SUEDE Geen Floris-schedel en daarom Floris-weg MODERADE-MODESHOW Sassenheims raad sprak over vele zaken NIEUWE LE1DSCIIE COURANT 5 DONDERDAG 7 APRIL I960 Rijnland wilde niet te laat zijn Het door Ged. Staten gewijzigde uit- breidóngsplain Cleym Duyn voor Katwijk, dat aanvankelijk in oktober 1952 door de ©emeentenaad van Katwijk werd vast gesteld, is im de vanmorgen gehouden openbare zitting van het dagelijks bestuur der provincie opnieuw ter sprake geko- Aanleiding hiertoe was het beroep, dat dijkgraaf en 'hoogheemraden van het hoogheemraadschap Rijnland hadden in gezonden, waarbij bezwaar gemaakt werd tegen de voorgenomen bebouwing ten zuiden van het Katwijkse kanaal. De secretaris van Rijnland, de heer H. van der Landen beklaagde zich vanmor gen, dat het hoogheemraadschap eigenlijk te laat in deze plannen is gekend. Hij achtte een bebouwing langs het kanaal ook al wordt deze naar een verre toe komst verschoven, ten enenmale onjuist. Wethouder H. P. Bloot van Katwijk aan Zee merkte op, dat het thans orde gewijzigde uitbreidingsplan Rijnland voordeliger is. dan het ar kelijk vastgestelde uitbreidingsplan. In het oorspronkelijke plan was ook de bouw van een zuiveringsinstallatie opgenomen, terwijl dit thans niet het geval is. De heer Bloot meende voorts, dot Rijnland •te voorbarig is geweest met het indie nen van een bezwaarschrift. Dit zal in de toekomst nog 'kunnen gebeuren, wanneer het plan Cleyn Duyn in onderdelen aan de orde komt Op een vraag van de commissaris der Koningin, mr. J. J. Klaasesz erkende de heer Van der Linden, dat men nu a met een bezwaarschrift was gekomen, orr later niet het verwijt te krijgen, dat mer thans de zaak op zijn beloop heeft ge- Ged. Staten zullen later uitspraak ir Zilveren-Molentoernooi Laakkwartier klopte L.F.C. met 2-3 Het elftal van de organiserende vereni. ging werd uitgeschakeld door de pittig spelende Haagse amateur le klasser Laak kwartier, dat de overwinning overigens nauwelijks verdiende, omdat L.F.C. zicb in alle opzichten gelijkwaardig toonde Op fortuinlijke wijze verkregen de Ha genaars in de beginperiode een 20 voor sprong door doelpunten van Coster en Ubben, maar nadat de Leidenaars zich hadden hersteld, volgde een gelijkopgaan- de strijd, waarbij Heijmans voor een goed tegenpunt zorgde, 1—2 Een niet bijster imponerende L.F:C.-de- fensie moest hierna echter toestaan, dat de residentiebewoners door Kamerbeek de voorsprong konden vergroten 13. Wel deed de thuisclub verwoede pogin gen nog voor de rust tot een beter resul taat te komen, maar de robuste Haagse verdediging kende de afweer Na de hervatting had de strijd een min der interessant verloop. Het tempo lag aanmerkelijk lager en de sehotvaardig- heid was aan beide zijden gering. L.F.C. verkreeg een belangrijk veld- overwicht, wat leidde tot een doelpunt van Diok Siera 2—3. De aanvalskracht van de thuisclub nam hierna weer af, en Laak. kwartier kreeg hierdoor gelegenheid het spel te verplaatsen zonder tot grote daden te komen. Tegen het einde stelde L.F.C. nog alle pogingen in het werk de zo begeerde ge lijkmaker te fabriceren, maar slaagde Haag en thans wonende Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „De internationale rechtbank in Saarland (1956 —1959)", de heer J H Marlnus, geboren te Simpang Ampat (Sumatra) en than6 Gemeenteraad Rijnsburg E MEESTE vergaderingen van de gemeenteraad van Rijnsburg nemen de laatste tijd slechts korte tijd in beslag. Ook gisteravond waren de wijzers van de sinds dinsdagavond verlichte torenklok de negen uur no gmaar nauwelijks gepasseerd, toen burgemeester Koomans voor de laatste maal de hamer liet vallen. Van de 11 punten, die op de agenda stonden, riep slechts een viertal zoveel vragen op dat enigermate van een discussie kon worden gesproken. Vooral het vaststellen van straatnamen op het terrein tussen Kerkstraat en Smidstraat bleek nogal moeilijk heden op te leveren. De raadsleden kwamen met een groot aantal andere of gewijzig de straatnamen op de proppen, doch B. en W. handhaafden hun voorstel onverkort. DE De grootste tegenkanting kwam tege: de naam Graaf Florislaan. die men i; Graaf Floris V laan wilde zien verar derd. De urgemeester wilde de naam lit ver algemeen houden, omdat Flons III, IV en Floris V hun laatste rustplaats in Rijnsburg hebben gevonden. Er werd nog een officieel voorstel gediend om het verlengde van de Oude Vlietweg de Graaf Dirklaan te noe doch dit voorstel werd later teruggeno men, of althans, er werd niet meer gerept. Uiteindelijk werd het voorstel ongewijzigd aangenomen. Naast de naamgeving werden woorden gewijd aan de subsidiëring de Oranjevereniging en de salariëring van het gemeentepersoneel. Er was een voorlopige goedkeuring binnengekomen van G.S. van de plannen tot het dempen van een ge deelte van de Vliet. Het ministerie van O. K. en W. had een schrijven over deze materie ingezonden, w in werd gesteld dat Rijnsburg de Vliet maar niet verder moet dempen, aangezien het dorpsschoon dan in gevaar komt. Een verzoek van de Ireneschool een extra-uitkering werd in handen B. en W. gesteld. De aanschaf van motor-grasmaaimachine werd goedge keurd. De kosten bedragen 1517. De uitbreiding van de straatverlichting de nieuwe wijken met 42 aluminium- lichtmasten ontmoette al evenmin veel bezwaar. Deze verlichting is van zelfde type als de lichtmasten, die 1; de Vliet zijn geplaatst, met een licht punthoogte van 5 meter. Het terrein tussen Kerkstraat en Smid straat is nog niet geheel hef eigendom van de gemeente B. en W. vroegen kregen machtiging voor een aantal p« ceeltjes een onteigeningsprocedure aa hangig te maken. Naamgeving De naamgeving van de toekomstige straten in dit historische zo belangrijke gebied baerde nogal wat discussie. Wet houder T. Kralt achtte de naam Graaf Floris V beter dan Graaf Florislaa de heer W. L. v. d. Gugten was dat met hem eens. Burgemeester Koomans wee: op de verschillende'"Florissen die hie: zijn begraven en achtte in verband met het beperkt aantal straten de laatste naam beter. De heer C. Vianen wachtte verwarring als het verlengde een aparte naam (Abdijlaan) zou gen en voelde meer voor Verlengde Hofstraat of gewoon Hofstraat. De heer M. van Egmond wees erop dat de grond waarop de Abdijlaan zal komen thans „Boogerd" heet en zag die naam in ere gehouden. De heer T. Kralt jr. voelde iets voor een historische wijk vroeg zich af of het wenselijk is namen Petronella van Saxenstraat Stcfana van Rossumstraat naar het derhavige gebied „over te hevelen". Ernstige bezwarèri- h&d de heerJD. d. Mey tegen het niet vernoemen 5 de voor Rijnsburg zo belangrijke Graaf Dirk II. Het aan de Oude Vlietweg te breien stuk weg zou Graaf Dirkweg kunnen heten. Waarschijnlijk doelend op de ar tikelen over de in de lijmpot om gekomen Graaf Floris V in ons blad meende de burgemeester dat het meer in de lijn zou liggen om der straten „Graaf Florisweg" te noemen, hetgeen de nodige hilariteit teweeg bracht. De heer Van der Mey maakte va Wegens enorm succes HEDENAVOND HERHALING om 8.15 uur in Restaurant Van der Heijden TOEGANG VRIJ dipli oma s van Successen in Rijnsburg Al ongeveer 1000 tuinbouwavondschool TI/IET DE gisteravond geslaagden mee zijn er reeds tegen de duizend ltx leerlingen die een diploma van de tuinbouwavondschool Rijnsburg en omstreken in hun zak hebben. Vijfentwintig deelnemers aan de cursus groenten- en bloementeelt en dertien deelnemers aan de cursus bloem bollenteelt kregen gisteravond in de kantine van Flora hun diploma uit gereikt. Het hoofd van de school, de heer R. v. d. Hoek, heette speciaal welkom ir. H. J. Wezenberg van het tuinbouwconsulentschap Lisse en de leden van de commissie van toezicht. De voorzitter, de heer A. B. den Haan, en de secretaris, de heer H. J. den Haan, konden door werkzaam heden en verblijf buitenslands niet aanwezig zijn. Ir. Wezenberg die de diploma's uitreik te, feliciteerde de avondcursisten met de vele goede cijfers, die bewijzen dat de diploma's op goede gronden waren uitge reikt. Naast de ijver van de leerlingen is hier aan ook in sterke maite debet de be kwaamheid van het lerarenkorps. Ir. Wezenberg onderstreepte dat het diploma weliswaar geldt als entreebewijs tot het tuindersvak. doch dat men de ont wikkelingen nauwkeurig moot blijven volgen. Anders heeft het diploma als waardemeter van vakkennis over enkele jaren zijn kracht verloren. Hij dankte de bloemenveiling Flora voor de subsidie, die de cursus financieel mogelijk maakt Namens de cursisten van de algemene cursus (bloemen en groenten) bood de heer H. J. Glasbergen aan de drie lera ren, de heren R. v. d. Hoek. D. de Jongh cn F. D. Noest, een kist sigaren aan. Dit zelfde deed namens de bloemboUencur- siston de heer L. van Tilburg aan de bloembollenleraar, de heer W. Beukers. De heer Van den Hoek wees in zijn slotwoord op de mogelijkheid tot het deelnemen aan vervolgcursussen. Hij braoht namens de leraren dank voor het bly k van waardering. De nemen van de geslaagden zijn: Cur sus bloemen- en groenlenteelt; A. v. Meer, S. Hogervorst, C. Hogervorst Noord-wijk; J. S. de Ruiter, Oegstge< J. van Duivenbode en C. van Duiven- bode, Noordwijkerhout; P. Hus, J. L. v. d. Oever, K. van Delft, F. Spierenburg, M. S. Aaan'ha/ne, E. Koelewijn te Katwijk; C. Zandbergen, L. v. d. Mey te Valken burg; W. Rossdorf, C. Noort, J. v. d. Bosch, B. Glasbergen Pzn. B. G. Bouw man, B, Glasbergen Wzn., J. van Delft G. M. Post A. van Egmond en C. Glasbergen te Rijnsbung cn P. J. Verhoog te Katwijk. Cursus bloembollenteelt: C. M. Heems kerk, P. v. d. Meer, G. M. Post, M. C. Schoneveld, W. van Tilburg, L. van - bung, G. v. d. Vijver, A. van Delft te Rijnsburg, G. J. M. van Beelen, Noord- wijkerhout; P. v. d. Berg, Noordwijk, K. van Dijk, H. Knotsch te Katwijk; P. Ouworsloot, Valkenburg. vernoeming van Graaf Dirk een ci pleet voorstel, doch na wat heen en w gepraat kon iedereen zich tóch wel i het B. en W.-voorstel verenigen. De Oranje Vereniging verzocht dekking van de kosten van de 5-mei ring een extra-subsidie van 1.525, a gezien men deze min of meer opgelegde feestviering niet door de burgerij wilde laten betalen. De heer C. Leeuwenburg meende dat een collecte onder de burgerij het con tact met en de waardering voor de O.V. ten goede zou komen. De heer H. de Mooy wees erop dat de burgerij wel degelijk iets doet: zo versieren de buurt verenigingen b.v. de straten. De heer C. Vianen had bezwaar tegen het woord subsidie, omdat deze feest viering door de overheid zeer sterk wordt gestimuleerd en de O.V. moreel was verplicht de organisatie te ve gen. Wethouder Zandbergen stelde hi< genover dat de Oranje Vereniging, v gekomen uit het bevrijdingscomité, zich o.m. ten doel stelt bev rijding sf eest e organiseren. Als de O.V. nu deze festivi teiten niet zou willen organiseren, ver loochent zij de grond van haar bestaan. Met algemene stemmen werd de subsi die toegekend. Tegen de wijziging van de Salarisver ordening voor het gemeentepersoneel had niemand overwegende bezwi Alleen de heer G. van Delft vroeg af of het, met de redelijke lonen die gemeentepersoneel verdient, wel nodig is op praktisch alle werk toeslagen tc gaan geven. De burgemeester wees erop dat de lonen voor het gemeentepersoneel aan de lage kant zijn, als zij worden ver geleken met die uit het vrije bedrijf. Het is echter niet alleen de kwestie van concurrentie met de particuliere sector, doch ook verantwoordelijkheidsgevoel t.o.v. de werknemers der gemeente. Galgenloon De voorzitter gebruikte in dit verband zelfs het woord galgenloon. Hij wees erop dat sommige gezinnen van mensen die bij de gemeente werken armoede lijden. „Helaas zijn we aan bepaalde schalen gebonden, maar we moeten bin nen de perken der wet alles doen wat mogelijk is om deze lonen omhoog te brengen." In dat licht moet ook het voorstel wor den gezien, dat de bevordering van een negental gemeentewerklieden beoogt. Dit voorstel heeft het college, aldus de burgemeester, op eigen initiatief en niet in overleg met de commissie voor geor-, RIJNSBURG Gezellige feestavond In de Jeugdhaven hebben oud-leerlin gen van de chr. tuinbouwschool te Rijns burg een gezellige feestavond gehouden. Na een welkomstwoord van voorzitter Ben van Vliet vertolkte een toneelgezel schap uit Zoeterwoude het stuk Carna val, geschreven door H. Bakker. Het wa: een kluchtig verhaal met uiteenlopende verwikkelingen. Na een carnavalachtig feest komt alles op de spreekwoordelijke pootjes terecht. In de pauze speelde een bandje lijke muziek. Na afloop van het toneel spel sprak de voorzitter een dankwoord, de toneelspeelsters kregen bloemen. Het hoofd van de tuinbouwschool, de heer Docter, zei er verheugd over te zijn, dat de vereniging van oud-leerlingen groeit. Men telt nu reeds 225 leden. De heer T. Kralt drong aan op talenstudie met het oog op de Europese samenwer king. [mining weer damkampioen Evenals vorig jaar heeft de heer N. B J. Imiming bewezen de sterkste dam mer van R.D.C. te zijn. Hij kreeg een fraaie wissellbeker. W. M. Star bezet de tweede plaats. De uitslagen: N. B. J. I mm inkG. Starkenburg 20: W. M. StarW. Leeuwenburg 1—1G. Note- boomJoh. Kromhout 02; A. van EijkelR. Heemskerk 20; H. Ravens- bergenG. Noteboom 20. Fassiestonde Onder auspiciën van het Geref. kerk koor had gisteraVoind im de Maranatha- kerk een passiestomde plaats. Ds. G. Toornvliet te Bloemendaal hield een meditatie over „De bijtende slang ge beten". Daarin trok hij een vergelijking tussen de tijdens de woestijn reis der Jo den opgeriohte slang, die redding bete kende voor velen wier lichaam was giftigd en het kruis, waardoor geestes- vergiftigingen worden genezen. Door Ohristus' kruisdood werd het slangen- zaad definitief verslagen. Het Geref. kerkkoor zong oil.v. de Vries of afzonderlijk of gezamenlijk met de ongeveer 200 aanwezigen een groot aantal dijdensliederen. De voorzitter van het kerkkoor, de heer W. Timmers, opende en sloot met gebed. ganiseerd overleg gedaan, omdat B. en W. achten dat Rijnsburg op dit terrein reeds te lang bij andere gemeenten is achtergebleven. Rieel gezien zou op sommige bevorde ringen enige kritiek mogelijk zijn, doch de voorzitter achtte dit verantwoord om dat de salarissen daardoor wat recht worden getrokken. Zonder commentaar werden enige begrotingswijzigingen goedgekeurd. Zilveren organist in Hillegom Jubileumconcert Cor Kool werd gedenkwaardige avond WOENSDAGAVOND was de Gereformeerde kerk aan de Stationsweg te Hillegom gevuld met een groot aantal belangstellenden voor de heer Cor Kool, die dezer dagen zijn 25-jarig jubileum vierde als organist van genoemde kerk en bij deze gelegenheid een concert gaf. De avond werd 'geopend door ds. A. K. Krabbe, die uiting gaf aan de in velerlei kring levende dankbaarheid. Namens de kerkeraad en de gemeente feliciteerde hij de heer Cor Kool als „onze organist die gedurende 25 jaar bijna iedere zondag zijn taak vervulde met zijn uitnemende gaven en hoge opvatting en de overtuiging dat hij daar een dienende functie heeff toch maar Cor Kool". Vervuld van dankbaarheid voor de hoge opvatting van zijn taak. zijn liefde voor de muziek dienste Hij leverde vakwerk, waarin hij ge heel zijn ziel wist te leggen. Jager naar het volmaakte, in de geest van de apos tel Paulus. Niet graag in het licht van schijnwerpers, moest hij zich dit nu laten welgevallen omdat het goed is iemand te danken die van zijn spel zo'n hoge opvatting heeft. Persoonlijk dank- te spr. de jubilaris voor de buitenge wone hulp die hij verleende bij de ere dienst. De predikant eindigde met de wens dat de Koning der Kerk hem zal blijven inspireren om dit werk nog lang te doen, niet alleen voor de mensen, maar bovenal daarmede God dienende Het concert werd ingezet met een aria uit De Schepping, van Jos. Haydn, ge zongen door de sopraan Lize Schoo. Men beweert wel eens dat de akoestiek in de kerk niet best is, maar daarvan bespeurden wij bij deze voordracht door deze uitmuntende sopraan niet veel. De zang was helder en levendig van voor dracht. Het later door haar gezongen Halleluja van W. A. Mozart, waarbij de jubilaris ook begeleidde op het orgel, was werkelijk een hoogtepunt van artis tiek en technisch kunnen. Cor Kool, die deze avond in hoofd zaak werk van moderne Nederlandse componisten vertolkte, zoals van Jacob Bijster en Piet Post, toonde op overtui gende wijze zijn meesterschap in de combinatie van de registers. Hij speelde achtereenvolgens „Rhapsodie II" van C. Saint-Saëns; „Variaties over een oud Nederlands lied (Ik wil mij gaan ver troosten) van Jacob Bijster cn op wel volmaakt technische wijze een improvi satie over ,,'k Wil U. o God, mijn dank betalen". De koren „Asaf" en „Komt nu met zang", waarvan de jubilaris de dirigent is. hebben op voortreffelijke wijze bij gedragen tot het welslagen van dit jubileumconcert door het zingen van. „O Rots des Heils" door dc jubilaris ge componeerd en geleid, evenals het „Komt nu met zang" en de cantate „De Heer is God" van Piet Post. voor koren, so praansolo en orgel, eveneens gedirigeerd door de jubilaris met aan het orgel de heer Rich. Heidema. De zang was fier. krachtig en zuiver. De dirigent en orga nist vervulden hun taak op uitstekende wijze. Aanbieding huldeblijk Tijdens het concert had dc aanbieding plaats van het huldeblijk van de ge meente. Dc heer W. de Kogel, voorzitter van het feestcomité, noemde het een aangename taak op deze avond, nu de gehele gemeente meeleeft met dit jubi leum, nu de jubilaris alweer meer geeft dan ontvangt, toch als tegenprestatie iets te kunnen aanbielcn. Ofschoon de jubi laris wel enige aandrang van de kerke raad nodig had om dit feest op grootsere wijze dan „in besloten kring" te vieren, zal hij nu toch wel met dankbaarheid terugzien op de voorbije feestelijke da gen. Als men in de huiselijke of vrien denkring wel eens praat over de presta ties van diverse organisten, dan is ten slotte de algemene conclusie: „Geef mij G eref ormeerde Kerk, bood spr. de heer Kool een radio aan. daarin ook duidelijk makende dat mevrouw Kool en heel het gezin veel heeft moeten offeren omdat de man en vader vele avonden niet thuis kon door brengen. Daarna voerde nog hert woord ds. S. J. Bos van en namens de stichting „Voge lenzang", die de jubilaris als zijn collega betitelde, omdat hij met hem als mede verkondiger van het Evangelie, gedra gen door dezelfde gedachte van dienst baarheid. door zijn orgelspel de dienst des Heren ook in de kapel van de Stich ting meermalen had opgeluisterd en voor hem was geweest „een muzikale glimlach aan de hemel". De heer P. de Vries, hoofd van de Chr. Burgerschool, was dankbaar voor de wijze waarop de jubilaris zijn be reidheid toonde op een ouderavond of bij andere bijzondere gelegenheden mede te werken. Het ergste ogenblik van deze avond achtte de jubilaris aangebroken toen hij werd uitgenodigd iets te zeggen. Met een hart vol dankbaarheid richtte hij zich tot de kerkeraad voor de receptie en de prettige manier waarop dit jubi leum voor hem en de zijnen tot een groot feest was geworden. Hij dankte het comité van voorbereiding, ds. Krab be, ds. Bos en de heer De Vries voor de goede woorden die zij hadden gespro ken cn de gemeente voor het prachtige cadeau. De heer Kool herdacht in enige gevoelvolle woorden zijn leermeester, wijlen Jacob Bijster, die hem muzikaal heeft gevormd en de moed gegeven om zich aan de muziek te wijden. Ten slotte dankte hij God die hem de muzikale gaven heeft geschonken. Met het gezamenlijk zingen van: „Looft God, lqoft Zijn naam alum" werd deze mooie avond besloten. de fytole made. VOOC .dame' en keec uitsluitend kwaliteits jasjes. gemaakt van de best uitgezochte vellen. voor dames charmante jasjes in de nieuwe kleuren, die U zoekt 139.- in yK lengte 169.- Discussie over baatbelasting TAE GEMEENTERAAD van Sassenheim kwam gisteravond in openbare zitting bijeen, die weer werd geleid door de burgemeester na een vrij langdurige ziekte. Deze dankte wethouder Vogelaar voor diens ver vanging in het ambt en deelde verder mee dat hij volgende week zijn werkzaamheden weer geheel hoopte te hervatten. De nestor van de raad, de heer Van Breda, gaf met bloemrijke bewoordingen blijk van de blijd schap van de raad over de genezing van de voorzitter. Het eerste voorstel van de agenda behandelde de beslissing over de verdaging van het uit breidingsplan. Volgens de woningwet zou de gemeenteraad het uitbrei dingsplan vóór 17 april moeten hebben behandeld. Daar dit nog niet moge lijk is, ging de raad akkoord met een verdaging van de beslissing tot uiterlijk 16 juli 1960. zocht, die zij tot nu toe van de plaat selijke VVV ontvingDe vereniging kan het nu echter niet meer opbren gen. De heer P. Westerbeek vroeg wat de oorzaak is dat de VVV nu de subsidie niet kan betalen. Hij is zelf lid van de genoemde vereniging en heeft weinig of niets kunnen merken van verhoogde uitgaven van het VVV. LEIDERDORP Hervormde Gemeente krijgt hulpprediker Naar wij vernemen, heeft de kerke raad van dc Hervormde Gemeente al hier de heer J. van den Hoek tc Nieuw- veen benoemd tot hulpprediker. De be noeming moet nog worden bekrachtigd door de Hervormde raad voor de her derlijke zorg. De heer Van den Hoek werd te 's Grcvelduin-Capelle geboren. Hij ia 48 jaar. Twaalf jaar geleden kwam hij naar Nieuwveen. waar hij voorganger werd van het orthodoxe gedeelte van de Her. vormde Gemeente. Nu is hij hulppredi ker voor de gehele Gemeente. Het is de bedoeling, dat de heer Van den Hoek hier een eigen wijk krijgt. Wanneer hij zijn werkzaamheden begint, is nog niet te zeggen. De baatbelasting gronden in Bijdorp eroorzaakte een langdurige geheime zitting. Het bouwrijpmaken van de grond in plan Bijdorp II heeft tot gevolg dat onbebouwd gedeelte van ongeveer 754 m2 in belangrijke mate wordt „ge baat". De huidige eigenaar profiteert na melijk van de waardestijging van zijn grond; bij verkoop kan hij een hogere koopsom bedingen, zodat B. en W. het alleszins redelijk achten dat de eigenaar bijdraagt in de kosten van de gemeente tot het bouwrijp maken van de grond. Artikel 281 van de gemeentewet opent de weg tot een heffing van de zogenaam de baatbelasting. De kosten voor het bouwrijp maken van de grond zijn voor gemeente 17,70 per m2. Een bijdra- van ongeveer 85wordt mede door de toezichthoudende organen billijk ge acht, zodat de opbrengst van de baat belasting op 15,05 per m2 wordt be paald, welk bedrag dan over maximaal 30 jaren kan worden verdeeld. De heer Van Breda achtte dit een nieuwe en ingewikkelde materie cn vond het gewenst dit in een geheime zit ting goed door te praten. De heer Oos- terveer kwam hiertegen in verzet, om dat naar zijn mening de gemeente wel de opinie van de raadsleden mag weten over dit voorstel. Hij wilde juist dit agen dapunt niet in geheime zitting uitpra ten. Daar de heer Van Breda echter twee medestemmers had werd de open bare zitting geschorst. Aangenomen Bij de heropening kwam het voorstel opnieuw aan de orde. De heer Ooster- veer zei dat hij bij het ontvangen en be studeren van de stukken de mening had dat deze onsympathieke baatbelasting zijn stem nimmer zou krijgen. Nu wel blijkt dat geen enkele vergoeding kan worden gevraagd wanneer de grond reeds bouwrijp gemaakt is en het heffen van de belasting een grote be voordeling van de eigenaar boven dere grondeigenaren betekent, zag hij zich genoodzaakt zijn fiat te geven. Ook de heer Van Reen sprak in deze zin, waarna het langdurig besproken onder werp werd aangenomen. Het comité voor straatversiering en mozaïeken heeft de gemeente een jaarlijkse subsidie van f400 ver- De voorzitter van het feest comité, de heer W. de Kogel, draagt het geschenk van de ge meente, een radiotoestel, over aan jubilaris Cor Kool. Mevrouw Kool ziet toe. Foto L. v. d. Lans door de raad toegestane verbouwing van 1750 is namelijk zonder toestemming en W. uitgebreid tot 8000. Hier- ordfn de aankoopkostcn De voorzitter nodigde de heer Wester beek uit eens de verantwoording van de V.V.V. te komen bestuderen, die op het gemeentehuis aanwezig is. De heren Van Breda, Van der Nou- land en Heemskerk wilden het nut het comité voor straatversiering en aïken niet betwisten, maar zagen het voorstel van een jaarlijkse subsidie tot wederopzegging liever gewijzigd in één jaar, waarna het opnieuw kan worden aangevraagd. Hiertoe werd besloten. Vlot onder de hamer door ging het voorstel tot wijziging algemene politie verordening, die de staanplaatsen de woonwagens betreft in verband het binnenkort tot stand komende streek woonwagenkamp. De melkhandelaren zullen ook een week vakantie moeten nemen. Op de vraag van de heer Westen beek of winkelsluiting tevens niet-wer- ken inhoudt werd bevestigend geant woord. B. en W. zullen zorg dragen voor een ruime spreiding van de vakan tie om moeilijkheden bij het melkslyten te voorkomen. Woordbreuk De besluiten van de raad in vorige gaderingen om de panden 71 en 73 aa.. Teylingerlaan te kopen, werden inge trokken omdat de verkoper zich heeft schuldig gemaakt aan „woordbreuk". Dc vaardbaar. Öe heer Van Reen informeer de of de verbeteringen zonder toestem ming kunnen worden aangebracht. De burgemeester antwoordde dat de meeste kosten binnenshuis zijn gemaakt en de verbouwing is reeds een keer stopgezet. Mevrouw De Meijer vroeg of de hui zen later wanneer zij nodig zijn bij het uitbreidingsplan niet nog duurder zul len zijn. Wethouder Vogelaar zei dat de koop niet meer noodzakelijk is, om dat de geprojecteerde weg naast de huizen loopt, maar de afbraak van de buizen voor het verkeer aanzien lijk beter zou zijn. Over het agendapunt, dat de voorlo pige salarismaatregelen voor het ge meentepersoneel betrof, zei de voorzitter dat deze ingewikkelde zaak nog niet ge heel door de betreffende personen van het gemeentehuis is uitgewerkt. Derhal ve betekenden de voorstellen slechts een tip. De heer Oosterveer vond het vreemd niet te lezen dat de huurcompensatie tot de loongrens van 12.000 per jaar valt, zoals in het vrije bedrijf wel het geval is. De voorzitter antwoordde dat in de ontvangen circulaire hiervan ook geen sprake is. maar de kwestie zal wor- Jen onderzocht. De afrekening vergoedingen ingevol ge kleuteronderwijs over de jaren 1956 tot en met 1958 werd goedgekeurd, evenals een kleine transactie met het polderbestuur van de Floris Schouten Vrouwenpolder, die een kleine grond- Arbeidsmarkt reeds nu overspannen Werkgelegenheid in bollenstreek nog steeds op hoog niveau Op het arbeidsbureau te Lisse toonde men de cijfers. Nuchtere cijfers, die er geen twijfel aan lieten bestaan: de over spannen arbeidsmarkt, die de directeur van het GAB te Lisse, de heer G. F. B. Maas, enkele maanden geleden al had voorspeld, is een feit. Het aantal werk zoekenden blijft belangrijk beneden „normaal". In het gehele gewest Lisse, dat niet alleen de bollenstreek, maar ook Katwijk cji Noordwijk en omlig gende plaatsen omvat, telde men 220 werkzoekenden. Daar stond een vraag tegenover van 475. Toen men eind maart 1958 de balans opmaakte, had men 1042 werkzoekenden en een vraag naar 161 arbeiders. De rollen zijn in twee jaar volkomen omgedraaid. Ook in ver gelijking met een jaar geleden vertonen dc cijfers van thans een uitermate guru slig beeld. Eind maart 1959 had men nl. 711 werklozen en een vraag van 254. Het grootste aanbod betreft de sector der visserij. Er waren 103 werkloze vis sers. Hiervan volgen 85 man 'n cursus op de visserij school. Door tewerkstelling in andere be- drijfsklasscn en verdergaande uitbrei ding van de kottervloot nam het aanbod bij de visserij toch nog af. Vorig jaar nl. 172 werkloze vissers cn nu 103. De heer Maas verwacht moeilijkheden om dc schepen voor de vleetvisserij, die met lichtere motoren varen, te beman- De vraag is het grootst in de indu striële sector. Er konden 122 arbeiders worden geplaatst in de metaalnijverheid. Er was een aanbod vannegen. Men kon plaatsen 59 betonwerkers en arbei ders voor de kalkzandsteenindustrie. Aanbod: nuL 24 werknemers konden werk krijgen in de chemische industrie. Aanbod: nul. Plaats was er verder voor 96 bouwvakarbeiders. Aanbod: 2. De vraag naar timmerlieden is heel groot, nl. 48. Het aanbod in de land- en tuinbouwsector betreft voor het meren deel oudere arbeidskrachten. Tekort voor hotels Veel moeilijkheden zijn er ook om de hotels van voldoende personeel te voor zien. Men heeft reeds meer dan zeven tig werkvergunningen voor vreemde lingen afgegeven, daar met personeel alleen uit eigen land het hotelwezen vol komen in de knoei zou komen. Werk- nemers(sters) komen uit Duitsland, Oos tenrijk en Zwitserland. Vooral het grote tekort aan koks is een probleem. Veel vraag naar vrouwelijk personeel was er op de kantoren. Er was nagenoeg geen aanbod. Hetzelfde kan worden ge zegd van meisjes voor de confectie- industrie. Do school contactavonden zijn een suc ces geworden. De belangstelling was met uitzondering van een te Hillegom ge houden bijeenkomst, zeer bevredigend. In Lisse werden vijf bijeenkomsten be legd, die door 450 personen werden be zocht, in Noordwij kerhout kwamen op één avond 55 belangstellenden, in Noord- wijk 60 en in Hillegom 30. Geprogrammeerd zijn nog avonden te Katwijk, nl. op 11 april voor het ULO. op 9 mei voor de LTS en op 30 mei voor de huishoudschool.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5