Badplaats Katwijk maakt een grote vlucht Nog steeds bar weer om de Noord Landb.-HUISHOUDSCHOOL „Koningin Juliana' Klompé houdt Beerman liand hoven hoofd SCHUIMPLASTIC MATRASSEN WERKSTER 6e öRie musketieRS PAASPRODUCTEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 7 APRIL 1960 Algemene vergadering van de VVV Hoogtepunt is nog lang niet in het zicht PISTERAVOND hield de Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer een al- VT gemene ledenvergadering in Musica. De voorzitter, mr. J. van der Plas, heette allen hartelijk welkom in het pas geopende gebouw. Er was, zo zei hij, een grote behoefte aan een zaal als de onderhavige. Voor het bouwen van een behoorlijke gehoorzaal in Katwijk is van de zijde van V.V.V. herhaaldelijk gepleit. Voor onze badplaats is een goede zaal onmis baar. Vanzelfsprekend is deze zaal nog niet het ideaal. De gehele opzet ervan heeft bovendien een tijdelijk karakter. Toch zijn wij dankbaar voor hetgeen hiermede reeds is bereikt. Bij de aanvang van het badseizoen 1960 sprak de voorzitter als zijn verwachting uit, dat Katwijk een gunstig jaar op het gebied van het vreemdelingenverkeer tegemoet gaat. Duidelijk blijkt, dat de ontwikkeling van de badplaats zich nog altijd in stijgende lijn beweegt. Het hoogtepunt is nog lang niet bereikt Katwijk blijkt op het vakantiepubliek een grote aantrekkingskracht uit te oefe nen. Over het algemeen keert men -gaar ne naar Katwijk terug. Door een inten sieve reclamecampagne in binnen- en buitenland wordt voortdurend de aan dacht gevestigd op Katwijk als bad plaats. Met enige trots meent het bestuur van V.V.V. te mogen wijzen op de thans gereedgekomen kleurenfolder van Kat- KATWIJK AAN ZEE Middenstand blijft acties voeren In de UNI-zaal werd gisteravond de jaarvergadering van de christelijke mid denstandsbond. afdeling Katwijk, gehou den De voorzitter, de heer E. Wouda zei, dat wij als middenstanders in het dage lijks zakenleven God soms vergeten en het zakendoen voorop stellen. Verder vond de voorzitter het jammer, dat deze vergadering was vastgesteld op hetzelfde tijdstip als de V.V.V .-vergadering. Hij richtte een dringend verzoek tot de le den wat meer vertrouwen te stellen in het bestuur. Bij eventuele moeilijkheden dient men in de eerste plaats zich tot het bestuur te wenden. De manier, waarop de vlaggetjesactie en de St. Nicolaasactie werden georganiseerd, was nog geen hon derd procent. Het is pijnlijk, dat niet alle leden meedoen. De vergadering was van oordeel, dat men met het voeren van acties moet blijven doorgaan. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer M. Oudshoorn, bleek dat het le dental 200 bedraagt. De penningmeester, de heer J. Haasnoot, meldde een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren E. Wouda. J. W. J. Korndorffer en A. Noort, herkozen. Het voorstel van het bestuur op dinsdagen na feestdagen de winkels open te stellen, werd door de vergadering ondersteund. Over het instellen van een koopavond liepen de meningen uiteen. Besloten werd het oordeel van de in de vereniging ver tegenwoordigende branches af te wach ten. Voor de vlaggetjesactie zullen zich tenminste tachtig deelnemers hebben moeten aanmelden, voordat een begin wordt gemaakt met annoncering va Aantal Gedurende de afgelopen maand het aantal inwoners der gemeente met 53. van 29.529 op 1 maart tot 29.582 op 1 april. Door geboorte en vestiging steeg het inwonertal met resp. 57 terwijl het door overlijden en vertrek daalde met resD. 15 en 116. Amatcurfotografen De amateurfotografenvereniging Kat wijk vergaderde in Marina. Na afhande ling van de huishoudelijke zaken werdi de ingezonden groepsfoto's beoordeeld. Het verplichte onderwerp was: Beweging Er waren door vier werkgroepen vijftien foto's ingezonden. Vooral de foto' de heer Noort waren goed. Vervolgens werd de fotocollectie bondswedstrijd 1959 bekeken. Voor de ko mende expositie zullen nog nadere plan nen worden gemaakt. Hoog en laag water Vrijdag hoog water 0.57 en 13.18 uur; wijk aan Zee. Aan de -totstandkoming daarvan is twee jaar met grote zorgvul digheid gewerkt. Veel medewerking werd ondervonden van de Amateurfoto- grafenclub van Katwijk, in het bijzonder de heer Dekkinga, die de meeste v: de gebruikte foto's heeft vervaardigd. Ook van de provinciale V.V.V. en A.N.V.V. werden waardevolle adviezen ontvangen. De folder wordt met graagte gelezen en buitenlandse reisbureaus heb- om een extra-voorraad gevraagd. Allerwegen is men van oordeel, dat deze folder behoort tot het beste, dat tot nog toe op dit gebied in Nederland is schenen. Er werden 50.000 exemplaren vervaardigd. 8.42 21.22 i (Advertentie) Boek- en Kantoorboekhendel VAN DER LEE, Katwijk aan Zee Tel. 2492 na 6 uur 2777 vraagt voor direct adm. kracht (vrl.) Niet beneden 18 jaar. Ook genegen tot eventuele winkelwerkzaam heden. Geld Om te komen tot een bloeiend badbe- drijf is veel geld nodig. De voorzitter sprak dan ook over uitbreiding ledental en verhoging van de contribu tie. In dit verband was hij dankbaar, dat groot deel van de middenstand tegenstelling met de filiaal- en groot winkelbedrijven a een financieel offei brengt Volgens zijn mening onderschat ten de grootbedrijven de betekenis het vreemdelingenverkeer en miskennen zij het werk dat gebeuren moet om d toeristen uit binnen- en buitenland aa te trekken. Vele wensen, die ook op vorige vergaderingen naar voren werden ge bracht, te weten de uitbreiding"'van de propaganda, een betere datie van de badplaats, betere ser viceverlening aan de gasten, worden onverminderd gehandhaafd. Door de sterke uitbreiding van het vreemde- lingenbezock zijn deze wensen zelfs nog klemmender geworden. In de be zetting van het voor- en naseizoen kan nog zeer veel verbetering komen. Grotere bekendheid van de bad plaats zal hiertoe bijdragen. Ook wordt nog steeds gewerkt aan de ver wezenlijking van de plannen om tc komen tot een geluidsfilm in kleuren van Katwijk. Voor deze kostbare on derneming zjjn de medewerking en de financiële steun van de gehele bevolking nodig. Bij de stijgende vraag naar woningen a kamers dreigt het gevaar, dat wij nze woningen volproppen en de bedie ning van de gasten op de tweede plaats komt. Dit mag echter niet gebeuren. De accommodatie dient gelijke tred te hou den met de opnemingscapaciteit Ook wees de voorzitter op de toenemende vervuiling van ons land. Het schoonhou den van het strand en de straten is van grote betekenis. Hier ligt niet alleen een taak voor het gemeentebestuur, doch een ieder kan op enigerlei wijze eraan mee werken de zindelijkheid van ons dorps beeld te bevorderen. Prijsvorming De moeilijke kwestie van de prijsvor ming werd eveneens aangevoerd. Het be stuur dringt erop aan in deze de rede lijkheid in acht te nemen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. C. Tieleman, bleek, dat het badseizoen 1959 voor Katwijk vanwege het mooie weer zeer goed is geweest De secretaris herinnerde aan de vele e menten, zoals vuurwerk, wandeltochten, strandfeesten en filmvoorstellingen. Hij dankte de heer D. Kruyt voor het be schikbaarstellen van de visserijfilms de heer J. van Rijn voor het organiseren van de spelen. Penningmeester P. C. Bloot meldde een batig saldo van f2910.41. De aftre dende bestuursleden, de heren P. C. Bloot, D. Sahoonenberg en J. C. Tiele man, werden met grote meerderheid stemmen herkozen. Na de rondvraag werden twee films vertoond: Goudalbum en Tovervierkant. Morgenavond Morgenavond acht uur houdt Pro Ju- ventute Rijnland in Musica een forum bijeenkomst. Morgen acht uur houdt de mannenver- eniging Amos 5 6a een familieavond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. [Advertentie) Belangrijk bericht van de Chr. Wijkverpleging te Alphen a.d. Rijn Ten gerieve van onze leden in Oudshoorn en omgeving hebben wij in het gebouw Ruysdaelstraat 47a, Oudshoorn een CONSULTATIEBUREAU GEOPEND VOOR ZUIGELINGEN Er wordt zitting gehouden maandagsnam. van 45 uur. Onze KLEUTERCURSUS vangt aan op dinsdag 19 april 's avonds 8 uur in ons gebouw Wilhelminalaan 21 en wordt daarna gehouden elke MAANDAG om 8 uur n.m. Opgave van deelname kan plaatsvinden in ons wijkgebouw, WilhJaan 21. Visserij golf jes DE WEERSOMSTANDIGHEDEN zijn het afgelopen etmaal weinig ver beterd om de Noord. Nog steeds kampen de trawlers en grote loggers op de visgronden aldaar met een storm van windkracht 9. Er is niet gevist om de Noord. De schepen werden gedwongen om te gaan steken met de kop op de wind. Langs de kust profiteerden de loggers en kotters echter van zeer goed weer. De vangsten zijn echter niet royaal. De sche pen moeten genoegen nemen met etmaal resultaten van 100 tot 200 kilo tongen en 10 tot 15 manden schol. Bij de P. Boeien was het weer ook niet best; windkracht 7 stond hier. De vangsten waren echter niet slecht. De loggers en kotters meld den etmaalresultaten van 250 tot 350 kilo tongen en 5 tot 6 manderf schol. Dit was er Zes trawlers, zes kotters en vier loggers zorgden er woensdag voor, dat de IJmui- dense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 7000 kisten verse vis, 1375 stijve kabeljauwen en 6000 kilo ton gen. Er waren 1240 kisten schelvis, 700 wij ting, 150 gul en kabeljauw, 1800 haring, 2200 makreel, 360 koolvis, 120 schol en 225 diversen. De trawler Jan Maria Kw. 171 kwam aan de markt met een vangst, van 120 wijting, 80 schelvis, 90 koolvis. 330 haring, 460 makreel, 10 diversen en 210 stijve ka beljauwen. De Ariadne IJm. 18 kwam binnen met 20 wijting, 120 schelvis, 40 gul en kabeljauw, 45 koolvis. 210 haring, 160 makreel, 15 varia en 510 stijve kabel jauwen. De Claesje RO. 46 kwam aan de markt met een vangst van 90 wijting, 70 schel vis, 15 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 250 haring, 580 makreel, 40 diversen en 115 stijve kabeljauwen. De Stadt Enckhuysen Kw. 82 zorgde voor 45 wijting, 150 schelvis, 25 gul en ka beljauw, 25 koolvis. 230 haring, 370 ma kreel. 55 diversen. 250 stijve kabeljauwen. De Liesje en Rutger VI. 153 zorgde voor 20 wijting, 100 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 160 ha ring, 120 makreel, 15 diversen. De Toronto IJm. 79 was er met 180 wij ting, 280 schelvis, 30 gul en kabeljam koolvis, 230 haring, 180 makreel, 20 diver sen en 25 stijve kabeljauwen; de HD. 87 Pietertje met 40 wijting. 60 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 10 diversen en 240 stijve kabeljauwen; de Emma IJm. 15 met 210 wijting. 380 schelvis, 60 koolvis, 380 ha ring, 280 makreel, 10 diversen en 15 stijve kabeljauwen en de Protinus IJm. 154 vi 22 schol, 40 tong, 3 tarbot, 10 diversen 10 stijve kabeljauwen. En vandaag? Vandaag lost de trawler „Medan" IJm. 57 een vangst van 1100 kisten verse waarvan het merendeel uit makreel haring bestaat. De Deining Kw. 8 komt aan de markt met 850 kisten verse vr~ de Allan Water IJm. 34 met een i gelijke vangst als de Medan. De drie traw lers hebben om de Noord gevist. De prijzen In dc haringprijs kwam woensdag geen verandering. Haring noteerde opnieuw f 11 tot f 14 per kist van 50 kilo. Makreel was goedkoop. Wijting noteerde f 8 tot f 32 per kist van 50 kilo. In het algemeen kan worden gesteld, dat de rondvissoor- ten thans goedkoop zijn als gevolg van de grote aanvoer. De besommingen zijn dan ook laag. De Ariadne IJm. 18 besom- de slechts f 14.100 en de Claesje Ro. 46 f 15.000. Geen van de trawlers kwam boven de f 20.000 uit. HET BESTUUR. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN voor de opleidingen, die na de zomervakantie beginnen. 1. PRIMAIRE DAGOPLEIDING. voor meisjes die 6 klassen van de lagere school hebben doorlopen. 2. ASSISTENTE IN DE HUISHOUDING, toelating na tenminste 2 jaar ULO, V.G.L.O. of primaire opleiding 3. ASSISTENTE IN INRICHTINGEN. voor meisjes met diploma huishoudassistente. 4. OPLEIDING NAAISTER, getuigschrift primaire opleiding vereist. 5. VORMINCSKLASSE, éénjarige huishoudelijke opleiding, toelatingseis: diploma ULO of tenminste 3 jaar middelbare school. Aangifte elke maandag- en woensdagmiddag van 24 uur en dinsdagavond var 9 uur gedurende de maanden april, mei en juni, of na telefonische afspraak. De directrice R. C. DE VRIES Spijtoptantenbeleid (Van onze parlementsredactie) DE minister van maatschappelijk werk, mej. dr. Klompé, heeft gisteren in de Eerste Kamer met grote nadruk ontkend, dat haar ambtgenoot van justitie, mr. Beer man, tegenover de spijtoptanten een minder humaan standpunt zou in nemen dan zijzelf. De heer De Vos van Steenwijk (lib.) had dit dinsdag gesuggereerd, maar mi nister Klompé wenste zich ten stel ligste van de uitlatingen van deze V.V.D.-senator te distantiëren. Zij herinnerde eraan, dat zij in het schriftelijk antwoord aan de Eerste Kamer had gesteld, dat het ambtelijk ap paraat van het ministerie van maatschap pelijk werk in staat is de spijtoptanten op te vangen. Zijn hiermee de bezwaren van minister Beerman tegen een ruimere toe lating van spijtoptanten naar het rijk der fabelen verwezen, zoals de heer De Vos van Steenwijk had gezegd? Bepaald niet, zo meende de bewindsvrouwe en zij wees erop, dat minister Beerman zich ook nooit heeft willen verschuilen achter het ar gument, dat het ambtelijk apparaat de spijtoptanten niet kan opvangen. De minister deelde nog mee, dat sedert 1 januari van dit jaar nog 58 spijtoptanten in ons land zijn aangekomen. De Zuider kruis zal er binnenkort nog enkele hon- ALPHEN AAN DEN RIJN Dertiende Laurarit eindigt in Woubrugge Met het zachte weer van de laatste da gen dringen zich onweerstaanbaar ge dachten naar voren over vakantie- ei dere zoraergenoegens. Velen zijn onder tussen al lang bezig om die genoegens mogelijk te maken. Zo is het ook met de Laura, de vierdaagse voor rijwieltoerisme die dit jaar van 5—8 juli voor de dertien de keer wordt gehouden. Reeds maanden geleden is het bestuur begonnen om de vier dagritten te kennen en uit te zetten. In het 45ste r mer van „Laura-nieuws". het orgaan de stichting „Alphense Rijwiel Vierdaag se", lezeij we hierover: „Het wordt steeds moeilijker om de Laura-ritten uit te zetten, want zoals u weet, proberen wij elk jaar weer een nieuw gedeelte in te lassen. Dit heeft tot gevolg, dat de deelnemers, die alle ritten hebben meegereden, nu zo ongeveer de provincie Zuid-Holland op hun duimpje kennen, en de provincies Utrecht en het zuidelijk stuk van Noordholland voor een groot gedeelte. Ook dit jaar zijn elke dag weer nieuwe gedeelten in de routes op genomen. Een van de meest ingrijpende is wel die van de vierde dag. Hebben we gedurende twaalf jaar de eindcontrole van de laatste dag steeds in Bodegraven gehouden, dit jaar gaan we eens drastisch van deze gewoonte afwijken, en hebben we de route van Rotterdam af geleid in de richting van Koudekerk, waarna we via een speciaal rijwielpad naar Wou brugge rijden, waar de eindcontrole plaats vindt, en vanwaar we dus ook de intocht beginnen. Dit heeft mede tot ge volg, dat nu ook eens een heel ander ge deelte van Alphen aan den Rijn de feeste lijke stoet langs ziet trekken". De eerste dag in het verste doel: Hoek van Holland; op de tweede dag gaat het kris-kras door de Haarlemmermeer met als verste punt Zandvoort; zoals gewoon lijk is de derde dag die van de bosritten in het Utrechtse. En de laatste dag gaat men door allerlei gemeenten tot Rotter dam en via Overschie, Berkel-Rodenrijs, Hazerswoude enz. naar Woubrugge. Dat men van hieruit de feestelijke in tocht gaat maken zal ongetwijfeld bur gemeester Van Wageningen, die zo veel belangstetlling toont voor de Laura, goed doen. Eij wellicht zullen ook zijn ge meentenaren méér interesse tonen dan de mensen in Bodegraven. Bevrijdingsaitkering Er verscheen dezer dagen in sommige bladen een bericht „ter navolging" dat de dienst voor sociale zaken te Schiedam besloot tot een extra uitkering aan de ondersteunden in verband met de viering van de Bevrijdingsdag, 5 mei. We verne men, dat deze dienst in Alphen reeds vier weken geleden hiertoe besloot. De gehuwde ondersteunden zullen f 10 en de ongehuwden f 5 boven de gewone on- derstcunning ontvangen! TER AAR De eerste peulen Gisteren heeft de tuinder S. J. Hooger- vorst Geerweg, Leimuidcn de eerste peu len aangevoerd aan de Coöd. Tuinbouw veiling Ter Aar. Koper van deze primeur Gemeenteraad Zoeterwoude Subsidieverzoeken vormden de hoofdschotel T~\E GEMEENTERAAD van Zoeterwou- de, die gisteravond onder voorzitter schap van burgemeester Smeets verga derde, gaf 25 subsidie aan de christe lijke lagere tuinbouwschool. Het voor stel van B. en W. om subsidie te verlenen aan de stichting maatschappelijk werk, werd op verzoek van de heer J. H. van der Ploeg aangehouden, om de stichting in de gelegenheid te stellen een jaarver slag in te dienen. Zonder hoofdelijke stemming gaf de raad ƒ216 aan de Mij. voor Toonkunst en 197.68 aan het me disch opvoedkundig bureau te Lelden. Eveneens werd 10-000 gegeven voor de restauratie van de r.k. Meerburgkerk. Overeenkomstig een advies van B. en W. gaf men 0.60 per kind van 6 tot 14 jaar aan het Oranjecomité van de Hoge Rijndijk en de ouden van dagen krijgen 180 voor de viering van bevrijdingsdag. Aan het Oranjecomité werd toestemming gegeven een huis-aan-huis-collecte te houden in het dorp. De heer Van der Ploeg infor meerde of de overheid ook niet tot taak heeft iets voor de feestviering te doen. Onderzoek naar darmontsteking door haring Op desbetreffende vragen van mr. W J. Geertsema (lib.), lid van de Tweede Kamer, hebben de minister van land bouw en visserij, de minister van sociale zaken en volksgezondheid en de siaartis- secretaris van algemene zaken meege deeld, dat thans nog een onderzoek gaan de is naar een aantal gevallen van darm ontsteking waarvan sommige met dode lijke afloop, die veroorzaakt zijn door het eten van niet of slechts licht gezouten haring. In zijn vragen had de heer Geertsema verwezen naar een artikel in heit Neder lands tijdschrift voor geneeskunde ge titeld „Eosinofiele flegmone van de dun ne darm, veroorzaakt door een niet aan het lichaam van de mens aangepaste worm". In dit artikel wordt mededeling gedaan van een aantal gevallen van darmontsteking die in sommige gevallen de dood tot gevolg hadden. Blijkens het antwoord van de bewinds lieden is thans een onderzoek aan de gang door het Rijksinstituut voor visserij- onderzoek in samenwerking met 't Rijks instituut voor de volksgezondheid. Zodra deze onderzoekingen beëindigd zijn, kan beoordeeld worden of en zo ja welke, maatregelen genomen moeten worden. was de commissionair J. Koeleman, a hier, die er f 9,20 per kg. voor betaalde. Primeur De heer M. v. d. Hoorn, Vrouwenakker te Mijdrecht, leverde woensdag de eerste rabarber van dit jaar aan de groentevei ling. Voor 74 cent per kg. werd dit pro- dukt eigendom van de heer J. de Graaf De voorzitter vond dit meer een taak van de burgerij. De gemeente zal alle moge lijke financiële steun verlenen. Unaniem ging de raad ermee akkoord de reinigingsrechten op ƒ1 per vuilnis- er en io per jaar voor het ophalen vast te stellen. De Noord-Aa zal waterleidng krijgen. Er komt een hoofdbuis en de omwc den zullen tegen een bijdrage in de kos ten worden aangesloten op het net. De laan bij Van Beveren en die van de heer Wesselingh krijgen straatverlich ting; kosten 1047- Een voorstel van B. en W. de afslun.:.- van het Watertje te handhaven voor mo torfietsen kreeg geen bijval. De heer Van der Ploeg wilde het verkeer vrij geven onder bepaalde voorwaarden. De heer Joh. van Vliet waarschuwde de raad voor risico's bij eventuele schade. De heer Van Diemen had nog een andere gedachte; het verbod voor motorfietsen handhaven, want het ging uiteindelijk toch om de daar gevestigde bedrijven. Men besloot in een volgende vergadering op deze materie terug te komen. De woningen Hoge Rijndijk 293. 295 en 297 werden onbewoonbaar verklaard, met de bepaling, dat de hulzen binnen zes maanden moeten zijn ontruimd. De ambtenaren kregen een voorschot. De voorzitter zei dat het om technische re denen voordeliger is het leslokaal de uitbreding van de lagere landbouw school aan de Meerburg te plaatsen niet achter de school. De burgemees ter zegde toe aandacht te schenken de veiligheid van fietsers bij de afrit ten van rijksweg 4a. Fietstochten Er wordt hard gewerkt aan de bereiding van de fietstochten van de NKJB. Vorig jaar waren er 457 deel nemers. De fietsdagen zijn weer in juni LISSE PhilatellCR vergaderde Woensdagavond kwam de verenigimig van postzegelverzamelaars „Philabelica" in „Oase" bijeen. Er was droefheid en voldoening. Droefheid omdat een eminent bestuurslid, de heer J. B. van Sohie, na een kortstondige ziekte op 52-jarige leef tijd door de dood was ontvallen. De heer Gehrels herdacht hem en wees op de grote activiteit die hij steeds aan de dag legde. Enige ogenblikken stilte werden in acht genomen-. Voldoening was er, omdat ook nu 5 nieuwe jeugdleden konden den ingeschreven. Het ledental loopt al aardig naar de 100! Een postzegelraadsel- wedstrijd slaagde weer uitstekend. De heren Boot, Deele en Van der Vlugt kwa men als winnaar uit de bus. Eerstvolgende vergadering op maandag Jonge Kerk heeft nieuwe voorzitter Naar wij vernemen heeft de jeugd- ouderling van de Hervormde gemeente, die na het vertrek van vicaris Snijders het voorzitterschap van de a-fd. Lisse de Jonge Kerk heeft waargenomen, het presidium n J. Mansvelt. derden halen. In het eerste kwartaal van dit jaar waren er 320 op rijkskosten aan gewezen. Df. Klompé had „groot respect voor wat de uit Indonesië gerepatrieerden hebben gepresteerd om zich in de Nederlandse samenleving in te leven". Zij wees er voorts op, dat de Nederlandse regering niets onbeproefd heeft gelaten om voor Ambonezen, die naar Indonesië wensen terug te keren, een inreisvisum te krijgen. Deze pogingen hebben echter tot dusverre geen enkel resultaat gehad. De kosten factor speelt hierbij overigens geen rol. De minister herhaalde nog eens, dat van departementale zijde geen campagne is gevoerd om. Keiezen naar Nieuw-Guinea te krijgen. Het denkbeeld kwam van de kant der Keiezen zelf. Het was ook niet de bedoeling hen onder te brengen in het leger. Zij zouden tewerk worden gesteld bij een rijstproject, waarvoor bij de in heemse bevolking geen belangstelling be stond. Een eventuele overbrenging van Keiezen naar N.-Guinea zal echter nooit zonder voorafgaand overleg met betrok ken Papoea's plaatsvinden. Centrale bond In antwoord op het verzoek van prof. Diepenhorst (a.r.) om subsidie te geven de Centrale Bond van Inwendige Zending en Maatschappelijk Werk, zei de minister, d3t een dergelijk verzoek een paar jaar geleden is beoordeeld. Het bleek toen. dat de Bond niet voldeed aan de subsidiccriteria. „Mocht echter dc si tuatie sedertdien zijn veranderd, dan zal ik deze zaak opnieuw bezien", aldus de minister. Het speet haar, dat zij bij de begro tingsbehandeling in de Eerste Kamer de term „hunkerbunkers" voor ongehuwden- flats had gebruikt. De socialistische afgc- rdigde mej. Tjeenk Willink had zich daar nogal over opgewonden. „Op het oment, dat ik het woord in de Tweede Kamer gebruikte, ging in mijn hoofd het rode licht aan en dacht ik: ach, dat had ik niet mogen zeggen", zo zei de mi nister. Zij meende overigens, dat mej. Tjeenk Willink, door vijf minuten van haar betoog aan deze ontsporing te wij den. de indruk had gewekt, dat iedereen fouten mag maken, behalve een minister. Overigens wilde de minister niet terug komen op haar persoonlijk standpunt, dat ongehuwdenflats ondingen zijn. De al leenstaanden, zo zei ze, moeten niet apart behandeld worden. Zij horen thuis in het geheel van de samenleving, wat betekent, dat zij in een omgeving met gezinnen be horen te worden opgenomen. De minister betreurde het, dat in de stukken van haar departement zoveel onbegrijpelijk vakjargon wordt gebezigd. „We doen ons best dit euvel in te per ken", zo zei ze. Aam dc andere karnt moet men volgens haar wel bedenken, dat ook im de stu-kkem van de fimancdeel-econo- misohe departementen veel valjangon wondt gebruikt. Daar is men aangewend. ient 1 zich nieuwe vaktermen bezigt, stoot r De minister herinnerde er nog eens aan, dat het departement van maatschappelijk werk niet voortgekomen is uit politieke machtsverhoudingen, maar vanuit de vi sie op de maatschappelijke ontwikkeling. Het verwijt van departementaal imperial isme wees zij van de hand. Inderdaad is de beslissing om een aantal sociale groepsregelingen van sociale zaken naar maatschappelijk werk over te brengen opgeschort, maar de beslissing zelf blijft van kracht en zal te zijner tijd in het wetsontwerp bijstand levensonderhoud aan de Staten-Generaal worden voorge legd. Over de probleemgebieden zei de mi nister nog o.m., dat zij met haar ambtge noten overleg had gepleegd over de vraag hoeveel in dc volgende jaren voor het maatschappelijk afrondingsbeleid in de oude probleemgebieden beschikbaar kan komen. Voor dit jaar is ten behoeve van dit beleid f 2,5 miljoen uitgetrokken. KOUDEKERK A. D. RIJN Scli aakcompetitie De Koudekerkse schaakclub hield haar jaarlijkse gongwedstrijd om eieren. Er waren 20 deelnemers die in twee groepen uitkwamen. In groep I werden de eerste plaatsen bezet door: 1 H. Boelen en 2 H. van Vliet, terwijl de derde plaats werd gedeeld tussen J. van Nieuwenhui- zen en J. van Egmond. In groep II wa ren de eerste drie plaatsen voor: 1 W. Langeveld, 2 A. van der Meijden, 3 B. Co- lijn. Voor dc wintercompetitie werden nog enkele wedstrijden gespeeld, waar van de uilslagen waren: Groep I: E. Dorrepaal—A. Hogeveen 01; E. Dorrepaal.1. Rafain 10. De zomercompetitie begint op 9 mei. Schaakliefhebbers die hieraan willen deelnemen, kunnen zich tot maandag 18 april 1960 opgeven bij A. J. de Witte. Simavi-collecte Zaterdag wordt in Koudekerk aan den Rijn de jaarlijkse Simavi-collecte gehou den voor medische hulp in Suriname en Nieuw-Guinea. Wij ontvingen weer een grote partij ƒ25.- x 190x8/39.- 80 x 190x 5 80x190x6/29.-; Rotterdam: BERGWEG 78. Tel. 80269. Den Haag: PLET HEIXSTRAAT 36—38. Tel. 334378. HERM. COSTERSTR. 424 Tel. 391888. de grootste Rijnlands Lyceum, Oegstgeest, vraagt voor maandag tot en met vrijdag van 14-18 uur. door ALEXANDRE DUMAS 11. D'Artagnan vertelde van zijn nogal bittere ervaringen in Meung en beschreef met grote nauwkeurigheid de onbekende heer, die zijn paard had beledigd en met wie hij daarna in een tweegevecht was geraakt. De gloed en de op rechtheid, waarmee d'Artagnan zijn verhaal vertelde, maakten indruk op De Tréville. Maar toch streden vertrouwen en achterdocht nog om de overhand. Hij zei, dat hij een brief zou schrij ven aan de directeur van de Koninklijke Aca demie, waarin hij zou vragen d'Artagnan daar toe te laten. Op dat ogenblik keek de jonge man uit het raam en tegelijkertijd schreeuwde hij: „Kijk, daar gaat hijde man uit Meung." En voordat de kapitein had kunnen antwoor den, was d'Artagnan de kamer al uitgerend, de trappen af, om onderaan in volle vaart tegen Athos op te botsen, die juist uit een deur kwam. „Neem me niet kwalijk", zei d'Artagnan, „maar ik heb een verschrikkelijke haast". Maar een ijzeren hand hield hem tegen. „Je hebt haast en je loopt tegen mij op", zei Athos, „je bent niet erg beleefd". „Ik zei: neem me niet kwalijk", antwoordde d'Artagnan, „en jij behoeft me heus geen les in goede manieren te geven. Als ik niet zo'n haast had„Misschien kun je me tegen het middaguur voor een duel ontmoeten bij de Charmes-Deschaux", zei de ander vurig. „Ik zal er zijn", riep de jonge man, terwijl hij weer verder rende. Bij de poort naar de straat stond Porthos met de wacht te praten. D'Artagnan slaagde er niet in tussen deze twee door de straat op te rennen. Hij raakte verward in Porthos' mantel, kreeg ook met hem ruzie, en ontving een nieuwe uit daging: om één uur achter het Luxembourg. Maar dat raakte d'Artagnan niet. Hij besefte, dat hij het tegen Athos in een schermgevecht toch al zou moeten afleggen en niet meer aan een duel met Porthos zou toekomen. ROSELEUR's OOK VOOR U PAASEIEREN in alle maten smaken en prijzen. ZIE ONZE ETALACES. PAASKOEKJES met roomboter bereid, 200 gram van f 0.90 ƒ0,80 ƒ0,65 ƒ0,48 ƒ0,55 ƒ0,12 Banketbakkerij ROSELEUR ZANDMOPPEN 250 gram van f 0 80 voor DENNE KOEKJES profiteer er van 250 gram RONDO'S 5 stuks van f 0.75 voor MOCCA CEBAKJES per stuk HAARLEMMERSTRAAT 67 Filiaal: BREESTRAAT 54, LEIDEN PRIJZEN VOOR KOERIERS: 1 TOT 20 WOORDEN f 1.- VAN 20 TOT 30 WOORDEN 1.50 KOERIERS WORDEN ELKE DAG GEPLAATST.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11