van school inrichting. De heer Van den Bosch noem de dit een zeer zware taak. „Nog zijn er beperkende bepalingen die een goede ontwikkeling van het moderne schoolgebouw in de weg staan, nog worden er scholen ge opend die al verouderd waren op het ogenblik dat zij werden ont worpen, maar het inzicht dat het anders moet, wint veld: het In zicht, dat het schoolgebonw kin dertehuis moet zijn met open vensters naar de wereld en met ruimten waar intimiteit is en het kind zich geborgen weet", zo zei de heer Van den Bosch tenslotte. Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. cadet bij de marine, 2. werkelijk, 3. het ambt van notaris, 4. dik, zwater- zuchtig, fig. ook hoogdravend. 5. veran dering, 6. belemmering, 7. donkerrood onvermengd koper, 8. het tegenoverge stelde, 9. provincie van Nederland- Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van een stad ln Bel gië. O 2 O 3 O U O 5 O b O 7 O 8 O 9 O OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Periander, 2. overal- Ina, 3. oa-Diest-Fg, 4. roe-alleen, 5. trens-eelt, 6. ed-meter-E.K.. 7. re-atlas- dr. 8. kei-nel-Leo, 9. relaas-arm. Verticaal: 1. poorter-kr, 2. Eva-orde- Ee, 3. rede-email, 4. Irian-Etna. 5. Aa- Elst-Lca, 6. nl-slee-sla, 7. dit-eer-sla, 8, enkel-Eder, 9. rag-N.T.-krom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7