VELPON Zending als een nieuwe afdeling HONING- RICHARD Belijdenisgeschriften en „historische situatie" Een woord voor vandaag Kanttekening Heroriëntatie nodig op middenstaiidsbeleid 'f Huis weer schoon 2 Aan de vooravond van een nieuw oecumenisch tijdperk Deze vorm is niet nieuw. Lang voor de Wereldraad werd gesticht was er reeds een studiegroep voor „geloof en kerkorde". Deze is ook als een afdeling erkend, terwijl er tevens een ruimere commissie is. Nieuwe verhouding Als de IZR in de Wereldraad is op genomen zal het ook gemakkelijker worden om een nieuwe verhouding te vinden tussen de afdeling voor In terkerkelijke Hulpverlening en deze nieuwe afdeling. Zou dit niet gebeu ren dan zullen in de toekomst de twee afdelingen zeker langs elkaar gaan heen werken. In zekere zin kun nen we nu reeds zeggen dat het niet meer mogelijk is om onderscheid te maken tussen zendingswerk en evan gelisatiewerk tussen een zendings front en een thuisfront. Bovendien kan de afdeling voor In terkerkelijk hulpverlening niet ten eeuwigen dage vluchtelingen blijven helpen. We leven nog in het vluchte- lingenjaar en in de komende maanden van dit jaar zal toch een enorme po ging gewaagd worden om dit pro bleem ten minste enigermate op te los sen. Het ogenblik komt dat alle vluch telingen een eigen plaats zullen heb ben gevonden, dat aan de volksver huizing van de twintigste eeuw een einde komt. Samensmelten Daar kocnt bij dat deze afdeling tot nu toe haar kracht gezocht heeft in het getuigen door de daad. Bij zendingswerk gaat het echter uiteindelijk om het getuigen door het woord. Deze twee vormen ho ren echter bij elkaar. Ongetwijfeld zal de Derde Assemblee een weg moeten wijzen, ook al wordt de juiste verhouding tussen de twee niet direct gevonden. Het is echter niet onmogelijk dat in de jaren zeventig de beide af delingen zullen samensmelten tot een afdeling. Het is immers onmo- gelijk op den duur twee organisa ties naast elkaar te laten werken, waarvan de ene de jonge kerken helpt bij hun evangelisatiewerk of apostolaat zendingswerk wordt immers meer en meer evangelisa tiewerk, d.w.z. het uitdragen van het evangelie aan mensen van eigen nationaliteit en de andere de jonge kerken helpt bij hun pas toraat. Van een onzer redacteuren Als thema voor de Derde Assem blee van de Wereldraad van Ker ken, die in 1961 in New Delhi zal worden gehouden werd gekozen: Jezus Christus, het Licht der we reld. Het waren vooral de jonge kerken die aandrongen op een the ma dat de nadruk zou leggen op de missionaire taak van de kerk. Maar ook zonder deze aandrang zou dit thema wel gekozen zijn, want het is een natuurlijke vrucht van de beide vorige thema's, zoals ook de integratie van de Wereld raad met de Internationale Zen dingsraad eigenlijk een natuurlijk gevolg is van de ontwikkeling bin nen de Wereldraad. Het éerste thema van Amster dam was: Jezus Christus is Heei van de wereld. Daarin wilde de kerk uitspreken dat de boodschap "an ver lossing niet slechts een Doodschap voor de kerk, maar voor de gehele wereld is. Maar wilde de kerk wc.rkeljk tot de wereld spreken dan mocht men niet langer naast en va3k tegen elkaar werken, maar moesten de handen in eengeslagen wordeii. Samen doen Maar toen de kerk dit thema ging bestuderen, werd zij als vanzelf ge confronteerd met het feit dat de heer schappij van Christus ook een zeer sterke eschatologische achtergrond heeft. Immers deze heerschappij is tegelijkertijd een werkelijkheid ook al zien wij die werkelijkheid niet altijd en een belofte. Het ogenblik zal ko men dat alles boven, op en onder de aarde aan Christus onderworpen zal zijn. Als vanzelf koos toen de Tweede Assemblee als haar thema: Jezus Christus, de Hoop der wereld. Maar hoe kan de wereld die hoop zien als de kerk de boodschap van verlossing niet predikt? Een kerk die iets weet van de toekomst van Chris tus kan niet langer stil zijn. En zo is de Wereldraad van Kerken eigen lijk in de afgelopen tien jaar uitge groeid tot meer dan een gespreks- centrum. Hoewel vele vragen en pro blemen nog lang niet zijn opgelost en de verschillen tussen de kerken enorm groot zijn is langzaam maar zeker de overtuiging gegroeid dat dc kerken deze vragen niet eerst moeten oplossen voor de wereldraad aan de daad toe kan komen, maar het sa men praten vergezeld moet gaan van een samen doen. Ook de practische ontwikkeling van de naoorlogse jaren' leidde in d;c richting. In 1948 bevonden de Euro pese kerken zich in een reconstruc tieproces. Zij waren geslagen er. vaak vernietigd de oorlog uitgekomen en er moest enorm veel werk verzet worden. Het gevolg was dat de ker ken die helpen konden de geslagen kerken eigenlijk automatisch begon nen te helpen. Dat werk droeg van het begin af aan de naam Interker kelijke Hulpverlening (Inter Church Aid.). Maar in de loop van de tien jaar zijn steeds meer kerken, die eerst ge holpen moesten worden, helpende ker ken geworden. Meer en meer is de geweldige tegenstelling tussen rijke en arme of verarmde kerken opgehe ven. En zo groeide de Interkerkelijke Hulpverlening tot een organisatie die niet slechts hulpbehoevende kerken steunde, maar als een soort onofficieel diaconaat van de kerken" hulp ging bieden aan de mensen die hulp nodig hadden. En de miljoenen vluchtelingen in de wereld smeekten om bijstand. Dit diaconaat doorkruiste echter op een onverwachte manier het zendings werk. Zending Na de laatste wereldoorlog meenden sommige theologen dat het zendings werk oude stijl geheel zou verfwijnen. China sloot de zendelingen buiten: In: donesië deed hetzelfde en ook India, zij niet gelenigd. Gezien de het in mindere mate. De door het zen- aantal studerenden zullen nog honder- dingswerk ontstane kerken kregen zelf- den, zo niet duizenden kamers nodig standigheid en begonnen zelf te evange- - liseren en zelfs zending te drijven. Naast de Wereldraad bestond een veel oudere zusterorganisatie, de Inter nationale Zerdingsraad. In deze orga nisatie waren de zendingsraden van ve le kerken vertegenwoordigd. Toen ae Interkerkelijke Hulpverlening hulp ging verlenen aan de jonge kerken op do ttendingsvelden, die pas zelfstandig wa ren geworden kwamen de internationale organisaties op eikaars terrein. Aan de ene kant zag de Internatio nale Zendingsraad Zendingskerken die zelfstandig werken lid worden van de Wereldraad; Aan de andere kant zag de Wereld raad steeds duidelijker een opdracht voor de kerken die vanuit de diaco nale sfeer eigenlijk in de evangeli- satorische en zendingssfeer was te rechtgekomen. Het bleek dat diaco naat en apostolaat nauwelijks meer te scheiden waren. Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Weesp: J. N. Nammens- na te Roodeschool; te Kootwijkerbroek: G. J. van den Pol, kand. te Nijkerk; te Clinton, Ontario, Canada, Christ. Refor med Church: L Slofstra te Hengelo, O. Aangenomen naar Lichtenvoorde: Fr. de Jong, kand. te Dokkum. Bedankt voor Eernewoude: Fr. de Jong kand. te Dokkum. Benoemd tot hulpprediker te Eestrum: J. Frafe. laatst, pred. te Epe. CRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Charlois: T. Briemen te Mussel Maastricht blijft vragen om hoger onderwijs (Van een onzer verslaggevers) Op de jaarlijkse openbare vergade ring van het Verband van Herv. (Geref.) Ambtsdragers, waarin wel „gcreformeerde-bonders" „confessionelen" zitten, heeft dr. F. De Graaff te Rotterdam gesproken over ,,de betekenis van de historische situatie voor de belijdenisgeschrif ten". Deze predikant meende, dat bij de beoordeling van de belijdenisge schriften teveel uit het oog wordt ver loren, dat zulke geschriften onlosma kelijk verbonden zijn aan de histori sche situatie van haar ontstaanstijd. Dit geldt overigens ook voor de hei lige schrift zelf. Er worden grote fou ten gemaakt door hen, die de bijbel uit leggen volgens een 20ste-eeuws schema. De feiten worden dan voor het gemak omgebogen, zodat ze voor de mens van |deze tijd licht verstaanbaar zijn. Maar De strijd om de nieuw te stichten uni versiteiten duurt voort. Nauwelijks heb ben Zwolse jongeren prof. De Quay een petitie met balletje en blauwvingers overhandigd of op het bureau van mi nister Cais komt eer. rapport van Ge-I l deputeerde Staten van Limbui'g, waar- aan is. Men heeft haar aangepast aan in ingegaan wordt op enkele punten van de historische situatie van ónze tijd, het rapport Spreiding Hoger Onderwijs. er een begrijpelijk verhaal Limburgse vertegenwoordigers dringen er opnieuw op aan dat In daarmee haalt men de dingen uit hun verband. Dr. De Graaff meende, dat de nieu we bijbelvertaling hier mede schuldig samenwerking met de r.k. universiteit van Nijmegen een gecombineerde prae- kandidaatsopleiding in Maastricht wordt gevestigd voor toegepaste en zuivere natuurwetenschappen. Bovendien pleit dit rapport voor de instelling van een basisopleiding in en kele maatschappij-wetenschappen en dringt het er nogmaals op aan. evenals in het eerste rapport van Limburg, dat het Rijk zal nagaan of op de basis van de aanwezige economische en socio logische faculteiten een speciale Euro pese opleiding te MaastricDt zju kunnen worden gesticht. ken. Dit kan" er echter toe leiden, dat men de diepe zin van het bijbelwoord niet meer peilt. Wie b.v. het kruiswoord „het is volbracht" in het hedendaags jargon overzet en vertaalt met „alles is oké", slaat de plank volkomen mis, omdat hij het woord „volbracht" losge maakt heeft uit de historische situatie, waarin de schrift het bezigde en waar bij het om oneindig veel diepere din gen ging dan het teneinde brengen van een werk BELIJDENIS Zo is het ook met de belijdenis. Be lijden wil zeggen, dat de kerk in een bepaalde historische situatie Jezus Cris- tus als Heer belijdt. Wie het belijden wil verstaan, moet die situatie dus ken- Momenteel zijn er ook in hervormd- gereformeerde kringen wel mensen, moeite hebben met bepaalde onderde len van de drie belijdenisgeschriften: catechismus, Ned. geloofsbelijdenis, Dordtse leerregels- Dr. De Graaff ver klaarde, dat deze geschriften aanvaard baarder worden wanneer men de histo rische situatie bestudeert. Niet alleen de situatie in de kerk, maar ook op ander terrein. Zelf prees hij de bestudering der wijsbegeerte en der kunstgeschiede- „Hoe gek het ook klinken mag: de sfeer van de Dordtse leerregels is mij duidelijker geworden, toen ik in het Mauritshuis stond voor het doek Saul David". En omdat catechismus en geloofsbe lijdenis ouder zijn, moet men daarvoor nog iets verder terug. Zij hebben veel te maken met het „herfsttij der middel eeuwen", wat de situatie betreft. De mens van die tijd hield rekening met duivels en demonen, maar ook met de oordeelsdag, met het lijden van Cnstus als een werkelijkheid in het dagelijks bestaan. Dat spiegelt zich af in de schil derkunst van Jeroen Bosch, maar het is ook terug te vinden in de wijsbegeer- die tijd, én in de belijdenisge schriften. SFEER Luther zou zijn inktpot naar de duivel gesmeten hebben, toen deze zich op de Wartburg vertoonde. Dit lijkt een sprookje. Wie evenwel dit verhaal volgfns de psycho-analytische methode van Freud beoordeelt, zal Luther alleen maar een neurotische In twee sobere zinnen schrijft Lucas neer wat een ommekeer heeft betekend in Petrus' leven. Als deze zo op eigen kracht vertrouwde discipel tot driemaal toe met steeds krachtiger ivoorden geloochend heeft dat hij een volgeling is van Jezus kraait ergens een haan. En dan schrijft Lucas: ,jEn de Here keerde zich om en zag Petrus aan." En dan Petrus reactie: „En hij ging naar buiten en weende bitter!" Er is niet veel over te zeggen. Hoe zeer onze daden dikwijls in strijd zijn met onze woorden de christen ervaart het dagelijks. Elke dag opnieuw wordt Jezus verraden, zelfs door Zijn trouwste volgelingen. Maar ook: iedere dag opnieuw kijkt Jezus u aan. Zijn ogert volgen u van stap tot stap, van misstap tot misstap. Plotseling wordt ge dat gewaar, door een bijbelwoord soms; doordat woorden van een zonder nadenken uitgesproken gebed u plot- seling in het hart priemen; misschien door een berichtje in de krant of door een haast onbetekenend voorval in de dagelijkse sleur. Zijn ogen dwingen u naar hem te kijken. En dan? Petrus heeft zijn tranen de vrije loop gelaten. Dat zullen wij niet zo vlug doen, nuchter als we zijn. Als het: „0 God, wees mij zondaar genadig!" ons maar over de lippen komt. AFTOCHT GEDEKT Prettig lijmen! met de nieuwe dop Financiering 1600 studentenkamers bijna gelukt De Centrale Stichting Studentenhuls- vesting is er in geslaagd om reeds meer dan drie miljoen gulden bjjeen te bren gen, zodat ce financiering van de 1600 dringend noodzakelijke studentenkamers bijna, maar toch nog niet geheel, is ver zekerd. Tot nu toe zijn er 1373 kamers met steun van het C.S.S. gebouwd en inge richt. Leiden kreeg er 280, Groningen 162, Utrecht 115, de Gemeente Universi teit van Amsterdam 151. de V.U. 25, Nij megen 52, Delft 168, Rotterdam 178, Wa- geningen 82, Tilburg 15 en Eindhoven 150. Het Nederlandse bedrijfsleven had toe gezegd ceze 1600 kamers te financieren. Daarmede is de nood echter nog zeker zijn. Integratie De logische consequentie is dan 'ook dat beide wereldorganisaties integreren. Daarom zal de Derde Assemblee moe ten spreken over het voorstel om de I.Z.R. te aanvaarden als een vijfde.af deling naast de afdeling voor oecume nische activiteiten, voor internationale aangelegenheden, voor Interkerkelijke hulpverlening en voorstudie. Een moeilijkheid voor integratie van de beide raden is dat tot de I.Z.R. niet slechts kerken, die bij de Wereldraad zijn aangesloten, maar ook onafhanke lijke zendingsorganisattes en kerken die zich niet bij de Wereldraad hebben aangesloten behoren Nu heeft men een oplossing gezocht door onderscheid te maken tussen een afdeling en een com missie voor zending. In de commissie, zullen de ver schillende vraagstukken bestudeerd worden. De resultaten worden dan voorgelegd ran de afdeling van de Wereldraad die deze op haar beurt weer doorgeeft aan de Wereldraad zelf. Zo kunnen ook de niet aangeslo ten kerken en de zendingsgenoot schappen toch meewerken en mee denken. A.r. rapport over midden- en kleinbedrijf Ruimte gevraagd heeft b.v- prof- Geyl van- verouderd 19e-eeuws beeld Cal- vijn besproken. Hij laat van de hervor mer niets anders over dan een mieze rig fanatiek mannetje. Hij heeft Calvijn uit diens eigen tijd gehaald. In de catechismus vinden wij de in terug van een goed soort middel eeuwse theologie. De opstellers hebben Jezus Christus willen belijden, zoals dit in die tijd de mensen kon toespreken. Zij pasten zich aan bij de sfeer, die ie der kende. Men dient de moeite te ne- deze sfeer na te speuren. Doet dit niet en buigt men zich slechts óver tot de historische situatie, dan valt men in ketterij, omdat dingen gaat leren, die voor nieuwe bedrijfsvormen De overheid zal zich moeten heroriënteren door het midden- standsbeleid duidelijker te inte greren in het algemeen sociaal beleid, zegt een nieuw rapport van het college van Advies van de Anti-Revolutionaire Partij. Volgens deze commissie heeft de toepassing van de Vestigingswet Kleinbedrijf-1937 voor de mid denstander geleid tot een meer rationele bedrijfsvoering, ge paard gaande met een groei van het gemiddelde bedrijf en een verlaging van het kostenpeil. Het rapport werd uitgebracht door de subcommissie voor middenstandsaangele genheden van Sociaal-Economische Com missie van het Adviescollege. Deze subcommissie is als volgt samen gesteld: H. J. Vermeulen, voorzitter, A. H. B. Breukelaar, J. van Keulen, H. de Mooy, dr. J. P. I. van der Wilde, rappor teur en T. Knecht, secretaris. Over an dere vraagstukken van het middenstands- beleid zal afzonderlijk worden gerappor teerd. In verband met de omstandigheid, dat de koop- en levensgewoonten zich voort durend wijzigen pleit het rapport voor een zodanige buigzaamheid in het vesti gingsbeleid. dat er voldoende ruimte is voor nieuwe bedrijfsvormen en methoden van bedrijfsuitoefening, die zich aanpas sen bij de gewijzigde technische en nomischc mogelijkheden. Opleiding De opleiding dient zich niet uitsluitend te richten op de minimumeisen va vestigingswet. Gepleit wordt voor ee bredere vormingsmogelijkheid voor mie denstanders, die is opgenomen in het N< derlandse onderwijsstelsel. Voor de detailhandelsvakscholen be pleit het rapport een vierjarige cur sus, terwijl de mogelijkheid voor een vervolgcursus met een of twee leer jaren voor degenen, die reeds in het bedrijf werkzaam zijn, dient te wor den opengehouden. Het onderwijs op deze scholen moet, evenals dat op de scholen voor lager en uitgebreid technisch onderwijs, op christelijke grondslag kunnen worden gegeven. Voorlopig zal de subsidiëring van deze scholen moeten geschieden op basis de nijverheidsonderwijswet. Bepleit wordx echter een eigen status van deze scho len, waardoor zij minder afhankelijk zul len worden voor het vaak uiteenlopende inzicht der gemeentebesturen. Voor wat betreft het ambacht wordt eenzelfde gedachtengang gevolgd. Het commerciële aspect van dit onderwijs zal een zwaarder accent moeten krijgen. De moderne ambachtsman dient tevens ondernemer te zijn. Met betrekking tot de kredietvoor ziening wordt gewezen op de speciale positie van de Nederlandsche Midden- standsbank. Daarbij wordt de vraag ge steld in hoeverre het monopolie var deze bank te verdedigen blijft, indien en voor zover gemaakte winsten op de middenstandskredieten niet mede aan het middenstandsbedrijfsleven ten goede komen. In het kader van een inleidende be schouwing over de ruimtelijke ordening wordt in het rapport gepleit voor een tere organisatie van de voorlichting de individuele ondernemer, alsmede de intensivering van'het overleg tussen vertegenwoordigers van de plaatselijke middenstand en de gemeentebesturen langs de weg van instelling van perma nente commissies van overleg. Het rapport besluit met een paragraaf over de structurele ontwikkeling en de Integratie. In deze paragraaf wordt erop gewezen dat het ondernemerstype in het midden- en kleinbedrijf meegroeit met de verhoging van het welvaartsniveau tot een geheel andere persoonlijkheid dan de traditionele middenstander. Bij de be leidsvoering dient daarmee rekening te worden gehouden. De overheid zal zich moeten heroriën teren door het middenstandsbeleid dui delijker te integreren in het algemene sociaal-economische beleid, terwijl het midden- en kleinbedrijf zich moet reali seren dat de middenstander in de huidige maatschappij goede kansen heeft. Geplëit wordt ten slotte voor een danige soepelheid in het algemene ciaal-economische beleid dat het midden- en kleinbedrijf ook binnen dit algemene kader tot zijn recht zal kunnen komen. niet staan. Dit hebben de remonstranten gedaan. Zij hebben de belijdenis omgebogen naar een bepaalde situatie in plaats uit te gaan van die situatie. De vergadering, geleid door ds._L. Lagerwey van Den Haag, heeft zich in het huishoudelijk gedeelte bezig ge houden met de vraag of men als Ver band op de goede weg is, organisato risch gezien. Sommige leden zouden graag wat meer activiteit wensen, maar dan zou een strakkere organi satievorm nodig zijn. Dit wil het in 1953 opgericht Verhand juist niet. Lie ver dan een organisatie naast de be staande verenigingen te worden, wil men een beweging blijven. Advertentie en dank zij HAMEA-GELEI, handen nog gaaf als bij 't begin Utrechts nieuwe universiteitsstad kost 400 miljoen De Utrechtse universiteit is weer ei stap verder gekomen met haar bouw plannen. Het departement van o., k. en w. heeft de boerderij „De Uithof" aan gekocht die op het terrein van de ge projecteerde „universiteitsstad" ligt. Deze boerderij zal worden verbouwd ten behoeve van ce diergeneeskundige fa culteit. Deze verbouwing is een onder deel van het plan in de Johannapolder ten oosten van Utrecht de gehele Rijks universiteit te concentreren. Deze uit breiding en vernieuwing zal meer dan 400 miljoen gulden kosten. De universiteit groeit uit haar hui dige gebouwen. Het aantal studenten bedroeg in 1938 nog geen 3000 terwijl het nu reeds verdubbeld is. Tegen 1970 verwacht Utrecht minstens 10.000 stu denten. Reeds nu kampen de veterinaire faculteit en de instituten voor de fysica en de tandheelkunde met ruimtegebrek. Begin volgend jaar wordt de eerste steen gelegd voor het nieuwe instituut \oor de fysica dat ruim 28 miljoen gulden zal kosten. Het ligt in de bedoeling voor lopig alleen de betha-faculteiten in de Johannapolder onder te brengen. De biologische afdeling van de uni versiteit zal in de toekomst de beschik king krijgen over het fort Hooftdijk dat defensie zal overdragen aan o., k. en w. Rond dit fort zal een nieuwe hortus (tuin) worden aangelegd. 94 Richard keek haar aan. Dat is een vergissing, want de Sultan zal ons ongetwijfeld een stuk grond aan bieden om onze strijd met Montserrat te beslechten en ik twijfel er niet aan of hij zal eraan houden daar zelf bij aanwezig te zijn. Ook Berengaria brandt van begeerte om hem te ontmoeten. Maar kom, laten wij afscheid nemen en geef mij verlof u te omhelzen. Na die woorden sloeg hij de armen om haar schou ders, drukte de lippen liefdevol op haar voorhoofd en stapte peinzend terug naar zijn tent. Daar aangeko men haastte hij zich de berichten voor Saladin klaar te maken, waarna hij ze de Nubiër overreikte, met het bevel bij het aanbreken van de dageraad terug de Sultan te vertrekken. HOOFDSTUK XXV dit gesprek deelde de Fransman zijn Engelse broe der hoffelijk maar onomwonden mee, dat hij, reke ning houdend met vraagstukken die hij in eigen land moest oplossen, het besluit had getroffen naar Euro pa terug te keren, daar hij thans geheel en al aan een gunstige uitslag van de gezamenlijke onderne ming wanhoopte. Richard deed nog vergeefse pogin gen om Filips op dit besluit te doen terugkeren, maar alle gepraat bleek nutteloos. Niet zodra had hij trouwens de tent van de Fransman verlaten, of ook de Aartshertog van Oostenrijk en verscheidene an dere vorsten riepen hem bij zich om hem hetzelfde voornemen kenbaar te maken. Voor Leeuwenhart betekende deze houding van zijn bondgenoten een zware slag en tranen liepen hem, toen hij terug in zijn tent zat, over de wan gen, terwijl hij in machteloze woede de vuisten bal de en in luide en schampere bewoordingen zijn drift uitte. Doch er was niemand om hem te troosten. De woede en de spijt van de koning waren zo groot en tevens zo duidelijk zichtbaar, dat de trouwe dc SIR WALTER SCOTT 1TOE staat het met de achterblij vende groepen bij de gedifferen tieerde loonvorming? Er kunnen in- onder de geleide loonpolitiek met derdaad bedrijfstakken zijn, waar haar loonronden geen achterblijvers de produktiviteitsstijging dermate bestonden. Iedereen kreeg immers beperkt is, dat het hier moeilijk zal een vast percentage. De groepen, zijn tot loonsverhoging .e komen die van een vaste rente moesten le- zonder prijsverhoging. Aan werkne- ven, werden meestal maar buiten merskant zal hier begrip voor be- beschouwing gelaten, staan naarmate ook aan de vakbe- Maar was toen een loonronde weging meer inzicht wordt geboden van 4 pet. ook inderdaad een reële in de economische gang van zaken loonsverhoging van 4 pet., kon er in de bedrijven en de bedrijfstak, ook 4 pet. meer gekocht worder door Een loonsverhoging heeft immers al leen zin, indien zij ook een loons- verbetering is en dus een toeneming moest voor bepaalde moeilijk zit- van de koopkracht betekent. Loons- tende bedrijfstakken prijsverhegin- verhogingen, die economisch nood- gen meebrengen en werkte daar- wendig gepaard moeten gaan met door altijd inflationistisch. prijsverhogingen (denk aan de tijd De 4 pet. loonsverhoging betekende van de loonronden!), houden geen vergroting van de koopkracht van het loon in, en daarom zijn de werk nemers met zulke loonsverhogin gen niet gebaat. Indien de gedifferentieerde loonvor- daarom in de praktijk niet een toe neming van de koopkracht met 4 pet. Het aantal werknemers, dat toen achter bleef (in reëel loon ver geleken bij de economische positie de betrokken bedrijfstak) was ming slaagt, zal zij inhouden, dat veel groter dan nu. een halt wordt toegeroepen aan de Bovendien nam ten tijde van de ge- inflatie, aan de geldontwaarding leide loonpolitiek het aantal klaeh- tengevolge van prijsstijging. Dat zal ten over de lage lonea schrikbarend dan ook het einde kunnen betekenen toe, omdat de enige garantie voor van de verdere achteruitgang van het inkomen van de zwakke groe- de zogenaamde vergeten groepen. pen de sterk achterblijvende loon- Tegengaan van geldontwaarding be- richtlijn was. tekent voorts winst voor iedereen, voor elke categorie, ook groep, waarvoor op dit moment wei- Zo was men in de bouw enkele ja ren geleden nog gedwongen een zes de groep in de loonregeling oj te licht nog geen reële loonsverhoging nemen, waarbij de aian in de vijf- mogelijk is. de gemeenteklasse 1.02 per uur Wanneer de socialisten zo gemakke- verdiende, lijk het woord achterblijvende groe- ACHTERBLIJVERS? UET is nog maar ruim een half zenlijke punt, waar het de socialis- jaar geleden, dat de socialists ten altijd om gegaan zou zijn bij binet een onding was en bovendien punt. Want het valt natuurlijk niet een stuk sociale onrechtvaardigheid, mee, zich tegen een oonvormini te Persoonlijke aanvallen op bepaalde blijven verzetten, wanneer de groe- regeringspersonen werden zelfs niet pering waarom het gaat, de werk- van de geleide loonpolitiek te win nen. We zijn nu nog geen jaar verder, maar het is interessant om de stem men uit het socialistische kamp nu takken zijn de schriele 4 pet. loon ronde, die de socialisten voorston den, ver te boven gegaan. De be drijven en bedrijfstakken met de ho ge dividenden kunnen nu ook de tiek blijkt men toch wel te willen een gedifferentieerde loonvorming aanvaarden, maar het gaat nu meer slikken, maar begrijpelijkerwijze om de methode van differentiatie, moet er dan nog een voorbehoud bij, Bij de optrekking van de lonen in en dat is dan dat men het achter- Op het ogenblik geldt dit als het we- de aftocht gedekt. Vaux een zucht van verlichting slaakte, toen hij enige verstrooigng kon brengen, door zijn meester de komst van een nieuwe gezant van de Sultan te melden. Deze nieuwe gast was een emir die hoof in de gunst van Saladin stond en wiens naam Abdallah el Hadgi was. Deze hooggeboren Saraceen, die te vens als een wijs en vroom man bekend stond, bracht Richard het nieuws, dat Saladin graag op zijn verzoeken inging en dus de nodige hulp wilde bieden bij het inrichten van het tweegevecht- De kleine oase. die men „Diamant der Woestijn" noemt, werd door de Sultan voor dit doel aangewe zen, om de goede reden dat deze ongeveer halver wege tussen het kamp der kruisvaarders en dat der Saraceneo was gelegen. Koenraad van Montserrat, zo werd overeengekomen, zou zich naar de plaats begeven, samen met zijn secondanten, de Aartsher tog van Oostenrijk en de Grootmeester der Tempe liers, met honderd gewapende strijders. Richard Leeuwenhart en zijn broeder, de graaf van Salis bury, die de beschuldiging staande hielden, werden eveneens uitgenodigd met een zelfde aantal soldaten. Van zijn kant gaf de Sultan als wens te kennen het gevecht bij te wonen en ter vermijding van inciden ten vijfhonderd uitmuntende ruiters mee te brengen. De personen van aanzien die door de verschillende partijen werden u—tgenodigd, zouden geen ander wapen mogen dragen dan hun zwaard, terwijl het voeren van een schild werd verboden. De sultan zou persoonlijk zorg dragen voor het in gereedheid bren gen van de arena en tevens zorgen voor verfrissin gen voor de aanwezigen. Zijn brief besloot met de woorden dat hij niets onbeproefd zou laten om zijn gasten terwille te zijn, terwijl hij er zich op ver heugde eindelijk persoonlijk met de grote Richard te kunnen kennis maken. En zo gabeurde dus. Op de morgen van de vast gestelde dag verlieten Koenraad van Montserrat en zijn vrienden bij het aanbreken van de dag de le gerplaats cn even later volgde Richard hun voor beeld, om zich eveneens naar de plaats van samen komst te begeven. Beide partijen volgden echter een verschillende weg, zoals werd voorgeschrevn, ten einde alle onregelmatigheden zoveel mogelijk te voorkomen. Het vooruitzicht op het naderende gevecht scheen richard in zoverre op te monteren, dat hij voor eni ge tijd alle zorgen van zich afzette en zich gedroeg als een vrolijk en opgeruimd man Licht gewapend en rijk grkleed, reed hij, lachend en pratend naast de draagstoel van zijn gemalin, eerst over een vlak je. vervolgens door kloven tussen rotspunten en ein delijk door de dorre woestijn, zich uitsteekkend langs dc oevers van de Dode Zee. De reis verliep zonder hindemissen en de uren verstreken zonder dat iets gebeurde om het gezel schap tegen te houden. Eerst tegen de avond za gen zij in de verte één enkele Arabische ruiter, her kenbaar aan tulband en lange lans, die als het wa re over de rand van een kleine hoogte scheerde, als een havik die zich in de lucht beweegt om bij het verschijnen van de koninklijke stoet direct te ver dwijnen. (Wordt vervolgd) CHRISTELIJ K-SOCIAAL staatssecretaris van sociale zaken, een belangrijke principiële daad ge- achterblijven van bepaalde catego- steld. Aan de gemeentebesturen is rieën tegen te gaan. Een van de namelijk mededeling gedaan, dat uitgangspunten van iet nieuwe ka- voortaan de uitkering aan bedoelde binet voor de loonpolitiek is daar- werkloze werknemers zoveel moge- Zo is afgerekend met het oude stel sel van uitkeringen, dat nog {.edccl- In zijn kwaliteit van secretaris van telijk was gegrond op het beginsel het Chr. Nationaal Vakverbond ver- van uitkering naar behoefte. Dit klaarde de heer B. Roolvink in mei is ook een maatregel ir het kader van het vorig jaar op een kaderbij- van de gedifferentieerde loonpolitiek eenkomst van het verbond, Fat er die wij van harte toejuichen, aan het systeem van de geleide Onlangs namen wij kennis van loonvorming zoveel bezwaren waren een uitspraak over wat nu eigen gaan kleven, dat een langer voort- lijk christelijk-sociaal Is. Het ant- gaan op deze weg, onverantwoord woord hield ongeveer in, dat lij een werd geacht. Vooral meende hij, dat christelijk-sociaal beleid de gering de zwakke groepen maat- ste lasten op de zwakste .u houders schappij onvoldoende garantie heb- dienen te drukken. Het was ben, dat hun inkomen op een rede lijk peil komt. Dat juist deze groepen de garantie krijgen voor uitspraak in een vergadering van de Partij van de Arbeid. *n het ge- voldoen- noemde voorbeeld zijn inderdaad redelijk de lasten die drukken cp zwakke inkomen is een christelijk-sociale schouders verlicht. 'lisschien dat plicht. Een plicht die in de eerste plaats op de schouders var het be drijfsleven zelf rust. men ook van socialistische zijde ten opzichte van het zittende kabinet nog eenj de lonclus'es zal durven De regering zal daarbij, als het trekken uit eigen woorden. gaat om sociale regelingen Misschien dat het daD ook nog dui- voor zij de verantwoordelijkheid delijk wordt, dat, wanneer de ene werknr meer verdient dan de andere, dit nog geen „achterblijven" van de sociale voorziening B, de G.S.W.-rege'ing en de S.W. I.-rege ling. Hier beeft de overheid op haar terrein getoond haar christe lijk-sociale plicht te verstaan. Het Wie niet kan hebben, dat de een meer verdient dan de ander, moet zich verzoenen met een s.erk centra listisch loonbeleid, gespeend van el- verantwoordelijkheid gaat hier om de groep, die getrof- eigen bedrijfsgemeenschap, waarbij fen is door werkloosheid en voor iedereen te weinig krijgt. Want de een eenheidsloon betekent dat ieder een tekort komt: - ;n dergelijk Voor deze groep heeft de heer Rooi- loon is de christelijk-sociale bewe- vink, maar nu in zijn kwaliteit van ging onwaardig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2