Mieutue feiitórijc (üournnl Samenwerking tussen Fransen en Russen Demonstranten eisen Nederlands protest Politie mag schieten in Zuid-Afrika Chroesjtsjef tevreden terug in Moskou Shoo a Propagandastunt met Hitler-medaille Minister in pyjama houdt „spreekuur >60 MAANDAG 4 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11837 Directie: F. DIEMER CHRISTELIJKEATIOJSAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntoasticfi is gbfblmn mtjn bert ia tegbcnspott" C.H.U. en TOTO Zie pagina 2 KONGO donker hart van Afrika Zie pagina 7 Adres over Zuid-Afrika (Van een onzer verslaggevers.) V7IJ ACHTEN het een dwingende eis van rechtvaardigheid en jlidaritett, dat de Nederlandse re aring, gedachtig haar aanvaarding an de universele verklaring van de schten van de mens, openlijk stel- ng neemt en protesteert tegen de agrante schending van elementaire NIEUWE ORDER Twee nieuwe orders heeft de uidafrikaanse regering uitgevaar- igd: Politiemannen mogen geweld ebruiken (ook indien dit de dood en gevolge zou hebben) als hun be- jel, te blijven staan of door te lo- i, niet wordt opgevolgd. De twee- Ie order bepaalt, dat een overtre- ing wordt begaan door iedereen, lie anderen tot staking aanzet of elf niet op zijn werk verschijnt, Uigzaam-aan-acties voert of wei- ,'ert werk te verichten. uid-Afrika. Wel schreef het Afrikaanse pndagsblad „Dagbreek" (premier Ver- oerd is president-commissaris van di1 iad), dat „alle elementen aanwezig zijn de ontwikkeling van een nationale Plaats voor neger Het blad schrijft: „Het politiek bewust- in de Bantoebevolking ontwaakt h zal nooit meer verdwijnen, doch ioeien. Wij kunnen het uit ons hoofd itten dit ontwaken door geweld te erdrukken. Als wij ons Zuid-Afrika illen behouden, zullen wij plaats moe- n inruimen voor de zwarte mens of hij il spoedig nog sneller gehoor geven aan iggesties van opruiers". oor de keus Een verder; „Wy zyn op het punt ge- jomen waar wy een grote dramatische lap in de geschiedenis moeten doen gescheiden ontwikkeling of integra- Voor ons, die de apartheid onderstem li, is waarschynlyk het ogenblik geko- :n om te beslissen, hoe groot ons ge- lof is en hoe groot de offers die wij lereid zijn ervoor te brengen. Daarvan |angt af of apartheid de oplossing zal fen". jtisscliop verdwenen De Anglicaanse bisschop van Johannes- urg. Richard Ambrose Reeves, die de fbeurtenis in Sharpeville scherp heeft ekntiseerd, is gisteren plotseling uit ohannesburg vertrokken. Gisteravond 'erd verklaard, dat de bisschop zich niet ihuil houdt, maar op het platteland wat list zoekt, voor zijn vertrek naar Enge- fteroep op kerken .De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. De Blank, zei zaterdag p een verklaring, te hopen dat alle ker- |en in Zuid-Afrika thans de apartheid i p welke vorm ook zullen opgeven. Bij i je Nederduits Gereformeerde Kerk bx>ng hij aan op verandering van ge- Telegrafeerkaart Op het vliegveld van Johannesburg ferbrandde de Engelse journalist Ran- lolph Churchill (zoon van Sir Winston) listeren demonstratief zjjn speciale frerstelegrafeerkaart. „Dergelijke demon- Kraties zyn hier mode", zei Churchill. |Zuid-Afrika is het enige land ter wereld ►aar een speciale telegrafeerkaart wordt rerlangd. Als dr. Verwoerd een politie- Maat wenst, moet hij er toch voor ken, dat h(j een betere politiemacht püct". menselijke rechten en tegen de wreedheden, onrechtvaardigheden en onmenselijkheden, waarmee met name in deze dagen de gekleurde bevolking van de Unie van Zuid- Afrika wordt bejegend. Aldus een adres dat verzonden is aan de ministerraad en dat door de Haagse Hervormde predikant ds. P. Lugtigheid en pater S. Jelsma werd samengesteld uit naam van enkele honderden demon stranten, die zaterdagmiddag in Den Haag een protestmars hebben gehouden. Met spandoeken trokken de demonstran ten van het Vredespaleis naar het Haag se Plein om te protesteren tegen de r cente gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Op het Plein, waar een openba' protestsamenkomst werd gehouden, hiel den verschillende sprekers de neger Guus Sterman en pater S. Jelsma een toespraak waarin zij demonstreerden tegen het optreden van de Zuidafrikaan- se regering tegen de gekleurde bevol king. Geen verrassing Men kan een volk geen wil opleggen, als het dat zélf niet wil, zo zei de heer Sterman, die er op wees dat de tragische gebeurtenissen een schok hebben veroor zaakt. Géén verrassing echter. Wij wis ten dat dit één keer moest gebeuren. In de oplossing van het probleem, zoals de regering dit zich voorstelt, zeide de heer Sterman weinig vertrouwen te hebben. In de eerste plaats omdat deze oplossing geen werkelijke oplossing is en ten tweede omdat de gekleurde be volking de regering de tijd, die zij heeft gevraagd om haar plannen ten uitvoer te brengen, niet zal geven. Over de houding van de Nederlandse De neger Guus Sterman sprak zaterdag op het Plem in Den Haag de vele honderden toe, die een protestbetoging hielden tegen het Zuïdafrikaanse ras- senbeleid. Op de bijeenkomst werd besloten bij de regering tegen haar houding in deze kwestie te protesteren regering sprekend zei de heer Sterman het te betreuren dat nog geen positief standpunt is ingenomen. In de oorlog hebben wij wé! tegen de nazi's willen demonstreren, waarom zouden wij het dan niet doen tegen onrechtvaardig heden, die in een ander land worden ge pleegd? De Zuidafrikaanse regering kan niet bepalen hoe een volk gelukkig kan zijn. Het is nodig dat de rechten, die de blan ken opeisen ook worden gegeven aan kleurlingen, aldus de heer Sterman. Daarna werd het woord gevoerd door pater S. Jelsma, die het adres aan ministerraad voorlas. Voor de bije. komst begon werden enkele ogenblik ken stilte in acht genomen voor de bij de ongeregeldheden in Zuid-Afrika om het leven gekomen kleurlingen. Protestantenbond Het hoofdbestuur van de Nederlandse Protestantenbond heeft in haar zaterdag te Utrecht gehouden vergadering de vol gende resolutie aangenomen „Het hoofdbestuur van de Nederlandse Protestantenbond ziet zich op grond het christelijk geloof genoodzaakt, zijn diepe verontrusting uit te spreken ovt de gebeurtenissen, die in de laatste weken in de Unie van Zuid-Afrika heb ben plaats gevonden. Het is van oordeel, dat discriminatie tussen bevolkingsgroe- •n in het licht van de bijbel niet ver- itwoord is te noemen. Het is voorts n mening, dat het gebruik van geweld het ingewikkelde probleem van de ver houding van de blanke en niet blanke bevolkingsgroepen niet nader tot een oplossing zal brengen". Vreedzaam gebruik atoomenergie: T^EN BIJZONDER tevreden Chroesjtsjef is gisteren, na een inspannende -"-i reis door Frankrijk, in Moskou teruggekeerd, waar honderdduizenden Russen bij het vliegveld waren samengestroomd om hem te begroeten. Voor zijn vertrek heeft Chroesjtsjef zijn voldoening uitgesproken over de reis en zijn besprekingen met president De Gaulle. De besprekingen hebben in ieder geval tot resultaat gehad, dat twee overeenkomsten tussen Frankrijk en Rusland konden worden gesloten. De beide landen zullen nauwer gaan samenwerken op wetenschappelijk gebied en bij het toepassen van de kernenergie voor wetenschappelijke doeleinden. TIROS ZOND EERSTE FOTO'S kaanse i t de a heeft gezonden. Ze ven van zulke satel lieten zouden vol doende zijn om er 'n spelling op te base ren, zei vanochtend een Amerik. des kundige. Men zou alle wolken formaties bestuderen. Op de hier afgedrukte foto ziet men Noord-Ame- rika met 't wolken. Toelichting op cle huurprijzen Het ministerie van volkshuisvesting on bouwnijverheid heeft weer een handlei ding gegeven voor de miljoenen huur ders en verhuurders, die weten willen zij toe zijn, nu vele huren van i gebouwen omhoog gaan. De prijs is weer bepaald op 25 cents en het boekje is te krijgen bij de boekhandel en op postkantoren. Niet minder dan twaalf groepen van huurbepalingen worden he- handeld, voorts de huuradviescommissies adressen, de vervallenverklaring van huurverhogingen, de onderhoudsverplich tingen en de verdeling van gemeenten in De huuradviescommissies zijn, voor wat ïze omgeving betreft, gevestigd: kantoor Den Haag (met randgemeenten) Maurits- kade 9, 's-GravenhageDelft e.o. (in- :lusief het Westland): Heemraadssingel 237, RotterdamLeiden en Alphen aan complete luxe voor weinig geld. I e advertentie op pagina den Rijri e.o.: Hooigracht 1416, Leiden; Hillegom en Lisse: Dreef 32, Haarlem. Voor de oude woningen is nog de klas se-indeling der gemeenteen van belang: Deze is voor Den Haag 1. Alphen aan den Rijn. kom 3, rest 4, Benthuizen 4, Berkei en Rodenrijs 4, Boskoop 4, Delft 2. 's-Gra- venzande 3, Hazerswoude 4, Hillegom 3 Katwijk 3, Koudekerk a. d. Rijn 4, Lei den 2, Leiderdorp 2, Leidschendam kom 1 rest 3, De Lier 4, Lisse 3, Moerkapelle 4 Monster 3, Naaldwijk 3, Noordwijk 3. Noordwijkerhout 3, Nootdorp 4, Öegst. geest 2, Pijnacker 4, Rijnsburg 3, Rijswijk 1. Sassenheim 3, Schipluiden 4. Valken burg 3, Voorburg 1, Voorhout 3, Voor schoten 2, Warmond 3, Wassenaar 1, Ze venhuizen 4, Zoetermeer 4, Zwammer- dam 4, de rest 5. De overeenkomst over het vreed zaam gebruik van kernenergie is ge sloten tussen het Franse commissa riaat voor atoomenergie en de Rus sische centrale dienst voor kernener gie. de Blawatom. Het akkoord dat niet slaat op atoomgeheimen heeft betrekking op de eerste fase van samenwerking Beide partijen zullen vrij gebruik kunnen maken van de gegevens die worden uitgewisseld. Over verdere stadia van samenwerking zal nog overleg worden gepleegd. De Blowartom zal voor de tijd van 6 tot 12 maanden 5 Franse deskundigen werk aanbieden, terwijl Frankrijk Russische geleerden zaïl plaatteen bij haacr aboomin- stallaties. Het tweede akkoordover de weten schappelijke samenwerking, slaat onder andere op ondenz oek ingstenreine n als de oceanografie, stralingsziekten en kanker, scheikunde, natuurkunde Communiqué Zaterdagavond hebben president De Gaulle en premier Chroesjtsjef een gezamenlijk communiqué uitge geven, waarin wordt vastgesteld dat de ontwapening het belangrijkste en dringdste probleem van deze tijd is. Zij hopen dat de huidige tien- mogendhedenconferentie te Geneve zal leiden tot zekere punten van De Gaulle en Chroesjtsjef menen dat een geleidelijke regeling van de kwestae- Berlojn en een vredesverdrag met Duits- Land van groot belang zijn voor de hand having en versterking van de vrede. Hoewel van officiële Britse zijde nog geen commentaar is gegeven op het com muniqué, heeft de oplossing in fasen voor de vraagstukken Berlijn en Duitsland in het bijzonder de aandacht getrokken van Britse regeringskringen. Men wees eron ïen dergelijke oplossing overeenkomt met het Engelse standpunt. Men merkte voorts op dat ook in het Frans-Russische nuniqyé wordt gesproken over di noodzaak om de internationale kwestie* door onderhandelingen op te lossen. De zelfde woorden werden gebezigd na he bezoek van Macmiillan aan M-oskou. het geen er volgens de Britse waarnemers od wijst, dat Chroestsjef de sfeer van ont spanning wil handhaven. Persconferentie Tijdens een persconferentie voor Jim 1000 journalisten heeft Chroesj tsjef op een vraag over garanties voor West-Berlijn als eventuele vrije stad (het Russische voorstel), opgemerkt dat Rusland bereid is de waarborgen te verstrekken dat de stad zich inder daad vrij, zonder communistische in menging, kan ontwikkelen. Hij voeg de hieraan toe dat de Verenigde Na- De Russische premier zed voorts dat, indien geen overeenstemming wordt be reikt over een vredesverdrag mot Duits land, en er geen andere weg is, de com munistische staten een afzonderlijk vre desverdrag met Oost-Duditslamd zullen sluiten, waardoor de bezettingsrechten vat geen waarde meer zullen zijn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft hierop on middellijk gereageerd met de verkla ring, dat de bezettingsrechten alleen ongedaan kunnen worden gemaakt bij goedvinden van alle onderteke naars van het bezettingsstatuut. Amerika wenst geen enkele verande ring in de status van West-Berlijn welke de vrijheid en veilipheid van de bevolking in gevaar zou brengen, aldus de verklaring. Chroesjtsjef heeft in de pers conferentie meegedeeld, de -twee Franse atoomproe ven te betreuren. Hij zei echter te ge loven dat er een akkoord over stopzetting van de kemproeven zal komen en dat Frankrijk zich daarbij ongetwijfeld zal aansluiten. President De Gaulle is uitgenodigd naar Moskou te komen voor een te genbezoek. De juiste datum zal nog worden vastgesteld. Op een vraag wa' hij De Gaulle zou laten zien. ant woordde hij: Alles wat hij maar zien wil. Hij kan de kaart nemen en de plaatsen kiezen die hij wenst te be zoeken. Suiker een cent goedkoper De minister van landbouw en visserij heeft de prijs van .suiker af fabriek met ingang van vandaag verlaagd van f 89 tot f 88 per honderd kilogram. De prijsverlaging is het gfvolg van het doorwerken van de lagere suikergarantie prijs voor de verbouwers van suikerbie. ten van de oogst 1959. Hieruit volgt dat de verbruikersprijs voor suiker met een cent per kilogram kan worden verlaagd. Warme maaltijden in de treinen De restauratiecoupeetjes in de blauwe sneltreinen zullen binnenkort gemoderni seerd worden. Het eerste rijtuig is al om gebouwd, met het 26ste en laatste denkt men over een jaar of drie klaar te zijn. De bewegingsvrijheid wordt aanzienlijk groter dan in de oude coupe's. Ook de keukens van de restauratierij tuigen worden uitgebreid en gemoderni seerd. De koks zullen in staat zijn ora dagschotels, volledige kleine warme maai tijden. klaar te maken. In de restauratie- wagens die nu nog gebruikt worden, was de keukencapaciteit beperkt tot eenvou dige koude lunches. Russisch protest bij Bonn TNE SOWJETUNIE heeft zaterdag aan de Westduitse ambassadeur te Moskou een nota laten overhan digen waarin wordt geprotesteerd tegen het zenden van een nazi- Geen paspoort voor Engeland Binnenkort zal "het mogelijk zijn zonder paspoort naar Engeland te reizen. Dele gaties van de Nederlandse en de Britse regering hebben de laatste maanden de mogelijkheid tot afschaffing van het Ned. paspoort voor reizen naar het Verenigd Koninkrijk besproken en zijn het vrijwel ~?ns geworden. Een verdrag zal waarschijnlijk binnen kort reeds worden getekend. Men acht het in werking treden van dit paspoort, vrije verkeer van veel betekenis voor de internationale betrekkingen en een be. langrijke stap voorwaarts op de weg naai vereenvoudiging van het verkeer tusser beide landen. Boerderjjbrand. Zondagavond is in le onder Wijnaldum (Fr.) gelegen boer derij van de heer Jonker brand ontstaan, nadat een butagasfles was geëxplodeerd De gehele boerderij, uitgezonderd een loods, brandde af. C. J. I. M. Weiter tachtig jaar De heer C. J. I. M. Weiter zal op 8 april de 80-jarige leeftijd bereiken. Na in 1937 reeds korte tijd lid van de Twee de Kamer te zijn geweest, is hij nu on afgebroken lid van 27 juli 1948 af. Tot 13 juni 1956 was hij leider van de Katho lieke nationale partij, daarna trad hij tot de K.V.P.-fractie toe. De heer Welter is algemeen secretaris van het gouvernement in het toenmalige Nederlands-Indië geweest, daarna lid van de raad van Indië en in. 1925 en 1926 minister van koloniën. Naar Indië terug gekeerd, werd hij daar vice-president van de raad. Van 1933 tot 1937 bekleedde hij de functie van voorzitter van de Onderm mersraad voor Nederlands-Indië. Vai 1937 tot 1941 was de heer Weiter opnieu\ „KAASEXPRES" NAAR ALKMAAR De ..Kaasexpres" zal deze zomer vai 8 juli tot en met 2 september weer iedere vrijdag uit Amsterdam en Rotterdam naar Alkmaar vertrekken.De trein uit Rotterdam stopt onderweg ook in Delft. Den Haag, Leiden, Heemstede-Aarden hout en Haarlem. Prinses Margaret zal evenemen ten als de jaarlijkse roeiwed- strijd tussen de universiteiten van Cambridge en Oxford voortaan zeker bijwonen, nu zij in het huwelijk treedt met een van de vroegere Cambridge- cracks Antony Armstrong- Jones. De Prinses en haar ver loofde volgden de strijd zater dag vanuit een motorsloep van Cambridge. Overigens verloren Antony's favorieten ondanks de vorstelijke aanmoedigingen. C EKLEED in blauwe pyja- ma en zyden kamerjas, de blote voeten in rode pantof fels, ongeschoren, de haren verward en met slaperige ogen. zo stond de Britse mi nister voor het transportwe zen, Duncan Sandys, tijdens een voor de nachtrust be stemd tydstip op de stoep van zyn Londcnse woning en sprak kalmerende woorden tot een groep schreeuwende Londennaren. Tenminste de heer Sandys deed een poging om zyn op gewonden landgenoten, die het anders zo rustige Vincent Square wreed uit de nacht rust wekten, te kalmeren. Maar de en kinderen waren door het dolle heen. Met auto's waren zy van hun woningen bij het Londcnse vliegveld naar het huis van de minister gereden. Zy dachten: Wy kunnen nooit slapen door het lawaai van die gierende straaljagers, nu zullen wtf ervoor zorgen dat de minister voor de lucht vaart eens goed weet wat niet slapen betekent. En on ophoudelijk bonkte de zilve ren klopper op de monumen tale deur van de woning van Zyne Excellentie. De geschrokken bewinds man bekeek de verontwaar digde menigte eens; h(j zag de spandoeken „Verbied de nachtelijke straalvluchten" ca probeerde met een vriende lijk ..Goeden morgen alle maal" de protesterende Lon- denaren voor zich en zyn straatpolitiek in te nemen. Geen succes: één van de demonstratcn bood zyn mi nister aan hem eens te laten horen, hoe de jets wel over de startbanen van London Airport gieren. De minister bedankte feestelijk voor het aanbod en hjj wuifde meteen geruststellend naar drie bobby's, die juist de mouwen opstroopten om dc orde te herstellen. Twintig minuten sprak de minister en hy stoorde zich niet aan de kreten „Doe iets' en „Maak een einde aan dh vluchten". Hy beloofde veel, maar zei ook. dat mensen die by London Airport gaan wo nen. van te voren weten dat zy in een rumoerige omge ving komen. Het was een niet helemaal tevreden groep, die zich even later weer verspreidde. „Goe den dag", zei de minister en heel beleefd riep hy de de monstranten nog na: „Dank u voor uw bezoek". Zo zyn de Britse ministers, zelfs des nachts... Januari goed voor de middenstand TAE OMZETCIJFERS voor de kleinhan- del van het Economisch Instituut voor middenstand over januari geven een verdeeld beeld. In de meeste bedrijfstak ken boekte men vooruitgang, doch in sommige een daling, zoals voor kruide niers. Behalve dan weer bij de zelfbedie ningszaken, hetgeen .voor een groot deel gevolg was van uitbreiding van het a timent met groente, fruit en vlees. onderscheiding een medaille met een hakenkruis erop aan een Sowjetburger. De onderscheiding zou tezamen met een document, waarin wordt verklaard dat de medaille namens Hatler voor de winter- campagne in het oosten van 19411942 is verleend door de derde secretaris van de Westduitse ambassade zijn toegezonden aan een zekere Iwan Goppe. Volgens het Sowjet-protest was Goppe als verrader en oorlogsmisdadiger tot lange gevangenisstraf veroordeeld we gens zijn deelnemen aan misdaden van de Duitse invallers dn Wit-Rusland. Hij werd in 1956 op grond van een amnestie in vrij heid gesteld. De Sowjetunie eist dat gevallen als deze niet meer zullen voorkomen daar de actie van de ambassade ernstig in strijd is met de werkelijke taak van een diplomatieke vertegenwoordiging, aldus de nota. Gemeen Van de zijde van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft het Russische protest een „gemene propagandastunt" genoemd. Volgens de Westduitse ambassade in Moskou heeft de zaak ziioh als volgt af gespeeld. De voormalige Duitse soldaat i Goppe, die zich in Russische krijgsgevangenschap bevindt, had de Westduitse ambassade gevraagd te ver klaren dat hij een Duitser is. Hij had een Duitse onderscheiding en ;n document naar de ambassade gezon- ;n om de bewijzen dat hij een Duitser is. De ambassade had een en ander be studeerd en de onderscheiding later te ruggezonden. Het pakketje met de me daille was losgeraakt en de Russen had den de medaille toen gevonden. George Rapin gaat in hoger beroep De 23-jarige George Rapin. die zoals bekend de vorige week ter dood is ver oordeeld wegens moord op een prostituéc :n een pompstatlonsbedlcnde. Is tegen dit ronnis in beroep gegaan. Tijdens het pro- es te Farys heeft Rapin ontkend de moor den gepleegd te hebben. Meer wind De Bilt verwacht tot dins dagavond: Veranderiyke bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot krachtige wind I tussen zuidoost en zuidwest. maakt om 11.15 uur). Dinsdag 5 april Zon op 6 07, onder 19.20; maan op 12.19, onder 2.57. 11 april; volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur WÓLenNO-IRON overhemden worden weer hagelwit met een flacon als wassen niet meer helpt I Eeldc De Bi t Wenen Innsbruck Belgrado Madrid Madorca

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1